Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri pentru îmbunătățirea Circuitului AmaTur 2018

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Am vazut odata un meci (in inferioare la Open, meciul decisiv pentru zero victorii) in care amandoi vroiau sa piarda ... un timp m-am distrat dar pana la urma m-am plictisit si mi-am gasit altceva de lucru
    TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

    Comentariu


    • Ce poate fi mai frumos ca atunci ,când intri sâmbătă in sala din diferite localități dai buna ziua cu amabilitate și ți s-e raspunde la fel și la masa de joc dai dovada de fair play, te bucuri de victorie sau te necăjește de înfrângere . Te califici mai departe sau nu te califici și ?ți spui , nu-i nimic turneul următor!

      Comentariu


      • Postat în original de Vlase Gheorghe Vezi post
        Ce poate fi mai frumos ca atunci ,când intri sâmbătă in sala din diferite localități dai buna ziua cu amabilitate și ți s-e raspunde la fel și la masa de joc dai dovada de fair play, te bucuri de victorie sau te necăjește de înfrângere . Te califici mai departe sau nu te califici și ?ți spui , nu-i nimic turneul următor!
        Ma Gica, daca am fi toti ca tine nu cred ca ar fi nici o problema ,pentru tine turneul tirul poate este la fel dar pentru altii salariul si turneul nu este la fel si de ceea starea de spirit difera de la amaturist la amaturist

        Comentariu


        • Postat în original de Vlase Gheorghe Vezi post
          Ce poate fi mai frumos ca atunci ,când intri sâmbătă in sala din diferite localități dai buna ziua cu amabilitate și ți s-e raspunde la fel și la masa de joc dai dovada de fair play, te bucuri de victorie sau te necăjește de înfrângere . Te califici mai departe sau nu te califici și ?ți spui , nu-i nimic turneul următor!
          din ciclul "cine nu stie sa piarda, nu merita sa castige", asta ar fi idealul. Din pacate realitatea ne arata ca trebuie sa gasim solutii echidistante deopotriva pentru cei corecti si pentru trisori. Ce simpla ar fi viata fara ei ))
          JOOLA Zelebro
          FH Joola Rhyzer Pro 45
          BH Joola Rhyzer Pro 45

          Comentariu


          • Dane principiul e același, AMATURUL trebuie sa rămână AMATUR ! Oameni individual sunt greu de schimbat , dar intr-o comunitate trebuie și sunt obligați sa s-e conformeze regulilor, măcar regulilor de bun simt !

            Comentariu


            • Postat în original de Vlase Gheorghe Vezi post
              Se pare ca de foarte multe ori ne acoperă valul și uitam de spiritul AMATUR ! Aceasta competiție are ceva magic ,haideți sa nu stricam ceva frumos și sa lăsam acest spirit sa dăinuie , fiecare sa joace cum poate și cu ce dorește !
              Se pare ca a trecut un veac de cand ne intalneam cu placere la masa de tenis,indiferent ca jucam oficial mai ales si - l aveai pe Enciju care te sfatuia si la cele care le prindeam la cate o masa libera.
              Ce vremuri !!!

              Comentariu


              • Postat în original de Pinzar Alin Vezi post
                din ciclul "cine nu stie sa piarda, nu merita sa castige", asta ar fi idealul. Din pacate realitatea ne arata ca trebuie sa gasim solutii echidistante deopotriva pentru cei corecti si pentru trisori. Ce simpla ar fi viata fara ei ))
                Gresit Alin lovesti unde nu trebuie,in trecut care nu se mai poate schimba si in oameni cere nu au gresit,dar poate au avut un aplomb la acea vreme pentru dezvoltarea circuitului !
                Nici odata sa nu dai (lovesti) in mana celui care a ajutat amaturul sa se dezvolte.
                Eu personal n-am beneficiat ,dar multi alti da,sub anumite forme.
                E bine sa vorbim ,doar de ce stim si cu siguranta !!!!

