Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

AmaTur 2015-2016. Propuneri pentru imbunatatirea Circuitului !

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Propunere: garantarea unui numar de 6 meciuri in cadrul fiecarui turneu (organizatorul avand dreptul sa adopte orice sistem )
    T05-ALC-T05
    Adrian Gorum

    Comentariu


    • Postat în original de dado_daniel Vezi post
      Tocmai pentru a face macar o treaba buna, organizatorul se poate concentra pe organizare si sa joace la toate celelalte turnee, daca alergi dupa doi iepuri nu prinzi nici unul!
      Sunt foarte multi organizatori,ar fi o lista prea mare pentru ai enumera,care pe langa org. si jocul efectiv la masa,mai au timp sa faca si poze si nu numai.
      Deci meritul lor este incontestabil,cred ca merita si acordarea punctelor de org. si sa si participe la turneu!
      Merita tot respectul nostru.
      P.S. In general fiecare organizator mai are un nucleu cu care se ajuta!
      Stima pentru toti organizatori din amatur.

      Comentariu


      • Postat în original de cata_60 Vezi post
        Modificarea capitolului 8 alineat B dupa cum urmeaza:

        Distinctiile circuitului Amatur:
        Clasamentul anului competititional in curs se definitiveaza inaintea disputarii Turneului Final .Ultimele concursuri luate in calcul pentru clasamentul anului competitional in curs vor fi anuntate cu cel putin 30 de zile inaintea disputarii T.F.
        Pe baza punctajului final se acorda urmatoarele distinctii:
        - cel mai bine clasat junior va primi titlul de campion Junior AmaTuR Romania. . Daca jucatorul are in palmares acest titlu, acesta va fi decernat urmatorului clasat.
        - cea mai bine clasata fata va primi titlul Lady AmaTuR Romania.
        - cel mai bine clasat cu varsta peste 50 de ani va primi distinctia Maestru AmaTuR Romania. Daca jucatorul are in palmares acest titlu, acesta va fi decernat urmatorului clasat.
        - se acorda medalii si diplome pentru jucatorii cu cele mai bune punctaje pe fiecare judet, acestia devenind Campioni Judeteni Amatur pe anul in curs, daca acestia au participat in cursul anului la un numar minim de 5 turnee A sau A+.In functie de bugetul circuitului si eventuale sponsorizari se pot premia si celelalte categorii participante la Circuit(Avansati,Incepatori) cu diplome,medalii.In aceeasi situatie,eventuala premiere cu tricoul de Campion Amatur Judetean se face pentru primii clasati judeteni eventualul excedent putand fi dirijat spre celelalte categorii
        -Participantul care in clasamentul final are cele mai multe puncte devine Campion Amatur 2016.Din judetul de unde provine campionul Amatur urmatorul clasat ca punctaj in clasament devine Campion Judetean Trofeul este transmisibil .
        Parerea mea este ca titlurile trebuie acordate celor care merita si nu urmatorului clasat. Nu vad o problema in a decerna un premiu aceleiasi persoane, daca il merita.
        De asemenea, cred ca cel care este Campion Amatur sa fie si Campion Judetean, pentru ca merita acest titlu. Urmatorul clasat nu-l merita.

        - - - Actualizat - - -

        Postat în original de marcelgiosan Vezi post
        Un mic amendament la diversele propuneri de sisteme de joc (cu sau fără grupe superioare, cu 2KO sau cu turnee de consolare).
        Regulamentul AmaTur 2015 precizează:



        ?n concluzie, orice sistem de joc poate fi adoptat cu condiția anunțării acestuia în topicul concursului și, evident, cu condiția ca participanților să le convină sistemul pentru a se înscrie la turneu.
        Regulamentul dă o direcție (insist?nd pe un minim de 5 meciuri), în rest alegerea sistemului e la discreția organizatorilor și, prin extensie, la cei cărora li se adresează turneul.
        Stiu ca sunt acceptate toate sistemele, insa nu vad vreo problema daca Regulamentul stabileste (in loc sa dea o directie) care sunt sistemele acceptate, fara a impune unul anume. Ideea este sa se specifica clar care sunt sistemele acceptate si organizatorul sa aleaga dintr-o lista, nu sa inventeze roata.
        Blog de tenis de masă

