Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri pentru îmbunătățirea circuitului AmaTur România 2020!

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Salut Cristi!
    Această prevedere (lemne, palete, fețe) există in regulamentul Amatur. Adversarul are dreptul să ceară paleta la verificat, dar numai inaintea partidei, după ce a inceput partida este tardiv.
    Hobby: Motoare si ski !
    http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

    Comentariu


    • Postat în original de Pinzar Alin Vezi post
      Eu zic sa vorbiti cu Veorica, sa dea o ordonanță de urgenta pentru asta

      Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk
      Alin eu zic ca Veorica e istorie, doamne ajuta... sa se adreseze lui Sica Mandolina ca cica el o sa fie "Generalul" ... sau altcineva
      Ultima editare de Cristian Istrate; 03.oct.2019, 09:58.

      Comentariu


      • Postat în original de Mihai905 Vezi post
        Consider ca aceasta chestiune a scutirii totale sau partiale de plata taxei de inscriere pentru anumite persoane/categorii de persoane, sa fie lasata la latitudinea fiecarui organizator in parte deoarece acestia cunosc in detaliu resursele financiare de care dispun in organizarea turneului si mi se pare oarecum deplasat sa le facem noi bugetul prin regulament. Sunt sigur ca toti sunt de buna credinta si vor avea in atentie atat copiii, persoanele cu dizabilitati, doamnele si domnisoarele cat si orice alte categorii de persoane care ar putea beneficia fie de o reducere a taxei fie chiar de scutirea totala a acesteia (poate sunt organizatori care pot acorda chiar mai multe reduceri/gratuitati datorita unor sponsorizari etc.), urmand sa se specifice in anuntul turneului detaliile privitoare la acest aspect.
        Si crezi Dragul meu Mihai ca un organizator va sta intr-o taxa a unui coleg care o sa intre in grupul de excelenta 400. Eu cred ca e caraghios... ai idee cati banii trebuie sa cheltuiesti doar pe taxa de inscriere... nu mai pun si alte aspecte, sa poti aspira la acest grup ? iti garantez ca in urmatorii 15 ani nu vor fi mai mult de 10, ti se pare ca e de "nesuportat" de catre un organizator acea taxa pentru acesti oameni care s-au dedicat competitiei AmaTur, sa nu mai spun de emulatia extraordinara pe care o dau acesti jucatori altor participanti in circuit. Vorbind la rece acesti "privilegiati ai sortii" au trecut prin sufrageria organizatorului macar de 8 ori, si "ca sa-si scoata "investitia" cel cu o "asemenea" gratuitate trebuie sa mai treaca prin acel loc cel putin 4 ani. O fi mult o fi putin ... nu stiu...

        Comentariu


        • Postat în original de GeluBv Vezi post
          Salut Cristi!
          Această prevedere (lemne, palete, fețe) există in regulamentul Amatur. Adversarul are dreptul să ceară paleta la verificat, dar numai inaintea partidei, după ce a inceput partida este tardiv.
          Gelutu sincer n-am stiut, si se vorbeste in clar despre aceste aspecte ? frictiune, mai mult de 3 zimti pe mijlocul paletei lipsa etc ? pentru ca sunt situatii in care trebuie sa fie lucrurile foarte clare si trebuie mentionat exact chirurgical in regulament, ca sa nu existe "vorbe la proces" !

          Comentariu


          • Postat în original de PaliHR Vezi post
            29 de elitisti,
            6o de openisti,
            54 de avansati,
            9 incepatori

            55 sunt din primii 1oo ai clasamentului,
            28 dintre locurile 1o1-200,
            27 dintre locurile 2o1-300,
            24 dintre locurile 3o1-400,
            + locurile 410, 411, 436, 460, 495, 510, 528, 545, 547, 606, 647, 662, 725, 731, 739, 742, 860, 1017.
            Super statistica Pali felicitari... mi se pare mie sau am dat contorul peste cap de 6 ori !!

            Comentariu


            • Din ce stiu, un turneu A presupune un minim de 12 mese. Propun sa se poata organiza un turneu A prin afilierea a 2 sau mai multe sali din cadrul aceleiasi localitati astfel incat turneul sa fie catalogat A.

