Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri pentru AMATUR 2014

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #76
    Pentru anul viitor organizatorii sa stabileasca taxa ,un nr de cont si un termen limita de plata ca sa nu mai fie probleme.
    In tabelul de clasament cred ca se mai poate adauga in dreptul fiecarui clasat inca o rubrica daca a platit sau nu,este foarte simplu

    Comentariu


    • #77
      Propuneri pentru AMATUR 2014

      Totusi, din spirit de solidaritate, nu ma dezic de aceasta taxa.
      Am fost unul dintre cei care s-au abtinut la momentul votului, si nu pentru ca nu am considerat-o buna, ci pentru ca aveam convingerea ca introducerea ei ar putea crea discutii interminabile, si riscul de a renunta complet la taxa, Si totusi, dupa cateva luni a trebuit sa recunosc ca m-am inselat, ca majoritatea organizatorilor au fost de acord sa contribuie, in zona de sud si centru, precum si in Moldova, eficienta actiunii mergand spre 100%. Nu a fost o surpriza insa reticenta acelorasi organizatori care s-au opus si primei variante.
      Iata ca spre sfarsitul anului, procentul de incasare se apropie de 80%, o realizare de necrezut in urma cu un an. Am devenit partizan al ideii si sunt convins ca preconizata reducere a contributiei la 1 leu pentru B si 2 lei pentru A poate duce incasarile spre 100%. Probabil si calendarul din 2013 va tine cont de aceste incasari, pare firesc ca garantarea anumitor date si rezervari sa tina cont de respectul fata de decizia luata in urma cu un an. O idee pe care o voi propune pentru dezbatere.
      Asa ca nu m-as supara daca o veti numi "Taxa Toma adoptata de Bodeanu".
      PS Aceasta taxa reprezinta contributia organizatorilor la sprijinul primit pentru ca turneele proprii sa aiba sanse de succes: Clasament, program de alcatuire grupe, regulament, calendar, intretinerea celor doua site-uri, asistenta pe care o primesc din partea coordonatorilor, mici ajutoare legate de transport mese, sprijin sponsori, etc.toate in incercarile de a produce turnee cat mai reusite. Participantii nu au n ici o obligatie legata de aceasta contributie.
      EDITAT CLAU:
      "intretinerea celor doua site-uri"
      Gresit. Acest forum NU e intretinut din fonduri Amatur!
      Ultima editare de Dan2; 06.nov.2013, 22:17.

      Comentariu


      • #78
        Poate lumea vrea sa vada si un desfasurator al incasarilor pe anul in curs ca sa nu mai fie discuti cum au fost repartizati banii si la ce sau folosit

        Comentariu


        • #79
          Postat în original de dantim Vezi post
          Poate lumea vrea sa vada si un desfasurator al incasarilor pe anul in curs ca sa nu mai fie discuti cum au fost repartizati banii si la ce sau folosit
          Vezi sectiunea "Buget", ...acolo ai tot ce-ti doresti. Dane- Dane,...,!
          "discuti" nu fac cei care platesc, in schimb fac ceilalti. Dane, intelege ca taxa o plateste organizatorul, iar taxa de inscriere/participare a fost plafonata tocmai a nu se suplimenta cu acesti 2-3-5 lei.
          Ultima editare de GeluBv; 06.nov.2013, 22:54.
          Hobby: Motoare si ski !
          http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

          Comentariu


          • #80
            Postat în original de dantim Vezi post
            Poate lumea vrea sa vada si un desfasurator al incasarilor pe anul in curs ca sa nu mai fie discuti cum au fost repartizati banii si la ce sau folosit
            Nu pot sa cred!!!! Tu care esti prezent peste tot, nu ratezi un post pe forum, nu stiica exista un asemenea desfasurator chiar aici pe forum..... Ai cazut in ochii mei deja

