Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Regulamentul 2013

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de DAN T Vezi post
    S-a gandit cineva ca sportivi precum Alex Ciobanu sau Rares Leorda s-au indreptat catre performanta pentru ca nu mai aveau o motivatie in Amatur?
    Oare nu era mai bine sa se incerce crearea conditiilor regulamentare pentru ca acesti sportivi sa ramana? Eu incerc sa spun ca mai bine se incearca aducerea de sportivi valorosi in circuit decat sa se renunte asa usor la cei care "au ales sa fie profesionisti" de conjunctura.
    Asa cum a fost "inventat" open-ul poate ca ar trebui gandita o "superliga" Amatur.
    Exact: categoria Masters.
    - - - Actualizat - - -
    Pt Amatur, este intr-adevar o pierdere ca jucatori de valoare (precum Alex Cibanu) ne-au parasit, trecand la sportul de performanta. Insa, acest lucru nu era posibil fara o pregatire deosebita dublata de vointa lor de afirmare. Nu putem decat sa-i felicitam si sa-i primim cu bratele deschise in cadrul categoriei masters la competitiile din Circuit. Stefan Rusu
    P.S. Stiind ca nr acestor superjucatori e mic (deocamdata), frumos ar fi sa participe in grupe la categoria Open si sa joace apoi separat faza eliminatorie, oferind un spectcol binemeritat si dorit de ceilalti participanti.

    Comentariu


    • De ce se cheama acest topic Regulament daca nimeni nu respecta catusi de putin ce scrie acolo? Aici ma refer la faptul ca se organizeaza 2 turnee A in aceeasi zi la mai putin de 400 Km. Avand in vedere faptul ca turneul de la Moinesti era programat de la inceputul anului, iar organizatorul a facut tot posibilul ca acest turneu sa se poata desfasura in conditii optime, mi se pare lipsa de respect ceea ce fac ,, colegii " de la București. Intr-adevar cred ca spiritul Amatur incepe incet incet sa apuna si cred ca ar fi mai potrivit ca fiecare zona sa isi faca o liga Amatur, in cazul asta am scuti si banii de transport, cotizatiile adunate se vor valorifica strict pe zona respectiva si astfel nu vor mai fi discutii. Poate la asta s-au gandit si politicienii cand au zis ca vor sa desfiinteze judetele si sa faca regiuni.
      BLADE:Kreanga Aeros
      BH:Tibhar Torpedo
      FH: Globe National

      Comentariu


      • Stimat coleg din Bacău! Precedentul a fost creat pe data de 20.04.2013 cand au avut loc turnee A la Pitești si Dej. Distanta rutiera dintre ele este de 372 km.
        Dupa cum am mai aratat, dl. Sebastian si-a dat acordul de a se putea tine ambele turnee in aceeasi zi.
        Tin sa multumesc inca o data pentru intelegere si pentru acordul dansului.

        Comentariu


        • Problema ridicata de Johny_B incepe sa capete sens, cata vreme Bucureștiul isi incalca nonsalant propriul Regulament. Oricum, se observa din avion ca-n fiece an, doar la cele 3-4 turnee A+ sunt prezenti jucatori din tara intreaga. La celelalte (multe) concursuri de tip A participa preponderent sportivii din regiunea istorica respectiva: Moldova, Muntenia, Ardeal.
          In aceste conditii influenta de la Centru tinde si trebuie sa se micsoreze vizibil, atributiile Bucureștiului trebuind sa fie treptat preluate de coordonatorii si organizatorii regionali (si zonali). S-auzim de bine! Stefan Rusu

          Comentariu


          • Stimat coleg Stefan Rusu! Poate ca nu erati in avion atunci cand ati organizat un concurs cat. B in aceeasi zi cu un A+
            Cred ca vederea gratiosului d-voastra bust ( in oglinda, normal ) va orbit ( gandirea, nu vederea ) si ati incurcat baricadele ( prietenii, nu dusmanii ).
            Salutari de la sudisti! ( sau centristi, centrali, etc )

