Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Initiativa "persoana juridica in sprijinul turneelor mai mici din circuit"

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Am propus intrarea intr-o "legalitate" si anul trecut si anul asta. E o problema desfasurarea turneelor pentru cei care nu beneficiaza de asociatii sportive.
    In mod normal trebuie taiata o chitanta de grup sau bon fiscal cum face d-nul Chirap. Personal nu doresc sa fac nici una, nici alta. Asta inseamna sa ma incarc cu venituri ceea ce ma costa la sfarsitul anului. Prefer sa platesc ce-i de platit pe loc sau sa fiu ajutat de o asociatie cu conditia achitarii unei taxe care, bineinteles, se va regasi si in pretul de participare.
    In schimb nu stiu cum va face asociatia cu "cumetriile"/protocoalele. Dupa cum bine stiti acestea nu pot fi decat procent din activitate iar la noi depaseste cu mult acea "legalitate".
    Sa n-o mai lungesc... sunt de-acord cu ideea propusa.
    Blade: lemn off...ce lemn !
    Bh: cu tepi
    Fh: fara tepi

Comentariu

Sustin propunerea! Foarte buna idee....

Comentariu

Buna ziua...stiu ca nu prea conteaza parerea unui simplu participant(jucator)in cadrul Amaturului dar un lucru este cert...cu cat esti mai legal cu atat mai mult intaresti AMATURUL.Mult succes PALI

Comentariu

Sustin si eu ideea unui Amatur " curat si transparent" in care sa avem siguranță unei intervenții medicale de calitate ( daca este nevoie ), unde sa nu mai planeze suspiciuni de furt si unde "transparenta" in deciziile care privesc tot grupul sa fie o prioritate. Sănătate Pali!

Mr. Tomahawk

Comentariu

Sustin propunerea ta Pali.

Comentariu

Și eu susțin ideea transformării in asociație cu personalitate juridică. Pentru că am idee despre ce este vorba, vă pot spune că primul pas ar fi rezervarea unei denumiri la Ministerul Justiției. Aici ar trebui mai multe propuneri pentru o alegere cu larga reprezentativitate.
              Mai apoi , ar trebui sa se constituie un grup de membri fondatori, care vor asigura întocmirea statutului și a celorlalte documente. De asemenea va trebui stabilit sediul asociației pentru a atrage competenta Judecătoriei ce va autoriza funcționarea. De asemenea cred că asociația va avea filiale in toate localitățile organizatoare Amatur, așa cum sunt ele în prezent. Fiecare localitate își va desemna prin adunări generale, conducerea locală. Etc. Etc. Am intrat deja în detalii care nu au loc aici, la o discuție de principiu.
              Personal cred că actuala conducere Amatur nu a dorit, nu dorește și nu va sprijini aceste transformări. Până la proba contrarie.
              Pentru consiliere punctuala pe acest subiect, răspund la mesaje private.
              Mult succes.

Trimis de pe al meu HUAWEI GRA-UL00 folosind Tapatalk
              Xiom Strato / Tenergy 05 fx

Comentariu

Totul e simplu. E chiar banal. Al dracu' astia de sus nu vor. 96 de localitati a "atins" Amaturul in 2017. Deci 96 de filiale/sucursale. Cam cine ar plati contabilitatea la toate astea?! 96 filiale x 12luni x 200 ron (minim) pe luna=230 de mii de ron pe an. Asta doar contabilitatea. Mizilic...

Comentariu

Cand moderatorul uita de definitia cuvantului moderator, nu poate introduce vremelnic si butonul nu imi place sub propriu-i post?
                  FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
                  Tel : 0742 257 995

Comentariu

Postat în original de Kralizec Vezi post
                    Totul e simplu. E chiar banal. Al dracu' astia de sus nu vor. 96 de localitati a "atins" Amaturul in 2017. Deci 96 de filiale/sucursale. Cam cine ar plati contabilitatea la toate astea?! 96 filiale x 12luni x 200 ron (minim) pe luna=230 de mii de ron pe an. Asta doar contabilitatea. Mizilic...
                    In fiecare an trebuie: bilant, balanta care sunt alti bani. Cat costa infiintarea asociatiei si a filialelor??? Ale celor 96!!! In toate aceste demersuri cred ca ar trebui scris si despre costuri.Toate avantajele despre care ni se vorbeste implica si niste costuri. Daca putem afla in concret si despre ele. Multumesc.
                    P.S. Daca se poate stabili cat costa infiintarea si costurile anuale ale asociatiei" CENTRALE" si ale filialelor???
                    Ultima editare de Kantor Imre-Zoltan; 19.dec.2017, 16:36.

