Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Întreabă-l pe Durdun (www.pingpongshop.ro)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Buna seara. De curand am dorit sa experimentez jocu cu short pips pe backhand si mi-a cam placut, dar nu cred ca ma ajuta lemnul ( Balsa Carbo X5) fiind prea moale si eliastic. M-am gandit la urmatorul setup si am nevoie de pareri. Lemn: Butterfly Mazunov , FH: Acuda S3 (sau alt soft, de preferat burete moale si usor), iar la BH sa pun 802-40-ul pe care il detin deja. Un alt setup ar fi: Lemn: Galaxy T-4, FH: Fata de viteza medie cu burete moale-mediu, iar la BH 802-40. Tin sa precizez ca am un joc bazat pe atac de langa masa si semidistanta.
    LEMN TIMO BOLL ALC, FH TENERGY 64 FX, BH TENERGY 64

    Comentariu


    • Postat în original de alx_vass Vezi post
      Buna seara. De curand am dorit sa experimentez jocu cu short pips pe backhand si mi-a cam placut, dar nu cred ca ma ajuta lemnul ( Balsa Carbo X5) fiind prea moale si eliastic. M-am gandit la urmatorul setup si am nevoie de pareri. Lemn: Butterfly Mazunov , FH: Acuda S3 (sau alt soft, de preferat burete moale si usor), iar la BH sa pun 802-40-ul pe care il detin deja. Un alt setup ar fi: Lemn: Galaxy T-4, FH: Fata de viteza medie cu burete moale-mediu, iar la BH 802-40. Tin sa precizez ca am un joc bazat pe atac de langa masa si semidistanta.
      Mazunov este un lemn bun, dar este super-greu. Cele pe la 95g sunt considerate foarte usoare. Galaxy T-4 sau chiar T-1 cred ca sunt optiuni mult mai bune. Ar mai fi si Stiga Clipper sau Clipper CR, Ebenholz VII sau Yasaka Max Wood, Extra Special sau Dynamix (17 straturi!) sunt cateva optiuni valabile.
      Daca preferi fete moi la FH, Acuda S3 este ok, Joola Samba+ este o optiune buna sau Stiga Boost TS sau TC (mai rapida) sau noile Calibra Tour S.
      Am jucat mai demult cu un sandwich Kokutaku pe Donic Waldner Dotec Carbon si era foarte conttrolabil, dar si rapid cand aveam nevoie. Cred ca si acest lemn este o optiune.
      Blog de tenis de masă

      Comentariu


      • Fetele (Donic Bluefire M2-FH. respectiv Bluefire M3-BH.)ce grosime sa aiba?Cu respect Remy.

        Comentariu


        • Postat în original de remy Vezi post
          Fetele (Donic Bluefire M2-FH. respectiv Bluefire M3-BH.)ce grosime sa aiba?Cu respect Remy.
          2.0mm

          www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
          www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
          https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
          Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
          https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

          Comentariu


          • Salutare, sunt incepator , nici macar nu stiu ce stil am....
            imi place sa trag (topspin) insa de cele mai multe ori ridic un pic mingea si il las pe adversar sa traga primul, depinde cat de tare si plasat trage adv. returnez topspin sau retrospin ,semidistanta , 1-2 metri de masa, dar imi place si jocul de distanta.Nu imi place jocul de aproape (desupra mesei ) ..parca e tacaneala..
            Problema mea este ca nu sunt constant in ce priveste loviturile.Am jucat cu parteneri cara imi spuneau "hai joaca serios" .Vedeau la mine lovituri grele , preluari imposibile insa mancam bataie de la un jucator care nu stia serve,efect, lovituri tari insa el punea pe masa si eu ratam ingrozitor de mult. Mentionez ca joc cam 2 ore /zi/lucratoare ( nu,nu joc la munca insa sambata si duminica , o petrec cu familia)

            Acum am un lemn Friendship 729 Bomb
            FH Xiom sima euro 1
            BH Friendship 729 Geospin Tacky care a fost tacky 2-3 saptamani

