Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

A fost blat? Ce măsuri putem aplica?

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de buzatu vasile Vezi post
    Singur și-a călcat reputația în picioare. Și în mod sigur nu e prima oara! Uitați-vă la Enciu și Vlase. îl duce Gica prin toată tara, se antrenează cu el, e șeful lui la munca și patron,ii da salariu, se susțin la masa de joc dar niciodată în ultimii 4 ani nu l-am văzut pe Enciu sa îl lase pe Vlase sa castige la vre-un concurs! Și de întâlnit la masa de joc sau întâlnit mai mult decât oricare alte perechi de prieteni. Dar spre deosebire de ceilalți impricinati Vlase și Enciu au COLOANA VERTEBRALA. Nevertebratele nu au ce cauta în Amatur și mai ales sa reprezinte România si în competițiile internationale fie ele și de veterani cu sau fără" plimbatul pe la biserici" catolice sau ortodoxe. Dumnezeu ?ți dă... Nu ?ți baga și în sac!
    Cinste lor!

    Trimis de pe al meu ANE-LX1 folosind Tapatalk
    Blade: Nittaku Acoustic;
    FH: Butterfly Tenergy 05;
    BH: Victas Stiff.

    Comentariu


    • Din raspunsul pe care chiar sIMON il da incepe cu "Dragi prieteni amaturisti am aflat cu uimire sanctiunea pentru blat"!!! Hello!!! de ce dl sIMON nu a-ti reactionat asa de la inceput,era mult mai ok si poate nu se ajungea aici stii doar "greseala recunoscuta e pe jumatate iertata" cum spune un vechi proverb romanesc.
      Cum poti sa afirmi asa ceva ca ai fost injurat cand pe filmare,dau mana cu tine iti spun ca mi-a facut placere si ca eram curios de mult sa joc impotriva ta. Am plecat de la masa si m-am asezat linistit jos langa tarc fara sa mai comentez ceva. Exact in acel moment unul dintre baietii cu care eram,ma face atent ca se pregateste ceva necurat(v-au auzit cum vb in maghiara) repet prea pe fata!!! Iar la 2-0 m-am ridicat si am plecat catre organizatorii sa le spun deznodamantul acestei mizerii pe care surpriza...tu ai provocat-o!!! Nici atunci nu am crezut ca esti in stare de asa ceva,am crezut ca ma perpelesti usor pe jar si sigur o sa iei macar set lui iRSAI. Dar surpriza: nu ai facut-o.
      In cele din urma la masa organizatoriilor au ajuns si cele 2 personaje care erau satisfacute de rezultatul lor marsav. Dupe ce sIMON a facut afirmatia pe care si Pali a auzit-o"dau meciul cu-i vreau eu si cand vreau eu" a fost momentul de cotitura ptr mine. Am avut un moment de rabufnire la adresa organizatoriilor ptr ca nu lu-au masuri de nici un fel,iar cand mi-au spus ca trebuie sa joc set de departajare am izbucnit cu injuraturii la adresa lui sIMON si a lui iRSAI. Dupa atata ipocrizie cred ca orice om isi pierdea firea in momentele acelea. M-am simtit atat de jicnit si de faptul ca organizatorii nu au luat masuri atunci pe loc, sa-i spuna dl iRSAI sa nu mearga mai departe si sa inceteze cu mascarada asta. Cred ca daca se intampla asta, toata nebunia asta se termina atunci. Nici in al 12-lea ceas nu-ti dai seama de repercursiunile si gravitatea actiunilor tale.
      Iar afirmatia ta de acum este una puerila si penibila asa ca sa mai "dregi busuiocu" saracu de tine. Imi pare rau ca un sportiv ca tine, care a fost supus de-a lungul timpului la acelasi tratamente nu ai invatat nimic din ele, ssi chiar tu sa recurgi la aceasi marsavie intr-un concurs de amatori.
      Pacat foarte PACAT CA IESI PE USA DIN DOS!!!
      Ultima editare de Alexandrel Bv13; 22.oct.2019, 14:41.
      13 Rules

