Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri pentru îmbunătățirea circuitului AmaTur România 2020!

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Nici eu nu am vreun interes direct pe aceasta tema dar ii dau dreptate lui Marius. In ultimele saptamani, mai ales dupa schimbarea termenului din 1 octombrie in 20 octombrie am observat aparitia unei inversunari, consider eu nejustificata, atat pe forum cat si la masa de joc. Dupa ce un an de zile unii au somat, s-au trezit pe ultima suta de metri ca se poate mai mult. Si isi doresc CU ORICE PRET acel ceva care la 1 septembrie nici nu intra in discutie fie fortand schimbarea unor punctaje (daca nu le pot imbunatati pe ale lor macar sa le schimbe pe ale altora), fie incercand sa castige la masa de joc prin orice mijloace. Tare mi-e teama ca in ultimele saptamani sa nu creasca si mai mult tensiunea atat la masa, dar mai ales cea din corpul omenesc si sa dea Domnul sa nu avem parte de vreo veste tragica. Ar trebui urmarite cu mare atentie ultimele turnee din acest punct de vedere. Pur si simplu, unii isi doresc mult mai mult decat le permit capacitatile fizice si, din pacate, datorita surplusului de adrenalina, nu stiu sa spuna stop sau time-out atunci cand este cazul.

    In alta ordine de idei schimbarile prea dese sau anuntate pe ultima suta de metri creeaza de multe ori o stare de tensiune si nemultumire. Ar fi de preferat ca pe viitor sa existe o mai mare predictibilitate.
    Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
    FH: Butterfly Dignics 05
    BH: Tibhar Grass D.TecS

    Comentariu


    • Propun acordarea titulaturii de campion national castigatorilor Turneului Final de la fiecare categorie. Cred ca acest lucru ar trebui introdus chiar de la Targu Jiu (cum s-au mai facut modificari de ultima ora nu vad vreun impediment, regulamentul chiar precizeaza posbilitatea acordarii si altor distinctii si nici nu cred ca o diploma care sa ateste acest lucru costa foarte mult) pastrandu-se aceeasi titulatura sau imbunatatindu-se aceasta pentru primul clasat in clasamentul general Amatur.

      Atat timp cat Turneul Final este in fapt o finala nationala, la care participa cei mai buni jucatori de la fiecare categorie din tara, atunci si castigatorii nu pot fi altceva decat campioni nationali la categoriile lor. In fapt toti cei care au castigat Turneul Final de-a lungul timpului merita aceasta titulatura; si-au castigat acest drept pe terenul de joc, invingandu-i pe cei mai buni dintre cei mai buni. Da, recunosc ca am castigat un turneu final si da, recunosc ca mi-as fi dorit pe diploma sa scrie acest lucru (asta ca sa nu fiu acuzat de cineva de ipocrizie sau sa o fac pe modestul). Un turneu final se castiga foarte greu si putini sunt cei care au avut aceasta performanta si in acelasi timp sansa ca la final sa fie pe locul I. Cred ca merita sa li se recunoasca acest statut de campioni nationali.
      Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
      FH: Butterfly Dignics 05
      BH: Tibhar Grass D.TecS

      Comentariu


      • Postat în original de Mihai905 Vezi post
        Propun acordarea titulaturii de campion national castigatorilor Turneului Final de la fiecare categorie. .....................

        Atat timp cat Turneul Final este in fapt o finala nationala, la care participa cei mai buni jucatori de la fiecare categorie din tara, atunci si castigatorii nu pot fi altceva decat campioni nationali la categoriile lor. In fapt toti cei care au castigat Turneul Final de-a lungul timpului merita aceasta titulatura; ..................... Cred ca merita sa li se recunoasca acest statut de campioni nationali.

        Mihai, un campion national este desemnat dupa locul I al unui clasament si nu dupa castigarea unui "grand slam". Nimeni nu contesta valoarea jucatorilor prezenti la un TF dar sa stii ca nu intotdeauna sunt si cei mai buni cei prezenti acolo. Sunt considerati "cei mai buni" doar datorita pozitiei din clasament. Nu mai spun ca titulatura de "national" inseamna ca reprezinti tara in competitia in care esti antrenat ori, in cazul nostru, este un campionat cu circuit inchis, de amatori, jucatori nelegitimati.
        In cel mai fericit caz ai fi putut propune acordarea titlului de campion AMATUR doar castigatorilor CATEGORIEI si nu castigatorilor unui "grand slam". Atentie insa, in mod normal, castigatorul unei categorii este acela care a jucat majoritatea meciurilor la acea categorie si nu unul care in ultima clipa a reusit "cu greu si perseverenta" sa cada la categoria inferioara si sa-si atribuie titlul de campion.