              Comentariu


              • Postat în original de Cristian Istrate Vezi post
                Super statistica Pali felicitari... mi se pare mie sau am dat contorul peste cap de 6 ori !!
                Multam! Dar stii cum e, statistica e buna cand e citita, nu cand cade pe mana lui alde celebrul Churchill.

                Cu contorul nu stiu, acolo altii e responsabili.
                FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
                Tel : 0742 257 995

                Comentariu


                • Postat în original de BGD Vezi post
                  Daca tot e cerere asa mare, de ce nu organizati turneul final pe categorii in diferite orase la o data stabilita? 200 de "open-isti" la Brașov. 150 de "eliste-isti" la Sibiu, 300 de avansati la ...
                  E o idee interesanta dar se pierde farmecul unui turneu final in care "toate drumurile duc la ...." Cred ca 4 aspecte pot fi de stricta necesitate pentru turneele finale viitoare :

                  1. Turneul final 2019-2020 si 2020-2021 trebuie sa se anunte la inceputul premierilor turneului in 2018-2019, s.a.m.d. pentru a fi predictibili din timp, asa va exista o emulatie ca stim inainte de a juca T.F. in curs in ce orase vor fi T.F. viitoare. Asa organizatorul stie pe ce se poate baza din timp... sali, sponsori e.t.c.

                  2. Obligatoriu turneul trebuie sa fie produs in 4 sali, pentru fiecare categorie in parte... felicitari Sergiu si Laurentiu pentru ca anul acesta avem parte de asa ceva.

                  3. Cred ca e esential ca toti participantii care sunt campioni judeteni pe categoriile lor sa fie premiati, nu cum s-a intamplat in anumiti ani cand doar o categorie sau 2 cel mult era rasplatita... nu e corect fata de cei care muncesc la fel ca si ceilalti si sa stea sa priveasca cum "pentru unii e muma iar pentru ceilalti e ciuma" . Felicitari dl Pralea pentru ca la Alba Iulia respectul pentru toti campionii judeteni a primat.

                  4. La un asemenea turneu trebuie sa existe tablete de scor unde prin rotatie pe un tabel precis sa ne tinem scorul unul altuia.


                  lista ramane deschisa...

                  Find un turneu exceptional trebuiesc masuri si facilitati exceptionale, macar la un asemenea turneu standardul trebuie sa fie ridicat iar Alba Iulia e etalonul de urmat. Sunt convins ca si prietenii nostri din Targu-Jiu se vor ridica la acelasi nivel si chiar mai sus.
                  Iar daca vrem excelenta se poate plati la un T.F. si 70-80 lei, pentru ca excelenta se plateste... banutii acestia ii pun la loc sigur la inceputul anului sa nu ma trezesc ca n-am bani sa trec strada. .. de aceea e bine sa sti unde te duci peste 2 ani... !
                  Ultima editare de Cristian Istrate; 03.oct.2019, 11:01.

                  Comentariu


                  • Cristi iti dau citat din regulament, desi nu srică nimanui să-l citească măcar odată.

                    6.1.1. Paleta
                    Paleta poate avea orice mărime, formă sau greutate, dar “lama” trebuie să fie plată și rigidă.
                    Partea paletei folosită pentru a lovi mingea, va fi acoperită cu cauciuc simplu, cu cauciuc cu zimții spre exterior, sau cauciuc “sandwich” cu zimții spre exterior sau spre interior cu condiția de a fi pe lista fețelor omologate ITTF.
                    Orice strat din componența paletei și orice strat de material acoperitor sau adeziv, folosit pentru a lovi mingea, va avea continuitate și va fi de grosime egală.
                    Suprafața materialului de acoperire a fețelor paletei, trebuie să fie mată, de culoare roșu aprins pe o parte și neagră, pe cealaltă parte. Cele două culori vor fi obligatorii și pentru cazul când una dintre cele două fețe nu este acoperită.
                    În caz de nemulțumire sau reclamații, organizatorul va decide, respectiv va lua măsurile ce se impun, iar în caz că jucătorii nu au sesizat aceste nereguli înainte de începerea partidei, se poate continua jocul fără măsuri suplimentare;
                    Hobby: Motoare si ski !
                    http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                    Comentariu


                    • Postat în original de GeluBv Vezi post
                      Cristi iti dau citat din regulament, desi nu srică nimanui să-l citească măcar odată.

