Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Dezbateri curente

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • mateidumitru
    a răspuns
    Postat în original de MihaiLupu Vezi post

    Pai sa vedem si cand organizeaza vreun eveniment cu 4-500 participanti. Chiar sunt curios.
    Pentru organizare de genul asta are nevoie de zeci de oameni care sa faca doar partea asta de treaba: parcare, receptie, organizare meciuri, adus si servit masa. Pe langa partea oficiala de autorizatii, despre care n-as mai aduce vorba.
    Intr-un capat de tara e OK, poti face asta daca ai resurse si iti face placere. Intr-un oras maricel nu prea se mai poate.
    Ca idee, la turneul de la Scoala 195/Hamburg nu ai loc sa bagi nici macar 50 masini prin zona, sunt blocuri cu locuri de parcare dedicate. Tare as fi curios cum ar organiza Nelutu 2 partea asta. Cam 30-40 oameni macar ca sa mearga cu fiecare sa vada unde gasesc loc de parcare. De pilda. 😂

    Si totusi vad ca nu faceti diferenta intre obligatie si servicii suplimentare. Cand platiti taxele si impozitele va asteapta cineva acolo in costum popular si cu paine si sare (macar)? Evident ca nu, singura asteptare este ca sa fie macar o organizare decenta si sa puteti scapa rapid de asta.
    Suntem pe lungimi de undă diferite, așa că, eu renunț.

    Lasă un comentariu:


  • MihaiLupu
    a răspuns
    Postat în original de Orban Marius Vezi post
    Domnule Mihai Lupu cu aceste cuvinte ați cam spus totul .(într-un capăt de tara e OK, poți face asta dacă ai resurse și îți face placere.)
    Nu era in sensul asta… Ideea este ca intr-o localitate mica altfel te misti si cu inchirierea unei sali, si cu ajutoarele (stii tot satul/comuna). Intr-un oras mare nu e aceeasi poveste.
    Credeti ca aici se aduna lumea dintr-un cartier sa te ajute la nunta, asa cum e la sate??? 😂😂😂 De multe ori nici vecinii din blocul de alaturi nu stiu. Iar asta pentru ca vorbim de mii de oameni intr-un spatiu relativ mic.

    Lasă un comentariu:


  • Orban Marius
    a răspuns
    Domnule Mihai Lupu cu aceste cuvinte ați cam spus totul .(într-un capăt de tara e OK, poți face asta dacă ai resurse și îți face placere.)

    Lasă un comentariu:


  • MihaiLupu
    a răspuns
    Postat în original de mateidumitru Vezi post

    Întreabă-i pe Neluțu Darlea și pe Marțieni cum reușesc.
    Dar pot să-ți spun și eu : în primul rând, fiindcă vor. În al doilea rând, pentru că se gândesc mai mult la satisfacția pe care ne-o produc nouă, decât la profitul lor financiar. Pentru că și-au format echipe unite și știu să-și organizeze foarte bine munca. Spre deosebire de voi, care așteptați participanții direct la masa organizatorului, pentru a le lua taxa de înscriere, ei te întâmpină în parcare și te îndrumă unde să parchezi sau alții, te întâmpină cu pâine cu sare și vin, îmbrăcați în costume naționale.
    Da, acești oameni au suflet și de-aceea reușesc.
    Pe acești oameni nu i-am auzit plângându-se că aia e greu, că aialaltă nu se poate, că nu ne-ajung banii, etc.
    Pai sa vedem si cand organizeaza vreun eveniment cu 4-500 participanti. Chiar sunt curios.
    Pentru organizare de genul asta are nevoie de zeci de oameni care sa faca doar partea asta de treaba: parcare, receptie, organizare meciuri, adus si servit masa. Pe langa partea oficiala de autorizatii, despre care n-as mai aduce vorba.
    Intr-un capat de tara e OK, poti face asta daca ai resurse si iti face placere. Intr-un oras maricel nu prea se mai poate.
    Ca idee, la turneul de la Scoala 195/Hamburg nu ai loc sa bagi nici macar 50 masini prin zona, sunt blocuri cu locuri de parcare dedicate. Tare as fi curios cum ar organiza Nelutu 2 partea asta. Cam 30-40 oameni macar ca sa mearga cu fiecare sa vada unde gasesc loc de parcare. De pilda. 😂

    Si totusi vad ca nu faceti diferenta intre obligatie si servicii suplimentare. Cand platiti taxele si impozitele va asteapta cineva acolo in costum popular si cu paine si sare (macar)? Evident ca nu, singura asteptare este ca sa fie macar o organizare decenta si sa puteti scapa rapid de asta.

