Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Întreabă-l pe Durdun (www.pingpongshop.ro)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de Gulas Adrian Vezi post
    Salut,joc un joc ofensiv,bazat aproape numai pe lovituri plate si numai putin pe topspin:
    Fh:Galaxy Moon
    Bh:Red Diamond
    Lemn:vechi din anul 1982(fff.greu)
    As vrea sa trec pe Lkt instinct,si nu stiu daca va prinde destula viteza.Multumesc!
    Din moment ce mi-ai spus ca te-ar interesa acest lemn LKT Instinct banuiesc ca ai un buget mai mic pentru upgrade-ul pe care il doresti.
    LKT Instinct d.p.m.d.v este un lemn cam prea moale pentru jocul tau (descriere) bazat pe multe lovituri plate, dar ai putea sa incerci unul din lemnele pe care le confectioneaza dl. Levi mai de atac, chiar astazi am dat cu unul comandat de colegul meu Cristi Cionoiu (grasomega) cu compozit din bazalt si mi s-a parut un lemm cu un control deosebit dar si cu o viteza pe masura, iar ca bani am inteles ca e 100lei bucata.
    Ca fete iti recomand un sanvis pe partea cu care lovesti mai mult, iar pe cealalta parte poti pastra oricare din fetele cu care joci.
    Cu siguranta iti vei imbunatatii jocul.

    www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
    www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
    https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
    Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
    https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

    Comentariu


    • Postat în original de Durdun Gheorghe Vezi post
      Din moment ce mi-ai spus ca te-ar interesa acest lemn LKT Instinct banuiesc ca ai un buget mai mic pentru upgrade-ul pe care il doresti.
      LKT Instinct d.p.m.d.v este un lemn cam prea moale pentru jocul tau (descriere) bazat pe multe lovituri plate, dar ai putea sa incerci unul din lemnele pe care le confectioneaza dl. Levi mai de atac, chiar astazi am dat cu unul comandat de colegul meu Cristi Cionoiu (grasomega) cu compozit din bazalt si mi s-a parut un lemm cu un control deosebit dar si cu o viteza pe masura, iar ca bani am inteles ca e 100lei bucata.
      Ca fete iti recomand un sanvis pe partea cu care lovesti mai mult, iar pe cealalta parte poti pastra oricare din fetele cu care joci.
      Cu siguranta iti vei imbunatatii jocul.
      Lemnele Levi cu fibra de bazalt sunt ceva mai scumpe. In functie de straturile de lemn care intra, pretul variaza. Cel mai in masura sa spuna care este pretul final este chiar domnul Levi, prezent pe forum. Recomand cu caldura aceste lemne, care au o calitate extraordinara si un finisaj care rivalizeaza cu oricare nume consacrat din domeniu, in conditiile in care sunt lucrate manual.
      Blog de tenis de masă

      Comentariu


      • un pic de ajutor

        salut. ma numesc dragos si as dori daca poti, sa ma ajuti sa aleg un lemn si 2 fete. stilul meu de joc e mixt, spre ofensiv la fel ca si statul la masa. stau la masa in functie de adversar...pot sta si lipit dar si sa trag de la distanta. ca sa fiu mai sincer, mi-am facut deja o idee a paletei.
        intr-adevar, sunt o gramada de branduri, si eu de mic am fost incantat de butterfly, si acum imi doream sa imi cumpar tot ceva de la ei asa ca am inceput sa rasfoiesc siteurile. in final am ajuns sa fac 2 palete. iata cum arata:

        Butterfly Innerforce ZLC

        Butterfly Bryce Speed - Red 1.9

        Butterfly Spin Art - Black 2.1

        __________________________________

        Stiga Rosewood / Rakza7

        ca fete rakza 9

        te rog sa imi dai un raspuns. mersi o zi buna.
        Un defensiv cu paletă ofensivă !

