Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Întreabă-l pe Durdun (www.pingpongshop.ro)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de George K Vezi post
    Va Salut Pe toti !!!
    Dupa o indelungata pauza din motive de munca / probleme / lene am revenit la masa de tenis.
    Detin Urmatoarele Lemne si Fete si as dori sa va dati cu parerea despre ele - calitati - caracteristici - defecte - combinatii
    Lemne Din Debara :

    Donic Burn All + ( Am incercat sa l folosesc mai demult, aveam un simt cum ca ar fi relativ tare si imi arunca toate mingile cu spin / taiate destul de sus - poate doar o impresie )
    Butterfly Tamca 5000 Gergely ( Niciodata folosit, trimis de un site din greseala la mine...in cutie...stralucitor....)
    Butterfly Zhang Jike Carbon
    Yasaka Ma Lin Soft Carbon ( Preferatul Meu, simt destul de moale , in combinatie cu Donic Barracuda / Donic Acuda S 2 am evoluat destul de mult )
    Fete din Debara / Fete care urmeaza sa mi vina :
    Yasaka Pryde - Red
    Yasaka Mark V - Black
    Butterfly Sriver - Black
    Butterfly Tenergy 05 FX - Black
    Butterfly Tenergy 64 FX - Red
    Butterfly Tenergy 05 FX - Red
    Yasaka Razka 7 Soft - 1.8 Black
    Donic Bluefire M2 -1.8 Black
    Donica Barracuda - max Black
    Donic Acuda S2 - 2.0 Black
    Va Multumesc Anticipat .
    George K
    Salut!
    Ai materiale cat pentru o echipa
    As incerca:
    Ma Lin Soft Carbon cu Baracuda max black si T05 FX red
    Pryde, Mark V, Sriver - lasa-le in dulap sau vinde-le/doneaza-le.
    Cele de 1,8 de asemenea.
    Gergely - probabil ca la fel.
    Pentru BH la paleta propusa, ramane sa alegi tu daca T64FX e mai buna (mie imi place 05FX mai mult). Acuda S2 e buna la BH, dar nu poti potrivi culorile cu ce ai acum. Poate schimbi vreuna din celelalte fete cu o Baracuda rosie sau cu S2 rosie, daca nu-ti plac Tenergy la BH.
    Daca lemnul incepe dupa o vreme (un an cel putin) sa ti se para prea lent, pui Zhang Jike in loc.
    - - - Actualizat - - -
    Postat în original de Mar93ian Vezi post
    Salutare.
    Dupa cateva luni de joaca cu un timo boll spirit - hurricane (fh) & tenergy 64 (bh) am schimbat lemnu cu un Bty M. Maze.
    Ce fete se potrivesc pe el ? Hurricane-u mi se pare cam nepotrivit avand in vedere ca arunca jos. Cand incerc sa trag mai drept ori dau in fileu ori iese afara . . Ma gandeam la un blufire m2 doar ca e putin cam plata (lipseste spinu). As vrea o fata care sa agate f bine si sa mearga si atunci cand vreau sa inchid punctu. Pentru rever pot incerca ceva mai bun decat tenergy 64 ? e cam greu la capace din cate am vazut . .
    Am un joc bazat pe topspin (fh) de la semidistanta.
    Multumesc anticipat !
    Salut!
    Pe Maze am jucat cu T05 la FH si Rakza 7 Soft la BH. Cred ca poti combina bine M2 cu M3 pe el sau Rakza 9 cu Rakza 7 soft.
    Mie mi se pare ca M2 face foarte mult spin (toata gama M). Daca nu-ti place, poate Rakza 9 de 2.0, Bluefire M1 sunt foarte bune, dar mai tari decat M2.
    Pentru BH - iti e greu la capace cu T64 pentru ca mingea sare tare din fata si e greu de controlat. Incearca ceva mai moale - M3, Rakza 7 Soft, TSP Ventus Spin, Victas V01 Limber.
    - - - Actualizat - - -
    Postat în original de Ciubotariu Ioan Vezi post
    Salut, as dori si eu un sfat
    1)Joc:Ofensiv
    2)Mixt
    3)Lemn Bty Ishlion Fh:Xiom Vega Asia 2.0 Bh:Xiom Vega Asia .
    Multumesc anticipat. Ionut Suceava
    Salut!
    Daca joci ofensiv si ataci si cu FH si cu BH, paleta pe care o ai este foarte buna.
    Ce te nemultumeste la ea?
    Blog de tenis de masă