        Pe de alta parte, sa castigi un TF e mare lucru si-i felicit pe toti ce reusesc acest lucru. Jos palaria.



        Respect.
        Blade: lemn off...ce lemn !
        Bh: cu tepi
        Fh: fara tepi

        Comentariu


        • Reiterez propunerea ca la TF sa se decerneze un singur titlu de Campion Judetean ,alaturl de 3 titluri de Leader categorie judetean(fara a mai specifica I,A,O)..Un jucator care poarta la un concurs un tricou pe care scrie Campion Judetean Incepatori"poate deveni tinta misto urilor unor colegi malitiosi
          of all the things i lost i miss my mind the most

          Comentariu


          • Asa este sorin, sant câțiva care acum pe suta de metri s-au g?ndit ei ca e mai bine sa scadă la o categorie inferioară ieșind campion județean mai ales ca le-au mai dat răgaz vreo 20 zile, duceți-va fratilor la turnee în timpul anului nu stati pe ultima sută de metri la pândă
            Primorac carbon tamca 5000
            fh tenergy 05
            bh rakza 7 soft

            Comentariu


            • Cand te duci la turnee si joci te zbati să bati tot sa ajungi campion județean așa da tot respectul dar cand mergi la turnee sa zici că joci si scazi la o categorie inferioară pt a ieși camion așa nu e ok.
              Primorac carbon tamca 5000
              fh tenergy 05
              bh rakza 7 soft

              Comentariu


              • Postat în original de Bubucrys Vezi post
                Asa este sorin, sant câțiva care acum pe suta de metri s-au g?ndit ei ca e mai bine sa scadă la o categorie inferioară ieșind campion județean mai ales ca le-au mai dat răgaz vreo 20 zile, duceți-va fratilor la turnee în timpul anului nu stati pe ultima sută de metri la pândă
                Postat în original de Bubucrys Vezi post
                Cand te duci la turnee si joci te zbati să bati tot sa ajungi campion județean așa da tot respectul dar cand mergi la turnee sa zici că joci si scazi la o categorie inferioară pt a ieși camion așa nu e ok.


                Ia sa vad daca-ti iei "nu-mi place" ! (si de la cine...)
                Blade: lemn off...ce lemn !
                Bh: cu tepi
                Fh: fara tepi

                Comentariu


                • Nu cred ca imi iau sorin ca cine ma cunoaste stie ca nu am comentat niciodată aiurea si lumea stie la cine ma refer, si ma zbat cel mai mult pt tenisul de masă din piatra neamț,am muncit serios sa ajung aici și am fost toată țara la turnee nu numai prin împrejurimi . Eu am mai spus si o spun daca iau titlul de campion ( trebuie sa muncesc putin) pun titlul pe masa si cine ma bate la categoria mea din Piatra Neamț il dau cu mare plăcere dar sa vad macar ca are grila plină
                  Ultima editare de Bubucrys; 30.sep.2019, 14:46.
                  Primorac carbon tamca 5000
                  fh tenergy 05
                  bh rakza 7 soft

                  Comentariu


                  • Buna ziua
                    Am vorbit cu Tokos Pal, iar sugestia ii apartine de foarte mult timp, si ar fi foarte benefic, cred eu, pe viitor, ca toti care se inscriu la un turneu sa aloce un avans minim de 50% din taxa.
                    Asa nu vom mai avea "smecheri" care stau toata ziua pe site si se inscriu, iar apoi se retrag. Este in sprijinul organizatorilor!
                    Daca nu participa, banii i-a pierdut(nu se pune forta majora)

                    Comentariu


                    • Mai am o ultima propunere…daca nu-mi mai vin si alte idei.

                      Propun introducerea optiunii hors-concours in situatia in care dupa finalizarea termenului de retrageri sunt locuri disponibile la unele categorii si jucatori de la categorii la care locurile s-au ocupat si sunt liste de asteptare, doresc, in primele doua ore dupa expirarea termenului, sa se inscrie la alte categorii fara a fi punctati in clasament (desigur in situatia cand nu exista posibilitatea transferului unui numar de locuri de la o categorie la alta datorita orei de incepere diferita).

