Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ce credeti, se poate?

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Postat în original de florin toma Vezi post
    Foarte simplu..divorteaza.
    Anul trecut cred ca a fost o greseala cind a fost votat ca si cei din SL sa aibe drept de joc in Amatur.
    De aceea una din propunerile mele este ca incepind cu 2020, sa divortam de ei.....
    Și ca o gluma:copilul unde se duce?

    Comentariu


    • #27
      Circuitul Amatur nu poate elimina fosti legitimati !!!
      Ar fi discriminare,s-ai interzici accesul.
      Dar in schimb poti s-ai obligi sa se inscrie
      Doar la categoria Masters.

      Comentariu


      • #28
        Postat în original de Antal Denes Vezi post
        Circuitul Amatur nu poate elimina fosti legitimati !!!
        Ar fi discriminare,s-ai interzici accesul.
        Dar in schimb poti s-ai obligi sa se inscrie
        Doar la categoria Masters.
        Asa cum zicea dl Toma mai sus ca unii comentează doar din tribuna și când rezultatul nu e cel satisfăcător ei sunt cei mai vocali. Bravo nea Deni! Așteptăm pe toți sa aducă idei n rezolvarea acestei situații!

        Comentariu


        • #29
          Postat în original de buzatu vasile Vezi post
          Asa cum zicea dl Toma mai sus ca unii comentează doar din tribuna și când rezultatul nu e cel satisfăcător ei sunt cei mai vocali. Bravo nea Deni! Așteptăm pe toți sa aducă idei n rezolvarea acestei situații!
          D-ul Vasile, am sustinut tot timpul ideea de a testa anumite sisteme, de a avea permisivitatea regulamentului ca cei care au astfel de idei despre imbunatatire sa poata testa anumite idei.Eu am testat in limita regulamentului si chiar si in afara lui si foarte multe s-au implementat.Exista de prin 2013-2014 mai multe posturi in zona organizatorilor unde am discutat pe mai multe teme in ceea ce inseamna dezvoltarea si implicit evolutia Amatur.Imi aduc aminte cata ipocrizie si inversunare a fost cand am facut primul turneu cu grupe de 3, primul turneu cu incepatori, primul turneu cu grupe de 4 ,primul turneu fara grupe superioare, primul turneu cu 2 grupe pe 3 mese (un joc joci unul stai), primul turneu cu grupe de patru ,inf sau superioara cu 2 grupe pe 2 mese,(joaca prima grupa la cele 2 mese simultan ,nu mai vezi ce fac ceilalti si e mai greu sa influentezi rezultatele celorlalti) ,primul turneu unde nu am anuntat grupele superioare ci le-am strigat doar meciurile si masa, nedindu-le posibilitatea sa afle componenta grupei , deci sa poata aranja meciuri, deci fisele grupelor erau doar la mine, primul turneu cu mingi numerotate in pahare numerotate si multe altele,etc.
          Dar din "incapacitatea", (cum amintea D-ul Toma) a conducerii, aceste lucruri mi-au fost INTERZISE si cenzurate, inlaturindu-ma din randul celor care si-au dorit si au pus umarul ca simplu organizator si jucator la gasirea solutilor timpurilor noi si cerintelor noi.

          Mai jos iti prezint anuntul unui turneu desfasurat anul trecut care a fost apreciat de foarte multi amatori, fosti legitimati, antrenori, copii amatori, copii legitimati, profesionisti, si cei care cocheteaza cu profesionisti si dupa feedbak-urile multora este o solutie de impacare a multor neplaceri din ziua de astazi.

          http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...05-2019/page10

          CATEGORIILE TURNEULUI:
          1.COPII
          ....-Juniori IV - 8-10 ani (nascuti dupa 1.01.2009.)
          .... -Juniori III - 11-12 ani (nascuti intre 1.01.2007.-31.12.2008.)
          ....-Juniori II - 13-15 ani (nascuti intre 1.01.2004.-31.12.2006.)