            Comentariu


            • #81
              Postat în original de sevraj Vezi post
              Nu pot sa cred!!!! Tu care esti prezent peste tot, nu ratezi un post pe forum, nu stiica exista un asemenea desfasurator chiar aici pe forum..... Ai cazut in ochii mei deja
              Desfasuratorul asta il stiu celalalt ar fi interesant

              Comentariu


              • #82
                Orice ai face oricum vor fi un grup de oameni nemultumiti, eu unul consider ca nu noi platim taxa aia de care se plange toata lumea, nu noi jucatorii, organizatorii au problema asta de rezolvat, sa nu credeti ca in 2012 taxa de participare la turnee era mai mica decat acum , si la urma urmei 25 de lei sa joci o zi intreaga tenis de masă nu cred ca e o avere ,
                Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
                BH : Tenergy 05Fx
                FH : Tenergy 05Fx

                Comentariu


                • #83
                  Postat în original de Ben Vezi post
                  Orice ai face oricum vor fi un grup de oameni nemultumiti, eu unul consider ca nu noi platim taxa aia de care se plange toata lumea, nu noi jucatorii, organizatorii au problema asta de rezolvat, sa nu credeti ca in 2012 taxa de participare la turnee era mai mica decat acum , si la urma urmei 25 de lei sa joci o zi intreaga tenis de masă nu cred ca e o avere ,
                  Omule ,taxa jucatorii o platesc nu organizatorii,daca tu sau altii nu ar participa la un turneu de unde sar stringe banii
                  - - - Actualizat - - -
                  Participarea la un turneu nu se rezuma doar la cei 25 de lei.

                  Comentariu


                  • #84
                    Postat în original de dantim Vezi post
                    Omule ,taxa jucatorii o platesc nu organizatorii,daca tu sau altii nu ar participa la un turneu de unde sar stringe banii
                    Nu ati inteles ce am vrut sa transmit, inainte in 2012 pana la aceasta taxa "impusa" inscrierea la turnee era tot 25 sau 30 de lei in functie de cum credea organizaotrul de cuviinta , deci noi jucatorii plateam aceasi inscriere, doar ca organizatorul nu mai timitea o parte din banii de inscriere la bugetul AMATUR,
                    Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
                    BH : Tenergy 05Fx
                    FH : Tenergy 05Fx

                    Comentariu


                    • #85
                      Postat în original de dantim Vezi post
                      Omule ,taxa jucatorii o platesc nu organizatorii,daca tu sau altii nu ar participa la un turneu de unde sar stringe banii
                      "sar" strange tot de la organizatori. Dane, trage frana, sau fi mai explicit, ...despre ce alt desfasurator vorbesti. Sunt trei categorii de organizatori (referitor la incasari)
                      - cei care platesc, indiferent daca banii incasati de la participanti nu ajung pt cheltuieli;
                      -cei care platesc, dar dirijeaza banii, cum ar fi :
                      Postat în original de costinmotoroi
                      Suma de 204 ron provenita de la Turneu A - București 19 octombrie 2013 se directioneaza catre CUPA COPIILOR din 16.11.2013 de la București, turneu fara taxa de participare.
                      Eventualele sume restante de la turneele organizate de mine vor acoperi o parte din cheltuielile legate cu organizarea CUPEI COPIILOR.
                      Intradevar, aici nu se poate face un desfasurator separat de cel al lui Sorin;
                      -cei care nu platesc, desi incaseaza la fel ca si ceilalti (ex.25 lei pt turneu A);
                      Tu ai probleme cum se cheltuiesc banii tai? Iti spun ca au fost cheltuiti pe chiria salii. De ex. chiria la Brașov nu poate fi acoperita din taxa de participare, asa ca eu sunt unul din cei care au dreptul sa intrebe unde si cum s-au cheltuit banii.
                      Hobby: Motoare si ski !
                      http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                      Comentariu


                      • #86
                        Ai dreptate dar in taxa de inscriere primeai un sanwich si o masa de prinz si plateai 10 lei pe an,nu asta ar fi problema dar unii participanti merg la 10 sau 20 de turnee si altii la mai putine la sistemul asta de plata unii platesc mai mult si altii mai putin adica bate calul care trage mai tare la caruta(la taxa asta se mai adauga transportul ,cazarea si alte cheltuieli)
                        - - - Actualizat - - -
                        Asta a fost un raspuns pentru Ben.

