Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Dezbateri curente

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Vije
    a răspuns
    Postat în original de Costin1892 Vezi post

    Nu e asa o problema grava, te obisnuiesti cu orice... dar mie mi se pare ca ar fluidiza jocurile daca cei care decid daca se opreste punctul sunt cei de la masa unde a ajuns mingea. Daca ei isi joaca punctul si niciunul nu e deranjat, de ce sa strigi stop si sa ii intrerupi cand poti sa astepti cateva secunde...
    Asa este. Totuși hai sa nu ignoram obișnuința. E greu sa schimbi acum.Unii vor striga stop din obișnuință. Alții când vad mingea în vizor întra în panica. Ar ieși haos, balamuc, scandal. Dar ca principiu, da, eu sunt 100% contra stopurilor venite din exterior și de 3-4 ori pe minge.

    Lasă un comentariu:


  • Costin1892
    a răspuns
    Postat în original de Vije Vezi post

    Oamenii din jur care se misca si vorbesc nu deranjează? E chestie de obișnuință...ne-a intrat în cap ca mingea deranjează...eu fiind obișnuit fără stop mi-a fost greu sa ma obișnuiesc cu stop...
    Nu e asa o problema grava, te obisnuiesti cu orice... dar mie mi se pare ca ar fluidiza jocurile daca cei care decid daca se opreste punctul sunt cei de la masa unde a ajuns mingea. Daca ei isi joaca punctul si niciunul nu e deranjat, de ce sa strigi stop si sa ii intrerupi cand poti sa astepti cateva secunde...

    Lasă un comentariu:


  • Vije
    a răspuns
    Postat în original de mateidumitru Vezi post

    Dar până ajunge mingea în colțul tarcului, ea este în mișcare în câmpul vizual a, cel puțin, unuia dintre jucători, distragandu-i atenția de la jocul lui.
    Oamenii din jur care se misca si vorbesc nu deranjează? E chestie de obișnuință...ne-a intrat în cap ca mingea deranjează...eu fiind obișnuit fără stop mi-a fost greu sa ma obișnuiesc cu stop...

    Lasă un comentariu:


  • Vije
    a răspuns
    Mai ales când nu sunt mantinele despărțitoare avem și 6-7 stopuri pe set, astfel se strica tot cursul jocului...ar trebui jucătorul evident deranjat sa oprească mingea la țimp..în japonia asa era, nu era cu stop

    Lasă un comentariu:


  • mateidumitru
    a răspuns
    Postat în original de Costin1892 Vezi post

    De acord, insa de multe ori se spune stop si se opreste un punct important atunci cand mingea este undeva in coltul "țarcului" fara sa influenteze in vreun fel jocul de la masa vecina... cu toate asta, colegii trebuie sa se opreasca si sa mearga dupa mingea data. In situatiile de genul asta ma refeream ca se poate astepta cateva secunde sa se termine punctul, evident ca nu vorbim de cazurile cand mingea incurca...
    Dar până ajunge mingea în colțul tarcului, ea este în mișcare în câmpul vizual a, cel puțin, unuia dintre jucători, distragandu-i atenția de la jocul lui.

    Lasă un comentariu:


  • Costin1892
    a răspuns
    Postat în original de petrescu liviu Vezi post
    Se spune stop,pentru a nu fie niciunul din jucatori defavorizat. Nu cred ca daca tu joci si vine o minge din tarcul vecin si tie iti pleacă ochi pe acea minge sau iti vine in picioare si esti gata sa o calci,sigur ai sa dai pe langa mingea ta.In cazul acesta ai pierdut un punct important. Deci STOP-ul este pentru cei care nu au nici o vina.Pentru cei ce au dat mingea acolo! Lucrul acesta este stipulat in regulamentul international de tenis de masa.
    De acord, insa de multe ori se spune stop si se opreste un punct important atunci cand mingea este undeva in coltul "țarcului" fara sa influenteze in vreun fel jocul de la masa vecina... cu toate asta, colegii trebuie sa se opreasca si sa mearga dupa mingea data. In situatiile de genul asta ma refeream ca se poate astepta cateva secunde sa se termine punctul, evident ca nu vorbim de cazurile cand mingea incurca...