      Comentariu


      • Postat în original de Alexandrel Bv13 Vezi post
        Din raspunsul pe care chiar sIMON il da incepe cu "Dragi prieteni amaturisti am aflat cu uimire sanctiunea pentru blat"!!! Hello!!! de ce dl sIMON nu a-ti reactionat asa de la inceput,era mult mai ok si poate nu se ajungea aici stii doar "greseala recunoscuta e pe jumatate iertata" cum spune un vechi proverb romanesc.
        Cum poti sa afirmi asa ceva ca ai fost injurat cand pe filmare,dau mana cu tine iti spun ca mi-a facut placere si ca eram curios de mult sa joc impotriva ta. Am plecat de la masa si m-am asezat linistit jos langa tarc fara sa mai comentez ceva. Exact in acel moment unul dintre baietii cu care eram,ma face atent ca se pregateste ceva necurat(v-au auzit cum vb in maghiara) repet prea pe fata!!! Iar la 2-0 m-am ridicat si am plecat catre organizatorii sa le spun deznodamantul acestei mizerii pe care surpriza...tu ai provocat-o!!! Nici atunci nu am crezut ca esti in stare de asa ceva,am crezut ca ma perpelesti usor pe jar si sigur o sa iei macar set lui iRSAI. Dar surpriza: nu ai facut-o.
        In cele din urma la masa organizatoriilor au ajuns si cele 2 personaje care erau satisfacute de rezultatul lor marsav. Dupe ce sIMON a facut afirmatia pe care si Pali a auzit-o"dau meciul cu-i vreau eu si cand vreau eu" a fost momentul de cotitura ptr mine. Am avut un moment de rabufnire la adresa organizatoriilor ptr ca nu lu-au masuri de nici un fel,iar cand mi-au spus ca trebuie sa joc set de departajare am izbucnit cu injuraturii la adresa lui sIMON si a lui iRSAI. Dupa atata ipocrizie cred ca orice om isi pierdea firea in momentele acelea. M-am simtit atat de jicnit si de faptul ca organizatorii nu au luat masuri atunci pe loc,sa-i spuna dl iRSAI sa nu mearga mai departe si sa inceteze cu mascarada asta. Cred ca daca se intampla asta, toata nebunia asta se termina atunci. Nici in al 12-lea ceas nu-ti dai seama de repercursiunile si gravitatea actiunilor tale.
        Iar afirmatia ta de acum este una puerila si penibila asa ca sa mai "dregi busuiocu" saracu de tine. Imi pare rau ca un sportiv ca tine, care a fost supus de alungul timpului la acelasi tratamente nu ai invatat nimic din ele, sa recurgi la aceasi marsavie intr-un concurs de amatori. Pacat foarte PACAT CA IESI PE USA DIN DOS!!!
        Din păcate, acest mesaj nu va ajunge la fanii dumnealui, care a ales să se destăinuie pe Facebook, acolo unde toți ?i iau apărarea.

        Comentariu


        • Postat în original de Oktaw Marius Vezi post
          Din păcate, acest mesaj nu va ajunge la fanii dumnealui, care a ales să se destăinuie pe Facebook, acolo unde toți ?i iau apărarea.
          Pe mine prea putin ma intereseaza! Am discutat cu dl Sarcani si i-am spus exact acelasi lucru. Dl Sarcani este total de acord cu mine si nici dansul nu aproba un astfel de comportament de non-combat.
          13 Rules

          Comentariu


          • Marius,ei o sa moara aparandu-l de Csaba,eu o sa mor aparandu-l pe Alex si aparand fair-playul cu care am fost invatat la sala!Nu ai fost anul acesta in vara cand la ultima etapa din campionatul nostru intern am avut meci cu Pista,Pista nu mai avea sanse la un loc mai bun,eu ma bateam cu Marian Costache pentru locul 3,am condus cu 2-0 si m-a intors Pista ,am luat bataie cu 3-2!L-am felicitat pe Pista si suntem in continuare prieteni in afara terenului si „dusmani de moarte” la masa!Cu tine este altceva te las pe tine sa spui...

            Comentariu


            • Postat în original de Alexandrel Bv13 Vezi post
              Pe mine prea putin ma intereseaza! Am discutat cu dl Sarcani si i-am spus exact acelasi lucru. Dl Sarcani este total de acord cu mine si nici dansul nu aproba un astfel de comportament de non-combat.
              Asa este. Ma supara ca nu spuneti decat jumatate din ce v-am spus. La fel de mult , sau poate mai mult sunt suparat pe conducerea Amatur, care a luat aceasta masura abuziva, care nu a cerut parerea celor implicati. Asta ma sperie cel mai tare. Toata lumea o tine ca a fost blat. Ok. Nu intelegeti ca nu este trecut in regulament o pedeapsa pentru o astfel de fapta. Chiar asa este de greu de inteles?

