Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Campionatul National Amatur – turneu A+, Topoloveni - 15 octombrie 2011

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de FANE MED Vezi post
    Bravo Sorinache! Parerea mea care nu vreau sa conteze dar posibil sa le dea idei mai bune celor care intradevar i-si bat capul cu sisteme de joc, vis a vis de turneul facut de Sorin, este ca daca grupele de recalificare la amatori se jucau doua pe o masa, iar turneul pt. open incepea la ora 13 era totul perfect. Una peste alta noul sistem de joc este ok.
    La buna vedere!
    Exact !!
    Un alt motiv pt intarziere a fost constutuit de durata EXTREM de mare a grupelor de recalificare pentru open. In conditiile in care au fost 8 grupe, 6 de 4 si 2 de 3 (2 concurenti s-au retras) si 12 mese alocate dupa 2h 30 min erau gata doar 5 grupe ... nici daca jucau cei din lotul Chinei 4 meciuri / masa (din cauza celor retrasi media a rezultat 3.5 meciuri / masa) si toate meciurile se terminau 3-2 nu dura atat.
    Totusi, cu toata ora tarzie ... adica 2 noaptea ... cand s-a terminat concursul nu am fost la fel de obosit ca la alte turnee unde am jucat pana la 11, dar mult mai multe meciuri.
    P.S. Mai usor cu ipocrizia domnilor !! Vad ca cei care critica sitemul de joc, distributia in eliminatoriu, etc vorbesc doar cand se intampla ceva care ii afecteaza personal in mod negativ evident ... cat nu au patit ei ceva ce percep ca incorect nu scot o vorba, dar imediat dupa un incident sistemul are 100 de hibe. Si evident nimeni nu propune ceva eficient pentru corectarea presupuselor probleme, ci doar critica sau arunca niste idei total nepractice.
    Ultima editare de rflash; 16.oct.2011, 18:25.
    Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

    FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
    BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

    Comentariu


    • Postat în original de rflash Vezi post
      Exact !!

      Un alt motiv pt intarziere a fost constutuit de durata EXTREM de mare a grupelor de recalificare pentru open. In conditiile in care au fost 8 grupe, 6 de 4 si 2 de 3 (2 concurenti s-au retras) si 12 mese alocate dupa 2h 30 min erau gata doar 5 grupe ... nici daca jucau cei din lotul Chinei 4 meciuri / masa (din cauza celor retrasi media a rezultat 3.5 meciuri / masa) si toate meciurile se terminau 3-2 nu dura atat.

      Totusi, cu toata ora tarzie ... adica 2 noaptea ... cand s-a terminat concursul nu am fost la fel de obosit ca la alte turnee unde am jucat pana la 11, dar mult mai multe meciuri.

      P.S. Mai usor cu ipocrizia domnilor !! Vad ca cei care critica sitemul de joc, distributia in eliminatoriu, etc vorbesc doar cand se intampla ceva care ii afecteaza personal in mod negativ evident ... cat nu au patit ei ceva ce percep ca incorect nu scot o vorba, dar imediat dupa un incident sistemul are 100 de hibe. Si evident nimeni nu propune ceva eficient pentru corectarea presupuselor probleme, ci doar critica sau arunca niste idei total nepractice.
      Subscriu la cele punctate de Fane si Cristi,daca se incepea mai devreme cu openul coroborat cu recalificarile pe doua mese,cu siguranta,intr-o mare masura se evitau multe neplaceri(artificiale,pe fondul unor nemultumiri personale),inerente dealtfel la un concurs de asemenea anvergura.De undeva trebuia sa se inceapa cu acest nou sistem,pe care eu personal il imbratisez,ca fiind in spiritul Amatur,nimic nu este perfect,totul e perfectibil.
      Felicitari si castigatorilor,personal,colegului meu Lucian Bozga,care a avut un meci foarte incarcat cu Dan Aftenii in sferturi,cat si castigatorului Dondera,chiar daca acesta din urma ar fi jucat,din spusele unora,la liga A,lucru vizibil si din jocul prestat dealtfel.Felicitari si lui Georgica Durdun care s-a "amorsat" mai greu la acest concurs,dar a terminat in mare forma,cat si rechinului Alex Ciobanu,care a avut un mare meci in semifinala cu Roman.
      In fine,un turneu mamut ca si numar de participanti,al treilea,daca nu ma insel dupa Campionatul National de la Valenii de Munte din dec 2009si cel de la Topa Tenis Arena din ianuarie 2011,foarte bine gestionat de catre Sorin si compania,meciuri spectaculoase spre a doua jumatate,pe care in special il remarc pe cel dintre Roman si Temelie din sferturi,unde Dragos,s-a agatat de orice punct,a pierdut cu o atitudine pe care greu o mai gasim la alti jucatori.
      Ultima editare de victorache; 16.oct.2011, 19:31.
      BLADE- BUTTERFLY TIMO BOLL ALC
      FH - TENERGY 64
      BH - XIOM VEGA EUROPE