        Comentariu


        • Re: Pingpongpro.ro Setup Support - voi intrebati, noi va raspundem

          Postat în original de dario Vezi post
          salut. ma numesc dragos si as dori daca poti, sa ma ajuti sa aleg un lemn si 2 fete. stilul meu de joc e mixt, spre ofensiv la fel ca si statul la masa. stau la masa in functie de adversar...pot sta si lipit dar si sa trag de la distanta. ca sa fiu mai sincer, mi-am facut deja o idee a paletei.
          intr-adevar, sunt o gramada de branduri, si eu de mic am fost incantat de butterfly, si acum imi doream sa imi cumpar tot ceva de la ei asa ca am inceput sa rasfoiesc siteurile. in final am ajuns sa fac 2 palete. iata cum arata:
          Butterfly Innerforce ZLC
          Butterfly Bryce Speed - Red 1.9
          Butterfly Spin Art - Black 2.1
          __________________________________
          Stiga Rosewood / Rakza7
          ca fete rakza 9
          te rog sa imi dai un raspuns. mersi o zi buna.
          Salut!
          As merge mai degraba pe a doua combinatie, cu mici modificari si asta o spun din experienta proprie, pentru ca este chiar combinatia mea actuala: Yasaka Extra Offensive in loc de Rosewood, Rakza 7 la FH, Rakza 9 la BH.
          Control si viteza cat si nevoie, cand ai nevoie. Si un buget mai mic.
          Atentie, paleta este ofensiva, este greu sa joci defensiv cu ea, dar nu imposibil (mentionez asta pentru ca ai spus ca joci mixt).
          Blog de tenis de masă

          Comentariu


          • Postat în original de grasomega Vezi post
            Salut!
            As merge mai degraba pe a doua combinatie, cu mici modificari si asta o spun din experienta proprie, pentru ca este chiar combinatia mea actuala: Yasaka Extra Offensive in loc de Rosewood, Rakza 7 la FH, Rakza 9 la BH.
            Control si viteza cat si nevoie, cand ai nevoie. Si un buget mai mic.
            Atentie, paleta este ofensiva, este greu sa joci defensiv cu ea, dar nu imposibil (mentionez asta pentru ca ai spus ca joci mixt).
            ai putea te rog sa imi spui si grosimile la burete ? si de ce nu stiga rosewood ? despre Butterfly Jun Mizutani ce ai putea sa imi zici ?
            Un defensiv cu paletă ofensivă !

            Comentariu


            • Postat în original de dario Vezi post
              ai putea te rog sa imi spui si grosimile la burete ? si de ce nu stiga rosewood ? despre Butterfly Jun Mizutani ce ai putea sa imi zici ?
              Eu ti-as recomanda sa folosesti 2.0 pentru mai mult control (eu am Rakza 7 max si Rakza 9 2.0).
              Despre Stiga Rosewood: este ceva mai rigid ca YEO (personal, nu l-am probat) - lemnul este foarte bun, dar nu stiu daca diferenta de calitate justifica diferenta de pret in acest caz (Rosewood costa cam 100 EUR, YEO costa 40 EUR).
              Jun Mizutani este un lemn foarte bun, atat langa masa, cat si la distanta, foarte rapid, are ZLC in compozitie si asta ii lasa si suficienta elasticitate pentru topspinuri. Initial intrebai de Innerforce ZLC. In principiu, sunt pe aceeasi linie, INZLC fiind mai elastic si mai lent (OFF) decat Mizutani (OFF+).
              Atat Rosewood (apropo, eu vorbesc despre Rosewood V, nu VII), cat si Mizutani sunt lemne excelente, care ofera o mare viteza si un simt foarte bun, dar eu zic ca sunt pentru jucatorii care se antreneaza in cadru organizat si care le vor stapani usor intr-o luna de antrenament. Daca este si cazul tau, nu vei regreta, orice alegere vei face. Daca joci doar ca amator, YEO are cel mai bun control si viteza suficienta. Totusi, revin cu precizarea ca Rosewood si Mizutani te vor sili sa joci doar ofensiv, nu mixt. Nu cred ca vei mai putea sa joci defensiv decat cu baloane sau capace, in nici un caz taiate. Poti da, totusi, o minge taiata, daca esti in dificultate
              Blog de tenis de masă

              Comentariu


              • Buna ziua.
                Cu un joc spre ofensiv la semidistanta si cu control mare, atât cu FH cât si cu BH, puteti sa-mi spuneti daca îmi corespunde urmatorul setup:
                lemn: DONIC EPOX CONTROL si fete DONIC QUATTRO PE FH si pe BH.
                Mentionez urmatoarele: simt nevoia de putin mai mare viteza la ambele fete dar cu un control foarte bun.
                De asemenea va mai auc la cunostinta ptr. a tine cont de o eventuala propunere din partea d-vs, faptul ca sunt destul de abil din punct de vedere al conditiei fizice si nu am probleme cu miscarea la masa.
                Multumesc mult.
                Blade: BTY Timo Boll ALC
                Fh : Tibhar Evolution MX-P
                Bh : Tibhar Genius