            Comentariu


            • Postat în original de stefan_rusu23 Vezi post
              Exact: categoria Masters.
              - - - Actualizat - - -
              Pt Amatur, este intr-adevar o pierdere ca jucatori de valoare (precum Alex Cibanu) ne-au parasit, trecand la sportul de performanta. Insa, acest lucru nu era posibil fara o pregatire deosebita dublata de vointa lor de afirmare. Nu putem decat sa-i felicitam si sa-i primim cu bratele deschise in cadrul categoriei masters la competitiile din Circuit. Stefan Rusu
              P.S. Stiind ca nr acestor superjucatori e mic (deocamdata), frumos ar fi sa participe in grupe la categoria Open si sa joace apoi separat faza eliminatorie, oferind un spectcol binemeritat si dorit de ceilalti participanti.
              Salut Stefan ! Nu prea imi sta in fire sa ma bag in discutiile astea insa doream doar sa fac o mica precizare. Am parasit amaturul nu pentru performanta, ci pentru a juca in div A. Crede-ma ca nu fac nici o performanta ! Nu am un program de antrenamente, nu caut sa joc meciuri cu jucatori mai buni ca mine, nu caut parteneri mai buni ca mine, nu fac cutie, nu fac nimik din ce-ar trebui sa faca un jucator de performanta. Am aceeasi conduita sportiva pe care o aveam si atunci cand jucam in Amatur. Adica joc tenis de masă din pura placere, si faptul ca 99% din meciurile pe care le joc sunt cu jucatori mai slabi ca mine cred ca asta spune clar ca nu am intereseaza PERFORMANTA ci doar PASIUNEA. Am tot vazut mai multe discutii pe tema asta, a jucatorilor care au plecat din Amatur si acum FAC MAREA PERFORMANTA SI JOACA IN DIV A ! WOW ! Cei care au ales sa joace in div A stiau de la bun inceput regulamentul Amatur. Stiau deci care sunt consecintele participarii in div A. Dc se tot discuta despre readucerea lor in circuitul Amatur ? Au cerut ei asa ceva ? Am vazut ca mi s-a adus numele in discutie in anumite subiecte...apreciez cuvintele frumoase spuse la adresa mea ...dar stati linistit ca, chiar daca s-ar permite participarea celor din Div A in amatur eu unul nu as mai participa...nu de alta dar sunt jucator de super mega performanta si nu vreau sa incurc pe nimeni .
              Apropo...o mica completare...sa stiti ca sunt cativa jucatori de la Open care ar face fața in div A ...nu va imaginati ca in div A joaca MA LIN si XU XIN.
              Ultima editare de Alex.C; 12.mai.2013, 23:33.
              Pentru o viaţă sănătoasă evitaţi: prietenii falşi, minciuna şi excesul de ?ncredere.

              Comentariu


              • Pai din cate stiu sunt destui jucatori de la open care au mai fost candva in divizia A!
                Blade-Darker speed 90
                Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                Bh- Testing

                Comentariu


                • Ii rog pe colegii din Bacău, Cluj si București, care insista pe ideea ca Regulamentul nu este respectat "catusi de putin" in privinta distantelor, sa reciteasca Regulamentul.
                  In Regulament este prevazuta posibilitatea suprapunerii turneelor aflate la mai putin de 400 de km, NUMAI DACA organizatorul turneului programat ACCEPTA organizarea calui de-al doilea turneu.
                  Aceste situatii au fost acceptate numai in cazuri deosebite: turnee organizate de ziua orasului, deschiderea unor noi sali.
                  Astfel de situatii au mai fost, devansarea turneului de Florii de la Pitești nu a fost primul.
                  Introducerea turneului SK din data de 18 mai a fost facuta cu acceptul d-lui Sebastian Martz, la cererea d-lui Motoroi, care doreste ca acest turneu sa fie un turneu inaugural. Chiar daca acest turneu creeaza unele greutati pentru turneul de la Moinesti,pentru turneul A programat pe 1 iunie la Top Tenis Arena precum si pentru un mic turneu "de suflet" al iubitorilor de tenis din Cocorasti, urez tuturor sa aiba turnee cat mai frumoase si "cu casa inchisa"!
                  Vreau sa asigur participantii care nu au legatura cu organizarea acestor turnee ca tinem legatura cu organizatorii direct implicati pentru respectarea Regulamentului si pentru a nu le cauza prejudicii, fara a face insa publice aceste decizii de fiecare data.

