Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Dezbateri curente

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 4 (0 members and 4 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de mateidumitru Vezi post

    Gigi, cu așa ceva nu se glumește. Este vorba despre sănătatea unei nații.
    Să ne vedem sănătoși la turnee!
    Nu mai glumesc cu voi!

    Trimis de pe al meu ANE-LX1 folosind Tapatalk

    Blade: Nittaku Acoustic;
    FH: Butterfly Tenergy 05;
    BH: Victas Stiff.

    Comentariu


    • Propun ca cine nu poate să prezinte una din cele trei dovezi, să vină cu jumătate de litru de pălincă și să-l bea la fața locului.

      Comentariu


      • Postat în original de mateidumitru Vezi post
        Propun ca cine nu poate să prezinte una din cele trei dovezi, să vină cu jumătate de litru de pălincă și să-l bea la fața locului.
        Acum te recunosc.

        Trimis de pe al meu ANE-LX1 folosind Tapatalk

        Blade: Nittaku Acoustic;
        FH: Butterfly Tenergy 05;
        BH: Victas Stiff.

        Comentariu


        • Legile trebuie respectate, cu siguranta! Bune, rele, logice, ilogice...asta e! Trebuie sa te supui regulilor cetatii chiar daca ele pot incalca, asa cum bine spunea cineva mai inainte, CONVINGERILE PERSONALE. Si daca am adus vorba de logica, va rog sa ma luminati si pe mine in legatura cu o neclaritate pe care o am si la care Ministerul Sanatatii caruia i-am adresat o solicitare inca nu mi-a raspuns. Iata care este: Cei vaccinati se presupune ca vor face o forma usoara a bolii si propaganda guvernului foloseste chiar termenul de "imunizare", deci nu fac boala, deci sunt protejati. Cei care nu se vaccineaza isi asuma riscul, de aceea nu se vaccineaza, sunt constienti de acest lucru si cred ca trebuie sa li se respecte decizia, este viata lor in joc. Statul este dator sa incerce sa-l faca bine, ca doar de aceea platim asigurari de sanatate, nu trebuie sa interzica sa ne imbolnavim. Daca ar fi asa, ar trebui sa interzica fabricarea de tigari sau alcool. Mai ramane o categorie, cea a celor care nu se pot vaccina din motive medicale, nu am studiat exact care sunt acestea, dar cica ar exista. Deci singurii pentru care nevaccinatii por prezenta un pericol ar fi ultima categorie. Acum....mie imi iese cu rest la regulile astea cu cei unii da si unii da, dar trebuie sa cheltuie mai mult sa dovedeasca faptul ca nu-s bolnavi. De ce se feresc vaccinatii de ceilalti, de ce nu pot convietui impreuna daca aia caposi nu reprezinta un pericol pentru ceilalti, ca doar de-asta s-au "imunizat". Logica mea este posibil sa scartaie, poate, dar eu nu o gasesc in problema asta. Poate-mi explica si mie cineva. Acum, ce faceti cu cei care NU SE POT vaccina, singurii care dupa logica mea poate gresita ar fi in pericol langa un nevaccinat? O propunere este sa aduca vreo adeverinta medicala? In rest....legile trebuie respectate chiar si atunci cand incalca unele convingeri!

          Comentariu


          • După cum spun specialiștii din domeniu, cei
            vaccinați nu sunt total imuni. Tocmai de aceea trebuie să se minimalizeze contactele între toate categoriile: vaccinați, nevaccinati, testați, netestati. Totul este relativ, nici specialiștii nu știu încă totul despre virus. în timp vom ?nvăța mai multe și vom ști mai bine cum să ne apărăm, dar deocamdată, una din căile prin care ne putem proteja, care este la îndem?na noastră, este să evităm cât mai mult contactele.

            Comentariu


            • Postat în original de mateidumitru Vezi post
              După cum spun specialiștii din domeniu, cei
              vaccinați nu sunt total imuni. Tocmai de aceea trebuie să se minimalizeze contactele între toate categoriile: vaccinați, nevaccinati, testați, netestati. Totul este relativ, nici specialiștii nu știu încă totul despre virus. în timp vom ?nvăța mai multe și vom ști mai bine cum să ne apărăm, dar deocamdată, una din căile prin care ne putem proteja, care este la îndem?na noastră, este să evităm cât mai mult contactele.
              Palinca sau rachia sc?rbă mică,mă bucur că ești viu

              Comentariu


              • Pentru domnul Kantor,care întreabă ce drept mi-a fost încălcat.Din textul prezentat de dumnealui,art. 21,discriminarea:,,se interzice discriminarea de orice fel, bazată pe motive precum....rasa,culoarea...originea etnică SAU DE ORICE ALTĂ NATURĂ...,,adică vaccinați sau nevaccinați.Răm?ne și problema ridicata de domnul Aramă. închei această discuție, cu speranța ca situația să se normalizeze și să ne întâlnim la concursurile din Amatur!