    Comentariu


    • controlul
      Blade: TIMO BOLL ZLC
      Fh:TIBHAR MX-S 2.0mm
      Bh:TIBHAR MX-S 2.0mm

      Comentariu


      • Postat în original de Ciubotariu Ioan Vezi post
        controlul
        Incearca fete mai moi - daca iti place Xiom, cauta Omega IV Europe sau ceva din gama Europe.
        Blog de tenis de masă

        Comentariu


        • Am si eu o nelamurire....joc momentan cu un lemn Gergely Alpha si fete Yasaka Rakza 7 de 2.2 pe ambele parti, intotdeauna am jucat cu setup`uri foarte ofensive...iar singurul setup pe care nu l-am putut stapani a fost Donic Waldner Black Devil Carbon off+ cu fete xiom Sigma Pro de 2,2
          Nelamurirea mea e legata de alegerea urmatoarelor fete, sa merg in continuare pe Yasaka Rakza 7 dar sunt putin nemultumit de rezistenta acestor fete sau sa achizitionez Xiom Sigma Euro la care de asemenea nu stiu grosimea...2.0 sau 2.2 ? va multumesc
          Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
          BH : Tenergy 05Fx
          FH : Tenergy 05Fx

          Comentariu


          • multumesc foarte mult pentru ajutor
            Blade: TIMO BOLL ZLC
            Fh:TIBHAR MX-S 2.0mm
            Bh:TIBHAR MX-S 2.0mm

            Comentariu


            • Salutare ! Va rog sa imi postati si mie mesajul. Doresc sa ma ajutati cu informatii si recomandari. Am inceput sa joc tenis de masă acum 4 ani,joc de 2 ori /saptamana aprox 1:30 h/sedinta, deci cam 3 h /saptamana, stiu ca e cam putin, dar atat imi permite timpul, si am si varsta de 32 si nu stiu cat de mult mai pot avansa ca nivel de joc, DECI DORESC O PALETA CARE SA MA AJUTE MAI MULT, 2 ani am jucat cu o paleta cumparata din comert, si apoi am gasit pe acest site pe cineva(dar nu mai stiu numele, si din pacate nu mai am nr de tel) care mi-a facut urmatoarea paleta : lemn DONIC WALDNER Allplay , pe rever joc cu DONIC LIGA iar cealalta fata e DONIC SLICE . La inceput mi s-a parut cam usoara paleta dar m-am obisnuit repede cu ea, si chiar mi-a placut cum prindea effect, dar dupa 2 ani nu mai prinde effect ca la inceput, si doresc o fata ma buna macar pe spin. CE IMI RECOMANDATI ? Am un buget de 300 lei. Pot sa pastrez lemnul si liga de pe rever si sa schimb doar pe cea SLICE care e cea mai uzata ? MERG SI ALTE FETE PE ACEST LEMN ? Cred ca mi s-ar potrivi o fata care prinde effect foarte bine dar sa aiba si ceva viteza. Astept pareri si eventual date de contact sa pot lua legatura cu persoanele care ma pot ajuta. Locuiesc in sectorul 6. Multumesc anticipat !

              Comentariu


              • buna seara,doresc sa ma ajutati cu un sfat daca se poate,eu joc mixt dar tendinta este de aparare din anumite cauze,vreau sa aflu ce fete as putea lua la un lemn defensiv donic def play senso,am inteles ca e bun,multumesc frumos,daca poate sa-mi raspunda cineva,dar nu as dori sa joc cu fete zimtate...