                Comentariu


                • Salut. Practic un stil momentan mai mult de aparare pe BH.. dar cu destul de multe atacuri . M-am decis sa imi iau pentru Bh o fata LKT Rapid Soft .. dar nu stiu daca de 2.0 sau 2.15... care este diferenta?? si ce ma sfatuiti ? mersi

                  Comentariu


                  • buna ziua, si felicitari pentru initiativa de a ajuta pe cei mai putin familiarizati cu echipamentele de tenis de masă. As vrea sa fac un upgrade de la paleta din semnatura cu care joc de mai bine de un an si jumate, si ma gandesc la un lemn levi off-, cu bluefire m3 pe rever, iar pentru drive nu stiu ce sa aleg intre bluefire m2 si xiom sigma euro. Cu M2 am dat, mi-a placut foarte mult controlul din apropierea mesei in special la blocuri si contre, dar si la topspin de un pic mai in spate. oricum era pe un lemn waldner control si de la 2-3 metri simteam ca trebuie sa ma chinui un pic sa o aduc pe masa, asa ca intreb cum se compara sigma euro cu bluefire? nu pierde din controlul de deasupra mesei pentru ca are buretele de 47.5 grade? si daca da, cat de mult compenseaza cand esti in semidistanta?multumesc anticipat!
                    LEVI OF-
                    Donic Bluefire M2
                    XIOM Sigma Euro

                    Comentariu


                    • salut din nou. doresc sa revin cu niste precizari mai ample asupra paletei pe care mi-o doresc. in primul rand, pana acum nu am avut nici o paleta formata din lemn fata FH si BH. am jucat multi ani in copilarie doar cu ce gaseam, si acum joc la fel, cu ce am gasit mai interesant prin magazine. nu am dat importanta la ce scrie pe fata, daca scria ITTF inseamna ca era buna. de curand m-am inscris la un club de tenis unde am observat ca sunt doua serii, senior si senior elite. senior au parte de 2 antrenamente pe saptamana iar senior elite de 3 antrenamente pe saptamana, aproximativ 8h30. eu am parte de 3 antrenamente pe saptamana. joc cu o paleta pe care scrie donic schildkrot iar pe fetele paletei acelasi lucru. pe maner scrie excl rubber and sponge 90 GRS, carbon comp, allround plus, sponge 1,90 . tot pe acolo pe maner mai e insemnul unei broaste testoase. pe paleta am dat aproximativ 50 de euro, gata asamblata. sa iti zic ce senzatie am cand joc cu ea. in primul rand simt o vibratie si nu imi place deloc sunetul care il scoate la atingerea mingii. nu reusesc sa retopspinez mingea deloc...pot maxim sa o tai intr-un mod ciudat incat sa cada pe masa, dar asta nu se intampla de fiecare data, si cand se intampla is victima sigura. deci, daca vine un topspin stiu dinainte ca punctul e pierdut. ce totusi imi place la ea e viteza, nu e mare dar e cat trebuie...in rest e cam degeaba. acum sa iti descriu mai bine ce imi doresc de la o paleta, mai bine zis de la prima paleta asamblata pe bucati. cand joc de obicei cu alti jucatori, imi e frica de , cum zici tu , "topspin freak" de aia si vreau sa devin ceva de genul...incerc mai din fiecare lovitura sa o topspinez, dar simt ca nu ma ajuta paleta. deci, ca fata de FH mi-as dori o fata rapida si cu cel mai mare efect de topspin din cate exista. poti considera ca FH il folosesc ca sa servesc, sa trag si sa topspinez. ca BH am nevoie la fel de o fata cu foarte mult topspin, si pot sa zic ca adevaratele topspinuri imi ies de pe BH si de altfel consider ca BH e arma mea invingatoare deoarece ma ajuta sa castig mai multe puncte decat cu FH. mi-as mai dori ca BH pe langa topspin sa fie moale..nu stiu daca se poate.tot citind despre fețe, am auzit si expresia "lipicioasa", care retine mingea mai mult , etc..cred ca mi-as dori ceva de genul.... am uitat sa zic si de lemn, dar acolo te las sa alegi tot pe tine. tot ce stiu e ca nu vreau cu ceva compozit de carbon si sa imi vibreze... nu te uita la pret, uita-te sa imi gasesti una cat de cat pe placul meu, ca dupa ce o asamblez si joc cu ea , iti dai seama ca iti zic cum merge. mersi mult...
                      Un defensiv cu paletă ofensivă !