              Comentariu


              • Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	csaby.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	92,8 KB 
ID:	777205

                Acesta este raspunsul lui Csaby si parerea lui vis a vis de ce s-a intamplat. Nu pot sa nu remarc vehementa cu care este condamnat.
                Asadar:
                Fapte: Grupa superioara cu doi mureseni (prieteni de-ai nostri) si un brasovean (tot prieten de-al nostru). Primul meci Simon(apropos Alexandre se scrie cu S mare)-Bondoc. Nu se joaca fiindca Simon e de negasit, inteleg. Dar se joaca Irsai-Bondoc 3-0(surpriza sau blat daca e sa ne luam dupa mediile celor doi). Simon-Bondoc 3-0. Simon-Irsai 0-3. Meci prezentat trunchiat in prima faza doar cu 4 mingi din care Csaby da afara sau in fileu cu privirea in alta parte. Alexandru &CO incep un mic scandal cu organizatorii, injurii, degete ridicate si prefera sa nu joace seturile de departajare.
                Se creeaza un tsunami pe forum si comisia de disciplina la propunerea lui Rasvan Crisan ii penalizeaza pe cei doi cu o intransigenta iesita din comun, total in afara regulamentului cu injumatatirea numarului de puncte(de ce nu toate, de ce nu 25%). Decizie arbitrara, injusta, si fara a se baza pe vreo prevedere regulamentara in sensul asta. Se incearca sa se dea exemple ITTF, dar acolo sanctiunea s-a bazat pe o prevedere regulamentara clara.
                Acest lucru putea fi evitat.
                Asadar solicit Comisiei reevaluarea situatiei si renuntarea la penalizarea celor doi tinand cont de faptul ca nu exista o prevedere regulamentara in acest sens.
                Va rog sa nu comentati acest post. De asemenea va rog daca veti considera ca decizia Comisiei trebuie anulata sa dati like, acesta fiind un semnal si pentru Comisie.

                PS - Csaby nu iasa din scena(nici pe usa din fata, nici pe usa din spate) cum am vazut mai sus si cum si-ar dori, poate, multi.
                Si Irsai se scrie cu I mare.

                Ce am scris mai sus reprezinta o contestatie.
                Ultima editare de mandelafree; 22.oct.2019, 15:53.
                Timo Boll ALC F/B Tenergy 05.
                https://www.youtube.com/channel/UCzq...cyMHq2mWRUvN3A
                Va rog sa aveti o viata frumoasa.

                Comentariu


                • Domnule Ciobanu. Cand am auzit prima data de sanctiune, am spus foarte bine, asa le trebuie. Insa cand am inteles cum a fost acordata nu am fost deloc de acord. Asta trebuie sa intelegeti. Eu nu mor sa l apar pe Simon , eu mor sa apar dreptatea.

                  Comentariu


                  • Postat în original de sarcani Vezi post
                    Domnule Ciobanu. Cand am auzit prima data de sanctiune, am spus foarte bine, asa le trebuie. Insa cand am inteles cum a fost acordata nu am fost deloc de acord. Asta trebuie sa intelegeti. Eu nu mor sa l apar pe Simon , eu mor sa apar dreptatea.
                    Am inteles puctul dvs de vedere dar cu siguranta in anumite cazuri acest Comitet poate lua decizii si sa le incadreze la paragraful:
                    - eventualele contestații se vor soluționa de către Comitetul Director.

                    Comentariu


                    • Acesta este un raspuns echilibrat si normal.

                      Comentariu


                      • Cer iertare ca indraznesc o propunere in aceasta dezbatere, fara sa am experienta concursurilor si stiinta regulamentelor. Cred ca sanctiunea cu injumatatirea punctelor (care pare oarecum arbitrara) ar putea fi inlocuita cu una educativa, constind in retrogradarea jucatorului in cea de-a patra categorie valorica (incepatori) pentru un anumit numar de turnee (sa zicem 5). O astfel de pedeapsa ar avea ca urmari atit evidentierea unei atitudini indoielnice, cit si satisfactia unor jucatori aflati la inceput de drum de a intilni un jucator de top. In acest fel exista speranta ca cel pedepsit sa-si aduca aminte cum e sa lupti pentru fiecare minge si pentru fiecare punct. Mai mult, punctele ce se doreau anulate se vor pierde datorita nivelului competitiei. Acest tip de pedeapsa este adesea folosit in lumea sportului (cunoscute fiind cazurile din fotbal).