    Lasă un comentariu:


  • mateidumitru
    a răspuns
    Postat în original de MihaiLupu Vezi post

    Pe bune acum, cum ati gestiona un turneu cu 450 sportivi…???
    Acasa primiti fara probleme 5-10 musafiri. Hai 20-30. Daca vin 100 cum procedati? Dar 200? 😂

    Presupun ca nu stiti ca e nevoie de niste autorizatii ca sa fie legala treaba - daca duci un tort la gradinita trebuie sa ai hartie de la cofetarie, altfel nu te lasa.
    Ce se intampla daca ai cativa oameni care au o intoxicatie de la mancare?
    Întreabă-i pe Neluțu Darlea și pe Marțieni cum reușesc.
    Dar pot să-ți spun și eu : în primul rând, fiindcă vor. În al doilea rând, pentru că se gândesc mai mult la satisfacția pe care ne-o produc nouă, decât la profitul lor financiar. Pentru că și-au format echipe unite și știu să-și organizeze foarte bine munca. Spre deosebire de voi, care așteptați participanții direct la masa organizatorului, pentru a le lua taxa de înscriere, ei te întâmpină în parcare și te îndrumă unde să parchezi sau alții, te întâmpină cu pâine cu sare și vin, îmbrăcați în costume naționale.
    Da, acești oameni au suflet și de-aceea reușesc.
    Pe acești oameni nu i-am auzit plângându-se că aia e greu, că aialaltă nu se poate, că nu ne-ajung banii, etc.

    Lasă un comentariu:


  • MihaiLupu
    a răspuns
    Chiar nu ne putem desprinde de mancare si sa ramanem la problemele adevarate…? 😂
    Meciuri, puncte, turnee, organizare, costuri.
    Partea in care te vezi acolo si cu Gigel cu care joci de 30-40 ani incoace e in privat, e alta poveste. Ca va duceti sau nu la un mic si o bere, la fel.

    Lasă un comentariu:


  • jurescu sorin
    a răspuns
    Postat în original de florin toma Vezi post

    Foarte multi jucatori s-au plins de faptul ca nu pot sa prinda loc la turneele A+, ca sa-si completeze grila si sa se califice la TC, deoarece erau doar patru turnee, si locuri putine
    Atunci s-a propus ca fiecare zona sa poata sa organizeze cite un turneu A+ , si pentru ca in ultimul timp s-a observat ca turneele R+ nu prea mai prezentau interes (fiind restrictive doar pentru jucatorii din acea zona) , s-a propus desfintarea lor, pentru a lasa loc in calendar pentru turneele A+
    Pai domnule Toma...ani in urma munceai tot anul sa participi la un A+(regional,tc....),era o mîndrie ptr jucători și o răsplată din partea AMATUR la adresa jucătorilor.
    Nu cred că e plauzibil acest răspuns.
    P.s
    Oare citi jucători s-au plins???
    Eu unul am impresia că iarăși s-a pus partea financiara pe primul loc și din această cauză după părerea mea din A+ la care sa participa cu drag s-a transformat într-un banal A cu o sticla de apa plata.

    Lasă un comentariu:


  • florin toma
    a răspuns
    Postat în original de jurescu sorin Vezi post

    Pai cine a hotărît acest lucru?asta e o decizie destul de importantă,poate mai importantă decit acceptarea jucătorilor divizionari in circuitul AMATUR ptr care s-a votat la turneul din piatra Neamț!
    Aceasta decizie aduce a HOTARIRE,cine nu este de acord sa nu mai vina???!!!!
    Parca ar fi pe persoana fizica acest turneu.
    A fost una din propunerile din topicul "Propuneri pentru imbunatatirea/modificarea regulamentului 2023/2024" ce s-a discutat in cadrul Echipei Amatur...
    Imi pare rau sa va spun, (speram ca stiti acest lucru) , dar circuitul nu este pe persoana fizica...sunt propuneri ale jucatorilor pe care cei din Echipa Amatur le-au discutat, analizat si comentariile le puteti vedea in acea rubrica

