Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

A fost blat? Ce măsuri putem aplica?

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de mandelafree Vezi post
    [ATTACH=CONFIG]15756[/ATTACH]


    Acesta este raspunsul lui Csaby si parerea lui vis a vis de ce s-a intamplat. Nu pot sa nu remarc vehementa cu care este condamnat.
    Asadar:
    Fapte: Grupa superioara cu doi mureseni (prieteni de-ai nostri) si un brasovean (tot prieten de-al nostru). Primul meci Simon(apropos Alexandre se scrie cu S mare)-Bondoc. Nu se joaca fiindca Simon e de negasit, inteleg. Dar se joaca Irsai-Bondoc 3-0(surpriza sau blat daca e sa ne luam dupa mediile celor doi). Simon-Bondoc 3-0. Simon-Irsai 0-3. Meci prezentat trunchiat in prima faza doar cu 4 mingi din care Csaby da afara sau in fileu cu privirea in alta parte. Alexandru &CO incep un mic scandal cu organizatorii, injurii, degete ridicate si prefera sa nu joace seturile de departajare.
    Se creeaza un tsunami pe forum si comisia de disciplina la propunerea lui Rasvan Crisan ii penalizeaza pe cei doi cu o intransigenta iesita din comun, total in afara regulamentului cu injumatatirea numarului de puncte(de ce nu toate, de ce nu 25%). Decizie arbitrara, injusta, si fara a se baza pe vreo prevedere regulamentara in sensul asta. Se incearca sa se dea exemple ITTF, dar acolo sanctiunea s-a bazat pe o prevedere regulamentara clara.
    Acest lucru putea fi evitat.
    Asadar solicit Comisiei reevaluarea situatiei si renuntarea la penalizarea celor doi tinand cont de faptul ca nu exista o prevedere regulamentara in acest sens.
    Va rog sa nu comentati acest post. De asemenea va rog daca veti considera ca decizia Comisiei trebuie anulata sa dati like, acesta fiind un semnal si pentru Comisie.


    PS - Csaby nu iasa din scena(nici pe usa din fata, nici pe usa din spate) cum am vazut mai sus si cum si-ar dori, poate, multi.
    Si Irsai se scrie cu I mare.


    Ce am scris mai sus reprezinta o contestatie.



    Stimate domn,


    Cu siguranta ca, impreuna cu d-l Sarcani sunteti cei mai in masura sa-l reprezentati pe Csaba, probabil mai bine decat el insusi...
    Am intervenit pentru a elimina o greseala care se propaga in pixul multora dintre intervenienti. Penalizarea dictata de Comitetul Director are acoperire regulamentara, chiar primul paragraf, conceput inca de la primele editii enunta principiul de baza al Amaturului: respectarea și încurajarea fair-play-ului participanților! Fara dubii, Comitetul Director are dreptul sa intervina ori de cate ori constata lipsa fair-play-ului. Mai mult, faptul ca multe situatii de blat nu sunt penalizate sunt din cauza aceluiasi paragraf, care acorda credit jucatorului, daca exista 1% probabilitatea de a gresi. De aceasta data, Comitetul Director are dovada tehnica privind non-combatul liderului de clasament, care ar fi normal sa fie si model pentru toti. Nu am pus nici un moment sub semnul intrebarii intentia lui Csaba. Penalizarea mi se pare insa disproportionata, chiar daca am acceptat decizia Comitetului Director. Fiind cel mai vechi coordonator al acestei miscari, mi-am permis sa intervin, pentru a cauta o cale de revenire si de gasire a unei decizii juste.

    Un argument puternic pentru contestatia pe care ati formulat-o ar fi insa un raspuns scurt si fara echivoc, cu DA sau NU la o singura intrebare, pe care va rog sa i-o transmiteti:

    Domnule Csaba Simon, ati cedat voit cu 3-0 meciul impotriva d-lui Irsai?

    Daca veti putea transmite raspunsul aici pe site, voi fi recunoscator.

    Postat în original de marcelgiosan
    6. Regulamentul
    6.1. Regulamentul de joc
    Turneele AmaTur au ca principiu de bază respectarea și încurajarea fair-play-ului participanților.
    ...
    ?n același timp, în spirit de fair-play, în situațiile în care din motive tehnice nu pot fi luate decizii conform regulamentului, se va acorda credit jucătorului.