          2.AMATORI
          -Hobby A
          .....- Toti jucatorii amatori sau fosti legitimati care au un Mp inregistrat peste 20 sau se confirma valoarea de catre cineva apropiat.
          -Hobby B
          .....- Toti jucatorii amatori sau fosti legitimati care au un Mp inregistrat sub 20 sau se confirma valoarea de catre cineva apropiat.
          3.PROFESIONISTI

          -MASTER...-Toti jucatorii legitimati activi din tara sau strainatate.
          4.OPEN
          -Toti jucatorii indiferent de statutul lor.Se va juca in sistem elvetian.

          Si au mai urmat
          http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-06-2019/page7

          Si vor mai urma.

          Deci se poate ADI, si credem.

          Comentariu


          • #30
            Postat în original de buzatu vasile Vezi post
            Eu rămân la ideile pe care le-am expus anul trecut... sa nu ne întindem mai mult decât plapuma. Am auzit cuvintele :jurist, avocat, contabil... dar nu am auzit cuvintele :directori de scoli,consilieri locali, chiar primari... oameni cărora le place acest sport și care pot înlesni obținerea de locații pt practicarea acestui sport la preturi decente. Am auzit de regulamente perfecte mai ceva ca la ITTF! dar nu am auzit de regulamentul "bunului simt" Eu zic în continuare sa folosim regula de "trei simpla" și sa nu ne aruncam în "logaritmi" ca s-ar putea sa ne prindem urechile!
            Ne complicam cu" Diviziile" cu afilieri la nu mai știu ce organizații... Bai oameni buni nu va mai place regula folosita în copilarie"la 3 cornere batem careu" vreți sa aducem topometristi sa ne măsoare spațiu de joc?
            atunci unde mai e bucuria pe care o aveam toți în copilarie? în loc sa ne bucuram ca o familie la Turneu Final stam sa facem"procese de constiinta" sa cautam privirea celuilalt sa vezi dacă te aproba sau nu sau nu? Eu zic sa ne g?ndim FOARTE BINE ce vrem. Vorba lui Gica Vlase: te amesteci cu tăr?ța.... te mănînca Porcul
            Sunt alături de voi atât timp cât rămâne doar AMATUR. Și dacă nu înțelege cineva sensul acestui cuv?nt va traduc din DEX:
            AMATOR=persoana care-i place o arta o știința un sport... etc și o cultiva pentru propria SA plăcere fără a se îndelednici cu EA cu tot dinadinsul sau o avea ca MESERIE.
            Am bolduit câteva cuvinte sa nu se citească printre rănduri!
            Aici, în loc să dau un simplu click pe butoanele "?mi place" sau "mulțumesc", am citat postarea, pentru că musai cere un comentariu.

            Domnule, oricine ați fi, aveți toată considerația mea! Am citit și aș fi vrut să nu se mai termine!!!
            Dacă ar fi 85% în AmaTur cu g?ndirea și sufletul dumneavoastră, aș începe din nou să fac orice efort ca să mai particip la turnee.
            E drept că sunt "carne de tun", dar acum câțiva ani făceam abstracție de asta.

            RESPECT!!!

            Comentariu


            • #31
              Domnule, oricine ați fi, aveți toată considerația mea! Am citit și aș fi vrut să nu se mai termine!!!
              Dacă ar fi 85% în AmaTur cu g?ndirea și sufletul dumneavoastră, aș începe din nou să fac orice efort ca să mai particip la turnee.
              E drept că sunt "carne de tun", dar acum câțiva ani făceam abstracție de asta.

              RESPECT!!!