                  Comentariu


                  • Contrasalutari, d-le Costin Motoroi!
                    Cum bine ati mentionat, eu am organizat un turneu B si nu A in aceeasi data cu un A+, concurs jucat cu casa inchisa.
                    Tin sa va informez ca la respectivul concurs, desfasurat pe 23 martie 2013, au participat 0 experti, iar din totalul jucatorilor amatori 65% au fost incepatori, la prima prezenta in Amatur. Consider deci, ca n-am adus nici un prejudiciu Circuitului, ba dimpotriva am sustinut popularizarea acestui sport prin organizarea competitei respective intr-un loc public: Supermarket-ul Polus Cluj.
                    Nu cred sa fi incurcat nici o baricada. N-am orbit suficient ca sa pot crede ca am prieteni in București. Nu caut dusmani, dar nici nu tremur de teama sudistilor sau a vorbelor acestora. Si cata vreme nu ma amestec in turneele lor, nu-mi convine sa intrvina "cineva" in turneele organizate de mine. Cu respect, dar fara supunere: Stefan Rusu
                    P.S. Daca nu stiati, centrul Romaniei este AGNITA, BUCURESTIUL fiind doar capitala tarii noastre.

                    Comentariu


                    • Postat în original de stefan_rusu23 Vezi post
                      Problema ridicata de Johny_B incepe sa capete sens, cata vreme Bucureștiul isi incalca nonsalant propriul Regulament......S-auzim de bine! Stefan Rusu
                      Postat în original de stefan_rusu23 Vezi post
                      ...Nu caut dusmani, dar nici nu tremur de teama sudistilor sau a vorbelor acestora. Si cata vreme nu ma amestec in turneele lor, nu-mi convine sa intrvina "cineva" in turneele organizate de mine. Cu respect, dar fara supunere: Stefan Rusu
                      Contradictia incepe sa capete un sens!
                      Hobby: Motoare si ski !
                      http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                      Comentariu


                      • buna ziua,

                        va rog frumos daca imi puteti raspunde la o curiozitate legata de punctaje
                        de exemplu, un turneu A, amatori ( avansati ) cu 61-80 participanti
                        exista posibilitatea sa ai doua victorii in grupa si sa te clasezi totusi in 33-64 sau 49-64
                        se ofera punctajul corespunzator locului sau se aplica punctajul de mai jos din grila de punctare, adica grupe inferioare 6p + victorii
                        caz concret, clasat 41-49 la turneu A cu 68 participanti, dar necalificat din inferioare, cu 2 v
                        se pot lua 10 puncte daca se incadreaza la clasare 33-64, dar se pot lua si 8 puncte daca se incadreaza la gr inferioare 6 + v, adica 6 + 2 victorii - 8 puncte
                        care punctaj se aplica ?

                        multumesc

                        Comentariu


                        • Caz concret era daca dadeati si numele turneului - sa vedem exact clasamentul.
                          Daca organizatorul specifica numarul de victorii in inferioare (ceea ce nu se intampla totdeauna), punctez dupa regula 6+nr.vict.
                          Daca nu, uneori aleg un punctaj intermediar care depinde de starea mea de spirit - asa ca e bine ca organizatorii sa respecte tiparul pentru a nu aparea erori.
                          Tipar clasament:
                          Eliminatorii:
                          1-4.
                          5-8.
                          (9-16.
                          17-32.
                          33-64.)
                          Grupe superioare:
                          Loc 3
                          Loc 4
                          Grupe inferioare:
                          (3v)
                          2v
                          1v
                          0v
                          Ultima editare de FlorinBN; 15.iul.2013, 13:14.
                          TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                          Comentariu


                          • Postat în original de danr Vezi post
                            buna ziua,

                            va rog frumos daca imi puteti raspunde la o curiozitate legata de punctaje
                            de exemplu, un turneu A, amatori ( avansati ) cu 61-80 participanti
                            exista posibilitatea sa ai doua victorii in grupa si sa te clasezi totusi in 33-64 sau 49-64
                            se ofera punctajul corespunzator locului sau se aplica punctajul de mai jos din grila de punctare, adica grupe inferioare 6p + victorii
                            caz concret, clasat 41-49 la turneu A cu 68 participanti, dar necalificat din inferioare, cu 2 v
                            se pot lua 10 puncte daca se incadreaza la clasare 33-64, dar se pot lua si 8 puncte daca se incadreaza la gr inferioare 6 + v, adica 6 + 2 victorii - 8 puncte
                            care punctaj se aplica ?

