Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ce credeti, se poate?

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Postat în original de vasile fodoran Vezi post
    Poate ca-s mai "tare" de cap dar,trebuie sa recunosc ca n-am inteles nici poezia lui Paunescu dar,nici ce ai vrut sa "zici" cu asta...Poate(pt.astia mai grei de cap)o sa explici sensul acestor versuri neegalabile.Nu toti suntem sensibili dar,vreau sa spun ca pe acest site gasesti tot felul de oameni,exact cum era in armata)))).Cei care sunteti mai tineri si n-ati apucat armata obligatorie(n-ati pierdut nimic,dimpotriva)va pot explica afirmatia mea dar,remarca era pt.Vasile care a facut armata si sunt sigur ca stie la ce ma refer)))))))
    Sensul versurilor e simplu.... era perioada când îți baga "Buldozerul" în casa!

Nea Vosi dar la asta erai sensibil atunci?

Comentariu

Postat în original de buzatu vasile Vezi post
      Oamenii inteligenți au găsit "metode" sa se exprime liber și în Comunism

A venit aseară mama, n-a mai apucat să-ți spună,
      Dacă vrei s-o iei la tine, pentru cît va mai trăi,
      Că o dau afar-din casă, că la dînșii în comună
      Fac curat, dărîmă totul, lasă brazdele pustii.

A venit aseară mama, a plecat în zori la gară,
      Cu broboada ca un plînset, peste ultimul temei,
      Hotărîtă să te uite și în casa ei să moară,
      Cînd or omorî cu fierul, cei ca tine, casa ei.

Pt cine nu stie - Adrian Paunescu

Hotărîtă să te uite și în casa ei să moară,
      Cînd or omorî cu fierul, cei ca tine, casa ei.

Oare carei persoane i se adresa poetul? Copilului care si-a uitat originea?

Comentariu

Am si eu o dedicatie pentru" toate "scursurile", pentru toti cei care nu pot atinge performanta, pentru toti invinsii" care au venit in Amatur si ne-au incantat cu tenisul lor de calitate:

Ii gasiti in clasament. Scursurile mai mari cu roz si scursurile mai mici cu verde.
        Timo Boll ALC F/B Tenergy 05.
        https://www.youtube.com/channel/UCzq...cyMHq2mWRUvN3A
        Va rog sa aveti o viata frumoasa.

Comentariu

Postat în original de mandelafree Vezi post
          Am si eu o dedicatie pentru" toate "scursurile", pentru toti cei care nu pot atinge performanta, pentru toti invinsii" care au venit in Amatur si ne-au incantat cu tenisul lor de calitate:

Ii gasiti in clasament. Scursurile mai mari cu roz si scursurile mai mici cu verde.
          Dacă te referi la "legitimati" sa știi ca nici eu nu am fost de acord cu ei! Dar sa știi ca mulți dintre ei sunt oameni de bun simt și cu un mare caracter și nu sunt de acord cu apelativul "scursuri"

Comentariu

Postat în original de adilazaroiu Vezi post
            Domnilor.
            De 10 ani incerc sa inteleg ce este acest AaTur !
            Credeam ca aici vin persoane , ca si mine , pasionate de jocul tenis de masa . Nefiind afiliat F.R.T.M , gandeam ca sunt amatori , hobisti cu putine reguli si cu mult bunsimt.
            Dupa 10 ani , observ ca Amatu-ul este de fapt un "apendice " ," o scoala de corectie "si o gradina in acelas timp al federatiei . De ce spun asta ? Fiinca asta vad !Toate " scursurile ", toti cei care nu pot atinge performanta , toti invinsii vin in Amatur. De ce.? Sa se distreze , zic uni . Si ii cred ! Cum sa nu te distrezi cand vezi ca adversarul abia face cateva puncte , ca joaca cu nustiuce paleta , ca serveste din mana , ca nu are echipament .
            Oare mai sunt barbati , in acest circuit , care vad lucrurile la fel ca mine ? Credeti ca se poate schimba ceva ? CE SI CUM ?
            Astept pareri pro si contra ( pertinente ) de la dumneavoastra .
            Ramaneti valori !
            Bună seara, nu vreau să supăr pe nimeni, dar Adi are dreptate.

Cred că ar fi bine să se înființeze categoria Masters pentru legitimații, foști sau nu, de la divizia A în sus.

În felul acesta fiecare jucător nelegitimat poate alege de bună voie să joace sau nu cu acești profesioniști din Amatur și nu invers!!!!!!!!!!

Mai mult decât atât, fără supărare, propun ca acești foști sau actuali legitimați, dacă vor să joace cu noi amatorii, să fie bine primiți, să joace în categoria lor (Masters sau viitoarea Open) dar să nu influențeze clasamentul Amatur, adică să nu fie declarați la sfârșit de an campioni Amatur, ci campioni la categoria lor.

Iertați-mă dacă am supărat pe cineva!

