Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Întreabă-l pe Durdun (www.pingpongshop.ro)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de Silk Vezi post
    Va salut pe toti !
    In trecut, obijnuiam sa joc tenis de masă destul de des, ma descurcam binisor la nivel de amator... insa e curand am descoperit la locul de munca un grup de colegi care joaca tenis de masă saptamanal, si am dat cateva seturi cu ei. Pot sa spun ca, dupa o pauza de aproximativ 10 ani, compania lor si timpul petrecut in sala m-au "activat". Cum era normal, prima sesiune am fost farmacia, in a 2-a sesiune nu reusisem sa iau decat 3 seturi, iar in a 3-a sesiune pot spune ca m-am apropiat destul de mult de nivelul lor ( am luat bataie, dar am iesit cu capul sus , avand seturi destul de stranse ). Toti colegii au palete facute, eu nu : acum dau cu un Bty din comert, cu fete ADDOY ( nimic pretentios ).
    Dupa ce am vazut cum sta treaba , m-am decis sa imi fac paleta competitiva, am studiat forumul destul de mult in ultimile 2 saptamani, si m-am hotarat sa achizitionex lemnul BTY Balsa Carbon X5.
    Vreau sa va cer parerea in legatura cu lemnul pe care l-am ales si sa imi recomandati fete care sa se preteze stilului meu de joc :
    Momentan am un joc mixt, pe BH nu pot da topsinuri mereu ( nu intra, ca eu incerc ) pe FH cu orice minge trecuta de masa incerc topspin .In functie de oponent, nu imi este frica sa intru intr-un joc de mingi taiate si capace . Dar imi doresc destul de mult control pe ambele parti ale paletei.
    Ca si distanta de masa imi place sa joc de langa masa si maxim un pas in spate ( distanta mica si medie ) dar nu ma dau in laturi de la raliuri de departe.
    Imi cer scuze pentru postul lung.
    Astept cu interes parerile legate de lemnul ales si sugestiile referitoare la fete.
    Salut!
    Daca iti place jocul de topspin cu FH, Balsa Carbo X5 nu este cea mai fericita alegere. Lemnul arunca mingea destul de jos.
    Mai potrivit ar fi poate un Yasaka Extra Offensive sau Butterfly Korbel, lemne OFF, fara carbon, destul de elastice petru un topspin bun, rapid si controlat, dar si destul de stabile pentru capace.
    Daca vrei mai mult control, Yasaka Silverline Allwood sau Primorac OFF- sunt alternative bune.
    Despre fete: pe lemnele Yasaka merg foarte bine fetele Yasaka Rakza (pentru inceput as zice sa incerci Rakza 7 soft de 2.0 pe ambele parti pe Yasaka Extra Offensive), dar si alte marci: Donic (Bluefire M2 sau M3 sau JP03), Joola Rhyzm 425 sau 375 etc.
    Cel mai bine ar fi sa ceri cuiva o paleta cu lemnul pe care il ai in vizor si sa dai putin cu ea. Daca iti place lemnul, il cumperi, probezi pe el o fata de imprumut si apoi mai probezi si o a doua, apoi, cand te-ai hotarat, iti cumperi o pereche de 2.0 grosime si gata.
    Poti veni pe la clubul Viva Sport sa probezi echipamente Yasaka, Donic, Joola, Stiga. Cei de acolo te vor ajuta sa iei o decizie sau iei legatura cu ceilalti ofertanti de echipamente de pe forum: valigti (Valentin Mircea), tibi (Gelu Popescu), rasvan (Rasvan Crisan).
    Blog de tenis de masă

    Comentariu


    • In primul rand vreau sa iti multuemsc pentru promptitudinea cu care mi-ai raspuns la intrebari.
      Inteleg din psotul tau ca am facut o greseala, chiar la inceput de drum : mi-am comandat deja lemnul.
      In materie de fete, ma tenteaza Rakza 7 sau Ragza 7 Soft, din ce am citit. Variantele ar fi de la Donic, M2-ul mai exact.
      Poti sa imi spui daca pe lemnul pe care l-am mentionat mai sus se pot pune fetele aceastea ? ( nu fizic, ma refer daca se "inteleg" cu lemnul )
      Multumesc mult .
      Cu prima ocazie voi incerca sa ajung si la salile pe care le mentionati aici , pe forum, poate la Viva, si poate vom face cunostiinta, voi "fura" maai multe de la voi.

