Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ce credeti, se poate?

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Cântecul asta ar trebui sa ne inspire în tot ce vrem sa facem.
    https://www.facebook.com/593934382/p...7632280369383/

Comentariu

Prin unire cresc lucruri mici.... prin dezbinare se prăbușesc cele mari!

Comentariu

Postat în original de buzatu vasile Vezi post
        Cântecul asta ar trebui sa ne inspire în tot ce vrem sa facem.
        https://www.facebook.com/593934382/p...7632280369383/
        Auzi Vasilica, lupta s-a starsit, e cazul sa ne linistim putin. Bea-ti cafeluta de dimineata si bucura-te de viata.

Comentariu

Postat în original de Zosim1 Vezi post
          Adi, s-au tras semnale de alarma de multi ani in urma, dar nimeni nu le-a asultat, si exista o pshioza si o ipocrizie in masa, in acest circuit si in Romania in general.
          Singura solutie, si ma repet SINGURA SOLUTIE, este in orice domeniu este sa apelam la PROFESIONISTI.
          Si ca sa nu se interpreteze, ma refer strict la cei care vor gestiona acest circuit.Avem nevoiede juristi,avocati,consultanti, si profesori de sport sa schitam, sa stabilim si sa structuram scopul si directia acestor iubitori de tenis de masa, dupa care sa definitivam un statut, un regulament de functionare si sa alegem niste profesionisti in functile necesare, contabili, finantisti, manageri, sportivi si bineinteles si cativa profesionisti Amatur, care sincer sunt doar cativa si as vrea sa amintesc pe Apian , "Regele" clasamentelor si al fisierelor, si Pali care a tratat Circuitul si turneul ca atare mai mult profesional decat amatorial.
          Puteti sa veniti cu inca zeci de nume ,dar ele sunt la nivelul mediocritatii si de aceea s-a ajuns aici.

Mai multe sunt de discutat Adi ,dar avem nevoie de timp si PROFESIONISTI, si atunci vor disparea " profesionistii" dintre "amatori"
          Asta înseamnă să ne transformăm în profesioniști, și noi tocmai asta nu vrem.
          Ultima editare de mateidumitru; 27.oct.2019, 10:42.

Comentariu

atunci cand maestrul a miscat bagheta marionetele au luat foc !

Comentariu

Postat în original de Cornel 67 Vezi post
              Auzi Vasilica, lupta s-a starsit, e cazul sa ne linistim putin. Bea-ti cafeluta de dimineata si bucura-te de viata.
              Nu ai înțeles nimic Cornele! Uită-te la titlu!

Comentariu

Adi, problema pe care ai ridicat-o se descompune in 2 variante, total diferite, si anume:

1. Amaturul de acum nu mai este cel de acum 10 ani!!! A evoluat foarte mult atit in calitate, cit si in cantitate. Iar sintagma de mai jos este total gresita....
                Postat în original de adilazaroiu Vezi post
                Toate " scursurile ", toti cei care nu pot atinge performanta , toti invinsii vin in Amatur.
                Din contra, daca te uiti pe listele jucatorilor din Divizia B, peste 90% sunt jucatori proveniti din Amatur.
                Mai mult, Amaturul a contribuit la dezvoltarea tenisului de masa in toate colturile tarii, si a impulsionat oameni cu initiativa sa-si creeze cluburi, sa atraga fonduri de la autoritatile locale, sa-si construiasca echipe pe care sa le inscrie la FRTM etc.
                Asa au aparut aceste centre la Falticeni, Focsani, Galati, Topoloveni, si in curind si la Tg Jiu.
                Crezi ca Movileanu Darius si Dumitra David (ca tot au fost dati ca exemplu) aveau aceste performante daca nu era Amaturul? Exclus!

Asa ca in momentul in care se cere ca in Amatur sa nu mai aibe drept de joc legitimatii, este ca la divort, cind ceri unui copil sa aleaga intre mama si tata.
                Ce sa spuna saracul copil, cind el a crescut cu amindoi, si ii iubeste pe amindoi? Ca trebuie sa aleaga?

GREA DECIZIE!!!!

2. Acum ceva timp, Emi i-a catalogat pe coordonatori incapabili in a lua anumite decizii.
                La inceput m-a deranjat aceasta apreciere, deoarece asa incapabili cum suntem, reusim an de an sa organizam turneele de week-end si sa tinem treaz acest microb al tenisului de masa.
                Dar acum nu ma mai deranjeaza...din contra, cind vad ca sunt unii mai "capabili" decit noi, ce stau sus in tribune si dau sfaturi , dar cind e sa faca ceva, nu fac nimic, ma intreb cine sunt cei incapabili si cei "capabili"..dar timpul va decide.

Cel mai bine i-a sintetizat Eminescu, luceafarul poeziei, pe epigonii ce-l criticau mereu:
                E usor a scrie versuri
                Cind nimic nu ai a spune....

