Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri pentru îmbunătățirea Circuitului AmaTur 2018

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de Dan V Vezi post
    Pe logica asta se poate merge mai departe, cu de ce nu doar doua, Open si Elite, sau mai bine una singura, TLLG (Toată LumeaLaGramada)?
    Sistemul cu 4 este destul de echilibrat altfel, s-ar juca in cazuri exteme un jucator cu MP=0 cu unul MP=19,9.
    este echilibrat, nimeni nu contrazice asta... ce evidentiaza Marius sunt turneele in care se joaca amestecat open+elite. Si sunt destul de multe aceste cazuri
    JOOLA Zelebro
    FH Joola Rhyzer Pro 45
    BH Joola Rhyzer Pro 45

    Comentariu


    • Postat în original de Pinzar Alin Vezi post
      este echilibrat, nimeni nu contrazice asta... ce evidentiaza Marius sunt turneele in care se joaca amestecat open+elite. Si sunt destul de multe aceste cazuri
      De acord, dar de ce sa transferam aceasta problema acum amestecand categoriile I+A? Daca nuceste corect pt O+E, este in schimb in ordine pt A+I?

      Comentariu


      • Propuneri:
        1. Incepatori: MP de la 0 la 11.99
        Avansati: MP de la 12 la 21.99
        Open: MP de la 22 la 28.99
        Elite : MP de la 29 in sus

        Astfel trecerea de la o categorie la alta s-ar face mult mai greu si implicit ar fi mult mai puternice meciurile la toate categoriile pana la finale.
        Daca ne uitam acum pe la categoria Open, de exemplu, remarcam ca sunt majoritatea jucatorilor care anul trecut erau la Avansati - in plus sunt foarte multi care sunt la acel prag 20-21 MP, ceea ce denota un lucru si anume ca nu sunt inca pregatiti de Open, insa vor sau nu vor trebuie sa participe la aceasta categorie.

        2. Turneele A+ sa aiba o grila de punctaj mai mica. Eu personal nu inteleg de ce trebuie sa inmultim punctajul de la un turneu A+ cu 0.75
        Exemplu: Te clasezi pe pozitia 9-16 la Open A+ si primesti 40 puncte . 40 x 0.75 = 30 puncte. De ce nu apare in grila direct 30 puncte?

        P.S. Exista si varianta ca Incepatorii sa aiba MP de la 0 la 9.99 in continuare.
        ARTICOLE TENIS DE MASĂ



        Comentariu


        • Postat în original de Iulian Gherasim Vezi post
          2. Turneele A+ sa aiba o grila de punctaj mai mica. Eu personal nu inteleg de ce trebuie sa inmultim punctajul de la un turneu A+ cu 0.75
          Exemplu: Te clasezi pe pozitia 9-16 la Open A+ si primesti 40 puncte . 40 x 0.75 = 30 puncte. De ce nu apare in grila direct 30 puncte?
          Ideea a fost ca punctajele de la turneele A+ sa fie mai mari, pentru ca sint mai importante, la fel cum la cele B sint mai mici, dar sa nu produca modificari importante de MP ci doar de clasament (pentru B s-a rezolvat pentru ca nu mai conteaza la medie - intr-o vreme era si acolo un coeficient supraunitar).

          Ar fi o posibilitate sa fie grila unica la A si A+, dispare coeficientul de 0.75, dar se mai introduc 6 coloane in clasament unde vor aparea niste puncte suplimentare pentru A+ care vor conta doar la punctajul general, nu si la medie.

          Mai studiez un pic si revin.


          ... ... sau o singura coloana cu N x Pct, N=numarul de turnee A+ din grila (nu mai mult de 4), Pct=20 (sa zicem).
          Ultima editare de FlorinBN; 01.nov.2017, 11:54.
          TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

          Comentariu


          • Am inteles, dar ce facem atunci cand un jucator paricipa, cu voie sau fara voie, (ajuns accidental la Open pentru ca are doar un turneu in toata grila, i-a surprins pe cei de acolo cu jocul lui stramb si face 20 puncte - insa in mod evident nu este pregatit pentru aceasta categorie) la un A+ Open+Elite si pentru ca reuseste 2 victorii (reuseste sa bata 2 jucatori care abia au ajuns la Open cu MP 20-21) obtine 47 puncte ?
            Astfel, sansele sa se intoarca inapoi la Avansati se diminueaza considerabil timp de cel putin 1 an. De aceea eu zic ca sunt prea mari punctajele.

