Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri pentru AMATUR 2014

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Faptele trebuiesc privite din ambele posturi:cea de organizator si cea de participant,iar deciziile ce se vor lua vor trebui sa multumeasca ambele categorii.Organizatorii urmaresc sa aiba un numar cat mai mare de participanti pentru a recupera din "investitii",iar participantii spera sa joace in conditii optime,cat mai multe partide si sa nu stea prea mult intre ele.
    Cei care se regasesc in ambele posturi vor avea un cuvant important de spus in deciziile ce se vor lua tocmai pentru preintampinarea "evenimentelor" neplacute traite pana acum si de unii si de ceilalti!Succes!
    I love table tennis !

    Comentariu


    • Domnul Zedler spune bine ce spune, dar exista o problema care nu va fi rezolvata niciodata din pacate. Nu se poate face nimic fara bani. Iar despre investiț?ia pe care o face orice organizator...asta doar respectivul organizator poate spune concret ș?i corect. Ce pot eu sa presupun este ca aproape niciodata omul acela nu-ș?i va „??recupera??” investiț?ia. Nu ș?tiu daca s-a întâmplat asta vreodata ș?i nici nu cred ca am dreptul (de fapt nu ș?tiu daca cineva are dreptul ) sa încerc sa aflu raspunsul la întrebarea asta.
      îmi permit sa mai lansez o tema separata. ?i voi da titlul ??„taxa de înscriere”.
      acolo am dezvoltat mai pe larg subiectul de aici, ca sa nu deranjez prea mult.

      Comentariu


      • Postat în original de adimucu Vezi post
        Domnul Zedler spune bine ce spune, dar exista o problema care nu va fi rezolvata niciodata din pacate. Nu se poate face nimic fara bani. Iar despre investi???ia pe care o face orice organizator...asta doar respectivul organizator poate spune concret ???i corect. Ce pot eu sa presupun este ca aproape niciodata omul acela nu-???i va ?????recupera????? investi???ia. Nu ???tiu daca s-a întâmplat asta vreodata ???i nici nu cred ca am dreptul (de fapt nu ???tiu daca cineva are dreptul ) sa încerc sa aflu raspunsul la întrebarea asta.
        îmi permit sa mai lansez o tema separata. ?i voi da titlul ?????taxa de înscriere???.
        acolo am dezvoltat mai pe larg subiectul de aici, ca sa nu deranjez prea mult.
        nu stiu daca trebuie dezvoltat subiectul taxa de inscriere , eventual trebuie schimata aceasta denumire in taxa de organizare competitie. Eventual pe foile de concurs se poate scrie : " Donatie pentru organizare de competitie, sau ajutor financiar pentru organizarea turneului. Trebuie sa intelegem, ca fara bani nu se poate face nimic, damite un ditamai concurs cu 200 de persoane.

        Comentariu


        • Postat în original de ursuleanvasile Vezi post
          Apoi, cel clasat pe locul 4 in inferioare, daca ar juca in superioare, tot sanse foarte mici ar avea sa se califice in eliminatorii...
          Sant nevoit sa va contrazic cu un ex graitor: Dl Florin Apian a castigat Turneul Final din 2008 calificandu-se in extremis de pe locul 4 in grupa inf. De ce? Fiindca a avut o grupa f tare. Situatii asemanatoare (cu grupe f diferite valoric) se mai pot intalni atat timp cat la formarea grupelor inf se va tine cont de nr punctelor acumulate (pozitia in clasament) si nu de valoarea jucatorilor (MP). Cu respect: SR

          Comentariu


          • La turneele cu jucatori cu o participare mica sau medie,dar conditile de joc ca spatiu si nr.de mese atat la A+O ar permite acest lucru gr. inf.sa se joace la gramada,dupa care sa se treaca direct la gr.sup. SEPARAT A +O ex;-
            -Sala cu 12-16 mese O -16-32 j. + A - 60 -80j.
            Cu calificare 1/2 j. pt. O si 4/3 J. pt. A
            Avantaje, am putea incepe la aceasi ora,putem beneficia de experienta jucatorilor valorosi,s-ar elimina timpul mare de asteptare dintre gr.inf A si sup. pt. desfasurarea gr.inf. O
            De avut in vedere acest aspect,se v-a mai sparge adversitatea intre O si A
            multi o sa spuna ca cei de la O nu vor juca serios,putin probabil daca se stipuleza ca in cazul in care nu-si ocupa locul de cap serie 1/2 nu vor mai participa la gr. sup. pt. O !