                            multumesc
                            Salut!
                            Am modificat /anulat/sters pt ca am scris odata cu cel mai avizat dintre colegii nostri.
                            Hobby: Motoare si ski !
                            http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                            Comentariu


                            • salut,
                              este vorba despre turneul A de la SK Halle de pe 13 iulie, dan radulescu
                              era doar o curiozitate, teoretic ma putreti incadra in ambele, iar grila nu ar fi trebuit sa poata oferi aceasta posibilitate
                              si inca o intrebare, unde se mai poate vedea MA-ul ?
                              eu in excell-ul cu clasamentul nu reusesc sa-l vad

                              Comentariu


                              • Acolo e clar, 6+2p pentru 2v in inferioare.
                                MA nu se mai vede, doar MP in coloana 6 - iese prea mare fisierul si se descarca greu de pe site - eventual pot sa pun si varianta completa sub forma de arhiva.
                                TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                                Comentariu


                                • Multumim !
                                  Hobby: Motoare si ski !
                                  http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                                  Comentariu


                                  • ok multumesc

                                    Comentariu


                                    • Postat în original de DAN T Vezi post
                                      Cred ca un sondaj facut printre cei care participa la turnee ar fi binevenit.Majoritatea celor care doresc sa-si exprime o optiune trebuie sa decida pana la ce valoare se poate participa in Amatur.Pana la lamurirea acestei dispute noi am adresat rugamintea catre Razvan Marinescu si George Durdun sa se abtina la a mai participa la turneele Amatur pana la luarea unei decizii...
                                      Deciziile intarzie, dar sportivii mai sus amintiti joaca in continuare la categ Open din circuitul Amatur, cu toate ca in postul referitor la tabara din Brașov 12-17 aug, cei 2 sunt numiti: antrenori TT Romania. Cat de profesionist trebuie sa fie cineva ca sa plece din Amatur si sa-si gaseasca locul in competitiile FRTM? Daca doresc totusi sa ramana, ce-i impiedica pe organizatori sa realizeze o (mini) categorie masters pentru jucatori de valoare precum: STEREA, DURDUN, MARINESCU, care au ca preocupare de baza tenisul de masa si nicidecum nu sant: strungari, betonisti, lacatusi sau agicultori ??? SR

                                      Comentariu


                                      • Cred ca este o falsa problema ideea de a face o mini divizie de "masters". As putea sa le propun nemultumitilor o solutie si anume modificam doar numele-Open sa devina Masters( toti cei care au fost legitimati candva sau sunt in prezent+ cei care cred ca au valoare apropiata, si sunt destui) iar Amatori sa ramana Amatori. Acum sa vedem unde se incadreaza cei nemultumiti:la Amatori, strungari, zidari, etc. sau la fosti profesionisti? A fost greu?............
                                        Blade-Darker speed 90
                                        Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                        Bh- Testing

                                        Comentariu


                                        • Nea FANICA ,nu stiu cum sa-ti spun dar ai destula vechime in familia asta AMATUR ca sa-ti dai seama ca oricat ti-ai bate degetele pe tastatura calculatorului sa le explici la unii oameni ce e bine si ce e rau in campionatul nostru,ei tot nu doresc sa inteleaga.
                                          Ai observat clar (si nu numai tu,suntem foarte multi,dar ei nu au curajul sa o spuna,cum ai tu),ca o mica parte din jucatori sunt si acum legitimati la diferite cluburi si ne avand loc la prestigioasele medalii si cupe si onoruri si nici numai stiu cum sa le zic acolo de unde vin,se baga intr-un campionat frumos si placut ca nostru.Eu nu zic au meritul lor sunt f. buni .au talent cat caru ,pentru-ca asta stiu si asta fac .Exemple putem da multe ,insa acest campionat o luat in ultimul timp o alta intorsatura si sa stii ca multi jucatori de tenis amatur sau retras pentru-ca nu-si gasesc locul printre ,,amatori" .Acest fenomen s-a discutat de nu stiu cate ori dar cine sa vada ,cine sa ea masuri ,cine...............Bine ca ne dam cu pumnul in piept si aratam cati bani sau strans ,bine ca ne dam cu pumnul in piept si aratam cat de corecti suntem noi ,si in concluzie discutam degeaba neajunsurile si neregulile din amatur ca cine este ,,pus" sa le rezove are cale de atacare numai asa cum vrea el si de aceea eu cred ca nu-si au rost discutiile astea .Aici gandesc spre binele circuitului AMATUR foarte multi dar fiecare spre interesul lui.
                                          Daca ai observat de atata timp ti-ai strofocat nervii,ai facut greva,ai facut tot felul de actiuni ...si rezultatul care a fost?????????.
                                          DRAGA PRIETENE STEFAN sa ne vedem sanatosi si sa fii iubit cat despre competitia noastra AMATUR cu dumnezeu inaite sau cum o vrea ,,EL".
                                          Blade . PHOTINO
                                          Fh. Tibhar ev. Mx-p
                                          Bh.:Tibhar ev. Mx-p MATERIALE TENIS DE MASA EMI.TT