                Trimis de pe al meu SM-G973F folosind Tapatalk

                Comentariu


                • Una peste alta, Amaturul nu s-a schimbat. Si daca aceasta pandemie globala nu a putut , nimic nu o sa poata.
                  Aceleasi polemici, mereu unii sunt "Gica-Contra" , niciodata nu suntem toti (sau macar cei de aici de pe forum) pe aceasi lungime de unde, sa avem aceleasi obiective.
                  Vorba unui tip inspirat: voi nu ati obosit sa mai fiti romani?
                  JOOLA Zelebro
                  FH Joola Rhyzer Pro 45
                  BH Joola Rhyzer Pro 45

                  Comentariu


                  • Postat în original de tobyas69 Vezi post
                    Referitor la invitația pe care mi-ai făcut-o, de a lectura legislația, ?ți spun că sunt foarte informat și că niciunde în cuprinsul mesajului meu nu am spus că nu trebuie să respectam legea, ba dimpotrivă.
                    Și ca să-i răspund și d-nului Dumitrescu, aici nu este vorba de vaccinare (eu nu sunt împotriva ei), e vorba despre cât de ușor își pierd oamenii umanitatea în situații de criză.
                    Referitor la pasajul cu Vlad Țepeș, nu am înțeles dacă e vorba de rapel sau, mai curând, de apel.
                    Cu toții, rămâneți prietenii mei, Bogdane!


                    Trimis de pe al meu ANE-LX1 folosind Tapatalk
                    Buna seara,remarca este minunata .Am gasit un raspuns minunat in Dexonline aliniatul 4.Ganduri bune !

                    Comentariu


                    • Postat în original de Adi Panait Vezi post
                      Pentru domnul Kantor,care întreabă ce drept mi-a fost încălcat.Din textul prezentat de dumnealui,art. 21,discriminarea:,,se interzice discriminarea de orice fel, bazată pe motive precum....rasa,culoarea...originea etnică SAU DE ORICE ALTĂ NATURĂ...,,adică vaccinați sau nevaccinați.Răm?ne și problema ridicata de domnul Aramă. închei această discuție, cu speranța ca situația să se normalizeze și să ne întâlnim la concursurile din Amatur!



                      Trimis de pe al meu SM-G973F folosind Tapatalk
                      Ati scos din context ce v-a placut,: textul este astfel: opiniile politice sau de orice altă natură, ... textul d-voastra "rasa,culoarea...originea etnică SAU DE ORICE ALTĂ NATURĂ.." este o manipulare ieftina. Nu schimbati textul si contextul. ...mai studiati.

                      Comentariu


                      • Nu am intenționat să transcriu tot textul.Punctele (....) arata lipsa unor cuvinte.Am evidențiat(cu litere mari)doar ce am intenționat să vă transmit:,,SAU DE ORICE NATURĂ,,.Iar de studiat,asta fac de 40 de ani,predau istorie și științe sociale.

                        Comentariu


                        • .. Cu tot respectul, d-le profesor, insa in textul invocat, referitor la discriminare, sintagma "SAU DE ORICE ALTĂ NATURĂ".. se refera, in mod evident, la OPINII.. ca motiv la discriminarii,..
                          Textul prezinta o enumerare a motivelor, printre care si " opiniile politice sau de orice altă natură". Deci, scoaterea din context e evidenta.

                          Comentariu


                          • constitutia este singura lege fundamentala pe care trebuie sa o respectam!
                            Orice oug, hg sau pura norma, care incalca drepturile fundamentale ale omului si care pozitioneaza statul discriminatoriu in raport cu cetatenii acestuia se numesc abuzuri si sunt pedepsite penal de lege!


                            niciodata nu am sa respect si nu ma voi supune niciunei hotarati abuzive sau discriminatorii !

                            Comentariu


                            • Postat în original de Dan12 Vezi post
                              constitutia este singura lege fundamentala pe care trebuie sa o respectam!
                              Orice oug, hg sau pura norma, care incalca drepturile fundamentale ale omului si care pozitioneaza statul discriminatoriu in raport cu cetatenii acestuia se numesc abuzuri si sunt pedepsite penal de lege!