            Comentariu


            • Obligativitatea organizatorului de a asigura suportul tehnic pentru transmiterea datelor pe site direct in cel mai scurt timp.

              Comentariu


              • daca tot a venit vorba de postarea concursului pe forum, as sugera sa fie luate ca exemplu concursurile organizate de rares si dan
                ordonarea inscrierilor in lista de inscrieri dupa clasamentul amatur, postarea grupelor inferioare, superioare cat si a tabloului cu fazele eliminatorii
                din nefericire nu toti organizatorii procedeaza astfel....,
                si daca se poate aceste informatii, impreuna cu lista finala de participanti si clasamentul sa apara in primele post-uri din topic....
                Ultima editare de danr; 24.nov.2013, 17:53.

                Comentariu


                • Postat în original de Antal Denes Vezi post
                  Obligativitatea organizatorului de a asigura suportul tehnic pentru transmiterea datelor pe site direct in cel mai scurt timp.
                  Deny Baci,da nu vrei mai bine transmisia in direct

                  Comentariu


                  • Postat în original de Antal Denes Vezi post
                    La turneele cu jucatori cu o participare mica sau medie,dar conditile de joc ca spatiu si nr.de mese atat la A+O ar permite acest lucru gr. inf.sa se joace la gramada,dupa care sa se treaca direct la gr.sup. SEPARAT A +O ex;-
                    -Sala cu 12-16 mese O -16-32 j. + A - 60 -80j.
                    Cu calificare 1/2 j. pt. O si 4/3 J. pt. A
                    Avantaje, am putea incepe la aceasi ora,putem beneficia de experienta jucatorilor valorosi,s-ar elimina timpul mare de asteptare dintre gr.inf A si sup. pt. desfasurarea gr.inf. O
                    De avut in vedere acest aspect,se v-a mai sparge adversitatea intre O si A
                    multi o sa spuna ca cei de la O nu vor juca serios,putin probabil daca se stipuleza ca in cazul in care nu-si ocupa locul de cap serie 1/2 nu vor mai participa la gr. sup. pt. O !
                    Nea Deni,problema ca la toate turneele din ultimul timp nr de mese disponibile de dimineata sunt in totalitate ocupate cu grupe de 6-7 jucatori amatori,iar dupamasa nr openistilor a crescut simtitor,ziua scurta si serile racoroase creaza la rindul lor probleme la salile neadecvat izolate.Cred ca reducerea nr de participanti vor rezolva o parte din problemele jucatorilor,dar nu si a organizatorilor.Pentru a mentine un echilibru intre jucatori si organizatori,nr de participanti se poate mentine sau creste daca vor scadea nr de meciuri jucate per ansamblu.Aici gasesc eu ca trebuie sa ne concentram sa gasim o solutie practica,ideei am vazut sunt destule dar trebuie sa se aleaga cele mai bune variante.EMI

                    Comentariu


                    • Eu as propune ca de la MP 16 sa fie openistii. La mine media turneelor A este de 16,5. In 2 ani doar 1 luna am putut juca la amatori, cand am avut probleme cu piciorul.
                      Nu prea inteleg de ce jucatorii care joaca bine la amatori, sunt rasplatiti sa joace la open, de cele mai multe ori 5 meciuri, din care in unele te mai simti si umilit. Cu MP 16 ar fi turneele de open mai interesante. Jucatorii mai slab cotati s-ar schimba mai des si ar fi aproape inposibil sa faca aranjamente, sa ramana la avansati.
                      Putini suntem cei afectati, dar si noi ne dorim sa jucam cu amatori si mai rar cu fostii profesionisti.
                      Cu respect:
                      Feri