                      Avantaje:
                      - s-ar asigura numarul minim de jocuri pentru fiecare participant prin completarea grupelor inferioare;
                      - jucatorii din categoriile inferioare s-ar putea inscrie la categoriile superioare (nu cred ca cei din categoriile superioare vor dori inscrierea la cele inferioare) unde in mod normal nu ar putea participa (ex: avansati la elite);
                      - jucatorii, care in mod normal nu ar fi putut participa la turneu, au sansa sa prinda loc;
                      - organizatorii isi indeplinesc intr-o mai mare masura calculele facute inainte de turneu cu privire la numarul de participanti;
                      - jucatorii de la categoriile superioare ar putea da 1-2 sfaturi utile celorlalti;
                      - unii jucatori care participa in grupele de 5 reclama ca pana la faza urmatoare se racesc si isi pierd tonusul uneori existand si o pauza de 2 chiar 3 ore pana la superioare; situatia aceasta s-ar rezolva prin introducerea acestei optiuni;
                      - optiunea se poate aplica atat la sistemul anuntat la inscriere cu 5 in grupa sau 6 in grupa.

                      Dezavantaje:
                      - s-ar pierde o parte din timpul obtinut prin redistribuirea jocurilor de la grupele complete pe mesele grupelor care au un numar diminuat de jucatori (asa cum se intampla in prezent);
                      - unii jucatori de la categoriile superioare ar putea sa considere pierdere de vreme acest gen de meciuri si sa nu le trateze corespunzator;

                      Optional, dar aici comporta unele discutii, cei care participa conform optiunii hors-concours sa poata sa se califice si in fazele superioare, existand astfel o incarcatura si o miza pentru toti participantii din grupa, dar si intre toti participantii la turneu de la acea categorie, deoarece in prezent exista o diferenta de sanse de calificare intre o grupa de 6 si una de 5.
                      Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                      FH: Butterfly Dignics 05
                      BH: Tibhar Grass D.TecS

                      Comentariu


                      • Nu am apucat sa citesc tot forumul, asa ca daca este vreun subiect care a fost deja abordat, imi cer scuze in avans....

                        1 - sanctionarea oricarei incercari de fraudare (ex.: inscrierea sub un alt nume, la o categorie inferioara) cu suspendarea pe cel putin 6 luni si penalizare in clasament, iar la urmatoarea abatere, cu excluderea din turneele Amatur - stiti ca au fost cazuri (am fost si eu martor la unul dintre acestea);
                        2 - utilizarea (macar in semifinale si finala) a unei tabele de scor, la toate categoriile;
                        3 - obligativitatea asigurarii a cel putin 2 mantinele (pe latura lunga a terenului alocat fiecarei mese) - se pierde f mult timp cu alergatul dupa mingi;
                        4 - (o reluare a discutiei anterioare) sa nu poata fi campion la o categorie cel care retrogradeaza cu mai putin de 3 luni inainte de stabilirea clasamentului si nu participa, dupa retrogradare, la cel putin 6 turnee (nr. poate fi discutabil...);
                        5 - turneele (macar cele care sunt de dimineata) sa inceapa la orele stabilite, sa nu trebuiasca sa stea 50 oameni sa astepte pe cineva , care poate vine sau poate nu....daca intarzie, anunta din timp si va intra in concurs cand ajunge....
                        6 - este in regula schimbarea paletelor pe parcursul unui turneu? primele meciuri cu soft, apoi iarba, apoi....etc... parca nu e corect;(
                        7 - sa nu se mai accepte marirea la sala a nr. de participanti, fata de ceea ce a fost stabilit pe forum - in caz contrar, ce rost mai are de ex. sintagma "ultimele inscrieri se fac pana vineri la ora 21" ? In plus, participantii isi calculeaza si ei programul fc. de cati inscrisi sunt anuntati cu o seara inainte, si se trezesc ca mai apar nu stiu cati, care prelungesc timpul concursului, apar suprapunerile si uite asa jucam pana la 11 noaptea... Banuiesc ca totul se reduce la bani, nu?

                        Si o nelamurire: care este rostul punctelor, daca la toate turneele (cu exceptia TF) se tine cont doar de MP? Doar pt. un singur turneu??

                        Multumesc.
                        Ultima editare de armani; 01.oct.2019, 11:05.

