Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Întreabă-l pe Durdun (www.pingpongshop.ro)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • - - - Actualizat - - -
    Salut !
    Vreau sa imi cumpar o paleta de tenis profesionala , dar nu pe bucati , asa ca te rog sa-mi spui un tip de paleta potrivit mie !
    Eu joc asa :
    Ofensiv si defensiv , cateodata langa masa alteori mai inspate si joc si forehand si cu rever-ul !
    Merci !

    Comentariu


    • Postat în original de Mihai150 Vezi post
      - - - Actualizat - - -
      Salut !
      Vreau sa imi cumpar o paleta de tenis profesionala , dar nu pe bucati , asa ca te rog sa-mi spui un tip de paleta potrivit mie !
      Eu joc asa :
      Ofensiv si defensiv , cateodata langa masa alteori mai inspate si joc si forehand si cu rever-ul !
      Merci !
      Cand joci defensiv tai mingea sau blochezi? La distanta tai sau dai lob (cu reverul)? Cu FH lovesti drept sau topspin?
      Blog de tenis de masă

      Comentariu


      • buna ziua. am intrat pe acest forum ieri si de atunci am citit cateva ore bune.. sunt incepator.pana acum am jucat doar de placere dar am prins gustul tenisului cand am fost la etapa pe sector2 a campionatului liceelor unde bineinteles ca am pierdut in al 2-lea meci...

        1)as dori sa joc ofensiv dar deocamdata nu am un stil clar conturat. imi place sa trag cu FH dar daca am un adversar bun atunci stau mai in defensiva. pe scurt cred ca as raspunde mixt.
        2)joc mai mult cu FH pentru ca joc in general pe topspin si nu prea imi iese topspinul pe BH.. pe BH ma descurc doar sa tai sau sa scap de minge.
        3)joc momentan cu o paleta din comert, este vorba de joola C 4you..
        as dori un setup bun pentru a invata tenis cat mai bine. sunt incepator am 15ani.
        daca credeti ca merita diferenta mi-as permite si un setup mai scump(500-700 lei).
        stiu ca mesajul meu nu prezinta cam nimic concret legat de jocul meu si de aceea alegerea unui setup mi se pare foarte grea..
        Blade : Stiga Allround wood NCT
        FH : Tenergy 05
        BH : Tenergy 05fx

        Comentariu


        • Postat în original de grasomega Vezi post
          Cand joci defensiv tai mingea sau blochezi? La distanta tai sau dai lob (cu reverul)? Cu FH lovesti drept sau topspin?
          Imi place mult sa le tai , adica sa aiba mult efect , dar totodata imi place si sa le shut cu rever-ul , Cu FH dau topspin mai mult si la distanta de mai multe ori le tau , mie imi place sa joc in toate modurile , nu joc numai defensiv depinde de situatie !
          P.S Prefer sa nu trb sa iau paleta pe bucati , dar daca credeti ca asa ar fi mai bine ...
          Merci !

          Comentariu


          • Postat în original de Mihai150 Vezi post
            Imi place mult sa le tai , adica sa aiba mult efect , dar totodata imi place si sa le shut cu rever-ul , Cu FH dau topspin mai mult si la distanta de mai multe ori le tau , mie imi place sa joc in toate modurile , nu joc numai defensiv depinde de situatie !
            P.S Prefer sa nu trb sa iau paleta pe bucati , dar daca credeti ca asa ar fi mai bine ...
            Merci !
            Iti recomand o paleta cu un lemn cu viteza All+ pana la Off-, de exemplu Yasaka Sweden Classic, Yasaka Allround Plus, Stiga Allround NCT, Donic Waldner Allround, sau asemanator, cu fete Yasaka Rakza 7 Soft de 2.0 sau Joola X-plode Sensitive 2.0. Paleta va avea control bun si va avea putere destula langa masa. Totusi, de la distanta, nu favorizeaza un joc ofensiv - cred ca are putere limitata. In orice caz, va fi toleranta la greseli.
            Sunt sigur ca, daca vei cumpara toate echipamentele dintr-un singur magazin online, iti vor asambla paleta gratuit si nu va trebui sa lipesti tu fetele.
            Blog de tenis de masă