                      Comentariu


                      • Postat în original de dario Vezi post
                        salut din nou. doresc sa revin cu niste precizari mai ample asupra paletei pe care mi-o doresc. in primul rand, pana acum nu am avut nici o paleta formata din lemn fata FH si BH. am jucat multi ani in copilarie doar cu ce gaseam, si acum joc la fel, cu ce am gasit mai interesant prin magazine. nu am dat importanta la ce scrie pe fata, daca scria ITTF inseamna ca era buna. de curand m-am inscris la un club de tenis unde am observat ca sunt doua serii, senior si senior elite. senior au parte de 2 antrenamente pe saptamana iar senior elite de 3 antrenamente pe saptamana, aproximativ 8h30. eu am parte de 3 antrenamente pe saptamana. joc cu o paleta pe care scrie donic schildkrot iar pe fetele paletei acelasi lucru. pe maner scrie excl rubber and sponge 90 GRS, carbon comp, allround plus, sponge 1,90 . tot pe acolo pe maner mai e insemnul unei broaste testoase. pe paleta am dat aproximativ 50 de euro, gata asamblata. sa iti zic ce senzatie am cand joc cu ea. in primul rand simt o vibratie si nu imi place deloc sunetul care il scoate la atingerea mingii. nu reusesc sa retopspinez mingea deloc...pot maxim sa o tai intr-un mod ciudat incat sa cada pe masa, dar asta nu se intampla de fiecare data, si cand se intampla is victima sigura. deci, daca vine un topspin stiu dinainte ca punctul e pierdut. ce totusi imi place la ea e viteza, nu e mare dar e cat trebuie...in rest e cam degeaba. acum sa iti descriu mai bine ce imi doresc de la o paleta, mai bine zis de la prima paleta asamblata pe bucati. cand joc de obicei cu alti jucatori, imi e frica de , cum zici tu , "topspin freak" de aia si vreau sa devin ceva de genul...incerc mai din fiecare lovitura sa o topspinez, dar simt ca nu ma ajuta paleta. deci, ca fata de FH mi-as dori o fata rapida si cu cel mai mare efect de topspin din cate exista. poti considera ca FH il folosesc ca sa servesc, sa trag si sa topspinez. ca BH am nevoie la fel de o fata cu foarte mult topspin, si pot sa zic ca adevaratele topspinuri imi ies de pe BH si de altfel consider ca BH e arma mea invingatoare deoarece ma ajuta sa castig mai multe puncte decat cu FH. mi-as mai dori ca BH pe langa topspin sa fie moale..nu stiu daca se poate.tot citind despre fețe, am auzit si expresia "lipicioasa", care retine mingea mai mult , etc..cred ca mi-as dori ceva de genul.... am uitat sa zic si de lemn, dar acolo te las sa alegi tot pe tine. tot ce stiu e ca nu vreau cu ceva compozit de carbon si sa imi vibreze... nu te uita la pret, uita-te sa imi gasesti una cat de cat pe placul meu, ca dupa ce o asamblez si joc cu ea , iti dai seama ca iti zic cum merge. mersi mult...
                        Ok, am inteles acum cum iti place paleta.
                        Nu-ti recomand fete lipicioase pentru FH, pentru ca, desi te ajuta mult la efect, au un comportament mult diferit de fetele europene si necesita o perioada de acomodare. Oricat ai fi sau ai vrea sa fii topspin freak, tot trebuie sa pui si capac vreodata si aici fetele lipicioase au ceva probleme (arunca mingea in jos).
                        Daca nu ai mai jucat niciodata cu paleta profesionala, Innerforce ZLC, Mizutani, Rosewood, Yasaka Extra Offensive sunt rachete de plecat pe luna cu ele si de spart eretii, becurile din sala si de rupt mantinelele. Vor fi prea rapide, iti spun asta din proprie experienta.
                        Daca vrei un lemn care sa nu vibreze, sa aiba viteza suficienta, dar si control bun si fete cu viteza mare si mult spin, cea mai buna combinatie mi se pare lemn Yasaka Silverline All Wood cu fete Yasaka Rakza 9 la FH si Rakza 7 soft la BH, ambele de 2.0 mm. O combinatie asemanatoare ar putea fi Stiga Allround NCT cu fete Butterfly Tenergy 05 si Tenergy 64 FX de 1,9 mm. Si alte variatii pe aceeasi tema: un lemn All+ si fete ofensive cu grosime 1,9 sau 2,0 mm , in functie de producator, cu cea de la BH mai moale.
                        Oricum, inainte de a cumpara o paleta, ar fi bine daca ai putea lua imprumut o paleta cu vreuna din componente, sa-ti faci o idee despre cum se comporta. Eu pot sa-ti insir aici nenumarate lucruri despre cat de buna este o combinatie sau alta, iar tu sa nu simti la fel ca mine si sa nu-ti placa deloc. Deci, probeaza, daca poti.
                        Blog de tenis de masă

