Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Dezbateri curente

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Dupa experienta de la Izvorani, va pot impartasi cateva impresi:
    -fiecare participant,arbitru sau oficial s-a prezentat cu testul COVID-19 valabil cu 72 ore inainte de inceperea competitiei. Asta a dat o siguranta si o incredere tuturor.
    -la sosire in complex am fost preluati de un medic care a luat temperatura si nivelul oxigenului din sange,(tot lui am predat si rezultatul testului COVID-19)
    -toata lumea a purtat permanent masca, doar la masa de joc nu si cand mancam.
    -in sala nu aveau acces decat echipele programate sa joace la orele afisate (puteai merge cu maxim 45 minute inainte de joc).
    -la masa de joc nu se puteau incalzi decat 2 jucatori (in tarcul mesei deasemenea numei cei 2 sportivi ce se antrenau)
    -in tribune fiecare echipa avea loc prestabilit,cu distanta optima intre celelalte participante,iar aici purtarea masti a fost obligatoriu
    -fiecare jucator primea cate o punga plastic de unica folosinta pentru prosop,si cu aceasta putea folosi suportul de prosoape.
    - nu aveai voie sa stergi mana transpirata pe masa
    -fiecare jucator venea echipat,doar schimba incaltamintea de sala intr un loc prestabilit,inainte de intrarea in sala
    -dupa fiecare set masa era dezimfectata de arbitru care a purtat masca tot timpul competitiei
    -in fiecare dimineata,sportivi si oficiali trebuiau sa treaca pe la la doctor sa li se ia temperatura si nivelul oxigenului din sange
    -odata intrati in complexul olimpic nu mai puteai iesi sau odata iesit nu mai puteai intra(am intrebat la bucatarie pe cei ce ne serveau si ne spuneau ca fac testul COVID-19 saptamanal si verificati in fiecare dimineata de doctor ,ca si noi)
    -aparate cu dezimfectant la tot pasul
    Cred ca toate aceste masuri au condus la desfasurarea competitiei intr-o oarecare siguranta si incredere,dar cu discomfortul creeat de regululile de igiena si siguranta impuse.
    Nu s-a inregistrat nici un eveniment nedorit in aceasta perioada.
    Liviu Petrescu

    Comentariu


    • Postat în original de petrescu liviu Vezi post
      Dupa experienta de la Izvorani, va pot impartasi cateva impresi:
      -fiecare participant,arbitru sau oficial s-a prezentat cu testul COVID-19 valabil cu 72 ore inainte de inceperea competitiei. Asta a dat o siguranta si o incredere tuturor.
      -la sosire in complex am fost preluati de un medic care a luat temperatura si nivelul oxigenului din sange,(tot lui am predat si rezultatul testului COVID-19)
      -toata lumea a purtat permanent masca, doar la masa de joc nu si cand mancam.
      -in sala nu aveau acces decat echipele programate sa joace la orele afisate (puteai merge cu maxim 45 minute inainte de joc).
      -la masa de joc nu se puteau incalzi decat 2 jucatori (in tarcul mesei deasemenea numei cei 2 sportivi ce se antrenau)
      -in tribune fiecare echipa avea loc prestabilit,cu distanta optima intre celelalte participante,iar aici purtarea masti a fost obligatoriu
      -fiecare jucator primea cate o punga plastic de unica folosinta pentru prosop,si cu aceasta putea folosi suportul de prosoape.
      - nu aveai voie sa stergi mana transpirata pe masa
      -fiecare jucator venea echipat,doar schimba incaltamintea de sala intr un loc prestabilit,inainte de intrarea in sala
      -dupa fiecare set masa era dezimfectata de arbitru care a purtat masca tot timpul competitiei
      -in fiecare dimineata,sportivi si oficiali trebuiau sa treaca pe la la doctor sa li se ia temperatura si nivelul oxigenului din sange
      -odata intrati in complexul olimpic nu mai puteai iesi sau odata iesit nu mai puteai intra(am intrebat la bucatarie pe cei ce ne serveau si ne spuneau ca fac testul COVID-19 saptamanal si verificati in fiecare dimineata de doctor ,ca si noi)
      -aparate cu dezimfectant la tot pasul
      Cred ca toate aceste masuri au condus la desfasurarea competitiei intr-o oarecare siguranta si incredere,dar cu discomfortul creeat de regululile de igiena si siguranta impuse.
      Nu s-a inregistrat nici un eveniment nedorit in aceasta perioada.
      Buna seara Liviu,trebuie sa invatam sau sa tragem concluzii ??!!