            Comentariu


            • Postat în original de tudor500 Vezi post
              buna ziua. am intrat pe acest forum ieri si de atunci am citit cateva ore bune.. sunt incepator.pana acum am jucat doar de placere dar am prins gustul tenisului cand am fost la etapa pe sector2 a campionatului liceelor unde bineinteles ca am pierdut in al 2-lea meci...
              1)as dori sa joc ofensiv dar deocamdata nu am un stil clar conturat. imi place sa trag cu FH dar daca am un adversar bun atunci stau mai in defensiva. pe scurt cred ca as raspunde mixt.
              2)joc mai mult cu FH pentru ca joc in general pe topspin si nu prea imi iese topspinul pe BH.. pe BH ma descurc doar sa tai sau sa scap de minge.
              3)joc momentan cu o paleta din comert, este vorba de joola C 4you..
              as dori un setup bun pentru a invata tenis cat mai bine. sunt incepator am 15ani.
              daca credeti ca merita diferenta mi-as permite si un setup mai scump(500-700 lei).
              stiu ca mesajul meu nu prezinta cam nimic concret legat de jocul meu si de aceea alegerea unui setup mi se pare foarte grea..
              Asa cum am recomandat si altora cu un joc mixt, cred ca un lemn All+ pana la Off- sa fie ceea ce cauti. Yasaka Sweden Classic, Yasaka Allround Plus, Stiga Allround NCT, Donic Waldner Allround, Yasaka Silverline All Wood, sunt lemne allround foarte bune. Daca vrei Off-, atunci Butterfly Primorac Off- este etalonul, dar sunt multe altele foarte bune, cum ar fi Yasaka Ma Lin Soft Carbon. Pentru o trecere mai usoara de la o paleta hobby la una profesionala, iti recomand niste fete destul de rapide, dar cu control bun: Yasaka Rakza 7 Soft sau Joola X-plode Sensitive, grosime 2.0. Asta daca iei in considerare posibilitatea sa inveti sa si ataci cu BH. Daca vrei ceva mai controlabil la BH, atunci probabil ca Donic Slice de 1,5 mm este o optiune mai buna. Iti va permite si atac de langa masa si e foarte buna la taiat - face spin mare.
              Legat de buget - cele propuse de mine ajung in total pe la 400 de lei sau mai putin. Nu trebuie sa dai toti banii pe fete scumpe acum, ai tot timpul sa o faci mai tarziu
              Blog de tenis de masă

              Comentariu


              • Postat în original de Kralizec Vezi post
                Paletele mici/medii ajuta pentru a-ti dezvolta precizia?
                Multumesc.
                Te referi la palete normale , dar ulterior micsorate ? din cate am inteles, unii le modifica pentru a reduce vibratiile si in felul asta de a castiga precizie in lovituri, alt avantaj (pt unii) ar fi acela ca scade considerabil greutatea totala a paletei(lemn mai mic ---> fete mai mici).
                Cunosc in Germania un copil de 12-13 ani care in Landesliga (NRW) bate cam tot ce prinde cu un Innerforce AL micsorat de el ridicol de mult, la 14,3 x 14,8 sau ceva in genul. Ultima oara cand am vb cu el imi zicea ca ar mai slefui putin pe margini lemnul, dar i-a recomandat antrenorul sa se potoleasca pana nu ramane doar cu manerul . Lemnul fiind deja unul destul de usor, cu fețe de 1,9 fac din paleta lui o "jucarie" de 157grame . Cred ca o astfel de modificare a paletei se potriveste mai degraba jucatorilor foarte rapizi care folosesc frecvent in joc flip si care joaca foarte aproape de masa, bazandu-se pe viteza/plasament dar neavand forta in lovituri.