              Va mulțumesc domnule
              Dacă o idee e împărtășită de majoritate... hai s-o aplicam! Nu mai contează ca e expusa de Giosan, Gelu, sau de un coleg de la cât începători! Aud numai cuvinte de genul:căti ani ai ma tu în Amatur de-ți permiți? sau Tu ști cine-s eu?, Câte turnee face ala bă?,,,,,, nu se mai satura! Sau când unii ajung la sala și în loc sa dea mana cu prietenii sau colegi pa ei ii interesează ce e greșit sau ce lipsește la acel turneu..... ca vezi la mine nu s-a întâmplat asta! Sau auzisem una la TC de la Alba Iulia.... Ce e asta frate... încoronarea Regelui? sau Vasile eu nu merg la masa să-i vad pe calicii aia cum mănîncă!!!!!! sau Ba ăștia au pus mana pe," Cașcaval" și nu se mai dau jos!
              Sau încă una:
              -ăștia vor sa vina la putere să-și vândă materialele sau
              -vrea sa se înregistreze sa ia cei 20 roni dați de guvern
              Alții că vezi Doamne mie nu mi-a dat nici o masă din alea primite dar tare a-și fi vrut sa aud pe mulți dintre acestia ca spun : Ba fraților ne-a murit un coleg sau e la mare necaz treb să-l ajutam.
              Sau:ne-a furat banii... banii AMATURULUI!!!!
              Pai ba oameni buni cereți sa se facă bilanțul contabil la sf?rșit de an (încasări și Plăti)
              Alții zic: Ba cum ?ți permiti sa te iei de el... 'tu nu știi cine e? și cât a făcut pt tenisul de masa? și vine și mi-l arunca pe ULISE într-o lupta inegala :noi în chiloți și el cu armura și se împiedică ULISE și de greutatea armuri nu mai poate sa se ridice și pierde lupta! Și se invoca Zei și Dumnezei, Cezar, Iuda și Satana ba chiar ca România e Nevertebrată!... ba da Acum știu cine e!
              dar nu-i vad aici pe forum sa "arunce" vreo idee. Știu doar sa tina pieptul sus sa amenințe cu Tribunalul de la Haga și în final când se vede învins de "sistem" sa invoce eclipsa de Luna sau stratul de Ozon!
              ?n aceste condiții nu cred ca Amatur ul va merge pe un drum bun. Asa cum am mai spus:
              Prin Unire și Consens se câștigă lucruri mici.... prin dezbinare se pierd LUCRURILE MARI.
              Eu zic sa găsim soluții comune acceptate de majoritate și chiar dacă vor fi schimbări majore sa fie acceptate de majoritate. Restul nemulțumiților sunt liberi sa facă ce vor ca nu sunt sub contract cu Amaturul


              Noi venim sa ne distram la masa de joc!
              Ultima editare de buzatu vasile; 27.oct.2019, 19:49.

              Comentariu


              • #32
                "?n urma non-combatului înregistrat (audio și video) în grupele superioare Elite de la Turneul A "Targu Secuiesc" din 19.10.2019 ce a avut în "prim plan" jucătorii - Simon Csaba, Targu Mureș și - Irsai Istvan, Targu Mureș, Comitetul Director AmaTur (cu sustinerea a 11 Coordonatori, o abținere și un vot pentru suspendare 3 luni) a decis penalizarea celor doi jucători implicați cu 50% din punctele cu care sunt înregistrați în grila de punctare."


                "?n urma Contestației depuse de Dl. Ovidiu Ciurcă privind sancțiune dictată împotriva jucătorilor Simon Csaba și Irsai Istvan, Coordonatorii AmaTur au rediscutat speța, lu?nd act de următoarele:
                -Recunoașterea non-combatului de către jucătorul Simon Csaba, împreună cu scuzele acestuia adresate comunității AmaTur;
                -Scuzele adresate de către Simon Csaba, telefonic, jucătorului Alex Bondoc;
                și au stabilit următoarele sancțiuni pentru cei doi jucători implicați:

                În cazul Simon Csaba:
                -Anularea punctelor de la Targu Secuiesc;
                -Suspendare 3 luni de zile

                În cazul Irsai Istvan:
                -Anularea punctelor de la Targu Secuiesc;
                -Avertisment."


                Da Adi se poate.
                Si credem.