      Comentariu


      • Domnilor, credeți că vom sta toată viața cu masca pe figură, credeți că vor alerga copiii cu mască la orele de educație fizică? Trebuie să fim conștienți că trebuie să conviețuim cu acest virus zeci de ani și dacă nu urmăm exemplul celor din Suedia, unde cei cu comorbiditati și cei trecuți de 60 de ani sunt feriți, iar tinerii nu sunt lăsați să se imunizeze natural, nu cred că va fi bine!
        ?mi doresc să reluăm activitatea competițională cât mai curând!!!
        Blade - Timo Boll ZLF - OFF
        FH - Xiom Sigma II Pro
        BH- Xiom Sigma II Pro

        Comentariu


        • Actualmente ne confruntam cu un caz izolat ( UN SINGUR VIRUS) si ne-au cazut chilotii-n vine ! Parintii nostri au avut moartea in fata in pandemicul razboi II ! Hai sa ne vedem de viata , tineri, batrani caci oricum nu va fi planeta de altadata ! Daca nu, cumparati-va de acum barci noi pt valul doi !

          Comentariu


          • Cine e bolnav nea Gigi?

            Comentariu


            • Postat în original de GAVRILA AUREL Vezi post
              Cine e bolnav nea Gigi?
              Aurel, nu e indicat ca fiind cineva bolnav.
              Gigi ne dă un imbold.., un Spin, să fim curajoși, pentru că suntem mulți și virusul e singur!..

              Comentariu


              • Doar Amatur-ul si Jocurile Olimpice se amana pana la anul ! Este o mandrie sa fii amaturist !

                Comentariu


                • Reînceperea activității în Amatur, depinde de organizatorii locali, dacă reușesc să facă rost de săli de joc. Restul depinde de noi....

                  Comentariu


                  • Stimați confrați, astăzi s-a publicat în Monitorul oficial nr. 872 (24.09) un Ordin ff important care reglementează activitățile de sport. Este vorba de un Ordin comun al min. tineretului si sportului/min. sanatății nr. 1219/1634, iar la Anexa 5 se regăsește desfășurarea activităților de sport în spații închise. Din ce am citit în fugă, înțeleg că putem și noi amaturiștii să reîncepem oficial joaca!!! Spor la toate!

                    Comentariu


                    • Doamne ajuta.

                      Trimis de pe al meu Digi C2 folosind Tapatalk

                      Comentariu


                      • https://lege5.ro/Gratuit/gm4dknzsga2...e-din-22092020

                        Comentariu


                        • Asa, si? Cum influenteaza asta reluarea turneelor?

                          Comentariu


                          • nicicum
                            nu se refera la noi, nu are nici o legatura cu ce jucam noi
                            un singur lemn DEF
                            zeci de fețe diverse

                            Comentariu


                            • Ati citit cumva '''Ultimatum - ultimele zile ale unui razboi ... '' de Mordecay Roshwald ? Are putine pagini. Ca si lupta anti-covid . E de rau, fratilor !

                              Comentariu


                              • Nu te speria Gigi, că,, iarba rea nu piere "

                                Comentariu


                                • Poate la primavara te voi intalni pe '' Aleea Celebritatilor '' si-ti voi da dreptate, coane - Mitica .....

                                  Comentariu


                                  • Matei, Matei ..... te astept cu drag in TOP 300 , daca nu ai orins ideea1

                                    Comentariu


                                    • Scuze ca-s grabit : prins !

                                      Comentariu


                                      • Dacă tot a zis nea Gigi despre grabă. Aș dori să remarc că într-o lume „normală” toți ne-am fi grăbit săptăm?na aceasta spre Cheile Grădiștei spre Turneul Campionilor 2020...
                                        Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                                        FH: Butterfly Dignics 05
                                        BH: Tibhar Grass D.TecS

                                        Comentariu


                                        • Campionii 2020 ar putea ,totusi, onora cu prezenta sarbatoarea Amatur din 31.1o.2020 ! In conditii legale ! Fara premii, fara palete, la un pahar de sampanie in cinstea prietenilor Amatur !

                                          Comentariu


                                          • Am jucat acum vreo luna cu cineva care fusese pozitiv - forma slaba ca manifestare Covid, iar la reexaminare a iesit negativ. Mi-a spus ca nu a avut in familie vreun alt infectat . Iata un caz . Propun sa apara pe acest site noutati din viata reala privind cazuri de infestari Amatur , cat si rezolvarea lor ! Curaj !