                      6.1.1. Paleta
                      Paleta poate avea orice mărime, formă sau greutate, dar ?lama? trebuie să fie plată și rigidă.
                      Partea paletei folosită pentru a lovi mingea, va fi acoperită cu cauciuc simplu, cu cauciuc cu zimții spre exterior, sau cauciuc ?sandwich? cu zimții spre exterior sau spre interior cu condiția de a fi pe lista fețelor omologate ITTF.
                      Orice strat din componența paletei și orice strat de material acoperitor sau adeziv, folosit pentru a lovi mingea, va avea continuitate și va fi de grosime egală.
                      Suprafața materialului de acoperire a fețelor paletei, trebuie să fie mată, de culoare roșu aprins pe o parte și neagră, pe cealaltă parte. Cele două culori vor fi obligatorii și pentru cazul când una dintre cele două fețe nu este acoperită.
                      În caz de nemulțumire sau reclamații, organizatorul va decide, respectiv va lua măsurile ce se impun, iar în caz că jucătorii nu au sesizat aceste nereguli înainte de începerea partidei, se poate continua jocul fără măsuri suplimentare;
                      L-am citit si tocmai de aceea am sesizat... "va avea continuitate" este un termen vag... lucrurile trebuiesc reglementate "la chiestiune" cum se spune... in regulamentul actual sunt lucruri generale fara sa se specifice in clar problemele sesizate de mine si colegii mei ( lipsa zimtilor sau lipsa frictiunii ). regulamentul lasa loc de interpretari in purul stil romanesc. Ionut a dat like dar el nu intra in aceasta categorie a trisorilor...

                      Comentariu


                      • Postat în original de Cristian Istrate Vezi post
                        L-am citit si tocmai de aceea am sesizat... "va avea continuitate" este un termen vag... lucrurile trebuiesc reglementate "la chiestiune" cum se spune... in regulamentul actual sunt lucruri generale fara sa se specifice in clar problemele sesizate de mine si colegii mei ( lipsa zimtilor sau lipsa frictiunii ). regulamentul lasa loc de interpretari in purul stil romanesc. Ionut a dat like dar el nu intra in aceasta categorie a trisorilor...
                        Regulamentul ar putea avea 15-20 pagini, asa că tot ce nu este in regulamentul nostru se completează cu regulamentul I.T.T.F. / F.R.T.M.
                        Cuv?ntul se ”completează” apare in data de 01.01.2020, momentan există paragraful in care tinem cont de I.T.T.F. / F.R.T.M.
                        Hobby: Motoare si ski !
                        http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                        Comentariu


                        • Chestiunea cu frictiunea, e cam o "frectie" la noi (scuze limbajul).
                          Aproape toti isi indreapta atentia catre "ierbari" dar, daca veti "controla" fetele paletelor "normale" veti vedea ca mai multe sunt neconforme decat conforme.
                          O fata normala, dupa maxim un an de joc devine antispin. O fata antispin, dupa un an de joc devine "sticla".
                          Atata timp cat nu avem cu ce controla aceste fete zic ca e tardiv sa le interzicem. Desigur, fara scuze sunt ierburile cu pimpsi lipsa sau cele cu suprafata deteriorata, dar, "celelante" mai uzate ar trebui de trecut cu vederea.
                          Am fost martorul unui control de iarba si vreau sa va spun ca respingerea ei a fost cel putin stupida. S-a luat o minge si s-a frecat cu ea iarba. In opinia frecatorului, iarba nu a fost conforma (desi era aproape noua). Nu e normal. Este sau nu non friction. Nu ca, ba este, ba mi se pare, ba... las ca-l inlatur eu..., chiar nu e normal.
                          Stiu o groaza de tenergy "antispin", nu mai vorbesc de alte firme care nu sunt la fel de rezistente in timp.