                Comentariu


                • #33
                  Se poate ce ?
                  Deci v-a ramane Campion ?
                  Dar nu-si v-a putea apara titlul !Fiind suspendat
                  Cu o mana l-au mangaiat,iar cu celalta i-au dat peste cefa !

                  Comentariu


                  • #34
                    Postat în original de Zosim1 Vezi post
                    "?n urma non-combatului înregistrat (audio și video) în grupele superioare Elite de la Turneul A "Targu Secuiesc" din 19.10.2019 ce a avut în "prim plan" jucătorii - Simon Csaba, Targu Mureș și - Irsai Istvan, Targu Mureș, Comitetul Director AmaTur (cu sustinerea a 11 Coordonatori, o abținere și un vot pentru suspendare 3 luni) a decis penalizarea celor doi jucători implicați cu 50% din punctele cu care sunt înregistrați în grila de punctare."


                    "?n urma Contestației depuse de Dl. Ovidiu Ciurcă privind sancțiune dictată împotriva jucătorilor Simon Csaba și Irsai Istvan, Coordonatorii AmaTur au rediscutat speța, lu?nd act de următoarele:
                    -Recunoașterea non-combatului de către jucătorul Simon Csaba, împreună cu scuzele acestuia adresate comunității AmaTur;
                    -Scuzele adresate de către Simon Csaba, telefonic, jucătorului Alex Bondoc;
                    și au stabilit următoarele sancțiuni pentru cei doi jucători implicați:

                    În cazul Simon Csaba:
                    -Anularea punctelor de la Targu Secuiesc;
                    -Suspendare 3 luni de zile

                    În cazul Irsai Istvan:
                    -Anularea punctelor de la Targu Secuiesc;
                    -Avertisment."


                    Da Adi se poate.
                    Si credem.
                    Suspendare DOAR 3 luni???!!!
                    DOAR Avertisment???!!!

                    Ambii concurenti de la categoria ELITE merita sa primeasca o suspendare de minim 6 luni pt prima abatere, iar la a doua abatere exclusi din AMATUR.
                    Gasiti solutii pt a elimina cazurile de blat enumerate, schimband sistemul de joc.
                    Celelalte categorii din AMATUR vor lua ca exemplu penalizarea minima data si vor avea curajul sa procedeze ca cei 2 participanti de la ELITE, cand se va ivi ocazia.

                    Din pacate, am ajuns ca in anul 2019 campionul de la categoria ELITE, nr. 1 in AMATUR sa se lase batut de un coleg mult mai slab.
                    Nu vreau sa ma gandesc la decernarea premiilor de la TF.

                    Comentariu


                    • #35
                      Postat în original de maniche Vezi post
                      Suspendare DOAR 3 luni???!!!
                      DOAR Avertisment???!!!

                      Ambii concurenti de la categoria ELITE merita sa primeasca o suspendare de minim 6 luni pt prima abatere, iar la a doua abatere exclusi din AMATUR.
                      Gasiti solutii pt a elimina cazurile de blat enumerate, schimband sistemul de joc.
                      Celelalte categorii din AMATUR vor lua ca exemplu penalizarea minima data si vor avea curajul sa procedeze ca cei 2 participanti de la ELITE, cand se va ivi ocazia.

                      Din pacate, am ajuns ca in anul 2019 campionul de la categoria ELITE, nr. 1 in AMATUR sa se lase batut de un coleg mult mai slab.
                      Nu vreau sa ma gandesc la decernarea premiilor de la TF.
                      Eu zic sa aruncam si cu niste pietre in el la turneul final. Sau sa-l suspendam 5 ani. Sa se invete minte.

                      Ma scuzati pentru impertinenta, dar ultimul turneu al dvs este de mai bine de 2 ani in Amatur(aproape 2 ani jumatate), deci singurul motiv pentru a scrie acest comentariu este de a "agita apele" si a face scandal? Oare chiar n-a fost destul scandal aici?