                      Comentariu


                      • As mai propune ca din banii stransi sa se cumpere cateva camere wireless impreuna cu modemuri 3g, care sa fie transmisibile la organizatorii de turnee A si A+ pentru a putea urmari si cei de acasa secvente live de la competitiile respective.
                        Bineinteles ca implica costuri suplimentare cu contractarea internetului dar cred ca se poate negocia un pret bun cu unul din operatorii din Romania astfel incat sa fie convenabil. Pana la urma se poate face si reclama operatorului respectiv prin bannere care sa fie postate in raza de actiune a camerelor.
                        Cred ca 2 camere pe sala sunt prea suficiente iar semifinalele/finalele vor putea fi vazute si live.
                        Ramane de vazut in ce conditii s-ar putea realiza si un astfel de proiect.
                        Respect.
                        Blade: lemn off...ce lemn !
                        Bh: cu tepi
                        Fh: fara tepi

                        Comentariu


                        • Sa speram ca se va tine cont in vederea scaderi nivelului MP. in noul regulament,astfel se mai echilibreaza nr. participantilor la A +O
                          Dupa cum s-a facut si propunerea treceri locurilor 1-4 pe o perioda de 6-12 luni la open de la turneele A / A+
                          Cu stima.

                          Comentariu


                          • Postat în original de sorin_client Vezi post
                            As mai propune ca din banii stransi sa se cumpere cateva camere wireless impreuna cu modemuri 3g, care sa fie transmisibile la organizatorii de turnee A si A+ pentru a putea urmari si cei de acasa secvente live de la competitiile respective.
                            Bineinteles ca implica costuri suplimentare cu contractarea internetului dar cred ca se poate negocia un pret bun cu unul din operatorii din Romania astfel incat sa fie convenabil. Pana la urma se poate face si reclama operatorului respectiv prin bannere care sa fie postate in raza de actiune a camerelor.
                            Cred ca 2 camere pe sala sunt prea suficiente iar semifinalele/finalele vor putea fi vazute si live.
                            Ramane de vazut in ce conditii s-ar putea realiza si un astfel de proiect.
                            Respect.
                            Ar trebui facute niste teste inainte de a investi. In primul rand abonamentele 3g de la operatorii nostri spun care este viteza de download, de obicei cam de 10 ori mai mare decat viteza de upload, cea care este utilizata de fapt in cazul transmisiilor. In al doilea rand camerele obisnuite nu rezista la foarte multe conexiuni simultan, din cauza capacitatii de procesare reduse in alcatuirea stream-ului si a realizarii si mentinerii de conexiuni in retea cu clientii. Toate acestea conduc la riscul ca la conectarea a 5-6 clienti sa nu se mai poata urmari nimic. Din pacate nu am o solutie concreta pentru aceasta problema, singurele camere cu care am avut contact sunt "profesionale", cu pret de la 3000 de euro in sus si la care conexiunea in internet este de 100Mbps
                            Daca cineva a reusit sa transmita live in conditii decente (nimeni cred ca nu pretinde HD, dar ce ce nu ) poate ne impartaseste ce solutie a utilizat.
                            TB ZLF & T05/T05FX

                            Comentariu


                            • http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...8917-streaming
                              A fost aici o discutie, lumea a inceput sa faca bascalie inainte de a afla detalii.
                              TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                              Comentariu


