Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri pentru îmbunătățirea circuitului AmaTur România 2020!

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

In acest moment mi se pare prea aglomerata grila de participare.
    Este foarte greu sa poti tine pasul cu numarul turneelor obligatorii, cu atat mai mult cu cat ele se desfasoara in toata tara iar din cauza distantei e foarte greu (aproape imposibil) sa faci deplasarea pentru a completa aceasta grila.

Propun revenirea la grila initiala.

Multumesc.
    Blade: lemn off...ce lemn !
    Bh: cu tepi
    Fh: fara tepi

Comentariu

Sustin ideea revenirii la vechea grila a turneelor pentru calculul MP-ului. In primul rand, asa cum bine spune si Sorin, pentru jucatorii care locuiesc in extremitatile tarii este greu de completat actuala grila: 12 A + 6 A+ si 4 B-uri. De curiozitate, poate ne ajuta Florin cu o statistica aici, din cei 4032 de jucatori cat contabilizeaza Clasamentul Amatur la zi, cati au grila completa? Sau, hai, din primii 2000....
      In plus completarea actualei grile face ca cei cu servicii unde se lucreaza si Sambata (si sunt destui) sa se afle in imposibilitatea de a o completa. La sfarsitul anului, chiar daca au rezultate bune la fiecare turneu, cand vor dori sa participe la Turneul Campionilor, nu vor avea locul necesar. Un al treilea motiv ar fi acela ca din cele 52 de weekenduri ar trebui sa fim plecați cam jumatate de acasa....iar din cele 53 se scad cateva, gen concedii, Sarbatori, TC, etc. Pentru multi e ok, dar pe altii familia ii intelege destul de greu...

O alta propunere, vehiculata de mai multa vreme, nu stiu daca s-a mai discutat, dar ar trebui sa fie luata in considerare: jucatorii care acced intr-o categorie superioară sa nu mai poata juca decat in acea categorie, chiar daca media le-a scazut intre timp. Macar o perioada sau un numar limitat de turnee. Aici cred ca nu mai este nevoie de explicatii, "permutarile" intre categorii ale unor jucatori fiind de poveste.

O a treia propunere: un control mai riguros al fețelor tip iarba, sandwich sau anti, un mai mare accent pe acel paragraf din Regulament.
      Probabil ca imi voi lua mult hate din cauza aceastei propuneri, dar cei care ma cunosc stiu ca, personal, nu am nimic impotriva materialelor, doar ca din ce in ce mai mult apar plangeri din partea jucatorilor softisti in urma "prepararii" fețelor care, chiar daca apar in lista celor omologate, returneaza mingiile in moduri complet neortodoxe si imprevizibile, la departare de ani lumina de proprietatile initiale.

Comentariu

Postat în original de Bogdan V Vezi post
        De curiozitate, poate ne ajuta Florin cu o statistica aici, din cei 4032 de jucatori cat contabilizeaza Clasamentul Amatur la zi, cati au grila completa?
        152

PS: grilei complete ii trebuie numai 10 turnee A, nu 12.
        Ultima editare de PaliHR; 08.sep.2019, 18:25.
        FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
        Tel : 0742 257 995

Comentariu

Postat în original de PaliHR Vezi post
          152
          29 de elitisti,
          6o de openisti,
          54 de avansati,
          9 incepatori

55 sunt din primii 1oo ai clasamentului,
          28 dintre locurile 1o1-200,
          27 dintre locurile 2o1-300,
          24 dintre locurile 3o1-400,
          + locurile 410, 411, 436, 460, 495, 510, 528, 545, 547, 606, 647, 662, 725, 731, 739, 742, 860, 1017.

