Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Dezbateri curente

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • ClaudiuC
    a răspuns
    Pe mine ma amuza enorm atunci cand vad jucatori cu multi ani de experienta in Amatur si in afara acestuia, in special la Elite, care nu respecta de nicio culoare aceasta regula (fie nu arunca mingea deloc, fie si-o arunca direct in paleta).
    Imi este greu sa cred ca un astfel de jucator ar da pe langa minge daca ar incerca sa serveasca in litera regulamentului.
    Dar, din pacate, multi au vazut ca pot face 5-6 puncte pe set foarte usor, cu niste efecte pe care nu le poti obtine servind corect. Care ar mai fi sensul sa se complice?
    De ce oare sa manifestam un minim de bun simt fata de adversar si de acest sport, cand "merge si-asa"?

    Lasă un comentariu:


  • FlorinBN
    a răspuns
    Nu poți să-i pui pe toți să servească corect ... unii dacă aruncă mingea dau pe lângă ea, cade jos, dacă este parchet ajunge la masa vecină, apoi Stop, ăia urlă la tine, tu la ei ... mai bine servește cum poate și te rogi sa își dea peste degete

    Lasă un comentariu:


  • Eltibi
    a răspuns
    Postat în original de Ciprian T Vezi post

    Cred că cel puțin 90% dintre jucătorii din Amatur (printre care și eu) nu servesc corect sau cum se spune, servesc "din mână". De aceea se numește Amatur...nu? (Pentru amatori)
    De aceea mă distrează cei care atrag atenția altora să arunce mingea mai sus pentru că nu e corect cum servesc...🤔✌️
    Sau mai bine încerci sa servești corect

    Lasă un comentariu:


  • armani
    a răspuns
    Postat în original de Ciprian T Vezi post

    Cred că cel puțin 90% dintre jucătorii din Amatur (printre care și eu) nu servesc corect sau cum se spune, servesc "din mână". De aceea se numește Amatur...nu? (Pentru amatori)
    De aceea mă distrează cei care atrag atenția altora să arunce mingea mai sus pentru că nu e corect cum servesc...🤔✌️
    Foarte interesant pct. de vedere....l-am mai auzit....suntem la Amatur, deci amatori, deci nu trebuie sa respectam regula cu servitul.
    Pe cale de consecinta, suntem la Amatur, deci amatori, nu trebuie sa respectam nici alte reguli, nu? De ce numai regula aceasta - hotaraste cineva ce reguli se respecta si ce reguli nu?
    Asa ca, de ex, de ce sa repetam serva daca mingea loveste fileul? de ce sa nu ne sprijinim de masa cand lovim mingea? etc.....sau, prin reducere la absurd (asa cum ne invatau la scoala la matematica) de ce sa nu ne urcam oe masa cand jucam?
    Ca sa revin la servit, sigur ca nu va masura nimeni la ce distanta se arunca mingea in aer, dar sa fie totusi aruncata, nu aproape lipita de paleta....
    Nu stium sper ca ati inteles ideea generala!

    Lasă un comentariu:


  • sorin_client
    a răspuns
    In AmaTur (poate nu numai), atentia la "altceva" e mai acerba decat concetrarea pe meci, aproape tot timpul jucatorii sunt deranjati de... "altceva". Probabil ca daca la antrenamentele pe care le fac ar fi si un aparat de radio dat mai tare sau un zgomot de fond mai ciudat, n-ar mai fi atat de multa deconcentrare la un meci oficial. Pana la urma suntem toti laolalta intr-o sala, nu poti face liniste deplina in asemenea conditii.
    Pe mine, mai tare decat cho-ul ma deranjeaza stop-urile interminabile care nu mai stii de unde si din ce motiv sunt spuse. Opresti jocul la 2-3 mese ca sa-i dai mingea (chiar si cand se incalzesc) de parca nu poate astepta sa se termine punctul. Si bineinteles ca cel care pierde punctul vine cu: "dar n-ai auzit ca s-a strigat stop sau n-ai vazut ca mingea era in teren? (punctul practic terminandu-se). Oprirea jocului o poate stabili doar jucatorii de la masa la care se joaca sau arbitrul (daca exista), nu cei de pe margine sau jucatorii de la alte mese.

