Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Brașov - 04.11.2017

Adună
X
Adună
Useri activi pe acest topic: 1 (0 membri și 1 vizitatori)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Turneu B Brașov - 04.11.2017

    LOCALITATEA: Brasov, Str. Zizinului, nr. 106;
    DATA: Sâmbătă 04 Nov 2017;
    CATEGORII:
    Începători+ Avansati 4 mese x 6 persoane = 24 locuri;
    Open+Elite 4 mese x 6 persoane = 24 locuri;
    ORA DE ÎNCEPERE:
    09.15-9,30 – validare înscrieri, la 9.30 încep meciurile;
    SALA: Liceul "Remus Radulet" fost Energetic;
    INDICAȚII DE ACCES:

    Dinspre strada Zizinului spre Centura mare a Brasovului, imediat cum se trece podul spre stanga este liceul la 100m;
    LOGISTICĂ: 8 mese;
    MINGILE :minim 2**;
    SPAȚIU DE JOC: 400 mp
    SUPRAFAȚA DE JOC: teraflex;
    FACILITĂȚI: Vestiare, dusuri etc.;
    TAXA: Adulți - 20 Lei, Copiii sub 14 ani - 10 lei, Persoanele cu handicap 0 lei;
    Se asigură apă plată sau minerala;
    MATERIALE DE PREMIERE:
    Locurile 1 = Cupa
    Locurile 1÷4 – medalii + diplome;
    MATERIALE PROMOȚIONALE:

    INSCRIEREA/RETRAGEREA PARTICIPANTILOR:
    - pe forum sau telefonic;
    - prioritatea la înscriere: primul venit, primul servit;
    - ultima retragere Joi 02.11.2017, ora 21,00;
    - retragerile înainte de termen vor fi monitorizate: R1;
    - retragerile după termen vor fi penalizate cu 2 puncte: R2;
    - absenții vor fi penalizați cu 3 puncte N;
    - organizatorii își rezervă dreptul de a refuza persoanele care au creat probleme referitoare la abateri regulamentare sau de natură a împiedica sub orice formă bunul mers al competiției
    (atitudine necuviincioasă, nemotivați, retrageri multiple, etc.);
    SISTEMUL DE JOC:
    - Toate categoriile ;
    - Se joacă în sistemul cel mai bun din 5 seturi (3/5);
    - Grupe inferioare de câte 6 jucători – se califică primii 4;
    - Capi de serie grupe inferioare – conform MP;
    - Grupe superioare de câte 4 jucători – se califică primii 2;
    - Capi de serie grupe superioare – conform rezultate grupe inferioare;
    - Schemă de joc - grupe superioare: 1324;
    - Tablou eliminatoriu de 8 sau 16;
    - Ordine favoriți eliminatorii – conform număr de ordine grupe superioare.

    Masa de pranz se poate servi la cantina liceului contra-cost


    ORGANIZATOR:
    - Bondoc Alexandru, tel. 0743.086.313;
    ORGANIZATOR TEHNIC:
    - Vlădoiu Gelu, tel. 0722.315.757;
    Ultima editare de GeluBv; 16.oct.2017, 10:42.
    Hobby: Motoare si ski !
    http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y


  • #2
    Istoric final:

