Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

AmaTur 2015-2016. Propuneri pentru imbunatatirea Circuitului !

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Respectuos solicit ca Zona centrala(Brașov, Sibiu, Covasna Harghita si Mureș ) sa propuna un nou coordonator zonal. Eu doresc sa ma retrag, dar raman aproape de Amatur. Ma voi implica in continuare in organizarea de turnee in Reghin si imprejurimi. Personal nu doresc sa numesc sau sa propun o anume persoana, deoarece numai dictatorii isi numesc urmasii. Personal am trei propuneri: Ovidiu Ciurca, Tokos Pal si Alex Mureșan. Cred ca ar trebui sa facem un " referendum". Multumesc mult colegilor zonali pentru activitate si sa ne intalnim sanatosi la turnee. Cu deosebita consideratie Ocsi Kantor.

    Comentariu


    • In situatia in care se vor implementa propunerile facute la posturile 148 si 149,presiunile puse pe organizatori vor creste substantial (in contextul general care exista,negativ ,referitor la activitatea lor);aceste masuri ii obliga pe organizatori sa verifice zeci si sute de palete si fete ,sa faca paza in sala de turneu, sa consulte liste intregi de materiale,avand si raspunderea sa dea afara din sala si sa scoata din joc concurentii care folosesc anumite materiale;competita se adreseaza amatorilor,multi dintre noi avand varste respectabile,profesii, si nu mai sunt obiective reale privind performanta sportiva.Organizatorii nu sunt platiti pentru munca pe care o fac, de multe ori scot bani din buzunar sa inchirieze sali , sau apeleaza la mila prietenilor sa faca rost de mese, sa transporte,monteze, etc.
      In ziua aplicarii si implementarii acestor masuri,DONEZ paleta mea compusa din lemn Otcharov carbo speed,fete FH-Butterfly rainstorm,BH-Giant Dragon Dragon Talon,s ar putea sa nu mai fac tombola ci o trimit direct domnului de la Bistrița pentru casare.
      De asemeni, DONEZ loc organizator turnee B, de mica anvergura , in Teleorman,eu ma retrag,nu pot sa dau afara din sala jucatori care majoritatea imi sunt prieteni si pe care i respect.

      - - - Actualizat - - -

      PS.Va rog sa mi comunicati daca si la turneul final de la Focșani de sambata se vor aplica masurile astea,propuse de cetateanul din Bistrița, ca sa stiu sa ma retrag la timp,nu de alta dar nu vreau sa iau nemotivat.Sau sa ma dea afara din sala organizatorii de acolo.Multumesc.

      Comentariu


      • Postat în original de dennis Vezi post
        Consider ca propunerea pe care am facut-o zilele trecute si am dezbatut-o impreuna cu dl. EMI este o problema de interes general.

        Ma refer aici la interdictia folosirii fetelor interzise de ITTF, incepand cu anul 2017.
        Consider ca ragazul de un an este suficient pentru ca cei care folosesc astfel de materiale sa le inlocuiasca cu cele omologate si aprobate de ITTF.


        Reiau pentru cei care nu au citit cele 10 pagini modul de punere in practica:

        - Organizatorul concursului va avea listate in 8-10 exemplare fetele interzise;
        - dupa citirea grupelor inferioare, componentii fiecarei grupe se vor aduna la masa ce le-a fost repartizata si isi va prezenta fiecare paleta cu care va juca.
        Daca sunt dubii pentru o fata sau mai multe, un reprezentant din grupa (primul sau unul care doreste) va merge la masa organizatorului si va consulta lista cu fetele interzise.
        Daca va gasi o fata sau mai multe in lista, le va bifa in lista sa. Se va intoarce la masa de joc si va anunta rezultatul cautarii.
        Cei cu palete pe care sunt fete interzise nu vor avea drept de joc cu acestea.
        Daca jucatorul incriminat are o alta paleta cu fete omologate si aprobate ITTF atunci poate juca cu aceea.
        In caz contrar (are doar paleta cu fata/fete interzise) pierde toate meciurile cu 3-0.
        Deasemenea, daca pe parcursul mecurilor, un jucator este observat de ceilalti din grupa ca foloseste o paleta cu una(doua) fete interzise acesta va pierde toate meciurile din grupa cu 3-0.
        - in acest fel toti participantii vor fi mai atenti la adversarii cu care joaca (fiind cointeresati de castigarea meciului);


        Primul filtru este grupa inferioara.
        Al doilea filtru este grupa superioara.
        Al treilea filtru este dat de meciurile eliminatorii.