    Acum vad ca se propune sa numaram cho-urile. Banuiesc ca trebuie sa punem si un cho-uitor care sa numere strigatele pentru ca ele pot fi in diferite limbi, cu diferite mesaje. Pentru ca cuvantul tau n-are valoare impotriva celuilalt, trebuie arbitru care sa evidentieze aceste strigate.
    In ce priveste videoclipurile de mai sus, jucatorii "accepta" si respecta indicatiile si deciziile arbitrului. La noi, daca arbitrul sesizeaza si ia o decizie in urma unei nereguli ii sare imediat tandara jucatorului in cauza, discutiile sunt interminabile. Mai mai ca se si incaiera cateodata.
    Suntem amatori, avem reguli clare (nu perfecte), mergeti la un concurs ca la o distractie iar viata vi se va schimba. Chiar daca pierzi un meci, o calificare, castigi multe altele. Doar descoperiti-le.

    Respect.

    Lasă un comentariu:


  • Tofenfor
    a răspuns
    Postat în original de Tofenfor Vezi post

    Yeps... io-s ala
    Astea sunt meciurile la care e cel mai usor sa tii scorul. Nici nu trebuie sa te uiti la meci. Doar pui punctul in dreptul celui care striga

    Lasă un comentariu:


  • Dumitrescu Cornel
    a răspuns
    "Nea Mihai"!Jucai ping pong atunci cand Batorfi servea pe sub picior?Sau cu spatele la masa?Ca oricum arunca mingea la 4-8 metrii!Sport la activitate.

    Lasă un comentariu:


  • mihais mioveni
    a răspuns
    Postat în original de Dumitrescu Cornel Vezi post
    Buna dimineata!Discutii interesante mai ales cele in sau din directia arbitrajului.Eu nu ma pricep la arbitraj dar parca la Gherla se practica altceva.Va las si eu ceva aici...sper sa fie convingator..

    Distractie placuta....
    Aici este vorba despre efectuarea servelor și intransigenta arbitrilor în cazul unor meciuri între profesioniști. Dacă ne uităm la meciurile din Amatur categoria Elite postate pe YouTube, putem spune că nu are rost nicio discuție la acest capitol. În legătură cu tema discuției, manifestarea sonoră, văd că aproape nimeni nu face diferența dintre aplauzele pentru un punct reușit și cele pentru greșeala adversarului. Aici este granița dintre entuziasm și lipsa de bun simț.

    Lasă un comentariu:


  • Ciprian T
    a răspuns
    Postat în original de Dumitrescu Cornel Vezi post
    Buna dimineata!Discutii interesante mai ales cele in sau din directia arbitrajului.Eu nu ma pricep la arbitraj dar parca la Gherla se practica altceva.Va las si eu ceva aici...sper sa fie convingator..

    Distractie placuta....
    Cred că cel puțin 90% dintre jucătorii din Amatur (printre care și eu) nu servesc corect sau cum se spune, servesc "din mână". De aceea se numește Amatur...nu? (Pentru amatori)
    De aceea mă distrează cei care atrag atenția altora să arunce mingea mai sus pentru că nu e corect cum servesc...🤔✌️

    Lasă un comentariu:


  • Dumitrescu Cornel
    a răspuns
    Buna dimineata!Discutii interesante mai ales cele in sau din directia arbitrajului.Eu nu ma pricep la arbitraj dar parca la Gherla se practica altceva.Va las si eu ceva aici...sper sa fie convingator..

    Distractie placuta....

    Lasă un comentariu:


  • Eltibi
    a răspuns
    Nu va supărați pe mine dar e finala jocurilor europene , e putin diferit de finala de la open de la Gherla 🥹

    Lasă un comentariu:


  • silvinio
    a răspuns
    Vizionați aceasta finala și abia după sa ne dam cu părerea. Sa limitezi la 3 cho-uri pe set, mi se pare o aberație, înseamnă că o faci intenționat.Inseamna că aceasta finala trebuia să se termine înainte de a incepe.

    Trimis de pe al meu 2107113SG folosind Tapatalk

    Lasă un comentariu:


  • silvinio
    a răspuns
    https://youtu.be/Z-hNZx_PZo0?si=RIZw82nXwusy6m8R

    Trimis de pe al meu 2107113SG folosind Tapatalk

    Lasă un comentariu:


  • mateidumitru
    a răspuns
    Postat în original de patraulea1980 Vezi post

    Sa nu faci și tu ca nea Titi ,a strigat odată la Rackoczi Patrik de ii era frica la copil sa se apropaie la 20 m de el la un concurs la Dej😁😁😁😁😁
    Mă scuzați că m-a enervat 🤗

    Lasă un comentariu:


  • Tofenfor
    a răspuns
    Yeps... io-s ala

    Lasă un comentariu:


  • Costin1892
    a răspuns
    Postat în original de VELULA AIHAN Vezi post

    Dar la Amatori...acolo unde venim după 1 sau 2 luni de munca să ne relaxam ce să facem ....? Să urlăm ca disperații cu toții? Nu vorbim de profesioniști care din punctul meu de vedere pot să-și arunce cu sare în ochi ca'n Sport Sângeros cu Jean Claude Van Dame.... vorbim de Amatori...la Amatori intre noi să păstrăm măcar o fărâmă de fair-play.
    Eu nu sustin chestia asta, nici mie nu imi place, doar l-am citat pe domnul care spunea ca antrenorii incurajeaza asta, are dreptate.