                        Comentariu


                        • #87
                          Postat în original de mateidumitru Vezi post
                          Eu nu as fi bun sa reprezint pe nimeni, fiindca sunt usor de cumparat. Daca-mi da cineva o bere, joc cum imi cinta el
                          Aici sunt perfect deacord cu dumneavoastra!
                          Totusi, mie nu-mi place berea si probabil din aceasta cauza nu gust gluma....!Incercam sa pozam in ''lupul moralist'' doar cand ne convine?
                          Cu toate acestea imi aduc aminte de o intamplare hazlie de prin 2009 cand unii alergau dupa mine cu ''limba scoasa '' sa le dau meciul . La momentul ala imi permiteam luxul asta...,acum nu mai pot pentru ca am avansat la OPEN...!

                          Comentariu


                          • #88
                            Postat în original de Corcoz Costin Vezi post
                            Aici sunt perfect deacord cu dumneavoastra!
                            Totusi, mie nu-mi place berea si probabil din aceasta cauza nu gust gluma....!Incercam sa pozam in ''lupul moralist'' doar cand ne convine?
                            Cu toate acestea imi aduc aminte de o intamplare hazlie de prin 2009 cand unii alergau dupa mine cu ''limba scoasa '' sa le dau meciul . La momentul ala imi permiteam luxul asta...,acum nu mai pot pentru ca am avansat la OPEN...!
                            Daca eu sunt cel ce umbla cu limba scoasa, pot sa-ti spun ca nu tin minte sa fi jucat vreodata amindoi.

                            Comentariu


                            • #89
                              Postat în original de Dan2 Vezi post
                              Sistemul standard actual este asa: la prima ora incep N grupe de cate 6, N=nr de mese. Logic, cei mai multi vin dimineata si incarca la maxim mesele. La incheierea primei faze, cand o parte dintre jucatori isi incheie evolutia, locul celor plecati este luat de categoria cu mai putini participanti, astfel incat incarcatea pe mese ramane aceeasi (aprox. joc un meci, stau doua).
                              Aplicarea propunerii d-vs, o vad posibila doar astfel:
                              1 Inversarea numarului maxim de participanti de 9 /masa, adica de 6 amatori si 3 OPEN isti la 3 amatori si 6 openisti; Un calcul simplu ar duce la modificarea limitei MP spre 13-14,
                              2 Separarea turneelor amatori de turneele OPEN, in zile diferite.
                              Niciuna dintre acestea nu este perfecta si niciuna nu va asigura intrarea in joc dupa amiaza. Din cele 3 varianta pe cea actuala o consider cea mai viabila.
                              La sistemul standard actual,propun si o varianta auxiliara in cazul unui turneu cu un nr.insuficient de mese la un nr mare de jucatori unde organizatorul este obligat sa fac grupe de 7 sau 8 jucatori.
                              Sa presupunem durata medie a unui meci de 15 min.
                              -la o grupa de 7 j /masa sunt 21 de meciuri,deci aprox 5ore 15 min,ora de incepere 10.00 ,terminarea grupelor 15.15.(la 12 mese=84 juc)
                              -la o grupa de 6 j /masa sunt 15 meciuri,deci aprox 3 ore 45 min,ora de incepere 10.00.terminarea grupelor 13.45 (la 12 mese=72 juc)
                              Propunere
                              -la 2 grupe de 4 j/ masa sunt 12 meciuri,deci aprox 3 ore ,ora de incepere 10.00,terminarea grupelor 13.00(la 12 mese=96 juc)
                              Grupele superioare indiferent de nr.(3 sau 4)sa se continue in sistem distributie meci-masa(Se directioneaza pe rind incepind cu prima grupa primul meci,jucatori la cite o masa,cu un pahar,minge si pix,un biletel cu numele jucatorilor unde se trece scorul,iar dupa terminare se revine la masa organizatorului cu paharul ceea ce inseamna masa libera si asa mai departe),avantajul ca grupele pot incepe imediat ne mai fiind conditionate de nr.grupa/masa,deci amatori pot incepe imediat superioarele,iar openul poate fi distribuit pt inferioare pe cite mese este nevoie(4-8 mese,iar sup amatori dispun de 8-4 mese)
                              Asigurare numarului minim de meciuri 5 ?
                              -la Gruppe inferioare de 6-7 j,de cele mai multe ori cei care termina grupa pe pozitile 5-6,sau6-7 au jucat intradevar 5,6 meciuri dar terminind cu bun bilant negativ ,aproape toate infringeri,diferente clar valorice.(la postarea clasamentului turneului apar pe pozitile 48-72 cu 1 victori sau 0 victorii).Oare chiar asta sa fie placere unora ,sa fie numai infrinti?
                              Propunere
                              -la grupele de 4 j se pot califica 2 sau 3 jucatori,luam varianta cu 3.Deci cei 3 merg mai departe in sup de 3 sau 4 jucatori ,numarul minim de 5 meciuri este satisfacut,dar ce ramine cu cel de-al 4.Un mini turneu de pozitionare pentru locurile 60-72 unde au parte de meciuri cu parteneri de acelasi calibru si bineinteles pot sa guste si din succesul victoriei.Unde si cind?Concomitent cu superioarele,daca facem o analiza sumara a diferentelor de nr de meciuri intre cele 2 sisteme avem:-la Gruppe de 7j/masa,21*12=252 meciuri