                        Comentariu


                        • Dacă sunt fonduri e foarte bună propunerea cu tabele de scor.
                          Blade: SCHLAGER CARBON OF+
                          FH: Tenergy 05 FX
                          BH: Tenergy 05 FX

                          Comentariu


                          • Postat în original de Radu Serban Vezi post
                            Buna ziua
                            Am vorbit cu Tokos Pal, iar sugestia ii apartine de foarte mult timp, si ar fi foarte benefic, cred eu, pe viitor, ca toti care se inscriu la un turneu sa aloce un avans minim de 50% din taxa.
                            Asa nu vom mai avea "smecheri" care stau toata ziua pe site si se inscriu, iar apoi se retrag. Este in sprijinul organizatorilor!
                            Daca nu participa, banii i-a pierdut(nu se pune forta majora)
                            Nici un cuvintel despre propunerea mea?

                            Comentariu


                            • Stau sa astept, depind de altii ce voi face sambata?
                              Voi merge la Dej sau voi juca la Lamont?
                              Cu siguranta am progresat de la Avansati la Open!
                              Doar nu am fost de peste 1 an la o competitie!

                              Comentariu


                              • Chiar asa !

                                Postat în original de Mihai905 Vezi post
                                Propun acordarea titulaturii de campion national castigatorilor Turneului Final de la fiecare categorie. Cred ca acest lucru ar trebui introdus chiar de la Targu Jiu (cum s-au mai facut modificari de ultima ora nu vad vreun impediment, regulamentul chiar precizeaza posbilitatea acordarii si altor distinctii si nici nu cred ca o diploma care sa ateste acest lucru costa foarte mult) pastrandu-se aceeasi titulatura sau imbunatatindu-se aceasta pentru primul clasat in clasamentul general Amatur.

                                Atat timp cat Turneul Final este in fapt o finala nationala, la care participa cei mai buni jucatori de la fiecare categorie din tara, atunci si castigatorii nu pot fi altceva decat campioni nationali la categoriile lor. In fapt toti cei care au castigat Turneul Final de-a lungul timpului merita aceasta titulatura; si-au castigat acest drept pe terenul de joc, invingandu-i pe cei mai buni dintre cei mai buni. Da, recunosc ca am castigat un turneu final si da, recunosc ca mi-as fi dorit pe diploma sa scrie acest lucru (asta ca sa nu fiu acuzat de cineva de ipocrizie sau sa o fac pe modestul). Un turneu final se castiga foarte greu si putini sunt cei care au avut aceasta performanta si in acelasi timp sansa ca la final sa fie pe locul I. Cred ca merita sa li se recunoasca acest statut de campioni nationali.

                                Comentariu


                                • Postat în original de Bubucrys Vezi post
                                  Nu cred ca imi iau sorin ca cine ma cunoaste stie ca nu am comentat niciodată aiurea si lumea stie la cine ma refer, si ma zbat cel mai mult pt tenisul de masă din piatra neamț,am muncit serios sa ajung aici și am fost toată țara la turnee nu numai prin împrejurimi . Eu am mai spus si o spun daca iau titlul de campion ( trebuie sa muncesc putin) pun titlul pe masa si cine ma bate la categoria mea din Piatra Neamț il dau cu mare plăcere dar sa vad macar ca are grila plină
                                  La fel ca si tine am patit eu. Un baiat cu grila modesta m-a clamat ca nu merit titlul de campion judetean 2018. Nu trebuie sa pui la suflet rautatile. Sunt acelasi!

                                  Comentariu


                                  • Postat în original de Radu Serban Vezi post
                                    Buna ziua
                                    Am vorbit cu Tokos Pal, iar sugestia ii apartine de foarte mult timp, si ar fi foarte benefic, cred eu, pe viitor, ca toti care se inscriu la un turneu sa aloce un avans minim de 50% din taxa.
                                    Asa nu vom mai avea "smecheri" care stau toata ziua pe site si se inscriu, iar apoi se retrag. Este in sprijinul organizatorilor!
                                    Daca nu participa, banii i-a pierdut(nu se pune forta majora)
                                    Postat în original de Radu Serban Vezi post
                                    Nici un cuvintel despre propunerea mea?


                                    Propunerile se discuta si se voteaza inca de la prima postare, in ordine, fiecare propunere se voteaza de catre coordonatori, stă in discutie minim 24 ore, după care se trece la următoerea. Tot ce rămâne nediscutat intră in sedinta de la TG.jiu.