    Comentariu


    • Sunt relativ recent venit in Amatur, am fost placut surprins de comunitate - oameni frumosi care fac ceea ce le place, ceea ce iubesc. Insusi denumirea Ama Tur este sugestiva - circuitul oamenilor care IUBESC tenisul de masa - nu il fac neaparat pentru bani, titluri, etc. Acuma aceste tensiuni existente pot fi cu usurinta depasite, dar pentru asta nu trebuie sa cautam raspunsul in regulamente si legi care sunt permanent perfectibile ci in legile universale stipulate in toate religiile: sa nu furi, sa nu minti, sa nu ucizi (avand sensul mai larg de a-ti iubi aproapele si de a nu fi niciodata violent cu vorba sau fapta). Ele apar in Biblie , identic in traditia Zen in spiritualitatea Indiana etc. Csabi le a cam incalcat pe toate ennumerate prin atitudinea sa. Ar fi simplu sa recunoasca public ca a gresit si sa isi ceara iertare si ar vedea ca nimeni nu-i vrea capul pe tava. In schimb prin atitudinea lui si cu autoritatea pe care o are in domeniu invrajbeste oamenii intre ei. "Ma retrag umilit" - dincolo de aparenta smerenie face constient sau nu jocul unor fortze negre care vor dezbinare. Prin aceste cuvinte strambe induce vrajba - pentru ca toti simpatizantii prietenii coetnicii se vor simti prin adeziune si ei umiliti si vor riposta. Este banal sa recunoasca sincer si sa si ceara scuze si tot conflictul s-ar aplana si pe viitor ar fi reglementari clare pentru astfel de situatii. In splus prin aceasta atitudine elementara de bun simt ar aduce armonie si BINE in aceasta comunitate si chiar dincolo de ea. Dar deocamdata se pare ca nu-l lasa orgoliul de mare jucator. Iar prin aceasta el devine cel mai mic. "Cine se ridica(semetzeste) va fi coborat(umilit), cine se coboara(este umil) va fi ridicat" Pana la urma este o chestiune intre el si viatza. Cu sau fara el Amaturul va merge inainte! Asa ca alegerea care o face ii va defini in continuare destinul. Iar in ceea ce priveste respecatarea legilor firii - fiecare sa se uite in el insusi - pentru ca fiecare popor, fiecare comunitate are conducatorii pe care ii merita. Daca am fi toti usa de biserica am avea conducerea ideala. Repet nu am nimic cu nimeni, imi place Amaturul, imi place si Csabi. Nu-mi plac atitudinile pe care le afiseaza acum si sper sa-si revina spre binele lui in primul rand. Iar cei care ii sunteti aproape nu sunteti deloc intelepti suflandu-i in pene. Faceti-l sa inteleaga un lucru elementar: ca a gresi este omeneste dar a persevera in greseala este diablolic! Numai BINE tuturor si Succese frumoase!

      Comentariu


      • Postat în original de sarcani Vezi post
        Simon Csaby a ținut să si expună si aici punctul lui de vedere. " Referitor la cele întâmplate sâmbătă imi fac mea culpa si mi pare rau pentru tot scandalul creat. Pe această cale va solicit renunțarea la penalizare. De asemenea consider că valoarea penalizări este injusta si nefondată regulamentar, afect?nd mi tot anul competițional."
        Adi 17. Am postat mai sus parerea lui Simon.

        Comentariu


        • Postat în original de GeluBv Vezi post
          Stiu, in schimb eu am solicitat adminului să sanctioneze regulamentar jigniri si calomnii de aici. Cele de pe Facebook le-am raportat acolo.
          Asta este o jignire de bine

          Comentariu


          • Postat în original de Dumitrescu Cornel Vezi post
            buna dimineata.se pot sanctiona si injuriile care mi-au fost adresate de catre un ilustru conducator din amatur pe messenger !?le am si le pot depune la dosar!
            Tu nu ai voie ca nu iti scrie numele cu verde pe forum

            Comentariu


            • Cine nu greseste niciodata sa ridice primul piatra ... Sa fim seriosi . Csabi merita din plin sefia Amatur !

