Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Dezbateri curente

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Niculae.G
    a răspuns
    Rămâneți cu speculațiile.

    Lasă un comentariu:


  • Niculae.G
    a răspuns
    Domnule Mihai va vă lipsesc.datele problemei si cifrele pentru a face operatia matematica a unui concurs.

    Lasă un comentariu:


  • jurescu sorin
    a răspuns
    Postat în original de sorin_client Vezi post
    Nu-mi dau seama ce calculeaza unii, poate ca au discounturi generoase pe alocuri dar va afisez doar o parte din contractul de inchiriere a salii polivalente, recent incheiat: 10205 fara tva, undeva la 12000 cu tva. Presupunem 210 jucatori.
    Logistica, premii, apa, oamenii , absolut totul se plateste.
    Ce tot povestiti aici ? Salam, bere, sapun, paranghelie, etc....in pret de 60 lei... Nu mai aveti ratiune, sunt alte preturi la dvs ? Si daca da, e asa mare diferenta ? Daca nu ai sponsori, suport din partea autoritatilor, scutiri de orice fel, nu poti organiza un concurs intr-o sala polivalenta doar cu cei 60 lei contributie, nu mai vorbesc de "mizel cu ceapa sau mustar".
    Implicati-va mai mult cu organizarea si mai putin de indicatii pretioase.
    Apropos' (intreb pt un prieten), l-ati ajutat pe d-nul Darlea macar la curatenie dupa concurs (intreb la general)? Ca banuiesc ca asa ar fi fost omeneste dupa ce v-a tratat regeste !
    O zi buna s-aveti si va astetam cu mare drag la concursul pe echipe Butterfly Boto5ani ce se va desfasura in aprilie. Ne straduim s-avem di tati!

    Respect.



    noi nu avem sponzori,acesta este si motivul ptr care nu avem de unde FURA la impartirea premiilor SI BANII AJUNG PTR TOATE,poate daca am avea vreu primar ca la SAVENI, sa nu faca nimeni reclamatii ,sa dam banii inapoi.,...ar fi mai normal!!!????

    Lasă un comentariu:


  • jurescu sorin
    a răspuns
    Postat în original de Niculae.G Vezi post
    Speculații. Daa va pricepeți. Ce vă recomandă pentru acest subiect; Organizator nu sunteți , la turnee prin țară nu mergeți !!
    dl nicolae,nu are rost sa intrati in dialog cu concitadinul dvs deoarece dinsul este pe negatie de doua zile.este in necunostiinta de subiect,dar 'stie tot';cum se inchiriaza sala,cum se amortizeaza mesele de tenis,iar cind nu stie cum pot alti organizatori sa ofere asa multe facilitati doreste sa vada 'COSTURILE'.....😀.nu este interesat de incasarile si cheltuielile unui turneu de la el din oras(unde are citeva participari in multi ani),dar il intereseaza cum pot altii sa faca ceva frumos pe aceeasi bani.am sa fac si eu o speculatie......;scrie din mintea lui sau ii sopteste cineva?

    Lasă un comentariu:


  • Cornel 67
    a răspuns
    Postat în original de mateidumitru Vezi post

    Așa e, nu merg la turnee prin țară, am făcut 376 turnee în străinătate. 👀
    Nu la d-voastră se refera Nicu, e cineva de prin București care se comporta aici ca un Troll.

    Lasă un comentariu:


  • MihaiLupu
    a răspuns
    Postat în original de Niculae.G Vezi post
    Speculații. Daa va pricepeți. Ce vă recomandă pentru acest subiect; Organizator nu sunteți , la turnee prin țară nu mergeți !!
    Presupun ca va referiti la mine. E adevarat, nu am facut facultatea de organizatori de turnee. Presupun ca nici ceilalti, inclusiv dumneavoastra...?
    Oleaca de bun simt nu strica, daca stii cum merge economia si poti face operatii matematice de clasele primare cu siguranta poti face o estimare. La nivelul asta ar trebui ca fiecare sa poata face, avand in vedere ca​ operatii similare se petrec in fiecare luna intr-o familie. Ai niste venituri si niste cheltuieli.
    [/QUOTE]