                                    Dacă-mi permiteti o părere, eu zic că nu putem obliga prin regulament o astfel de propunere(avans 50%). Organizatorii pot face , fiecare cu turneul lor, această inscriere cu avans, eu unul nu as prefera aceasta, mă complic cu 50% avans in cont, in afară că urmăresc inscrierile mai trebuie să urmăresc si contul bancar. Eu abia in ultima zi mă hotărăsc cu ce asociatie sau SRL fac tranzactia fiscală, ori in avans mai rău mă complic. Cine doreste poate să ceară avans, este liber să o facă, regulamentul nu interzice,...fiecare cu fiscalitatea proprie.
                                    Hobby: Motoare si ski !
                                    http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                                    Comentariu


                                    • Postat în original de GeluBv Vezi post
                                      Propunerile se discuta si se voteaza inca de la prima postare, in ordine, fiecare propunere se voteaza de catre coordonatori, stă in discutie minim 24 ore, după care se trece la următoerea. Tot ce rămâne nediscutat intră in sedinta de la TG.jiu.

                                      Dacă-mi permiteti o părere, eu zic că nu putem obliga prin regulament o astfel de propunere(avans 50%). Organizatorii pot face , fiecare cu turneul lor, această inscriere cu avans, eu unul nu as prefera aceasta, mă complic cu 50% avans in cont, in afară că urmăresc inscrierile mai trebuie să urmăresc si contul bancar. Eu abia in ultima zi mă hotărăsc cu ce asociatie sau SRL fac tranzactia fiscală, ori in avans mai rău mă complic. Cine doreste poate să ceară avans, este liber să o facă, regulamentul nu interzice,...fiecare cu fiscalitatea proprie.
                                      Multumesc dl.Gelu.
                                      Dar, vesnicul dar, ar trebui gasita o modalitate prin care cei care se inscriu abuziv, sa se gandeasca de 2 ori! Poate 20% din taxa!
                                      Inca un lucru foarte important. O ambulanta de tip B, care este obligatoriu sa existe la fiecare concurs conform legii sporturilor, ar fi cam 250Lei/ora(la Cluj) x 10 ore= 2500 Lei : 170 concurenti=14,70 Lei. Eu dau acesti bani pentru a salva o viata!Sa fie obligat organizatorul sa aiba salvare, conform legii sportului!

                                      Comentariu


                                      • Pentru cei cu retrageri multiple (de ex. mai mult de 10 retrageri/an) propun realizarea unui Top 10, cu decernarea titlului de "Tușul de aur" (sau orice alta denumire) primului/primilor din top, și afișarea acestui Top 10 în anuntul tuturor turneele A și A+.

                                        Comentariu


                                        • Postat în original de Radu Serban Vezi post
                                          Inca un lucru foarte important. O ambulanta de tip B, care este obligatoriu sa existe la fiecare concurs conform legii sporturilor, ar fi cam 250Lei/ora(la Cluj) x 10 ore= 2500 Lei : 170 concurenti=14,70 Lei. Eu dau acesti bani pentru a salva o viata!Sa fie obligat organizatorul sa aiba salvare, conform legii sportului!
                                          salavrea trebuie sa tea tot timpul adica cam de la 9 la 23.... daca este intr-o singura zi 14 ore * 250
                                          nu toate turneele au 170 de jucatori
                                          din care nu poti sa iei bani celor care te ajuta
                                          nu poti lua bani la cei cu disabilitati
                                          nu poti lua aceeasi bani pentru copii

                                          dupa ce paltesti transportul mese, inchiriat mese, cupele, si altele necesare (becuri, hartie ,sapun ,solutii de curata, curatenie sala....)
                                          daca platesti SALA 150 -200 lei pe ora inchiriatul

                                          si daca mai platesti si utilitati curent, gaz ...
                                          sa vezi ca vi cu bani de acasa


                                          SI APOI DUPA CE AI PLATIT MACAREA mai apar si cei cre se RETRAG

                                          iar daca sunt 170 jucatori insemna ca turneul este pe doua zile
                                          aproape toate cheltuielile sunt dublate

                                          toata lumea face calculul simplu dar nu e chiar asa

                                          si apoi vin alti si zic taxe " NESIMTITE"

                                          de cate ori am reusit am avut salvare dar nu todeauna reusesti sa faci rost de sponsorizari (adica milogeala)

                                          ar fi bine daca DAR- vesnicul DAR
                                          Ultima editare de adof; 02.oct.2019, 12:34.