                        Comentariu


                        • Intervin si eu prin a-mi exprima total dezacordul privind decizia Comitetului Director referitor la sanctiunea primita de cei doi jucatori. Nu vreau sa se inteleaga ca sunt adeptul actelor de indisciplina, lipsa fair-play-ului, blaturilor etc. insa ce ma nemultumeste este modul in care s-a tratat acest caz, in lipsa unor reglementari clare din regulament, precum si aceasta pedeapsa, unica in istoria Amaturului (probabil ma insel, dar eu nu stiu ceva asemanator). Cum spunea un coleg, luna aceasta , trebuie sa recunoastem, este o luna a blaturilor in Amatur datorita sistemului actual. Intr-un fel sau altul multi jucatori si-au vazut interesul si prin metode mai putin fair-play si-au atins scopul. Blatul lui Simon Csaba nu este unic in Amatur, insa pentru faptul ca este al numarului unu din clasament, trebuie in opinia unora sanctionat drastic !!! Nu e corect domnilor! Ori sanctionam tot, ori nimic! Imi aduc aminte de un caz, anii trecuti, un jucator la acea vreme favoritul nr 1 al turneului la categoria lui, a pierdut toate meciurile din grupa inferioara cu 3-2 pentru a nu trece la categoria superioara . Nu s-a luat nicio masura disciplinara. Blat mai evident nici ca se putea. Repet, daca e sa se ia o decizie, sa fie in mod egal pentru toti cei care, in opinia Comitetului Director, au gresit.
                          Da, intr-adevar Csabi a gresit , dar a gresit la turneul de la Tg Secuiesc si normal ar fi sa fie pedepsit pentru fapta lui de la acest turneu.Nu poti sa stergi munca lui de un an de zile pentru un moment de ratacire. Csabi incanta prin jocul lui atipic. Oricand unui iubitor al tenisului de masa ii face placere sa joace sau sa priveasca un astfel de jucator la masa de joc. Am avut placerea sa il urmaresc pe Csabi in multe turnee, la fel si in ultimele lui meciuri impotriva unui alt jucator de exceptie, Marchis Maximilian si credeti-ma a fost cu adevarat un spectacol sportiv. Chiar ii spuneam unui coleg, ca la Campionatul Mondial de tenis de masă de la Budapesta , in fazele superioare, am vazut meciuri live, cu mult sub nivelul prestat de cei doi ,,amaturisti". Acum vad ca multi organizatori isi dau cu pumnul in piept si sunt mandrii ca ei nu il mai primesc pe Csabi la turneele lor. Oare a cui va fi pierderea !? Parerea mea este ca in primul rand al acestui circuit dar si a jucatorilor care in timpul meciurilor pe care le joaca Csabi vin ciorchine ca sa il vada.
                          Ieri mergand la sala l-am intalnit in statie pe Csabi, astepta autobusul. Acelasi om simplu pe care il cunoastem cu totii, care se bucura si iti multumeste sincer daca primeste o bucata de ciocolata, nicidecum acea persoana prezentata pe forum ca un criminal in serie de catre unii. L-am intrebat cum e si mi-a raspuns ca ... viata merge inainte. Da, pentru el viata merge inainte, chiar daca acum cativa din Amatur il ponegresc, pentru ca el stie faptul ca are in continuare multi prieteni in jurul lui care il vor ajuta si ii vor fi alaturi. Inchei prin a solicita Comitetului Director sa isi reconsidere decizia data, urmand ca pe viitor sa reglementeze punctual situatii de acest gen.
                          Cu stima, Nelutu Pelaghie -Tg Mureș, fan ever , Simon Csaba .☺

                          Comentariu


                          • Postat în original de krisztalori Vezi post
                            Am urmarit meciul si intr-adevar dl Simon a jucat cu "garda jos" dar as vrea sa va povestesc un lucru interesant legat de dl Simon
                            Aproximativ cu 2 ani in urma la un concurs organizat la Reghin am avut sansa sa castig cu 3-2 in fata lui ceea ce e absolut incredibil data fiind valoarea lui fata de a mea intr-un turneu pe care ulterior el l-a si castigat! Cred ca am fost singurul in ziua respectiva care am reusit sa castig in fata lui in grupele inferioare, tot asa intr-o situatie ca daca nu castigam nu ma calificam( pana la urma nici asa nu m-am calificat). Cea ce vreau insa sa remarc este faptul ca el nu cunostea rezultatele mele din grupa si fiind deja calificat a jucat pur si simplu extrem de relaxat fara motivatie si astfel am reusit sa il bat fara sa fi vorbit in prealabil ceva cu el in consecinta nu a fost nici un blat sau orice altceva
                            De ce nu putea fi la fel si acum?!

                            Si in fotbal exista multe meciuri care la prima vedere par a fi meciuri aranjate insa fara dovezi clare echipele nu pot fi pedepsite! Tot asa mi se pare si aceasta situatie si pedepsirea lor fara dovezi concrete mi se pare incorecta!