    Lasă un comentariu:


  • petrescu liviu
    a răspuns
    Postat în original de Costin1892 Vezi post
    Salut,

    O postare a domnului Popescu legata de regulile nescrise din tenisul de masa mi-a adus aminte de ceva ce voiam sa aduc in discutie de ceva vreme:

    Nu am putea sa oprim practica de a spune "stop" atunci cand mingea sare la masa vecina?

    Se pot intrerupe multe puncte importante si asta poate fi evitat foarte usor. Alternativa ar fi ca atunci cand sare mingea la o masa alaturata, sa asteptam sa se termine punctul colegilor si abia apoi sa spunem "stop", iar ei sa ne dea mingea atunci. Putem astepta... nu e vina lor ca am dat noi mingea la ei...

    Pareri?
    Se spune stop,pentru a nu fie niciunul din jucatori defavorizat. Nu cred ca daca tu joci si vine o minge din tarcul vecin si tie iti pleacă ochi pe acea minge sau iti vine in picioare si esti gata sa o calci,sigur ai sa dai pe langa mingea ta.In cazul acesta ai pierdut un punct important. Deci STOP-ul este pentru cei care nu au nici o vina.Pentru cei ce au dat mingea acolo! Lucrul acesta este stipulat in regulamentul international de tenis de masa.

    Lasă un comentariu:


  • Eltibi
    a răspuns
    Luați atitudine , nu mai susțineți trișorii !!

    Lasă un comentariu:


  • Eltibi
    a răspuns
    *daca ai 4 trofee

    Lasă un comentariu:


  • Eltibi
    a răspuns
    Echipa Amatur am o propunere pentru regulament: dacă iei de 5 ori locul 5-8 la avansati după poți juca la hobby

    Lasă un comentariu:


  • Costin1892
    a răspuns
    Salut,

    O postare a domnului Popescu legata de regulile nescrise din tenisul de masa mi-a adus aminte de ceva ce voiam sa aduc in discutie de ceva vreme:

    Nu am putea sa oprim practica de a spune "stop" atunci cand mingea sare la masa vecina?

    Se pot intrerupe multe puncte importante si asta poate fi evitat foarte usor. Alternativa ar fi ca atunci cand sare mingea la o masa alaturata, sa asteptam sa se termine punctul colegilor si abia apoi sa spunem "stop", iar ei sa ne dea mingea atunci. Putem astepta... nu e vina lor ca am dat noi mingea la ei...

    Pareri?

    Lasă un comentariu:


  • Eltibi
    a răspuns
    Evidența jucatorilor care promoveaza in mod impus


    ati venit din concediu sau mai aveți?

    Lasă un comentariu:


  • Orban Marius
    a răspuns
    Pentru speța de demult (as tuna și fulgera la fel) iar la convingeri??

    Lasă un comentariu:


  • dani 0205
    a răspuns
    Postat în original de Orban Marius Vezi post

    Subiectul lipseste, combatanți sunt.
    Cata verticalitate…. Bravo!
    Nu demult, intr-o alta speta,, tunati si fulgerati !
    Ce s-a intamplat cu convingerile dv?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Lasă un comentariu:


  • Eltibi
    a răspuns
    Evidența jucatorilor care promoveaza in mod impus

    Cred ca puteți sterge topicul acesta ca văd ca toată lumea joaca corect de anul trecut

    Lasă un comentariu:


  • Orban Marius
    a răspuns
    Postat în original de jurescu sorin Vezi post
    Nu am fost atent sau nu se mai cearta nimeni,asta sa fie motivul ptr care v-ați luat de nea Gigi??
    vreau o cearta mai rela ,la care sa particip și eu,sau un prieten de-al meu.
    Nu imbirlig,dar vorbește lumea că e cam plictiseala pe dezbateri curente!!!???
    Subiectul lipseste, combatanți sunt.

    Lasă un comentariu:


  • Vije
    a răspuns
    Postat în original de jurescu sorin Vezi post
    Nu am fost atent sau nu se mai cearta nimeni,asta sa fie motivul ptr care v-ați luat de nea Gigi??
    vreau o cearta mai rela ,la care sa particip și eu,sau un prieten de-al meu.
    Nu imbirlig,dar vorbește lumea că e cam plictiseala pe dezbateri curente!!!???
    E rau cu rau dar mai rau e fără rau

    Lasă un comentariu:


  • jurescu sorin
    a răspuns
    Nu am fost atent sau nu se mai cearta nimeni,asta sa fie motivul ptr care v-ați luat de nea Gigi??
    vreau o cearta mai rela ,la care sa particip și eu,sau un prieten de-al meu.
    Nu imbirlig,dar vorbește lumea că e cam plictiseala pe dezbateri curente!!!???

