Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Turneu de categoria A ?CUPA DE SIDEF ? - MANGALIA - 29 August 2015.

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #76
    Campian Zoltan din Toplița la începători

    Comentariu


    • #77
      La categoria avansati: Peiu Cosmin
      Samoila Ion .

      Comentariu


      • #78
        Postat în original de grecu gheorghe Vezi post
        Sunt cazat In Eforie Sud
        Caut partener joc/antrenament

        George Lica , 0722 317 974, Eforie Nord!

        Comentariu


        • #79
          Postat în original de GeorgeDospinescu Vezi post
          Imi permit sa am o propunere, fara intentia de a supara pe cineva: Daca la Amatori si Incepatori nu se strang peste 60 de participanti in total, sa se organizeze un singur concurs Amatori+Incepatori.
          Daca se agreeaza aceasta idee, parerea mea este ca ar fi mai bun sistemul clasic cu grupe de 6 jucatori in inferioare si 4 jucatori in superioare, urmate de eliminatorii, intrucat chiar daca ai iesit pe locul 4 in inferioare iti pastrezi sansele sa castigi turneul (poate ca vii de pe drum cam obosit sau ai intrat neincalzit in concurs etc.).
          In sistemul ales de organizatori, daca ai iesit pe locul 3 sau 4 in inferioare urmeaza sa te “bati” pentru ultimele locuri din clasament.
          Cu tot respectul Domnule Dospinescu dar daca te califici in sistemul de 6 pe pozitia 3-4 si mai ai totusi sanse sa castigi turneul,spuneti-mi si mie va rog in sistemul de 4 unde se regasesc jucatori care in sistemul de 6 sunt pe pozitile 5 si si 6 daca cei de pe 3-4 in sis de 6 sunt si in sis de 4 tot pe 3-4.

          Este pentru a nu stiu cata oara cand explic diferenta dintre cele 2 sisteme (cel putin de 20-25 ori pe forum)dar nu este nici o problema sa mai fac odata cunoscuta aceasta varianta.

          Caz concret 36 de jucatori =6 grupe de 6 rezulta .6 jucatori de pozitia 1,6 jucatori de pozitia 2 ,6jucatori de pozitia 3,6 jucatori de pozitia 4,6 njucatori de pozitia 5 ,6 jucatori de pozitia 6 ,se califica primele 4 pozitii=24 de jucatori

          Caz concret 36 de jucatori =9 grupe de 4 rezulta ,9 jucatori de pozitia 1,9 jucatori de pozitia 2,9 jucatori de pozitia 3 ,9 jucatori de pozitia 4,se califica primele 3 poziti 9*3 =27 de jucatori

          Deci daca sunteti in primi 24 la sistemul de 6 sunteti 100% tot in primi 24 si la sistemul de 4 unde de fapt se mai califica inca 3,deci cu 3 participanti mai fericiti ca au trecut intr-o faza superioara si cu 3 participanti mai putini care la sfarsitul turneului nu mai stau cu capul in pamint si afirma ca au fost intr-o faza proasta .

          Mergem mai departe la sistemul de 6 ,12 participanti isi fac bagajul si pleaca acasa cu coada intre picioare,la sistemul de 4 raman toti si joaca in continuare si au posibilitatea sa isi masoare cunostiintele cu cei de seama lor,deci automat mai multe meciuri si la nivel echilibrat.din cei 12 de la sistemul de 6 cel putin 1-6 jucatori nu pot sa afirme decat 0 vict sau cel mult 1 si inca cel putin 6 1 vic sau 2 pe cand la sistemul de 4 doar 1 cel mult 2 se pot rusina de performanta de 0-1 victori si ceilalti 2-7 de cel putin 2-3 victori.

          Durata de desfasurare este aproape la jumatate daca nu mai bine (aicea tine si de combinare mai multor categori,pe cand la sist de 6 esti limitat la 2 cat per sala)

          Durata de desfasurare si nr de meciuri.

          la sistemul de 6 cu 6 mese=12 meciuri per masa =3 ore
          la sistemul de 6 cu 9 mese =8 meciuri per masa =2 ore
          la sistemul de 4 cu 9 mese= 6 meciuri per masa= 1,5 ore deci categoric ma scurt cu 100% sau cu 75%

          Nr de meciuri sistem 6 contra la 4

          locurile 25-36 =5 meciuri total=60 locurile 28-36= 6-7 meciuri total=56
          locurile 13-24=8 meciuri total=96 locurile 19-27= 6-9 meciuri total=72
          locurile 9-12 =9 meciuri total=36 locurile17-18 =6 meciuri ,locurile 9-16= 7 meciuri total=12 total=56
          locurile 5-8=10 meciuri total=40 locurile 5-8=8 meciuri total =32
          locurile 3-4=11 meciuri total=22 locurile 3-4=9 mecuir total=18
          locurile 1-2 =12 meciuri total=24 locurile 1-2 =10 meciuri total =20


          Aprox 270 meciuri si la sis de 4 aprox 260 meciuri
          Timpul alocat la sistemul de 6 aprox 10-12 ore la sist de 4 in jur de 4.5 maxim 6 ore.