                Comentariu


                • Salutare la toata lumea.
                  Caut niste fețe foarte usoare si foarte subtiri. Cu dintii in jos!!!
                  (Am primit restul din taierea de pe paleta si are doua dungi orizontale (8mm una de cealalta))
                  Agata bine mingea si controlul este f bun.
                  Grosimea totala fata si burete este 2,4mm
                  Am incercat sa o identific fara succes aici:
                  http://tabletennis-reviews.com/refer...size-database/
                  Le-am luat la rind, dar, toate cele mai usoare sint ierburi.
                  Greutatea/cm patrat ar trebui sa nu depaseasca 0.140
                  Resturile cintaresc 10 gr, deci presupun ca foaia netaiata nu a avut mai mult de 40 gr.
                  Cine fabrica asa ceva? Pentru mine greutatea este esentiala (urmata de spin)
                  Multumesc anticipat si sper ca cineva sa ma scoata din ceata in care sint de citeva luni de zile.

                  Comentariu


                  • Am aflat raspunsul : Tibhar super defence.
                    Multumesd oricum celor care si-au batut capul.
                    Numai bine.

                    Comentariu


                    • Salut !

                      Vreau sa-mi cumpar o paleta profesionala ( prima ) si am nevoie de niste sfaturi .

                      1. Ce joc practicati

                      Mixt ( Joc ofensiv si defensiv )

                      2.Cu ce jucati mai mult

                      Mixt

                      3. Care este setup-ul actual cu care jucati
                      Paleta Hobby
                      P.S M-am gandit si cred ca ar merge o paleta all round , ce parere aveti ? eu as vrea sa aiba control bun , efect mare , spin si sa pot ataca foarte bine .
                      Mersi mult , sarbatori fericite !

                      Comentariu


                      • photino sau photino light?

                        te rog sa-mi spui diferenta intre aceste doua lemne. Dar timo boll ZLF? Multumesc.