            Vreau sa-mi iau lemnul Galaxy T-11 (carbon) , e usor ,70g , are viteza buna si control.si ma gandeam sa pun rakza9 pe FH si rakza 9 fx pe BH. Dca ati jucat cu el sau stiti mai multe decat am citit eu p net, va rog sa ma ajutati.
            Sau am citit despre bty spinart ,are mult spin ...
            Va multumesc anticipat.
            www.*************

            Comentariu


            • Postat în original de EduardFoto Vezi post
              Salutare, sunt incepator , nici macar nu stiu ce stil am....
              imi place sa trag (topspin) insa de cele mai multe ori ridic un pic mingea si il las pe adversar sa traga primul, depinde cat de tare si plasat trage adv. returnez topspin sau retrospin ,semidistanta , 1-2 metri de masa, dar imi place si jocul de distanta.Nu imi place jocul de aproape (desupra mesei ) ..parca e tacaneala..
              Problema mea este ca nu sunt constant in ce priveste loviturile.Am jucat cu parteneri cara imi spuneau "hai joaca serios" .Vedeau la mine lovituri grele , preluari imposibile insa mancam bataie de la un jucator care nu stia serve,efect, lovituri tari insa el punea pe masa si eu ratam ingrozitor de mult. Mentionez ca joc cam 2 ore /zi/lucratoare ( nu,nu joc la munca insa sambata si duminica , o petrec cu familia)
              Acum am un lemn Friendship 729 Bomb
              FH Xiom sima euro 1
              BH Friendship 729 Geospin Tacky care a fost tacky 2-3 saptamani
              Vreau sa-mi iau lemnul Galaxy T-11 (carbon) , e usor ,70g , are viteza buna si control.si ma gandeam sa pun rakza9 pe FH si rakza 9 fx pe BH. Dca ati jucat cu el sau stiti mai multe decat am citit eu p net, va rog sa ma ajutati.
              Sau am citit despre bty spinart ,are mult spin ...
              Va multumesc anticipat.
              Lemnul 729 Bomb e foarte bun, ba chiar e cam rapid pentru un incepator, dar fetele tale il mai calmeaza. T-11 este mai rapid, mai rigid si lipsit de control, prin comparatie.
              Daca pui Rakza 9 si Rakza 7 soft ( rakza 9 fx nu exista) pe T-11 vei face un lansator de rachete, nu o paleta.
              Cel mai bine ar fi sa pastrezi lemnul actual si fetele, evetual sa schimbi fata 729 cu alta le fel, insa eu le-as pune invers pe paleta, cu 729 la FH. Daca nu-ti mai place 729, poti pune Rakza 9 de 2.0 mm.
              Si despre stilul de joc: in loc sa ridici mingea, mai bine lasa-l pe adversar sa faca asta. Cine ataca primul are mai multe sanse sa castige punctul.
              Blog de tenis de masă

              Comentariu


              • Buna ziua !

                In primul rand as dori sa va felicit pt. initiativa aceasta, este ceva extraordinar ca amatorii si nu numai sa aiba acces la sfaturile unor profesionisti doar prin intermediul catorva clickuri.

                Eu sunt jucator amator si impreuna cu un prieten am luat tenisul de masa mai "in serios" aproximativ de vreo doi ani, asta insemnand ca joc cel putin 6-8 ore pe saptamana, 50-50% antrenament/meciuri. Suntem autodidacti in mare parte, incercam sa invatam din tutorialele gasite pe net, stiu ca nu este cel mai bun lucru, dar pana acum nu am fost pregatiti sa facem primul pas spre un coaching profesionist. Trebuie sa recunosc totusi ca din cand in cand primim sfaturi de la jucatori avizati.