      Comentariu


      • Multumiri Topoloveniului pentru conditiile slabute de joc(foarte cald in sala mare,condens,foarte rece in sala mica).Aceiasi timpi morti(in conditiile in care au fost 24 de mese si pe multe nu se juca in mare parte din timp).Nu stiu daca sistemul are parti bune dar las pe altii sa-si dea cu parerea.Pacat ca s-a "uitat" de anuntata tombola dar si o bila alba pentru gustoasele sarmalute si initiativa afisarii grupelor.In rest succes in continuare si felicitari castigatorilor.

        Comentariu


        • Finala Open:
          Blog de tenis de masă

          Comentariu



          • ---------- Post added 16-Oct-2011 at 21:40 ----------
            Xiom Strato / Tenergy 05 fx

            Comentariu


            • Felicitari Sorin ,felicitari tuturor celor care te-au ajutat,intr-adevar un turneu A+++++,chiar daca totul nu a iesit asa cum ti-ai fi dorit.
              Felicitari pt.ca ai avut curaj si ai crezut cu adevarat ca acest sistem este mai bun si mai corect si mai fiabil.Faptul ca a fost pt.prima data implementat la Topoloveni a facut sa ne arate si partile bune si cele rele,noi trebuie sa luam ce a fost bun si sa incercam sa perfectionam acest sistem care mie unul mi se pare foarte bun.
              Intotdeauna vor fi si nemultumiti,pe buna dreptate sau nu,dar aceasta miscare trebuie sa mearga mai departe cu bune cu rele si dupa cum vedem multimea de idei nu va duce in final decat la progres.Daca intr-adevar ne dorim un AMATUR mai bun haideti sa fim constructivi,numai cei care nu au organizat un turneu nu stiu ce inseamna acest lucru.
              INCA O DATA FELICITARI INTREGII ECHIPE DE LA TOPOLOVENI.
              FELICITARI CASTIGATORILOR,DAR DE FAPT CU TOTII SUNTEM CASTIGATORI.

              Comentariu


              • Multumesc tuturor pentru mesaje, dar in primul rand pentru critici, deoarece ele ne salveaza de la plafonare! Ne-am straduit sa oferim ce avem noi mai bun, dar se pare ca nu ne ridicam deocamdata la pretentiile din ce in ce mai mari ale jucatorilor.
                Legat de sistemul de joc vreau sa spun doar cateva lucruri:
                - sistemul este mult mai bun chiar daca unii nu-i vad avantajele; din pacate ieri am avut surpriza neplacuta ca jucatorii de la Open sa fie extrem de indisciplinati si sa-i cam doara la basca de turneu si astfel s-a prelungit nejustificat timpul petrecut cu grupele de recalificare cum spunea si Cristi; si pentru exemplificare am sa spun doar ca la ora 16.00 au inceput concomitent grupele superioare la Amatori si grupele inferioare la Open. La Amatori s-a jucat 2 grupe de 4 la 1 masa, in timp ce la Open s-a jucat 4 grupe de 4 la 3 mese (1 grupa a fost de 5 si a jucat singura la masa). In teorie, diferenta la care ar fi trebuit sa se ajunga in eliminatorii n-ar fi trebuit sa fie mai mare de 1 ora, maxim 1 ora si jumatate. In realitate diferenta a fost de aproape 3 ore.
                - organizarea unui asemenea sistem presupune o munca enorma la un numar asa de mare de participanti. Cred ca ieri am petrecut mai mult de 8 ore efective de centralizare a rezultatelor si repartizarea in grupe sau in eliminatorii. La un moment dat l-am rugat pe Cristi sa ma ajute cu gestionarea concursului de la Open pentru ca efectiv nu mai faceam fata la centralizarea grupelor superioare la Amatori
                - ce nu spune nimeni este ca, desi numarul jucatorilor a fot unul mare, am reusit sa oferim un minim de 8 jocuri celor de la Amatori si 6 jocuri la Open.
                In loc de concluzie: In viitor la Topoloveni o sa limitam numarul participantilor astfel incat desfasurarea turneului sa poata fi gestionata bine si lucrurile sa se desfasoare in limite de timp rezonabile. Am tras concluzia asta reflectand foarte mult la ceea ce s-a intamplat si tinand cont si de experientele anterioare. Un factor in plus care ma determina sa trag aceasta concluzie este si faptul ca terminand atat de tarziu lumea nici nu se mai bucura de spectacolul ultimelor meciuri si nici nu mai are rabdare la festivitatea de premiere sa onoreze castigatorii asa cum se cuvine!
                Multumesc tuturor!
                www.clubarena08.ro