            Puteti sa acordati pentru fiecare turneu A+ suplimentar un numar de puncte (pentru participare) dar care sa nu conteze la calculul MP-ului. de exemplu cate 10 puncte in plus pentru fiecare A+ participat. Daca jucatorul are 4 turnee A+ mai primeste suplimentar 40 puncte care sa conteze pentru calculul clasamentului.
            ARTICOLE TENIS DE MASĂ



            Comentariu


            • Trebuie avut in vedere ca la trecerea la 4 categori a adus multe benefici.
              S-a redus nr.de jucatori care se retragiau(,nu mai veneau ) tocmai pe motivul ca se saturau sa nu poate castigau un meci,ori macar set.
              S-a marit nr.de participanti per/total la turnee .
              Unul din motivele in care nu sunt agreate turnele amestecate I. A. O. E.
              Chiar si la turneele in care se joaca amestecat in gr.inf.si departajarea se face incepand din gr.sup.se poate doar la turnee cu nr.limitat de participanti ori cu nr.redus de participanti.
              Ex. O sala cu 16 - 20 de mese/96-120 participanti pe cand daca se joaca separat pe categori cu incherea gr.inf. se pot aloca mese pt.urmatoarele categori.

              Comentariu


              • Postat în original de Iulian Gherasim Vezi post
                Puteti sa acordati pentru fiecare turneu A+ suplimentar un numar de puncte (pentru participare) dar care sa nu conteze la calculul MP-ului. de exemplu cate 10 puncte in plus pentru fiecare A+ participat. Daca jucatorul are 4 turnee A+ mai primeste suplimentar 40 puncte care sa conteze pentru calculul clasamentului.
                Asta ziceam si eu mai sus: 10, 20 puncte suplimentare / turneu ... nu conteaza exact cat ... care sa nu afecteze media ci doar punctele de clasament.
                TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                Comentariu


                • Daca nu veti face o diferenta de punctaj intre turneele A si A+ nu veti mai putea motiva jucatorii sa vina la turneele zonale.., ce sa mai zic de turneul final.., care va deveni local, si cu numar redus de participanti



                  .. astfel cu propunerea mea (care este in acord cu parerea mai multora, cu care am discutat) vom ajunge la concluzia..:

                  "Din două una, dați-mi voie: ori să se revizuiască, primesc! Dar să nu se schimbe nimica; ori să nu se revizuiască, primesc! dar atunci să se schimbe pe ici pe colo, și anume în punctele… esențiale… Din această dilemă nu puteți ieși… Am zis!
                  Ultima editare de Dan12; 01.nov.2017, 12:55.

                  Comentariu


                  • Nu trebuie sa teatralizam, poate ar mai fi necesare niste explicatii.

                    Dupa regula care exista de ceva vreme situatia este cam asa:

                    Turneu A, locul 1 = 45p etc
                    Turneu A+, loc 1 = 67p dar la medie conteaza 0.75*67 = 50 (ideal ar fi fost tot 45 astfel incat sa nu influenteze MP faptul ca e A+ sau A)
                    ... la fel pentru celelalte locuri.

                    In varianta noua, loc 1 = 45 (sau cat iese din calculul mediilor primilor 4 jucatori) atat la A cat si la A+, media este OK fara 0.75, dar la clasament se mai adauga 20p (sau cate stabilim).

                    Turneele A+ nu vor mai da mediile peste cap si exista punctele suplimentare de clasament care motiveaza in continuare jucatorii sa participe.

                    Oricum as fi schimbat ceva la A+ incepand cu 1 decembrie, dar varianta d-lui Gherasim mi se pare mai buna decat a mea.

                    .....

                    Ca o paranteza, toata tevatura asta cu MP este din cauza ca avem mai multe categorii (pe baza de MP). Mie mi-ar conveni sa putem aplica un punctaj simplu, fara medii, cu rating la fiecare turneu.
                    TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                    Comentariu


                    • Tinand cont ca la turneele A participarea se face dupa ordinea inscrierilor.
                      Turneele A+ participarea se face dupa clasament si nu dupa ordinea inscrierilor.
                      Deci in concluzie :
                      -Media turneului cred ca este mai ridicata fata de un A normal.
                      -Nu ar ridica prea mult MP ul
                      -Iar acele puncte care vor fi stabilite pentru participare,ar motiva la fel de mult participanti.
                      Florin cred ca asta ar fi o concluzie si s-ar adapta bine la cele enuntate de dl. Gherasim

                      Comentariu


                      • ..OK, .. inregistrati doar propunerea mea:

                        Nu schimbati pe fond modul actual de punctaj, faceti corectiile care se impun doar. Lucrurile vor intra intr-un echilibru dupa un timp.. Valorile jucatorilor se vor diferentia, trebuie sa avem rabdare. Nu schimbati doar pentru o opinie, oricat de interesanta ar fi.