                        Comentariu


                        • Postat în original de Oblio Vezi post
                          buna seara,doresc sa ma ajutati cu un sfat daca se poate,eu joc mixt dar tendinta este de aparare din anumite cauze,vreau sa aflu ce fete as putea lua la un lemn defensiv donic def play senso,am inteles ca e bun,multumesc frumos,daca poate sa-mi raspunda cineva,dar nu as dori sa joc cu fete zimtate...
                          Salut!
                          Daca iti place jocul defensiv, poti sa detaliezi putin stilul tau?
                          In jocul defensiv intra mai multe stiluri de joc: defensiv langa masa cu blocaj (cu sau fara fete zimtate), defensiv la distanta de masa cu mingi taiate (cu sau fara fete zimtate), defensiv la distanta cu loburi (mai ales fara fete zimtate). Probabil ca mai sunt si altele. Cu care dintre modelele descrise de mine te identifici mai mult?
                          Pe Donic Defplay Senso ar merge o fata cu mult spin, care sa-ti permita si sa ataci de langa masa, de grosime 1.8 sau 2.0 - Yasaka Rakza 7, Donic Bluefire M1, Tibhar Genius, Donic Baracuda. Daca nu vrei chiar asa de ofensiva, incearca Xiom Yanus DF de 1.5. La BH poti incerca Donic Slice sau Tibhar Superdefense.
                          Toate fetele mentionate sunt lise si produc spin (chiar foarte bun), nu sunt cu zimti sau anti-spin.
                          Postat în original de Mihai150 Vezi post
                          Salut !
                          Vreau sa-mi cumpar o paleta profesionala ( prima ) si am nevoie de niste sfaturi .
                          1. Ce joc practicati
                          Mixt ( Joc ofensiv si defensiv )
                          2.Cu ce jucati mai mult
                          Mixt
                          3. Care este setup-ul actual cu care jucati
                          Paleta Hobby
                          P.S M-am gandit si cred ca ar merge o paleta all round , ce parere aveti ? eu as vrea sa aiba control bun , efect mare , spin si sa pot ataca foarte bine .
                          Mersi mult , sarbatori fericite !
                          Salut!
                          O paleta allround este perfecta pentru trecerea de la hobby la o paleta profesionala.
                          Incearca Yasaka Sweden Classic cu fete Rakza 7 Soft de 2.0 sau Victas Limber de 2.0.
                          Alte lemne din acceasi categorie: Stiga Allround NCT, Donic Waldner Allplay (sau alte variante mai noi pe aceeasi linie de viteza), maxim Primorac Off-.
                          Postat în original de alin cozmi Vezi post
                          te rog sa-mi spui diferenta intre aceste doua lemne. Dar timo boll ZLF? Multumesc.
                          Despre diferentele intre Photino si TB ZLF ti-am scris in topicul pe care l-ai deschis pe aceasta tema. Nu stiu cum este Photnio Light, dar pot sa presupun ca, fiind mai usor ca Photino, este mai lent si mai controlabil. Intre Photino Light si TB ZLD probabil ca diferenta este doar de simt: Photino Light este soft, iar TB ZLF mai hard. Viteza este comparabila (poate Photino Light sa fie mai rapid putin), controlul de asemenea. Mai multe detalii ar putea sa dea cineva care le-a probat efectiv pe amandoua.
                          Postat în original de Ben Vezi post
                          Am si eu o nelamurire....joc momentan cu un lemn Gergely Alpha si fete Yasaka Rakza 7 de 2.2 pe ambele parti, intotdeauna am jucat cu setup`uri foarte ofensive...iar singurul setup pe care nu l-am putut stapani a fost Donic Waldner Black Devil Carbon off+ cu fete xiom Sigma Pro de 2,2
                          Nelamurirea mea e legata de alegerea urmatoarelor fete, sa merg in continuare pe Yasaka Rakza 7 dar sunt putin nemultumit de rezistenta acestor fete sau sa achizitionez Xiom Sigma Euro la care de asemenea nu stiu grosimea...2.0 sau 2.2 ? va multumesc
                          Salut!
                          In primul rand, nu stiu la ce nivel joci, dar, daca nu esti macar campion judetean, s-ar putea ca Gergely Alpha sa fie un lemn prea rapid pentru un amator. Donic Black Devil este un lemn foarte greu de controlat, asa ca nu prea conteaza ce fete pui pe el.
                          In fine, daca te antrenezi de cel putin 3 ori pe saptamana cu antrenor (faci cutie, exercitii fizice etc.), nu mai conteaza ce lemn ai.
                          Referitor la fete, probabil ca Rakza 7 este acum depasita de Rakza 9, care este mai rapida, mai rezistenta si comparabil la capacitatea de a produce spin.
                          Eu iti recomand Rakza 9 de 2.0. Daca totusi te hotarasti la Sigma (apropo, Sigma I Pro mi s-a parut cea mai eratica si mai ciudata, lipsita de control fata pe care am probat-o pana acum), versiunea Euro este sigur mai buna si tot nu as lua mai groasa de 2.0.
                          Victas Limber ai incercat? S-ar putea sa mearga foarte bine pe Gergely Alpha...
                          Postat în original de petre1981 Vezi post
                          Salutare ! Va rog sa imi postati si mie mesajul. Doresc sa ma ajutati cu informatii si recomandari. Am inceput sa joc tenis de masă acum 4 ani,joc de 2 ori /saptamana aprox 1:30 h/sedinta, deci cam 3 h /saptamana, stiu ca e cam putin, dar atat imi permite timpul, si am si varsta de 32 si nu stiu cat de mult mai pot avansa ca nivel de joc, DECI DORESC O PALETA CARE SA MA AJUTE MAI MULT, 2 ani am jucat cu o paleta cumparata din comert, si apoi am gasit pe acest site pe cineva(dar nu mai stiu numele, si din pacate nu mai am nr de tel) care mi-a facut urmatoarea paleta : lemn DONIC WALDNER Allplay , pe rever joc cu DONIC LIGA iar cealalta fata e DONIC SLICE . La inceput mi s-a parut cam usoara paleta dar m-am obisnuit repede cu ea, si chiar mi-a placut cum prindea effect, dar dupa 2 ani nu mai prinde effect ca la inceput, si doresc o fata ma buna macar pe spin. CE IMI RECOMANDATI ? Am un buget de 300 lei. Pot sa pastrez lemnul si liga de pe rever si sa schimb doar pe cea SLICE care e cea mai uzata ? MERG SI ALTE FETE PE ACEST LEMN ? Cred ca mi s-ar potrivi o fata care prinde effect foarte bine dar sa aiba si ceva viteza. Astept pareri si eventual date de contact sa pot lua legatura cu persoanele care ma pot ajuta. Locuiesc in sectorul 6. Multumesc anticipat !
                          Salut!
                          Daca stai in sectorul 6, fa o vizita la sala Top Tenis Arena din incinta Sema Parc (fabrica Semanatoarea - statia de metrou Petrache Poenaru).
                          Acolo sunt si multi jucatori care iti pot arata materiale si magazine specializate.
                          Eu as zice sa pastrezi lemnul si sa schimbi ambele fete.
                          As alege in loc de Slice - Xiom Yanus DF, iar in loc de Liga - Donic Blufire M3 sau M2.
                          300 de lei ar trebui sa-ti ajunga pentru ambele fete, luate noi, patrate.
                          P.S. Scuze tuturor de raspunsurile intarziate, dar in ultima vreme timpul liber mi s-a cam scurs printre degete...
                          Ultima editare de grasomega; 27.dec.2013, 12:33.
                          Blog de tenis de masă