    Postat în original de mateidumitru Vezi post

    Mesele respective nu se folosesc doar la turnee, ele sunt folosite la sala clubului, la toate activitățile care au loc acolo. Deci ele se amortizează în fiecare zi cu o anumită sumă, care depinde de ce tarife se practică la sală respectivă și de numărul de participanți pe zi. Sigur că nu trebuie să te aștepți la o amortizare accelerată.
    E frumos ce scrieti acolo, dar ce ne facem daca avem o sala pentru 3-4 mese uzual? Ca de pilda scoala 195 nu tine de TTA ca sa tina 24 mese, plus ca in activitatea scolii nu intra inchirierea meselor in regim orar.
    Ramane cum am zis: cumperi acum 20 mese si cativa ani organizezi concursuri "pe gratis" doar ca sa scoti acesti bani. M-am uitat acum la preturi la Butterfly, o masa este intre 3-5000 lei. Daca organizezi 2 turnee la nivelul asta pe an, poti cumpara 4-5 mese (socotind ca raman 7-8000 lei/eveniment).

    Lasă un comentariu:


  • sorin_client
    a răspuns
    Nu-mi dau seama ce calculeaza unii, poate ca au discounturi generoase pe alocuri dar va afisez doar o parte din contractul de inchiriere a salii polivalente, recent incheiat: 10205 fara tva, undeva la 12000 cu tva. Presupunem 210 jucatori.
    Logistica, premii, apa, oamenii , absolut totul se plateste.
    Ce tot povestiti aici ? Salam, bere, sapun, paranghelie, etc....in pret de 60 lei... Nu mai aveti ratiune, sunt alte preturi la dvs ? Si daca da, e asa mare diferenta ? Daca nu ai sponsori, suport din partea autoritatilor, scutiri de orice fel, nu poti organiza un concurs intr-o sala polivalenta doar cu cei 60 lei contributie, nu mai vorbesc de "mizel cu ceapa sau mustar".
    Implicati-va mai mult cu organizarea si mai putin de indicatii pretioase.
    Apropos' (intreb pt un prieten), l-ati ajutat pe d-nul Darlea macar la curatenie dupa concurs (intreb la general)? Ca banuiesc ca asa ar fi fost omeneste dupa ce v-a tratat regeste !
    O zi buna s-aveti si va astetam cu mare drag la concursul pe echipe Butterfly Boto5ani ce se va desfasura in aprilie. Ne straduim s-avem di tati!

    Respect.




    Lasă un comentariu:


  • mateidumitru
    a răspuns
    Postat în original de Niculae.G Vezi post
    Speculații. Daa va pricepeți. Ce vă recomandă pentru acest subiect; Organizator nu sunteți , la turnee prin țară nu mergeți !!
    Așa e, nu merg la turnee prin țară, am făcut 376 turnee în străinătate. 👀

    Lasă un comentariu:


  • mateidumitru
    a răspuns
    Postat în original de Niculae.G Vezi post
    Speculații. Daa va pricepeți. Ce vă recomandă pentru acest subiect; Organizator nu sunteți , la turnee prin țară nu mergeți !!
    Ceea ce-i recomandă pe toți cei care își exprimă punctul de vedere aici: sunt membru Amatur.
    Acum 7 ani s-a iscat aici aceeași discuție și, la un moment dat, cineva mi-a zis să nu mă bag atâta timp cât nu am organizat nici un turneu. Eu i-am răspuns că voi organiza un singur turneu, doar pentru a le demonstra că se poate organiza un turneu în condiții decente, chiar și cu masă de prânz și să-ți rămână și profit. Și, la finalul turneului, ceea ce era de demonstrat, am demonstrat. Așa că, din tot ceea ce s-a scris aici, eu știu să discern ce e minciună și ce e adevăr.

    Lasă un comentariu:


  • Niculae.G
    a răspuns
    Speculații. Daa va pricepeți. Ce vă recomandă pentru acest subiect; Organizator nu sunteți , la turnee prin țară nu mergeți !!

    Lasă un comentariu:


  • mateidumitru
    a răspuns
    Postat în original de MihaiLupu Vezi post

    Deci daca va cumparati 25 de mese acum este OK sa va luati cate 4-500 lei la 6 luni timp de 30 ani…? Nu va intreb unde le tineti si cat va costa transportul lor si cate se strica in timp scurt ca va suparati.
    Mesele alea reprezinta o investitie. O sala de sport, la fel.
    Cate mese de tenis aveti in momentul de fata? Ca sa ne dam seama daca merita sau nu.
    Mesele respective nu se folosesc doar la turnee, ele sunt folosite la sala clubului, la toate activitățile care au loc acolo. Deci ele se amortizează în fiecare zi cu o anumită sumă, care depinde de ce tarife se practică la sală respectivă și de numărul de participanți pe zi. Sigur că nu trebuie să te aștepți la o amortizare accelerată.