          Argumentele nu s-ar opri aici dar daca nu acceptam noul si schimbarea si in zilele noastre s-ar mai juca un punct cate o ora ,doua cat juca acum 70 de ani renumitul Paneth Farkas.

          Sistemul de 4 este adoptat pentru acest turneu deoarece lumea vine totusi de la distante mari si cred ca este bine venita si o baie asa ca daca reusim cele 7-8 meciuri sa le desfasoare intr-un timp de jumatate de ce nu.

          Dar fiind un turneu destinat voua participantiilor aveti posibilitatea sa alegeti intre un turneu clasic de 6 care tine 10-12 ore cu nr de meciuri mentionat mai sus si la un interval de 2 chiar 3 ori mai mare decat la cel de 4 sau sa alegeti un sistem de 4 cu meciuri relativ echilibrate pe toti jucatori si la fel de multe sau chiar mai multe la sub jumatatea timpului 4.5 maxim 6 ore dupa cum am demonstrat in mai toate cazurile de grupe de 4.

          Voi alegeti.
          EMI
          Ultima editare de Zosim1; 25.aug.2015, 22:57.

          Comentariu


          • #80
            EMI
            Mai clar decat atat nu se putea explica....

            Comentariu


            • #81
              Postat în original de Zosim1 Vezi post
              Durata de desfasurare si nr de meciuri.

              la sistemul de 6 cu 6 mese=12 meciuri per masa =3 ore
              la sistemul de 6 cu 9 mese =8 meciuri per masa =2 ore
              la sistemul de 4 cu 9 mese= 6 meciuri per masa= 1,5 ore deci categoric ma scurt cu 100% sau cu 75%
              Cand durata de desfasurare e mai mica, e clar ca sunt mai putine meciuri! Oamenii vin la turnee sa joace nu sa fie aburiti cu explicatii cum, vezi doamne vrem sa introducem noul! Cei care nu se califica din grupele de 6, macar au jucat 5 meciuri, pe cand cei care nu se califica din grupele de 4 nu au jucat decât 3 meciuri. NOUL inseamnă ca unii sa fie si organizatori si devreme acasă!
              Blade: VICTAS - Koji Matsushita DEF
              FH: Butterfly - Dignics 80
              BH: Sauer & Troger - Hellfire-X, OX

              Comentariu


              • #82
                Postat în original de mihais mioveni Vezi post
                Cand durata de desfasurare e mai mica, e clar ca sunt mai putine meciuri! Oamenii vin la turnee sa joace nu sa fie aburiti cu explicatii cum, vezi doamne vrem sa introducem noul! Cei care nu se califica din grupele de 6, macar au jucat 5 meciuri, pe cand cei care nu se califica din grupele de 4 nu au jucat decât 3 meciuri. NOUL inseamnă ca unii sa fie si organizatori si devreme acasă!
                Cei care nu se califica din grupele de 4 ,mai joaca in continuare in grupe de 4-5 in functie de cate grupe inf au fost pentru pozitionarea corecta in clasament,deci joaca cel putin 6-7 meciuri,si cum spui matale cei ce nu se califica din grupele de 6 "macar au jucat 5 meciuri" de fapt au luat 5 meciuri bataie si in rest nimic din placerea jocului,pe cand cei ce nu se califica in grupele de 4 au posibilitatea ,si de asemenea placerea sa mai joace cu cei de nivelul lor inca 3-4 meciuri ,care la ultimele turnee dupa spusele multora din aceasta categorie au fost cele mai frumoase meciuri,si eu personal am auzit discutie telefonica cand un necalificat spunea interlocutorului ca de data asta a castigat si el vreo 2 meciuri,deci a fost ok.

                In ceea ce priveste organizatorii ,si munca depusa de organizatori ,ei stau ori cum in sala cu toate categoriile,deci turneul complet cam tot atata tine ,doar ca categoriile se termina mai repede si participantii pot sa isi faca programul cum vor ,iar daca exista un minus al sistemului de 4 este reprosat de toti organizatorii Amatur,este mult mai multa munca si nevoie de cel putin 2 sau 3 implicati in gestionarea turneelor.

                Dar de se trezesc uni ca Nea Mihai sa comenteze si sa arunce cuvinte negative la adresa organizatorilor care in mintea unora stau la intrare si incaseaza bani si de rest ii doare undeva.Pentru acestia EMI nu mai are placerea de a organiza vreun turneu sau altceva si de aceea isi rezerva dreptul de a nu mai primi nicaieri unde este implicat aceste personaje.