                              niciodata nu am sa respect si nu ma voi supune niciunei hotarati abuzive sau discriminatorii !
                              ARTICOLUL 34 din Constitutia Romaniei
                              (1) Dreptul la ocrotirea sănătății este garantat.

                              (2) Statul este obligat să ia măsuri pentru asigurarea igienei și a sănătății publice.

                              (3) Organizarea asistenței medicale și a sistemului de asigurări sociale pentru boală, accidente, maternitate și recuperare, controlul exercitării profesiilor medicale și a activităților paramedicale, precum și alte măsuri de protecție a sănătății fizice și mentale a persoanei se stabilesc potrivit legii.

                              Aceste masuri pentru asigurarea igienei și a sănătății publice consfintite in Constitutia Romaniei se pun in aplicare prin emiterea de Legi, HG, OG,OUG-uri etc.

                              Vad ca avem multi experti in Drept Constitutional!!! Regretatul Antonie Iorgovan a lasat multi invatacei. Eu ma bucur ca l-am avut profesor pe Tudor Draganu!!!

                              Comentariu


                              • Postat în original de Kantor Imre-Zoltan Vezi post

                                ARTICOLUL 34 din Constitutia Romaniei
                                (1) Dreptul la ocrotirea sănătății este garantat.

                                (2) Statul este obligat să ia măsuri pentru asigurarea igienei și a sănătății publice.

                                (3) Organizarea asistenței medicale și a sistemului de asigurări sociale pentru boală, accidente, maternitate și recuperare, controlul exercitării profesiilor medicale și a activităților paramedicale, precum și alte măsuri de protecție a sănătății fizice și mentale a persoanei se stabilesc potrivit legii.

                                Aceste masuri pentru asigurarea igienei și a sănătății publice consfintite in Constitutia Romaniei se pun in aplicare prin emiterea de Legi, HG, OG,OUG-uri etc.

                                Vad ca avem multi experti in Drept Constitutional!!! Regretatul Antonie Iorgovan a lasat multi invatacei. Eu ma bucur ca l-am avut profesor pe Tudor Draganu!!!
                                Acum, că i-ați făcut groggy pe domnii Panait și Sârbu, haideți să ne liniștim.
                                Nefiind partizanul vreunei părți, așa cum am arătat mai sus, vă spun un singur lucru:
                                Orice tip de segregare în societatea noastră, în special cea pe criterii medicale, nu va duce la nimic bun, ba dimpotrivă.
                                Cele bune tuturor!

                                Trimis de pe al meu ANE-LX1 folosind Tapatalk

                                Blade: Nittaku Acoustic;
                                FH: Butterfly Tenergy 05;
                                BH: Victas Stiff.

                                Comentariu


                                • Cum suntem ! Analizăm tot , despicam fire ,punem contre...
                                  Organizează cineva un concurs si zice " participanți tre sa poarte sutien "...imi convine - ma duc , nu - stau acasa ! Ce vi se pare greu !?

                                  Comentariu


                                  • Eu cu sutien nu ma duc ... nici chiar daca ar scrie in Constitutie
                                    TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                                    Comentariu


                                    • Postat în original de gicuarama Vezi post
                                      Legile trebuie respectate, cu siguranta! Bune, rele, logice, ilogice...asta e! Trebuie sa te supui regulilor cetatii chiar daca ele pot incalca, asa cum bine spunea cineva mai inainte, CONVINGERILE PERSONALE. Si daca am adus vorba de logica, va rog sa ma luminati si pe mine in legatura cu o neclaritate pe care o am si la care Ministerul Sanatatii caruia i-am adresat o solicitare inca nu mi-a raspuns. Iata care este: Cei vaccinati se presupune ca vor face o forma usoara a bolii si propaganda guvernului foloseste chiar termenul de "imunizare", deci nu fac boala, deci sunt protejati. Cei care nu se vaccineaza isi asuma riscul, de aceea nu se vaccineaza, sunt constienti de acest lucru si cred ca trebuie sa li se respecte decizia, este viata lor in joc. Statul este dator sa incerce sa-l faca bine, ca doar de aceea platim asigurari de sanatate, nu trebuie sa interzica sa ne imbolnavim. Daca ar fi asa, ar trebui sa interzica fabricarea de tigari sau alcool. Mai ramane o categorie, cea a celor care nu se pot vaccina din motive medicale, nu am studiat exact care sunt acestea, dar cica ar exista. Deci singurii pentru care nevaccinatii por prezenta un pericol ar fi ultima categorie. Acum....mie imi iese cu rest la regulile astea cu cei unii da si unii da, dar trebuie sa cheltuie mai mult sa dovedeasca faptul ca nu-s bolnavi. De ce se feresc vaccinatii de ceilalti, de ce nu pot convietui impreuna daca aia caposi nu reprezinta un pericol pentru ceilalti, ca doar de-asta s-au "imunizat". Logica mea este posibil sa scartaie, poate, dar eu nu o gasesc in problema asta. Poate-mi explica si mie cineva. Acum, ce faceti cu cei care NU SE POT vaccina, singurii care dupa logica mea poate gresita ar fi in pericol langa un nevaccinat? O propunere este sa aduca vreo adeverinta medicala? In rest....legile trebuie respectate chiar si atunci cand incalca unele convingeri!
                                      Cei care nu se vaccinează ar trebui sa-si asume si statutul de potential vector de raspandire.
                                      Iar faza cu obligatia statului de a-i vindeca pe cei care refuza un vaccin gratuit, chiar ca nu o inteleg.