                Comentariu


                • Voi reveni maine seara cu clasamentul si pozele facute in timpul turneului! Multumesc celor care au postat deja poze!
                  www.clubarena08.ro

                  Comentariu


                  • Eu zic ca e bine sa se asigure un minim de jocuri si pentru cei cere ies din prima din competitie da trebuie sa ne gandim si la ceilalti care ajung in fazele superioare. Pentru acestia turneul devine unul foarte obositor. De la 6 dimineata pana la 9 seara (vb de cei care ajung in eliminatoriu) sau mai mult pentru cei care ajung sa joace finala e chair mult si obosesti foarte tare, ne mai vb de chef(nu mai vb de organizatori care cred ca fac munca de ocnas).
                    Precum am zis cred ca ar fi bine (asa cum au spus si cei dinainte mea) sa:
                    - sa se limiteze numarul de participanti
                    - sa fie o singura tragere la sorti a participantilor in grupe (adica in grupele inferioare) si apoi sa nu se mai traga nimic la sorti si conform sistemului (algoritmului) de joc propus sa se stie ca locul 1 din grupa 1 va fi cap de serie in grupa 9 sa zicem, locul 2 din grupa 1 va fi locul 2 din grupa 8 si asa mai departe. Dupa incheierea grupelor superioare nu se trage nimic la sorti si locul 1 din grupa 1 va juca cu locul 2 din grupa x si tot asa (cred ca ar usura mult munca de organizare).
                    - grupele inferioare sa fie de 4 jucatori (pentru a fi un nr de jocuri in cadrul grupei mai mic ) si dupa aceia grupe de recalificare de 4. Chiar daca ies multe grupe nr de jocuri e mic si se termina repede si centralizarea rezultatelor se face pe parcursul desfasurari seriei 2 de grupe pt ca ca o sa fie mai multe grupe decat mese.

                    Comentariu


                    • O sa-mi permit sa-mi dau si eu cu parerea vis-a-vis de postarile facute ceva mai sus dar nu inainte de a felicita pe organizatori pentru efortul depus la organizarea concursului care, intr-un final chiar a fost ok aproape din toate punctele de vedere.
                      Pana la urma toti ati jucat atat cat v-ati pregatit pentru acest concurs ! O pregatire buna te face castigator... Felicitari inca o data organizatorilor (poate punem si caldura in sala mica pe viitor), felicitari castigatorilor, un bravo tuturor participantilor.
                      ....
                      Nu vreau sa plictisesc prea mult dar, citind postarile de mai sus si vazand ca se doreste limitarea participantilor la asemenea evenimente, imi ce scuze dar, chiar mi se pare o idiotenie. In loc sa promovati sportul (tenisul in cazul nostru), in loc sa atrageti cat mai multi concurenti voi incercati sa ce... ?
                      De ce nu jucati intr-o zi amatori iar a doua zi open (nu invers) ? Zic ca sambata sa se joace amatori pentru ca-s mai numerosi iar, cei de la open daca ar juca duminca spre exemplu, concursul s-ar termina undeva in jurul orei 16,00 si n-ar mai fi atatea discutii.
                      Desigur ca acelora cu statut de "vedeta" nu le vor conveni dar, pana la urma urmei toti venim sa facem sport, ne deplasam uneori distante foarte mari pentru ca microbul ne impinge sa ne revedem, ca pana la urma urmei toti platim la fel si corect e sa fim tratati fara diferentiere.
                      Pe final, scurt si la obiect, parerea mea e ca, daca suntem foarte foarte multi, organizati pe doua zile (amatori / open) si nu limitati numarul participantilor pentru ca, marea majoritatea se inscrie in ultimele zile din cauza ca nu stiu cat de liberi vor fi la sfarsitul saptamanii, iar la altii intervin fel de fel de situatii si renunta in ultimul moment. Asa ca...
                      Inc-odata felicitari domnului Sorin pentru organizare si chiar pentru aplicarea noului sistem de recalificare. BRAVO ! Grupele nu sunt intotdeauna echilibrate si e corect ca cei de pe locuri 5/6... sa aiba sansa de recalificare. De ce nu !
                      Ultima editare de sorin_client; 17.oct.2011, 10:18.
                      Blade: lemn off...ce lemn !
                      Bh: cu tepi
                      Fh: fara tepi