                                          Comentariu


                                          • pentru cei care se retrag
                                            solutia este asa cum am facut la Sibiu

                                            daca ai mai mult de 50% retrageri din totalul de turnee in localitatea respectiva (sau la turneele tinute de organizatorul respectiv) nu mai esti primit

                                            dacă ai mai mult de o absenta și mai ai si ceva retrageri - nu mai esti primit

                                            imi pare rau de unii jucatori care sunt inscrisi de alti jucatori- dar inscrierea se face cu acordul tacit al celui care se retrage SAU este absent


                                            este foarte greu de tinut o evidenta de catre Amatur a celor absenti
                                            am incercat o perioada dar timpul alocat pentru asa ceva este destul de mare și dicutii prea multe


                                            una din variante pe care am propus-o si a functionat o perioada a fost - ultima retagere sa fie cu 2 zile inainte de inceperea turneului
                                            nu este perfecta dar a redus drastic numarul celor retasi

                                            Comentariu


                                            • Comentariu


                                              • Putem sa ne mandrim cu astfel de amatori

                                                Comentariu


                                                • Sau Amaturul incotro

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de Gigi Spin Vezi post
                                                    Dragut ca intotdeauna ! Multam fain, Dle Kantor. Pana acum, doar Dl. Botirca din Topoloveni a initiat acest gen pur uman, scutind la inscriere toti sportivii > 65 de ani, de unde si ideea mea de mai sus. P.S. Mai vin cu a doua propunere : Odata cu intrarea in CLUB 300 a Dlui Enciu Alexandru, cei trei membri de onoare Amatur - Dinu, Pralea si Enciu sa nu mai plateasca taxa de inscriere, in schimb fiind EI rasplatiti de catre organizatorii locali pt onoarea de a-i avea in competitii, asa cum se intimpla in China. HA,ha ! Am gumit, desigur .....
                                                    Salutare, propunerea nu este de neglijat, aceea in care un jucator care a acumulat 300 de turnee sa fie scutit de taxa, dar eu cred din respect pentru jucatorii din circuit pentru a nu se simtii lezati de faptul ca unii colegi au ajuns deja la 300 de turnee poate prea "repede", propun pentru aceasta gratuitate sa fie acordata incepand cu Hall of Fame 400 si minim 60 de localitati in palmares. Trebuie intarita propunerea de cineva care participa la turnee regulat si care se indreapta spre aceast numar vertiginos. Propunerea trebuie sa sune ca o propunere de excelenta, si nu pentru ca suntem aproape de aceasta cifra si ni se nazare noua sa nu mai platim ca suntem noi mai cu mot, cu toata apreciere pentru cei 3 colegi care se incadreaza in acest barem sau se vor incadra curand.
                                                    Urmatoarea propunere pe care vreau sa o fac si n-o sa fie pe placul unor colegi dar trebuie dupa parerea mea sa fie trecuta in regulament cu toata prietenia pentru acestia...

                                                    - avand in vedere numarul tot mai mare de jucatori cu materiale sau nu, care incearca sa "fenteze" in mod special soft-istii prin tot felul de inginerii facute la fete sau lemne, un ex. atunci cand un material sau un soft nu mai e in parametrii, (acele fete nu mai au frictiune in mod special) sa fie refuzata paleta inaintea inceperii jocului printr-o inspectie a organizatorului sau a cordonatorului turneului la cererea jucatorului advers daca se constata ca acea paleta sau fete nu sunt in parametri. Stiu, in general elitistii n-au o astfel de problema cu aceste palete "nastrusnice" dar acest lucru se datoreaza faptului ca acestia au ani de pregatire intensa, multi dintre ei sunt jucatori activi in divizii sau fosti jucatori, si nu li se pare o mare problema... dar ganditi-va la cei de la incepatori, avansati sau open care chiar cu unele din aceste palete au o mare problema, unii care ajung pentru prima oara la un concurs si au "norocul" sa cada in grupa cu 3 palete de acest gen, or sa spuna... ce caut eu in viata mea... " - cu acest "lucru" trebuie sa ma lupt... nu multumesc frumos" si nu-i mai vezi a doua oara in sala... si ca sa nu existe discutii sau frustrari, acesti jucatori din respect pentru partenerul de joc trebuie sa aibe o paleta conforma, pentru ca oricum "materialul incurca" dar sa incurce pentru ca e conforma cu un standard nu pentru ca e foarte uzata sau "manarita". Am inteles de la un reputat cordonator ca aceasta prevedere exista in regulamentul FRTM, ...atunci aceasta prevedere trebuie introdusa negresit si in regulamentul AmaTur. Stima la toata lumea si sper ca n-am suparat prea tare pe unii colegi.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X