                              -la Gruppe de 2*4/masa,12*12=144 meciuri,deci diferenta de aprox 100 de meciuri

                              -Este timp si spatiu pt acest turneu de pozitionare,(la unele turnee denumit de
                              compensare sau consolare)
                              Avantajul acestui sistem este si pentru cei care vor ajunge in fazele finale ale competitiei,deoarece ajung in eliminatori dupa aprox 4-5 ore ,si 5 max 6 meciuri jucate ,pe cind in varianta Standard dupa 6-7ore, 7-8 meciuri jucate.
                              Dezavantajele acestui sistem il reprezinta gestionarea in timp real a turneului,1-2 oameni permanent la pupitru (exclusa participarea la turneu a celor ce se ocupa de pupitru),si dispunerea de un sistem Audio.
                              Propuneri si ideei sunt bine venite,si primite.Acest sistem este o combinatie(cred,intre turneele din vest si amatur) care va fluidiza competitia.
                              P.S Pentru cei care ocupa ultimele locuri daca sunt intrebati ce au facut la turneu pot raspunde fara rusine:Am cistigat si eu citeva meciuri!
                              EMI
                              Ultima editare de Zosim1; 07.nov.2013, 01:09.

                              Comentariu


                              • #90
                                PS Aceasta taxa reprezinta contributia organizatorilor la sprijinul primit pentru ca turneele proprii sa aiba sanse de succes: Clasament, program de alcatuire grupe, regulament, calendar, intretinerea celor doua site-uri, asistenta pe care o primesc din partea coordonatorilor, mici ajutoare legate de transport mese, sprijin sponsori, etc.toate in incercarile de a produce turnee cat mai reusite. Participantii nu au n ici o obligatie legata de aceasta contributie.
                                EDITAT CLAU:
                                "intretinerea celor doua site-uri"
                                Gresit. Acest forum NU e intretinut din fonduri Amatur!
                                - - - Actualizat - - -
                                Despre acest desfasurator este vorba ,pentru ca multi organizatori se pling ca ies in pierdere dar ei totusi continua sa organizeze
                                Eu nu cred ca daca cineva ar iesi in pierdere ar continua sa mai organizeze.