                Revenind la subiect :
                1. Ce joc practicati

                Ofensiv
                - langa masa / semidistanta

                2.Cu ce jucati mai mult

                Forehand : topspin si directe(counterhit) in principiu incerc sa atac de la a 3-a minge daca se poate;
                Rever : momentan mai mult capace(block) si directe(counterhit) mai putin topspin fiindca pana acum nu am avut fata adecvata;

                3. Care este setup-ul actual cu care jucati
                Lemn : 729 Bomb (un lemn cu care sunt multumit momentan, putin cam rigid dar ofensiv si cu un control destul de bun);
                Fata FH : Tibhar Genius+ Optimum Sound (fata pe care as vrea sa o pun pe rever);
                Fata BH : Stiga Neos (mi-a ramas de la setupul initial low buget, si as vrea sa o schimb);

                Va rog sa-mi spuneti daca ar fi o optiune buna pe FH Yasaka Rakza 7 Soft, si daca da, care ar fi grosimea optima 2.00 sau max ?
                Daca aveti si alte recomandari v-as fi recunoscator.

                PS va rog sa ma scuzati daca am gresit denumirile loviturilor, fiind mai mult familiarizat cu acestea in engleza, internetul bata-l vina


                Postat în original de Durdun Gheorghe Vezi post
                Salut,

                In primul rand setup-ul care il ai este dupa numele lemnului si anume BOMBA !
                Prima schimbare care trebuie sa o faci si este primordiala este lemnul, el fiind dupa cum ai simtit si tu rigid, iar pentru a invata mai usor ai nevoie de un lemn cu mai mult control si mai putina viteza.
                Iti recomand cu caldura Donic Burn ALL+, Yasaka Sweden Classic, Butterfly Grubba si alte lemne din gama ALL / OFF-
                Viteza o poti suplini din fete punand ceva mai tare sau mai moi, Yasaka Rakza 7 soft este o fata moale cu un control foarte bun, dealtfel recomandata foarte des incepatorilor, ea fiind obligatoriu de 2.0mm.
                Asadar poti incerca orice lemn din gama ALL , OFF- cu fete Yasaka Rakza 7 soft de 2.0mm, iar daca spui ca cu FH dai si topsin iti recomand pe FH Yasaka Rakza 9 tot de 2.0mm.

                Spor la antrenamente !
                La recomandarea voastra am schimbat setupul in Bty Timo Boll All+ si rakza 7 soft pe BH, simt o imbunatatire mare in joc, control sporit, joc foarte bun de langa masa si semidistanta, spinuri mari care pun adversarii in dificultate chiar daca loviturile nu sunt prea puternice.
                Va scriu fiindca sunt indecis ce sa pun pe FH, am incercat rakza 7 soft pe FH dar mi se pare ca e prea moale in combinatie cu lemnul asta care e flexibil si destul de moale. Am citit mai multe reviewuri despre rakza 7 si rakza 9 si nu stiu care ar trebui sa o aleg, pentru a adauga putina putere in lovitura(smash, drive) dar sa nu sacrific controlul si spinul la topspin.
                Multumesc.
                Yasaka Rakza 7 soft max / Innerforce ZLF / Yasaka Rakza 7 soft max

                Comentariu


                • Postat în original de zebe Vezi post
                  La recomandarea voastra am schimbat setupul in Bty Timo Boll All+ si rakza 7 soft pe BH, simt o imbunatatire mare in joc, control sporit, joc foarte bun de langa masa si semidistanta, spinuri mari care pun adversarii in dificultate chiar daca loviturile nu sunt prea puternice.
                  Va scriu fiindca sunt indecis ce sa pun pe FH, am incercat rakza 7 soft pe FH dar mi se pare ca e prea moale in combinatie cu lemnul asta care e flexibil si destul de moale. Am citit mai multe reviewuri despre rakza 7 si rakza 9 si nu stiu care ar trebui sa o aleg, pentru a adauga putina putere in lovitura(smash, drive) dar sa nu sacrific controlul si spinul la topspin.
                  Multumesc.
                  Cum zicea George în mesajul initial, cred ca Rakza 9 de 2.0 este o optiune foarte buna pentru FH. Fata de Rakza Soft, aduce în plus viteza si putere, fara a sacrifica prea mult control.
                  Rakza 7 este orientata mai mult spre spin, iar Rakza 9 este mai buna la smash si drive, dar si spinul este bun.
                  Blog de tenis de masă

                  Comentariu


                  • Nittaku septear/fh acuda s2/bh baracuda. Stil de joc: semidistanta - topspin. Am achizitionat si lemnu TB ALC, ce fete as putea pune pe el ? Doresc si o parere despre setupu actual, multi au zis ca merge f bn vega europ pe septear, este adevarat ? Este diferenta mare intre cele 2 lemnuri ?