        - Daca se iveste un scandal cu unul din jucatorii ce foloseste o paleta cu fete interzise, organizatorul trebuie sa intervina obligandu-l ori sa foloseasca o paleta cu fete omologate (daca are ) ori sa paraseasca sala deoarece adversariii din grupa nu vor juca cu el.

        - in maxim 1-2 luni toti jucatorii vor cunoaste aproape toate fetele interzise.


        Daca aceste lucruri sunt mentionate in regulamentul din 2016, toti jucatorii le vor afla si in 2017 sunt convins ca nu vor fi probleme.
        Lăsati-ne sa trăim si noi, mai bine puneti mana si ?nvătati sa jucati împotriva materialelor decat sa tastati pagini intregi la calculator.Va salut si vorba unui amic no ofense.....

        Comentariu


        • Vom fi obligati sa purtam uniforme ?
          T05-ALC-T05
          Adrian Gorum

          Comentariu


          • Postat în original de mmroglobalnet Vezi post
            In situatia in care se vor implementa propunerile facute la posturile 148 si 149,presiunile puse pe organizatori vor creste substantial (in contextul general care exista,negativ ,referitor la activitatea lor);aceste masuri ii obliga pe organizatori sa verifice zeci si sute de palete si fete ,sa faca paza in sala de turneu, sa consulte liste intregi de materiale,avand si raspunderea sa dea afara din sala si sa scoata din joc concurentii care folosesc anumite materiale;competita se adreseaza amatorilor,multi dintre noi avand varste respectabile,profesii, si nu mai sunt obiective reale privind performanta sportiva.Organizatorii nu sunt platiti pentru munca pe care o fac, de multe ori scot bani din buzunar sa inchirieze sali , sau apeleaza la mila prietenilor sa faca rost de mese, sa transporte,monteze, etc.
            In ziua aplicarii si implementarii acestor masuri,DONEZ paleta mea compusa din lemn Otcharov carbo speed,fete FH-Butterfly rainstorm,BH-Giant Dragon Dragon Talon,s ar putea sa nu mai fac tombola ci o trimit direct domnului de la Bistrița pentru casare.
            De asemeni, DONEZ loc organizator turnee B, de mica anvergura , in Teleorman,eu ma retrag,nu pot sa dau afara din sala jucatori care majoritatea imi sunt prieteni si pe care i respect.

            - - - Actualizat - - -

            PS.Va rog sa mi comunicati daca si la turneul final de la Focșani de sambata se vor aplica masurile astea,propuse de cetateanul din Bistrița, ca sa stiu sa ma retrag la timp,nu de alta dar nu vreau sa iau nemotivat.Sau sa ma dea afara din sala organizatorii de acolo.Multumesc.
            Se pare ca nu ai inteles esenta mesajului de la postul 52,daca citesti cateva posturi inainte (postul 32)o sa vezi ca am explicat foarte clar ca este momentan IMPOSIBIL de implementat aceasta regula ,dar ca sa demonstrez ca vor fii probleme m-am aratat dispus sa testam aceasta posibilitate chiar dac imi asum unele esecuri.Deci in concluzie Mihai ai interpretat gresit acest mesaj,oricum multumesc pentru acel "Nu imi place".
            EMI

            Comentariu


            • Nu am inteles prea bine ce urmareste acel individ si nu stiu ce competente are in circuit.In schimb am vazut ca a dat solutii care incep sa se aplice de ce nu stiu nu trebuie facut mai intai un referendum sa vedem ce voteaza lumea sau le dam drumul asa la nimereala.

              Comentariu


              • Postat în original de dennis Vezi post
                Consider ca propunerea pe care am facut-o zilele trecute si am dezbatut-o impreuna cu dl. EMI este o problema de interes general.

                Ma refer aici la interdictia folosirii fetelor interzise de ITTF, incepand cu anul 2017.
                Consider ca ragazul de un an este suficient pentru ca cei care folosesc astfel de materiale sa le inlocuiasca cu cele omologate si aprobate de ITTF.