                                Comentariu


                                • #91
                                  Nu trebuie schimbate lucruri esentiale!!Foarte multe turnee sunt niste reusite si actualul sistem functioneaza bine!!
                                  Placerea de a veni si juca e mai mare decat taxa de 25 de lei !!! Si asa la orice sala de tenis de masă platesti 20 de lei pentru 2 ore, in turneu ai sansa sa joci mai mult si cu jucatori foarte tari.

                                  Comentariu


                                  • #92
                                    A fost o exprimare neclara. Nu m-am gandit la costuri pentru nici una dintre activitatile enumerate, ci la spatiul rezervat activitatilor Amatur, care permite organizatorilor sa-si faca cunoscut anuntul de turneu.
                                    Prezentarea turneului in sectiunea Amatur da o sansa mult mai mare ca un turneu sa aiba succes. Spatiul AMATUR este oferit de site-ul tenisdemasa.ro pentru miscarea Amatur si nu oricarui organizator.

                                    Comentariu


                                    • #93
                                      Postat în original de dantim Vezi post
                                      PS Aceasta taxa reprezinta contributia organizatorilor la sprijinul primit pentru ca turneele proprii sa aiba sanse de succes: Clasament, program de alcatuire grupe, regulament, calendar, intretinerea celor doua site-uri, asistenta pe care o primesc din partea coordonatorilor, mici ajutoare legate de transport mese, sprijin sponsori, etc.toate in incercarile de a produce turnee cat mai reusite. Participantii nu au n ici o obligatie legata de aceasta contributie.
                                      EDITAT CLAU:
                                      "intretinerea celor doua site-uri"
                                      Gresit. Acest forum NU e intretinut din fonduri Amatur!
                                      - - - Actualizat - - -
                                      Despre acest desfasurator este vorba ,pentru ca multi organizatori se pling ca ies in pierdere dar ei totusi continua sa organizeze
                                      Eu nu cred ca daca cineva ar iesi in pierdere ar continua sa mai organizeze.
                                      Gelule pe tine nu te bag in acesta postare pentru ca te cunosc foarte bine.

                                      Comentariu


                                      • #94
                                        Despre acest desfasurator este vorba ,pentru ca multi organizatori se pling ca ies in pierdere dar ei totusi continua sa organizeze
                                        Eu nu cred ca daca cineva ar iesi in pierdere ar continua sa mai organizeze.
                                        Stimate Domn! In Reghin se organizeaza turnee Amatur din 2006. La nici un concurs nu a ramas 1 leu. La toate concursurile s-a pus din buzunar!!!! Va garantez ca in continuare se vor organiza turnee la Reghin si la nici un concurs de acum incolo nu va ramane nici un leu. Va recomand sa organizati un turneu si veti vedea ce costuri implica un turneu de 150-200 de jucatori. astept invitatia la un concurs pe care il veti organiza . Stima.

                                        Comentariu


                                        • #95
                                          Scuze am uitat sa il mentionez si pe Rares,pentru ca si el si Gelu sint oameni corecti.

                                          Comentariu


                                          • #96
                                            Postat în original de dantim Vezi post
                                            Scuze am uitat sa il mentionez si pe Rares,pentru ca si el si Gelu sint oameni corecti.
                                            Nu va spun ce costuri a implicat turneul de la Tg-Mureș... si lista ramane deschisa.

                                            Comentariu


                                            • #97
                                              Dane, treci pe fight!
                                              Hobby: Motoare si ski !
                                              http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                                              Comentariu


                                              • #98
                                                Postat în original de mmroglobalnet Vezi post
                                                Nu trebuie schimbate lucruri esentiale!!Foarte multe turnee sunt niste reusite si actualul sistem functioneaza bine!!
                                                Placerea de a veni si juca e mai mare decat taxa de 25 de lei !!! Si asa la orice sala de tenis de masă platesti 20 de lei pentru 2 ore, in turneu ai sansa sa joci mai mult si cu jucatori foarte tari.
                                                Este perfect adevarat ce spui,stimate coleg.
                                                Nu trebuiesc schimbate neaparat(toate),trebuiesc doar REadaptate la numarul mare de participanti!
                                                I love table tennis !