        Comentariu


        • Postat în original de mateidumitru Vezi post
          Te cred Cristi, ca tu ai un psihic puternic, dar eu am nervii tociti si ma demoralizez la fiecare netz si tus, daramite la o infringere. Eu sper ca printre votanti sa fie mai multi cu nervii tociti
          Pe langa nervi tociti.
          Sistemul cu 2KO in sistmul preluat la noi,are o mare intrebare?
          In cazul in care se intalnesc in finala ;1 jucator cu 0 infrangeri vs 1jucator cu 1infrangere si castiga jucatorul 2 !
          Ce se intampla ;
          -Se rejoaca finala?
          Confor acestui sistem are si el dreptul la o infrangere!

          - - - Actualizat - - -

          Postat în original de mateidumitru Vezi post
          Te cred Cristi, ca tu ai un psihic puternic, dar eu am nervii tociti si ma demoralizez la fiecare netz si tus, daramite la o infringere. Eu sper ca printre votanti sa fie mai multi cu nervii tociti
          Pe langa nervi tociti.
          Sistemul cu 2KO in sistmul preluat la noi,are o mare intrebare?
          In cazul in care se intalnesc in finala ;1 jucator cu 0 infrangeri vs 1jucator cu 1infrangere si castiga jucatorul 2 !
          Ce se intampla ;
          -Se rejoaca finala?
          Confor acestui sistem are si el dreptul la o infrangere!

          Comentariu


          • Da , nea Deni.S a intamplat asta la Viva Sport București cand eu am castigat B-ul la Amatori, anul trecut.
            La Open,Motoroi a pierdut finala la Panea si i a cerut acestuia sa joace si a doua partida.Panea jucat si a castigat iar.

            Comentariu


            • Postat în original de mmroglobalnet Vezi post
              Da , nea Deni.S a intamplat asta la Viva Sport București cand eu am castigat B-ul la Amatori, anul trecut.
              La Open,Motoroi a pierdut finala la Panea si i a cerut acestuia sa joace si a doua partida.Panea jucat si a castigat iar.
              Acest sistem 2KO a fost preluat din alte sporturi;Go ;Judo;etc.
              Mai are denumirea si de reclificare,cu mentiunea ca nu se pot califica in finala.

              Comentariu


              • Postat în original de kdt123 Vezi post
                Propunere: garantarea unui numar de 6 meciuri in cadrul fiecarui turneu (organizatorul avand dreptul sa adopte orice sistem )
                sustin aceasta propunere
                Blade: SCHLAGER CARBON OF+
                FH: Tenergy 05 FX
                BH: Tenergy 05 FX

                Comentariu


                • Propun ca la fiecare turneu la inceput sa se cante imnul national si apoi sa se bea doua pahare de palinca si sa se cante iar
                  DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

                  Comentariu


                  • Postat în original de Dan Universal Vezi post
                    Propun ca la fiecare turneu la inceput sa se cante imnul national si apoi sa se bea doua pahare de palinca si sa se cante iar
                    Dane ,dar ritualul acesta este de mult implementat pe la turnee ,numai trebuie sa fi la momentul potrivit si la locul potrivit .

                    Comentariu


                    • Postat în original de Zosim1 Vezi post
                      Dane ,dar ritualul acesta este de mult implementat pe la turnee ,numai trebuie sa fi la momentul potrivit si la locul potrivit .
                      doar că imnul îl cântă fiecare cum vrea....unii înainte de pălincă, ceilalți după..

