Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

topspin corect si eficient

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: topspin corect si eficient

http://www.youtube.com/watch?v=ZA74UCFmru0
    Lemn: -
    FH/BH: -

Comentariu

http://www.youtube.com/watch?v=nakguFA9uxc
      sunt o gramada de filmulete acolo pe pagina cu asta
      Blade DHS PG 2
      FH: DHS Hurricane 3
      BH: Stiga Airoc Astro M

Comentariu

multumesc mult
        nitaku septear
        Joola Energy

Comentariu

Incearca sa lovesti mingea cu "varful" paletei deoarece ia mai mult mai mult efect decat daca dai cu "mijlocul" paletei.

Comentariu

Postat în original de Mar93ian
            Incearca sa lovesti mingea cu "varful" paletei deoarece ia mai mult mai mult efect decat daca dai cu "mijlocul" paletei.
            Sustine cineva aceasta idee
            DHS Hurricane Long 5
            FH: Tenergy 05
            BH: Tenergy 05

Comentariu

Poate in cazul in care atunci cand dai topspin folosesti si o miscare a incheieturii maini dinspre inapoi spre inainte... dar cred ca e mult mai mare riscul sa dai pe langa mingie, sau sa dai cu coltul incercand sa dai cu partea superioara a paletei decat cu mijlocul...
              Parerea mea!

Comentariu

aceeasi problema o am si eu : nu reusesc sa obtin cruba accelerata spre masa;
                Suntem mai multi care jucam,de obicei 2v2 si este cineva mai in varsta caruia ii reuseste de minune lovitura;nu stiu exact daca este topsin,dar reuseste sa dea mingea incredibil de rapid in terenul advers,preluand-o de mai jos de masa ; se observa bine curba in jos pe care o ia mingea;astfel de lovituri as vrea sa reusesc ,dar daca folosesti o tehnica gresita ,incerci degeaba

Comentariu

sau cautati un antrenor.
                  Top Tenis Arena - Cea mai mare sala de tenis de masa din Bucuresti
                  23 de mese Donic World Champion TC
                  Suprafata de joc Gerflor Taraflex TT
                  45mp, 70mp, 120mp / masa spatiu de joc
                  1000lux lumina pe masa
                  Omologata FRTM
                  www.toptenis.ro

Comentariu

Postat în original de midnight8080
                    aceeasi problema o am si eu : nu reusesc sa obtin cruba accelerata spre masa;
                    Suntem mai multi care jucam,de obicei 2v2 si este cineva mai in varsta caruia ii reuseste de minune lovitura;nu stiu exact daca este topsin,dar reuseste sa dea mingea incredibil de rapid in terenul advers,preluand-o de mai jos de masa ; se observa bine curba in jos pe care o ia mingea;astfel de lovituri as vrea sa reusesc ,dar daca folosesti o tehnica gresita ,incerci degeaba
                    Vezi cum da JO - aia e forma.
                    http://www.youtube.com/watch?v=ZA74UCFmru0
                    Blade DHS PG 2

Comentariu

vezi si aici - e filmarea de jos - trebuie sa "infasori" mingea - si bineinteles sa te lasi mai jos kiar sa lasi un pic mingea sa cada , nu neaparat din punctul maxim.
                      http://www.youtube.com/watch?v=li7hzthd_JY&playnext=1&list=PL792B928C0DA5 D9E4&index=39
                      Blade DHS PG 2

Comentariu

Eu am mai vazut pe pingskills.com o varianta de topspin.Acolo spunea ca trebuie sa tii antebratul la un unghi de 90 grade fata de brat;in clip aproape intinde mana in unele momente
                        Oricum,interesante clipuri

Comentariu

Postat în original de midnight8080
                          Eu am mai vazut pe pingskills.com o varianta de topspin.Acolo spunea ca trebuie sa tii antebratul la un unghi de 90 grade fata de brat;in clip aproape intinde mana in unele momente
                          Oricum,interesante clipuri
                          Pana la urma conteaza cum simti tu ca ai eficienta mai mare - sunt atatia profesionisti care dau topspin in toate felurile posibile incat nu poti stabili o regula universala. Totul e sa ajungi la o miscare care:
                          - sa fie fluida , sa necesite minim de efort
                          - sa nu te descopere in cazul unui "capac" al adversarului - sa fii in stare sa revii repede in pozitie
                          - sa genereze mult efect
                          - sa aiba penetrare (adica sa aiba ceva viteza totusi - nu doar sa fie un balon lent)
                          Blade DHS PG 2

Comentariu

http://www.youtube.com/watch?v=fmFoLJDUupE
                            Asta mi se pare unul din cele mai bune filmulete in care poti observa foarte clar (datorita reluarilor slow-motion) atat topspinul de rever cat mai ales cel de forehand, si mi se pare cu atat mai bun filmuletul pentru ca daca te uiti la picioarele lui Wang Liqin cu mare atentie vezi cum se realizeaza transferul de greutate de pe piciorul drept pe cel stang. Daca adaugi si rotirea corpului cuplata cu impingerea lui usor spre inainte, si iei in calcul la toate astea arcul descris de mana in timpul loviturii (cu pozitia aferenta a paletei), reiese exact acel topspin chinezesc care a uimit o lume intreaga. Eu cel putin asa vad lucrurile
                            --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
                            --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

Comentariu

Nea Vali imi pare rau sa va spun,dar la sfarsit miscarea care i-o arata baiatului dumneavoastra este FOARTE GRESITA !

Comentariu

Uitati-va cum duce mana in fata Wang Liqin , nu e nici cu incheietura pe spate si nici nu duce mana in sus ,si cel mai important cum sta pe picioare !
                                Nu il mai duceti acolo in cantonament ca uita tot ce invata la bistrita si mai rau e ca invata gresit de la altii .

Comentariu

Cine a citit topicul
                                Procesare...
                                X