    Lasă un comentariu:


  • florin toma
    a răspuns
    Postat în original de jurescu sorin Vezi post
    Mai am o întrebare,de data aceasta ptr conducerea AMATUR:
    poate cineva sa n-e lămurească pe noi(masa plătitoare de taxe de participare). CE S-A INTIMPLAT CU TURNEELE REGIONALE DIN LUNA SEPTEMBRIE?
    Azi am observat sa nu mai exista!!!
    Foarte multi jucatori s-au plins de faptul ca nu pot sa prinda loc la turneele A+, ca sa-si completeze grila si sa se califice la TC, deoarece erau doar patru turnee, si locuri putine
    Atunci s-a propus ca fiecare zona sa poata sa organizeze cite un turneu A+ , si pentru ca in ultimul timp s-a observat ca turneele R+ nu prea mai prezentau interes (fiind restrictive doar pentru jucatorii din acea zona) , s-a propus desfintarea lor, pentru a lasa loc in calendar pentru turneele A+

    Lasă un comentariu:


  • jurescu sorin
    a răspuns
    Postat în original de GeluBv Vezi post

    R+ "inventate " de Pali, sustinute de mine au "dispărut". Era egal cu un A+ în 8 săli. Păcat!

    Acum sunt 8 A+ ca să aibă loc toți. Nu mai trage lumea să prindă loc.
    Pai cine a hotărît acest lucru?asta e o decizie destul de importantă,poate mai importantă decit acceptarea jucătorilor divizionari in circuitul AMATUR ptr care s-a votat la turneul din piatra Neamț!
    Aceasta decizie aduce a HOTARIRE,cine nu este de acord sa nu mai vina???!!!!
    Parca ar fi pe persoana fizica acest turneu.

    Lasă un comentariu:


  • MihaiLupu
    a răspuns
    Postat în original de mateidumitru Vezi post

    La voi nu se poate, pentru că nu se vrea, pentru că voi nu-i priviți pe participanți ca pe niște musafiri, niște prieteni, ci îi priviți doar ca pe niște cotizanți.
    Pe bune acum, cum ati gestiona un turneu cu 450 sportivi…???
    Acasa primiti fara probleme 5-10 musafiri. Hai 20-30. Daca vin 100 cum procedati? Dar 200? 😂

    Presupun ca nu stiti ca e nevoie de niste autorizatii ca sa fie legala treaba - daca duci un tort la gradinita trebuie sa ai hartie de la cofetarie, altfel nu te lasa.
    Ce se intampla daca ai cativa oameni care au o intoxicatie de la mancare?

    Lasă un comentariu:


  • GeluBv
    a răspuns
    Postat în original de jurescu sorin Vezi post
    Mai am o întrebare,de data aceasta ptr conducerea AMATUR:
    poate cineva sa n-e lămurească pe noi(masa plătitoare de taxe de participare). CE S-A INTIMPLAT CU TURNEELE REGIONALE DIN LUNA SEPTEMBRIE?
    Azi am observat sa nu mai exista!!!
    R+ "inventate " de Pali, sustinute de mine au "dispărut". Era egal cu un A+ în 8 săli. Păcat!

    Acum sunt 8 A+ ca să aibă loc toți. Nu mai trage lumea să prindă loc.

    Lasă un comentariu:


  • jurescu sorin
    a răspuns
    Mai am o întrebare,de data aceasta ptr conducerea AMATUR:
    poate cineva sa n-e lămurească pe noi(masa plătitoare de taxe de participare). CE S-A INTIMPLAT CU TURNEELE REGIONALE DIN LUNA SEPTEMBRIE?
    Azi am observat sa nu mai exista!!!