                Comentariu


                • Postat în original de aflin062 Vezi post
                  Te referi la palete normale , dar ulterior micsorate ? din cate am inteles, unii le modifica pentru a reduce vibratiile si in felul asta de a castiga precizie in lovituri, alt avantaj (pt unii) ar fi acela ca scade considerabil greutatea totala a paletei(lemn mai mic ---> fete mai mici).
                  Cunosc in Germania un copil de 12-13 ani care in Landesliga (NRW) bate cam tot ce prinde cu un Innerforce AL micsorat de el ridicol de mult, la 14,3 x 14,8 sau ceva in genul. Ultima oara cand am vb cu el imi zicea ca ar mai slefui putin pe margini lemnul, dar i-a recomandat antrenorul sa se potoleasca pana nu ramane doar cu manerul . Lemnul fiind deja unul destul de usor, cu fețe de 1,9 fac din paleta lui o "jucarie" de 157grame . Cred ca o astfel de modificare a paletei se potriveste mai degraba jucatorilor foarte rapizi care folosesc frecvent in joc flip si care joaca foarte aproape de masa, bazandu-se pe viteza/plasament dar neavand forta in lovituri.
                  Cred ca se refera la palete sub 10x10 cm - eu asa am inteles.
                  Blog de tenis de masă

                  Comentariu


                  • Da, ma refeream la lemne/palete de genul asta: http://www.tt-shop.ro/210-butterfly-midi-blade.html
                    Multumesc pentru raspunsuri .

                    Comentariu


                    • Postat în original de Kralizec Vezi post
                      Da, ma refeream la lemne/palete de genul asta: http://www.tt-shop.ro/210-butterfly-midi-blade.html
                      Multumesc pentru raspunsuri .
                      Asta are cam 13,5 cm latime. Probabil ca e buna pentru initierea copiilor.
                      De fapt, merci pentru link
                      Blog de tenis de masă

                      Comentariu


                      • Postat în original de Kralizec Vezi post
                        Paletele mici/medii ajuta pentru a-ti dezvolta precizia?
                        Multumesc.
                        Intrebarea era cu "mici/medii" .
                        Cu placere .

                        Comentariu


                        • Postat în original de grasomega Vezi post
                          Cred ca se refera la palete sub 10x10 cm - eu asa am inteles.
                          Aaah cele pentru mesele de dimensiune mica ? Ok, my bad atunci Alea sunt, cum ai spus si tu, pur pt amuzament. Sau, de ce nu, breloc la chei

                          Comentariu


                          • Asa cum am recomandat si altora cu un joc mixt, cred ca un lemn All+ pana la Off- sa fie ceea ce cauti. Yasaka Sweden Classic, Yasaka Allround Plus, Stiga Allround NCT, Donic Waldner Allround, Yasaka Silverline All Wood, sunt lemne allround foarte bune. Daca vrei Off-, atunci Butterfly Primorac Off- este etalonul, dar sunt multe altele foarte bune, cum ar fi Yasaka Ma Lin Soft Carbon. Pentru o trecere mai usoara de la o paleta hobby la una profesionala, iti recomand niste fete destul de rapide, dar cu control bun: Yasaka Rakza 7 Soft sau Joola X-plode Sensitive, grosime 2.0. Asta daca iei in considerare posibilitatea sa inveti sa si ataci cu BH. Daca vrei ceva mai controlabil la BH, atunci probabil ca Donic Slice de 1,5 mm este o optiune mai buna. Iti va permite si atac de langa masa si e foarte buna la taiat - face spin mare.
                            Legat de buget - cele propuse de mine ajung in total pe la 400 de lei sau mai putin. Nu trebuie sa dai toti banii pe fete scumpe acum, ai tot timpul sa o faci mai tarziu