      Comentariu


      • Postat în original de Silk Vezi post
        In primul rand vreau sa iti multuemsc pentru promptitudinea cu care mi-ai raspuns la intrebari.
        Inteleg din psotul tau ca am facut o greseala, chiar la inceput de drum : mi-am comandat deja lemnul.
        In materie de fete, ma tenteaza Rakza 7 sau Ragza 7 Soft, din ce am citit. Variantele ar fi de la Donic, M2-ul mai exact.
        Poti sa imi spui daca pe lemnul pe care l-am mentionat mai sus se pot pune fetele aceastea ? ( nu fizic, ma refer daca se "inteleg" cu lemnul )
        Multumesc mult .
        Cu prima ocazie voi incerca sa ajung si la salile pe care le mentionati aici , pe forum, poate la Viva, si poate vom face cunostiinta, voi "fura" maai multe de la voi.
        Sigur ca merg fetele pe Balsa Carbo X5. Singura chestie e ca orice combinatie pe acest lemn va fi putin cam greu de utilizat pentru topspin, mai ales daca vii de la o paleta hobby. Lemnul e destul de rapid si destul de rigid, asa ca vei avea nevoie de miscari precise si hotarate, marja de eroare fiind cam mica.
        In fine, pentru o varianta rapida, poti incerca Rakza 7 la FH si Rakza 7 soft la BH. Pentru una mai blanda, Donic Bluefire M2 la FH si M3 la BH, sau Rakza 7 soft pe ambele parti sau M2 pe ambele parti, dar aceasta varianta va face o paleta cam grea, ca M2 este o fata grea.
        Blog de tenis de masă

        Comentariu


        • Postat în original de grasomega Vezi post
          Salut!
          Cred ca paleta Stiga este ok pentru stilul tau de joc, insa o sa ai probabil un soc initial (viteza destul de mare a paletei) si apoi o sa dureze ceva pana te vei obisnui cu ea. Lemnul este foarte bun, are control mare, fetele sunt bune pentru un stil cu lovituri drepte. Este posibil ca Boost TX sa nu-ti ofere prea mult control la inceput.
          Despre pret - depinde in ce stare este paleta. Lemnul costa nou ~150 lei, Boost TX tot cam 150, Carbo Sound, fiind mai veche, sa zicem 120 lei. Total 420. Daca fetele nu sunt foarte uzate, poate ca un pret intre 200 si 250 lei este ok. Daca fetele sunt uzate (au ciupituri pe margine sau in mijloc, daca dai cu dosul unghiei pe fata, aceasta aluneca cu usurinta) pretul poate scadea pana la 150-180 lei, mai ales daca si lemnul are urme mari de lovituri.
          Am cumparat paleta cu 200 lei. Fata Boost este noua, cea CarboSound are vreo 3 ciupituri pe margine, lemnul arata foarte bine, arata ca nou.
          Ai avut perfecta dreptate cu "socul initial", imi este foarte greu sa castig mingi, dificultatea este maxima la fata Boost TX, trag foarte prost cu ea. Vreau sa spun ca prefer sa o folosesc pe rever (trageam mai bine cu reverul inainte), unde imi mai intra lovituri mai tari. Am dat-o si unui coleg cu tehnica de top spin formata binisor si le tragea pe toate afara (in spatele mesei). Am incercat un antrenament cu un prieten, am tras o ora topspin-uri, pana la urma au inceput sa-mi intre. Dar, desigur, asta era antrenament, nu meci... In fine, nu voi renunta la paleta, ma voi antrena cu ea pana ii prind miscarea.
          Multumesc oricum pentru amabilitate si bunavointa.
          Blade: Stiga NCT Allround Wood
          FH: Stiga Boost TX
          BX: Stiga Carbo Sound

          Comentariu


          • salut
            ma intereseaza sa cumpar un robot ptr antrenament
            nu am bani de unul nou dar nici unul prea rudimentar nu as dori
            ai vrfeo idee
            stima

            Comentariu


            • Postat în original de grizly1973 Vezi post
              salut
              ma intereseaza sa cumpar un robot ptr antrenament
              nu am bani de unul nou dar nici unul prea rudimentar nu as dori
              ai vrfeo idee
              stima
              Salut!
              Unul nou putin mai deștept este Joola Buddy Pro.
              Daca nu, poti încerca sa iei unul Second hand, insa sunt mai multe posibilitați:
              1. Robot in stare buna - preț aproape de cel pentru unul nou
              2. Robot scump vandut ieftin - defecte iminente sau probleme cu alimentarea, motoare, roti, comanda electronica etc.
              3. Robot utilizat multa vreme - preț decent, dar trebuie gasite role sau alte piese in curând.
              Blog de tenis de masă