                      3 luni suspendare este si asa o masura prea drastica in parerea majoritatii, deci, cu respect, eu zic sa o lasam asa. Mai mult tenis de masă si mai putin scandal.

                      Comentariu


                      • #36
                        Postat în original de FinalDestiny Vezi post
                        Eu zic sa aruncam si cu niste pietre in el la turneul final. Sau sa-l suspendam 5 ani. Sa se invete minte.

                        Ma scuzati pentru impertinenta, dar ultimul turneu al dvs este de mai bine de 2 ani in Amatur(aproape 2 ani jumatate), deci singurul motiv pentru a scrie acest comentariu este de a "agita apele" si a face scandal? Oare chiar n-a fost destul scandal aici?

                        3 luni suspendare este si asa o masura prea drastica in parerea majoritatii, deci, cu respect, eu zic sa o lasam asa. Mai mult tenis de masă si mai putin scandal.
                        Buna dimineata,
                        Revin cu ce am mai comentat zilele trecute..traim in Romania si aste se vede peste tot..noi suntem crescuti si educati sa apreciem furtul si daca se poate sa-l si promovam..ne meritam soarta..

                        Comentariu


                        • #37
                          Postat în original de PETRICA BV Vezi post
                          Buna dimineata,
                          Revin cu ce am mai comentat zilele trecute..traim in Romania si aste se vede peste tot..noi suntem crescuti si educati sa apreciem furtul si daca se poate sa-l si promovam..ne meritam soarta..
                          Vorbe grele Nea Petrica.
                          Diferenta intre furt si a te descurca este o filozofie de viata.Nu cred ca furtul in sine se mai poate defini asa cum l-am cunoscut noi odata.Comunismul ne-a furat libertatea de exprimare, iar noi ne-am luat dreptul de a compensa.
                          Societatea de azi ne nemultumeste la fiecare pas prin anumite actiuni, noi zicem ca ne fura un drept, si atunci noi compensam.Strict la Amatur majoritatea considera ca furt este doar cand prejudiciezi pe cineva direct si in imediata apropiere, blat pe fata, dar furtul indirect , atunci cand prejudiciezi pe cineva care nu e in imediata ta apropiere, blat ascuns, atunci il putem chiar premia si aplauda ca nu e considerat decat o descurcareala oportuna.

                          Imi cer scuze in fata celor care au luptat CINSTIT si cu fair-play, dar eu personal consider ca majoritatea campionilor la categoriile Incepatori,Avansati si Open s-au folosit de calcule si aranjamente pt a pastra aceasta pozitie.Reactile celor nemultumiti sunt putine si cu bun simt ceea ce face ca aceasta speta sa nu fie asa aprig dezbatuta.

                          Comentariu


                          • #38
                            Postat în original de PETRICA BV Vezi post
                            Buna dimineata,
                            Revin cu ce am mai comentat zilele trecute..traim in Romania si aste se vede peste tot..noi suntem crescuti si educati sa apreciem furtul si daca se poate sa-l si promovam..ne meritam soarta..
                            Unde se incurajeaza furtul, ca nu inteleg? A fost penalizat cu toate punctele de la turneul respectiv + 3 luni (25% dintr-un an, foarte mult!) suspendat de la toate competitiile. Pentru un jucator care anul asta a mers la 26 turnee, e imens (4 turnee pe luna => 6 luni jumatate din 11 pana azi a mers la turnee weekend de weekend).

                            Daca aprecia furtul, comitetul il felicita pentru ce a facut si mergeam mai departe. A fost penalizat, destul de drastic tinand cont ca a fost prima abatere, cel care a fost prejudiciat a considerat pana si el ca era prea aspra pedeapsa, pentru unii probabil ar fi trebuit suspendat pe viata din Amatur si sa nu mai poata juca tenis vreodata nicaieri.

                            Si total de acord cu Emi, cate calcule isi fac foarte multi jucatori si cate turnee sau meciuri se "Trantesc" si care nu vor fi dovedite niciodata, orice regulament s-ar construi(plus ca pur si simplu poate nu ai chef sa joci intr-o zi sau stilul unui jucator te incomodeaza)...