Asa ca cel mai bine a sintetizat Vasile.....
                Prin unire cresc lucruri mici.... prin dezbinare se prăbușesc cele mari!
                In momentul in care cei ce au ideii, initiative, si vor sa ajute la dezvoltarea acestui circuit vor face si ceva concret(sa coboare in teren, alaturi de jucatori, si sa nu chibiteze din tribune) atunci..

DA..SE POATE!!

Comentariu

Excelent sintetizat D-nul Toma, eu va apreciez atât ca om echilibrat cât și majoritatea comentariilor pertinente...... DAR(știți ca la mine acest cuvânt exista mai mereu) ce facem când același copil și aceeași mama sunt implicați zilnic într-o lupta fizica INEGALĂ cu același soț? Vedeți cu astfel de idei se poate ajunge la un consens de ambele părți! Eu unul încă nu pot pricepe cum mari jucători din Divizii și ma refer strict la DIV A și SL (chiar din cei proveniți din rândurile AMATURULUI) vin sa participe la aceste turnee: ca de antrenat cu noi nici nu poate fi vb și nici noi cu ei! Ce experienta sa capeți cu un astfel de jucător?
                  Încă o data va repet: departe de mine gândul sa jicnesc pe cineva discutam principial. La ce ne ajuta pe noi cei din elite și viitori openisti care trec la elite? Și hai sa dam exemplu concludent pe campionul AMATURULUI 2019, in 3 minute se terminau toate meciurile și nu putea sa-i facă nimeni fata sau doar unul ca Maximilian care tot de acolo provine. Rămân la părerea ca înființarea unei categorii separate Master cu posibilitatea participării celor de la elite BENEVOL din punctul meu de vedere ar fi cea mai echilibrata decizie la acest subiect

Comentariu

Excelent sintetizat D-nul Toma, eu va apreciez atât ca om echilibrat cât și majoritatea comentariilor pertinente...... DAR(știți ca la mine acest cuvânt exista mai mereu) ce facem când același copil și aceeași mama sunt implicați zilnic într-o lupta fizica INEGALĂ cu același soț?
                    Foarte simplu..divorteaza.
                    Anul trecut cred ca a fost o greseala cind a fost votat ca si cei din SL sa aibe drept de joc in Amatur.
                    De aceea una din propunerile mele este ca incepind cu 2020, sa divortam de ei.....

Comentariu

Eu unul cred ca e mult și div A! Știu ca supăr niște colegi chiar prieteni pot sa le spun dar e părerea mea personala. Anul trecut nu i-am invitat noi! sau invitat ei! Pai dacă lupt la câtg 100kg ma duc și ma invit la câte 60? În orice sport exista un echilibru adica valori apropiate:vârste, categorii etc. Cred ca acest aspect ar trebui votat de câte elite și open
                      intrucat ei sunt actualii sportivi implicați pe termen scurt și mediu! Având în vedere ca mulți provin din Amatur propun sa se facă votul la una din cele 2 variante:cu tabel DIV A să joace la categ ELITE sau la câteg MASTER? asa ca în fctie de vot ii băgam oricum!

Comentariu

Postat în original de florin toma Vezi post
                        Foarte simplu..divorteaza.
                        Anul trecut cred ca a fost o greseala cind a fost votat ca si cei din SL sa aibe drept de joc in Amatur.
                        De aceea una din propunerile mele este ca incepind cu 2020, sa divortam de ei.....
                        Și ca o gluma:copilul unde se duce?

Comentariu

Circuitul Amatur nu poate elimina fosti legitimati !!!
                          Ar fi discriminare,s-ai interzici accesul.
                          Dar in schimb poti s-ai obligi sa se inscrie
                          Doar la categoria Masters.

Comentariu

Postat în original de Antal Denes Vezi post
                            Circuitul Amatur nu poate elimina fosti legitimati !!!
                            Ar fi discriminare,s-ai interzici accesul.
                            Dar in schimb poti s-ai obligi sa se inscrie
                            Doar la categoria Masters.
                            Asa cum zicea dl Toma mai sus ca unii comentează doar din tribuna și când rezultatul nu e cel satisfăcător ei sunt cei mai vocali. Bravo nea Deni! Așteptăm pe toți sa aducă idei n rezolvarea acestei situații!