    Lasă un comentariu:


  • MihaiLupu
    a răspuns
    Postat în original de jurescu sorin Vezi post
    Pentru curioși și profesorii de limba romana:
    SA POSTAT TURNEUL DE LA SANPAUL
    deschideți pagina de prezentare după care aștept comentarii și comparații cu turneul A+ de la capitală.
    P.s
    Poate ar trebui scoși în afara AMATUR organizatorii de la Sânpaul!!!
    Oferă prea multe pe bani putini și luminează participanții din toată țara la cum trebuie arate un turneu de tenis de masa.
    NU UITATI CA URMEAZA SI TURNEUL CAMPIONILOR LA ARAD!!!
    ​​​​​​​
    In momentul de fata vorbim discutii…
    Sa va dau un exemplu: sala de sport e a statului. Gigel il cunoaste pe primar si o primeste gratis pentru doua zile ca face mare concurs. Frumos, nimic de zis, se face un sport popular. Dar nu putem impune tuturor sa aiba o sala gratis la dispozitie.
    Si constatam ca de fapt cu sala gratis se castiga mai mult decat dublu, oferind in acelasi timp si de mancare…? Adica practic turneul poate fi scos la 30 lei taxa dar ati platit 60 ca asa se practica si nu sare in ochi.
    Pana nu vedem in clar niste costuri facem doar speculatii.

    Lasă un comentariu:


  • vali
    a răspuns
    Postat în original de roman bogdan Vezi post
    cupe medalii = 5000 (exagerat!!!!)
    Manufactura de cupe si medalii trebuie ca este foarte rentabila OMG )))) . Se folosesc oare chiar aur, argint si bronz ???

    Lasă un comentariu:


  • FlorinBN
    a răspuns
    Mă duc să-mi fac un ceai

    Lasă un comentariu:


  • jurescu sorin
    a răspuns
    Pentru curioși și profesorii de limba romana:
    SA POSTAT TURNEUL DE LA SANPAUL
    deschideți pagina de prezentare după care aștept comentarii și comparații cu turneul A+ de la capitală.
    P.s
    Poate ar trebui scoși în afara AMATUR organizatorii de la Sânpaul!!!
    Oferă prea multe pe bani putini și luminează participanții din toată țara la cum trebuie arate un turneu de tenis de masa.
    NU UITATI CA URMEAZA SI TURNEUL CAMPIONILOR LA ARAD!!!
    ​​​​​​​

    Lasă un comentariu:


  • MihaiLupu
    a răspuns
    Era un exemplu doar.
    Intrebarea de baza este de ce am vrea sa fie si masa inclusa in conditiile in care suntem majori si putem decide singuri ce si cand si unde mancam. Pe langa faptul ca fiecare are preferintele lui in materie de hrana. E un cosmar logistic sa aduci de mancare la o competitie de acest nivel. Unul vrea pui, altul porc, altul tine post, altul vrea vita, etc.

    Daca eram juniori care sa fi mers la o competitie, da, acolo poate fi de interes si asigurarea unei mese.

    Lasă un comentariu:


  • vali
    a răspuns
    Postat în original de MihaiLupu Vezi post

    Pai daca aruncam un ochi la cos cand mergem la magazin ar trebui sa intelegem ca si turneul este in aceeasi tara. Toate costurile au crescut.
    Daca va cere 100-150 lei pentru participare cu meniu inclus, probabil vi se pare mult. 😂
    Normal ca mi se pare mult pt ca un full menu la TreiEf , de pilda, un full menu tocmai ce a scazut de la 34 lei la 30 lei (ciorba, fel doi si salata) - asta ca un exemplu. Probabil ca esti obisnuit sa mananci in localuri de lux de visezi la asa scoruri, eu sunt mai saracut , nu imi da mana...