    Lasă un comentariu:


  • MihaiLupu
    a răspuns
    Postat în original de vali Vezi post

    Acu' ceva vreme 60 RON insemna taxa+(apa + masa) . Au devenit taxa+(apa + sandvici) si in curand taxa+apa . Mergem spre faliment ... ))
    Pai daca aruncam un ochi la cos cand mergem la magazin ar trebui sa intelegem ca si turneul este in aceeasi tara. Toate costurile au crescut.
    Daca va cere 100-150 lei pentru participare cu meniu inclus, probabil vi se pare mult. 😂

    Lasă un comentariu:


  • vali
    a răspuns
    Postat în original de Costin1892 Vezi post
    Parerea mea este ca uitam ca totul costa in lumea asta si atata timp cat nu se abuzeaza sau profita de participanti, suntem ok. Eu nu simt ca profita cineva de mine daca dau 60 ron ca sa am acces la un turneu de tenis de masa.
    Acu' ceva vreme 60 RON insemna taxa+(apa + masa) . Au devenit taxa+(apa + sandvici) si in curand taxa+apa . Mergem spre faliment ... ))

    Lasă un comentariu:


  • jurescu sorin
    a răspuns
    Postat în original de Costin1892 Vezi post

    "Nu imbarlig, dar..." am obosit mental incercand sa urmaresc argumentele astea. Pentru mine realitatea e asta:

    - motivele pt care merg sau nu la un turneu sunt calitatea conditiilor de joc de la sala si distanta de casa.
    - atata timp cat taxa de concurs ramane rezonabila, nu am nicio problema daca organizatorii fac ceva profit dintr-un turneu. Foarte bine, mie mi se pare meritat, daca turneul se desfasoara bine si sunt conditii bune de joc.
    - "sa creasca numarul de participanti" - de ce e asta ceva rau? Asta e si ideea din pct meu de vedere, ca acest sport sa ajunga la cat mai multi oameni.

    Parerea mea este ca uitam ca totul costa in lumea asta si atata timp cat nu se abuzeaza sau profita de participanti, suntem ok. Eu nu simt ca profita cineva de mine daca dau 60 ron ca sa am acces la un turneu de tenis de masa.

    Numai bine si spor la joc.
    Înseamnă că nu este nevoie să-ți răspund!

    Lasă un comentariu:


  • Costin1892
    a răspuns
    Postat în original de jurescu sorin Vezi post
    M-am uitat acum și am văzut că la A+ de la voi Sint 450 de locuri,care probabil vor fi ocupate.
    înmulțește cu 60 și fă o socoteală cum dorești și după aceea vezi daca rămîne ......ceva!!!
    Chiar crezi că Sint pierderi???
    Eu cred că se maximizează cistigul!!!
    Ideea e simpla.......ciini latră,ursul trece.......sau ....ce daca nu Sint mulțumiți unii,....avem alții care umple lista de așteptare,....noi sa fim cu buzunarele pline.
    Chiar nu vezi că tot a ajuns o afacere?!!!
    Ani in urma cine avea mp 35......era zmeu,acum....e carne de tun.
    S-a umblat la tot ce se putea umbla,sa crească numărul de participanți,chiar dacă se face in detrimentul calității.
    Jucători cu 1 turneu B,care intra în primi 16 ajung la categorie superioara.....de ce????......sa fie forțați să joace citeva turnee la care șansele sunt minime???
    Jucători care practica tenisul de masa ptr distracție,socializare(eu...și mulți alții),ajung sa fie puși față în față cu jucători profesioniști(semi profesioniști).
    "Nu imbarlig, dar..." am obosit mental incercand sa urmaresc argumentele astea. Pentru mine realitatea e asta:

    - motivele pt care merg sau nu la un turneu sunt calitatea conditiilor de joc de la sala si distanta de casa.
    - atata timp cat taxa de concurs ramane rezonabila, nu am nicio problema daca organizatorii fac ceva profit dintr-un turneu. Foarte bine, mie mi se pare meritat, daca turneul se desfasoara bine si sunt conditii bune de joc.
    - "sa creasca numarul de participanti" - de ce e asta ceva rau? Asta e si ideea din pct meu de vedere, ca acest sport sa ajunga la cat mai multi oameni.

    Parerea mea este ca uitam ca totul costa in lumea asta si atata timp cat nu se abuzeaza sau profita de participanti, suntem ok. Eu nu simt ca profita cineva de mine daca dau 60 ron ca sa am acces la un turneu de tenis de masa.