                      Comentariu


                      • Postat în original de Dan Universal Vezi post
                        Propun ca la fiecare turneu la inceput sa se cante imnul national si apoi sa se bea doua pahare de palinca si sa se cante iar
                        Imbatarea cu victorii poate duce la alcoolism. Daca se apRoba aceasta propunere, ar trebui sa avem asistente medicale la fiecare conCurs. Nu vreau sa mor "intr-un spital" unde asistentele nici macar n-arata bine.
                        Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

                        Comentariu


                        • Postat în original de noro Vezi post
                          Nu vreau sa mor "intr-un spital" unde asistentele nici macar n-arata bine.
                          In cazul asta la Botoșani vei muri si frumos si sigur.




                          Sent from my iPhone using Tapatalk
                          Blade: lemn off...ce lemn !
                          Bh: cu tepi
                          Fh: fara tepi

                          Comentariu


                          • Un subiect care inca nu este epuizat numarul de open-isti si Mp lor.

                            Postat în original de Zosim1 Vezi post
                            Open
                            - Participă jucătorii cu MP mai mare sau egală cu 18 precum si jucatorii amatori cu MP 11-18 (care sunt rugati să-și anunțe optiunea la OPEN), în limita locurilor disponibile;
                            - Prioritatea la înscriere: în funcție de clasament, open-iștii au prioritate în fața amatorilor;
                            - Număr maxim de participanți: 48;

                            Se pare ca discutiile de la postul Propuneri cu creerea de Open-isti anul acesta nu se reflecta in oglinda acestui turneu.Jumatate din nr de locuri nu s-a ocupat.Oare e nevoie de mai multi open-isti ? O analiza a acestor fenomene trebuie adusa din nou in discutie la postul mai sus amintit.

                            EMI
                            P.S.48 locuri disponibile si ocupate 24

                            Comentariu


                            • Probabil o solutie ar fi completarea locurilor la Open in ordinea clasamentului la zi dupa care se trece la completarea clasamentului la Avansati, Incepatori etc. Asa cred ca s-ar rezolva si trecerea de la o categorie la alta, la turneele "tari' jucatorii aflati la granita dintre cele doua categorii putand avea norocul sa fie locurile la Open completate de cei clasati inaintea lor in clasament si astfel vor juca la Amatori.

                              Ca exemplu, la un concurs cu 48 locuri la Open si 48 la amatori, primii 48 inscrisi in ordinea clasamentului vor juca obligatoriu la Open iar urmatorii vor juca la Amatori.
                              BUTTERFLY Romania
                              Tel. Rasvan: 0721-223501; Magazin: 0263-214505
                              E-mail: office@prosoftbn.ro
                              BUTTERFLY Store Bucuresti
                              Tel. Mihai: 0736-887467
                              E-mail: bucuresti@prosoftbn.ro
                              Facebook: https://www.facebook.com/ButterflyRomania/
                              Instagram: @butterflyromania
                              YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCCi...bjtiYaVxGQamQA

                              http://www.tt-shop.ro
                              http://www.butterfly.tt
                              http://www.tenisdemasa.ro

                              Comentariu


                              • Postat în original de Zosim1 Vezi post
                                Un subiect care inca nu este epuizat numarul de open-isti si Mp lor.



                                P.S.48 locuri disponibile si ocupate 24
                                Asta se intampla pentru ca in general pe la turneele din timpul anului,indiferent de locatia in care se desfasoara acestea,sunt cam aceeasi Open-isti care participa de fiecare data,restul isi aduc aminte de tenis si vor sa participle doar cand vine vorba de turnee A+ sau turneul final,ocazie cu care se mai si plang ca vezi domne ei nu prind loc ca sunt locuri putine alocate Open-istilor.
                                FH:Butterfly-Tackiness Drive 1.7mm
                                BLADE: Gewo Clasic-ALL+/Joola Air Fibre
                                BH:Stiga Energy Absorber

                                Comentariu


                                • Postat în original de rasvan Vezi post
                                  Probabil o solutie ar fi completarea locurilor la Open in ordinea clasamentului la zi dupa care se trece la completarea clasamentului la Avansati, Incepatori etc. Asa cred ca s-ar rezolva si trecerea de la o categorie la alta, la turneele "tari' jucatorii aflati la granita dintre cele doua categorii putand avea norocul sa fie locurile la Open completate de cei clasati inaintea lor in clasament si astfel vor juca la Amatori.