                                          Comentariu


                                          • Se pare ca nu vorbim despre aceleasi lucruri, in categoria Amatori NU EXISTA JUCATORI LEGITIMATI!
                                            Sunt fosti legitimati si legitimati doar la categoria OPEN, care asta si inseamna in engleza- DESCHIS, participa cine vrea si cine considera ca are valoare mai mare ca unui simplu amator! Amatorii adevarati au categoria lor- Amatori! Unde este problema? Orgoliul cumva? E rusine sa participi la Amatori? De aceea esti amator sa vrei sa ajungi primul la categoria ta de Amatori nu la Open. E loc pentru toata lumea, dar fiecare la felia lui!
                                            Blade-Darker speed 90
                                            Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                            Bh- Testing

                                            Comentariu


                                            • Multumim ptr. explicatie zau ca nu stiam,domnule esti un geniu.
                                              Blade . PHOTINO
                                              Fh. Tibhar ev. Mx-p
                                              Bh.:Tibhar ev. Mx-p MATERIALE TENIS DE MASA EMI.TT

                                              Comentariu


                                              • Au m-ai fost arici fara scrupule care s-au bagat la amatori ,nu vreau sa dau nume,doar unul singur a reusit sa ia locul 1 din ce cunosc eu
                                                - - - Actualizat - - -
                                                Fane la open nu este nici o problema,problema este cei ce au jucat in divizie sa nu mai joace la amatori

                                                Comentariu


                                                • Postat în original de marcu vasile Vezi post
                                                  Multumim ptr. explicatie zau ca nu stiam,domnule esti un geniu.
                                                  Postul dumneavoastra ma face sa cred ca intradevar vorbim despre lucruri diferite! In rest...sa auzim de bine!
                                                  Blade-Darker speed 90
                                                  Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                                  Bh- Testing

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de dado_daniel Vezi post
                                                    Cred ca este o falsa problema ideea de a face o mini divizie de "masters". As putea sa le propun nemultumitilor o solutie si anume modificam doar numele-Open sa devina Masters( toti cei care au fost legitimati candva sau sunt in prezent+ cei care cred ca au valoare apropiata, si sunt destui) iar Amatori sa ramana Amatori. Acum sa vedem unde se incadreaza cei nemultumiti:la Amatori, strungari, zidari, etc. sau la fosti profesionisti? A fost greu?............
                                                    Greu a fost intotdeauna sa-i lamuresc pe cei care nu vor sau nu pot sa priceapa situatia delicata din Amatur:
                                                    1. Profesionist = sportiv de mare valoare sau antrenor-jucator care face din tenisul de masa o adevarata meserie, castigandu-si nemijlocit existenta din aceasta activitate practicata zi de zi
                                                    2. Performer = membru component activ al unei unei echipe, asociatii sportive, sau unui club de tenis de masă, care-si desfasoara activitatea sportiva in ligile superioare ale FRTM, avand rezultate notabile
                                                    3. Open-isti = fosti legitimati, a caror valoare a scazut vizibil in lipsa practicarii tenisului de performanta (+echivalenti)
                                                    4. Amator = simplu iubitor al jocului de ping-pong, care nu este in prezent nici profi, nici performer, nici open-ist prin valoare.
                                                    Trebuie, spus odata pentru totdeauna, ca cele 4 catgorii amintite nu pot fi amestecate, asa cum nu se amesteca uleiul cu apa, fiindca vesnic va iesi puternic la suprafata uleiul (categ superioara).
                                                    (Exact din aceste motive, in fotbal exista turnee internationale ale echipelor sub 19 respectiv sub 21 de ani, iar in box se lupta pe categ de greutate. Pt ce? Pt ECHILIBRU! Macar pt unul relativ.) Fiecare se simte bine in propria categorie si nu e corect ca, pt 2-3 persoane din afara, majoritatea celorlalti participanti sa fie 'tradusi'.
                                                    Aici nu-i vorba despre nemultumiti, ci despre nestiutori, rau intentionati sau carcotasi! Sa fie clar! SR

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X