              Comentariu


              • Postat în original de Dan2 Vezi post
                Stimate domn,


                Cu siguranta ca, impreuna cu d-l Sarcani sunteti cei mai in masura sa-l reprezentati pe Csaba, probabil mai bine decat el insusi...
                Am intervenit pentru a elimina o greseala care se propaga in pixul multora dintre intervenienti. Penalizarea dictata de Comitetul Director are acoperire regulamentara, chiar primul paragraf, conceput inca de la primele editii enunta principiul de baza al Amaturului: respectarea și încurajarea fair-play-ului participanților! Fara dubii, Comitetul Director are dreptul sa intervina ori de cate ori constata lipsa fair-play-ului. Mai mult, faptul ca multe situatii de blat nu sunt penalizate sunt din cauza aceluiasi paragraf, care acorda credit jucatorului, daca exista 1% probabilitatea de a gresi. De aceasta data, Comitetul Director are dovada tehnica privind non-combatul liderului de clasament, care ar fi normal sa fie si model pentru toti. Nu am pus nici un moment sub semnul intrebarii intentia lui Csaba. Penalizarea mi se pare insa disproportionata, chiar daca am acceptat decizia Comitetului Director. Fiind cel mai vechi coordonator al acestei miscari, mi-am permis sa intervin, pentru a cauta o cale de revenire si de gasire a unei decizii juste.

                Un argument puternic pentru contestatia pe care ati formulat-o ar fi insa un raspuns scurt si fara echivoc, cu DA sau NU la o singura intrebare, pe care va rog sa i-o transmiteti:

                Domnule Csaba Simon, ati cedat voit cu 3-0 meciul impotriva d-lui Irsai?

                Daca veti putea transmite raspunsul aici pe site, voi fi recunoscator.
                Da Dane ,la ultimul turneu organizat de tine a fost ditamai tortul si nu un simplu blat,pai stateam cu un amic (nu are rost sa ii dau numele)si adversarii mei din superioare intre seturi consultau foaia sa vada cit trebuie sa se termine meciul ca sa ma exmatriculeze (aveam 2 victorii si ei aveau un singur rezultat favorabil pentru amindoi) asa ca nu mai au rost comentarile .

                Comentariu


                • Vreau sa cred ca in timpul in care noi "polenizam" aici Comitetul Director lucreaza si ca Presedintele Johannis va iesi la ora 18 cu un comunicat. Asteptam cu interes.
                  Acest subiect va ajunge in curand la acelasi numar de pagini si afisari ca turneul de la Targu Secuiesc. Oricum are afisari de 4 ori mai multe decat Regulamentul.
                  Timo Boll ALC F/B Tenergy 05.
                  https://www.youtube.com/channel/UCzq...cyMHq2mWRUvN3A
                  Va rog sa aveti o viata frumoasa.

                  Comentariu


                  • Postat în original de mandelafree Vezi post
                    Vreau sa cred ca in timpul in care noi "polenizam" aici Comitetul Director lucreaza si ca Presedintele Johannis va iesi la ora 18 cu un comunicat. Asteptam cu interes.
                    Acest subiect va ajunge in curand la acelasi numar de pagini si afisari ca turneul de la Targu Secuiesc. Oricum are afisari de 4 ori mai multe decat Regulamentul.
                    E posibil sa astepte un raspuns la intrebarea mea...

                    Comentariu


                    • Postat în original de Dan2 Vezi post
                      E posibil sa astepte un raspuns la intrebarea mea...
                      Csaby si-a facut mea culpa. Nu stiu ce inseamna aia, dar cred ca nu tre sa mai astepte nimeni nimic.
                      Timo Boll ALC F/B Tenergy 05.
                      https://www.youtube.com/channel/UCzq...cyMHq2mWRUvN3A
                      Va rog sa aveti o viata frumoasa.

                      Comentariu


                      • Postat în original de sarcani Vezi post
                        Adi 17. Am postat mai sus parerea lui Simon.
                        foarte frumos din partea lui ca si-a facut mea culpa. Felicitari! Speram sa nu fie doar din varful buzelor. Dar asta se va vedea pe viitor. Si daca chiar este constient ca a gresit sa stearga mesajul de pe fb care contravine cu acesta. Sau sa-l inlocuiasca cu acesta.

                        Comentariu


                        • Postat în original de mandelafree Vezi post
                          Csaby si-a facut mea culpa. Nu stiu ce inseamna aia, dar cred ca nu tre sa mai astepte nimeni nimic.
                          Nu te supara, te rog, dar pentru mine nu este suficient de clar. Mea culpa poate insemna multe altele decat recunoasterea faptului ca a cedat voit jocul cu 3-0 pentru a-l scoate din carti pe cel de-al treilea.
                          Un raspuns fara echivoc ar fi recunoasterea despre care a scris extrem de clar Adi17 mai sus cu cateva mesaje. Orgoliul despre care mai vorbeste acolo Adi17 nu-si are locul in acest moment.