                                  Ca exemplu, la un concurs cu 48 locuri la Open si 48 la amatori, primii 48 inscrisi in ordinea clasamentului vor juca obligatoriu la Open iar urmatorii vor juca la Amatori.
                                  Super ideea , doar ca o sa apara f.discutii ca eu ma vrut sa fiu acolo si nu dincolo etc,dar de luat in seama si se pot diferentia 2 tipuri de turnee,dupa Mp si dupa clasament ,si bineinteles ca nu mai apar probleme cu nr de locuri ocupate si fluctuatia lor.

                                  Comentariu


                                  • Eu cred ca varianta actuala cu limita de 18MP este ok insa pentru Turneele A+ inclusiv Final ar trebui sa se ia in calcul si numarul de participari ale concurentului. Adica unul care a fost la amatori si tocmai a depasit media de 18 e clar ca nu va prinde loc la Turneul Final dar ar trebui totusi sa i se acorde sansa sa participe la open daca are tabloul cu participari complet. Un jucator de open care are medie mare si n-a participat decat la 3, 4 concursuri n-ar trebui sa-i ia locul celui care are mai mult interes pentru Amatur chiar daca media primului este net superioara celuilalt ce tocmai a devenit open-ist.
                                    Cred ca unul din interesele principale ale Amaturului este si constanta jucatorilor in participarea la competitii.

                                    Respect.
                                    Blade: lemn off...ce lemn !
                                    Bh: cu tepi
                                    Fh: fara tepi

                                    Comentariu


                                    • PRopun ceva poate absurd, nu ma luați in seama daca credeți ca este o greșeală:
                                      SA se ascundă, sau sa se modifice, formula prin care multi jucatori își calculează Mp- ul , asa vom scapă de carcoteli, "of am media 18,1 hai sa-mi calculez sa scadă sa fiu la amatori"
                                      Blade: VECHITURA CU 70 LEI
                                      FH: FATA DE ROATA DE MASINA
                                      BH: PIAPTAN CU EFECTE SECUNDARE

                                      Comentariu


                                      • Postat în original de roman bogdan Vezi post
                                        ...
                                        SA se ascundă, ..
                                        Mai Bogdane, unde o ascundem !?...ca "astia" o gasesc ))
                                        Hobby: Motoare si ski !
                                        http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                                        Comentariu


                                        • O gasesc, o ascundem iar eu oi fi toată viața la open, ma gîndesc la cei care vin strict pt mișcare si la un pahar de vorba.
                                          Păcat ca nu pot fi toți amatorii la fel sa aibă toți același scop
                                          Blade: VECHITURA CU 70 LEI
                                          FH: FATA DE ROATA DE MASINA
                                          BH: PIAPTAN CU EFECTE SECUNDARE

                                          Comentariu


                                          • Alcatuirea unui tabel de inscrieri standardizat pentru orice turneu Amatur Capul de tabel ar arata cam asa:

                                            nr.crt nume prenume localitate mentiuni* semnatura

                                            Mentiunile,care s-ar gasi scrise in josul paginii dupa terminarea propriu zisa a tabelului, ar fi:
                                            1.am luat la cunostinta si sunt de acord cu prevederile Regulamentului Amatur 2015/2016
                                            2. joc pe proprie raspundere d.p.d.v al starii de sanatate
                                            Ultima editare de cata_60; 28.sep.2015, 17:14.
                                            of all the things i lost i miss my mind the most