                                      Sent from my iPhone using Tapatalk

                                      Comentariu




                                      • Postat în original de dani 0205 Vezi post

                                        Cei care nu se vaccinează ar trebui sa-si asume si statutul de potential vector de raspandire.
                                        La fel si cei vaccinati. Mai studiaza.


                                        Trimis de pe al meu SM-N986B folosind Tapatalk

                                        Blade: Butterfly Lin Yun-Ju Super ZLC
                                        Fh: Butterfly Glayzer
                                        Bh: Butterfly Glayzer 09C

                                        Comentariu


                                        • Postat în original de Constantin Sursilov Vezi post



                                          La fel si cei vaccinati. Mai studiaza.


                                          Trimis de pe al meu SM-N986B folosind Tapatalk
                                          Sunt convins ca afirmatiile tale sunt extrem de bine documentate si se bazeaza pe sute de ore de analiza si studii pe zeci de mii de pacienți.
                                          De ce nu ne spui tu cum stau lucrurile cu adevarat?


                                          Sent from my iPhone using Tapatalk

                                          Comentariu


                                          • Postat în original de dani 0205 Vezi post

                                            Sunt convins ca afirmatiile tale sunt extrem de bine documentate si se bazeaza pe sute de ore de analiza si studii pe zeci de mii de pacienți.
                                            De ce nu ne spui tu cum stau lucrurile cu adevarat?


                                            Sent from my iPhone using Tapatalk
                                            https://www.mediafax.ro/coronavirus/...cuiva-19881282

                                            Trimis de pe al meu ANE-LX1 folosind Tapatalk

                                            Blade: Nittaku Acoustic;
                                            FH: Butterfly Tenergy 05;
                                            BH: Victas Stiff.

                                            Comentariu


                                            • Postat în original de Constantin Sursilov Vezi post



                                              La fel si cei vaccinati. Mai studiaza.


                                              Trimis de pe al meu SM-N986B folosind Tapatalk
                                              La mulți ani frumoși și sănătoși pentru ziua de ieri, Costi!
                                              Hai să ne vedem de viață în continuare, cum om putea.
                                              ?ți răcești gura de pomană.

                                              Trimis de pe al meu ANE-LX1 folosind Tapatalk

                                              Blade: Nittaku Acoustic;
                                              FH: Butterfly Tenergy 05;
                                              BH: Victas Stiff.

                                              Comentariu


                                              • O persoană ”vaccinată” prezintă riscuri mult mai mici de a ajunge în situația de ai infecta pe alții, decât în situația anterioară, când nu avea anticorpi împotriva Sars - COV2. Am folosit ghilimele pentru că eu consider că serurile utilizate nu sunt vaccinuri pentru că ele nu imunizează, ci doar creează anticorpi pentru o perioadă și ajută la stingerea pandemiei, cu condiția să existe suficient de multe persoane care au mai multă materie cenușie decât orgoliu.
                                                Blade: VICTAS - Koji Matsushita DEF
                                                FH: Butterfly - Dignics 80
                                                BH: Sauer & Troger - Hellfire-X, OX

                                                Comentariu


                                                • Uitati de covid ! AMATUR sa traiasca ! Sa-i dam toti o mana de ajutor AZI , cat este fierul cald !

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de mihais mioveni Vezi post
                                                    ....cu condiția să existe suficient de multe persoane care au mai multă materie cenușie decât orgoliu.
                                                    Mare adevăr ai spus, nea Mihai.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X