                            E și asta o variantă de luat în considerare...

                            Comentariu


                            • Postat în original de GeluBv Vezi post
                              Vă salut cu respect!
                              In primul rând probele sunt postate, martori suficienti.
                              Vreau să vă rog să vorbiti cu Simon Csaba să intrebati dacă a dat meciul colegului său Irsai si să ne transmiteti aici dacă DA sau NU.
                              Dacă spune că NU inseamnă că este o contestație si o vom rezolva ca atare. Daca vă nemultumește faptul că această contestație este "judecată" de aceiași "derbedei" personal am să deschid un sondaj vot si vedem părerile tuturor celor activi.

                              Unii vorbesc de dictatură, in timp ce jignesc grosolan, alții vorbesc că nu se iau măsuri, in timp ce se iau măsuri, păcat că nu se intelege mare lucru din gașca adversă, care este aceiași, nu dau nume că le fac publicitate.(nu in tenis cum spunea unul).

                              Dl.Sarcani, astept să ne transmiteti raspunsul lui Csaba Simon
                              Multumesc pentru intrebare Gelu. Toată lumea îl cunoaște pe Simon. El atâta stie, sa joace tenis. Am văzut atatea vedete, nu dau nume, care joacă tenis la nivel internațional însă ca si oameni lasa mult de dorit. Probabil nu au avut timp pentru cei 7 ani de acasa. Bineinteles ca i pare rau de ce sa intamplat si unde sa ajuns. Probabil au luat o ca o joaca. Parerea mea este ca nu s-a intamplat ceva nemaivăzut si nemaiauzit atât în Amatur cât și în divizie. Măsura luată mi se pare exagerată. Ca luam acest caz un exemplu negativ si facem consultari pentru a introduce noi reguli in regulament este altceva. Sa l privezi de câștigarea locului 1 în Amatur mi se pare o nedreptate. Dacă pui in balanta ce a pierdut Alex si ce pierde Simon este de neimaginat. Sunt de acord sa i fie luate punctele câștigate de Simon si date lui Alex, dar nu punctele câștigate în atatea concursuri. In rest, atat Nelutzu cat si mandelafree au concluzionat foarte bine .

                              Comentariu


                              • Va aduceți aminte vorba aia :,, adevărul e undeva la mijloc ''. Eu zic sa nu va precipitați și să studiați cazul din toate punctele de vedere și sa țineți cont ca măsurile disciplinare aplicate acum, vor trebui sa fie valabile și alta data, în alte cazuri.

                                Comentariu


                                • Numele celor 2 personaje le scriu cu litera mica ptr ca litera mare este prea mare ptr cei 2 blatisti. Oricum m am saturat sa tot scriu, sa explic ca doar nu eu sunt cel care a făcut acest blat!!!
                                  Nu eu am decis înjumătățirea punctelor lui sIMON și a lui iRSAI și nici nu am pus presiune pe cineva din conducere. Nu sunt o fire conflictuala sau răzbunător. La turneu atât Pali cât și Gelu au înțeles ce le-am spus dar nu au sancționat pe loc acest incident. Susțin în continuare ca dacă iRSAI nu mergea mai departe era ok și toate aceste păreri pro și contra nu și mai avea rostul. Pe mine m-a interesat de ce unul ca iRSAI merge mai departe când el sau sIMON au tr?ntit meciul în dauna mea. Apropo IRSAI medalia nu o meriți, este a lui sIMON✌️😎
                                  13 Rules

                                  Comentariu


                                  • Simt nevoia sa-mi justific propunerea de penalizare a cazurilor de non-combat dovedite.

                                    Am plecat de la premisa ca atunci cand apar aceste situatii, acestea apar doar din nevoia de puncte a unora sau de a nu castiga puncte ale altora.
                                    De aceea, am considerat ca trebuie o depunctare substantiala care sa ii faca pe eventualii doritori sa renunte.
                                    Cu siguranta, aplicarea acestei pedepse colegilor nostri din Tg. Mureș nu va eradica 100% acest flagel, dar sunt convins ca il va reduce substantial.
                                    Da, consider ca atat Csabi cat si dl. Irsai sunt nedreptatiti. Sunt nedreptatiti de faptul ca sunt primii penalizati, deoarece se pare ca aproape toata lumea stie ca au fost multi altii inaintea lor care au.procedat la fel.
                                    Consider ca Csabi nu avea nevoie de aceasta situatie. Dar, in acelasi timp, cred ca suntem responsabili de ceea ce facem sau spunem. Daca doriti, ca si exemplu, atunci cand nu cedezi prioritate pietonilor, ti se va lua carnetul fara sa se tina cont ca poate ai in spate 30-40 de ani de sofat impecabil. Esti pedepsit pentru fapta in sine.