              Comentariu


              • Postat în original de shobyka Vezi post
                Am cumparat paleta cu 200 lei. Fata Boost este noua, cea CarboSound are vreo 3 ciupituri pe margine, lemnul arata foarte bine, arata ca nou.
                Ai avut perfecta dreptate cu "socul initial", imi este foarte greu sa castig mingi, dificultatea este maxima la fata Boost TX, trag foarte prost cu ea. Vreau sa spun ca prefer sa o folosesc pe rever (trageam mai bine cu reverul inainte), unde imi mai intra lovituri mai tari. Am dat-o si unui coleg cu tehnica de top spin formata binisor si le tragea pe toate afara (in spatele mesei). Am incercat un antrenament cu un prieten, am tras o ora topspin-uri, pana la urma au inceput sa-mi intre. Dar, desigur, asta era antrenament, nu meci... In fine, nu voi renunta la paleta, ma voi antrena cu ea pana ii prind miscarea.
                Multumesc oricum pentru amabilitate si bunavointa.
                In 2008 cand m-am reapucat de tenis de masă dupa ce 17 ani nu pusesem mana pe o paleta profesionala si am trecut de la una hobby la una "profi", am avut nevoie de o pauza inainte de a juca cu paleta noua, pentru a ma dezobisnui de cea veche care era prea lenta si fara spin.
                O sa dureze ceva, dar dupa cateva antrenamente terminate cu ceva meciuri amicale se va regla mana, sunt sigur.
                Blog de tenis de masă

                Comentariu


                • Toata stima pentru <grasomega>.Un adevarat <suport>pentru incepatori.
                  Pe mine m-a ajutat foarte mult, respunzind promt la toate intrebarile mele. Tot respectul !!
                  Scuze pentru offtopic !!
                  TIBHAR MX-P/home made off+/TIBHAR EL-P

                  Comentariu


                  • Va salut cu stima si respect! Practic un joc mixt zic eu... imi place sa atac cu lovituri drepte dar si cu lovituri de topspin atat pe fh cat si pe bh . Am un lemn Nittaku Septear de care sunt f multumit si nu intentionez sa l skimb kiar daca sunt destul de des sfatuit sa fac asta. Pana acum am avut pe el fete Boost Tc 2.0 mm si am fost impresionat de spin dar mai ales de controlul foarte bun. De curand am renuntat pt ca erau destul de moi si nu reuseam sa pun in valoare jocul. Acum am Acuda s1 fh si Acuda s2 bh. Recent am dat cu un Septear care avea fete Tenergy 05fx pe ambele parti si am fost placut impresionat. Cred ca fetele T 05fx au un control m ai bun decat ce am eu acum si eu ca si jucator tin f mult sa am control la masa de joc. Ce parere aveti si care ar fi sfatul dumneavoastra? Acuda vs Tenergy pe lemn Septear? sau alta combinatie din gama Tenergy care sa mearga cu lemnul meu. (un lemn zic eu destul de capricios)
                    Si ce grosime sa aiba fetele 1.9 sau 2.1 mm? Multumesc!

                    Comentariu


                    • Buna seara as avea si eu o intrebare am trecut de putin timp de la un lemn off- donic persson cu vega asia de 2 mm si un donic twingo de 1.8 la un off viscaria.problema este urmatoarea cu xiom asia ma inteleg destul de bine in schimb cu fata BH (donic) inca nu sunt multumit.as vrea un pic mai multa viteza dar nu as vrea sa pierd din controlul de acum. Intentia mea ar fi xiom vega europa sau vega pro dar accept cu placere sfaturi. Va multumesc anticipat
                      FH xiom vega asia
                      BLADE Viscaria
                      BH donic twingo
                      Fh Tenergy 05
                      VISCARIA
                      Bh Vega Europa

