Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri pentru AMATUR 2014

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Eu cred ca , o medie aritmetica se face astfel : Daca un jucator a participat la 3 turnee de acelasi tip si a obtinut punctajele : 10,12,14, atunci media va fi 10+12+14 impartit la 3, deci 12.
    Daca un jucator a participat la un singur turneu de acelasi tip si a obtinut 15 puncte, atunci media va fi 15 impartit la 1, deci 15. In nici un caz nu trebuie sa rezulte media 0.
    De ce a trebuit sa inventam alte calcule care nu au nici o legatura cu logica ?

    Comentariu


    • S-a gandit altfel, daca exista un singur A+ acesta nu va fi luat in considerare la medie, dar acum dupa 1 an de experienta pot spune ca ar fi mai bine sa-l bagam in seama - sint 746 jucatori care au macar un turneu A+, iar din acestia doar 269 au mai mult de unul.
      Cu media celor mai bune 6 din ultimele 7 (deci nu toate, cum ar fi o medie aritmetica adevarata) sint de acord sa ramana asa - exista jucatori care intentionat zbarcesc cate un turneu pentru a-si strica MP-ul.
      De asemenea, se va propune ca ponderea turneelor A+ sa fie mai mica: 0.3 A+ si 0.6 A.
      Ultima editare de FlorinBN; 30.nov.2013, 11:30.
      TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

      Comentariu


      • Postat în original de FlorinBN Vezi post
        S-a gandit altfel, daca exista un singur A+ acesta nu va fi luat in considerare la medie, dar acum dupa 1 an de experienta pot spune ca ar fi mai bine sa-l bagam in seama - sint 746 jucatori care au macar un turneu A+, iar din acestia doar 269 au mai mult de unul.
        Cu media celor mai bune 6 din ultimele 7 (deci nu toate, cum ar fi o medie aritmetica adevarata) sint de acord sa ramana asa - exista jucatori care intentionat zbarcesc cate un turneu pentru a-si strica MP-ul.
        De asemenea, se va propune ca ponderea turneelor A+ sa fie mai mica: 0.3 A+ si 0.6 A.
        Asa ma gindeam si eu, ca trebuie luat in considerare si un singur turneu A sau A+ pentru stabilirea mediei aritmetice.

        Comentariu


        • Dl APIAN stiu regulamentul dar M P calculat de dvs este gresit pt. poz mentionata de mine.
          M.P. corect a fost calculat de dl. FERI.
          Un jucator care castiga locul 1 amatori B,loc 5-8 open B si loc 1 amatori A+ si are in 3 turnee atatea puncte nu poate fi amator cu 2,5 MP .(TURNEELE RESITA ,TIMISOARA ,ARAD)
          - - - Actualizat - - -
          In cea ce priveste asta cu greu de inteles , asta e, dar un model aritmetic mai simpu ar fi echitabil in multe situatii dar asta corelat cu grila de punctare/
          - - - Actualizat - - -
          Postat în original de GeluBv Vezi post
          Dl Antal, aveti lista la postul nr 210.
          Referitor la aceste NEREGULI va mai spun a o mia oara ca nu este corect sa vedeti numai intr-o directie. Daca studiati atent cele afirmate va dati seamama ca "pagubitii" nu au de suferit iar regulamentul este respectat. Va rog sa va inderptati atentia si la lucrurile pozitive, cum ar fi:
          -de la 60-70 locuri pt TF am creat 112 locuri, iar prin diferenta puteti constata ca sunt si locuri pt "pagubiti";
          -sistemul pe care se merge, este tot din regulament si anume cu prioritatea celor mai bine clasati, dar este normal si logic sa avem doua sectiuni distincte, openul cu open si avansatii cu avansati;
          -pentru interpretarea acestei diferente s-a supus la vot si s-a stabilit in unanimitate varianta propusa/afisata/anuntata de mine.
          Sunt convins ca nu sunteti parte din cei pagubiti si ca doriti sa-i reprezentati pt ca nu are cine, dar v-am mai rugat de cateva ori sa nu mai aruncati cu noroi.
          Poate ca este mai simplu ca anul viitor sa ne restrangem activitatea (cum spunea si Emi) si nu mai pagubim pe nimeni.
          Bateti apa in piua fiinca ati incalcat regulamentul cu cele 2 sectiuni deoarece regulamentul e clar iar distictiile anuale nu se dau pe cele 2 sectiuni .
          ....propusa afisata si anuntata de mine apoi bagati si textul cu DL. EMI tare increzut sunteti dl. GELU BV.