                      Comentariu


                      • (at)taiegatu

                        Este imposibil de stabilit un algortim de la inceput pana la sfarsit. Acest lucru se face doar de la trecerea din inferioare in superioare, dar si acolo in cazul in care avem mai putine grupe superioare decat inferioare este mai complicat pentru ca nu stii exact cine se va califica din ce grupa. De exemplul algoritmul faut pentru acest turneu pt open a suferit vreo 6-7 permutari pentru a nu avea in superioare 2 jucatori care s-au intalnit in inferioare. La nivelul tabloului eliminatoriu mi se pare normal sa fie considerat si clasamentul, iar tragerea la sorti e necesara pentru transparenta ... au existat foarte multe discutii in legatura cu culoarul pe care nimereau anumiti jucatori si s-a ales varianta tragerii la sorti publice. Evident o tragere la sorti o poate face calculatorul in 2 secunde, dar in acest caz o sa va invit pe dvs sa le raspundeti contestatarilor.

                        (at)sorin

                        Varianta pe 2 zile presupune costuri mult mai mari cu organizarea. Sala trebuie inchiriata pe 2 zile, transportul meselor se face la interval mai mare, e mai complicat cu mancarea duminica, etc. In plus sunt multi amatori care doresc sa urmareasca pe viu meciurile de la open. Pe multi ii ajuta acest lucru, vad cum se joaca si la alt nivel, vad cum si cat trebuie sa traga sa ajunga acolo, etc. Si mie imi place sa ma uit la meciurile cu jucatori mai buni si este un sentiment general.

                        Problema cea mai mare este faptul ca organizatorii nu au timp sa faca politie, ei isi sacrifica o groaza de timp si in multe cazuri bani pentru ca turneele sa se desfasoare cat mai bine, dar principala cauza a intarzierilor este indolenta unor participanti.

                        1. Ora de incepere. Daca in anuntul turneului este scrisa o ora majoritatea considera ca turneul trebuie sa inceapa cu cel putin 1 ora mai tarziu ... din pacate aceasta idee s-a impamantenit pe vremea cand grupele se faceau manual si deoarece organizatorii au incercat sa-i multumeasca pe toti, inca nu se aplica sanctiuni pentru cei care intarzie fara motive obiective. Multi dintre dvs nu sunt la sala la ora stabilita, nu sunt atenti cand se striga grupele si inca vreo 10 minute dupa anuntare mai apar diversi intarziati care nu stiu unde joaca.

                        2. Ordinea meciurilor. Daca cineva a fost atent, pe parcursul intregului turneu cred ca au fost 60-70 de cereri de la microfon ca X sa se prezinte la masa Y. Evident pana ajunge cineva la masa juriului cu acest lucru au trecut cel putin 2-3 minute in care respectivul a fost cautat, strigat, etc timp in care evident masa a fost nefolosita. Din experienta mea estimez ca se pierd aproximativ 30-45 de minute la fiecare turneu cu multi participanti doar pentru acest lucru.

                        3. Ocuparea abuziva a meselor. Sunt anumiti jucatori care cum vad o masa libera cum se grabesc sa schimbe cateva mingi. Acest fapt este evident amplicat de ce am explicat la punctul 2, X lipseste si adversarul s-a dus sa anunte acest lucru si cand se intoarce masa e ocupata. Evident, cand apar cei care sunt indreptatiti sa joace se dau la o parte, dar este imposibil pentru un organizator sa isi dea seama cand la anumite mese apar pauze mai lungi pentru ca el mai mereu vede masa ocupata si nu are cum sa stie la ce masa joaca fiecare participant din memorie, asta in cazul in care ii cunoaste pe toti, ceea ce nu e cazul.