                            mersi mult pentru sfaturi. lemnul stiga allround NCT mi-a mai fost recomandat dar mi-au fost recomandate fete tenergy. stiu diferenta de pret intre ele dar nu crezi ca alea ar fi mai bune? ma gandeam la 05 sau 80 pe FH si 05 fx pe BH.
                            Blade : Stiga Allround wood NCT
                            FH : Tenergy 05
                            BH : Tenergy 05fx

                            Comentariu


                            • dl. Tudor500 sper sa nu deranjez daca vin si eu cu un sfat: pentru un joc mixt cred ca singura tenergy la care ar trebui sa va ganditi este T05fx grosime maxim 1,9 mm. Celelalte cum sunt T05 simplu si T80 sunt pentru joc clar offensive si oricum nu prea se potrivesc pe lemne lente (all all+ off-) si asta indiferent daca e vorba de forehand sau backhand. Stiu ca tentatia tenergy e mare dar nu intodeauna face bine si oricum tenergy nu se foloseste pentru a deprinde tehnici de baza ci pentru a valorifica la maxim tehnici deja bine formate.... Spor la alegeri!
                              Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                              Comentariu


                              • Postat în original de adishorul Vezi post
                                dl. Tudor500 sper sa nu deranjez daca vin si eu cu un sfat: pentru un joc mixt cred ca singura tenergy la care ar trebui sa va ganditi este T05fx grosime maxim 1,9 mm. Celelalte cum sunt T05 simplu si T80 sunt pentru joc clar offensive si oricum nu prea se potrivesc pe lemne lente (all all+ off-) si asta indiferent daca e vorba de forehand sau backhand. Stiu ca tentatia tenergy e mare dar nu intodeauna face bine si oricum tenergy nu se foloseste pentru a deprinde tehnici de baza ci pentru a valorifica la maxim tehnici deja bine formate.... Spor la alegeri!


                                mersi mult pentru sfaturi. eu cand am intrat pe acest forum nu intelegeam nimic din aceste denumiri si nu stiam absolut nimic despre ele. nu am avut ocazia sa testez nicio paleta profi si de aceea intreb aici pentru a primii mai multe raspunsuri. la un lemn all mi s-a spus ca e ok fete ofensive.
                                Blade : Stiga Allround wood NCT
                                FH : Tenergy 05
                                BH : Tenergy 05fx

                                Comentariu


                                • Postat în original de tudor500 Vezi post
                                  mersi mult pentru sfaturi. eu cand am intrat pe acest forum nu intelegeam nimic din aceste denumiri si nu stiam absolut nimic despre ele. nu am avut ocazia sa testez nicio paleta profi si de aceea intreb aici pentru a primii mai multe raspunsuri. la un lemn all mi s-a spus ca e ok fete ofensive.
                                  Da, e bine cu un lemn all si fete ofensive, dar mai bine sa fie mai ieftine la prima incercare, ca daca nu-ti plac, irosesti mai putini bani. Eu am recomandat niste fete cu duritate medie pentru control bun si pentru a netezi calea de la o paleta hobby la un profesionala, ca diferenta de viteza este mare si diferenta de control la fel (si nu in sens pozitiv de aceasta data).
                                  Blog de tenis de masă