                        Comentariu


                        • Postat în original de dario Vezi post
                          salut din nou. doresc sa revin cu niste precizari mai ample asupra paletei pe care mi-o doresc. in primul rand, pana acum nu am avut nici o paleta formata din lemn fata FH si BH. am jucat multi ani in copilarie doar cu ce gaseam, si acum joc la fel, cu ce am gasit mai interesant prin magazine. nu am dat importanta la ce scrie pe fata, daca scria ITTF inseamna ca era buna. de curand m-am inscris la un club de tenis unde am observat ca sunt doua serii, senior si senior elite. senior au parte de 2 antrenamente pe saptamana iar senior elite de 3 antrenamente pe saptamana, aproximativ 8h30. eu am parte de 3 antrenamente pe saptamana. joc cu o paleta pe care scrie donic schildkrot iar pe fetele paletei acelasi lucru. pe maner scrie excl rubber and sponge 90 GRS, carbon comp, allround plus, sponge 1,90 . tot pe acolo pe maner mai e insemnul unei broaste testoase. pe paleta am dat aproximativ 50 de euro, gata asamblata. sa iti zic ce senzatie am cand joc cu ea. in primul rand simt o vibratie si nu imi place deloc sunetul care il scoate la atingerea mingii. nu reusesc sa retopspinez mingea deloc...pot maxim sa o tai intr-un mod ciudat incat sa cada pe masa, dar asta nu se intampla de fiecare data, si cand se intampla is victima sigura. deci, daca vine un topspin stiu dinainte ca punctul e pierdut. ce totusi imi place la ea e viteza, nu e mare dar e cat trebuie...in rest e cam degeaba. acum sa iti descriu mai bine ce imi doresc de la o paleta, mai bine zis de la prima paleta asamblata pe bucati. cand joc de obicei cu alti jucatori, imi e frica de , cum zici tu , "topspin freak" de aia si vreau sa devin ceva de genul...incerc mai din fiecare lovitura sa o topspinez, dar simt ca nu ma ajuta paleta. deci, ca fata de FH mi-as dori o fata rapida si cu cel mai mare efect de topspin din cate exista. poti considera ca FH il folosesc ca sa servesc, sa trag si sa topspinez. ca BH am nevoie la fel de o fata cu foarte mult topspin, si pot sa zic ca adevaratele topspinuri imi ies de pe BH si de altfel consider ca BH e arma mea invingatoare deoarece ma ajuta sa castig mai multe puncte decat cu FH. mi-as mai dori ca BH pe langa topspin sa fie moale..nu stiu daca se poate.tot citind despre fețe, am auzit si expresia "lipicioasa", care retine mingea mai mult , etc..cred ca mi-as dori ceva de genul.... am uitat sa zic si de lemn, dar acolo te las sa alegi tot pe tine. tot ce stiu e ca nu vreau cu ceva compozit de carbon si sa imi vibreze... nu te uita la pret, uita-te sa imi gasesti una cat de cat pe placul meu, ca dupa ce o asamblez si joc cu ea , iti dai seama ca iti zic cum merge. mersi mult...
                          Ma scuzati ca ma bag si eu... recomand: Andro Temper tech all+, FH: Tenergy 05, BH: Andro Rasant... parerea mea... fetele sa fie dimensiune MAX pt ca vei juca ofensiv... fiecare cu gustul lui... dar lemnul acesta nu vibreaza, are un simt de siguranta aparte, de la prima minge zici ca nu poti gresi cu el, tenergy au cel mai mare spin dintre toate fetele incercate de mine si andro rasant sunt fete extraordinare
                          Lemn: Butterfly Petr Korbel
                          BH: Tenergy 05 FH: DHS Hurricane 3 NEO national blue sponge