    Inscrieri Elite/Open - on 11/3/2017 at 11:15:53 PM

    1. Macovei Liviu, Brasov, 43 - 37.92 - OE
    2. Daneliuc Gabi, Selimbar, 18 - 35.54 - OE
    3. Grigore Alexandru, Campina, 47 - 32.47 - OE
    4. Hutanu Alin, Brasov, 134 - 29.92 - OE
    5. Olteanu Mihai, Brasov, 443 - 29.67 - OE
    6. Stanciulescu Bogdan, Brasov, 225 - 29.58 - OE
    7. Persa Florin, Sfantu Gheorghe, 1324 - 28 - OE
    8. Vladoiu Gelu, Brasov, 70 - 27.84 - OEW
    9. Padurariu Costel, Brasov, 149 - 26.63 - O
    10. Antal Denes, Brasov, 221 - 26.25 - OW
    11. Galiu Mihai, Brasov, 846 - 25 - O
    12. Pitac Ovidiu, Brasov, 437 - 23.63 - OW
    13. Szekeres Levente, Brasov, 1598 - 23 - O
    14. Toma Adrian, Sfantu Gheorghe, 549 - 20.75 - OJ
    15. Matei Mirel, Brasov, 421 - 20 - O
    16. Nica Ionut, Brasov, 940 - 18.75 - A
    17. Mitrofan Petrica, Brasov, 1070 - 15.88 - AW
    18. Ciky Cornel, Fagaras, 477 - 15.04 - AW
    19. Bokor Zoltan Jr, Brasov, 909 - 14.08 - AJ
    20. Marica Dan, Brasov, 639 - 13.58 - A
    21. Constantin Gabriela, Bucuresti, 1020 - 13.5 - AFH
    22. Balan Claudia, Brasov, 1768 - 13 - AJF
    23. Achitei Nicolae, Bucuresti, 1190 - 11.42 - AJ
    24. Simon Teodora, Sfantu Gheorghe, 2092 - 0 - AF



    Inscrieri Incepatori/Avansati - on 11/4/2017 at 7:32:37 AM

    1. Ilie Octavian Marius, Brasov, 318 - 16.67 - A
    2. Tobosaru Gheorghe, Brasov, 463 - 15.86 - A
    3. Stefan Patrick, Brasov, 450 - 15.83 - A
    4. Kis Istvan, Brasov, 346 - 15.47 - AW
    5. Veris Dumitru, Brasov, 455 - 15.29 - A
    6. Loghin Florin, Brasov, 446 - 15.13 - A
    7. Movileanu Neculae, Brasov, 655 - 13.63 - A
    8. Toma Dan, Sfantu Gheorghe, 963 - 13.33 - A
    9. Pica Horia, Fagaras, 705 - 12.39 - A
    10. Darjan Daniel, Brasov, 670 - 11.36 - A
    11. Dragoiu Claudiu, Brasov, 1858 - 11 - A
    12. Serban Aurel, Fagaras, 1081 - 9 - A
    13. Lorincz Dan, Brasov, 1538 - 9 - A
    14. Bokor Zoltan Sr, Brasov, 1772 - 9 - AJ
    15. Malene Petru, Fagaras, 711 - 8.75 - A
    16. Mija Gheorghe, Fagaras, 1082 - 8.5 - A
    17. Costache Marian, Brasov, 2254 - 7 - A
    18. Movileanu Adrian, Brasov, 1498 - 6.88 - A
    19. Tanase Stefan, Fagaras, 1407 - 6.81 - AJ
    20. Sterczer Sandor, Sanzieni, 1269 - 6.13 - A
    21. Sterczer Zalan, Sanzieni, 1377 - 4.92 - A
    22. Ciobanu Adrian, Brasov, 1641 - 0 - A
    23. Saulea Bogdan, Brasov, 2861 - 0 - A
    24. Cojocaru Nicusor, Brasov, 3073 - 0 - A
    -----------------------------------------
    Lista de asteptare:
    1. Deak Sandor, Brasov
    2. Constantin Gabriela, Bucuresti
    3. Constantin Viorel Sebastian, Brasov
    4. Sisak Ferenc, Brasov
    5. Ciorpac Ionut, Brasov