                                            Comentariu


                                            • O sa va scriu eu despre recenta mea "experienta" de Covidar!
                                              Dupa o raceala zdravana,urmare a doua zile de munca in ploaie,sambata noaptea am facut febra 38 si aveam frisoane,dumineca mai aveam 37 cu 8,asa ca luni dimineata m-am prezentat la medicul de familie,mai aveam 37.Am fost diagnosticat cu o bronsita usoara si mi-a fost prescris tratament cu antibiotice pentru 7 zile.La solicitarea adeverintei de la locul de munca,pentru concediul medical,am aflat ca un coleg de munca a fost internat la Spitalul Judetean Sibiu,diagnosticat cu Covid.Am mentionat acest aspect medicului de familie cand i-am inmanat adeverinta si am fost trimis la Sibiu pentru testare.Desi nu mai aveam temperatura sau alte simptome specifice,am fost supus unui control RMN la plamani,mi s-a recoltat proba de sange si probe din nas si gat.dupa care am fost trimis acasa,urmand ca ziua urmatoare DSP sa-mi comunice rezultatul.La ora 15.00 am aflat rezultatul,eram POZITIV.....si m-am prezentat din nou la spitalul judetean Sibiu.Am facut,pe rand,un EKG,mi-au recoltat din nou sange din deget si pe urma am asteptat la rand la ultimul control de la infectioase.La orele 23.00,in urma consultului,am fost trimis acasa de Dr Birlutiu,cu recomandarea izolarii la domiciliu pentru forma usoara de Covid!Decizia primita a doua zi (21.10.2020) de la DSP ma obliga sa respect procedura izolarii la domiciliu pana in data de 01.11.2020......
                                              Exceptand primele 4 zile cand,in mod cu totul misterios,mi-am pierdut mirosul si gustul(poate din "vina" Plaquemin ului prescris de doctor) si acuzam cat de cat efectul psihologic al covidului(ganduri sumbre,reactia familiarilor si a cunostintelor,lipsa ping-pongului si a prietenilor),in urmatoarele 7 zile am trait cea mai frumoasa perioada din ultimii 40 de ani de viata,fara exagerare!"Izolarea la domiciliu" a fost cel mai bun pachet AllInclusiv de care am beneficiat vreodata,pe scurt:
                                              -singur intr-un apartament(pat matrimonial,televizor,integrame,jocuri,etc);
                                              -serviciu room service "a la carte" asigurat de sotie care era izolata in apartamentul de alaturi;
                                              -contact "vizual" permanent cu familiarii aflati in curtea interioara a locuintei;
                                              -program de odihna de voie,sieste si somn la discretie;
                                              Am fost "rasfatat" peste masura,doar sa stau in casa,in timp ce alti cunoscuti erau internati in spital cu simptome grave....si am inteles inca o data cat sunt norocos !
                                              Ce mi s-ar mai putea intampla......
                                              -dupa ce in iunie am scapat ca prin minune dintr-un accident,calcat de o masina:"doar" un picior schilavit,un deget de la mana,multe vanatai la spate si.......spaima mare!
                                              -dupa doua saptamani de la accident niste viespii mi-au schimbat "poza din buletin" cu a lui Quashimodo,de a trebuit sa ma ascund cateva zile bune de nepoti.....si de nevasta,ha,ha!
                                              -acum "Covrigul" asta care ....m-a "indepartat" fara voie de oameni,chiar si de cei apropiati si familiari,de parca sunt "ciumat"!
                                              Asa ca,stimati colegi,prieteni si cunostinte mai vechi sau mai noi din Amatur,daca va fi sa ne intalnim,unde si cand va fi sa fie,va inteleg daca va e teama sa va apropiati de mine sau nu acceptati sa jucati cu mine la vreun turneu de teama "covrigului" !
                                              Eu unul nu l-am cautat si nu l-am asteptat dar uite ca s-a bagat in viata mea neinvitat.
                                              Sa fiti sanatosi cu totii!

                                              I love table tennis !

                                              Comentariu


                                              • Periculos, pe bune , nu poate fi decat '' Covrigul'' - Sarpe al lui Csaba Simon ! Sanatate si optimism, va doresc ! cu stima .

                                                Comentariu


                                                • Marcel Giosan este internat in stare grava la ATI Galați,Covid 19
                                                  Printre picaturi,indreptati va un gand bun catre el
                                                  Nu l sunati
                                                  E de preferat sa nu i dati nici mesaje
                                                  of all the things i lost i miss my mind the most

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de cata_60 Vezi post
                                                    Marcel Giosan este internat in stare grava la ATI Galați,Covid 19
                                                    Printre picaturi,indreptati va un gand bun catre el
                                                    Nu l sunati
                                                    E de preferat sa nu i dati nici mesaje
                                                    Sunt convins ca,asa luptator cum e,Marcel va depasi cu brio aceasta stare.
                                                    C'mon Marcele,nu te lasa!
                                                    I love table tennis !

                                                    Comentariu

                                                    Procesare...
                                                    X