                          Comentariu


                          • Va salut,
                            Am o dilema. Nu stiu ce lemn s-ar potrivi mai bine pentru fetele rakza 7 soft-FH si rakza 7 normala-BH, pentru un joc de langa masa - topspin si control. Joc cu aceste fete pe Xiom Ignito. Am cam incercat destule pe el - bryce speed fx, omega IV pro, tenergy 64, 05, toate merg destul de bine dar nu prea am control. Cred ca s-ar potrivi un lemn mai lent cu o treapta un OFF-.
                            Multumesc!
                            blade :TB ALC
                            fh : joola rhyzm-P, 2.0
                            bh : andro rasant grip, 2.0

                            Comentariu


                            • Re: Pingpongpro.ro Setup Support - voi intrebati, noi va raspundem

                              Postat în original de Radu668 Vezi post
                              Ma scuzati ca ma bag si eu... recomand: Andro Temper tech all+, FH: Tenergy 05, BH: Andro Rasant... parerea mea... fetele sa fie dimensiune MAX pt ca vei juca ofensiv... fiecare cu gustul lui... dar lemnul acesta nu vibreaza, are un simt de siguranta aparte, de la prima minge zici ca nu poti gresi cu el, tenergy au cel mai mare spin dintre toate fetele incercate de mine si andro rasant sunt fete extraordinare
                              Cred ca e foarte buna combinatia, dar nu stiu lemnul. La viteza All+ cred ca are mult control si merge bine cu fete ofensive grosime max.
                              Blog de tenis de masă

                              Comentariu


                              • Postat în original de lucian75 Vezi post
                                Va salut,
                                Am o dilema. Nu stiu ce lemn s-ar potrivi mai bine pentru fetele rakza 7 soft-FH si rakza 7 normala-BH, pentru un joc de langa masa - topspin si control. Joc cu aceste fete pe Xiom Ignito. Am cam incercat destule pe el - bryce speed fx, omega IV pro, tenergy 64, 05, toate merg destul de bine dar nu prea am control. Cred ca s-ar potrivi un lemn mai lent cu o treapta un OFF-.
                                Multumesc!
                                Colegul meu de echipa Gheorghe Alex a jucat pana de curand cu Rakza7 pe FH si Rakza7 soft pe BH pe DHS Hurricane King si vreau sa zic ca mergea senzational, viteza, control, simt + ca jocul lui este in mare de langa masa.
                                Deci iti pot recomanda cu incredere acest lemn DHS !

                                www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                                www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                                https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                                Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                                https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                                Comentariu


                                • (at)grasomega
                                  m-am hotarat sa iau stiga all round nct cu fete butterfly tenergy 80 FH si tenergy 64 FX BH ambele de 1,9 mm. crezi ca e ok asa sau totusi sa incerc prima data tenergy 05 si apoi sa iau tenergy 80 ?
                                  si mai am o intrebare din pura curiozitate. de ce lumea e tot timpul intr-o continua cautare si incercare de lemne si fete noi daca , sa zicem, ca si-a gasit deja paleta care il multumeste... ?
                                  Un defensiv cu paletă ofensivă !