                          Comentariu


                          • multumesc pentru raspuns,este foarte bine ca mi-ati deschis ochii si orizontul,joc defensiv de la semidistanta-distanta mai mult taiat gen jo se huyk,bineanteles ca incerc sa copii miscarea care pare simpla la prima vedere dar destul de coplicata dealtfel,reusesc uneori sa contraatac cu topspin mai mult cu fh,incerc sa corectez miscarea de taiat de pe bh dar mai am multe de invatat,nu sunt bun la jocul in viteza din cauza greutatii,si nici la capace,deaceea am optat pentru o varianta destul de grea-apararea.pe fh i-mi iese binisor si semitopspinul cand joc cu un adversar mai putin ofensiv,mai rar joc si apararea lobata,nu am control pentu lob,mai bine joc taiat cat se poate de sub masa,am sesizat ca mai rup din viteza adversarului,daca intru in contre cu un ofensiv deobicei pierd,multumesc frumos si daca mai puteti raspunde cu vre-o sugestie...

                            Comentariu


                            • Cu lemn usor 35 grame si cu tenergy se poate juca pur ofensiv?

                              Comentariu


                              • am omise fh tai mingile venite din topspinul adversarului,multumesc anticipat

                                Comentariu


                                • "Fata de pe BH Donic Twingo este o fata care se recomanda mai mult copiilor si incepatorilor care trec de la paletele din comert gata asamblate la cele profi. Ea intra in gama fetelor de mijloc, fiind intre cele hobby si cele profi si diferenta nu ar fi atat de mare.
                                  Poti merge cu incredere pe Xiom Vega Pro, dar eu ti-as recomanda sa faci un schimb si anume Xiom Vega Asia de 2.0mm pe BH, iar pe pe FH as pune Xiom Vega Europe 2.2mm."
                                  Salut cum am spus v-am ascultat sfatul am luat vega europe 2.0 dar o folosesc pe BH si vega asia pe FH din pacate nu sunt chiar convins de ea cum sunt de vega asia si de asta te intreb de ce imi recomanzi vega europa pe fh si vega asia pe bh practic exact invers de cum le folosesc eu ce te-a convins pe tine sa imi recomanzi acest setup multumesc anticipat....inca un lucru daca as vrea sa le incerc cum spui trebuie sa le dezlipesc sau e indeajuns sa intorc paleta,este vreo diferenta intre partea pe care scrie viscaria cu cealanta parte sau sunt la fel ...inca o data va multumesc
                                  FH xiom vega asia
                                  BLADE Viscaria
                                  BH donic twingo
                                  Fh Tenergy 05
                                  VISCARIA
                                  Bh Vega Europa