                            Ce s-a intamplat aici s-a pedepsit mai mult decat ok. Un om care a participat tot anul, are grila aproape plina si abia a pierdut cate un turneu mi se pare campionul Amatur de anul acesta fara niciun fel de discutie.

                            Comentariu


                            • #39
                              Domnilor , aici incercam sa vorbim despre altceva .

                              Comentariu


                              • #40
                                Postat în original de PETRICA BV Vezi post
                                Buna dimineata,
                                Revin cu ce am mai comentat zilele trecute..traim in Romania si aste se vede peste tot..noi suntem crescuti si educati sa apreciem furtul si daca se poate sa-l si promovam..ne meritam soarta..
                                cu tot respectul, Csaba Simon poate a incalcat regulamentul, dar sigur nu a furat nimic de la nimeni.
                                si revin la intrebarea mea din alta discutie (tot legat de intamplarea asta): adversarul unui jucator care pierde meciul intentionat se presupune ca e OBLIGAT sa piarda si el, in caz contrar e demonstrat blatul fara urma de indoiala...? imi cer scuze, dar nu mi se pare ca intr-un meci de tenis de masă pot fi 2 invinsi...decat daca se joaca la dublu

                                Comentariu


                                • #41
                                  Postat în original de adilazaroiu Vezi post
                                  Domnilor , aici incercam sa vorbim despre altceva .
                                  Lumineazane,Adi,sa inteleaga toata lumea despre subiectul discutiei ?

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Postat în original de adilazaroiu Vezi post
                                    Domnilor.
                                    De 10 ani incerc sa inteleg ce este acest AaTur !
                                    Credeam ca aici vin persoane , ca si mine , pasionate de jocul tenis de masă . Nefiind afiliat F.R.T.M , gandeam ca sunt amatori , hobisti cu putine reguli si cu mult bunsimt.
                                    Dupa 10 ani , observ ca Amatu-ul este de fapt un "apendice " ," o scoala de corectie "si o gradina in acelas timp al federatiei . De ce spun asta ? Fiinca asta vad !Toate " scursurile ", toti cei care nu pot atinge performanta , toti invinsii vin in Amatur. De ce.? Sa se distreze , zic uni . Si ii cred ! Cum sa nu te distrezi cand vezi ca adversarul abia face cateva puncte , ca joaca cu nustiuce paleta , ca serveste din mana , ca nu are echipament .
                                    Oare mai sunt barbati , in acest circuit , care vad lucrurile la fel ca mine ? Credeti ca se poate schimba ceva ? CE SI CUM ?
                                    Astept pareri pro si contra ( pertinente ) de la dumneavoastra .
                                    Ramaneti valori !
                                    Ăsta

                                    Trimis de pe al meu Huawei P30 Pro folosind Tapatalk
                                    Blade: Andro Treiber H
                                    Fh: Nittaku Fastarc G-1
                                    Bh: Nittaku DHS Hurricane 3 Neo

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Postat în original de Zosim1 Vezi post
                                      Vorbe grele Nea Petrica.
                                      Diferenta intre furt si a te descurca este o filozofie de viata.Nu cred ca furtul in sine se mai poate defini asa cum l-am cunoscut noi odata.Comunismul ne-a furat libertatea de exprimare, iar noi ne-am luat dreptul de a compensa.
                                      Societatea de azi ne nemultumeste la fiecare pas prin anumite actiuni, noi zicem ca ne fura un drept, si atunci noi compensam.Strict la Amatur majoritatea considera ca furt este doar cand prejudiciezi pe cineva direct si in imediata apropiere, blat pe fata, dar furtul indirect , atunci cand prejudiciezi pe cineva care nu e in imediata ta apropiere, blat ascuns, atunci il putem chiar premia si aplauda ca nu e considerat decat o descurcareala oportuna.