Comentariu

152

PS: grilei complete ii trebuie numai 10 turnee A, nu 12.
            Aproape suficienti pentru Turneul Campionilor care ar trebui sa fie un turneu rasplata pentru cei ce merg la turnee nu pentru cei ce merg la turnee ocazional(acestia au alte 100 de turnee A si multe alte sute de turnee B unde pot participa).
            FH:Butterfly-Tackinfire Drive
            BLADE: Butterfly-MazeAdvance-ALL+
            BH:Stiga Energy Absorber

Comentariu

Grila este perfecta asa cum este acum. Sa nu uitam ca nu este obligatorie cum nici participarea la turneul final nu este. Anul acesta o sa il ratez din cauza distanței, ar trebui sa plec vineri dimineață si sa ma întorc acasă duminica seara(ceea ce este cam absurd).... si da, lucrez o sâmbătă si cealalta o am libera

Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk
              Andro TP-Ligna CI
              Andro Hexer Powergrip SFX
              Andro Hexer Powergrip SFX

Comentariu

Propuneri pentru îmbunătățirea circuitului AmaTur România 2020!

Postat în original de Pinzar Alin Vezi post
                Grila este perfecta asa cum este acum. Sa nu uitam ca nu este obligatorie cum nici participarea la turneul final nu este. Anul acesta o sa il ratez din cauza distanței, ar trebui sa plec vineri dimineață si sa ma întorc acasă duminica seara(ceea ce este cam absurd).... si da, lucrez o sâmbătă si cealalta o am libera

Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk
                Pai cand ratezi un turneu final pleci cu handicap in noul an competitional. De unde mai recuperezi in jur de 35-40 pct (open-cu tot cu bonus) in cazul in care ai un contracandidat la titulatura de campion si care participa la TF? Tot anul e compromis. ...zic si eu...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Comentariu

29 de elitisti,
                  6o de openisti,
                  54 de avansati,
                  9 incepatori
                  Probabil e mai important de unde provin acesti jucatori impatimiti. Invitatia pentru Bistrita au onorat-o undeva pe la 30-32 de judete (sper sa nu primesc din nou un nu-mi place rapid pentru ca n-am timp sa verific aceasat data...) si cam tot atatea judete dau jucatorii cu grila completa pana alaltaieri, respectiv 33 de judete. Interesant, nu regiunea 6 conduce, si nici macar nu e in topul real.

Din cele 33 de judete, 15 dau numai 1 jucator cu grila plina sau 2 jucatori.

8 judete cu un jucator: BR, BT, CJ, CL, DJ, IF, MH, VN
                  7 judete cu 2 jucatori: BN, BT, CT, CV, HD, NT, VL
                  2 judete cu 3 jucatori: IL, TL
                  1 judet cu 4 jucatori: AR
                  4 judete cu 5 jucatori: AB, GL, MS, SV
                  3 judete cu 6 jucatori: BH, BV, SB
                  3 judete cu 7 jucatori: AG, HR, IS
                  1 judet cu 8 jucatori: TM
                  2 judete cu 9 jucatori: BC, PH
                  1 judet cu 10 jucatori: DB
                  1 capitala cu 25 de jucatori.

Comentariu

Nu-mi doresc sa nasc controverse, decat daca sunt constructive...
                    Practicam sportul asta din pasiune si mergem la turnee, in cea mai mare masura, tot din acelasi motiv. Nu suntem profesionisti si cei mai multi dintre noi facem eforturi (inclusiv financiare) pentru a participa la turnee: renuntam la odihna de we, la momente petrecute in familie, la alte activitati, ca sa nu mai spun ca multi muncesc sambata sau duminica, noptile etc... toti cei aflati in situatiile descrise mai sus nu pot concura la punctaj cu cei care nu au obligatii, cu cei care se bucura de timp liber si de pensie
                    Parerea mea e ca in grila de punctaj (nu ma refer si la MP) ar trebui sa primeze raportul dintre clasare si participarea la turnee. De acord ca nu e ok sa participe la Turneul Campionilor cineva care a participat la 4 turnee si s-a clasat pe podium in detrimentul unuia care a participat la 12 turnee si s-a clasat in prima jumatate de fiecare data, la fel cum, nu e ok ca cineva sa participe doar pentru ca in 2 luni a bifat 10 turnee (desi nu credeam sa fie posibil, se pare ca e...) in detrimentul altuia care a facut eforturi sa participe la 10 turnee in 6 luni, sa spunem... Asa cum in cazul MP-ului sunt limitari ale numarului de turnee luate in calcul, la fel ar trebui si in cazul punctelor care contribuie la pozitia in clasament.
                    Asadar, provocarea pe care o lansez e aceasta: gasirea raportului intre numarul de paricipari si rezultatele obtinute, in stabilirea punctajului si, implicit, in desemnarea castigatorilor titlului de campion judetean Amatur si a dreptului de a participa la TC.