Comentariu

Aveti sprijinul meu total!
                      Sustin 100 % ideea infiintarii unei asociatii/federatii pentru un viitor solid si mai ales ca rezultanta logica a istoriei Amatur si a contributiei fiecaruia in a propune solutii oneste si viabile .
                      Succes!
                      Dan Tigau

Comentariu

Ocsi, Gabi, va rog sa va temperati. E sub nivelul unui coordonator sa se certe aici.
                        Va rog, cititi postul 1. Mi-ar pareara sa trebuiască sa-i cer adminului ca sa îndepărteze posturile a doi prieteni. Nu va răspund, cum nu i-am răspuns nici lui Dan aseară.
                        Domnul Tutoveanu a vorbit despre un principiu adineauri, decent.

Va rog frumos.
                        FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
                        Tel : 0742 257 995

Comentariu

Pali,cind erai de partea cealalta imediat percutai daca scria cineva ceva care nu era pe placul conducerii acum de ce te legi de Ocsi pentru ca a scris ceva normal si foarte civilizat.Dupa parerea mea am impresia ca voi nu tu singur ati inceput o mica revolutie cu coordonatorii actuali printre care ati fost si voi si tu si Dan Bodeanu ,daca tot nu va mai suportati lasati asa circuitul cum este ca merge foarte bine daca nu suportati voi din taxele incasate la turnee costurile ce implica legalitatea daca vreti legalitate.

Comentariu

Postat în original de PaliHR Vezi post
                            Stimati colegi!

Circuitul AmaTur cunoaste de ani buni o dezvoltare accentuata, ce se manifesta in special in gradul ridicat al calitatii turneelor, respectiv in numarul crescut al jucatorilor.

Odata cu aceasta dezvoltare frumoasa, vrem - nu vrem, ne confruntam si cu o dilema de baza: daca ar fi necesara in folosul ambilor factori (atat organizatorilor cat si participantilor) prezenta unei (unor) persoane juridice care sa poata ajuta un organizator local in anumite probleme organizatorice pe care o persoana fizica nu le poate depasi.
                            In primul rand, un partener de acest gen ar contabiliza taxele, ar plati factura chiriei meselor, factura cupelor, a apelor, ar incheia contractul pentru asistenta medicala de urgenta, si ar si efectua plata pentru ambulanta in cazul in care marimea turneului necesita prezenta sa, ar inchiria sala, si ar plati valoarea chiriei, etc.
                            Si in plus, aceasta entitate ar trebui sa stranga fonduri in plus de la sponsori pentru ca cheltuielile oficiale enumerate sa nu duca la marirea taxei de participare.
                            Dar desigur, chiar daca se va/vor gasi astfel de posibil(i) partener(i), niciun organizator n-ar fi obligat sa beneficieze de sprijinul lui, ci din contra, numai daca solicita acest lucru.
                            Dar tot asa, s-ar si putea economisi bani, un suport de acest gen ar lasa loc si pentru negocierea de preturi mai convenabile de exepmplu pentru cupe sau pentru unele servicii (pentru ca am putea vorbi de preturi en-gros).

Dilema n-are inca raspuns, foarte probabil si din cauza perceptiei diferite a problemelor amintite mai sus, respectiv a seriozitatii acestora.

Ma adresez Dvs. cu rugamintea ca cei care considera importanta atragerea/crearea unui club / a unei asociatii / a unei alte forme juridice care sa-i ajute pe organizatorii care necesita acest lucru, sa-si manifeste sprijinul aici.

Ii rog frumos pe cei care sunt impotriva, sau ar milita in sens invers, s-o faca altundeva, iar pe cei care ma respecta, dar sunt inclinati si spre discutii tip fight, sa n-o faca aici.
                            Am un mic plan de a strange pana in 5 ianuarie 200 de adeziuni, ca sa vedem daca idea are sustinere.