                              • Postat în original de macocco Vezi post
                                Ar trebui facute niste teste inainte de a investi. In primul rand abonamentele 3g de la operatorii nostri spun care este viteza de download, de obicei cam de 10 ori mai mare decat viteza de upload, cea care este utilizata de fapt in cazul transmisiilor. In al doilea rand camerele obisnuite nu rezista la foarte multe conexiuni simultan, din cauza capacitatii de procesare reduse in alcatuirea stream-ului si a realizarii si mentinerii de conexiuni in retea cu clientii. Toate acestea conduc la riscul ca la conectarea a 5-6 clienti sa nu se mai poata urmari nimic. Din pacate nu am o solutie concreta pentru aceasta problema, singurele camere cu care am avut contact sunt "profesionale", cu pret de la 3000 de euro in sus si la care conexiunea in internet este de 100Mbps
                                Daca cineva a reusit sa transmita live in conditii decente (nimeni cred ca nu pretinde HD, dar ce ce nu ) poate ne impartaseste ce solutie a utilizat.
                                Am instalat o camera IP (5MP) în Bucovina (dor de meleagurile natale ) pe o conexiune de internet de la Romtelecom, viteza maxima de upload 16 Mbs, și la o transmisie HD (1080P(at)25fps) am un delay de 4s, în condițiile unui trafic redus de date pe conexiune respectiva. Delay valabil la toate camerele IP care au o rezolutie mare datorita procesarii imaginii de catre camera.
                                Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                                Comentariu


                                • Cum a fost receptionat trasmisia ?
                                  Dl. Dragomir de la sala ADR a avut,nu stiu daca-l mai are in care te puteai conecta cu parola de unser.

                                  Comentariu


                                  • In primul rand as dori sa spun ca cei care coordoneaza acest Circuit Amatur(unic in felul lui in Europa),pot fi laudati sau nu,pot fi criticati sau nu,dar sigur trebuie sa fie respectati de toti participantii mai ales pentru faptul ca reusesc sa tina 'legati' peste 3000 de oameni cu idei si aspiratii diferite fara nicio constrangere de orice fel;singurul lucru comun pentru cei 3000 de membrii amatur ar fi acest 'regulament' care bun sau rau ar trebui respectat pana la o noua modificare.Acest regulament este singurul care mentine o anumita ordine in aceasta miscare browniana care este Amaturul.
                                    Si acuma vin cu o propunere, as vrea sa fie constructiva si nu doresc sa intru in polemica cu nimeni si anume ca pe viitor sa nu se modifice in timpul jocului niste reguli initial stabilite.Spun acest lucru pentru ca multi participanti si-au facut niste planuri pentru acest Turneu final ;de ex poate cineva de la amatori si-a dorit sa joace la open la acest turneu fiind pe locul 101(l-am luat la intamplare),cu MP 14.Nu mi se pare corect ca un alt participant care este pe locul 500 de ex cu MP-28 sa-i ia locul doar pt ca este mai valoros.Din moment ce s-a stabilit in regulament ca numai clasamentul conteaza pt turneele A+,-deci nu clasamentul MP-URILOR(o sa revin la acest aspect)ar fi fost corect sa se respecte acest lucru.(am inteles ca decizia s-a luat deja si va avea prioritate clasamentul MP-URILOR care exista numai virtual in acest moment. O alta regula incalcata este aceea ca Turneele A+ se anuleaza dupa disputarea turneului A+ corespondent.Daca Turneul final de anul trecut se anuleaza inaintea disputarii acestui turneu final,o parte din clasament se da peste cap iar cei care au participat la turneul final 2012 vor fi dezavantajati neputand beneficia de acea participare.(sigur vor scadea in clasamentul general inainte de formarea grupelor).Cred ca cineva care a facut eforturi sa participe tot anul la turnee pentru a fi cat mai bine clasat(ca de fapt acesta este adevarul orice am zice;sa fim cat mai in fata in clasament daca se poate primul),si-a castigat dreptul prin locul ocupat in acest moment sa se inscrie unde doreste avand avantajul pozitiei din clasamentul actual.(bineinteles cu interdictia ca cei cu media mai mica de 19 sa nu poata participa la amatori).
                                    Daca ne uitam in clasamentele mondiale ale sportului;de ex tenis de masă,tenis de camp,clasament FIFA fotbal-cele mai reprezentative;aici nu exista MP.Daca Nadal,Serena sau Zhang Jike lipsesc dintr-un anumit motiv-accidentare,planificare a concursurilor etc si ajunge pe locul 30 de ex el nu va mai fi cap de serie.(acest lucru s-a intamplat cu cei 3;sigur valoarea lor si-a spus cuvantul si au revenit din nou in frunte).In cazul Amaturului unde se vrea o departajare cat mai corecta a participantilor s-ar putea face un clasament la zi (cum este cel actual) si un clasament al Mp-urilor unde jucatorii sunt in ordinea Mp-ului.(acest clasament exista si acuma dar este inclus in cel amatur).Prin atribuirea unui anumit punctaj in functie de locul ocupat in cele 2 clasamente se va face un CLASAMENT GENERAL (mai obiectiv zic eu decat cel actual)care sa stea la baza tuturor turneelor sa nu mai poata fi asa de usor contestat si incalcat.
                                    Sunt sigur ca se va lua o decizie echidistanta la sedinta finala care sa multumeasca cel putin 50%+1 din membrii amatur.
                                    P.S Trebuie sa tinem cont ca din cei peste 3000 de participanti in Amatur 10% sunt valorosi iar restul duc greul turneelor -taxa de la 90% merge pentru premierea celor 10%-asta este adevarul.Sigur este si placerea de a participa nu o neaga nimeni dar acesti 90% trebuie sa fie respectati mai mult si sa nu fie uitati cand se iau decizii.
                                    ....din fericire .......suntem cu totii diferiti......