In speranta ca nu exista erori in cele expuse (mea culpa, daca e cazul!), va multumesc!

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
                    Ultima editare de ovidiu t; 08.sep.2019, 21:14.

Comentariu

Postat în original de Bogdan V Vezi post

O a treia propunere: un control mai riguros al fețelor tip iarba, sandwich sau anti, un mai mare accent pe acel paragraf din Regulament.
                      Probabil ca imi voi lua mult hate din cauza aceastei propuneri, dar cei care ma cunosc stiu ca, personal, nu am nimic impotriva materialelor, doar ca din ce in ce mai mult apar plangeri din partea jucatorilor softisti in urma "prepararii" fețelor care, chiar daca apar in lista celor omologate, returneaza mingiile in moduri complet neortodoxe si imprevizibile, la departare de ani lumina de proprietatile initiale.
                      Sunt ierbar si, din pacate pot sa confirm existenta unor astfel de fete "preparate". Tocmai la cine nu te astepti dai nas in nas cu unele ca astea. Din experienta pot sa afirm ca cele mai multe fete dubioase le-am intalnit la jucatori care nu joaca la incepatori. In fine pe mine nu ma deranjeaza intr-un mod deosebit, dar pe altii care nu au material, pot sa ii incurce. Nu am contestat vreodata o paleta desi am intalnit jucatori in circuit care au jucat cu fete interzise sau care nu se mai gasesc pe lista ITTF, cu ierburi ca sticla sau cu fete lise de atac care acum aveau aderenta zero. Uneori am pierdut dar niciodata nu am pus infrangerea pe materialul adversarului.

Problema este mai complexa. Sunt jucatori care "prepara" fete si nu doar ierbari ci si jucatori care joaca cu fete care ar trebui sa fie foarte spinoase. Trisori exista atat intre ierbari cat si intre atacanti. Cand zic trisori ma refer la jucatori care fac cu intentie acest lucru cu scopul de a castiga cu orice pret. Insa mai exista o categorie de jucatori care joaca cu tot felul de fete vechi si nu au intentia de a trisa (doi astfel de jucatori au venit la mine inainte de inceputul meciului si mi-au zis: "am o fata lisa dar e veche si nu mai prinde se comporta ca o fata anti". Am tot respectul pentru ei pentru acest gest. Arata ca nu au scopul de a trisa inseland adversarul). Nu cred ca trebuie bagati toti in aceeeasi oala.

Propun ca existenta unui control mai sever asupra fetelor de joc (toate fetele nu doar ale ierbarilor sau ale celor cu anti) sa se faca gradual in functie de categorie. Astfel la Elite controlul ar trebui sa fie cel mai sever. De obicei acolo se joaca fara superioare. Mi s-ar parea extrem de enervant sa mergi sa joci un numar mai redus de meciuri si acolo sa intalnesti si vreun trisor. Apoi la Open un control ceva mai putin sever pentru a incheia cu categoriile inferioare unde regulamentul ar trebui sa fie mai putin strict. Oricum ar fi extrem de neproductiv si ar dura prea mult sa verifici inainte de turneu 150-200 de palete.