    Grupe inferioare Elite/Open

    Gr.inferioara nr. 1
    Nume si prenume Localitate
    1
    2
    3
    4
    5
    6
    V
    Loc
    1 MACOVEI LIVIU BRASOV
    0-3
    0-3
    0-3
    0-3
    0-3
    0
    2 VLADOIU GELU BRASOV
    3-0
    1-3
    1-3
    3-1
    3-0
    3
    3
    3 PADURARIU COSTEL BRASOV
    3-0
    3-1
    1-3
    3-1
    3-2
    4
    2
    4 NICA IONUT BRASOV
    3-0
    3-1
    3-1
    3-1
    3-1
    5
    1
    5 MITROFAN PETRICA BRASOV
    3-0
    1-3
    1-3
    1-3
    3-0
    2
    4
    6 SIMON TEODORA SFANTU GHEORGHE
    3-0
    0-3
    2-3
    1-3
    0-3
    1
    Gr.inferioara nr. 2
    Nume si prenume Localitate
    1
    2
    3
    4
    5
    6
    V
    Loc
    1 DANELIUC GABI SELIMBAR
    3-1
    2-3
    3-0
    3-1
    3-1
    4
    1
    2 PERSA FLORIN SFANTU GHEORGHE
    1-3
    2-3
    3-0
    3-0
    3-1
    3
    2
    3 ANTAL DENES BRASOV
    3-2
    3-2
    0-3
    2-3
    3-0
    3
    4
    4 MATEI MIREL BRASOV
    0-3
    0-3
    3-0
    3-1
    3-0
    3
    3
    5 CIKY CORNEL FAGARAS
    1-3
    0-3
    3-2
    1-3
    0-3
    1
    6 ACHITEI NICOLAE BUCURESTI
    1-3
    1-3
    0-3
    0-3
    3-0
    1
    Gr.inferioara nr. 3
    Nume si prenume Localitate
    1
    2
    3
    4
    5
    6
    V
    Loc
    1 GRIGORE ALEXANDRU CAMPINA
    3-1
    3-0
    0-3
    3-0
    3-0
    4
    1
    2 STANCIULESCU BOGDAN BRASOV
    1-3
    2-3
    2-3
    1-3
    3-1
    1
    3 GALIU MIHAI BRASOV
    0-3
    3-2
    3-2
    3-2
    3-0
    4
    2
    4 TOMA ADRIAN SFANTU GHEORGHE
    3-0
    3-2
    2-3
    1-3
    3-0
    3
    3
    5 BOKOR ZOLTAN JR BRASOV
    0-3
    3-1
    2-3
    3-1
    3-1
    3
    4
    6 BALAN CLAUDIA BRASOV
    0-3
    1-3
    0-3
    0-3
    1-3
    0
    Gr.inferioara nr. 4
    Nume si prenume Localitate
    1
    2
    3
    4
    5
    6
    V
    Loc
    1 HUTANU ALIN BRASOV
    2-3
    3-0
    3-1
    3-1
    3-1
    4
    2
    2 OLTEANU MIHAI BRASOV
    3-2
    3-0
    3-1
    3-1
    3-0
    5
    1
    3 PITAC OVIDIU BRASOV
    0-3
    0-3
    0-3
    0-3
    0-3
    0
    4 SZEKERES LEVENTE BRASOV
    1-3
    1-3
    3-0
    3-1
    2-3
    2
    4
    5 MARICA DAN BRASOV
    1-3
    1-3
    3-0
    1-3
    1-3
    1
    6 CONSTANTIN GABRIELA BUCURESTI
    1-3
    0-3
    3-0
    3-2
    3-1
    3
    3

    Grupe superioare Elite/Open

    Gr.superioara nr. 1
    Nume si prenume Localitate
    1
    2
    3
    4
    V
    Loc
    1 NICA IONUT BRASOV
    2-3
    3-1
    1-3
    1
    2 GALIU MIHAI BRASOV
    3-2
    3-1
    3-0
    3
    1
    3 MATEI MIREL BRASOV
    1-3
    1-3
    0-3
    0
    4 SZEKERES LEVENTE BRASOV
    3-1
    0-3
    3-0
    2
    2
    Gr.superioara nr. 2
    Nume si prenume Localitate
    1
    2
    3
    4
    V
    Loc
    1 DANELIUC GABI SELIMBAR
    3-0
    3-0
    3-0
    3
    1
    2 HUTANU ALIN BRASOV
    0-3
    3-0
    3-0
    2
    2
    3 TOMA ADRIAN SFANTU GHEORGHE
    0-3
    0-3
    3-1
    1
    4 MITROFAN PETRICA BRASOV
    0-3
    0-3
    1-3
    0
    Gr.superioara nr. 3
    Nume si prenume Localitate
    1
    2
    3
    4
    V
    Loc
    1 GRIGORE ALEXANDRU CAMPINA
    3-2
    3-1
    1-3
    2
    2
    2 PADURARIU COSTEL BRASOV
    2-3
    3-0
    1-3
    1
    3 CONSTANTIN GABRIELA BUCURESTI
    1-3
    0-3
    1-3
    0
    4 ANTAL DENES BRASOV
    3-1
    3-1
    3-1
    3
    1
    Gr.superioara nr. 4
    Nume si prenume Localitate
    1
    2
    3
    4
    V
    Loc
    1 OLTEANU MIHAI BRASOV
    3-0
    1-3
    3-0
    2
    1
    2 PERSA FLORIN SFANTU GHEORGHE
    0-3
    3-0
    3-0
    2
    2
    3 VLADOIU GELU BRASOV
    3-1
    0-3
    2-3
    1
    4 BOKOR ZOLTAN JR BRASOV
    0-3
    0-3
    3-2
    1