                    Comentariu


                    • Postat în original de Mar93ian Vezi post
                      Nittaku septear/fh acuda s2/bh baracuda. Stil de joc: semidistanta - topspin. Am achizitionat si lemnu TB ALC, ce fete as putea pune pe el ? Doresc si o parere despre setupu actual, multi au zis ca merge f bn vega europ pe septear, este adevarat ? Este diferenta mare intre cele 2 lemnuri ?
                      Salut,
                      Atat Nittaku Septear cat si Butterfly Timo Boll ALC, se potrivesc cu o gama foarte variata de fete, atat ofensive cat si mai defensive (max 1.8mm).
                      Am jucat cu Nittaku Septear in jur de 2 ani si pot spune cu certitudine ca este un lemn senzational, ca de altfel mai toate lemnele ce au la baza hinoki, iti ofera un simt aparte !
                      In primul rand incerca sa pui fetele invers adica Donic Acuda S2 pe BH, iar Donic Baracuda pe FH si vezi daca simti o oarecare diferenta. Nittaku Septear merge foarte bine cu fete mai moi. Totusi ti-as recomanda sa joci cu o fata ceva mai moale pe BH, gen Donic Acuda S3, sau Joola X-plode Sensitive, Stiga Boost TC si la FH sa ramai pe Acuda S2 daca iti place, sau Bluefire M2. Daca ai un topsin de FH format bine poti pune max (2.2mm) pentru mai multa viteza si putere.
                      Xiom Vega Europe este o fata buna, care merge bine atat pe Septear cat si pe ALC. O consider ceva mai buna la capitolul viteza decat Acuda sau Baracuda.
                      Intre cele doua lemne da, exista diferente, sunt simturi diferite, in primul rand datorita compozitiei, ca viteza, consider eu, ca Septear este un pic peste ALC, iar ca si control ALC are un punct in plus.
                      Fiecare mana simte altceva, amandoua lemne sunt foarte bune, dar cel mai bun lemn este cel pe care il simti tu mai bine.
                      Ultima editare de Durdun Gheorghe; 28.mai.2013, 13:03.

                      www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                      www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                      https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                      Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                      https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                      Comentariu


                      • Multumesc mult pentru sfaturi, Numai bine !

                        Comentariu


                        • ola

                          Joc ofensiv mixt cu un+ pe FH
                          Lemn TBOFF-
                          Fete Donic Baracuda big slam max pe FH/BH

                          Comentariu


                          • Salve

                            1. Ce joc practicati
                            Mixt cu inclinatii spre ofensiv

                            2.Cu ce jucati mai mult - joc mai mult de FH
                            Forehand - ima place la nebunie topspin, dar acum incerc si lovituri drepte
                            Pe BH, imi ies cat de cat drive-urile, cate un pic block-urile si taiatele.

                            3. Care este setup-ul actual cu care jucati
                            Lemn - Bty Timo Boll All+
                            Fata FH Bty - Tackiness-D
                            Fata BH - Tackiness-D


                            Un pic de istoric: m-am decis sa ma apuc mai serios de ping pong acum 7-8 luni. Am inceput cu o paleta preasamblata, apoi am luat o paleta formata din LKT Instinct+, cu FH LKT Rapid Speed si BH LKT Rapid Soft. Paleta mi s-a parut rapida pe partea de FH si un pic imprevizibila.
                            Am avut noroc sa iau paleta actuala la un pret bun. Joc de 2 luni cu paleta, mai am de gand sa mai joc inca pe atata, dar vreau sa ma interesez din timp ce fete pot sa pun pe lemn(lemnul il pastrez) pentru ceva mai mult spin si viteza, dar sa ramana controlul de acum.
                            Mentionez ca fetele de acum (Bty Tackiness-D) au 4 ani de cand s-au lipit pe lemn, si colegii imi spun ca sunt cam uzate, dar mie imi place ca imi ofera control.
                            Xiom Vega Pro Bty Innerforce ALC ST Xiom Vega Pro