    Lasă un comentariu:


  • dani 0205
    a răspuns
    Postat în original de Cornel 67 Vezi post
    Ca sa încheiem subiectul nea Gigi poate nu se știe ca un participant se poate retrage din orice turneu Amatur în orice moment cu condiția sa anunțe organizatorul ca pleacă. Dacă este în grupe, inferioare și superioare, chiar dacă a jucat câteva meciuri se trece ca rezultat 0-3 la toate meciurile din grupa.
    În eliminatorii e mai ușor, anunță ca pleacă si pierde doar un meci cu 3-0.
    Nu trebuie sa dea vreo explicație ca de ce, cum și în ce fel..
    Si trebuie respectat pentru cele 400 de turnee Amatur si pentru varsta lui. Eu as zice sa il lasam sa joace la avansati cat inca mai poate juca
    Toata stima pt abnegatia d-lui Gigi Spin!
    Este de admirat si de felicitat👏👏👏
    Daca incepem si aici cu pensii speciale….


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Lasă un comentariu:


  • Cornel 67
    a răspuns
    Ca sa încheiem subiectul nea Gigi poate nu se știe ca un participant se poate retrage din orice turneu Amatur în orice moment cu condiția sa anunțe organizatorul ca pleacă. Dacă este în grupe, inferioare și superioare, chiar dacă a jucat câteva meciuri se trece ca rezultat 0-3 la toate meciurile din grupa.
    În eliminatorii e mai ușor, anunță ca pleacă si pierde doar un meci cu 3-0.
    Nu trebuie sa dea vreo explicație ca de ce, cum și în ce fel..
    Si trebuie respectat pentru cele 400 de turnee Amatur si pentru varsta lui. Eu as zice sa il lasam sa joace la avansati cat inca mai poate juca

    Lasă un comentariu:


  • Remus82
    a răspuns
    Postat în original de dani 0205 Vezi post

    Hmmmmm, am mai invatat ceva!
    Inteleg ca , odata cu inaintarea in varsta, poti sa faci orice…. Vorba aia, “ mama nu se supara”. Serios???
    Felicitari, septuagenarule! Va doresc sa sarbatoriti si 100 ( sper ca nu la hobby)


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Azi la Open Făgăraș un concurent de 75 de ani s-a calificat în grupele superioare unde a și câștigat câteva seturi.. Fără insolație, căderi de calciu sau aere de "prințesă" Așa că mai ușor cu pianul pe scări..Restul e cancan!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Lasă un comentariu:


  • dani 0205
    a răspuns
    Postat în original de Gigi Spin Vezi post
    Și tu BRUTUS ! ... (BR ABETE) ! Auzit-ai bine ? Am 70 .
    Si inca ceva…. Nea Titi, ( care tocmai v-a dat laic🤣) are ceva mai multi ani ca dv. Tocmai a trecut la o alta categorie si, nu doar ca nu se plange, ci isi castiga inferioarele.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Lasă un comentariu:


  • dani 0205
    a răspuns
    Postat în original de Gigi Spin Vezi post

    Corect. Va luati de cei peste 70 de ani . Multumesc Dle Niculae.
    Hmmmmm, am mai invatat ceva!
    Inteleg ca , odata cu inaintarea in varsta, poti sa faci orice…. Vorba aia, “ mama nu se supara”. Serios???
    Felicitari, septuagenarule! Va doresc sa sarbatoriti si 100 ( sper ca nu la hobby)


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Lasă un comentariu:


  • Remus82
    a răspuns
    Postat în original de Vije Vezi post
    Nea Gigi zis Superman de el însuși...vor sa-ti pună colierul ala nenorocit de gat bre.
    Mai degrabă colan


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Lasă un comentariu:


  • Vije
    a răspuns
    Nea Gigi zis Superman de el însuși...vor sa-ti pună colierul ala nenorocit de gat bre.

    Lasă un comentariu:

Procesare...
X