                        Comentariu


                        • De acord cu Dan!
                          Nu prea inteleg de ce trebuie sa se modifice din nou sistemul de calcul al punctajului ... nu sunt probleme mari aici ... chiar mi se pare echilibrat. Un jucator avansat trebuie sa fie in permanenta in primii 5-8 si trebuie sa mai si participe la A+-uri pt. a trece la Open. Si la A+ trebuie sa obtina tot o pozitie buna. Deci, e ok ... trebuie sa fii bun pt. a trece la urmatorul nivel ...
                          Eu ma gandeam la niste imbunatatiri aduse la regulament in legatura cu comportamentul jucatorilor si alte mici retusuri ...
                          Sunt jucatori care muncesc din greu sa treaca de la un nivel la altul, alearga prin tara sa participe la turnee ... isi fac calcule .. vor renunta daca li se tot schimba sistemul de punctaj de la un an la altul ...

                          Trimis de pe al meu Samsung Galaxy S7 Edge folosind Tapatalk
                          Blade: Andro Treiber H
                          Fh: Nittaku Fastarc G-1
                          Bh: Nittaku DHS Hurricane 3 Neo

                          Comentariu


                          • S-au schimbat multe: categoriile, limitele lor, formula mediei, mingile, taxele, pretențiile ... Dacă schimbăm ceva in mai bine la punctaje o dată la 6 luni nu mi se pare mult.
                            TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                            Comentariu


                            • Cu categoriile acestea, 4 la numar, lucrurile s au complicat mult prea tare, si din punct de vedere al desfasurarii turneelor(unele se joaca Open cu Elite la gramada pentru ca nu sunt suficienti elitisti), si formulele de punctare si algoritmii de departajare pentru campionii judeteni (cred ca mai sunt si alte aspecte).
                              Pe aceste considerente propun ca sa se revina la doua Categorii si anume: Amatori (MP <25.00)si Open MP>25.Iar pe viitor titlul de Campion judetean sa se atribuie jucatorului cu cea mai buna clasare din judetul respectiv,indiferent de categorie ( cu cel putin 5 turnee jucate pe an)

                              Inainte era foarte greu de luat o cupa ;cand jucai un turneu de peste 100 de concurenti si luai o Cupa era o mare performanta,incepeai dimineata la 9.30 si terminai seara , jucai finala la 21.00 dupa ce muncisei toata ziua in grupa si eliminatorii.
                              Ultima editare de Vizitator; 01.nov.2017, 15:14.

                              Comentariu


                              • Postat în original de mmroglobalnet Vezi post
                                Cu categoriile acestea, 4 la numar, lucrurile s au complicat mult prea tare, si din punct de vedere al desfasurarii turneelor(unele se joaca Open cu Elite la gramada pentru ca nu sunt suficienti elitisti), si formulele de punctare si algoritmii de departajare pentru campionii judeteni (cred ca mai sunt si alte aspecte).
                                Pe aceste considerente propun ca sa se revina la doua Categorii si anume: Amatori (MP <25.00)si Open MP>25.Iar pe viitor titlul de Campion judetean sa se atribuie jucatorului cu cea mai buna clasare din judetul respectiv,indiferent de categorie ( cu cel putin 5 turnee jucate pe an)

                                Inainte era foarte greu de luat o cupa ;cand jucai un turneu de peste 100 de concurenti si luai o Cupa era o mare performanta,incepeai dimineata la 9.30 si terminai seara , jucai finala la 21.00 dupa ce muncisei toata ziua in grupa si eliminatorii.
                                Nostalgic? Dupa un sistem care intre timp s-a imbunatatit?

                                Comentariu


                                • Nu e vorba de nostalgie aici, e vorba doar de eficienta sistemului.Daca ar fi fost eficient cel de acum ,ar fi functionat perfect,ori,vedeti si dvs. cate dileme sunt in posturile semnalate pana acum.

                                  Comentariu


                                  • Revin cu propunerea de excludere a jucatorilor legitimati , dupa care ( fara sa mai apara discutii ),jucam pe categorii de varsta (de 10 ani ) , respectiv : 0-30 , 31-40,41-50,51-1000. Asa nu ne mai intereseaza M.P. ul .

                                    Comentariu


                                    • Postat în original de adilazaroiu Vezi post
                                      Revin cu propunerea de excludere a jucatorilor legitimati , dupa care ( fara sa mai apara discutii ),jucam pe categorii de varsta (de 10 ani ) , respectiv : 0-30 , 31-40,41-50,51-1000. Asa nu ne mai intereseaza M.P. ul .
                                      Nu cu mult timp in urma :
                                      -Strigau uni ,,Noi nu suntem primiti in concursurile org.de F. R. T. M "
                                      Nici ei n-au ce cauta la noi !!!
                                      -Dupa un anumit timp au aparut DEROGARILE una peste alta !
                                      -Acum sa-i prmim daca se poate si pe cei din super liga !
                                      ORI E AMATORI/ORI PROFESIONISTI ?!!!