                          Propunere: gasiti o solutie care sa impace si capra si varza. Pimpi lipsa = out, fete deteriorate = out, fete uzate = accepted. Daca vom fi foarte drastici nu va fi ok. (sau poate da !)
                          Blade: lemn off...ce lemn !
                          Bh: cu tepi
                          Fh: fara tepi

                          Comentariu


                          • Nu cred ca ar trebui sa vb. de materiale sau serva din mana . Aici ne ratacim . Toata lumea serveste corect , toata lumea are fete omologate ( sau nu ). Daca am pune accent pe respect , situatiile de mai sus nu ar exista. ...cine stie , poate vreodata , respectul va prima !?

                            Comentariu


                            • Retragerile sa fie cu cel puțin 2-3 zile inainte de desfășurarea Turneului!!Multumesc!!

                              Comentariu


                              • Postat în original de sorin_client Vezi post
                                Chestiunea cu frictiunea, e cam o "frectie" la noi (scuze limbajul).
                                Aproape toti isi indreapta atentia catre "ierbari" dar, daca veti "controla" fetele paletelor "normale" veti vedea ca mai multe sunt neconforme decat conforme.
                                O fata normala, dupa maxim un an de joc devine antispin. O fata antispin, dupa un an de joc devine "sticla".
                                Atata timp cat nu avem cu ce controla aceste fete zic ca e tardiv sa le interzicem. Desigur, fara scuze sunt ierburile cu pimpsi lipsa sau cele cu suprafata deteriorata, dar, "celelante" mai uzate ar trebui de trecut cu vederea.
                                Am fost martorul unui control de iarba si vreau sa va spun ca respingerea ei a fost cel putin stupida. S-a luat o minge si s-a frecat cu ea iarba. In opinia frecatorului, iarba nu a fost conforma (desi era aproape noua). Nu e normal. Este sau nu non friction. Nu ca, ba este, ba mi se pare, ba... las ca-l inlatur eu..., chiar nu e normal.
                                Stiu o groaza de tenergy "antispin", nu mai vorbesc de alte firme care nu sunt la fel de rezistente in timp.

                                Propunere: gasiti o solutie care sa impace si capra si varza. Pimpi lipsa = out, fete deteriorate = out, fete uzate = accepted. Daca vom fi foarte drastici nu va fi ok. (sau poate da !)
                                Sorin din pacate ai avut senzatia ca am ceva cu cei care joaca cu materiale... gresit... spre deosebire de alti ani cand nu stiam sa joc acum ma simt confortabil si pot juca fara probleme, ne e corect fata de adversari sa joci cu o paleta care are fetele uzate fie ca e material sau nu... asa cum am scris si in postarea initiala... " avand in vedere numarul tot mai mare de jucatori cu materiale sau nu, care incearca sa "fenteze" in mod special soft-istii prin tot felul de inginerii facute la fete sau lemne, un ex. atunci cand un material sau un soft nu mai e in parametrii "
                                nu ai fost atent si ai crezut ca "frectia" adica frictiunea e numai pentru cei cu materiale, eu m-am referit la ambele "frectii" adica si paletele softistilor. Verificarea unei palete nu e operatie pe creier, e simplu... atunci cand "frecatorul" cum il numesti tu, observa daca fata pe mijlocul ei agata mingia sau nu, la modul sticla... daca fata nu agata mingea e clar, fata e uzata. hai sa ne respectam intre noi si sa nu incercam sa ne pacalim... stiu, unii sunt disperati sa castige cu orice pret, dar e corect fata de adversarul din fata lui... si cu ce-l incalzeste ca a castigat asa... doar sa-si spuna
                                " hai ca l-am ars si pe fraierul asta... si ce jucator bun sunt eu " Fi bun joaca bine dar cu armele corecte, atunci colegul tau iti va strange mana cu mult fair-play fara sa aibe nimic de reprosat ! Evident daca acea verificare nu e facuta inaintea partidei, dupa partida nu mai are nicio relevanta... Stima !

                                Comentariu


                                • Pentru a evita situatiile in care jucatorii de la o anumita categorie sa ramana pe listele de asteptare desi pe listele principale sunt jucatori inscrisi de la o categorie inferioara propun ca inscrierile sa se faca strict la categoria din care faci parte urmand ca cei ce doresc sa joace la o categorie superioara sa poata fi inscrisi dupa expirarea retragerilor la termen.Multumesc.
                                  FH:Butterfly-Tackiness Drive 1.7mm
                                  BLADE: Gewo Clasic-ALL+/Joola Air Fibre
                                  BH:Stiga Energy Absorber

                                  Comentariu


                                  • Da Cristi , asta e raspunsul ! Nu i strangi mana la final....altii la fel ...poate " pricepe " si se corijeaza .