                                    Enjoy PING-PONG-mottoul Campionatului mondial din China 2015
                                    Un inteligent observă tot timpul, un prost face tot timpul observaţii.? Heinrich Heine

                                    Comentariu


                                    • Cred ca sintem intr-o eroare , am spus clar ca turneul final din 2012 (la fel si turneele din nov 2012) se anuleaza dupa ce se termina cel de la Brașov, dar voi face un clasament provizoriu care va fi afisat doar pentru informare (pentru a vedea fiecare de cate puncte mai are nevoie pentru a obtine un eventual trofeu si pentru a nu avea prea mult de lucru in ziua concursului).
                                      Ca sa nu creez confuzie printre cei care au interpretat gresit treaba asta, acel clasament nu va fi pus la vedere si voi da linkul catre el doar la cerere pe MP sau mail.
                                      Ultimul clasament valabil pentru validarea inscrierilor si a grupelor va fi cel de astazi ... mai spre seara ... asa cum am precizat acu' ceva vreme ...
                                      TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                                      Comentariu


                                      • Citat Postat în original de jhonyqz Vezi post
                                        Dupa clasamentul din care data se vor acorda premiile pe judete? (se ia in considerare si turneul final)?
                                        Citat Postat în original de GeluBv Vezi post
                                        Inainte de turneul final, probabil ca pe 25.11.2013, se actualizeaza clasamentul dupa care se va tine cont. Nu se poate tine cont de TF, la festivitatea de premiere, pt ca nu se poate face clasamentul pe loc.
                                        Citat Postat în original de Bebe Vezi post
                                        Se tine cont si de clasamentul turneului final.
                                        Pe 25 nov voi posta clasamentul pe baza caruia se vor reactualiza listele de inscrieri.
                                        Pe 03 dec voi face un clasament provizoriu (care va include turneele din 30 nov 2013 si va anula turneele din nov 2012 + TF din dec 2012) pe care il voi posta informativ astfel incat fiecare sa-si cunoasca situatia.
                                        La Turneul Final de la Brașov se va face pe loc ultima actualizare pentru a se stabili campionii judeteni etc.
                                        ....din fericire .......suntem cu totii diferiti......