                                      Imi cer scuze in fata celor care au luptat CINSTIT si cu fair-play, dar eu personal consider ca majoritatea campionilor la categoriile Incepatori,Avansati si Open s-au folosit de calcule si aranjamente pt a pastra aceasta pozitie.Reactile celor nemultumiti sunt putine si cu bun simt ceea ce face ca aceasta speta sa nu fie asa aprig dezbatuta.
                                      Oamenii inteligenți au găsit "metode" sa se exprime liber și în Comunism


                                      A venit aseară mama, n-a mai apucat să-ți spună,
                                      Dacă vrei s-o iei la tine, pentru cât va mai trăi,
                                      Că o dau afar-din casă, că la dînșii în comună
                                      Fac curat, dăr?mă totul, lasă brazdele pustii.

                                      A venit aseară mama, a plecat în zori la gară,
                                      Cu broboada ca un pl?nset, peste ultimul temei,
                                      Hotăr?tă să te uite și în casa ei să moară,
                                      Când or omor? cu fierul, cei ca tine, casa ei.

                                      Pt cine nu stie - Adrian Paunescu

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        https://secretele.com/2019/09/sfatul...-mai-bine.html

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Postat în original de buzatu vasile Vezi post
                                          Oamenii inteligenți au găsit "metode" sa se exprime liber și în Comunism


                                          A venit aseară mama, n-a mai apucat să-ți spună,
                                          Dacă vrei s-o iei la tine, pentru cât va mai trăi,
                                          Că o dau afar-din casă, că la dînșii în comună
                                          Fac curat, dăr?mă totul, lasă brazdele pustii.

                                          A venit aseară mama, a plecat în zori la gară,
                                          Cu broboada ca un pl?nset, peste ultimul temei,
                                          Hotăr?tă să te uite și în casa ei să moară,
                                          Când or omor? cu fierul, cei ca tine, casa ei.

                                          Pt cine nu stie - Adrian Paunescu
                                          Poate ca-s mai "tare" de cap dar,trebuie sa recunosc ca n-am inteles nici poezia lui Paunescu dar,nici ce ai vrut sa "zici" cu asta...Poate(pt.astia mai grei de cap)o sa explici sensul acestor versuri neegalabile.Nu toti suntem sensibili dar,vreau sa spun ca pe acest site gasesti tot felul de oameni,exact cum era in armata)))).Cei care sunteti mai tineri si n-ati apucat armata obligatorie(n-ati pierdut nimic,dimpotriva)va pot explica afirmatia mea dar,remarca era pt.Vasile care a facut armata si sunt sigur ca stie la ce ma refer)))))))

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Postat în original de vasile fodoran Vezi post
                                            Poate ca-s mai "tare" de cap dar,trebuie sa recunosc ca n-am inteles nici poezia lui Paunescu dar,nici ce ai vrut sa "zici" cu asta...Poate(pt.astia mai grei de cap)o sa explici sensul acestor versuri neegalabile.Nu toti suntem sensibili dar,vreau sa spun ca pe acest site gasesti tot felul de oameni,exact cum era in armata)))).Cei care sunteti mai tineri si n-ati apucat armata obligatorie(n-ati pierdut nimic,dimpotriva)va pot explica afirmatia mea dar,remarca era pt.Vasile care a facut armata si sunt sigur ca stie la ce ma refer)))))))
                                            Sensul versurilor e simplu.... era perioada când ?ți baga "Buldozerul" în casa!

                                            Nea Vosi dar la asta erai sensibil atunci?

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Postat în original de buzatu vasile Vezi post
                                              Oamenii inteligenți au găsit "metode" sa se exprime liber și în Comunism


                                              A venit aseară mama, n-a mai apucat să-ți spună,
                                              Dacă vrei s-o iei la tine, pentru cât va mai trăi,
                                              Că o dau afar-din casă, că la dînșii în comună
                                              Fac curat, dăr?mă totul, lasă brazdele pustii.