                                    Comentariu


                                    • Postat în original de ADN Vezi post
                                      Pentru a evita situatiile in care jucatorii de la o anumita categorie sa ramana pe listele de asteptare desi pe listele principale sunt jucatori inscrisi de la o categorie inferioara propun ca inscrierile sa se faca strict la categoria din care faci parte urmand ca cei ce doresc sa joace la o categorie superioara sa poata fi inscrisi dupa expirarea retragerilor la termen.Multumesc.
                                      Asta chiar este o propunere buna.
                                      Nu o sa fie votată, ca o sa primeze dorinta organizatorilor sa aibe lista completa cat mai repede

                                      Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk
                                      JOOLA Zelebro
                                      FH Joola Rhyzer Pro 45
                                      BH Joola Rhyzer Pro 45

                                      Comentariu


                                      • Postat în original de Pinzar Alin Vezi post
                                        Asta chiar este o propunere buna.
                                        Nu o sa fie votată, ca o sa primeze dorinta organizatorilor sa aibe lista completa cat mai repede
                                        Organizatori de turnee(parerea mea) sunt tot jucatori in mare majoritate,sunt de acord cu tine dar eu as opta varianta colegului de mai sus.
                                        Postat în original de ADN Vezi post
                                        Pentru a evita situatiile in care jucatorii de la o anumita categorie sa ramana pe listele de asteptare desi pe listele principale sunt jucatori inscrisi de la o categorie inferioara propun ca inscrierile sa se faca strict la categoria din care faci parte urmand ca cei ce doresc sa joace la o categorie superioara sa poata fi inscrisi dupa expirarea retragerilor la termen.Multumesc.
                                        Este corect ,meciurile vor fi mult mai echilibrate si frumoase
                                        Blade . PHOTINO
                                        Fh. Tibhar ev. Mx-p
                                        Bh.:Tibhar ev. Mx-p MATERIALE TENIS DE MASA EMI.TT

                                        Comentariu


                                        • Puteti sa-mi spuneti, va rog, daca-n anul tenisistic viitor, se va pastra aceeasi formula de calcul a mediei punctelor? Multumesc.
                                          Nittaku Acoustic
                                          FH - Xiom Omega V Tour
                                          BH - Xiom Omega V Tour

                                          Comentariu


                                          • pentru cresterea transparentei : inscrierile la turnee (cele de genul "primul venit, primul servit") sa se faca doar pe forum.

                                            Comentariu


                                            • Am mai auzit propunerea aceasta si sub alte forme, cea mai discriminatorie fiind cea cu inscrisul NUMAI la categoria proprie, emisa de un Organizator, propunere pentru anul viitor. Mai bine ne organizam pe caste, si turneele la fel.
                                              1. Poate sa-mi spuna cineva daca este o diferenta enorma intre MP 20.01 - Open si Mp 19.99 - Avansati? oricum sunt mult sub 10% doritori a se juca la categoria superioara.
                                              2. Se incalca regula "primul venit, primul servit" din turnee. Inscrierea se face in timp, nu pe baza de MP. NU poti aplica doua criterii diferite, unul clar e suficient. Daca cineva casca gura si asteapta ultimul moment e firesc sa ramana acasa. Pentru "uituci" exista wildcarduri. Oricum la A+ inscrierea este pe clasament.
                                              3. Participarea la turneele AMATUR inseamna timp si bani. Poti avea MP maxim cu 2-3 turnee jucate pe an si clasament mediocru, comparativ cu cineva de categorie inferioara cu MP mai mic, cu grila completa si clasament bun. Cine iubeste mai mult acest sport si"produce" mai mult pentru AMATUR, primul sau al doilea?
                                              4. Nu in ultimul rand sesizez o "teama" a categoriilor superioare fata de cele inferioare, cel mai nou exemplu fiind meciul castigat de un avansat impotriva unuia de la elite in grupa superioara! De ce atatea bete in roate? Cum sa faci MP mare daca nu joci la categoria superioara? Sa nu iti trebuiasca un an intreg ca sa urci in categorie, pana la urma valoarea conteaza!
                                              Multumesc
                                              Ultima editare de Bivolaru Stelian; 09.oct.2019, 08:44.
                                              Blade Joola Carbon SWE
                                              FH Butterfly Tenergy 05
                                              BH Giant Dragon Talon Special