                                  Comentariu


                                  • Postat în original de cercetasul Vezi post
                                    buna ziua, si felicitari pentru initiativa de a ajuta pe cei mai putin familiarizati cu echipamentele de tenis de masă. As vrea sa fac un upgrade de la paleta din semnatura cu care joc de mai bine de un an si jumate, si ma gandesc la un lemn levi off-, cu bluefire m3 pe rever, iar pentru drive nu stiu ce sa aleg intre bluefire m2 si xiom sigma euro. Cu M2 am dat, mi-a placut foarte mult controlul din apropierea mesei in special la blocuri si contre, dar si la topspin de un pic mai in spate. oricum era pe un lemn waldner control si de la 2-3 metri simteam ca trebuie sa ma chinui un pic sa o aduc pe masa, asa ca intreb cum se compara sigma euro cu bluefire? nu pierde din controlul de deasupra mesei pentru ca are buretele de 47.5 grade? si daca da, cat de mult compenseaza cand esti in semidistanta?multumesc anticipat!
                                    Incercati de la dl. Levi un lemn cu 2 straturi de hinoki, sigur o sa va placa, iar fetele sunt alese bine Donic Blueifre M3 pe BH si una din cele doua mentionate (Xiom Sigma Euro si Donic Bluefire M2) pe FH.
                                    Fetele Xiom Sigma sunt un pic mai moi decat Donic Bluefire M2, ajutand mai mult la jocul de langa masa, dar merg mai incet la semi-distanta, Donic Bluefire M2 sunt mai rapide de langa masa, dar mai bune la semi-distanta.
                                    Postat în original de Marius Bordeianu Vezi post
                                    Salut. Practic un stil momentan mai mult de aparare pe BH.. dar cu destul de multe atacuri . M-am decis sa imi iau pentru Bh o fata LKT Rapid Soft .. dar nu stiu daca de 2.0 sau 2.15... care este diferenta?? si ce ma sfatuiti ? mersi
                                    Daca vreti pe BH sa faceti un joc defensiv cu taiat de langa masa va trebuie o fata care sa nu fie mai groasa de 1.8mm. Daca vreti sa faceti un joc defensiv din spatele mesei va recomand ceva 1.5mm, iar pe FH puneti ceva de grosime max pentru a echilibra mai bine paleta.
                                    LKT Rapid Soft este o fata buna pentru inceput cu un control bun. Deasemenea puteti incerca fara probleme si Friendship Focus Snipe III sau LKT Red Diamond !
                                    Postat în original de Masaro Vezi post
                                    Buna ziua.
                                    Cu un joc spre ofensiv la semidistanta si cu control mare, atât cu FH cât si cu BH, puteti sa-mi spuneti daca îmi corespunde urmatorul setup:
                                    lemn: DONIC EPOX CONTROL si fete DONIC QUATTRO PE FH si pe BH.
                                    Mentionez urmatoarele: simt nevoia de putin mai mare viteza la ambele fete dar cu un control foarte bun.
                                    De asemenea va mai auc la cunostinta ptr. a tine cont de o eventuala propunere din partea d-vs, faptul ca sunt destul de abil din punct de vedere al conditiei fizice si nu am probleme cu miscarea la masa.
                                    Multumesc mult.
                                    Lemul este unul destul de bun pentru inceput, va recomand sa incercati Donic Bluefire M2 max pentru FH si 2.0mm pentru BH, pentru mai multa viteza si zic eu mai bun control.

                                    www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                                    www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                                    https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                                    Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                                    https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                                    Comentariu


                                    • Postat în original de dario Vezi post
                                      (at)grasomega
                                      m-am hotarat sa iau stiga all round nct cu fete butterfly tenergy 80 FH si tenergy 64 FX BH ambele de 1,9 mm. crezi ca e ok asa sau totusi sa incerc prima data tenergy 05 si apoi sa iau tenergy 80 ?
                                      si mai am o intrebare din pura curiozitate. de ce lumea e tot timpul intr-o continua cautare si incercare de lemne si fete noi daca , sa zicem, ca si-a gasit deja paleta care il multumeste... ?
                                      Salut!
                                      N-am probat Tenergy 80, dar pare sa fie mai buna ca Tenergy 05 pentru joc ofensiv. Eu zic ca fetele sunt perfecte, iar combinatia cu lemnul Allround NCT va fi foarte buna si controlabila.
                                      Despre a doua chestiune - sunt cel putin doua motive: unul dintre ele este evolutia ta personala ca jucator de tenis (mai ales daca te antrenezi), iar celalalt este drogul schimbarii si probarii unor echipamente noi ("equipment junkie" se numesc cei care achizitioneaza echipamente in orice domeniu, cu scopul de a le avea mai mult decat de a le folosi ).
                                      Blog de tenis de masă

                                      Comentariu


                                      • cred ca o sa devin si eu ceva junkie din ala. ma gandesc ca daca nu aparea tenergy 80, imi luam tenergy 05, dar dupa aia oricum ma gandeam sa imi cumpar tenergy 80 ca cica e mai buna. e la fel ca si la telefoane, laptopuri...intotdeauna se va crea ceva mai bun...
                                        Un defensiv cu paletă ofensivă !