                                  Comentariu


                                  • Buna ziua.

                                    Sunt posesorul unui setup format dintr-un lemn Nittaku Septear si fete Xiom Vega Europe.De curand,m-am hotarat sa schimb fetele deoarece le simt prea rapide,pentru mine,in special la mingile scurte.Jocul practicat de mine este mix,atat pe FH cat si pe BH.
                                    Personal,m-am gandit sa trec pe fete Tibhar Genius.Credeti ca o sa fie un setup mai controlabil decat cu fetele Vega Europe?Sau de exemplu sa pun Joola Samba Plus/Rhyzm pe FH si Tibhar Genius pe BH,ar fi o alegere neinspirata?Vreau doar sa obtin un setup cu un control mai mare decat cel de acum(in special pe BH,la mingile scurte si taiate...la topspin nu am probleme nici pe FH si nici pe BH).
                                    Sunt deschis si la alte propuneri de fete...

                                    Toate cele bune!!!

                                    Comentariu


                                    • Postat în original de GDX24 Vezi post
                                      Buna ziua.

                                      Sunt posesorul unui setup format dintr-un lemn Nittaku Septear si fete Xiom Vega Europe.De curand,m-am hotarat sa schimb fetele deoarece le simt prea rapide,pentru mine,in special la mingile scurte.Jocul practicat de mine este mix,atat pe FH cat si pe BH.
                                      Personal,m-am gandit sa trec pe fete Tibhar Genius.Credeti ca o sa fie un setup mai controlabil decat cu fetele Vega Europe?Sau de exemplu sa pun Joola Samba Plus/Rhyzm pe FH si Tibhar Genius pe BH,ar fi o alegere neinspirata?Vreau doar sa obtin un setup cu un control mai mare decat cel de acum(in special pe BH,la mingile scurte si taiate...la topspin nu am probleme nici pe FH si nici pe BH).
                                      Sunt deschis si la alte propuneri de fete...

                                      Toate cele bune!!!
                                      Salut!
                                      Controlul este foarte relativ. Ceea ce mi se pare mie controlabil, altuia i se poate parea mult prea rapid sau lipsit de control.
                                      In general, Tibhar Genius sunt mai rapide ca Vega Euro, dar este posibil sa le simti ca fiind mai controlabile la preluari, servicii si capace, si mai lipsite de control la primul topspin si retopspinuri. Pe de alta parte, se poate sa ti se para mai bune pur si simplu. Totul tine de nivelul tau de joc si de simtul tau.
                                      Blog de tenis de masă

                                      Comentariu


                                      • Din pacate nu am unde sa incerc anumite fete,si sa vad care s-ar potrivii mai bine...Daca schimb ceva trebuie sa-mi asum riscul de-a nu fi pe deplin multumit.
                                        Astept si alte pareri,eventual de la cineva carea a folosit aceasta combinatie.
                                        Multumesc frumos pentru timpul acordat!

                                        Comentariu


                                        • Ai de unde alege , aici decizi tu ce iti place mai tare Joola sama + de 2.0 sau merge foarte bine acuda s2 ( sunt niste fete extraordinar de bune ) si mai este si victas limber 0.1 .
                                          Infine eu zic ca oricare de aici sunt potrivite . Sper ca te-am ajutat o sa revin si cu altele , dar eu mi-as pune in locul tau acuda s2 , le-am avut pe un lemn off au mers foarte bine , acuma am rakza 7 .