                        Solutia la toate aceste probleme este strict financiara. Din dorinta de a tine costurile cat mai scazute nu avem pe cineva care sa fie atent pe toata durata concursului la desfasurarea grupelor. Daca ar fi cineva care la fiecare 30 de minute ar trece pe la fiecare masa si ar vedea exact cate meciuri s-au disputat s-ar stii foarte clar ce grupe trebuie mutate cand apare o masa disponibila, cat de repede se desfasoara fiecare grupa pentru ca in unele cazuri un meci de la o grupa mutat la o alta ar asigura faptul ca ambele grupe termina mai repede, etc .... intr-un cuvant organizatorul ar avea o imagine mult mai clara a ceea ce se intampla in sala si ar putea lua masurile necesare pentru a distribui cat mai bine meciurile ramase pe mesele disponibile. Exemplu : in faza grupelor superioare la open dupa ce s-au terminat de jucat toate celelalte meciuri a mai ramas de disputat meciul Durdun George - Teodor Cristian si toti au stat sa astepte rezultatul acestui meci. Nu cunosc exact motivele pentru care s-a ajuns aici dar este in mod clar o situatia anormala, dar care din pacate apare la multe turnee tocmai deoarece organizatorul nu stie exact cat de rapid se desfasoara fiecare grupa.

                        La un turneu cu 100 de participanti, daca fiecare ar da 1 leu sunt convins ca pentru 100 de lei s-ar gasi cineva care sa nu faca altceva decat sa bantuie pe la fiecare masa si sa noteze cate meciuri s-au disputat si care sa incerce sa rezolve eventualele probleme legate de participare cu favoritul grupei. El ar putea decide sa se sara peste un meci daca un concurent are o problema si nu e prezent, iar ceilalti sunt si multe altele. Daca organizatorul este la masa, cel putin 5 minute problema ramane nerezolvata, iar aceste 5 minute se tot aduna.
                        Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                        FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                        BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                        Comentariu


                        • Am propus ca la turneul final fiecare 3-4 mese sa fie arondate unor oameni cu experienta si autoritate in Amatur.Sper sa rezolvam macar partial problemele timpilor morti
                          of all the things i lost i miss my mind the most

                          Comentariu


                          • As avea si eu o propunere: de ce trebuie sa asteptam toti la ore tarzii cand suntem obositi si sa nu asteptam toti dar devreme incepand cel tarziu cu 10 dimineata iar cei care trebuie sa astepte tarziu sa fie mult mai putini? Ma gandesc ca ar fi mai bine sa inceapa si Open-ul tot la 10 pe 10 mese a cate 6, iar pentru amatori mai raman 14 mese pentru cele 24 de grupe (cum a fost la Topoloveni), la 10 mese de amatori vor juca 2 grupe iar la 4 mese va juca o singura grupa care vor termina meciurile in sa zicem 2 ore jumatate maxim 3 ore, dupa care cei de la celelalte 10 mese de amatori vor putea sa-si dispute o parte din meciuri la aceste 4 mese. Asa ca cei de la amatori vor termina in maxim 5 ore grupele inferioare, deci pe la ora 15. Cei de la open dupa 5 ore de joc adica la ora 15 vor termina probabil grupele inferioare si superioare iar eliminatoriile le vor putea disputa pe 3-4 mese deci se elibereaza alte 6 mese. Deci amatorii vor avea la dispozitie pentru disputarea jocurilor de recalificare 14+6 mese adica 20 de mese si vor termina recalificarile in maxim 2 ore adica pe la orele 17-18. Deci de asteptat catre ore tarzii vor mai ramane putini, cei care se califica in eliminatorii la amatori si putini de la Open calificati in fazele superioare. Daca va exista si un algoritm, asa cum propune cineva mai sus, care sa stabileasca precis inca de la inceput cum se fac grupele de recalificare si mai departe care cu cine pica in eliminatorii, eventual sa se faca si un grafic mare (sau mai multe) afisat pe perete pe care participantii sa-l citeasca si sa inteleaga dinainte care cum sa joace timpii de asteptare se vor diminua foarte mult.