                                        Comentariu


                                        • Postat în original de dario Vezi post
                                          cred ca o sa devin si eu ceva junkie din ala. ma gandesc ca daca nu aparea tenergy 80, imi luam tenergy 05, dar dupa aia oricum ma gandeam sa imi cumpar tenergy 80 ca cica e mai buna. e la fel ca si la telefoane, laptopuri...intotdeauna se va crea ceva mai bun...
                                          Ca sa iti poti satisface dorinta de a avea cel mai bun echipament care deja te incearca serios eu zic sa iti cumperi un T80 dar si un T05, caci daca iti iei numai T80 o sa ramai cu niste intrebari in subconstient vis-a-vis de T05. Asa le ai pe amandoua le pui pe acelasi lemn, poti face o comparatie directa plus ca iti hranesti si spiritul de EJ-ul si afli cu certitudine care e mai buna pentru tine. Atentie si la factorul grosime care ma ales la tenergy e foarte serios de pus in balanta...
                                          Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                                          Comentariu


                                          • Postat în original de Durdun Gheorghe Vezi post
                                            buna ziua, si felicitari pentru initiativa de a ajuta pe cei mai putin familiarizati cu echipamentele de tenis de masă. As vrea sa fac un upgrade de la paleta din semnatura cu care joc de mai bine de un an si jumate, si ma gandesc la un lemn levi off-, cu bluefire m3 pe rever, iar pentru drive nu stiu ce sa aleg intre bluefire m2 si xiom sigma euro. Cu M2 am dat, mi-a placut foarte mult controlul din apropierea mesei in special la blocuri si contre, dar si la topspin de un pic mai in spate. oricum era pe un lemn waldner control si de la 2-3 metri simteam ca trebuie sa ma chinui un pic sa o aduc pe masa, asa ca intreb cum se compara sigma euro cu bluefire? nu pierde din controlul de deasupra mesei pentru ca are buretele de 47.5 grade? si daca da, cat de mult compenseaza cand esti in semidistanta?multumesc anticipat!
                                            Incercati de la dl. Levi un lemn cu 2 straturi de hinoki, sigur o sa va placa, iar fetele sunt alese bine Donic Blueifre M3 pe BH si una din cele doua mentionate (Xiom Sigma Euro si Donic Bluefire M2) pe FH.
                                            Fetele Xiom Sigma sunt un pic mai moi decat Donic Bluefire M2, ajutand mai mult la jocul de langa masa, dar merg mai incet la semi-distanta, Donic Bluefire M2 sunt mai rapide de langa masa, dar mai bune la semi-distanta.
                                            multumesc! asta chiar raspunde la intrebarile pe care le aveam, si pana la urma o sa le iau ambele M2 si Sigma Euro, cred ca de 1.8... Imi place mult cum se compleaza una pe alta, plus ca am dat cu M2 si mi-a placut extrem de mult. Cat despre lemn am toata increderea in maestrul Levitoate bune!
                                            LEVI OF-
                                            Donic Bluefire M2
                                            XIOM Sigma Euro

                                            Comentariu


                                            • Postat în original de adishorul Vezi post
                                              Ca sa iti poti satisface dorinta de a avea cel mai bun echipament care deja te incearca serios eu zic sa iti cumperi un T80 dar si un T05, caci daca iti iei numai T80 o sa ramai cu niste intrebari in subconstient vis-a-vis de T05. Asa le ai pe amandoua le pui pe acelasi lemn, poti face o comparatie directa plus ca iti hranesti si spiritul de EJ-ul si afli cu certitudine care e mai buna pentru tine. Atentie si la factorul grosime care ma ales la tenergy e foarte serios de pus in balanta...
                                              (at)dario: Probabil trebuie sa incerci si mai multe grosimi sa vezi care-ti place mai mult.
                                              www.ttmall.ro - Magazin si blog de tenis de masa
                                              http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa

                                              Comentariu


                                              • Paletele mici/medii ajuta pentru a-ti dezvolta precizia?
                                                Multumesc.

                                                Comentariu


                                                • Postat în original de Kralizec Vezi post
                                                  Paletele mici/medii ajuta pentru a-ti dezvolta precizia?
                                                  Multumesc.
                                                  Cred ca ajuta la distractie mai mult. Cel mai mult ajuta antrenamentul cu propria ta paleta pana devine parte din mana si inca mai mult ajuta antrenamentul fizic pentru viteza picioarelor. Degeaba simti paleta daca nu ajungi la minge.
                                                  Blog de tenis de masă

                                                  Comentariu


                                                  • mda, pai pana la urma m-am hotarat...si azi mi-a ajuns paleta gata asamblata. o simt un pic grea, dar stiam de dinainte ca nu o sa fie la fel de usoara ca cele din comert...dar ma invat eu si cu greutatea...luni am antrenament si o bag la lucru, chiar is foarte curios de ea.
                                                    Un defensiv cu paletă ofensivă !

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X