                                      Comentariu


                                      • Postat în original de adilazaroiu Vezi post
                                        Revin cu propunerea de excludere a jucatorilor legitimati , dupa care ( fara sa mai apara discutii ),jucam pe categorii de varsta (de 10 ani ) , respectiv : 0-30 , 31-40,41-50,51-1000. Asa nu ne mai intereseaza M.P. ul .
                                        Pai si nu ne mai distram si noi virstele peliculei cu cruditati,hai ma Adi ca .....

                                        Comentariu


                                        • încă două aspecte ..... poate vi se par de luat in seamă :

                                          - dacă excludeți două turnee din calculul MP-lui propun sa fie CEL MAI SLAB dar și CEL MAI BUN ( considerate conjuncturale să zicem ) . Astfel , media exprimă mai exact valoarea jucătorului .Sistemul se practică in unele competiții din sportul profesionist .

                                          - reintroducerea unor factori de corecție in calculul MP-lui ( care să vizeze pe cei cu turnee lipsă fată de schema maximă ) .

                                          Comentariu


                                          • Cu ?nt?rziere , pentru care îmi cer scuze , o să răspund la o întrebare a domnului Apian ....... cele 3 categorii la care mă refeream sunt începători , Avansați , Open , după modelul anilor anteriori .

                                            Comentariu


                                            • Postat în original de mariusbt Vezi post
                                              încă două aspecte ..... poate vi se par de luat in seamă :

                                              - dacă excludeți două turnee din calculul MP-lui propun sa fie CEL MAI SLAB dar și CEL MAI BUN ( considerate conjuncturale să zicem ) . Astfel , media exprimă mai exact valoarea jucătorului .Sistemul se practică in unele competiții din sportul profesionist .

                                              - reintroducerea unor factori de corecție in calculul MP-lui ( care să vizeze pe cei cu turnee lipsă fată de schema maximă ) .
                                              Da. Putem face media si fara scoaterea vreunui turneu !

                                              Comentariu


                                              • Jucatorul care are un an de competitii nu mai este incepator.
                                                Sa nu uitam ca aceasta sectiunea s-a creat doar pentru a tranzita/obisnui cu fenomentul Amatur.

                                                As pune conditie vechimea in Amatur. Daca ai 12 luni nu mai esti incepator. Amaturul iti ofera posibilitatea sa avansezi ca si cunostinte (in caz ca nu beneficiezi de accesul de o sala de antrenament), n-ai decat se te inscrii direct la avansati pt a progresa.
                                                Cred ca aglomeram prea tare sistemul cu atatea categorii.
                                                Am mai spus-o si-o repet, amatori si open era mai mult decat suficient. Ca s-a creat si o sectiune de incepatori pt a se obisnui cei noi veniti... foarte bine. Dar cat timp ?

                                                As mai propune ca in momentul cand un jucator are 3 podiumuri la o sectiune sa fie transferat automat la categoria superioara pt cel putin 1 an sau echivalentul a o grila de concurs completa. Sunt jucatori care evita sa treaca la categoria superioara doar pt a fi mai bun intre cei mai slabi ca el (scuzati-mi exprimarea).

                                                Respect.
                                                Blade: lemn off...ce lemn !
                                                Bh: cu tepi
                                                Fh: fara tepi

                                                Comentariu


                                                • Se pare ca de foarte multe ori ne acoperă valul și uitam de spiritul AMATUR ! Aceasta competiție are ceva magic ,haideți sa nu stricam ceva frumos și sa lăsam acest spirit sa dăinuie , fiecare sa joace cum poate și cu ce dorește !

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de Vlase Gheorghe Vezi post
                                                    fiecare sa joace cum poate și cu ce dorește !
                                                    de acord, in afara de fata aia cu spini numita Superblock )) multe victime a facut scoaterea acestei fete din circuit
                                                    In alta ordine de idei, toate aceste masuri sunt luate din cauza unor trisori, care profita de unele scapari ale regulamentului. Aici ma refer la sistemul de punctaj. Suntem romani, in loc sa ne preocupe sa evoluam la categoriile superioare, multi fac calcule si scheme sa ramana in mediocritate dar cu o diploma si o cupa cu care sa se fotografieze la final.
                                                    Uneori am avut impulsul sa ii filmez, si apoi sa ii postez pe pagina concursului, sa mai rada si altii cu mine cand suntem martori la asa ceva...
                                                    JOOLA Zelebro
                                                    FH Joola Rhyzer Pro 45
                                                    BH Joola Rhyzer Pro 45

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X