Deci: daca sustineti gasirea unei solutii pentru lipsa unei persoane juridice in organizarea mai multor turnee, Va rog s-o semnalati in cele de mai jos.

Cu multumiri,

Pali
                            Salut Pali!
                            Hai sa inteleg mai bine, daca sunt 200 adeziuni ce se întâmplă? și te rog sa imi răspunzi punctual la următoarele întrebări:

1. Vor fi mai multe asociații sau numai una ?

2. Ce atributiuni are Asociația ( sau Asociațiile)?

3. Cand este un turneu la Brasov, Brăila, Bistrița, etc ce face efectiv Asociația?;

4. Asociația îi "acopera" legal pe organizator? Fiscal, medical, logistica (mese, etc) sau îi încasează veniturile pentru înregistrare legală, după care se desocoteste cu organizatorul;

5. Organizatorul se supune Asociației, si ce primește la schimb daca nu sunt sponsori generoși?;

6. Asociația, prin reprezentanții săi, trebuie sa fie prezentă la turneu, sa aduca chitantierul, sa angajeze personal medical și cine așează mesele prin sala?;

7. Cei care vor să participe la turneu trebuie sa devina membri în Asociație, eventual trebuie sa plateasca o taxa anuala/lunara;?

8. Ce te deranjează daca "astazi" organizatorul ramane fara aceasta Asociație, adună banii cu un proces verbal si plătește sala , exact cum se adună în prezent în fiecare seară sute de grupuri sa joace fotbal la "balon" si de la "balon" se taie o chitanța pentru toți, identic cum administratorul sălii Polivalente sau Nastase este obligat să elibereze documente fiscale?;

9. Cand participanții împreună cu organizatorul doresc sa adune bani pentru a plăti o sala, medalii, etc si nu exista profit, care mai este ilegalitatea, având în vedere că nu încaseaza bani de la spectatori ci plătim sala sa ne mișcăm?;

10.Un ex: La sala din Odorhei, locul principal unde ai fost organizator, cum se face ca daca nu ar fi înființată aceasta asociație s-ar spune că este în ilegalitate? De ce nu eliberează bonuri fiscale?;

11.Daca ar fi sa se înființeze această Asociație pe cine vezi a face parte din conducere?

12. Sa presupunem ca înființezi o asociație, fără susținerea celor din conducerea asta ilegală, cum crezi tu ca ar funcționa, mai ales că sunt cam aceiași membri in acest sport?;

As mai pune 100 întrebări care să elucideze cauza, numai ca sunt pe telefon si e prea migălos.

În condițiile în care mesajul acesta nu se încadrează în peisaj, te rog spune, si il sterg personal.

În speranta ca'mi vei răspunde punctual, iti doresc succes, dar atentie, sa nu stricăm caruța din dorința de perfecțiune.

Astăzi suntem destul de bine organizați, si nu sunt de părere că suntem in ilegalitate.
                            Ultima editare de GeluBv; 19.dec.2017, 18:42.
                            Hobby: Motoare si ski !
                            http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

Comentariu

Odată cu legalitatea vor fi multe modificări și implicit vor fi și mai multe probleme de rezolvat!
                              Nu spun că nu este rău, dar nici bine nu-i!
                              La înscrieri neapărat trebuie să dăm bilete sau la cerinta clientului- facturi!
                              Taxele nu vor mai fi modice, ci cu 3 cifre!
                              Nu va mai fi un circuit de amatori, ci unul care tinde spre profesionalism!
                              Trebuie sa punem in balanță toate cheltuielile si toate facilitățile, iar apoi sa decidem ce este cel mai bine pentru această miscare, care chiar merge spre bine!!!
                              Blade - XVT ZL - Hinoki (Zylon Carbon)- OFF+
                              FH - Yasaka Mark V Max
                              BH- Yasaka Mark V Max

Comentariu

De si am inceput practicarea acestui sport de doar un an sustin orice initiativa sau demers care duce la dezvoltarea amaturului , deci sustin initiativa domnului tokos pal

Comentariu

Cine a citit topicul
                                Procesare...
                                X