    Eliminatorii Elite/Open
    1. Galiu Mihai
    ------------------------- Hutanu Alin 2-3
    8. Hutanu Alin
    -------------------------------------------------- Hutanu Alin 3-2
    5. Grigore Alexandru
    ------------------------- Olteanu Mihai 1-3
    4. Olteanu Mihai
    --------------------------------------------------------------------------- Hutanu Alin 3-1
    3. Antal Denes
    ------------------------- Antal Denes 3-2
    6. Persa Florin
    -------------------------------------------------- Daneliuc Gabi 0-3
    7. Szekeres Levente
    ------------------------- Daneliuc Gabi 0-3
    2. Daneliuc Gabi


    Clasament Elite/Open

    1. Hutanu Alin - Brasov
    2. Daneliuc Gabi - Selimbar
    3 -- 4
    Olteanu Mihai - Brasov
    Antal Denes - Brasov
    5 -- 8
    Galiu Mihai - Brasov
    Szekeres Levente - Brasov
    Grigore Alexandru - Campina
    Persa Florin - Sfantu Gheorghe
    9 -- 13 1v gr.sup.
    Vladoiu Gelu - Brasov
    Padurariu Costel - Brasov
    Toma Adrian - Sfantu Gheorghe
    Nica Ionut - Brasov
    Bokor Zoltan Jr - Brasov
    14 -- 16 0v gr.sup.
    Matei Mirel - Brasov
    Mitrofan Petrica - Brasov
    Constantin Gabriela - Bucuresti
    17 -- 21 1v gr.inf.
    Stanciulescu Bogdan - Brasov
    Ciky Cornel - Fagaras
    Marica Dan - Brasov
    Achitei Nicolae - Bucuresti
    Simon Teodora - Sfantu Gheorghe
    22 -- 24 0v gr.inf.
    Macovei Liviu - Brasov
    Pitac Ovidiu - Brasov
    Balan Claudia - Brasov