          Comentariu


          • Cred ca totusi nu stiti regulamentul, iar dl. Feri nu a calculat nimic.
            Mai recititi inca o data ceea ce am postat, in special partea aia cu un singur turneu A+.
            TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

            Comentariu


            • Postat în original de FlorinBN Vezi post
              Cred ca totusi nu stiti regulamentul, iar dl. Feri nu a calculat nimic.
              Mai recititi inca o data ceea ce am postat, in special partea aia cu un singur turneu A+.
              Domnule Dinicescu ati omis si dumneavoastra 0,8 x 28.......= 25,39
              - - - Actualizat - - -
              Eu nu stiu regulamentul iar dvs il aplicati gresit dc poz aceea este AMATOR CU 2 CONCURSURI 8 SI UN A+ CASTIGAT

              Comentariu


              • Postat în original de FlorinBN Vezi post
                Mai recititi inca o data ceea ce am postat, in special partea aia cu un singur turneu A+.
                TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                Comentariu


                • dupa dvs urmatorul concurs ar fi participat la AMATORI , cu acea medie iar cei cu 2 concursuri A imi ocupa locul la OPEN TURNEU FINAL.

                  Comentariu


                  • Se va schimba formula de la anul, acum vorbim doar de aplicarea celei existente - ati spus ca am gresit calculul si v-am explicat care-i treaba.
                    Deocamdata nu ma intereseaza la ce fel de concurs ar participa, dar cu media asta si locul ocupat n-ar intra pe lista la TF.
                    TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                    Comentariu


                    • Postat în original de FlorinBN Vezi post
                      Se va schimba formula de la anul, acum vorbim doar de aplicarea celei existente - ati spus ca am gresit calculul si v-am explicat care-i treaba.
                      Deocamdata nu ma intereseaza la ce fel de concurs ar participa, dar cu media asta si locul ocupat n-ar intra pe lista la TF.
                      formula este buna dvs o aplicati gresit fiinca EXCEPTIILE nu trebuie sa fie cumulative .
                      punctajul de la A+ si A IN CAZUL UNUI SINGUR TURNEU SE INLOCUIESC PE RAND si nu ar mai fi anomalia asta . Dupa dvs castig 4 turnee B si 1 turneu A+ sunt amator.

                      Comentariu


                      • Nea Ioane da vad ca i iei la rand. Nimeni nu mai e bun, nimeni nu face nimic bine, toti sunt pe interes, doar matale le stii pe toate, detinatorul adevarului suprem...

                        Comentariu


                        • Postat în original de dinicescuion Vezi post
                          Dupa dvs castig 4 turnee B si 1 turneu A+ sunt amator.
                          Asa-i, sinteti amator dupa formula asta; de aceea o s-o schimbam, inclusiv modul de aplicare care s-a stabilit acu' un an; unde ati fost pana acum?
                          TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                          Comentariu


                          • Dc. asta ati inteles imi pare rau ,dar sa mi spui dc ai inteles interesul meu care e?
                            Formulele si grilele permit usor unor amaturisti valorosi ,puternici sa nu joace la OPEN ,openistii cu 2 turnee jucate int-un an sa ocupe locul nemeritat la turneeul final ,amaturistilor participanti la unele openuri sa ocupe pozitii bune in clasament si alte anomali.

                            Comentariu


                            • Nu conteaza daca am inteles care e interesul dvs. sau daca aveti vreunul.
                              Acum 1 an categoriile open/amatori se stabileau doar in functie de MA=media turneelor A; puteai sa castigi multe turnee A+ si B-uri, daca aveai MA<19 erai amator.
                              Anul acesta s-au luat in considerare toate turneele, cu exceptiile amintite, iar la anul va fi altfel.
                              Nu vad o rezolvare imediata la ceea ce spuneti mai sus, doar sa bagam niste restrictii de participare la turneele A+ sau amatorii sa n-aiba voie la open pentru a nu acumula puncte nemeritate etc - ar fi interesante niste propuneri in sensul asta.
                              TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                              Comentariu