                      Comentariu


                      • Postat în original de petcu liviu Vezi post
                        Va salut cu stima si respect! Practic un joc mixt zic eu... imi place sa atac cu lovituri drepte dar si cu lovituri de topspin atat pe fh cat si pe bh . Am un lemn Nittaku Septear de care sunt f multumit si nu intentionez sa l skimb kiar daca sunt destul de des sfatuit sa fac asta. Pana acum am avut pe el fete Boost Tc 2.0 mm si am fost impresionat de spin dar mai ales de controlul foarte bun. De curand am renuntat pt ca erau destul de moi si nu reuseam sa pun in valoare jocul. Acum am Acuda s1 fh si Acuda s2 bh. Recent am dat cu un Septear care avea fete Tenergy 05fx pe ambele parti si am fost placut impresionat. Cred ca fetele T 05fx au un control m ai bun decat ce am eu acum si eu ca si jucator tin f mult sa am control la masa de joc. Ce parere aveti si care ar fi sfatul dumneavoastra? Acuda vs Tenergy pe lemn Septear? sau alta combinatie din gama Tenergy care sa mearga cu lemnul meu. (un lemn zic eu destul de capricios)
                        Si ce grosime sa aiba fetele 1.9 sau 2.1 mm? Multumesc!
                        Salut,
                        Nittaku Septear este un lemn foarte bun, cu mult simt, cu fetele Donoc Acuda S1 pe FH si Acuda S2 pe BH ai atat control cat si viteza, facand un setup bine echilibrat.
                        Chiar daca la inceput fetele BTY Tenergy 05 FX ti s-au parut mai bune, ele sunt mai rapide si pierzi la capitolul control. Daca ti neaaparat sa treci pe BTY Tenergy si simti ca paleta o poti controla, incearca doar ce e gama FX 05, 25, 64 sau 80, fiind mai moi ai mai mult control, iar ca grosime sa nu fie mai mult de 1.9mm.
                        Postat în original de Daniel Draganescu Vezi post
                        Buna seara as avea si eu o intrebare am trecut de putin timp de la un lemn off- donic persson cu vega asia de 2 mm si un donic twingo de 1.8 la un off viscaria.problema este urmatoarea cu xiom asia ma inteleg destul de bine in schimb cu fata BH (donic) inca nu sunt multumit.as vrea un pic mai multa viteza dar nu as vrea sa pierd din controlul de acum. Intentia mea ar fi xiom vega europa sau vega pro dar accept cu placere sfaturi. Va multumesc anticipat
                        FH xiom vega asia
                        BLADE Viscaria
                        BH donic twingo
                        Salut,
                        Fata de pe BH Donic Twingo este o fata care se recomanda mai mult copiilor si incepatorilor care trec de la paletele din comert gata asamblate la cele profi. Ea intra in gama fetelor de mijloc, fiind intre cele hobby si cele profi si diferenta nu ar fi atat de mare.
                        Poti merge cu incredere pe Xiom Vega Pro, dar eu ti-as recomanda sa faci un schimb si anume Xiom Vega Asia de 2.0mm pe BH, iar pe pe FH as pune Xiom Vega Europe 2.2mm.

                        www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                        www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                        https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                        Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                        https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                        Comentariu


                        • Iti multumesc de sfat o sa tin cont de el ,)
                          FH xiom vega asia
                          BLADE Viscaria
                          BH donic twingo
                          Fh Tenergy 05
                          VISCARIA
                          Bh Vega Europa

                          Comentariu


                          • Sunt stangaci.am un joc mix cam de la un m de masa.am momente in care ajung si la 5 dar media e de 1.joc rever cam 70 %.tai destul de des atac cu topspin pe rever si plesnita mai mult decat topspin pe fh.
                            Sunt curios daca se potriveste setupul
                            Bty timo boll tamca 5000/yasaka pryde 30 pe ambele parti.
                            Am comandat paleta dar nu am dat niciodata cu ea.daca se poate pm

                            Comentariu


                            • Multumesc! Am intrebat de grosimea fetelor pt ca toti cunoscutii mei au de 2.1mm. In cateva cuvinte imi poti spune de ce sa aleg de 1.9mm si nu de 2.1mm. Care sunt avantajele si in ce masura lucreaza fetele si cat lemnul? Multumesc!