    Lasă un comentariu:


  • jurescu sorin
    a răspuns
    Postat în original de Dan2 Vezi post

    D-le Jurescu, Buna dimineata,
    Probabil nu ati avut posibilitatea sa studiati unde se va descfasura turneul.
    Scoala generala 195 (Hamburg) este, cu sigurantal una din cele mai moderne scoli din Bucuresti si din Romania. Sala de sport este pe 4 niveluri, la demisol se afla piscina, la etajul 1 si 2 sali de sport, deasupra teren de baschet in aer liber. Probabil doar o parte din facilitati vor fi disponibile pentru participanti, sunt convins insa ca dusurile vor fi printre acestea.
    Cu privire la masa, in apropiere se afla terase, restaurante. Nu stiu ce va oferi organizatorul turneului, dar cred ca sandwich de 7 lei nu.
    Să știți că am studiat oferta turneului,am fost in sala respectiva și am participat la ultimul A+ organizat acolo,am văzut dotările ,dar nici o facilitate nu este disponibila participanților.drept dovada că nu e trecută în pagina de start.
    Sint convins că Bucureștiul are restaurante și terase!!!

    Lasă un comentariu:


  • MihaiLupu
    a răspuns
    Postat în original de Tofenfor Vezi post

    *pe asta o stim
    Hai sa nu exageram…
    Daca zic “Povestea asta o stim” ziceti ca ar fi trebuit sa scriu “Pe povestea asta o stim”…? 😜

    Si ca sa revenim la oile noastre, pare ca cineva a suferit de foame in copilarie. Dar rau.
    As intelege daca s-ar plange ca sunt preturile mari, conditiile proaste, dar nu. Orice varianta este OK cata vreme se da si ceva mancare. Orice. 😂

    Lasă un comentariu:


  • Dan2
    a răspuns
    Postat în original de jurescu sorin Vezi post

    Dl Dan
    am vrut sa va răspund cu preturile actualizate la închirierea unei săli(polivalentă/Năstase),prețul de închiriere al unei mese/zi și toate celelalte cheltuieli.
    Nu asta e scopul discuției.
    ​​​Dar trebuie sa va întreb:la un turneu de 450 de persoane unde se încasează 27.000 roni(5500 euro) participanții puteau primi un sandwich de 7 roni(3100 roni-600 euro) și un dus?
    D-le Jurescu, Buna dimineata,
    Probabil nu ati avut posibilitatea sa studiati unde se va descfasura turneul.
    Scoala generala 195 (Hamburg) este, cu sigurantal una din cele mai moderne scoli din Bucuresti si din Romania. Sala de sport este pe 4 niveluri, la demisol se afla piscina, la etajul 1 si 2 sali de sport, deasupra teren de baschet in aer liber. Probabil doar o parte din facilitati vor fi disponibile pentru participanti, sunt convins insa ca dusurile vor fi printre acestea.
    Cu privire la masa, in apropiere se afla terase, restaurante. Nu stiu ce va oferi organizatorul turneului, dar cred ca sandwich de 7 lei nu.

    Lasă un comentariu:


  • Tofenfor
    a răspuns
    Postat în original de MihaiLupu Vezi post
    Nu exista corector care sa faca asemenea erori. Altereaza cuvintele, dar nu pune cratima unde nu exista. 😂😂😂
    Asa ca asta o stim. Ca multe altele.
    *pe asta o stim

    Lasă un comentariu:


  • jurescu sorin
    a răspuns
    Postat în original de Dan V Vezi post
    Unii din "multă lume" o citesc ca studiu de caz pentru exemplele de mutilare a gramaticii și ortografiei limbii române, pentru cratimele aruncate cu furca... 😪😪😪
    Oooooo buna dimineața chiar mi-am făcut grija ptr dvs....după o zi de discuții sa nu vad un comentariu de-al dvs.
    cît despre gramatica mea....să știți e buna,dar eu scriu in timp ce conduc și nu verific totdeauna daca am scris corect,daca a lucrata de corector!!!,dar Sint convins că ideea care o transmit se înțelege.