                            Comentariu


                            • Postat în original de BOZGANU Vezi post
                              Felicitari Sorin ,felicitari tuturor celor care te-au ajutat,intr-adevar un turneu A+++++,chiar daca totul nu a iesit asa cum ti-ai fi dorit.
                              Felicitari pt.ca ai avut curaj si ai crezut cu adevarat ca acest sistem este mai bun si mai corect si mai fiabil.Faptul ca a fost pt.prima data implementat la Topoloveni a facut sa ne arate si partile bune si cele rele,noi trebuie sa luam ce a fost bun si sa incercam sa perfectionam acest sistem care mie unul mi se pare foarte bun.
                              Intotdeauna vor fi si nemultumiti,pe buna dreptate sau nu,dar aceasta miscare trebuie sa mearga mai departe cu bune cu rele si dupa cum vedem multimea de idei nu va duce in final decat la progres.Daca intr-adevar ne dorim un AMATUR mai bun haideti sa fim constructivi,numai cei care nu au organizat un turneu nu stiu ce inseamna acest lucru.
                              INCA O DATA FELICITARI INTREGII ECHIPE DE LA TOPOLOVENI.
                              FELICITARI CASTIGATORILOR,DAR DE FAPT CU TOTII SUNTEM CASTIGATORI.
                              Asa este DOMNULE !...Mi-ai luat luat vorbele din gura si eu nu mai am nimic de adaugat, decit, sa le multumesc tuturor celor care s-au straduit sa ne simtim cit mai bine.

                              Sa ne vedem cu bine la cit mai multe turnee si cit mai multe sarmale.

                              Comentariu


                              • Postat în original de rflash Vezi post
                                (at)taiegatu

                                Este imposibil de stabilit un algortim de la inceput pana la sfarsit. Acest lucru se face doar de la trecerea din inferioare in superioare, dar si acolo in cazul in care avem mai putine grupe superioare decat inferioare este mai complicat pentru ca nu stii exact cine se va califica din ce grupa. De exemplul algoritmul faut pentru acest turneu pt open a suferit vreo 6-7 permutari pentru a nu avea in superioare 2 jucatori care s-au intalnit in inferioare. La nivelul tabloului eliminatoriu mi se pare normal sa fie considerat si clasamentul, iar tragerea la sorti e necesara pentru transparenta ... au existat foarte multe discutii in legatura cu culoarul pe care nimereau anumiti jucatori si s-a ales varianta tragerii la sorti publice. Evident o tragere la sorti o poate face calculatorul in 2 secunde, dar in acest caz o sa va invit pe dvs sa le raspundeti contestatarilor.
                                Pai de ce nu e posibil?
                                Ipoteza:
                                ultima inscriere vineri pe la ora 18 sa zicem
                                - in urma inscrierilor sunt x persoane

                                conluzie:
                                deci de seara se fac z grupe astfel incat, conform algoritmului se califica y persoane din grupele inferioare. Daca in grupele superioare distributia geografica a jucatorilor nu este un criteriu este destul de usor sa nu nimereasca 2 persoane din din grupele inferioare in grupele superioare. La fel si in eleiminatorii in primul tur in care locul 1 din grupa 1 joaca cu locul 2 din grupa 10 sa zicem(asta daca nu se tine cont de distributia capilor de serie in eliminatorii conform clasamentului Amatur). Pana la urma turneul este unul pentru amatori si jucatorii vin sa se simta bine si sa joace tenis si nu sa tina cu dintii de clasament.

                                Comentariu


                                • Hai sa luam un exemplu concret ca sa intelegeti.

                                  Sa presupunem ca avem 26 de concurenti. Acestia se vor imparti in 6 grupe inferioare, 4 cu 4 concurenti, 2 cu 5 concurenti. Se califica automat 8+6 jucatori in grupele superioare si se formeaza 3 grupe de recalificare. Numarul grupelor de recalificare va fi mereu 1/2 din nr grupelor inferioare si cum se duc doar 2 in recalificare aici nu exista nici un risc de suprapunere.

                                  Cum avem deja 14 jucatori deja caificati avem 2 variante, fie vin doar 2 din recalificare si rezulta 16 in superioare deci tablou de 8, fie vin 6 din recalificare si rezulta 20 in superioare deci tablou de 10 (16 cu primii 6 avand bye).

                                  Sa mergem pe a doua varianta, care da mai multe sanse celor din recalificare si nu presupune un meci de baraj intre cei mai slab 2 clasati castigatori de grupe de recalificare.