                              • ma gindesc ca ar fi corect ca amatorii sa isi castige participarea la open prin acumularea de puncte si prin cresterea mediei in functie de rezultate n si sa nu se poata inscrie la open decat atinci cand merita acest loc si nici sa nu poata revenii la amatori decat atunci cand media p le va scadea sa zicem nu de la 19 la 18.7 ci de la 19 la 16 sau 17 pt a evita scaderile de valoare voite !!
                                nu poate sa vinba o echipa din divizia b sa joace cand are chef cu cei din divizia a doar pt ca e prmis si pt ca ia mai multe puncte decat celelalte echipe car participa in divizia corecta !!
                                multi jucatori de la amatori sunt in fruntea clasamentului doar pt ca au participat la mai multe concursuri si pt ca au aflat ca la open se dau maimulte puncte fara prea multa munca !! sa avem pardon !! aceste fenomene trebuie sa dispara si fiecare sa asi cunoasca lungu nasului !! multumesc
                                Ultima editare de Dan Universal; 30.nov.2013, 23:05.
                                DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

                                Comentariu


                                • Incerc sa alcatuiesc o lista sintetizata a propunerilor tuturor de pe toate topicurile pe unde au fost postate in scopul de a o prezenta la sedinta.Din pacate ultimile 10 pagini din acest topic(care ar trebui sa contina cele mai multe dintre propunerile dvs)
                                  sunt potrivite mai mult pt sectiunea "fight".Ar fi bine sa postati propunerile dvs fara a mai intra in polemici cu antevorbitorii,tensionati discutiile inutil
                                  of all the things i lost i miss my mind the most

                                  Comentariu


                                  • Mai am inca o propunere, si anume: daca joci la open si nu ai nici o victorie in inferioare iei foarte putine puncte, cred ca la fel cate ai lua daca joci la amatori si nu ai nici o victorie, in schimb daca ai o victorie iei cu 7-8 puncte mai mult decat daca nu castigi nici un meci. Pana aici mi se pare corect, probabil s-a introdus aceasta masura ca sa descurajeze pe unii de nivel de amatori sa joace la open unde ar putea castiga mai multe puncte. Propunerea mea este ca aceasta diferenta de puncte sa se pastreze numai daca jucatorul respectiv are MP mai mica de 19, pentru cei cu MP mai mare de 19 sa existe o diferenta de puncte dar nu chiar atat de mare intre 0 victorii si 1 victorie, altfel nici nu ajungi bine sa joci la open si sa te obisnuiesti cu jocul de acolo ca MP-ul iti scade in mod accelerat iar punctajul de asemenea.

                                    Comentariu


                                    • PT ORGANIZATORI care organizeaza tuneeA cu numar mare de participanti ,sa zicem de la 50 in sus sa fie neaparat supervizati de un coodonator zonal care sa asiste la alcatuirea tuturor schemelor de joc pt ca acestea sa fie intocmite corect !
                                      organizatorul care organizeaza sa nu aiba drept de joc in ziua cuncursului pt a evita jocul de interese in alcatuirea grupelor si a tab elim eventual sa primeasca puncte pt org si cateva in plus !
                                      DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

                                      Comentariu


                                      • Ar trebui ca dupa ce se definitiveaza inscrierile,alcatuirea grupelor sa se faca dupa MP si nu dupa pozitia in clasament. Astfel s-ar elimina situatiile in care unii participanti cu MP-uri mici (vezi TF open) sa ocupe pozitia 3-4 in grupa iar cei cu Mp-uri de peste 25,chiar si 33 sa vina pe pozitia 7. Grupele ar fi mult mai echilibrate.

                                        Comentariu


                                        • Postat în original de Dan Universal Vezi post
                                          PT ORGANIZATORI care organizeaza tuneeA cu numar mare de participanti ,sa zicem de la 50 in sus sa fie neaparat supervizati de un coodonator zonal care sa asiste la alcatuirea tuturor schemelor de joc pt ca acestea sa fie intocmite corect !
                                          organizatorul care organizeaza sa nu aiba drept de joc in ziua cuncursului pt a evita jocul de interese in alcatuirea grupelor si a tab elim eventual sa primeasca puncte pt org si cateva in plus !
                                          Dane, este greu sa interzici unui organizator sa nu participe,...jocul de culise se poate st?rpi daca in regulament s-ar stipula clar
                                          -ordinea favoritilor in inferioare se face dupa MP sau locul din clasament;
                                          --in superioare pe locul 1 se aseaza locul 1 din inf, care binenteles a devenit favorit, iar locul 2,3 dupa o singura schema sau valoare
                                          -in eliminatorii sa se respecte ordinea primilor din superioare, care deasemenea au devenit favoriti.
                                          Cel mai important lucru este sa se specifice cum se aseaza locul doi din superioare in eliminatorii, adica prin tragere la sorti, valoare sau clasament.
                                          In conditiile in care unii organizatori renunta la superioare este la fel de simplu....castigatorul grupei devine favorit, iar nr grupei il aseaza pe tabel eliminatoriu la aceiasi pozitie.
                                          Hobby: Motoare si ski !
                                          http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                                          Comentariu