                                  Comentariu


                                  • Salut,
                                    1. Ce joc practicati
                                    - la serviciu imi place sa atac mingea a 3a daca reusesc sa pun adversarul in dificultate cu serviciul; daca nu atunci undeva la maxim 2 m de masa e locul de unde reusesc sa joc bine.
                                    - la primire imping mingea cu BH-ul dupa care ma retrag in spate si incerc sa atac cat mai repede decisiv.
                                    2.Cu ce jucati mai mult
                                    ma descurc binisor pe ambele parti insa majoritatea mingilor le joc cu BH pt ca am mai mult control.
                                    3. Care este setup-ul actual cu care jucati
                                    Momentam folosesc un DHS Hurricane King 655 cu DHS Hurricane 3 Neo pe FH si Tenergy 25 pe BH.
                                    PROBLEMA: Desi ma descurc bine la jocul pe contre pe ambele parti nu reusesc sa controlez bine mingea in timpul punctului. Mai exact, simt ca nu am destul control pe BH si nu reusesc sa gasesc o fata cu un control bun. Lemnul ma multumeste in mod deosebit deoarece imi da posibilitatea sa atac fara efort de la 2 m de masa insa nu reusesc sa imi pun adversarul in dificultate si majoritatea mingilor se duc ba in fileu, ba sunt prea la indemana adversarului. Ma gandesc sa trec DHS pe BH insa atunci raman cu FH descoperit, deoarece Tenergy e prea rapida acolo.
                                    Aveti o recomandare pt stilul meu?
                                    blade: DHS HURRICANE KING 655
                                    fh: DHS Hurricane 3
                                    bh: TENERGY 25

                                    Comentariu


                                    • Postat în original de taikai Vezi post
                                      Salut,

                                      1. Ce joc practicati
                                      - la serviciu imi place sa atac mingea a 3a daca reusesc sa pun adversarul in dificultate cu serviciul; daca nu atunci undeva la maxim 2 m de masa e locul de unde reusesc sa joc bine.
                                      - la primire imping mingea cu BH-ul dupa care ma retrag in spate si incerc sa atac cat mai repede decisiv.

                                      2.Cu ce jucati mai mult
                                      ma descurc binisor pe ambele parti insa majoritatea mingilor le joc cu BH pt ca am mai mult control.

                                      3. Care este setup-ul actual cu care jucati
                                      Momentam folosesc un DHS Hurricane King 655 cu DHS Hurricane 3 Neo pe FH si Tenergy 25 pe BH.

                                      PROBLEMA: Desi ma descurc bine la jocul pe contre pe ambele parti nu reusesc sa controlez bine mingea in timpul punctului. Mai exact, simt ca nu am destul control pe BH si nu reusesc sa gasesc o fata cu un control bun. Lemnul ma multumeste in mod deosebit deoarece imi da posibilitatea sa atac fara efort de la 2 m de masa insa nu reusesc sa imi pun adversarul in dificultate si majoritatea mingilor se duc ba in fileu, ba sunt prea la indemana adversarului. Ma gandesc sa trec DHS pe BH insa atunci raman cu FH descoperit, deoarece Tenergy e prea rapida acolo.
                                      Aveti o recomandare pt stilul meu?
                                      Salut,

                                      Setup-ul tau este unul foarte bun, poate BH un pic cam rapid, ai putea sa incerci o fata mai moale ca Donic Bluefire M2, sau Joola Xplode Sensitive, ba chiar Yasaka Rakza 7 soft de 2.0mm.
                                      Consider ca cea mai buna solutie ar fi sa iti iei cateva ore de antrenament sa te poata corecta cineva si cu siguranta vei fi mult mai multumit decat sa schimbi ceva la setup !

                                      www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                                      www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                                      https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                                      Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                                      https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                                      Comentariu


                                      • imi cer scuze pentru numarul mare de mesaje dar mai am o nelamurire. Credeti ca fetele tenergy ar fi prea greu de controlat pentru mine care sunt obisnuit cu paleta hobby? Am inteles diferenta de bani si ca daca nu o sa-mi placa voi arunca mai multi bani dar sunt destul de hotarat sa ma apuc de tenis de masă. as dori un raspuns va rog si daca credeti ca fetele tenergy nu ar fi bune atunci imi puteti recomanda va rog o fata FH si una BH?
                                        multumesc anticipat
                                        Blade : Stiga Allround wood NCT
                                        FH : Tenergy 05
                                        BH : Tenergy 05fx

                                        Comentariu


                                        • Fetele Tenergy sunt foarte bune. Insa daca doriti ceva mai ieftin puteti sa optati cu incredere pentru Yasaka Rakza 9 max FH, iar pe BH Yasaka Rakza 7 soft 2.0mm.
                                          Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