Toată stima pentru profesioniști, dar, aceeași stimă o am și pentru amatori, amatori care au început, poate, să joace tenis de masă pe o masă de beton din parc, ca mine...

Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk

Comentariu

E necesara deschiderea unui topic nou, strict pe subiectul legitimatilor, dupa ce se mai linistesc spiritele, desigur.

Opinia mea, jucator la categoria avansati, e ca singurii care isi pot exprima un vot pro sau contra sunt jucatorii de la elite, deoarece doar ei joaca cu legitimatii. Oricat ne-am da cu parerea noi, cei de la categorii inferioare, suntem in necunostinta de cauza.

Personal, raman cu incantarea pe care o (re)simt urmarind meciurile spectaculoase de la Elite si cam atat. Nu sunt in masura si cred ca nici altii cu nivelul meu de joc nu pot emite pareri avizate.

Va multumesc!

PS cei care invoca spiritul frumos al Amaturului de pe vremuri, folosind epitete ca "scursuri", contrazic fix ceea ce sustin.

PS1 ca propunere: in 3 luni pot vota toti jucatorii de la Elite pentru lamurirea acestui aspect in felul urmator - la fiecare turneu, odata cu inscrierea, completeaza un tabel cu fix 3 coloane: prenume-nume, legitimat/neligitimat, pro/contra. Se colecteaza datele si Comitetul Director ia o decizie in baza voturilor exprimate

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Comentariu

1. S-a facut sondaj anul trecut, printre jucatorii de la elite si peste 70% au dorit acceptarea divizionarilor.
                2. Toata problema cu divizionarii deriva de la Simon. Daca nu ar fi fost acceptati divizionarii, Simon oricum avea drept de joc pentru ca nu era legitimat.

Comentariu

Postat în original de Kralizec Vezi post
                  1. S-a facut sondaj anul trecut, printre jucatorii de la elite si peste 70% au dorit acceptarea divizionarilor.
                  2. Toata problema cu divizionarii deriva de la Simon. Daca nu ar fi fost acceptati divizionarii, Simon oricum avea drept de joc pentru ca nu era legitimat.
                  Domnul Krazilec sondajul s-a făcut strict de jucători divizionari care s-au plimbat cu listele de adeziune în mana pe la turnee! Și scandalul nu deriva de la Simon. Orice mare jucător mai ales divizionara dacă făcea asa ceva era la fel. Credeți că dacă Enciu sau Petrescu făceau asa un "meci" mai rezistau din clipa aia în Amatur? Cred ca se făcea un "Tam Tam" și mai mare! Va spun sincer și cu mana pe inima Ciobi dacă juca ceva în meciul ala și pierdea lumea zicea ca prob "a gustat ceva" și e de înțeles. Conducerea și Amaturul în general a pedepsit modul jalnic în care a pierdut! Oricum își pierdea credibilitatea și dacă nu exista Bondoc în ecuație!
                  Ca o paranteza puteți sa ne spuneți nr total a juc de la Elite anul trecut și nr de voturi exprimate? Ca a-ți dat un procent de 70% pentru! Din nr de voturi exprimate sau din totalul juc de la Elite? Ca dacă e prima varianta sa ma ierte Dumnezeu ca divizionarei s-au plimbat cu listele în mana!!! Cred ca știți la ce ma refer!

Comentariu

Domnul Krazilec sondajul s-a făcut strict de jucători divizionari care s-au plimbat cu listele de adeziune în mana pe la turnee! Și scandalul nu deriva de la Simon. Orice mare jucător mai ales divizionara dacă făcea asa ceva era la fel. Credeți că dacă Enciu sau Petrescu făceau asa un "meci" mai rezistau din clipa aia în Amatur? Cred ca se făcea un "Tam Tam" și mai mare! Va spun sincer și cu mana pe inima Ciobi dacă juca ceva în meciul ala și pierdea lumea zicea ca prob "a gustat ceva" și e de înțeles. Conducerea și Amaturul în general a pedepsit modul jalnic în care a pierdut! Oricum își pierdea credibilitatea și dacă nu exista Bondoc în ecuație!
                    Ca o paranteza puteți sa ne spuneți nr total a juc de la Elite anul trecut și nr de voturi exprimate? Ca a-ți dat un procent de 70% pentru! Din nr de voturi exprimate sau din totalul juc de la Elite? Ca dacă e prima varianta sa ma ierte Dumnezeu ca divizionarei s-au plimbat cu listele în mana!!! Cred ca știți la ce ma refer!
                    Tocmai pentru a elimina toate suspiciunile, am propus "referendumul". Asa vom sti cati non divizionari si cati divizionari au votat. Si cum...

Ultima editare de ovidiu t; 31.oct.2019, 10:01.

Comentariu

Un vot la vedere a celor cu MP Mai mare sau egal cu 30 cred ca ar satisface pe toată lumea ca altfel s-ar putea sa aj în situația de mai jos:

https://www.facebook.com/10000971232...2591163407952/

Comentariu

Un vot la vedere a celor cu MP Mai mare sau egal cu 30 cred ca ar satisface pe toată lumea ca altfel s-ar putea sa aj în situația de mai jos:

https://www.facebook.com/10000971232...2591163407952/
                        Da, e si asta o varianta. Transparenta si usor de pus in practica!