                Comentariu


                • Postat în original de FlorinBN Vezi post
                  Am vazut odata un meci (in inferioare la Open, meciul decisiv pentru zero victorii) in care amandoi vroiau sa piarda ... un timp m-am distrat
                  asta e tare de tot..
                  Blade: SCHLAGER CARBON OF+
                  FH: Tenergy 05 FX
                  BH: Tenergy 05 FX

                  Comentariu


                  • Am participat acum doua saptamani la turneele ( veterani, open) de la Albena (Bulgaria). Am platit 10 euro pentru fiecare turneu. Am jucat 3 meciuri per turneu (grupe de 4). Nu s-a dat nici apa si nici mingii, in schimb timpi morti au fost la discretie (intre cele doua turnee). Un lucru pozitiv era ca nu te intreba nimeni daca fetele sunt acceptate de ITTF. Probabil ca diferentele de limba (nationalitati diferite) a facilitat acest lucru. In concluzie ... dupa parerea mea ..... Amaturul este exceptional si e foarte bine ca ne preocupa sa eliminam neajunsuri obiective sau inchipuite. Eu sunt foarte multumit ca (inca) pot sa particip la turnee si sa ma bucur de reintalnirea cu multe pesoane agreabile pe care nu le-as fi cunoscut daca nu ar fi existat AMATUR.
                    Blade: VICTAS - Koji Matsushita DEF
                    FH: Butterfly - Dignics 80
                    BH: Sauer & Troger - Hellfire-X, OX

                    Comentariu


                    • Postat în original de mihais mioveni Vezi post
                      Am participat acum doua saptamani la turneele ( veterani, open) de la Albena (Bulgaria). Am platit 10 euro pentru fiecare turneu. Am jucat 3 meciuri per turneu (grupe de 4). Nu s-a dat nici apa si nici mingii, in schimb timpi morti au fost la discretie (intre cele doua turnee). Un lucru pozitiv era ca nu te intreba nimeni daca fetele sunt acceptate de ITTF. Probabil ca diferentele de limba (nationalitati diferite) a facilitat acest lucru. In concluzie ... dupa parerea mea ..... Amaturul este exceptional si e foarte bine ca ne preocupa sa eliminam neajunsuri obiective sau inchipuite. Eu sunt foarte multumit ca (inca) pot sa particip la turnee si sa ma bucur de reintalnirea cu multe pesoane agreabile pe care nu le-as fi cunoscut daca nu ar fi existat AMATUR.
                      In Amaturul bulgaresc nu se cramponeaza nimeni de ierburi, palete ,materiale.

                      Am jucat la Regionalul din București cu Ishan Bairoliya-jucator in prima liga a districtului Yorkshire,UK (meciuri de antrenament eu intram la Open,el la Elite).A observat paleta mea -long pimps,nu a avut nimic de obiectat asupra feței de paleta,doar a specificat ca se juca cu asa ceva , pentru distractie cand era copil.Imi pare rau acum ca nu am fost inspirat sa l intreb daca in ligile de amatori din Anglia se joaca cu orice fel de fețe de paleta,sau anumite materiale sunt interzise de regulament.Ca sa stim si noi daca implementam in Regulament doar niste mofturi ale unora sau altora.

                      Comentariu


                      • Postat în original de FlorinBN Vezi post
                        Am vazut odata un meci (in inferioare la Open, meciul decisiv pentru zero victorii) in care amandoi vroiau sa piarda ... un timp m-am distrat dar pana la urma m-am plictisit si mi-am gasit altceva de lucru
                        Si totusi unul trebuia sa castige !!! Nu puteau termina la egalitate, ca altfel faceu remiza ca la Sah !

                        Comentariu


                        • Buna ziua.

                          Am remarcat de-a lungul timpului ca sunt turnee foarte “cautate”, la care locurile oferite de organizatori se ocupa in cateva ore. Din dorinta de a participa la aceste turnee, datorita completarii locurilor la categoriile inferioare, amaturistii care nu au prins loc la categoria din care fac parte se inscriu la categoria superioara, conform regulamentului, cateodata in detrimentul jucatorilor care apartin categoriei respective si care ar fi dorit sa participe la competitie.