                                    De asemenea, am vazut ca se reproseaza lipsa din regulament a cazurilor de acest gen. Adevarat. Dar, daca ma uit in topicul "Propuneri 2020..." nu apare nimic pana pe data de 20.10.2019 legat de acest aspect. Macar o propunere legata de acest aspect de la forumistii care aici zic ca sunt foarte multi non-combatanti.

                                    Ceea ce este cel mai trist in opinia mea este faptul ca se asteapta de la regulamentul unei competitii sportive sa ne zica cum sa ne comportam intre prieteni. Trist.

                                    LE: Ar fi o mare nedreptate doar daca ei vor ramane singurii penalizati pentru astfel de situatii.
                                    Ultima editare de rasvan; 22.oct.2019, 17:16. Motiv: Later Edit
                                    BUTTERFLY Romania
                                    Tel. Rasvan: 0721-223501; Magazin: 0263-214505
                                    E-mail: office@prosoftbn.ro
                                    BUTTERFLY Store Bucuresti
                                    Tel. Mihai: 0736-887467
                                    E-mail: bucuresti@prosoftbn.ro
                                    Facebook: https://www.facebook.com/ButterflyRomania/
                                    Instagram: @butterflyromania
                                    YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCCi...bjtiYaVxGQamQA

                                    http://www.tt-shop.ro
                                    http://www.butterfly.tt
                                    http://www.tenisdemasa.ro

                                    Comentariu


                                    • Postat în original de sarcani Vezi post
                                      Domnule Ciobanu. Cand am auzit prima data de sanctiune, am spus foarte bine, asa le trebuie. Insa cand am inteles cum a fost acordata nu am fost deloc de acord. Asta trebuie sa intelegeti. Eu nu mor sa l apar pe Simon , eu mor sa apar dreptatea.
                                      E non sens ceea ce spuneti. "Simon si dreptatea" sunt diametral opuse în acest caz

                                      Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk
                                      JOOLA Zelebro
                                      FH Joola Rhyzer Pro 45
                                      BH Joola Rhyzer Pro 45

                                      Comentariu


                                      • Din câte știu eu, în orice domeniu, sanctionarile au un caracter gradat și se începe de obicei, la prima abatere, cu un avertisment. E și omenește să fie așa, fiindcă greșeala e omenească și pedeapsa are rolul de a-l corecta pe om, nu de a-l omor? definitiv.

                                        Comentariu


                                        • Postat în original de mateidumitru Vezi post
                                          Din câte știu eu, în orice domeniu, sanctionarile au un caracter gradat și se începe de obicei, la prima abatere, cu un avertisment. E și omenește să fie așa, fiindcă greșeala e omenească și pedeapsa are rolul de a-l corecta pe om, nu de a-l omor? definitiv.
                                          Depinde de varsta si de starea de sanatate.
                                          Pe tine de cand te-ai "autosuspendat" tot bolnav esti.

                                          Multa sanatate si sa fi tot asa activ Nea Titi.

                                          Comentariu


                                          • Postat în original de rasvan Vezi post
                                            Simt nevoia sa-mi justific propunerea de penalizare a cazurilor de non-combat dovedite.

                                            Am plecat de la premisa ca atunci cand apar aceste situatii, acestea apar doar din nevoia de puncte a unora sau de a nu castiga puncte ale altora.
                                            De aceea, am considerat ca trebuie o depunctare substantiala care sa ii faca pe eventualii doritori sa renunte.
                                            Cu siguranta, aplicarea acestei pedepse colegilor nostri din Tg. Mureș nu va eradica 100% acest flagel, dar sunt convins ca il va reduce substantial.
                                            Da, consider ca atat Csabi cat si dl. Irsai sunt nedreptatiti. Sunt nedreptatiti de faptul ca sunt primii penalizati, deoarece se pare ca aproape toata lumea stie ca au fost multi altii inaintea lor care au.procedat la fel.
                                            Consider ca Csabi nu avea nevoie de aceasta situatie. Dar, in acelasi timp, cred ca suntem responsabili de ceea ce facem sau spunem. Daca doriti, ca si exemplu, atunci cand nu cedezi prioritate pietonilor, ti se va lua carnetul fara sa se tina cont ca poate ai in spate 30-40 de ani de sofat impecabil. Esti pedepsit pentru fapta in sine.