Comentariu

Nu stiu cum au facut altii sondajul. Eu l-am facut prin sms si, tocmai pentru a nu "trage" rezultatul intr-o parte sau alta, am intrebat doar jucatorii de la elite care mergeau constant in Amatur. Adica am exclus legitimatii de la ACS Dumbravita si CSM Arad care mergeau la turneu doar cand se organiza acolo.
                          O sa caut rezultatul meu. Momentan nu l-am gasit dar am fisierul prin calculator, acasa.

Comentariu

Buna ziua!Mi-am zis ca nu ma mai amestec in apele "tulburi" ale Amatour-ului dar,nu pot sa tac cand vad cata ipocrizie se invarte pe aici....Nu trebuie sa ai studii prea inalte ca sa-ti dai seama pe cine favorizeaza aceasta primire a legitimatilor in acest (fost) frumos curent.La inceputurile acestor turnee aveau voie doar ADEVARATII amatori,apoi s-a permis si celor care erau divizionari B,deoarece aceasta divizie era formata in majoritate din sportivi amatori si cadeti-juniori.Nu cred ca pe timpurile acelea erau prea multi care comentau aceasta decizie dar,a venit momentul cand s-a pus problema primirii si celorlalti divizionari....oare de ce,oare de cine a fost imbratisata aceasta propunere?!?Hmmm,este f.clar....de coorodonatorii de competitii si de conducatorii acestui circuit...(sunt f.sigur ca 9 din 10 coordonatori au imbratisat aceasta idee).Motivul acestei aprobari sunt finantele deoarece,daca sunt mai multi participanti,sunt mai multi bani....SIMPLU.Cordonatorul competitiei incaseaza mult mai multi bani si in contul AMATOUR se varsa multi mai multi bani....LOGIC...Va doresc SUCCES la cea mai tare competitie a anului!!

Comentariu

Buna ziua!Mi-am zis ca nu ma mai amestec in apele "tulburi" ale Amatour-ului dar,nu pot sa tac cand vad cata ipocrizie se invarte pe aici....Nu trebuie sa ai studii prea inalte ca sa-ti dai seama pe cine favorizeaza aceasta primire a legitimatilor in acest (fost) frumos curent.La inceputurile acestor turnee aveau voie doar ADEVARATII amatori,apoi s-a permis si celor care erau divizionari B,deoarece aceasta divizie era formata in majoritate din sportivi amatori si cadeti-juniori.Nu cred ca pe timpurile acelea erau prea multi care comentau aceasta decizie dar,a venit momentul cand s-a pus problema primirii si celorlalti divizionari....oare de ce,oare de cine a fost imbratisata aceasta propunere?!?Hmmm,este f.clar....de coorodonatorii de competitii si de conducatorii acestui circuit...(sunt f.sigur ca 9 din 10 coordonatori au imbratisat aceasta idee).Motivul acestei aprobari sunt finantele deoarece,daca sunt mai multi participanti,sunt mai multi bani....SIMPLU.Cordonatorul competitiei incaseaza mult mai multi bani si in contul AMATOUR se varsa multi mai multi bani....LOGIC...Va doresc SUCCES la cea mai tare competitie a anului!!
                              Banuiesc/sper ca nu pe mine ma banuiti de ipocrizie! Nu organizez turnee, nu am activitati comerciale legate de tenis de masa etc
                              De ce nu acceptati varianta votului? Nu sustin nici participarea legitimatilor, nici neparticiparea lor...
                              Vot exprimat de cei indreptatiti (valoare MP mai mare de X), concluzii si decizii...
                              Asa functioneaza democratia, cred

Comentariu

ADEVARATII amatori
                                "Adevaratii amatori" au progresat si au ajuns sa joace in divizia B si chiar A. Iar multi dintre ei continua sa vina si in Amatur. Unii si-au facut echipe si-si platesc singuri o deplasare in divizia B. Si-atunci de ce sa nu fie primiti? Credeti ca, brusc, si-au ridicat nivelul de joc pentru ca merg doua weekend-uri sa joace in divizie?

Cordonatorul competitiei incaseaza mult mai multi bani
                                Asta-i complet fals! Coordonatorul nu incaseaza niciun ban! De foarte multe ori pune bani de la el.

contul AMATOUR se varsa multi mai multi bani
                                Bani care se intorc tot la jucatori. Chiar acum se premiaza patru jucatori (cu mici exceptii) din fiecare judet cu niste medalii foarte frumoase si personalizate cu fiecare judet in parte. Nu cu medalii de 1, 2 lei.

Ma retrag din discutie ca n-are rost. Orice s-ar face, NU E BINE!

Comentariu

Cine a citit topicul
                                Procesare...
                                X