    Numai bine si spor la joc.

    Lasă un comentariu:


  • armani
    a răspuns
    Postat în original de jurescu sorin Vezi post
    M-am uitat acum și am văzut că la A+ de la voi Sint 450 de locuri,care probabil vor fi ocupate.
    înmulțește cu 60 și fă o socoteală cum dorești și după aceea vezi daca rămîne ......ceva!!!
    Chiar crezi că Sint pierderi???
    Eu cred că se maximizează cistigul!!!
    Ideea e simpla.......ciini latră,ursul trece.......sau ....ce daca nu Sint mulțumiți unii,....avem alții care umple lista de așteptare,....noi sa fim cu buzunarele pline.
    Chiar nu vezi că tot a ajuns o afacere?!!!
    Ani in urma cine avea mp 35......era zmeu,acum....e carne de tun.
    S-a umblat la tot ce se putea umbla,sa crească numărul de participanți,chiar dacă se face in detrimentul calității.
    Jucători cu 1 turneu B,care intra în primi 16 ajung la categorie superioara.....de ce????......sa fie forțați să joace citeva turnee la care șansele sunt minime???
    Jucători care practica tenisul de masa ptr distracție,socializare(eu...și mulți alții),ajung sa fie puși față în față cu jucători profesioniști(semi profesioniști).
    Daaa.... cu ceea ce scrie aici chiar sunt perfect de acord!
    Si eu am ridicat o parte aceste probleme.....dar degeaba....iar explicatiile au fost puerile!

    Lasă un comentariu:


  • jurescu sorin
    a răspuns
    Postat în original de MihaiLupu Vezi post
    Ceapa intr-o sala de sport ocupata doua zile cu cate 250 oameni pe zi…?
    Buna idee, o saptamana nu mai intra nimeni acolo. 😂
    Ati luat vreodata in calcul ce inseamna sa gestionezi un concurs cu 450 oameni? Unul vrea untura pe paine (apropo, la 450 oameni ai nevoie de macar 200 paini - cum le cari si unde, in ce conditii sanitare?), altul vrea salata, altul nici nu discuta fara o ceafa la gratar. Altul tine post.
    Fiecare insa plateste, deci va trebui sa le dai chestii similare tuturor, ca altfel se supara. Toti au platit taxa.
    Ai nevoie si de macar 4-5 oameni care sa aduca si sa distribuie mancarea. Care trebuie si ei platiti.

    Ce naiba, sunt o gramada de restaurante/cantine care nu au 250 clienti pe zi. 😂
    Eu am crezut că vorbesc cu cineva care și gândește înainte de a scrie!!!!
    noapte buna!

    Lasă un comentariu:


  • MihaiLupu
    a răspuns
    Ceapa intr-o sala de sport ocupata doua zile cu cate 250 oameni pe zi…?
    Buna idee, o saptamana nu mai intra nimeni acolo. 😂
    Ati luat vreodata in calcul ce inseamna sa gestionezi un concurs cu 450 oameni? Unul vrea untura pe paine (apropo, la 450 oameni ai nevoie de macar 200 paini - cum le cari si unde, in ce conditii sanitare?), altul vrea salata, altul nici nu discuta fara o ceafa la gratar. Altul tine post.
    Fiecare insa plateste, deci va trebui sa le dai chestii similare tuturor, ca altfel se supara. Toti au platit taxa.
    Ai nevoie si de macar 4-5 oameni care sa aduca si sa distribuie mancarea. Care trebuie si ei platiti.

    Ce naiba, sunt o gramada de restaurante/cantine care nu au 250 clienti pe zi. 😂

    Lasă un comentariu:


  • mateidumitru
    a răspuns
    Postat în original de MihaiLupu Vezi post
    Pai de ce socotim doar veniturile…???
    Doua zile full, 1600mp inchiriati, 24 mese. Asta nu costa nimic? 😂😂😂
    Pe urma hai sa ne gandim la organizarea ospetelor: 450 oameni…? Ce le dai sa manance? Unde mananca 200-250 oameni pe zi?
    Unde faci gulasul, in curtea scolii? 😂

    Iar pe de alta parte, de ce nu va bagati la organizare daca se castiga asa de bine? Eu nu ma pricep, recunosc asta si stau deoparte si ii las pe altii.
    La voi nu se poate, pentru că nu se vrea, pentru că voi nu-i priviți pe participanți ca pe niște musafiri, niște prieteni, ci îi priviți doar ca pe niște cotizanți.