                Reiau pentru cei care nu au citit cele 10 pagini modul de punere in practica:

                - Organizatorul concursului va avea listate in 8-10 exemplare fetele interzise;
                - dupa citirea grupelor inferioare, componentii fiecarei grupe se vor aduna la masa ce le-a fost repartizata si isi va prezenta fiecare paleta cu care va juca.
                Daca sunt dubii pentru o fata sau mai multe, un reprezentant din grupa (primul sau unul care doreste) va merge la masa organizatorului si va consulta lista cu fetele interzise.
                Daca va gasi o fata sau mai multe in lista, le va bifa in lista sa. Se va intoarce la masa de joc si va anunta rezultatul cautarii.
                Cei cu palete pe care sunt fete interzise nu vor avea drept de joc cu acestea.
                Daca jucatorul incriminat are o alta paleta cu fete omologate si aprobate ITTF atunci poate juca cu aceea.
                In caz contrar (are doar paleta cu fata/fete interzise) pierde toate meciurile cu 3-0.
                Deasemenea, daca pe parcursul mecurilor, un jucator este observat de ceilalti din grupa ca foloseste o paleta cu una(doua) fete interzise acesta va pierde toate meciurile din grupa cu 3-0.
                - in acest fel toti participantii vor fi mai atenti la adversarii cu care joaca (fiind cointeresati de castigarea meciului);


                Primul filtru este grupa inferioara.
                Al doilea filtru este grupa superioara.
                Al treilea filtru este dat de meciurile eliminatorii.


                - Daca se iveste un scandal cu unul din jucatorii ce foloseste o paleta cu fete interzise, organizatorul trebuie sa intervina obligandu-l ori sa foloseasca o paleta cu fete omologate (daca are ) ori sa paraseasca sala deoarece adversariii din grupa nu vor juca cu el.

                - in maxim 1-2 luni toti jucatorii vor cunoaste aproape toate fetele interzise.


                Daca aceste lucruri sunt mentionate in regulamentul din 2016, toti jucatorii le vor afla si in 2017 sunt convins ca nu vor fi probleme.
                Nu exista o lista cu fete de paleta interzise ! Exista, in schimb, o lista cu fete de paleta autorizate ITTF :
                http://www.ittf.com/stories/pictures/LARC_2015B.pdf .
                Iar ca parere personala, cred ca va luptati cu morile de vand.
                Si pentru a destinde atmosfera, mai scriu, ca am vazut de-a lungul anilor destul de multe persoane vehemente la adresa fetelor de paleta neautorizate care au sfarsit prin a le folosi. The dark side's seductive ...
                Ultima editare de BGD; 01.oct.2015, 10:01.
                Rudius

                Comentariu


                • El joaca 6 turnee pe an la turneul final nici nu vine in schimb aici e tare implementeaza aplica pentru ceu care joaca

                  Comentariu


                  • Postat în original de mmroglobalnet Vezi post
                    El joaca 6 turnee pe an la turneul final nici nu vine in schimb aici e tare implementeaza aplica pentru ceu care joaca
                    Ce vehement esti Mihai.
                    In momentul de fata, lucrurile stau asa: fetele interzise TREBUIE sa fie acceptate la toate turneele Amatur.

                    Pentru Emi: Poate ar fi bine sa apara intai turneele la care se permit doar fete aprobate. Sa fie la alegerea organizatorului daca permite sau nu participarea cu palete non-ITTF.

                    E posibil sa se dovedeasca o crestere a numarului de participanti, daca la turneu nu apar "materialistii"! Macar putem incerca, nu?

                    PS La turneele Viva nu mai sunt discutii de fete asa si pe dincolo.... deci, se poate.
                    Sper sa ma ierte amicii care sunt vizati de aceste discutii, nu este nimic personal.
                    TsE

                    Comentariu


                    • Titi iti respect propunerea, numeste tu un coordonator si un organizator si totul va fi bine, eu las loc la altii, daca nu sunt bine privit
                      Ce este de coordonat in mod special in zona noastra de vest? Se vede de la o posta ce zona saraca in jucatori suntem,, nu e de ajuns?. Pe mine ma doare treaba asta
                      Sau esti inca suparat pe mine ca am decis regionalul la Oradea?
                      Din orasele mari din vest in numar de 4 doar doua sunt active, restul?? si cred ca am spus tot
                      Mai mult de atat nu se poate, pacat
                      Blade: VECHITURA CU 70 LEI
                      FH: FATA DE ROATA DE MASINA
                      BH: PIAPTAN CU EFECTE SECUNDARE

                      Comentariu


                      • Propunere.Propun sa imi dati si mie statutul de organizator turnee pe acest user-Mariusik.Cred ca am organizat cateva turnee impreuna cu domnul Marcel asa ca zic eu,merit asta.