                                  Deci avem 14 direct calificati .... castigatorii grupelor 1-5 devin capii de serie in grupele superioare. Conform algoritmului de distributie "regula sarpelui" castigatorul grupei 6 va fi plasat in grupa 5, locul 2 din prima grupa inferioare in grupa a 4-a superioara .... etc pana ajungem la ceva de genul :

                                  1.1 2.1 3.1 4.1 5.1
                                  4.2 3.2 2.2 1.2 6.1
                                  5.2 6.2 5.3 6.3 ---
                                  --- --- --- --- ---

                                  In acest moment vor trebui plasati cei 6 din grupele de recalificare. Castigatorul grupei 1 de recalificare ar urma sa fie clasat in grupa 5, castigatorul grupei 2 de recalificare tot in grupa 5, iar castigatorul grupei 3 in grupa 4. Adica ceva de genul :

                                  1.1 2.1 3.1 4.1 5.1
                                  4.2 3.2 2.2 1.2 6.1
                                  5.2 6.2 5.3 6.3 R1.1
                                  R3.2 R2.2 R1.2 R3.1 R2.1

                                  Avand in vedere ca in fiecare grupa de recalificare sunt 4 jucatori din 4 grupe inferioare diferite logica elementara iti arata ca teoretic e posibil ca in fiecare grupa cel/cei venit[i] din recalificare sa fi jucat in aceeasi grupa inferioara cu unul dintre cei deja calificati, situatie care trebuie evitata. Cum nu sunt mama Omida sa stiu cine o sa castige si cine o sa iasa pe 2 nu am alta varianta decat sa astept rezultatele si apoi sa fac permutarile de rigoare. E chiar posibil ca efectiv sa nu existe o solutie si ca in cel putin o grupa superioara sa fie 2 care au jucat deja in grupa inferioara ... aceasta situatie inca nu mi-a aparut in simulari si sper sa nu o intalnim la turnee, dar teoretic este posibila.

                                  Eu personal nu sunt deloc adeptul unui sistem fix. Orice sistem fix, rigid poate fi abuzat. Daca stiu dinainte cu cine voi cadea in grupa superioara pot sa fac calculele astfel incat sa nimeresc intr-o distributie mai favorabila. Deja sunt destule aranjamente si nu cred ca e cazul ca sistemul de joc sa fie si mai permisiv.

                                  Momentan grupele superioare sunt facute prin distributie aleatorie, in situatia in care ai acelasi nr de grupe inferioare. Unde as vrea sa se mai lucreze este la sistemul eliminatoriu care sa fie si el facut tot aleatoriu. De exemplu pe sistemul actual favoritul 1 este mereu pe aceeasi parte cu favoritul 4, iar favoritul 2 cu 3. In sferturi 1 e cu 8, 2 cu 7, 3 cu 6 si 4 cu 5. Si uneori se merge si mai departe cu distributia. Daca aveti curiozitatea sa va uitati la turneele ATP Master Series o sa vedeti de exemplu ca distributia de schimba ... de exemplu la Indian Wells in faza sferturilor situatia a fost : 1-6, 4-5, 3-8, 2-7 ... urmand 1-4 si 2-3 la nivelul semifinalelor ... la Miami distributia a fost : 1-7, 3-8, 4-6, 2-5 cu semifinale 1-3 si 2-4. Asta in conditiile in care clasamentul ATP este actualizat in fiecare saptamana. Avand in vedere ca al nostru clasament este actualizat mult mai rar se poate intampla ca aceeasi jucatori sa ajunga sa sa intalneasca intre ei in fazele superioare daca participa de exemplu la 3 turnee consecutive, ceea ce nu mi se pare foarte corect.
                                  Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                                  FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                                  BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                                  Comentariu


                                  • Cred ca ar fi interesant cu toate ca e prea timpuriu pentru acest lucru o statistica cu cati jucatori din recalificare au ajus in eliminatori la O +A .
                                    Este foarte bine ca se acorda sanse si pentru recalificare dar la fel de bine aceste gr.ar putea fi folosite pentru clasament.
                                    Eventual cu mici ajustari la care se poate ajunge pentru asigurarea nr. minim de jocuri .
                                    In fond acesta este scopul sa joci cu alti jucatori si strabati tara in lung si in lat.
                                    Toti vrem sa fie cat mai palpitant si mai placut cand te intalnesti cu prieteni din amatur.
                                    Asteptam cand se poate o statistica altfel este prematur .
                                    Sorin si Cristi este posibil ?

                                    Comentariu


                                    • Nu cunosc exact decat situatia de la open de care m-am ocupat :

                                      Au fost 65 de participanti, impartiti in 16 grupe, 15 cu 4 si una cu 5 jucatori. S-au calificat direct 15*2+3 adica 33 de jucatori.

                                      Au fost alcatuite 8 grupe de recalificare, fiecare cu 4 jucatori. Castigatorii grupelor si cele mai bune 6 locuri 2 (criteriul 1 : nr de victorii in grupele de recalificare, criteriul 2 : clasamentul) s-au calificat mai departe, iar cele mai slabe locuri 2 au jucat un baraj de calificare. In total 15 jucatori au urcat in grupele superioare. Ca o paranteza toti cei de pe locul 2 au avut cate 2 victorii.