    Lasă un comentariu:


  • jurescu sorin
    a răspuns
    Postat în original de MihaiLupu Vezi post
    Pai de ce socotim doar veniturile…???
    Doua zile full, 1600mp inchiriati, 24 mese. Asta nu costa nimic? 😂😂😂
    Pe urma hai sa ne gandim la organizarea ospetelor: 450 oameni…? Ce le dai sa manance? Unde mananca 200-250 oameni pe zi?
    Unde faci gulasul, in curtea scolii? 😂

    Iar pe de alta parte, de ce nu va bagati la organizare daca se castiga asa de bine? Eu nu ma pricep, recunosc asta si stau deoparte si ii las pe altii.
    Socotim veniturile ptr a demonstra că unii se îmbogățesc în comparație cu cei care o fac din drag ptr acest sport și ptr participanți(a nu se înțelege că a doua categorie merge in pierdere)
    cei 1600 mp,24 de mese realizează profit
    Nu e nevoie de gulaș,se poate și pîine cu untura și ceapă care se servește de pe un platou și este mai mult decit 2 litri de apa plata
    Cît despre organizare a unui turneu........mă gândesc de ceva vreme și am sa o fac.
    Problema este daca voi fi lăsat.
    Turneul v-a costă 2 roni intrarea,din care 1!Ron ptr AMATUR,iar apoi am sa v-a demonstrez tuturor cît cîștiga unii organizatori pe seama pasiunii voastre.

    Lasă un comentariu:


  • mateidumitru
    a răspuns
    Postat în original de MihaiLupu Vezi post
    As zice ca daca ne uitam in jur intelegem de ce se reduc deplasarile… Vorbim de tenisul de masa ca hobby, deci o zona din care mai putem reduce la costuri.
    Inflatia explica 99% din cazurile astea.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Inflație este peste tot, nu numai în zonele în care sunt mai puțini participanți, deci nu ăsta e răspunsul.
    Răspuns exact : Jurescu Sorin.

    Lasă un comentariu:


  • MihaiLupu
    a răspuns
    Pai de ce socotim doar veniturile…???
    Doua zile full, 1600mp inchiriati, 24 mese. Asta nu costa nimic? 😂😂😂
    Pe urma hai sa ne gandim la organizarea ospetelor: 450 oameni…? Ce le dai sa manance? Unde mananca 200-250 oameni pe zi?
    Unde faci gulasul, in curtea scolii? 😂

    Iar pe de alta parte, de ce nu va bagati la organizare daca se castiga asa de bine? Eu nu ma pricep, recunosc asta si stau deoparte si ii las pe altii.

    Lasă un comentariu:


  • jurescu sorin
    a răspuns
    M-am uitat acum și am văzut că la A+ de la voi Sint 450 de locuri,care probabil vor fi ocupate.
    înmulțește cu 60 și fă o socoteală cum dorești și după aceea vezi daca rămîne ......ceva!!!
    Chiar crezi că Sint pierderi???
    Eu cred că se maximizează cistigul!!!
    Ideea e simpla.......ciini latră,ursul trece.......sau ....ce daca nu Sint mulțumiți unii,....avem alții care umple lista de așteptare,....noi sa fim cu buzunarele pline.
    Chiar nu vezi că tot a ajuns o afacere?!!!
    Ani in urma cine avea mp 35......era zmeu,acum....e carne de tun.
    S-a umblat la tot ce se putea umbla,sa crească numărul de participanți,chiar dacă se face in detrimentul calității.
    Jucători cu 1 turneu B,care intra în primi 16 ajung la categorie superioara.....de ce????......sa fie forțați să joace citeva turnee la care șansele sunt minime???
    Jucători care practica tenisul de masa ptr distracție,socializare(eu...și mulți alții),ajung sa fie puși față în față cu jucători profesioniști(semi profesioniști).

    Lasă un comentariu:

Procesare...
X