                                          www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                                          www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                                          https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                                          Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                                          https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                                          Comentariu


                                          • Buna ziua,
                                            Am si eu nevoie de un sfat, de cam jumatate de an m-a prins si pe mine microbul tenisului de masa. Sunt incepator dar vreau sa progresez.
                                            1. Ce joc practicati
                                            - pe FH imi place sa joc mai rapid, cu o incercare de topspin, sau acopar mingea si o lovesc tare. Ma descurc OK si la efecte zic eu...
                                            - pe BH sunt destul de slab, tot ce vreau e sa dau mingea in teren...si incet incet sa imprim si efecte.
                                            2.Cu ce jucati mai mult
                                            - joc mai mult cu FH
                                            3. Care este setup-ul actual cu care jucati
                                            Lemn: LKT Instinct+ http://www.prospin.ro/produs/lkt-instinct-plus
                                            Forehand: LKT Rapid Speed http://www.prospin.ro/produs/lkt-rapid-speed
                                            Backhand: LKT Rapid Soft http://www.prospin.ro/produs/lkt-rapid-soft
                                            Intrebari: e bun ce am, ma ajuta sau ma incurca sa progresez? Ce pot sa schimb in mai bine?
                                            Multam anticipat.
                                            Xiom Vega Pro Bty Innerforce ALC ST Xiom Vega Pro

                                            Comentariu


                                            • Buna ziua,
                                              Am nevoie de un sfat, in achizitia unei palete noi. Mentionez ca sunt incepator si nu am un stil bine conturat, dar imi doresc sa progresez.
                                              1. Ce joc practicati:
                                              - pe FH imi place sa joc mai rapid, cu o incercare de topspin, sau acopar mingea si o lovesc tare. In aparare deocamdata prefer capacele, sau atunci cand ma pot indeparta de masa sa returnez - din pacate nu suficient de puternic. Am probleme in returnarea serviciile cu efect mare, si la anumite topsin-uri;
                                              - pe BH imi place sa joc cu taiate, sau sa atac, dar fac greseli multe mai ales cand atac mingile inalte (nu le acopar suficient);
                                              - in general joc de la distanta medie.
                                              2. Cu ce jucati mai mult:
                                              - joc un pic mai mult pe FH (sa zicem 60% vs 40% dar difera in functie de adversar)
                                              3. Care este setup-ul actual cu care jucati:
                                              - Lemnul este destul de lent, nu stiu exact de tip fiind homemade (cred ca facut de Pop Danut, are manerul de pluta, dar nu stiu sigur tipul, paleta am achizitionat-o SH si nu am cerut detalii);
                                              - FH si BH fete chinezesti DHS Hurricane 3 cu burete de 2.5 mm (buretele pare destul de tare).
                                              Simt ca aceasta paleta este cam grea, nu am control suficient mai ales la jocul din apropierea mesei si uneori la capace, si nu este suficient de rapida la atac.
                                              Ma gandesc la un setup de genul:
                                              Lemn: -var1 by Levi All+ sau Off-
                                              -var2 Butterfly Primorac Off-
                                              -var3 Yasaka Sweden Clasic All+
                                              Fete: - var1 Jolla X-plode Senzitive 2mm
                                              - var2 Yasaka Raska7 soft
                                              Intrebari: stiu ca in primul rand trebuie sa-mi imbunatatesc tehnica de joc, dar o paleta contruita folosind unul din exemplele de mai sus, credeti ca m-ar ajuta sa progresez mai repede?
                                              In cazul in care cumpar un lemn de la Levi (lemnele lui sunt foarte laudate si la preturi bune), si fete Jolla de exemplu, cum ar trebui sa procedez pentru taierea si lipirea fetelor? Prefer ca paleta sa arate bine, chiar daca platesc pentru acest serviciu (mie teama ca neavand exeprienta, daca am sa o fac eu, nu o sa iasa prea bine).
                                              Multumesc.
                                              Ultima editare de titicelrau; 07.feb.2013, 11:35.