                                            De asemenea, am vazut ca se reproseaza lipsa din regulament a cazurilor de acest gen. Adevarat. Dar, daca ma uit in topicul "Propuneri 2020..." nu apare nimic pana pe data de 20.10.2019 legat de acest aspect. Macar o propunere legata de acest aspect de la forumistii care aici zic ca sunt foarte multi non-combatanti.

                                            Ceea ce este cel mai trist in opinia mea este faptul ca se asteapta de la regulamentul unei competitii sportive sa ne zica cum sa ne comportam intre prieteni. Trist.

                                            LE: Ar fi o mare nedreptate doar daca ei vor ramane singurii penalizati pentru astfel de situatii.
                                            Imi cer scuze domnule Razvan,Simon nu a jignit pe nimeni pe acest forum asa ca nu stiu de ce dumneavoastra ati propus depunctarea lui ,mi se pare absurda implicarea atit de inversunata a dumneavoastra fara sa aveti vreo functie in Comitetul director in afara de detinerea acestui forum(sau noi nu stim)primirea jucatorilor de SLsi div.A in circuit cred ca tot de la dumneavoastra se trage.

                                            Comentariu


                                            • Poate par inversunat... Va asigur ca nu sunt deloc inversunat nici impotriva lui Csabi, nici a dlui Irsai.
                                              Sunt insa de parere ca aceasta problema a Amaturului legata de non-combaturi trebuie "apucata" de undeva.
                                              Va asigur ca as fi avut aceeasi reactie indiferent de numele protagonistilor.
                                              Nu mai departe de acum 2 luni mi-a facut o placere deosebita sa-i premiez pe Csabi, dl. Andrei, dl. Motorga si dl. Denes la concursul de la Bistrița. Datorita faptului ca am apreciat indeosebi spiritul de echipa de care cei patru au dat dovada, si pentru ca dl. Sarcani a strans in jurul sau o gasca tare faina m-am simtit dator si onorat sa le fac propunerea de a organiza impreuna concursul pe echipe de la anul.

                                              Legat de primirea legitimatilor in Amatur, intr-adevar am sustinut, sustin si voi sustine ca ei sa participe in conditiile stabilite de Conducerea Amatur.
                                              Ma banuiti de prea multa putere sau cum vreti sa-i spuneti. Probabil nu stiti discutiile avute de mine cu Conducerea Amatur legata de turneul pe echipe de anul asta dar si de cel de anul viitor. Probabil daca era altcineva in locul meu renunta in a mai face concursul.

                                              Legat de forum... aici pe forum am exact aceleasi drepturi si obligatii ca si dvs sau alt membru al forumului.

                                              Eu am facut o propunere in baza convingerilor mele. Bune sau rele dar sunt ale mele. Si mi le argumentez. Fara a jigni. Nu am pretentia ca detin adevarul absolut.

                                              Dar, ne abatem de la problema in sine. Pana la urma va doriti sau nu sa reduceti numarul situatiilor de acest gen?
                                              BUTTERFLY Romania
                                              Tel. Rasvan: 0721-223501; Magazin: 0263-214505
                                              E-mail: office@prosoftbn.ro
                                              BUTTERFLY Store Bucuresti
                                              Tel. Mihai: 0736-887467
                                              E-mail: bucuresti@prosoftbn.ro
                                              Facebook: https://www.facebook.com/ButterflyRomania/
                                              Instagram: @butterflyromania
                                              YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCCi...bjtiYaVxGQamQA

                                              http://www.tt-shop.ro
                                              http://www.butterfly.tt
                                              http://www.tenisdemasa.ro

                                              Comentariu


                                              • Amatur din cate stiu este o competitie sportiva destinata amatorilor si prin asta inteleg ca venim de placere si pe cheltuiala noastra spre deosebire de competiitile de profesionisti unde se castiga banii si prin urmare la multi sportivi le asigura traiul de zi ci zi etc.
                                                Prin urmare nu vad rostul sa preluam din regulamentele lor prea multe din capitolele legate de sanctiuni desigur vorbesc despre regulamentul viitor deoarece in regulamentul actual nu este nimic specificat legat de blaturi.
                                                Foarte frumos spune desigur Rasvan :
                                                "Ceea ce este cel mai trist in opinia mea este faptul ca se asteapta de la regulamentul unei competitii sportive sa ne zica cum sa ne comportam intre prieteni. Trist."

                                                Si are foarte mare dreptate insa din pacate traim intr-o lume reala si nu ideala si prin urmare consider ca acum este momentul sa fie scris negru pe alb ce sanctiuni pot primii cei care fac blaturi.(voi face si eu ceva propuneri in sectiunea corespunzatoare http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...om%E2nia-2020!)