                                          Comentariu


                                          • Mie unul Vega Euro mi se par a fi printre cele mai controlabile fețe tensor, deci nu aș da vina pe ele.
                                            Iar Victas Limber e o față care sare tare, în nici un caz nu o să-i ofere un plus de control la preluări servicii și joc scurt.

                                            Eu unul văd 2 soluții: fie antrenament, fie un lemn mai lent (Off- sau All+).
                                            Ultima editare de Scuba; 05.ian.2014, 17:39.
                                            Tibhar Evo FX-P | BTY Liu Shiwen | Tibhar Evo FX-P
                                            Tibhar Genius max | Primorac Blk Tag | Victas Limber

                                            Comentariu


                                            • Eu ii zic ca joola samba + au control mare si spin si viteza buna , victas limber si mai e si acuda s2 , dar mai bine joola samba daca chiar vrea atat de mult control ... el decide . Bafta in alegere ! D

                                              Comentariu


                                              • Sunt constient ca nu fetele actuale sunt de vina,de aceea am si cerut sfaturi in legatura cu fete cu un control mai bun.
                                                Multumesc pentru sfaturi!

                                                Comentariu


                                                • Postat în original de GDX24 Vezi post
                                                  Sunt constient ca nu fetele actuale sunt de vina,de aceea am si cerut sfaturi in legatura cu fete cu un control mai bun.
                                                  Multumesc pentru sfaturi!
                                                  Nittaku Septear este un lemn OFF destul de rapid, cu simt soft si care arunca foarte sus (face ca mingea sa trebuiasca lovita cu un unghi abrupt la topspin). Cu cat fetele arunca mai sus si ele, cu atat va fi mai greu sa aduci mingea in masa la topspin - ea va avea o traiectorie lunga, chiar daca va avea spin suficient.
                                                  Personal, am incercat combinatia Septear cu Vega Euro in urma cu vreo 4 ani si am gasit-o destul de controlabila, dar fara suficienta viteza si cam naravasa langa masa. Septear face pereche buna cu fete cu aruncare medie: Stiga Boost TC sau TX, Joola Energy Xtra, Joola Xplode Sensitive. Tinand cont de asta, probabil ca si Joola Samba Plus sau Rhyzm vor merge foarte bine pe Septear. Ramane sa alegi tu duritatea buretelui.
                                                  Am inteles ca ai probleme la mingile scurte si taiate pe BH. Ma gandesc ca, totusi, daca nu ai probleme cu topspinul si ai probleme la preluari sau alte mingi scurte, este posibil ca problema sa fie din cauza momentului loviturii. Cred ca lasi mingea sa cada prea mult si o lovesti abia dupa ce a trecut de punctul cel mai inalt al sariturii. Aceasta te duce la o lovitura de jos in sus, care ridica mingea si te lasa vulnerabil. Incearca sa ajungi mai repede la minge si o vei putea prelua mai scurt si mai eficient sau o vei putea ataca, aproape indiferent de efectul pe care il are (daca e scurta, e probabil sa nu aiba extraordinar efect, daca adversarul nu joaca macar in Divizia A ).
                                                  P.S. Ai dat cam putine detalii si am facut o groaza de presupuneri, dar daca vrei sa dezvolti putin, incerc sa te ajut mai mult. Pana duminica am fost plecat din oras si am scris de pe telefon, destul de telegrafic.
                                                  Blog de tenis de masă

                                                  Comentariu


                                                  • Aveti perfecta dreptate,aseara am atacat mai repede mingile si parca problemele sau diminuat..
                                                    As mai avea o nelamurire..Paleta are o vechime de aproximativ 3 ani,iar in posesia mea de 6 luni.Se poate sa intervina o uzura a fetelor?Personal,dupa fiecare utilizare am curatato cu solutie speciala.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X