                          Comentariu


                          • Postat în original de mandelafree Vezi post
                            Csaby si-a facut mea culpa. Nu stiu ce inseamna aia, dar cred ca nu tre sa mai astepte nimeni nimic.
                            ? îl recunoașteți pe cel care v-a furat mașina? ? După cum a vorbit avocatul lui, nu mai sunt sigur dacă am avut vreodată mașină?

                            Un avocat ține o pledoarie la un proces: ? Domnilor jurați! însăși faptul că acuzatul a apelat la serviciile mele demonstrează cu prisosință că este complet iresponsabil?
                            ”Cea mai mare bogatie este sa fii multumit cu ceea ce ai.” Cicero

                            Comentariu


                            • Postat în original de Liuian Vezi post
                              – îl recunoașteți pe cel care v-a furat mașina? – După cum a vorbit avocatul lui, nu mai sunt sigur dacă am avut vreodată mașină…

                              Un avocat ține o pledoarie la un proces: – Domnilor jurați! însăși faptul că acuzatul a apelat la serviciile mele demonstrează cu prisosință că este complet iresponsabil…
                              Ej nebun.
                              Timo Boll ALC F/B Tenergy 05.
                              https://www.youtube.com/channel/UCzq...cyMHq2mWRUvN3A
                              Va rog sa aveti o viata frumoasa.

                              Comentariu


                              • Postat în original de mandelafree Vezi post
                                Ej nebun.
                                Fireste!
                                ”Cea mai mare bogatie este sa fii multumit cu ceea ce ai.” Cicero

                                Comentariu


                                • Corect se spune: E fireste. Probabil ca sigur asa se spune.
                                  Timo Boll ALC F/B Tenergy 05.
                                  https://www.youtube.com/channel/UCzq...cyMHq2mWRUvN3A
                                  Va rog sa aveti o viata frumoasa.

                                  Comentariu


                                  • Postat în original de mandelafree Vezi post
                                    Corect se spune: E fireste. Probabil ca sigur asa se spune.
                                    Fireste, ca aveti dreptate. Avocatii au dreptate intotdeauna

                                    Si iarasi.... fireste ca "probabil" si "sigur" nu au ce cauta in aceeasi fraza
                                    ”Cea mai mare bogatie este sa fii multumit cu ceea ce ai.” Cicero

                                    Comentariu


                                    • E o propozitie. Si in aceeasi propozitie are voie.
                                      Nu inteleg de ce l-au banat pe Vasile Fodoran. Am cautat pe net si am gasit un domn Vasile Fodoran care este antrrenor de tenis de masă. Cred ca am fi putut invata lucruri de la dansul. Chiar ca-mi pare rau.
                                      Ultima editare de mandelafree; 23.oct.2019, 18:42.
                                      Timo Boll ALC F/B Tenergy 05.
                                      https://www.youtube.com/channel/UCzq...cyMHq2mWRUvN3A
                                      Va rog sa aveti o viata frumoasa.

                                      Comentariu


                                      • Postat în original de mandelafree Vezi post
                                        E o propozitie. Si in aceeasi propozitie are voie.
                                        Nu inteleg de ce l-au banat pe Vasile Fodoran. Am cautat pe net si am gasit un domn Vasile Fodoran care este antrrenor de tenis de masă. Cred ca am fi putut invata lucruri de la dansul. Chiar ca-mi pare rau.
                                        ...De parca i-ar fi dat bice pe spate. Sigur ca invatam....de exemplu, cum se emit facturi fiscale, pentru prestarea unor servicii.
                                        ”Cea mai mare bogatie este sa fii multumit cu ceea ce ai.” Cicero

                                        Comentariu


                                        • Postat în original de Liuian Vezi post
                                          ...De parca i-ar fi dat bice pe spate. Sigur ca invatam....de exemplu, cum se emit facturi fiscale, pentru prestarea unor servicii.
                                          Am inteles. Il urati pe om.
                                          Timo Boll ALC F/B Tenergy 05.
                                          https://www.youtube.com/channel/UCzq...cyMHq2mWRUvN3A
                                          Va rog sa aveti o viata frumoasa.

                                          Comentariu


                                          • Tin sa mentionez ca nu il cunosc pe Simon, dar am avut placerea sa il cunosc pe Alex Bondoc la un concurs la Brașov.
                                            Cred ca masura aplicata a fost rezultatul unei exagerari datorata faptului ca totul a fost prins pe viu, dar acum multi ani, am asistat la evenimente si mai neplacute, cum ar fi pierderea tuturor meciurilor in inferioare in mod voit cu 3-2 ( a se vedea "jucatorul" Ciortescu aici : http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...l=1#post320809) sau a tuturor meciurilor din inferioare ( http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...l=1#post310009 ) ca mai apoi sa castige A+ de la Gura Humorului si titlul de campion la amatori in acel an, in defavoarea lui Iacob Gabriel.