                          Avand in vedere ca nu toti potentialii participanti sunt “pe faza” la postarea unui turneu, propun ca, o perioada determinata (de exemplu 2 sau 3 zile de la postarea turneului) inscrierile sa se faca strict la categoria de care apartine fiecare competitor, urmand ca, dupa aceasta perioada, inscrierile sa se poata face si la categoriile superioare, in masura in care ar mai ramane locuri disponibile.
                          Ultima editare de razvan.cristofor; 02.nov.2017, 09:36.

                          Comentariu


                          • Postat în original de razvan.cristofor Vezi post
                            Buna ziua.

                            Am remarcat de-a lungul timpului ca sunt turnee foarte “cautate”, la care locurile oferite de organizatori se ocupa in cateva ore. Din dorinta de a participa la aceste turnee, datorita completarii locurilor la categoriile inferioare, amaturistii care nu au prins loc la categoria din care fac parte se inscriu la categoria superioara, conform regulamentului, cateodata in detrimentul jucatorilor care apartin categoriei respective si care ar fi dorit sa participe la competitie.

                            Avand in vedere ca nu toti potentialii participanti sunt “pe faza” la postarea unui turneu, propun ca, o perioada determinata (de exemplu 2 sau 3 zile de la postarea turneului) inscrierile sa se faca strict la categoria de care apartine fiecare competitor, urmand ca, dupa aceasta perioada, inscrierile sa se poata face si la categoriile superioare, in masura in care ar mai ramane locuri disponibile.
                            Cel mai bine ar fi ca inscrierile la orice turneu sa se faca strict doar la categoria din care faci parte urmand ca in ultima zi de retrageri(de cele mai multe ori joia) sa fie inclusi in liste in limita locurilor ramase libere si cei ce opteaza pentru o categorie superioara.Nu este normal ca un jucator sa ramana pe lista de asteptare in conditiile in care pe lista inscrierilor la acea categorie(indiferent care ar fi ea) sunt foarte multi jucatori inscrisi de la o categorie inferioara.
                            Ultima editare de ADN; 02.nov.2017, 10:22.
                            FH:Butterfly-Tackiness Drive 1.7mm
                            BLADE: Gewo Clasic-ALL+/Joola Air Fibre
                            BH:Stiga Energy Absorber

                            Comentariu


                            • Fac urmatoarea propunere:
                              schimbarea denumiri turneului final in oricare alt nume. Deoarece nu este un turneul final al unui campionat, ci este primul din campionatul urmator in care se premiaza rezultatele din camionatul trecut! Nu are nicio legatura cu campionatul din anul respectiv,el punctandu-se in campionatul urmator! Un turneu final,dupa cum spune numele, ar trebui sa fie finalulul campionatului,zic eu! Acum, in forma actuala, asistam la dechiderea oficiala a campionatului 2017-2018,cu premierea laureatilor din campionatul 2016-2017!Corect?
                              Liviu Petrescu

                              Comentariu


                              • Postat în original de petrescu liviu Vezi post
                                Fac urmatoarea propunere:
                                schimbarea denumiri turneului final in oricare alt nume. Deoarece nu este un turneul final al unui campionat, ci este primul din campionatul urmator in care se premiaza rezultatele din camionatul trecut! Nu are nicio legatura cu campionatul din anul respectiv,el punctandu-se in campionatul urmator! Un turneu final,dupa cum spune numele, ar trebui sa fie finalulul campionatului,zic eu! Acum, in forma actuala, asistam la dechiderea oficiala a campionatului 2017-2018,cu premierea laureatilor din campionatul 2016-2017!Corect?
                                De fapt, acum nu exista un turneu final, in adevaratul sens al cuvintelor... A fost pana acum 2-3 ani, cand sezonul se inchia cu un astfel de TF, ce conta in clasamentul final al sezonului si dupa care se faceau premierile!

                                Poate fi redenumit in Turneul Premiantilor...[emoji23][emoji23][emoji23]


                                Sent from my iPhone using Tapatalk

                                Comentariu


                                • Fusese adoptat (acum 3-4 ani ) ca Turneul Campionilor .