    Lasă un comentariu:


  • patraulea1980
    a răspuns
    Postat în original de Eltibi Vezi post
    M am uitat recent pe YouTube la o finala open la Gherla parca 2 copii făceau ca toate .. după fiecare punct , cred ca ma imbolnaveam de nervi dacă jucam la masa de lângă..
    Sa nu faci și tu ca nea Titi ,a strigat odată la Rackoczi Patrik de ii era frica la copil sa se apropie la 20 m de el la un concurs la Dej😁😁😁😁😁

    Lasă un comentariu:


  • patraulea1980
    a răspuns
    Postat în original de Eltibi Vezi post
    M am uitat recent pe YouTube la o finala open la Gherla parca 2 copii făceau ca toate .. după fiecare punct , cred ca ma imbolnaveam de nervi dacă jucam la masa de lângă..
    Domnisoara Anca chiar era în limita bunului simt......Nicolae sa ma scapa 😉😉😉😉😉😉

    Lasă un comentariu:


  • Eltibi
    a răspuns
    Postat în original de Tofenfor Vezi post

    Cred ca am arbitrat meciul ala ) luna trecuta a fost?
    https://youtu.be/yVYFbMGdedE?si=hPYXLI_TcKqvvjLp

    Lasă un comentariu:


  • VELULA AIHAN
    a răspuns
    Postat în original de Costin1892 Vezi post

    Ma Long povestea intr-un interviu ca el este o persoana rezervata si linistita in general si asa era si cand era copil, dar antrenorul de la juniori il punea sa strige cho pentru a intimida adversarul, dar si pentru a capata incredere in el dupa puncte bune; deci este ceva incurajat la nivel de elita...
    Dar la Amatori...acolo unde venim după 1 sau 2 luni de munca să ne relaxam ce să facem ....? Să urlăm ca disperații cu toții? Nu vorbim de profesioniști care din punctul meu de vedere pot să-și arunce cu sare în ochi ca'n Sport Sângeros cu Jean Claude Van Dame.... vorbim de Amatori...la Amatori intre noi să păstrăm măcar o fărâmă de fair-play.

    Lasă un comentariu:


  • Tofenfor
    a răspuns
    Postat în original de Eltibi Vezi post
    M am uitat recent pe YouTube la o finala open la Gherla parca 2 copii făceau ca toate .. după fiecare punct , cred ca ma imbolnaveam de nervi dacă jucam la masa de lângă..
    Cred ca am arbitrat meciul ala ) luna trecuta a fost?

    Lasă un comentariu:


  • Costin1892
    a răspuns
    Postat în original de mateidumitru Vezi post

    Din păcate, asemenea manifestări zgomotoase sunt încurajate de unii antrenori, care îi învață pe copii să se folosească de asemenea strategii, pentru a-și enerva adversarul, că apoi să devină victimă sigură. Deci, acest comportament ține de educație și de respectarea adversarului. Trebuie, totuși, acceptate anumite ieșiri necontrolate, datorate tensiunii nervoase rezultate din unele momente mai intens jucate și trăite.
    Ma Long povestea intr-un interviu ca el este o persoana rezervata si linistita in general si asa era si cand era copil, dar antrenorul de la juniori il punea sa strige cho pentru a intimida adversarul, dar si pentru a capata incredere in el dupa puncte bune; deci este ceva incurajat la nivel de elita...

    Lasă un comentariu:


  • Eltibi
    a răspuns
    Partea proasta e ca am văzut și oameni in toată firea disperați de viața care striga după fiecare punct

    Lasă un comentariu:


  • VELULA AIHAN
    a răspuns
    Că sa fie simplu excesiv înseamnă mai mult de 3 pe set. Am văzut și experimentat la turneele din zona Constanta jucători care striga choo înainte de serviciul personal , înainte de serviciul adversarului , după punct câștigat, după greșeală neforțată ... in total peste 20 de strigăte pe set. E prea mult. Nu e sportiv.

    Lasă un comentariu:


  • Eltibi
    a răspuns
    M am uitat recent pe YouTube la o finala open la Gherla parca 2 copii făceau ca toate .. după fiecare punct , cred ca ma imbolnaveam de nervi dacă jucam la masa de lângă..

    Lasă un comentariu:

Procesare...
X