                                              A venit aseară mama, a plecat în zori la gară,
                                              Cu broboada ca un pl?nset, peste ultimul temei,
                                              Hotăr?tă să te uite și în casa ei să moară,
                                              Când or omor? cu fierul, cei ca tine, casa ei.

                                              Pt cine nu stie - Adrian Paunescu





                                              Hotăr?tă să te uite și în casa ei să moară,
                                              Când or omor? cu fierul, cei ca tine, casa ei.


                                              Oare carei persoane i se adresa poetul? Copilului care si-a uitat originea?

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Am si eu o dedicatie pentru" toate "scursurile", pentru toti cei care nu pot atinge performanta, pentru toti invinsii" care au venit in Amatur si ne-au incantat cu tenisul lor de calitate:



                                                Ii gasiti in clasament. Scursurile mai mari cu roz si scursurile mai mici cu verde.
                                                Timo Boll ALC F/B Tenergy 05.
                                                https://www.youtube.com/channel/UCzq...cyMHq2mWRUvN3A
                                                Va rog sa aveti o viata frumoasa.

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Postat în original de mandelafree Vezi post
                                                  Am si eu o dedicatie pentru" toate "scursurile", pentru toti cei care nu pot atinge performanta, pentru toti invinsii" care au venit in Amatur si ne-au incantat cu tenisul lor de calitate:



                                                  Ii gasiti in clasament. Scursurile mai mari cu roz si scursurile mai mici cu verde.
                                                  Dacă te referi la "legitimati" sa știi ca nici eu nu am fost de acord cu ei! Dar sa știi ca mulți dintre ei sunt oameni de bun simt și cu un mare caracter și nu sunt de acord cu apelativul "scursuri"

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Postat în original de adilazaroiu Vezi post
                                                    Domnilor.
                                                    De 10 ani incerc sa inteleg ce este acest AaTur !
                                                    Credeam ca aici vin persoane , ca si mine , pasionate de jocul tenis de masă . Nefiind afiliat F.R.T.M , gandeam ca sunt amatori , hobisti cu putine reguli si cu mult bunsimt.
                                                    Dupa 10 ani , observ ca Amatu-ul este de fapt un "apendice " ," o scoala de corectie "si o gradina in acelas timp al federatiei . De ce spun asta ? Fiinca asta vad !Toate " scursurile ", toti cei care nu pot atinge performanta , toti invinsii vin in Amatur. De ce.? Sa se distreze , zic uni . Si ii cred ! Cum sa nu te distrezi cand vezi ca adversarul abia face cateva puncte , ca joaca cu nustiuce paleta , ca serveste din mana , ca nu are echipament .
                                                    Oare mai sunt barbati , in acest circuit , care vad lucrurile la fel ca mine ? Credeti ca se poate schimba ceva ? CE SI CUM ?
                                                    Astept pareri pro si contra ( pertinente ) de la dumneavoastra .
                                                    Ramaneti valori !
                                                    Bună seara, nu vreau să supăr pe nimeni, dar Adi are dreptate.

                                                    Cred că ar fi bine să se ?nființeze categoria Masters pentru legitimații, foști sau nu, de la divizia A în sus.

                                                    ?n felul acesta fiecare jucător nelegitimat poate alege de bună voie să joace sau nu cu acești profesioniști din Amatur și nu invers!!!!!!!!!!

                                                    Mai mult decât atât, fără supărare, propun ca acești foști sau actuali legitimați, dacă vor să joace cu noi amatorii, să fie bine primiți, să joace în categoria lor (Masters sau viitoarea Open) dar să nu influențeze clasamentul Amatur, adică să nu fie declarați la sf?rșit de an campioni Amatur, ci campioni la categoria lor.

                                                    Iertați-mă dacă am supărat pe cineva!

                                                    Toată stima pentru profesioniști, dar, aceeași stimă o am și pentru amatori, amatori care au început, poate, să joace tenis de masă pe o masă de beton din parc, ca mine...



                                                    Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X