Mai exista si problema efectuarii controlului propriu-zis. Cine il face, cu ce instrumente?
                      Oricum cred ca ar trebui sa exista cumva o lista a celor care incearca sa castige alterand in mod voit echipamentul.
                      Lemn: Butterfly Marcos Freitas ALC
                      FH: Butterfly Dignics 05
                      BH: Tibhar Grass D.TecS

Comentariu

Mai vin cu o propunere care posibil sa agite pe unii dar sa stimuleze pe altii sa fie mai aproape de organizare de turnee.

Propun ca organizatorii de turnee (cei care doresc, bineinteles) sa fie punctati cu egalul MP-ului lor in cazul in care nu concureaza sau bonificati cu 3 punte in cazul participarii la concursul pe care-l organizeaza. Bineinteles, ma refer la cei activi si nu la organizatorii "de tip sponsori" care nu participa fizic si la concurs.
                        Efortul este enorm sa organizezi si sa joci (uneori aproape imposibil s-o faci) si cred ca macar egalul MP-ului pe care-l are ar fi o "recunoastere" si totodata "o premiere de bun simt" a celui care se dedica pentru Amatur si toti participantii la joc.

Respect.

Comentariu

In fiecare an in preajma turneului final apare acest subiect cu propuneri de imbunatatire. Din ceea ce am observat eu este faptul ca aceste propuneri ( care de care mai fanteziste sau reale ) nu prea sunt aplicabile sau nu sunt luate in seama. Dat fiind cele observate pe parcursul a mai multi ani va fac o propunere : stabiliti o data pentru totdeauna cum e treaba cu limitele intre categorii, cu trecerea de la o categorie la alta, cu grila , cu punctajul, cu materialele permise, cu modul de desfasurare a unui turneu ( cu sau fara superioare si cine decide daca se face in vreun fel sau altul ) si toate celelalte care compun Regulamentul de functionare al Amatur si lasati-l asa . Nu il mai modificati de la an la an pt ca nu ii convine unuia sau altuia. Intotdeauna vor exista nemultumiti care cred ca inainte era mai bine sau se putea face si altfel. Stabiliti si respectati pt ca altfel e haos. Intotdeauna se va gasi o scuza pentru modificare; de ex anul acesta s-a anuntat ca TF e pe data de 9.11 si se califica dupa clasamentul de la 1.10. S-a modificat la 2.11 ( inteleg , ratiuni logistice ) dar de ce dupa clasamentul din 20.10 ??????? Ratiunea : ca sa isi mai completeze grila si altii cu turneele din octombrie !!!!! dar pana in octombrie ce a-ti facut ? Calculele le puteati face cu 3-4 luni inainte , sau nu stiati ca se organizeaza TF ?
                          Un alt exemplu este trecerea de la o categorie la alta : s-au facut 10.000 de propuneri ; sa marim limita ; sa fie limita flexibila 1 punct in plus sau in minus ( pai mai e limita sau nu ); sa nu poata juca decat la categoria la care promoveaza, inapoi sa nu mai ai voie decat dupa un nr de turnee. Aceiasi situatie STABILITI SI RESPECTATI .
                          Problema materialelor framanta pe toata lumea, ca sare prost, ca nu prinde spin , ca are efect de wobbllig, ca nu se mai ridica mingea , etc. Exista o lista de materiale acceptate ITTF si cu asta basta. Ce poti modifica la niste materiale este sa le bustezi buretele sa il faci mai moale, atat si nimic mai mult, incurca asta ????? Eu sunt un jucator care joaca cu doua fete defensive o iarba OX si un shortpips ( sandwich) cu burete de 2 mm. Aveti senzatia ca din cauza asta castig toate meciurile ? Sunt zeci de jucatori care nici nu ii intereseaza ce am eu pe paleta, ei isi fac jocul lor si gata. Solutia este antrenamentul si nu sa imi pun eu fete "normale" ( care o fi notiunea de normal ca si fetele mele sunt aprobate ITTF ) pe paleta
                          Nici mie nu mi-a convenit cand s-a schimbat grila in sensul ca s-a marit ( vezi ca s-a marit ca sa nu se mai poata trece de la o categorie la alta in sus sau in jos , asa usor ) Da e mult mai greu sa ai grila completa, dar daca asa s-a hotarat de catre Comitetul de conducere Amatur , asta e grila. Acum , dupa un an o vrem pe cea veche, ca n-avem timp sa mrgem la atatea turnee, hilar domnilor. Daca revenim la vechea grila o sa se spuna ca acum e mult mai usor de trecut de la o categorie la alta( in jos ) S-a marit limita pt elite la 30 : au fost nemultumiti ca luau bataie cei cu MP 30-33 pt ca erau la elite, rezultatul s-a marit limita la 33 . Pana cand o sa mai modificam dupa bunul plac al unuia sau altuia Subiecte ar fi multe , eu revin si fac o singura propunere : STABILITI SI RESPECTATI
                          Blade : Spinlord Ultracarbon Def
                          FH : Spinlord Degu 2.1 mm
                          BH : Spinlord Sternenfall OX