                EMI

                Comentariu


                • #83
                  Nu stiu ce spune regulamentul Amatur, dar eu cred ca organizatorii pot sa aleaga ce fel de turneu vor sa organizeze. Cei carora nu le place sistemul de joc pot sa nu participe. Din cei 79 de inscrisi in turneu sunt doar 2-3 carora nu le convine. Eu cred ca acestia, daca vor sa participe, trebuie sa se supuna majoritatii si regulamentului stabilit si comunicat de catre organizatori.

                  Deasemeni mai cred ca organizatorii trebuie sa ia nota de parerile tuturor dar sa nu se ambitioneze sa nu mai organizeze turnee sau sa excluda pe cineva de la turneele organizate, chiar daca nu le convin toate comentariile de pe acest forum. Suntem cu totii liberi sa ne exprimam parerile dar nu este nimeni obligat sa le urmeze.

                  - - - Actualizat - - -

                  Postat în original de mihais mioveni Vezi post
                  Cand durata de desfasurare e mai mica, e clar ca sunt mai putine meciuri! .........!
                  "Cand durata de desfasurare este mai mica " ... e clar ca turneul are timpi de asteptare mai mici. Eu asa vreau sa cred si sa se intample pentru ca timpii mari de astepatere MA OMOARA.
                  Pentru ca raul sa triumfe, trebuie doar ca oamenii buni sa nu faca nimic.

                  Comentariu


                  • #84
                    Din Constanța - Stan Catalin - 1781 - 9.00 - Incepatori
                    De la Lps Constanța -

                    Amatori

                    - Tudorache Alexandru - 855 - 17.67
                    - Amzu Alexandru - 929 - 14.67
                    - Zdrobeu Stefan - 1002 - 13.67
                    - Durea Victor - 1804 - 11.00

                    Incepatori -

                    - Grigore Andrei - 1556 - 8.00
                    - Grigore Andreea - 1637 - 7.00
                    - Vasiluta Iulian - 2479 - 5.00
                    - Dumitru Loredana - nou
                    - Popp Riana - nou
                    - Mei-rosu Bianca - nou
                    - Raducanu Briana - nou

                    Comentariu


                    • #85
                      P?na la urmă turneele sunt susținute financiar de noi, participanții. Dacă nu aveți în vedere motivele noastre de participare, poate din cauză ca ati uitat vremurile când și voi erati ?cepători și ne ademeniți cu sisteme din care cei mai buni să ajungă la cupe în cât mai puține meciuri, iar ceilalți să fie doar figuranți, e treaba voastră. Dacă ne luați de proști se vor vedea și consecințele prin numărul de partcipanți.

                      - - - Actualizat - - -

                      Postat în original de Dan_s Vezi post
                      "Cand durata de desfasurare este mai mica " ... e clar ca turneul are timpi de asteptare mai mici. Eu asa vreau sa cred si sa se intample pentru ca timpii mari de astepatere MA OMOARA.
                      Timpii de așteptare nedoriti apar când organizarea nu e bună și sunt mese pe care nu se joaca. Dacă cineva nu dorește să aștepte mult din cauze obiective cum ar fi mărimea turneului, poate participa la un turneu B cu 12 participanți. Dar dacă se dorește să existe turnee A cu număr mic de participanți, se pare că există metode.
                      Blade: VICTAS - Koji Matsushita DEF
                      FH: Butterfly - Dignics 80
                      BH: Sauer & Troger - Hellfire-X, OX

                      Comentariu


                      • #86
                        Sistemul propus aici de Emi a mai fost folosit si cu alte ocazii(Victoria,Gura Humorului,Mangalia,etc) iar impresia generala a fost pozitiva,majoritatea dintre amaturisti apreciind plusurile(cursivitate,combativitate,repozitionare, durata (mult) redusa).
                        Binenteles ca au existat si exista tot timpul "frustratii si carcotasii" de serviciu,carora nu le place aproape nimic,mai ales atunci cand ei pierd.Exista apoi aceasta tendinta de a exagera lucrurile din cauza frustrarilor refulate la "cald" imediat dupa turneu,dar inainte de un turneu toti avem posibilitatea de a alege sa participam sau nu la turneu in conditiile propuse de organizatori!
                        I love table tennis !

                        Comentariu


                        • #87
                          Din Călărași- Costache Claudiu.