                              Comentariu


                              • Buna ziua!
                                Practic un joc mixt spre ofensiv, aproape de masa pana la 1 metru in spate
                                Dau putin mai mult cu BH(60%). din care 40% taiate, 35% topspin, 25 % capace
                                Pe FH topspin 50% taiate 40% si capace 10%
                                Setup actual Bty Primorac OFF-
                                FH Tibhar Genius
                                BH Donic Bluefire M2
                                FH: TIBHAR GENIUS
                                BH: DONIC BLUEFIRE M2
                                Blade: BTY PRIMORAC OFF-

                                Comentariu


                                • Postat în original de Catalin Paduret Vezi post
                                  Sunt stangaci.am un joc mix cam de la un m de masa.am momente in care ajung si la 5 dar media e de 1.joc rever cam 70 %.tai destul de des atac cu topspin pe rever si plesnita mai mult decat topspin pe fh.
                                  Sunt curios daca se potriveste setupul
                                  Bty timo boll tamca 5000/yasaka pryde 30 pe ambele parti.
                                  Am comandat paleta dar nu am dat niciodata cu ea.daca se poate pm
                                  Salut,

                                  Setup-ul tau este unul cam rapid pentru jocul care il descrii. Poti incerca pe BH un Donic Slice, care te-ar ajuta mult in jocul de mijloc, iar pe FH poti pune ceva mai tare gen Yasaka Rakza PO, o fata sandvis care te ajuta la pleznituri si poti da si topspin.
                                  Cat despre lemn.. mai degraba comandai un ALL+, OFF-.

                                  Postat în original de petcu liviu Vezi post
                                  Multumesc! Am intrebat de grosimea fetelor pt ca toti cunoscutii mei au de 2.1mm. In cateva cuvinte imi poti spune de ce sa aleg de 1.9mm si nu de 2.1mm. Care sunt avantajele si in ce masura lucreaza fetele si cat lemnul? Multumesc!
                                  Salut,

                                  Fetele, in functie de producator au diferite grosimi, spre exemplu Butterfly, DHS, (daca nu ma insel cred ca si Xiom) comercializeaza 1.9mm si 2.1mm (max), iar Donic, Yasaka si multi altii merg pe 2.0mm si 2.2mm (max).
                                  Diferenta nu este una foarte mare, dar se simte, o fata de 1.9mm, 2.0mm are mai mult control si la jocul de langa masa ajuta mai mult, pe cand fetele de 2.1mm si 2.2mm te ajuta la jocul din spate, avand o viteza mai mare.
                                  Parerea mea ca lemnul este 60%, iar fetele 40%.


                                  Postat în original de Pop Dany Vezi post
                                  Buna ziua!

                                  Practic un joc mixt spre ofensiv, aproape de masa pana la 1 metru in spate
                                  Dau putin mai mult cu BH(60%). din care 40% taiate, 35% topspin, 25 % capace
                                  Pe FH topspin 50% taiate 40% si capace 10%
                                  Setup actual Bty Primorac OFF-
                                  FH Tibhar Genius
                                  BH Donic Bluefire M2
                                  Salut,

                                  Ce doresti sa schimbi ?
                                  Setup-ul pe care il ai este unul bun pentru jocul descris.

                                  www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                                  www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                                  https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                                  Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                                  https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                                  Comentariu


                                  • Multumesc! in cazul asta cred ca am sa pun ten 05fx pt ca septearul meu este destul de incet si eu vreau si o viteza in plus fata de ce am jucat pana acum. Ms!

                                    Comentariu


                                    • Buna seara.joc un joc ofensiv bazat pe topspin
                                      Paleta mea:
                                      FH:Galaxy Moon
                                      BH:Frienship 563-1
                                      Lemn:galaxy N-9
                                      As vrea sa schimb fata de pe forehand cu un Huricane 3 simplu,ce parere aveti?

                                      Comentariu


                                      • Postat în original de Gulas Adrian Vezi post
                                        Buna seara.joc un joc ofensiv bazat pe topspin
                                        Paleta mea:
                                        FH:Galaxy Moon
                                        BH:Frienship 563-1
                                        Lemn:galaxy N-9
                                        As vrea sa schimb fata de pe forehand cu un Huricane 3 simplu,ce parere aveti?
                                        Salut!
                                        Cred ca o sa-ti scada putin viteza, dar o sa creasca spinul. De asemenea, vei avea ceva probleme de adaptare la capace.
                                        P.S. Daca joci topspin, ce faci cu 563-1 la BH?
                                        Blog de tenis de masă

                                        Comentariu


                                        • Salut,

                                          Tocmai am achizitionat un lemn Yasaka Ma Lin Carbon si vreau sa-i pun Bluefire M1 pe FH si pe BH M2, crezi ca se potrivesc fetele cu lemnul?