                                              Comentariu


                                              • Postat în original de wolverine Vezi post
                                                Buna ziua,
                                                Am si eu nevoie de un sfat, de cam jumatate de an m-a prins si pe mine microbul tenisului de masa. Sunt incepator dar vreau sa progresez.
                                                1. Ce joc practicati
                                                - pe FH imi place sa joc mai rapid, cu o incercare de topspin, sau acopar mingea si o lovesc tare. Ma descurc OK si la efecte zic eu...
                                                - pe BH sunt destul de slab, tot ce vreau e sa dau mingea in teren...si incet incet sa imprim si efecte.
                                                2.Cu ce jucati mai mult
                                                - joc mai mult cu FH
                                                3. Care este setup-ul actual cu care jucati
                                                Lemn: LKT Instinct+ http://www.prospin.ro/produs/lkt-instinct-plus
                                                Forehand: LKT Rapid Speed http://www.prospin.ro/produs/lkt-rapid-speed
                                                Backhand: LKT Rapid Soft http://www.prospin.ro/produs/lkt-rapid-soft
                                                Intrebari: e bun ce am, ma ajuta sau ma incurca sa progresez? Ce pot sa schimb in mai bine?
                                                Multam anticipat.
                                                Paleta este foarte buna pentru inceput. Te va ajuta sa-ti conturezi miscarile si sa le dezvolti. Ce ti-ar trebui, probabil, este un antrenor, sa-ti explice miscarile si sa-ti corecteze postura, sa te ajute sa progresezi. Fara antrenor vei deprinde miscarile care iti cer minim de efort, si acestea sunt rareori corecte. Daca nu faci miscari corecte, un adversar experimentat va sti sa profite de diferitele neajunsuri ale miscarilor tale: repozitionare lenta pentru urmatoarea lovitura, topspin dat doar cu mana, fara transfer de greutate si fara rasucire - acestea sunt exemple de cele mai frecvente greseli.
                                                Concluzie: pastreaza paleta inca 6 luni si cauta un antrenor.
                                                Blog de tenis de masă