Comentariu

Postat în original de sorin_client Vezi post
                            Mai vin cu o propunere care posibil sa agite pe unii dar sa stimuleze pe altii sa fie mai aproape de organizare de turnee.

Propun ca organizatorii de turnee (cei care doresc, bineinteles) sa fie punctati cu egalul MP-ului lor in cazul in care nu concureaza sau bonificati cu 3 punte in cazul participarii la concursul pe care-l organizeaza. Bineinteles, ma refer la cei activi si nu la organizatorii "de tip sponsori" care nu participa fizic si la concurs.
                            Efortul este enorm sa organizezi si sa joci (uneori aproape imposibil s-o faci) si cred ca macar egalul MP-ului pe care-l are ar fi o "recunoastere" si totodata "o premiere de bun simt" a celui care se dedica pentru Amatur si toti participantii la joc.

Respect.
                            As adauga o completare la propunerea dumneavoastra si sper sa nu fiu acuzat ca vreau sa ma pun bine cu cineva, pur si simplu asa gandesc ca este corect. Deoarece la Turneul Campionilor numarul participantilor a trecut de 300 de jucatori - am inteles ca la Targu Jiu ne apropiem chiar de 350 - propun acordarea a 4 wildcard-uri (chiar incepand cu turneul din 2 noiembrie) pentru fiecare categorie: doua distribuite de catre organizatorii concursului pe criterii de dumnealor stabilite (mi se pare corect atat timp cat pui la bataie o asemenea logistica) si 2 acordate de catre Comitetul director coordonatorilor sau organizatorilor de turnee care nu s-au calificat (exact cum spunea si domnul Sorin: ca merit pentru cei care pun in miscare masinaria numita Amatur). Desigur in cazul in care nu exista astfel de situatii/solicitari din partea acestora locurile sa fie distribuite celor de pe listele de asteptare.
                            Lemn: Butterfly Marcos Freitas ALC
                            FH: Butterfly Dignics 05
                            BH: Tibhar Grass D.TecS

Comentariu

Daca tot e cerere asa mare, de ce nu organizati turneul final pe categorii in diferite orase la o data stabilita? 200 de "open-isti" la Brasov. 150 de "eliste-isti" la Sibiu, 300 de avansati la ...
                              Rudius

Comentariu

Postat în original de BGD Vezi post
                                Daca tot e cerere asa mare, de ce nu organizati turneul final pe categorii in diferite orase la o data stabilita? 200 de "open-isti" la Brasov. 150 de "eliste-isti" la Sibiu, 300 de avansati la ...
                                Asa propunere ar trebui luata in seama stimati domni!
                                blade : Butterfly Schlager AC; fh Tenergy 05/bh Evolution FX-S
                                Speed & Power

Comentariu

Cine a citit topicul
                                Procesare...
                                X