                                            Comentariu


                                            • Eu inca sustin gasirea unei variante in care turneul de la Open sa se termine mai repede( spun de Open pentru ca este categoria la care joc si nu vreau sa imi sara lumea in cap ma bag in treaba lor). Dupa parerea mea nu este normal ca cele mai importante jocuri ale unui concurent( si aici ma refer mai mult la cei de la varf), sa le joace la orele 22 poate chiar si mai tarziu dupa o zi intreaga de stat in picioare. Spun o zi intreaga de stat in picioare pentru ca masinile pentru transportul catre turneu se ocupa amestecat. Nu vin masini de open, avansati si incepatori...vin care cum pot fiecare. Eu unul as fi mult mai multumit daca merg la turneu si joc cu pauze mai mici, la un nivel mai inalt( deoarece sunt mai odihnit) si in cateva ore sunt pe drum inapoi spre casa! AM MERS, AM JUCAT, AM PUNCTAT, MI-AM VAZUT NIVELUL, ACASA LA MAI MULTE ANTRENAMENTE
                                              Cand vii cu o asemenea propunere, toti sar in cap cu vechea replica: "mergem sa socializam, sa jucam, sa o lalaim". De acord cu voi dar cred ca cei care joaca deja la un nivel mai bun si aici ma refer la cei de la open vin sa joace tenis, sa joace meciuri de calitate, vin pentru ca vor mai mult ( eu unul vreau).
                                              Imi cer scuze pentru formulare. Nu am vrut sa jignesc sub nici o forma pe nimeni. Sper ca s-a inteles ideea . Va multumesc !

                                              Aaa si inca ceva care nu imi da pace Oare chiar nu se poate gasi o varianta in care TURNEUL FINAL pentru ca ii spune FINAL, chiar sa conteze in anul din care face parte ? ( chiar daca nu se mai face o premiere oficiala, chiar daca se trimit prin posta diplomele si medaliile s.a.m.d ). Sau macar sa i se gaseasca o alta denumire : TURNEUL DE INCEPUT
                                              Blade : Butterfly Timo Boll W7
                                              FH: Cornileau Target GT
                                              BH:
                                              Cornileau Target GT
                                              Tel : 0752 155 898



                                              Comentariu


                                              • Propunerea mea e ca Turneul final sa se tina in centrul tarii.

                                                Comentariu


                                                • Habar n-am daca e o propunere buna pentru imbunatatirea circuitului dar imi amintesc ca pe la incepuri se juca laolalta si toata lumea era fericita. Nu erau atatea premii, atatea discutii si probleme de rezolvat.
                                                  Reintoarcerea la o singura varianta de joc, o solutie ? [emoji53]


                                                  Sent from my iPhone using Tapatalk
                                                  Blade: lemn off...ce lemn !
                                                  Bh: cu tepi
                                                  Fh: fara tepi

                                                  Comentariu


                                                  • 1.Sa se acorde titlul de campion judetean Amatur,NUMAI unei singure persoane din acel judet.Peste tot,in toate sporturile nu pot fi mai multi campioni(asta pentru a se evita titluri de campion amatur,sectiune amatori avansati,amatori incepatori,open masters,etc.)
                                                    2.Organizatorul zonal sa fie ales NUMAI de jucatorii componenti ai zonei respective in mod democratic,pe baza de alegeri ,o data la 2-4 ani.(Aici ramane de stabilit perioada de interval,alegerile sa se faca in urma depunerii de candidaturi din partea doritorilor).
                                                    3.Organizatorii turneului final sa aiba obligativitatea mai ales morala sa se preocupe DIN TIMP pentru a asigura tricourile de campion Amatur judetean(cum precizam anterior,numai UN JUCATOR poate fi campion judetean).
                                                    4.Pe viitor,campionul judetean amatur sa fie desemnat in cadrul unui turneu judetean NUMAI intre jucatorii din acel judet,bineanteles daca au la activ sa zicem cel putin 3 turnee A+ si 4-5 turnee A.
                                                    Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
                                                    Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X