    Grupe inferioare Incepatori/Avansati

    Gr.inferioara nr. 1
    Nume si prenume Localitate
    1
    2
    3
    4
    5
    6
    V
    Loc
    1 ILIE OCTAVIAN MARIUS BRASOV
    3-0
    3-1
    2-3
    3-0
    3-0
    4
    2
    2 TOMA DAN SFANTU GHEORGHE
    0-3
    2-3
    1-3
    0-3
    3-1
    1
    3 PICA HORIA FAGARAS
    1-3
    3-2
    2-3
    3-0
    3-2
    3
    3
    4 MIJA GHEORGHE FAGARAS
    3-2
    3-1
    3-2
    1-3
    3-0
    4
    1
    5 COSTACHE MARIAN BRASOV
    0-3
    3-0
    0-3
    3-1
    3-1
    3
    4
    6 COJOCARU NICUSOR BRASOV
    0-3
    1-3
    2-3
    0-3
    1-3
    0
    Gr.inferioara nr. 2
    Nume si prenume Localitate
    1
    2
    3
    4
    5
    6
    V
    Loc
    1 TOBOSARU GHEORGHE BRASOV
    3-1
    3-0
    3-2
    3-0
    3-2
    5
    1
    2 MOVILEANU NECULAE BRASOV
    1-3
    0-3
    3-1
    3-0
    3-0
    3
    3
    3 DARJAN DANIEL BRASOV
    0-3
    3-0
    3-0
    3-0
    3-0
    4
    2
    4 MALENE PETRU FAGARAS
    2-3
    1-3
    0-3
    3-0
    3-2
    2
    4
    5 MOVILEANU ADRIAN BRASOV
    0-3
    0-3
    0-3
    0-3
    1-3
    0
    6 SAULEA BOGDAN BRASOV
    2-3
    0-3
    0-3
    2-3
    3-1
    1
    Gr.inferioara nr. 3
    Nume si prenume Localitate
    1
    2
    3
    4
    5
    6
    V
    Loc
    1 STEFAN PATRICK BRASOV
    3-2
    3-1
    3-1
    3-1
    3-0
    5
    1
    2 LOGHIN FLORIN BRASOV
    2-3
    3-0
    3-0
    3-1
    3-1
    4
    2
    3 DRAGOIU CLAUDIU BRASOV
    1-3
    0-3
    1-3
    0-3
    3-0
    1
    4 BOKOR ZOLTAN SR BRASOV
    1-3
    0-3
    3-1
    0-3
    3-1
    2
    4
    5 TANASE STEFAN FAGARAS
    1-3
    1-3
    3-0
    3-0
    3-0
    3
    3
    6 STERCZER ZALAN SANZIENI
    0-3
    1-3
    0-3
    1-3
    0-3
    0
    Gr.inferioara nr. 4
    Nume si prenume Localitate
    1
    2
    3
    4
    5
    6
    V
    Loc
    1 KIS ISTVAN BRASOV
    2-3
    3-0
    1-3
    3-0
    2-3
    2
    4
    2 VERIS DUMITRU BRASOV
    3-2
    3-0
    3-2
    3-0
    3-1
    5
    1
    3 SERBAN AUREL FAGARAS
    0-3
    0-3
    0-3
    0-3
    1-3
    0
    4 LORINCZ DAN BRASOV
    3-1
    2-3
    3-0
    3-2
    1-3
    3
    3
    5 STERCZER SANDOR SANZIENI
    0-3
    0-3
    3-0
    2-3
    2-3
    1
    6 CIOBANU ADRIAN BRASOV
    3-2
    1-3
    3-1
    3-1
    3-2
    4
    2

    Grupe superioare Incepatori/Avansati

    Gr.superioara nr. 1
    Nume si prenume Localitate
    1
    2
    3
    4
    V
    Loc
    1 MIJA GHEORGHE FAGARAS
    0-3
    3-1
    3-1
    2
    2
    2 LOGHIN FLORIN BRASOV
    3-0
    3-2
    3-0
    3
    1
    3 LORINCZ DAN BRASOV
    1-3
    2-3
    0-3
    0
    4 MALENE PETRU FAGARAS
    1-3
    0-3
    3-0
    1
    Gr.superioara nr. 2
    Nume si prenume Localitate
    1
    2
    3
    4
    V
    Loc
    1 TOBOSARU GHEORGHE BRASOV
    3-0
    3-1
    3-2
    3
    1
    2 CIOBANU ADRIAN BRASOV
    0-3
    3-0
    3-0
    2
    2
    3 PICA HORIA FAGARAS
    1-3
    0-3
    3-2
    1
    4 BOKOR ZOLTAN SR BRASOV
    2-3
    0-3
    2-3
    0
    Gr.superioara nr. 3
    Nume si prenume Localitate
    1
    2
    3
    4
    V
    Loc
    1 STEFAN PATRICK BRASOV
    2-3
    3-0
    3-1
    2
    2
    2 ILIE OCTAVIAN MARIUS BRASOV
    3-2
    3-0
    3-0
    3
    1
    3 MOVILEANU NECULAE BRASOV
    0-3
    0-3
    2-3
    0
    4 KIS ISTVAN BRASOV
    1-3
    0-3
    3-2
    1
    Gr.superioara nr. 4
    Nume si prenume Localitate
    1
    2
    3
    4
    V
    Loc
    1 VERIS DUMITRU BRASOV
    3-1
    3-0
    3-0
    3
    1
    2 DARJAN DANIEL BRASOV
    1-3
    1-3
    3-2
    1
    3 TANASE STEFAN FAGARAS
    0-3
    3-1
    3-1
    2
    2
    4 COSTACHE MARIAN BRASOV
    0-3
    2-3
    1-3
    0