                                              Comentariu


                                              • Postat în original de Bivolaru Stelian Vezi post
                                                Am mai auzit propunerea aceasta si sub alte forme, cea mai discriminatorie fiind cea cu inscrisul NUMAI la categoria proprie, emisa de un Organizator, propunere pentru anul viitor. Mai bine ne organizam pe caste, si turneele la fel.
                                                1. Poate sa-mi spuna cineva daca este o diferenta enorma intre MP 20.01 - Open si Mp 19.99 - Avansati? oricum sunt mult sub 10% doritori a se juca la categoria superioara.
                                                2. Se incalca regula "primul venit, primul servit" din turnee. Inscrierea se face in timp, nu pe baza de MP. NU poti aplica doua criterii diferite, unul clar e suficient. Daca cineva casca gura si asteapta ultimul moment e firesc sa ramana acasa. Pentru "uituci" exista wildcarduri. Oricum la A+ inscrierea este pe clasament.
                                                3. Participarea la turneele AMATUR inseamna timp si bani. Poti avea MP maxim cu 2-3 turnee jucate pe an si clasament mediocru, comparativ cu cineva de categorie inferioara cu MP mai mic, cu grila completa si clasament bun. Cine iubeste mai mult acest sport si"produce" mai mult pentru AMATUR, primul sau al doilea?
                                                4. Nu in ultimul rand sesizez o "teama" a categoriilor superioare fata de cele inferioare, cel mai nou exemplu fiind meciul castigat de un avansat impotriva unuia de la elite in grupa superioara! De ce atatea bete in roate? Cum sa faci MP mare daca nu joci la categoria superioara? Sa nu iti trebuiasca un an intreg ca sa urci in categorie, pana la urma valoarea conteaza!
                                                Multumesc
                                                Foarte bine punctat si foarte corect este tot ceea ce ati spus. Scurt si la obiect. Sper sa nu existe derapaje, sa ingradim fiecare categorie in parte si sa discriminam unii jucatori fata de altii. Toti apartinem aceleeasi familii Amatur!
                                                Blade: Mizutani ZLC
                                                FH Nittaku Fastarc G1
                                                BH Xiom Sigma II Euro

                                                Comentariu


                                                • din ce inteleg , incepand cu iulie 2019, pentru incepatori, punctajul pt locurile 5-8 se calculeaza adaugand 2 puncte bonus. Loc 5-8 = MT5-8 + 2 . asta inseamna de obicei punctaj de peste 10 puncte.
                                                  propun sa se revina la (max) 1 punct bonus, e ciudat ca din cateva turnee in care abia ajungi in 5-8 sa te trezesti, vrand-nevrand, la categoria avansati.

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de vdragos Vezi post
                                                    din ce inteleg , incepand cu iulie 2019, pentru incepatori, punctajul pt locurile 5-8 se calculeaza adaugand 2 puncte bonus. Loc 5-8 = MT5-8 + 2 . asta inseamna de obicei punctaj de peste 10 puncte.
                                                    propun sa se revina la (max) 1 punct bonus, e ciudat ca din cateva turnee in care abia ajungi in 5-8 sa te trezesti, vrand-nevrand, la categoria avansati.
                                                    Este foarte bine cum este acum!
                                                    Ai posibilitatea sa mergi la categoria urmatoare mai usor si, in acelasi timp, sa cazi foarte usor daca nu faci fata acolo...
                                                    Inainte trebuia sa ai foarte multe podiumuri ca sa poti trece la categoria urmatoare... Sansele erau mult prea mici...

                                                    Trimis de pe al meu Huawei Mate 10 PRO folosind Tapatalk
                                                    Blade: Andro Treiber H
                                                    Fh: Nittaku Fastarc G-1
                                                    Bh: Nittaku DHS Hurricane 3 Neo

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X