                                                Strict legat de sanctiunea pentru cei doi o consider exagerata in sensul ca nu mi se pare normal sa dai o sanctiune atat de drastica dupa ce anii de zile (probabil cam de cand exista circuitul ) s-au tolerat blaturile , deoarece exista foarte multe blaturi dovedite asa cum am vazut de exemplu chiar pe acest thread. Este adevarat ca mai bine mai tarziu decat niciodata trebuie inceputa o lupta pentru diminuarea(eradicarea mi se pare imposibila ) a acestei probleme si prim urmare masurile\sanctiunile trebuie sa apara in regulament.
                                                Sanctiunea in acest caz cred ca ar fi fost suficient avertisment si eventual trecerea lor pe ultimele locuri la concursul respectiv.
                                                Recent s-au introdus in regulament si cazurile celor care se inscriu si se retrag dar ma intreb cat de corect vi s-ar fi parut daca inainte de reglementare s-ar fi hotarat ca jucatorul X sa fie suspendat 3 luni ca a uitat sa se retraga de la un concurs ?
                                                Din pacate doar cu vorba buna nu se poate deci toate lucrurile care impiedica bunul mers al Amatur TREBUIE TRECUTE IN REGULAMENT si aplicate desigur.

                                                Comentariu


                                                • Am si eu o intrebare: ce s-ar fi intamplat daca Simon ar fi trantit meciul dar nu la modul ostentativ, asa cum se vede in filmare, ci ar fi luat bataie intr-un mod mai teatral asa, adica s-ar fi prefacut ca ii pare rau ca a pierdut unele puncte etac, teatru ieftin ce mai. Ar mai fi fost penalizat? Ca pana la urma nu putea pierde Simon Csaba un meci la acel domn decat daca era blat. Dar Simon nu poate pierde meciuri decat la cine vrem noi? Poate are si el o zi proasta. Eu am fost acuzat de Octavian din Tecuci ca am trantit un meci cu o fetita din București foarte talentata dar pe care Tavi nu o cunostea, Maria Garlea, care mi-a dat exact 3-0 si sa se califice ea in dauna lui Octavian. Eu niciodata nu am cedat vreun meci, nici la prieteni. De ce nu are dreptul si Simon sa piarda un meci? Adica la urmatorul meci prost al lui Simon ii luam iar jumatate din puncte fiindca el nu are voie sa piarda decat prin blat?
                                                  Pana la urma penalizam teatrul ieftin?

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de rasvan Vezi post
                                                    Poate par inversunat... Va asigur ca nu sunt deloc inversunat nici impotriva lui Csabi, nici a dlui Irsai.
                                                    Sunt insa de parere ca aceasta problema a Amaturului legata de non-combaturi trebuie "apucata" de undeva.
                                                    Va asigur ca as fi avut aceeasi reactie indiferent de numele protagonistilor.
                                                    Nu mai departe de acum 2 luni mi-a facut o placere deosebita sa-i premiez pe Csabi, dl. Andrei, dl. Motorga si dl. Denes la concursul de la Bistrița. Datorita faptului ca am apreciat indeosebi spiritul de echipa de care cei patru au dat dovada, si pentru ca dl. Sarcani a strans in jurul sau o gasca tare faina m-am simtit dator si onorat sa le fac propunerea de a organiza impreuna concursul pe echipe de la anul.

                                                    Legat de primirea legitimatilor in Amatur, intr-adevar am sustinut, sustin si voi sustine ca ei sa participe in conditiile stabilite de Conducerea Amatur.
                                                    Ma banuiti de prea multa putere sau cum vreti sa-i spuneti. Probabil nu stiti discutiile avute de mine cu Conducerea Amatur legata de turneul pe echipe de anul asta dar si de cel de anul viitor. Probabil daca era altcineva in locul meu renunta in a mai face concursul.

                                                    Legat de forum... aici pe forum am exact aceleasi drepturi si obligatii ca si dvs sau alt membru al forumului.

                                                    Eu am facut o propunere in baza convingerilor mele. Bune sau rele dar sunt ale mele. Si mi le argumentez. Fara a jigni. Nu am pretentia ca detin adevarul absolut.

                                                    Dar, ne abatem de la problema in sine. Pana la urma va doriti sau nu sa reduceti numarul situatiilor de acest gen?
                                                    Despre rezultate grupe superioare la Sun Plaza
                                                    Felicitari celor doi actori de pe podium care m-au exmatriculat in superioare

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X