Comentariu

Asa cum zicea dl Toma mai sus ca unii comentează doar din tribuna și când rezultatul nu e cel satisfăcător ei sunt cei mai vocali. Bravo nea Deni! Așteptăm pe toți sa aducă idei n rezolvarea acestei situații!
                              D-ul Vasile, am sustinut tot timpul ideea de a testa anumite sisteme, de a avea permisivitatea regulamentului ca cei care au astfel de idei despre imbunatatire sa poata testa anumite idei.Eu am testat in limita regulamentului si chiar si in afara lui si foarte multe s-au implementat.Exista de prin 2013-2014 mai multe posturi in zona organizatorilor unde am discutat pe mai multe teme in ceea ce inseamna dezvoltarea si implicit evolutia Amatur.Imi aduc aminte cata ipocrizie si inversunare a fost cand am facut primul turneu cu grupe de 3, primul turneu cu incepatori, primul turneu cu grupe de 4 ,primul turneu fara grupe superioare, primul turneu cu 2 grupe pe 3 mese (un joc joci unul stai), primul turneu cu grupe de patru ,inf sau superioara cu 2 grupe pe 2 mese,(joaca prima grupa la cele 2 mese simultan ,nu mai vezi ce fac ceilalti si e mai greu sa influentezi rezultatele celorlalti) ,primul turneu unde nu am anuntat grupele superioare ci le-am strigat doar meciurile si masa, nedindu-le posibilitatea sa afle componenta grupei , deci sa poata aranja meciuri, deci fisele grupelor erau doar la mine, primul turneu cu mingi numerotate in pahare numerotate si multe altele,etc.
                              Dar din "incapacitatea", (cum amintea D-ul Toma) a conducerii, aceste lucruri mi-au fost INTERZISE si cenzurate, inlaturindu-ma din randul celor care si-au dorit si au pus umarul ca simplu organizator si jucator la gasirea solutilor timpurilor noi si cerintelor noi.

Mai jos iti prezint anuntul unui turneu desfasurat anul trecut care a fost apreciat de foarte multi amatori, fosti legitimati, antrenori, copii amatori, copii legitimati, profesionisti, si cei care cocheteaza cu profesionisti si dupa feedbak-urile multora este o solutie de impacare a multor neplaceri din ziua de astazi.

http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...05-2019/page10

CATEGORIILE TURNEULUI:
                              1.COPII
                              ....-Juniori IV - 8-10 ani (nascuti dupa 1.01.2009.)
                              .... -Juniori III - 11-12 ani (nascuti intre 1.01.2007.-31.12.2008.)
                              ....-Juniori II - 13-15 ani (nascuti intre 1.01.2004.-31.12.2006.)

2.AMATORI
                              -Hobby A
                              .....- Toti jucatorii amatori sau fosti legitimati care au un Mp inregistrat peste 20 sau se confirma valoarea de catre cineva apropiat.
                              -Hobby B
                              .....- Toti jucatorii amatori sau fosti legitimati care au un Mp inregistrat sub 20 sau se confirma valoarea de catre cineva apropiat.
                              3.PROFESIONISTI

-MASTER...-Toti jucatorii legitimati activi din tara sau strainatate.
                              4.OPEN
                              -Toti jucatorii indiferent de statutul lor.Se va juca in sistem elvetian.

Si au mai urmat
                              http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-06-2019/page7

Si vor mai urma.

Deci se poate ADI, si credem.

Comentariu

Eu rămân la ideile pe care le-am expus anul trecut... sa nu ne întindem mai mult decât plapuma. Am auzit cuvintele :jurist, avocat, contabil... dar nu am auzit cuvintele :directori de scoli,consilieri locali, chiar primari... oameni cărora le place acest sport și care pot înlesni obținerea de locații pt practicarea acestui sport la preturi decente. Am auzit de regulamente perfecte mai ceva ca la ITTF! dar nu am auzit de regulamentul "bunului simt" Eu zic în continuare sa folosim regula de "trei simpla" și sa nu ne aruncam în "logaritmi" ca s-ar putea sa ne prindem urechile!
                                Ne complicam cu" Diviziile" cu afilieri la nu mai știu ce organizații... Bai oameni buni nu va mai place regula folosita în copilarie"la 3 cornere batem careu" vreți sa aducem topometristi sa ne măsoare spațiu de joc?
                                atunci unde mai e bucuria pe care o aveam toți în copilarie? În loc sa ne bucuram ca o familie la Turneu Final stam sa facem"procese de constiinta" sa cautam privirea celuilalt sa vezi dacă te aproba sau nu sau nu? Eu zic sa ne gândim FOARTE BINE ce vrem. Vorba lui Gica Vlase: te amesteci cu tărâța.... te mănânca Porcul
                                Sunt alături de voi atât timp cât rămâne doar AMATUR. Și dacă nu înțelege cineva sensul acestui cuvânt va traduc din DEX:
                                AMATOR=persoana care-i place o arta o știința un sport... etc și o cultiva pentru propria SA plăcere fără a se îndelednici cu EA cu tot dinadinsul sau o avea ca MESERIE.
                                Am bolduit câteva cuvinte sa nu se citească printre rănduri!
                                Aici, în loc să dau un simplu click pe butoanele "îmi place" sau "mulțumesc", am citat postarea, pentru că musai cere un comentariu.

Domnule, oricine ați fi, aveți toată considerația mea! Am citit și aș fi vrut să nu se mai termine!!!
                                Dacă ar fi 85% în AmaTur cu gândirea și sufletul dumneavoastră, aș începe din nou să fac orice efort ca să mai particip la turnee.
                                E drept că sunt "carne de tun", dar acum câțiva ani făceam abstracție de asta.

RESPECT!!!

Comentariu

Cine a citit topicul
                                Procesare...
                                X