                                                Comentariu


                                                • Postat în original de titicelrau Vezi post
                                                  Buna ziua,
                                                  Am nevoie de un sfat, in achizitia unei palete noi. Mentionez ca sunt incepator si nu am un stil bine conturat, dar imi doresc sa progresez.
                                                  1. Ce joc practicati:
                                                  - pe FH imi place sa joc mai rapid, cu o incercare de topspin, sau acopar mingea si o lovesc tare. In aparare deocamdata prefer capacele, sau atunci cand ma pot indeparta de masa sa returnez - din pacate nu suficient de puternic. Am probleme in returnarea serviciile cu efect mare, si la anumite topsin-uri;
                                                  - pe BH imi place sa joc cu taiate, sau sa atac, dar fac greseli multe mai ales cand atac mingile inalte (nu le acopar suficient);
                                                  - in general joc de la distanta medie.
                                                  2. Cu ce jucati mai mult:
                                                  - joc un pic mai mult pe FH (sa zicem 60% vs 40% dar difera in functie de adversar)
                                                  3. Care este setup-ul actual cu care jucati:
                                                  - Lemnul este destul de lent, nu stiu exact de tip fiind homemade (cred ca facut de Pop Danut, are manerul de pluta, dar nu stiu sigur tipul, paleta am achizitionat-o SH si nu am cerut detalii);
                                                  - FH si BH fete chinezesti DHS Hurricane 3 cu burete de 2.5 mm (buretele pare destul de tare).
                                                  Simt ca aceasta paleta este cam grea, nu am control suficient mai ales la jocul din apropierea mesei si uneori la capace, si nu este suficient de rapida la atac.
                                                  Ma gandesc la un setup de genul:
                                                  Lemn: -var1 by Levi All+ sau Off-
                                                  -var2 Butterfly Primorac Off-
                                                  -var3 Yasaka Sweden Clasic All+
                                                  Fete: - var1 Jolla X-plode Senzitive 2mm
                                                  - var2 Yasaka Raska7 soft
                                                  Intrebari: stiu ca in primul rand trebuie sa-mi imbunatatesc tehnica de joc, dar o paleta contruita folosind unul din exemplele de mai sus, credeti ca m-ar ajuta sa progresez mai repede?
                                                  In cazul in care cumpar un lemn de la Levi (lemnele lui sunt foarte laudate si la preturi bune), si fete Jolla de exemplu, cum ar trebui sa procedez pentru taierea si lipirea fetelor? Prefer ca paleta sa arate bine, chiar daca platesc pentru acest serviciu (mie teama ca neavand exeprienta, daca am sa o fac eu, nu o sa iasa prea bine).
                                                  Multumesc.
                                                  Salut!
                                                  Iti recomand o paleta cu lemn Yasaka Sweden Classic, Yasaka Silverline All Wood sau Stiga Allround NCT sau alt lemn care iti place in zona All+ -> Off- (daca ai sa cauti mai sus, am recomandat o lista mai lunga de lemne bune asemanatoare cu cele de mai inainte), cu fetele specificate de tine (oricare varianta, grosime 2.0 mm - sunt foarte asemanatoare). Recomand mereu aceste lemne pentru invatare - sunt bune si au control mare si jocul cu ele este foarte placut, dar presupun ca nu ai un antrenor (daca ai, ar fi bine sa-l intrebi pe el).
                                                  Lemnele facute de dl. Levi sunt, de asemenea, o varianta foarte buna, dar trebuie fie sa stii ce lemn vrei, fie sa-l consulti pe dl. Levi pentru acest lemn (ii spui viteza pe care o doresti si cum vrei sa fie - mai elastic, mai rigid, mai tare, mai moale etc.). Calitatea este exceptionala.
                                                  Daca nu ai posibilitatea sa-ti lipesti singur paleta, atunci daca vei cumpara lemnul si fetele de la unul dintre vanzatorii de echipamente de la noi
                                                  - http://www.vivasportshop.ro - Yasaka, Donic,
                                                  - http://www.ttsport.ro Joola, Yasaka, Butterfly, TSP etc.
                                                  - http://www.tt-shop.ro - Butterfly
                                                  - http://www.tenismasa.ro - Xiom, Donic, Nittaku
                                                  - http://www.stiga-tenis.ro - Stiga
                                                  sunt sigur ca vei primi paleta asamblata perfect si gratuit.
                                                  P.S. Doar schimbarea paletei nu te va ajuta prea mult sa progresezi. Antrenamentul face asta.
                                                  Blog de tenis de masă

                                                  Comentariu


                                                  • buna ziua.
                                                    as dori un ajutor in alegerea unei palete, recomandare.nu m-am hotarat asupra unui setup.doresc sa il schimb pe cel cu care joc acuma.
                                                    de un an de zile joc cu o paleta formata din lemn donic blackthunder v1 senso si fete donic coppa x3. joc bine atat pe bh cat si pe fh.
                                                    practic un joc de atac,aproape de masa si la semidistanta, cu accent mare pe topspin. imi place sa atac primul, nu imi place sa joc taiat deloc. singura problema cu care ma confrunt e legata de mingile taiate puternic aproape de masa, in special la serve si la capace. acest lemn mi se pare un pic prea rigid si cu control nu prea bun. as dori sa imi schimb paleta sau sa continui cu acest lemn dar cel putin cu alte fete. mi-ar place un lemn la fel de rapid dar cu putin mai mult control. precizez ca nu am mai jucat cu alte lemne.
                                                    va multumesc mult

                                                    Comentariu

                                                    Procesare...
                                                    X