                          Comentariu


                          • #88
                            Ca participant la turneu,incerc sa-mi spun punctul de vedere in cateva cuvinte:

                            Numarul de jocuri si timpul de desfasurare la un turneu cu grupe de 6 este cunoscut si verificat in zeci de turnee, intarzieri nu au fost decat in cazul turneelor supraaglomerate sau cu probleme de organizare.
                            Concret, participantii la turneul de la Mangalia pot vedea mai jos cate jocuri si cate ore stau in sala in varianta turneelor cu 6 in grupa, cu 48 de participanti - 6x8 grupe pe 8 mese:

                            loc 33-48.....9,30-13,30 ..... 5 jocuri.....3,5-4 h
                            loc 17-32.....9,30-16.00 ..... 8 jocuri.....6,5 h
                            loc 9-16...... 9,30-17,00..... 9 jocuri......7,5 h
                            loc 5-8........ 9.30-17,30..... 10 jocuri.....8 h
                            loc 1-4.........9,30-18,30.....12 jocuri......9 h
                            Acoperirea meselor este maxima, timpii morti minimi.


                            In varianta prezentata pt concurs, am inteles ca se joaca astfel:
                            grupe inferioare 3 jocuri
                            grupe superioare 2 jocuri
                            eliminatorii
                            turneu de consolare pt cei necalificati din gr inferioare.
                            Turneul s-ar putea incheia dupa ~6-7 ore.

                            As prefera grupe de 6, dar voi participa in orice varianta aleasa de organizatorii turneului - d-nii Ionel Panaite si Viorel Chiurtu.

                            Comentariu


                            • #89
                              Postat în original de barabassandor Vezi post
                              Campian Zoltan din Toplița la începători
                              Campean Zoltan nu este un jucător nou in amator

                              Comentariu


                              • #90
                                ?n sistemul cu 4 jucători în grupă, dacă pierzi 2 meciuri în inferioare spui adio primei părți a clasamentului și deci miza turneului s-a evaporat. în sistemul de 6, cu 2 meciuri pierdute în inferioare ai șansele intacte pentru prima parte a clasamentului, deci turneul are miză în continuare. Sistemul cu 4 jucători în inferioare este ideal pentru v?nătorii de trofee, care iși ating țelul cu efort cât mai mic.
                                Blade: VICTAS - Koji Matsushita DEF
                                FH: Butterfly - Dignics 80
                                BH: Sauer & Troger - Hellfire-X, OX

                                Comentariu


                                • #91
                                  pentru cei care chiar așteaptă rezultate la turnee probabil e o situație mai dificilă. poate ar trebui să le acordăm circumstanțe atenuante. frustrarea nu-i neapărat venită numai din firea omului. uneori are și suport real.

                                  din punctul ăsta de vedere eu ca pinguin ce sunt am numai satisfacții la turnee, pentru că ceea ce aștept eu de acolo e foarte puțin. și nu ține deloc de rezultate.

                                  mult succes participanților la Mangalia. și concediu plăcut, care mai aveți...


                                  scuze, trebuia să pun citat la postul 86. mi-a luat-o netul înainte și au mai scris vreo 3 până să termin eu comentariul. așadar, ce am scris aici e legat de postul 86

                                  Comentariu


                                  • #92
                                    Cu parere de rau se retrage Toader Nicolae
                                    ARTICOLE TENIS DE MASĂ



                                    Comentariu


                                    • #93
                                      Postat în original de Bila Vezi post
                                      George Lica , 0722 317 974, Eforie Nord!
                                      Din pacate, de azi a intrat competitia bianuala de sah. Doua saptamani pe an (sfarsit de iunie si sfarsit de august) avem sala ocupata cu aceste competitii.
                                      Celelalte 50 de saptamani, se poate juca tenis!
                                      Xiom -Mitzutani - Xiom

                                      Comentariu


                                      • #94
                                        Moise Viorel - Brăila - Incepatori

                                        Comentariu


                                        • #95
                                          Postat în original de samsonoVictor Vezi post
                                          Se retrage Nitu Victor-Slobozia-Open
                                          SE REINSCRIE ( cu scuzele de rigoare) NITU VICTOR -OPEN -SLOBOZIA

                                          Comentariu


                                          • #96
                                            bujor dragos - bucuresti - avansati

                                            Trimis de pe al meu Lenovo A5000 folosind Tapatalk

                                            Comentariu


                                            • #97
                                              Mihaila Aurel - București - open
                                              Blog de tenis de masă

                                              Comentariu


                                              • #98
                                                Referindu-ne strict la cat. Amatori-avansati si vazand ca primii 8 inscrisi au MT net superioare, cu grupe inferioare de 4, cealalta duzina este sigur victima. Nu se joaca ''La puncte''. Doar K.O.

                                                - - - Actualizat - - -

                                                Ca si Dl. Bodeanu voi respecta decizia luata de organizatori. Oricum, actorii nu au cum vota.

                                                Comentariu


                                                • #99
                                                  Din Constanța - Culpedin Emir - Open - 538 - 22.00

                                                  Comentariu


                                                  • Se retrage Stan Catalin,Constanța,se înscrie Aden Arduan - începători - Constanța - 1258 - 10.00

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X