                                      Nu am foile in fata asa ca nu stiu cati dintre cei 15 au ajuns in faza eliminatorie sau daca a fost cineva care a reusit acest lucru, totusi nu stiu cat de relevant este acest lucru. Daca nu joci la loto degeaba visezi la cele 6 milioane de euro; daca joci doar un bilet ai mai putine sanse decat cineva care a jucat 1000 de bilete, dar ai o sansa. La fel e si cu grupele de clasament / recalificare. Este evident ca cei care ajung in grupele superioare din aceste grupe nu sunt cei mai valorosi sau cei mai in forma, dar au totusi sansa lor, pe care si-o joaca ... mai bine sau mai rau, fiecare dupa puteri; daca se mergea pe varianta cu grupe strict de clasament sunt convins ca acestea ar fi fost mult mai putin disputate.
                                      Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                                      FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                                      BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                                      Comentariu


                                      • Clasamentul la Amatori se regaseste in prima pagina a topicului! Revin cu statistica ceruta de dl. Antal si probabil maine cu clasamentul de la Open!
                                        www.clubarena08.ro

                                        Comentariu


                                        • La Amatori, au ajuns pe tabloul de 48 urmatorii 9 jucatori veniti din recalificari:
                                          Popescu Valentin
                                          Vasilescu Remus
                                          Nedelea Ionut
                                          Vladu Nicolae
                                          Iliescu Dan
                                          Lesprix Philippe
                                          Andone Claudiu
                                          Matei Dumitru
                                          Zavricescu George
                                          www.clubarena08.ro

                                          Comentariu


                                          • La Open au ajuns pe tabloul de 24 urmatorii 3 jucatori veniti din recalificari:
                                            Chirita Cristian
                                            Temelie Dragos
                                            Ciuca Dan
                                            www.clubarena08.ro

                                            Comentariu


                                            • Postat în original de Antal Denes Vezi post
                                              Cred ca ar fi interesant cu toate ca e prea timpuriu pentru acest lucru o statistica cu cati jucatori din recalificare au ajus in eliminatori la O +A .
                                              Este foarte bine ca se acorda sanse si pentru recalificare dar la fel de bine aceste gr.ar putea fi folosite pentru clasament.
                                              Eventual cu mici ajustari la care se poate ajunge pentru asigurarea nr. minim de jocuri .
                                              In fond acesta este scopul sa joci cu alti jucatori si strabati tara in lung si in lat.
                                              Toti vrem sa fie cat mai palpitant si mai placut cand te intalnesti cu prieteni din amatur.
                                              Asteptam cand se poate o statistica altfel este prematur .
                                              Sorin si Cristi este posibil ?
                                              Nu cred ca ai dreptate. Ca exemplu, pot sa spun ca eu m-am clasat de multe ori pe locul 3 sau 4 in grupa inferioara, dupa care, in grupa superioara, m-am clasat pe locul 1 sau 2 si am jucat in eliminatorii.
                                              Deci, exista sanse pentru toti, sa se claseze chiar si pe locul 1 in finalul turneului.

                                              Comentariu


                                              • Felicitari Claudiu (Andone) pentru locul 9 din 144 de concurenti. Este o reusita la care eu inca doar visez.
                                                Sper sa joci la fel de bine si la Mediaș.

                                                Comentariu


                                                • Postat în original de mateidumitru Vezi post
                                                  Nu cred ca ai dreptate. Ca exemplu, pot sa spun ca eu m-am clasat de multe ori pe locul 3 sau 4 in grupa inferioara, dupa care, in grupa superioara, m-am clasat pe locul 1 sau 2 si am jucat in eliminatorii.
                                                  Deci, exista sanse pentru toti, sa se claseze chiar si pe locul 1 in finalul turneului.
                                                  Mitica inca nu am spus nimic !!!

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de Sorin Botirca Vezi post
                                                    La Amatori, au ajuns pe tabloul de 48 urmatorii 9 jucatori veniti din recalificari:
                                                    Popescu Valentin
                                                    Vasilescu Remus
                                                    Nedelea Ionut
                                                    Vladu Nicolae
                                                    Iliescu Dan
                                                    Lesprix Philippe
                                                    Andone Claudiu
                                                    Matei Dumitru
                                                    Zavricescu George
                                                    Bravo Remus, felicitari.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X