    Eliminatorii Incepatori/Avansati
    1. Loghin Florin
    ------------------------- Loghin Florin 3-2
    8. Ciobanu Adrian
    -------------------------------------------------- Loghin Florin 3-2
    5. Stefan Patrick
    ------------------------- Veris Dumitru 1-3
    4. Veris Dumitru
    --------------------------------------------------------------------------- Loghin Florin 3-2
    3. Ilie Octavian Marius
    ------------------------- Ilie Octavian Marius 3-0
    6. Tanase Stefan
    -------------------------------------------------- Ilie Octavian Marius 3-2
    7. Mija Gheorghe
    ------------------------- Mija Gheorghe 3-2
    2. Tobosaru Gheorghe


    Clasament Incepatori/Avansati

    1. Loghin Florin - Brasov
    2. Ilie Octavian Marius - Brasov
    3 -- 4
    Veris Dumitru - Brasov
    Mija Gheorghe - Fagaras
    5 -- 8
    Ciobanu Adrian - Brasov
    Tanase Stefan - Fagaras
    Stefan Patrick - Brasov
    Tobosaru Gheorghe - Brasov
    9 -- 12 1v gr.sup.
    Kis Istvan - Brasov
    Pica Horia - Fagaras
    Darjan Daniel - Brasov
    Malene Petru - Fagaras
    13 -- 16 0v gr.sup.
    Movileanu Neculae - Brasov
    Lorincz Dan - Brasov
    Bokor Zoltan Sr - Brasov
    Costache Marian - Brasov
    17 -- 20 1v gr.inf.
    Toma Dan - Sfantu Gheorghe
    Dragoiu Claudiu - Brasov
    Sterczer Sandor - Sanzieni
    Saulea Bogdan - Brasov
    21 -- 24 0v gr.inf.
    Serban Aurel - Fagaras
    Movileanu Adrian - Brasov
    Sterczer Zalan - Sanzieni
    Cojocaru Nicusor - Brasov


    Retras dupa termen (R2)- Babes Razvan-Brasov
    Ultima editare de GeluBv; 04.nov.2017, 16:40.
    Hobby: Motoare si ski !
    http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

    Comentariu


    • #3
      Brasov open-elite
      Hutanu Alin
      Macovei Liviu
      Pitac Ovidiu
      Bacanu Paulian
      Mitrofan Petrica
      Olteanu Mihai
      Matei Mirel
      Vladoiu Gelu
      Galiu Mihai
      Hobby: Motoare si ski !
      http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de Antal Denes
        Padurariu Costel Bv.
        Antal Denes Bv.
        Ciki Cornel Fagaras
        Open
        Hobby: Motoare si ski !
        http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

        Comentariu


        • #5
          olah oliver si welker ivan

          Comentariu


          • #6
            Se înscriu din Făgăraș la Începători-Avansați:
            Malene Petru
            Serban Aurel

            Comentariu


            • #7
              Daniel Dirjan - Avansați
              Ciobanu Adrian - începători
              Lorincz Dan - începători

              Comentariu


              • #8
                Ciki Cornel cred ca se incadreaza la avansati.
                Macovei Loviu elit

                Comentariu


                • #9
                  Open/Elite
                  Szekeres Levente
                  Bondoc Alex
                  Incepatori
                  Babes Razvan
                  Contiu Mircea
                  Costache Marian
                  Deak Istvan
                  Avansati
                  Veris Dumitru
                  Kis Istvan
                  13 Rules

                  Comentariu


                  • #10
                    Stefan Patrick-Avansati

                    Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk

                    Comentariu


                    • #11
                      Loghin Florin...brasov...avansati

                      Comentariu


                      • #12
                        Kiss Janos din M- Ciuc, elite.
                        Kiss

                        Comentariu


                        • #13
                          Confirm inscrierea

                          Comentariu


                          • #14
                            Open
                            Buksa Ioan
                            Bokor Zoltan Jr
                            Bălan Claudia
                            Se transfera de la Începători la Avansați
                            Ciobanu Adrian
                            Lorincz Dan
                            Începători
                            Cojocaru Nicusor
                            Saulea Bogdan
                            Bokor Zoltan Sr

                            Comentariu


                            • #15
                              Toboșaru Gheorghe - Avansați
                              Blade: Nittaku Acoustic;
                              FH: Butterfly Tenergy 05;
                              BH: Victas Stiff.

                              Comentariu

                              Cine a citit topicul
                              Procesare...
                              X