                                  Comentariu


                                  • "TURNEU A+ NAȚIONAL 2o17 "... Celelalte turnee A+ au fost regionale sau nonregionale...
                                    BH: SPINLORD GIPFELSTURM 1.8 mm
                                    Blade: KAZAK
                                    FH: ANDRO RASANTER R47 ULTRAMAX

                                    Comentariu


                                    • Așa e cum zice Gabi... Ciudate timpuri...Eliminatoriile se jucau după miezul noptii(la Sibiu prin 2010 am început primul tur din eliminatorii la 1.30 a.m)....după aia se făceau calculele ,scris diplome,fain.Un campion județean era premiat pe la 3.00 a M ...chiar dacă el terminase concursul pe la 20.00 sau mai devreme.Pe atunci și circuitul se numea ?Amatour?.A trebuit sa i fie schimbată denumirea pr a nu fi confundat cu un site pentru Adulți cu același nume(n-o kidding)
                                      of all the things i lost i miss my mind the most

                                      Comentariu


                                      • Postat în original de adilazaroiu Vezi post
                                        Fusese adoptat (acum 3-4 ani ) ca Turneul Campionilor .
                                        Corect


                                        Sent from my iPhone using Tapatalk

                                        Comentariu


                                        • Postat în original de cata_60 Vezi post
                                          Așa e cum zice Gabi... Ciudate timpuri...Eliminatoriile se jucau după miezul noptii(la Sibiu prin 2010 am început primul tur din eliminatorii la 1.30 a.m)....după aia se făceau calculele ,scris diplome,fain.Un campion județean era premiat pe la 3.00 a M ...chiar dacă el terminase concursul pe la 20.00 sau mai devreme.Pe atunci și circuitul se numea “Amatour”.A trebuit sa i fie schimbată denumirea pr a nu fi confundat cu un site pentru Adulți cu același nume(n-o kidding)
                                          Cata ,spune-ne si noua numele seit-ului sa nu facem gresala sa nimerim pe acolo.

                                          Comentariu


                                          • Mai EMI mu mai țin minte exact dar Rareș Leorda ne a povestit toat tărășenia asta și cert este ca administratorul de atunci,dl Rozescu dacă nu ma înșel,a modificat numele
                                            of all the things i lost i miss my mind the most

                                            Comentariu


                                            • Postat în original de Antal Denes Vezi post
                                              Gresit Alin lovesti unde nu trebuie,in trecut care nu se mai poate schimba si in oameni cere nu au gresit,dar poate au avut un aplomb la acea vreme pentru dezvoltarea circuitului !
                                              Ma indoiesc ca acei jucatori care se lasau batuti (la categoria incepatori si avansati) au contribuit la dezvoltarea Amatur-ului. Caci la acestia m-am referit.
                                              JOOLA Zelebro
                                              FH Joola Rhyzer Pro 45
                                              BH Joola Rhyzer Pro 45

                                              Comentariu


                                              • Site-ul s-a numit _www.filo.ro (era al lui Filo, platit de el), a vrut sa-l schimbe in www.amatour.ro ... dar dupa cum veti vedea acesta exista deja ... a vrut apoi 'Ama Tour' ca si 'Pro Tour' dar iar au fost probleme ... si cred ca treaba cu site-ul pentru adulti a aparut cand a incercat sa-l faca 'Amateurs' ... s-ar fi confundat cu amateurs.com
                                                Ultima editare de FlorinBN; 02.nov.2017, 13:16.
                                                TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                                                Comentariu


                                                • Buna ziua , as avea si eu o intrebare de ce sa oprit Liga AmaTur - campionat pe echipe ? Ar fi frumos sa se reinfinteze
                                                  Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de Zosim1 Vezi post
                                                    Cata ,spune-ne si noua numele seit-ului sa nu facem gresala sa nimerim pe acolo.
                                                    Nu zice. Se teme sa nu fie gasit si pe-acolo, ca-i in stare tipul. Ahh, scuze, era pentru adulti... nu cred ca-i suficient de "apreciat" individul !
                                                    Blade: lemn off...ce lemn !
                                                    Bh: cu tepi
                                                    Fh: fara tepi

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X