                                          Cu respect,
                                          Mihai.

                                          Comentariu


                                          • Postat în original de mihai.gheorghe Vezi post
                                            Salut,
                                            Tocmai am achizitionat un lemn Yasaka Ma Lin Carbon si vreau sa-i pun Bluefire M1 pe FH si pe BH M2, crezi ca se potrivesc fetele cu lemnul?
                                            Cu respect,
                                            Mihai.
                                            Salut!
                                            Cred ca e o combinatie foarte buna, dar s-ar putea sa fie cam rapida. E o combinatie buna pentru joc de topspin pe ambele parti.
                                            Blog de tenis de masă

                                            Comentariu


                                            • Respect maxim pt grasomega

                                              Comentariu


                                              • Ce parere aveti de combinatia Andro CS7 Tour OFF cu T05fx pe ambele fete? Acum joc cu Septear cu acuda s1 fh si acuda s2 bh! Doresc o viteza in plus dar sa nu pierd din control f mult! Multumesc!

                                                Comentariu


                                                • Lemn: Bty Timo Boll Spirit
                                                  FH: Sriver FX
                                                  BH: Tackiness D

                                                  Amator de nivel "Onoare" , joc 3-4 ore pe saptamana in ultimii 12 ani.
                                                  FH: 20%topspin 20%tras plat 40%taiat 20%capace
                                                  BH: 5%topspin 15%tras plat 40% taiat 40%capace

                                                  Incerc sa stau cam la 0,5-1m de masa, joc scurt, razant si taiat, iar cu prima ocazie atac de obicei pe drive .
                                                  Vreau sa schimb fetele care sunt foarte uzate. Vreau sa am un control la fel de bun ca acum, dar as dori sa progresez la topspin si serviciu pe ambele fete.
                                                  Pentru fete as dori o sugestie pe la 120ron/buc si alta ceva mai scumpa.
                                                  As dori sa incerc si un alt lemn off sau off- cu control si fara vibratii ceva mai ieftin.

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de vdaniel Vezi post
                                                    Lemn: Bty Timo Boll Spirit
                                                    FH: Sriver FX
                                                    BH: Tackiness D
                                                    Amator de nivel "Onoare" , joc 3-4 ore pe saptamana in ultimii 12 ani.
                                                    FH: 20%topspin 20%tras plat 40%taiat 20%capace
                                                    BH: 5%topspin 15%tras plat 40% taiat 40%capace
                                                    Incerc sa stau cam la 0,5-1m de masa, joc scurt, razant si taiat, iar cu prima ocazie atac de obicei pe drive .
                                                    Vreau sa schimb fetele care sunt foarte uzate. Vreau sa am un control la fel de bun ca acum, dar as dori sa progresez la topspin si serviciu pe ambele fete.
                                                    Pentru fete as dori o sugestie pe la 120ron/buc si alta ceva mai scumpa.
                                                    As dori sa incerc si un alt lemn off sau off- cu control si fara vibratii ceva mai ieftin.
                                                    Salut!
                                                    Fetele pe care le ai sunt "model vechi", pentru lipire cu speedglue. Daca vei pune fete moderne pe TBS, probabil ca vei avea o paleta mult mai rapida si mult mai greu de controlat.
                                                    TBS este un lemn pentru topspin, dar nu este pentru amatori.
                                                    Iti propun sa schimbi lemnul cu un Donic Li Ping Kitex (OFF-) sau Yasaka Silverline All Wood (ALL+) sau Yasaka Sweden Classic (ALL), cu fete Donic Bluefire M2 la FH si M3 la BH, ambele de 2.0.
                                                    Preturile lemnelor propuse de mine sunt decente, mai ieftine ca TBS. Daca vinzi TBS (sa zicem cu 300 de lei) poti lua un lemn nou (sub 200 lei ultimele doua si 240 primul) si o fata (aproximativ 130 de lei) de banii respectivi.
                                                    Paleta iti va permite sa progresezi la topspin, va fi spinoasa la servicii si va mentine un control foarte bun la capace si alte lovituri.
                                                    Daca vrei sa pastrezi TBS, iti recomand fetele TSP Ventus Sin la FH si Soft la BH, grosime 2.0. Vor fi mai apropiate de ce ai tu acum pe paleta.
                                                    Blog de tenis de masă

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X