                                        Enjoy PING-PONG-mottoul Campionatului mondial din China 2015
                                        Un inteligent observă tot timpul, un prost face tot timpul observaţii.? Heinrich Heine

                                        Comentariu


                                        • Postat în original de FlorinBN Vezi post
                                          Cred ca sintem intr-o eroare , am spus clar ca turneul final din 2012 (la fel si turneele din nov 2012) se anuleaza dupa ce se termina cel de la Brașov, dar voi face un clasament provizoriu care va fi afisat doar pentru informare (pentru a vedea fiecare de cate puncte mai are nevoie pentru a obtine un eventual trofeu si pentru a nu avea prea mult de lucru in ziua concursului).
                                          Ca sa nu creez confuzie printre cei care au interpretat gresit treaba asta, acel clasament nu va fi pus la vedere si voi da linkul catre el doar la cerere pe MP sau mail.
                                          Ultimul clasament valabil pentru validarea inscrierilor si a grupelor va fi cel de astazi ... mai spre seara ... asa cum am precizat acu' ceva vreme ...
                                          As dori eu clasamentul MP, sau pe mail daca se poate boneroot(at)yahoo.com
                                          OK
                                          Ultima editare de FlorinBN; 27.nov.2013, 22:46.
                                          Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
                                          BH : Tenergy 05Fx
                                          FH : Tenergy 05Fx

                                          Comentariu


                                          • La fel ca la Turneul Campionilor 2012, si ca la orice A+. regulamentul cere ca ordinea de inscriere pentru turneul final sa tina cont de ordinea din clasament.
                                            Asadar, pentru cele 192+112=304 locuri disponibile, au loc asigurat primii 304 jucatori inscrisi in ordinea clasamentului.
                                            Astfel,daca cele 112 locuri la OPEN sunt ocupate, jucatorii de OPEN clasati in urma primului Amator din lista de asteptare pot fi inscrisi doar pe lista de rezerve.
                                            Repartizarea celor 304 participanti la OPEN si la Amatori tine cont de doua prioritati:
                                            - La amatori pot participa numai jucatori cu MP<19
                                            -La OPEN pot participa cu prioritate jucatori cu MP>=19 , iar pe locurile libere pana la 112 jucatorii cu MP<19 dintre cei care doresc, in ordinea MP.
                                            Clasamentele postate de Florin in pagina 1 urmaresc aceasta logica si sunt cele OFICIALE.
                                            * - Ultima inscriere inregistrata: joi 5 decembrie, ora 21,00.
                                            Cred ca se putea evita .......eroarea...si nu se mai complicau lucrurile inutil daca ramanea cum a spus d-l Dan...in fapt regulamentul actual
                                            ....din fericire .......suntem cu totii diferiti......

                                            Enjoy PING-PONG-mottoul Campionatului mondial din China 2015
                                            Un inteligent observă tot timpul, un prost face tot timpul observaţii.? Heinrich Heine

                                            Comentariu


                                            • Eroarea la care m-am referit era legata doar de intocmirea clasamentului.
                                              TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                                              Comentariu


                                              • Marius, ghideaza-te dupa anuntul turneului si dupa lista de inscrieri. Nu se va mai schimba nimic. Openul are prioritate la open iar amatorii la amatori.
                                                Hobby: Motoare si ski !
                                                http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                                                Comentariu


                                                • Propun ca in anul 2014 taxele sa NU se mai plateasca!!! Cei care participa la turnee tip A sau A+ sa plateasca taxa de 10 lei. Cei care participa numai ocazional la cate un turneu B sa NU plateasca.

                                                  Comentariu


                                                  • Propun ca coordonatori si organizatori zonali sa fie votati sau nominalizati de organizatori turneelor din aceea zona,si nu numiti de coordonatori principali,iar coordonatori principali sa fie votati sau nominalizati de catre coordonatorii si organizatori zonali.Creerea unui grup de 5 sau 7 coordonatori dintre cei mai activi si eficienti pe forum pentru a gestiona cazurile exceptionale si de urgenta,care prin vot pot rezolva echidistant si neutral situatiile si nu vor mai aparea atitea atacuri personale.(Acest grup se poate indentifica pe forum sub un nume ex.AMATUR)Functia de coordonator principal poate fi preluata de acest grup si ar disparea astfel atacurile la o persoana anume.(Chiar daca exista o repetitie in exprimare,trebiua sa o fac cu scuzele de rigoare.,Lipsa de inspiratie)EMI

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X