                                          • Postat în original de Corcoz Costin Vezi post
                                            Ar trebui ca dupa ce se definitiveaza inscrierile,alcatuirea grupelor sa se faca dupa MP si nu dupa pozitia in clasament. Astfel s-ar elimina situatiile in care unii participanti cu MP-uri mici (vezi TF open) sa ocupe pozitia 3-4 in grupa iar cei cu Mp-uri de peste 25,chiar si 33 sa vina pe pozitia 7. Grupele ar fi mult mai echilibrate.
                                            Da Costi, grupele inf se pot face si dupa Mp (la mp egal se ia cel mai bine clasat) si o se se anunte daca se face asa la open. Florin si Dan vor decide cum este mai bine.
                                            Hobby: Motoare si ski !
                                            http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                                            Comentariu


                                            • Dl.Cozma cand reusiti listarea sintezei propunerilor rugam postarea acesteia pentru evitarea repetari acestora.
                                              Iar in legatura cu paginile care nu au revelata ori propuneri concrete sa fie mutate.
                                              Cu stima.
                                              P.S. si acest topic dupa citire rog sa fie mutat.

                                              Comentariu


                                              • -Legitimatii cu drept de joc in amatur fara min.7 participari in circuit nu au dreptul de inscriere la turneul final indiferent de M.P. si poz. in clasament.
                                                -W. card ptr. sponsori nu pentru clienti la hotel.

                                                Comentariu


                                                • Zona Călărași,Slobozia,Tulcea ar trebui alocat un loc in comitet.
                                                  Poate in sedinta de vineri v-a fi vreo propunere in acest sens?

                                                  Comentariu


                                                  • Atrag atentia asupra a 2 aspecte:
                                                    1. Diferenta intre VALOAREA unor jucatori (oarecum indicata de MP) si pozitia acestora in clasament. A se vedea cazul lui Laszlo Toth de anul trecut, care, fiind totusi fost nr 1 AMATUR, nu avea destule pct anul trecut pt Sf.Gheorghe.
                                                    2. Gradul de hazard nu intotdeauna binevenit adus de grila eliminatorie. A se vedea situatiile (!?) in care s-a nimerit Costi Corcoz in unele din ultimele turnee, cand s-a clasat clar mai jos decat ar fi fost normal dupa valoare si forma de la concurs, numai pt ca s-a nimerit sa dea de Marius Ion pe traseu. Chiar daca a pierdut cu 3-2, tot infrangere se numeste...
                                                    Cum se pot atenua (nu spun sa se elimine, ar fi prea mult de sperat) aceste probleme? NU ar fi prea greu:
                                                    1. Poate ca utilizarea MP nu ar fi o idee asa de rea. Ramane de vazut in ce masura un jucator fara discutie bun dar cu 1-2 turnee jucate (si chiar castigate, OK) merita sa fie peste unul mai putin bun, dar care a jucat 10-12 turnee. Discutia este veche, pe alocuri patimasa, nu o readuc la lumina...
                                                    2. Folosirea unui sistem alternativ, de ex dublu knock-out, pentru fazele finale. Este un sistem utilizat, verificat, stabil, care reduce influenta factorilor aleatori fara a elimina de tot asta, evident, dar ar reprezenta un pas inainte. As propune utilizarea acestui sistem pentru inceput la niste concursuri de mai mica anvergura, apoi, daca ne convingem ca este mai bun, putem sa-l extindem. Ca arbitru international (chiar daca nu de tenis de masă), va asigur ca ar fi un pas inainte.
                                                    Iulian Toma
                                                    PS- Ar mai fi de discutat si problema reala a aranjamentelor din celebrele grupe superioare de 4 jucatori... Lasand la o parte lipsa de fair-play surprinzatoare chiar si din partea unor jucatori consacrati in AMATUR, asta ar putea fi evitata fie prin folosirea grupelor superioare de cate 3 jucatori, fie prin utilizarea altui sistem de selectie, fie chiar prin renuntarea la grupele superioare (personal, acesta solutie radicale nu-mi prea place si nu o recomand).
                                                    - Nu ma astept ca discutiile de la acest turneu final sa rezolve toate problemele omenirii, dar sper ca vor putea determina un pas (mai mare sau mai mic) in directia corecta. Ne vedem la Brașov, acum plec la tenis
                                                    Iulian Toma

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X