                            Comentariu


                            • Postat în original de timy15 Vezi post
                              Joc ofensiv mixt cu un+ pe FH
                              Lemn TBOFF-
                              Fete Donic Baracuda big slam max pe FH/BH
                              Pe partea de FH ma descurc dar cu BH la primire resping sus sare inalt . Rakza 7 soft de2.0 ar merge mai bine pe BH Pt un control mai bun.Joc cam de 2/sapt.Un sfat. Multumesc

                              Comentariu


                              • Salve baieti,

                                Am un setup format din TBS si fete Acuda S2 dar imi pare cumva sec, rigid, liniar nici nu stiu cum sa-i zic. Am incercat o paleta care avea tot TBS dar fate Sriver G3. Mi s-a parut GENIALA - cumva moale, dar vie, cu control. Asa ca ma uit pe site-ul de la bistrita si vad ca Sriver G3 are buretele mai tare dacat T05, dar in statistici T05 e mai rapida decat Sriver G3. Acum ca tot omu' recunosc ca-mi curg balele la un T05 dar nu stiu cum se comporta ...
                                Ce ziceti? Sa ma rezum la Sriver G3 sau sa incerc un T05 pe FH?

                                Multumesc,
                                Gelcu
                                Lemn:Xiom Zeta
                                Fete:MX-P

                                Comentariu


                                • Postat în original de timy15 Vezi post
                                  Pe partea de FH ma descurc dar cu BH la primire resping sus sare inalt . Rakza 7 soft de2.0 ar merge mai bine pe BH Pt un control mai bun.Joc cam de 2/sapt.Un sfat. Multumesc
                                  Salut!
                                  Paleta este foarte buna, iar Rakza soft de 2.0 este prea putin diferita pentru a justifica schimbarea.
                                  Doua saptam?ni nu-s suficiente pentru a te obisnui cu ea. Mai da-i timp.
                                  Blog de tenis de masă

                                  Comentariu


                                  • Postat în original de wolverine Vezi post
                                    Salve
                                    1. Ce joc practicati
                                    Mixt cu inclinatii spre ofensiv
                                    2.Cu ce jucati mai mult - joc mai mult de FH
                                    Forehand - ima place la nebunie topspin, dar acum incerc si lovituri drepte
                                    Pe BH, imi ies cat de cat drive-urile, cate un pic block-urile si taiatele.
                                    3. Care este setup-ul actual cu care jucati
                                    Lemn - Bty Timo Boll All+
                                    Fata FH Bty - Tackiness-D
                                    Fata BH - Tackiness-D
                                    Un pic de istoric: m-am decis sa ma apuc mai serios de ping pong acum 7-8 luni. Am inceput cu o paleta preasamblata, apoi am luat o paleta formata din LKT Instinct+, cu FH LKT Rapid Speed si BH LKT Rapid Soft. Paleta mi s-a parut rapida pe partea de FH si un pic imprevizibila.
                                    Am avut noroc sa iau paleta actuala la un pret bun. Joc de 2 luni cu paleta, mai am de gand sa mai joc inca pe atata, dar vreau sa ma interesez din timp ce fete pot sa pun pe lemn(lemnul il pastrez) pentru ceva mai mult spin si viteza, dar sa ramana controlul de acum.
                                    Mentionez ca fetele de acum (Bty Tackiness-D) au 4 ani de cand s-au lipit pe lemn, si colegii imi spun ca sunt cam uzate, dar mie imi place ca imi ofera control.
                                    Salut!
                                    Fetele vechi ?ti limiteaza jocul cu spin. Controlul aparent rezulta din posibilitatea redusa de a face spin. Totusi, un adversar mai avansat poate profita cu usurinta de aceasta deficienta.
                                    Daca la BH te simti bine, schimba fata cu una noua, acelasi model. Pentru FH ia o fata cu viteza putin mai buna. Donic Bluefire M2 2.0 mi se pare o alegere buna - spin mai bun, viteza mai buna, control mai mic, dar bun.
                                    Totusi, ?ti recomand sa cauti sa probezi ceva fete pe lemne cu viteza comparabila cu al tau.
                                    Blog de tenis de masă