                                            Acest tertip a fost observat de mai multi jucatori si membri ai conducerii Amatur ( Marcel Giosan, Emi, Pali, Gelu etc ) care nu au luat nici o masura impotriva acestui jucator, desi era destul de clar ceea ce se intampla.
                                            Daca atunci s-ar fi luat masuri drastice, cu siguranta nu am fi ajuns la acest moment.
                                            In semn de protest in acel an, am donat tricoul de Campion Amatur pe care l-am castigat domnului Ion Plaiasu .
                                            Frumusetea acestui circuit nu consta in castigarea unei cupe sau a unui tricou, ci cred ca prin ceea ce faci ( la masa si in afara ei ) ajuti o comunitate sa creasca si iti faci o familie, alaturi de care petreci timp de calitate.
                                            Ei bine acesti jucatori care fac acest tip de lucruri nu fac cinste Amaturului si nici lor, deoarece data viitoare cand ii vei avea in fata, vei sti ca nu sunt din "familia" ta si , asa cum simt eu, ei ajung sa scarbeasca si sa intineze aceasta comunitate frumoasa.

                                            Din pacate, vad ca se pune accentul din ce in ce mai mult pe obtinerea de titluri, tricouri, cupe prin orice mijloace si cred ca trebuie luate masuri in acest sens, masuri ce au fost exprimate de catre ceilalti membri ai forumului ( un singur titlu de campion judetean, aplicarea de sanctiuni si pentru non combat si pentru blaturi, respectarea mai atenta a regulamentului ITTF cu privire la comportamentul jucatorilor si desemnarea unui arbitru la fiecare meci etc ). Nu am nimic personal cu niciunul din cei care fac acest tip de "intelegeri" dar trebuie sa inteleaga ca prin ceea ce fac ii jignesc pe cei din jur si jignesc acest sport care ne ofera atatea si atatea momente frumoase.
                                            Ultima editare de Bogdan A; 23.oct.2019, 18:58.
                                            Blade 1 : Butterfly Jun Mizutani Super ZLC Blade 2: Butterfly Custom Arylate
                                            Fh: Tenergy 05 2.1 mm Fh: Tenergy 05 2.1 mm
                                            Bh: Tenergy 05 FX 2.1 mm Bh : Tenergy 05 FX 2.1 mm

                                            Comentariu


                                            • Fiind profesor emerit Dl.Vasile Fodoran poate fi apreciat ca facand parte din Sfatul Batranilor dacici in tenis de masă ! Antrenor-formator de prezent si viitor romanesc !

                                              Comentariu


                                              • Postat în original de mandelafree Vezi post
                                                Csaby si-a facut mea culpa. Nu stiu ce inseamna aia, dar cred ca nu tre sa mai astepte nimeni nimic.
                                                Alooo... nea Mandela pe care post și-a expus punctul de vederee Realitatea, B1 TV., sau Facebook? După atâtea zile chiar nu mai așteptăm nimic.Vad regrete numai din partea avocaților! Pă "persoana fizica" nimic!
                                                Ultima editare de buzatu vasile; 23.oct.2019, 19:54.

                                                Comentariu


                                                • Postat în original de Gigi Spin Vezi post
                                                  Fiind profesor emerit Dl.Vasile Fodoran poate fi apreciat ca facand parte din Sfatul Batranilor dacici in tenis de masă ! Antrenor-formator de prezent si viitor romanesc !
                                                  Multumesc pentru lamuriri.
                                                  Timo Boll ALC F/B Tenergy 05.
                                                  https://www.youtube.com/channel/UCzq...cyMHq2mWRUvN3A
                                                  Va rog sa aveti o viata frumoasa.

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de buzatu vasile Vezi post
                                                    Alooo... nea Mandela pe care post și-a expus punctul de vederee Realitatea, B1 TV.,TT Concept sau Facebook? După atâtea zile chiar nu mai așteptăm nimic.Vad regrete numai din partea avocaților! Pă "persoana fizica" nimic!
                                                    Niveluri diferite... Gulliver in țara piticilor... ?ți explică nea Gigi! [emoji6]

                                                    Trimis de pe al meu Huawei P30 Pro folosind Tapatalk
                                                    Blade: Andro Treiber H
                                                    Fh: Nittaku Fastarc G-1
                                                    Bh: Nittaku DHS Hurricane 3 Neo

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X