                        PS: mariusik=Ion Marius-Brăila

                        Comentariu


                        • sa se faca mai des concursuri de copii,pe categorii de varsta!

                          Comentariu


                          • Buna ziua,vin si eu cu o propunere:
                            -ma gandeam ca in ordinea clasamentului sau a MP ului, primii 8 sau 10 jucatori (sau oricati considerati)sa joace de la grupe superioare in sus. S-ar gastiga pe mai multe fronturi,mai putina lume in sala,si cred ca si timpul total alocat concursului ar fi scurtat considerabil.
                            Liviu Petrescu

                            Comentariu


                            • Postat în original de mariusik Vezi post
                              Propunere.Propun sa imi dati si mie statutul de organizator turnee pe acest user-Mariusik.Cred ca am organizat cateva turnee impreuna cu domnul Marcel asa ca zic eu,merit asta.

                              PS: mariusik=Ion Marius-Brăila
                              Daca ai scris aici, trebuie sa se voteze
                              Daca-mi trimiteai un MP se rezolva mai repede ...
                              TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                              Comentariu


                              • Nu vreau sa se voteze...Nu de alta dar sa nu ma puna cumva cineva sa fac vre-un meci cu vre-un organizator,pentru titlul de ORGANIZATOR TURNEE!

                                Scuse florin,la asta nu ma gandisem.

                                Comentariu


                                • Postat în original de roman bogdan Vezi post
                                  Titi iti respect propunerea, numeste tu un coordonator si un organizator si totul va fi bine, eu las loc la altii, daca nu sunt bine privit
                                  Ce este de coordonat in mod special in zona noastra de vest? Se vede de la o posta ce zona saraca in jucatori suntem,, nu e de ajuns?. Pe mine ma doare treaba asta
                                  Sau esti inca suparat pe mine ca am decis regionalul la Oradea?
                                  Din orasele mari din vest in numar de 4 doar doua sunt active, restul?? si cred ca am spus tot
                                  Mai mult de atat nu se poate, pacat
                                  1. Nu mai propun pe nimeni, pentru ca, propunerile lansate de Marius Sferlea, mi se par mult mai bune decit organizarea actuala pe zone de competente. E cel mai bine si democratic, ca fiecare judet sa aiba un reprezentant care sa participe la luarea deciziilor.
                                  2. Da, am fost suparat ca nu ai organizat turneul la Arad si, am avut dreptate, ca drept dovada, cind m-am intors de la Oradea, am intrat intr-o groapa de mi-am stricat anvelopa.

                                  Comentariu


                                  • Daca tot e sedinta poate luam in discutie si problema celor doua mese de la Deva care ,desi ale Amaturului,nu servesc interesele acestuia.Daca le vrea cineva(prioritate au cei din zona lui Bogdan,unde au fost repartizate) exprimati-va optiunea. Probabil va trebui sa le ridicati de acolo
                                    of all the things i lost i miss my mind the most

                                    Comentariu


                                    • Vorbe multe despre "comitet", depuneti-va candidaturile, ...pentru binele AmaTur sunt cativa care au inteles ca prin retragerea lor aduc un plus de "energie" pozitiva.

                                      Sunt persoane respectabile si care au cunostinte net superioare celor care se retrag...nu inteleg cum de au fost de "stanga" atatia ani si acum nu apar la candidatura (Cornel Dena, Vasile Fodoran, Dan Petrov, Mihai Moise, "adimucu" ) ...ce asteptati, maine este ultima zi, si ar fi pacat. Poate asa va trece fobia la "conducere"!

                                      Sa nu-mi stirbiti "reputatia" cu unlike ca nu ma mai primesc copiii acasa ))
                                      Hobby: Motoare si ski !
                                      http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                                      Comentariu


                                      • 1. Implementarea sistemului de rating , pierzi la un jucator mai slab cotat pierzi puncte , castigi la unul mai bine cotat primesti puncte , mi se pare ca acest sistem iti arata cel mai bine valoarea ( daca nu este prea complicat la constituirea clasamentului)

                                        2. Introducerea mingilor de plastic , inevitabil aceasta schimbare va trebui sa fie facuta . Preturile au inceput sa se apropie (minge *** Donic celuloid - 5 lei , minge Donic *** plastic - 6 lei

                                        3. In grupele superioare daca pica 2 din aceasi localitate sa joace prima data meciul indiferent de pe ce pozitie pleaca ca favorit in grupa .