                                    Comentariu


                                    • Postat în original de gelcu Vezi post
                                      Salve baieti,
                                      Am un setup format din TBS si fete Acuda S2 dar imi pare cumva sec, rigid, liniar nici nu stiu cum sa-i zic. Am incercat o paleta care avea tot TBS dar fate Sriver G3. Mi s-a parut GENIALA - cumva moale, dar vie, cu control. Asa ca ma uit pe site-ul de la bistrita si vad ca Sriver G3 are buretele mai tare dacat T05, dar in statistici T05 e mai rapida decat Sriver G3. Acum ca tot omu' recunosc ca-mi curg balele la un T05 dar nu stiu cum se comporta ...
                                      Ce ziceti? Sa ma rezum la Sriver G3 sau sa incerc un T05 pe FH?
                                      Multumesc,
                                      Gelcu
                                      Salut!
                                      TBS este un lemn rapid si destul de rigid. Chestia e ca doua lemne TBS nu seamana între ele decât rar.
                                      Fetele T05 sunt pentru jucatori profesionisti sau foarte avansati. Ceilalti vor pierde mai mult din calitatea jocului decât vor castiga.
                                      Acum, Sriver G3 pe care l-ai probat, nu cumva era versiunea FX? Daca da, atunci poate ca vei simti mai bine paleta cu fete Tenergy Fx.
                                      Sriver G3 sunt niste fete cam slabe în acest moment, dar ofera mult control, în detrimentul vitezei si a spinului.
                                      ?n concluzie, este posibil ca lemnul tau Tbs sa nu fie prea reusit si sa nu-ti placa simtul si probabil ca T05fx sa fie mai potrivite decât T05.
                                      Cel mai bine ar fi sa probezi o fata direct pe lemnul tau.
                                      Blog de tenis de masă

                                      Comentariu


                                      • Mersi

                                        Comentariu


                                        • Va multumesc mult pt sfat.As fi bucuros daca intamplator sau planificat, ne-am vedea sa dam 2 mingii la viva. Sunt sigur ca as primi cateva indrumari mai concrete despre fete , lem , si stilul de joc.
                                          Va multumesc mult.
                                          www.*************

                                          Comentariu


                                          • Postat în original de EduardFoto Vezi post
                                            Va multumesc mult pt sfat.As fi bucuros daca intamplator sau planificat, ne-am vedea sa dam 2 mingii la viva. Sunt sigur ca as primi cateva indrumari mai concrete despre fete , lem , si stilul de joc.
                                            Va multumesc mult.
                                            Cu mare placere, doar ca eu am acum o perioada mai aglomerata în afara tenisului. Puteti lua legatura cu George Durdun si el va va îndruma foarte bine atât legat de materiale, cât si de stilul de joc.
                                            Blog de tenis de masă

                                            Comentariu


                                            • Salut !
                                              As vrea sa stiu si eu ce paleta mi s-ar potrivi . ( Nu am mai avut o paleta prof ) .
                                              1. Ce joc practicati
                                              Mixt ( Joc si ofensiv cat si defensiv , cred ca mai acentuat pe ofensiv , dar si defensiv )
                                              2.Cu ce jucati mai mult
                                              Mixt ( Joc cu amandoua , trag cu amandoua scot cu amandoua , acuma depinde cum vine mingea ... )
                                              3. Care este setup-ul actual cu care jucati
                                              Este o paleta hooby am si poze cu ea :

                                              Comentariu


                                              • salut george ! am inceput cam de un an sa aprofundez acest sport,incercand sa-l practic cat mai corect . momentan am setup : lemn: donic burn off- / fh :donic sonex jp gold / bh : donic baracuda . joc ofensiv, si am inceput sa folosesc cat mai des lovituri topspin , atat cu bh , cat si cu fh . sa zicem ca joc 65% cu bh . mi se pare ca acest setup nu prea " agata mingea " . am de gand ca pe lemnul care-l am sa pun pe fh : rakza 7 si pe bh ; rakza 7 soft . te rog sa-mi spui parerea ta despre acest setup . mentionez ca am incercat fetele , dar pe un alt lemn ( nu am retinut firma ) si dadeam chiar bine .