    Lasă un comentariu:


  • jurescu sorin
    a răspuns
    Postat în original de Dan2 Vezi post

    Aveti perfecta dreptate! Din pacate, ca si in cazul salilor (am postat ceva mai sus ca sunt nr 1), mesele sunt pe locul 2 in posibilitatea de a jongla cu costurile.
    Sunt organizatori care au cumparat cu mari eforturi un set de mese, care se poate amortiza dupa ~30 de turnee. Cativa dintre ei le inchiriaza altora, cu riscul deteriorarii rapide; alti organizatori le inchiriaza de la cei ce au, cu preturi nu chiar mici, plus transportul. Sunt si unii mai norocosi, avand posibilitatea sa utilizeze mese cumparate de o institutie, care nu mai este interesata de amortizare. Cine are 'norocul" sa primeasca gratis o sala si sa mai aiba si niste mese cumparate de primarie, este, intradevar capabil sa faca ce doreste cu banii incasati, daca nu-l intreaba nimeni.. D-le Jurescu, pe acesti organizatori norocosi ar trebui sa-i intrebati daca pot oferi o masa consistenta.
    Dl Dan
    am vrut sa va răspund cu preturile actualizate la închirierea unei săli(polivalentă/Năstase),prețul de închiriere al unei mese/zi și toate celelalte cheltuieli.
    Nu asta e scopul discuției.
    ​​​Dar trebuie sa va întreb:la un turneu de 450 de persoane unde se încasează 27.000 roni(5500 euro) participanții puteau primi un sandwich de 7 roni(3100 roni-600 euro) și un dus?

    Lasă un comentariu:


  • dani 0205
    a răspuns
    Postat în original de gpopescu Vezi post
    Dl. Jurescu, inainte de a scrie tot felul de tampenii aici, nu credeti ca ar fi mai bine sa va interesati putin de cum se scrie corect gramatical in limba romana?
    Si totodata, nu credeti ca ar fi mai bine sa faceti o analiza la ce scrieti inainte de a posta?
    Dl. Florin Toma a raspuns intr-un mod profesional, scurt si obiectiv la cateva dintre intrebarile unora.
    Este un bun exemplu. urmati-l!.
    Fara suparare, dar Sorin chiar merge la foarte multe turnee! Si cred ca situatiile descrise de el , sunt traite pe propria-i piele.
    Cat despre analiza gramaticala a textului…. Nu cred ca despre asta este vorba in acest topic!
    S-a v-a mearga bine!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Lasă un comentariu:


  • Dan V
    a răspuns
    Postat în original de jurescu sorin Vezi post

    La pescuit cînd mergi te duci sa prinzi peste obligatoriu????sau mergi in primul rand la relaxare???
    așa e și cu tenisul de masa...mergem sa n-e relaxam,nu sa mâncăm.fiecate are mîncare acasă.
    Cît despre taxa de participare care a ajuns 60 RONI peste tot......intreaba-i pe organizatorii care nu oferă nimic cu cît rămîn în buzunar,cît și pe organizatorii care oferă multe daca Sint in pierdere.
    Eu de la Timișoara merg in fiecare sâmbătă la turnee de peste 200/250 km pe sens,am fost și la București de multe ori .crezi că la cît cheltui cu mașina și deplasarea rămîne fără bani de mîncare in ziua turneului????
    Ai auzit de turneuri la care se făcea mîncare la ceaun,se punea masă lungă și stăteau jucătorii la masă și râdeau,glumeau?????ăla a fost AMATUR adevărat.
    Acum se organizează 8-9 A+ pe an doar ptr bani,cu o sticla de apa plata!!
    Încearcă să ieși puțin din București sa vezi ce înseamnă organizare de turneu!!!
    Atunci ai să poți să vezi "inflația" din restul țării!
    Ani in urma la turnee erau peste 72 de locuri pe categorie și erau liste de așteptare lungi,acum abia se umple categoria cu 36 de participanți.!!!!
    De ce???
    Nu din cauza inflației,ci din cauza ....ofertei organizatorilor!!!
    NUmărul participanților este mult mai mic in ultimii ani.
    Au înțeles multi jucători că Sint prețuiți doar ptr taxa de participare.
    Privește în urma cu citeva săptămâni și ai să vezi că un turneu A organizat de familia DARLEA a avut același număr de participanți cu A+ de la Târgoviște și București.Suna acel organizator și întreabă cum a reușit să adune așa multi oameni care au fost super mulțumiți și care revin oricînd cu plăcere!
    Oricum i-mi place discuția cu tine deoarece o citește multa lume,și Sint multi care citind fac criza de fiere și abia așteaptă să spun ceva ne.....regulamentar sa pot fi banat!!!
    Unii din "multă lume" o citesc ca studiu de caz pentru exemplele de mutilare a gramaticii și ortografiei limbii române, pentru cratimele aruncate cu furca... 😪😪😪

    Lasă un comentariu:

Who has read this thread:
Procesare...
X