                                                Comentariu


                                                • #99
                                                  Si asta e adevarat domnule Zedler!!! Sunt din ce in ce mai multi iubitori ai acestui sport,si implicarea lor in turnee
                                                  este din ce in ce mai mare, trebuie luata in calcul propunerea domnului Vranceanu Mihai referitor la creearea a 4 sectiuni valorice
                                                  in cadrul turneului amatori:incepatori,avansati,open, master. In felul acesta s ar evita imbulzeala prea mare la unele turnee-mentionez
                                                  pe cel de la Brașov cu 194 de participanti- in felul acesta poate anul urmator vom juca turnee pe Stadionul National sau pe Ion Oblemenco

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de florin toma Vezi post
                                                    .... 1.Ca si organizator, am pierdut foarte mult timp la inceputul turneului (deoarece inca mai sunt destui care se inscriu la sala) sa verific in fisierul cu clasamentul la zi, daca a platit sau nu, si in momentul in care nu aparea ca platitor, era o discutie neprincipiala prin care eu ii spuneam ca nu a platit, deoarece el asa figureaza in clasament, iar respectivul imi spunea ca el a platit la nu stiu ce turneu, dar organizatorul de acolo nu a virat banii. Ce sa fac? Mai ales ca eu personal stiu ca acea persoana a platit, dar organizatorul nu a virat nici-un ban din cotizatia strinsa? Sa nu-l inscriu? Si aceste discutii au avut loc nu o data, ci de mai multe ori, asta in timp ce ceilalti participanti asteapta sa plateasca taxa. Si uite asa se lungeste timpul de incepere a concursului de la ora 9 la ora 10.
                                                    Plus ca au fost unii participanti care chiar si la turneul final de la Sf Gheorghe, erau cu taxa neplatita, si stiti ce discutii sunt la turneul final, cind locurile sunt limitate.
                                                    S-a intimplat ca jucatori ce au platit taxa pe 2012, si au participat si la peste 10 turnee A si B, nu au avut loc pe lista finala, deoarece au fost jucatori ce nu si-au platit taxa si le-au luat locurile. Daca vreti, pot sa dau si nume, dar imi este jena de jena lor. Oricum daca cititi topical cu turneul final de la Sf Gheorghe de anul trecut, o sa vedeti cine sunt.
                                                    2. Au fost organizatori care au incasat aceasta taxa, si efectiv nu au vrut sa o vireze in contul AMATUR. Pur si simplu si-au bagat banii in buzunar, si concurentii au figurat tot anul cu taxa neplatita, cu toate ca ei au fost corecti si au platit-o.
                                                    Si atunci cel mai simplu mod de evitare a acestor intimplari nefericite, a fost solutia propusa, ca la fiecare turneu care se organizeaza, sa existe aceasta taxa diferentiata pe categoria turneului (B, A, A+), si cine nu o plateste, sa nu I se omologheze rezultatele.
                                                    ....
                                                    Subscriu la cele spuse de dl. Toma. în 2010 si 2011 am achitat taxa de 10 lei de câte 2 ori, și la a doua încercare abia am reușit sa fiu bifat în clasament. în 2012 am platit iarași de 2 ori și nu am fost bifat niciodata. Nu vreau sa dau nume. Mi-a fost jena sa comentez cu organizatorul unui turneu care mi-a spus ca nu am achitat taxa știind ca eu deja o achitasem, el nu avea nici o vina ca la precedentul concurs organizatorul nu-și facuse treaba pâna la capat. Și nici nu mi-a picat bine ca în clasament figuram cu 0 la rubrica respectiva.
                                                    Cred deci ca actuala modalitate de încasare este mai potrivita, și pe lânga alte avantaje/dezavantaje discutate pâna acum evita cel puțin crearea de situații de genul acesta. Pentru jucator taxa este transparenta, iar organizatorul devine mai responsabil.
                                                    TB ZLF & T05/T05FX

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X