                                                Comentariu


                                                • pentru Mihai 150 salut de la tulcea sunt daca joci si off si def, daca iti place sa joci cu iarba'' iti recomand un setup daca nu iti recomand altcevaentru def {lemn andro fibercomp deff si fete tibhar gras d.tecs ox,blufire m2 sau andro hexer hd 1.9.Daca joci fara ;iarba '' iti recomand lemn dr.LEVI ALL+ si donic blufire m2 fh si bh.
                                                  - - - Actualizat - - -
                                                  e o recomandare ,nu si o obligatie.

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de Mihai150 Vezi post
                                                    Salut !
                                                    As vrea sa stiu si eu ce paleta mi s-ar potrivi . ( Nu am mai avut o paleta prof ) .
                                                    1. Ce joc practicati
                                                    Mixt ( Joc si ofensiv cat si defensiv , cred ca mai acentuat pe ofensiv , dar si defensiv )
                                                    2.Cu ce jucati mai mult
                                                    Mixt ( Joc cu amandoua , trag cu amandoua scot cu amandoua , acuma depinde cum vine mingea ... )
                                                    3. Care este setup-ul actual cu care jucati
                                                    Este o paleta hooby am si poze cu ea :
                                                    Setup-ul pe care il detii este unul intradevar hobby, care din pacate te limiteaza.
                                                    Cred ca inca nu ai un stil definit, dar ai putea sa mergi pe varianta de aparare. Pe FH poti pune o fata de 2.0mm (daca ataci mai mult) sau 1.8mm (daca ataci mai putin) pentru a putea executa lovituri de topspin de langa sau din spatele mesei, cat si atacuri, capace etc., iar pe BH poti incerca o iarba cu burete (daca iti place sa mai arunci, sa mai dai o contra), sau fara burete (daca iti place sa tai de langa si din spatele mesei).
                                                    Ca lemn iti poti pune maxim un ALL+ , gamele atat la fete cat si la lemne sunt foarte mari.
                                                    Postat în original de adriansersea Vezi post
                                                    salut george ! am inceput cam de un an sa aprofundez acest sport,incercand sa-l practic cat mai corect . momentan am setup : lemn: donic burn off- / fh :donic sonex jp gold / bh : donic baracuda . joc ofensiv, si am inceput sa folosesc cat mai des lovituri topspin , atat cu bh , cat si cu fh . sa zicem ca joc 65% cu bh . mi se pare ca acest setup nu prea " agata mingea " . am de gand ca pe lemnul care-l am sa pun pe fh : rakza 7 si pe bh ; rakza 7 soft . te rog sa-mi spui parerea ta despre acest setup . mentionez ca am incercat fetele , dar pe un alt lemn ( nu am retinut firma ) si dadeam chiar bine .
                                                    Lemnul este unul bun, de nivel incepator, dar poate fi bun si la avansati (depinde stilul de joc), un elev de al meu a jucat cu el timp de 2 ani cu Donic Baracuda 2.0mm (tot la recomandarea mea) pe el, iar de curand i-am schimbat fetele cu Yasaka Rakza 9 2.0mm si setup-ul s-a schimbat intr-unul mult mai bun, cu mai multa viteza.
                                                    Daca totusi simti ca poti sa stapanesti un lemn mai tare, incearca un Donic Persson Carbotec, sau chiar Donic Waldner Legend Carbon, care este un lemn foarte rapid.
                                                    Pe un lemn mai tare, incearca sa pui fete mai tari gen Yasaka Rakza 9, (cu Rakza 7 soft pe un lemn tare, la lovituri puternice, iti va lovii lemnul si mingea se va duce in jos), daca ramai la lemnul actual poti juca cu Rakza 7 soft pe BH linistit, dar eu ti-as recomanda Yasaka Rakza 9 2.0mm pe BH iar pe FH sa mergi cu Yasaka Rakza 9 max !

                                                    www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                                                    www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                                                    https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                                                    Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                                                    https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                                                    Comentariu

                                                    Procesare...
                                                    X