                                        4. Un jucator care nu are niciun turneu sa nu intre usor la open ( exemplu ajung in primii 16 la un A+ si are media 22.4 http://www.amatur.ro/tenisdemasa/pla...cs=Cluj+Napoca )

                                        5. Media de promovare la open sa fie 19 in cazul in care raman aceleasi punctaje .
                                        GEWO TABLE TENNIS

                                        Comentariu


                                        • Marcat de tragicul eveniment de astazi de la turneul final din Focșani, consider ca ar fi frumos ca in memoria tuturor acelora care au iubit tenisul si nu mai sunt printre noi ( unii dintre ei dandu-si ultima suflare acolo, la masa de tenis, inconjurati de prieteni ) sa se dispute un turneu anual IN MEMORIAM !
                                          TRUST NO ONE !

                                          Comentariu


                                          • La sedinta ce a marcat sfarsitul sezonului competitional s-au luat in discutie toate propunerile din acest topic,noul regulament va cuprinde cele adoptate.Succint,au fost cooptati cativa noi membri dintr care amintesc Giosan ,Gabi Gogu.Deasemeni s-a hotarat reinfiintarea Comitetului Director care va lua decizii de urgenta cand acestea sunt necesare.El este alcatuit din 3 membrii,Lazaroiu,Fratea,Giosan.
                                            Marcel Giosan este incepand de ieri (datorita meritelor si calittilor sale incontestabile) noul "sef" al Amaturului.Restul va fi postat mai tarziu,nici nu mai tin minte cine trebuie sa centralizeze rezultatele
                                            of all the things i lost i miss my mind the most

                                            Comentariu


                                            • Postat în original de VladFarcas Vezi post
                                              1. Implementarea sistemului de rating , pierzi la un jucator mai slab cotat pierzi puncte , castigi la unul mai bine cotat primesti puncte , mi se pare ca acest sistem iti arata cel mai bine valoarea ( daca nu este prea complicat la constituirea clasamentului)
                                              bravo. o idee foarte bună.

                                              asta va încuraja foarte mult jucătorii tineri ca Vlad Farcas (și mai tineri). ideea merită luată în serios.

                                              Comentariu


                                              • Desi este propusa oarecum tardiv,atunci cand cineva moare la masa de tenis,banii stransi la acel turneu sa fie donati familiei nefericitului jucator,asa cum s-a procedat si la Focșani,in semn de omagiu si pretuire pentru respectivul jucator ,indiferent de pozitia lui in clasament sau de vechimea acumulata in cadrul Amaturului.
                                                Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
                                                Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

                                                Comentariu


                                                • Postat în original de PRIZA TOK Vezi post
                                                  Desi este propusa oarecum tardiv,atunci cand cineva moare la masa de tenis,banii stransi la acel turneu sa fie donati familiei nefericitului jucator,asa cum s-a procedat si la Focșani,in semn de omagiu si pretuire pentru respectivul jucator ,indiferent de pozitia lui in clasament sau de vechimea acumulata in cadrul Amaturului.
                                                  S-a pus problema, dar cheltuielile cu sala, cupele, meniul, etc au facut ca aceste incasari sa "dispara". Costi nu mai avea incasari la ora accidentului, ba chiar am pus 1000 lei de la mine pentru ca nu mai erau incasari si i-am primit de la el ulterior.
                                                  Ne pare rau , atat s-a putut!

                                                  Bute are (a avut) multi prieteni, probabil ca acum vor face un efort financiar, binenteles dupa posibilitati, ...
                                                  Hobby: Motoare si ski !
                                                  http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de GeluBv Vezi post
                                                    S-a pus problema, dar cheltuielile cu sala, cupele, meniul, etc au facut ca aceste incasari sa "dispara". Costi nu mai avea incasari la ora accidentului, ba chiar am pus 1000 lei de la mine pentru ca nu mai erau incasari si i-am primit de la el ulterior.
                                                    Ne pare rau , atat s-a putut!

                                                    Bute are (a avut) multi prieteni, probabil ca acum vor face un efort financiar, binenteles dupa posibilitati, ...
                                                    Ar mai fi varianta,ca taxa acumulata pentru Amatur din acel concurs,sa mearga la respectiva persoana(1 leu,2 lei,3 lei)in functie de gradul turneului.
                                                    Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
                                                    Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X