Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Întreabă-l pe Durdun (www.pingpongshop.ro)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de Durdun Gheorghe Vezi post
    Salut,
    Ceea ce facem noi aici sunt doar niste sfaturi, pentru unii utile, pentru altii nu. Nu putem garanta ca jocul se va imbunatatii cu ceea ce recomandam noi, neavand o sursa de informare corecta d.p.n.d.v (cum spun eu ca dau topsin, poate sa spuna si x-ulescu, aia nu inseamna ca ni s-e potrivesc aceleasi fete)
    Varianta de a-ti face setup-ul cu LKT Instinct+ si Friendship 729 OEM pentru inceput e foarte buna avand in vedere setup-ul anterior.
    Totusi iti recomand pe acest lemn LKT, fata Red Diamond tot de la brand-ul LKT, pe FH, iar pe BH Friendship Focus Snipe.
    Toate cele bune si spor la treaba !
    Sarbatori fericit si un an nou mai bun !
    George Durdun
    Am reușit zilele trecute sa comand paleta pentru care am cerut sfaturi aici și azi am ridicat coletul. La recomandarea lui Vlad am schimbat fața Friendship Focus Snipe III cu LKT Rapid Soft pentru a putea ?nvața mai mult topspin-ul și pe rever.
    La prima impresie fața LKT Red Diamond pare cam avansata pentru mine, adica rapida și destul de lipicioasa. Sa vedem cum ma ?mpac cu ea dupa ce joc puțin cu paleta.
    Mulțumesc pentru sfaturi!
    Blade: Butterfly Primorac Off- / Timo Boll Spirit
    FH: LKT Red Diamond / Butterfly Tenergy 05 2.1mm / Donic Acuda Blue P3 2.0 mm
    BH: LKT Rapid Soft / Donic BlueFire M3 2.0mm / Butterfly Sriver FX 1.7 mm

    Comentariu


    • Postat în original de andi_mirel Vezi post
      buna ziua.
      as dori un ajutor in alegerea unei palete, recomandare.nu m-am hotarat asupra unui setup.doresc sa il schimb pe cel cu care joc acuma.
      de un an de zile joc cu o paleta formata din lemn donic blackthunder v1 senso si fete donic coppa x3. joc bine atat pe bh cat si pe fh.
      practic un joc de atac,aproape de masa si la semidistanta, cu accent mare pe topspin. imi place sa atac primul, nu imi place sa joc taiat deloc. singura problema cu care ma confrunt e legata de mingile taiate puternic aproape de masa, in special la serve si la capace. acest lemn mi se pare un pic prea rigid si cu control nu prea bun. as dori sa imi schimb paleta sau sa continui cu acest lemn dar cel putin cu alte fete. mi-ar place un lemn la fel de rapid dar cu putin mai mult control. precizez ca nu am mai jucat cu alte lemne.
      va multumesc mult
      Salut!
      Daca lemnul este rigid, atunci are control bun la capace si la smash-uri, dar pentru topspin trebuie sa muncesti mai mult. De asemenea, un lemn rapid este greu de controlat langa masa, daca nu te antrenezi (adica joci doar meciuri).
      Cum stilul tau este bazat pe topspin, iti recomand Yasaka Ma Lin Extra Offensive, care are viteza foarte buna (poate nu cat lemnul tau actual, dar suficienta) si participa mult la topspin - mingile taiate vor fi usor de atacat. Controlul este bun la capace.
      Paleta recomandata de mine este buna pentru un joc de topspin de langa masa si semi-distanta si exista multe alte combinatii apropiate. La Yasaka mai gasesti interesant si lemn Yasaka Extra 7 (ceva mai lent ca YEO, mai mult control), Max Wood (mai rapid, comparabil cu Stiga Clipper), Extra Special (7 straturi cu nuc - rigid - la suprafata) sau Galaxya (7 straturi). Oricum, prima mea alegere ramane YEO, care are si un pret bun. La Butterfly m-as uita la Korbel, W5, la Stiga - Ebenholz V, Rosewood V, Clipper Wood.
      Totusi, Coppa X3 sunt fete foarte moi, care nu merg pe Yasaka Extra Offensive - combinatia ar fi prea moale. Iti recomand sa pui Rakza 9 2.0 pe ambele parti sau, daca ti se pare ca sunt prea tari fetele, Yasaka Rakza 7 Soft, mai ales la BH. Alternative la fete: Joola Xplode Sensitive la BH, Xiom Vega Euro, Omega IV Euro. Pentru FH: Xiom Sigma Pro sau Euro, Donic Bluefire M1 sau M2 (aceasta din urma e ceva mai moale, cu mai mult control).
      Iti recomand sa probezi o paleta care este compusa macar cu una dintre componente inainte de a cumpara. Daca vrei, poti proba ceva palete la Viva Sport, dar sunt convins ca si ceilalti vanzatori consacrati te vor ajuta sa probezi si sa gasesti o combinatie foarte buna.
      Blog de tenis de masă

      Comentariu


      • Postat în original de grasomega Vezi post
        De asemenea, un lemn rapid este greu de controlat langa masa, daca nu te antrenezi (adica joci doar meciuri).
        Mai sunt si exceptii la regula asta, cum ar fi de exemplu Innerforce AL. Extrem de bun control in jocul scurt, la preluare parca pui mingiile cu mana langa fileu iar la serve se poate genera enorm de mult spin cu el dar si rapid, uneori parca prea rapid ... din cauza/datorita Arylatului din el, este foarte elastic deci ar putea fi si el o alternativa la ce cauta andi_mirel ("ridica" foarte usor mingiile taiate puternic,rapid,control bun). Eu l-am luat pt ca vroiam ceva identic ca si constructie cu Boll Spark (din pacate nu se mai fabrica) si l-am ales foarte usor in speranta ca va fi mai lent ... apoi am comparat Innerforce AL(82g)+Vega Pro 1,8 cu un Spark(88g)+Omega Pro max si tot e cu 2 numere mai rapid Innerforce AL

        Comentariu


        • Postat în original de aflin062 Vezi post
          Mai sunt si exceptii la regula asta, cum ar fi de exemplu Innerforce AL. Extrem de bun control in jocul scurt, la preluare parca pui mingiile cu mana langa fileu iar la serve se poate genera enorm de mult spin cu el dar si rapid, uneori parca prea rapid ... din cauza/datorita Arylatului din el, este foarte elastic deci ar putea fi si el o alternativa la ce cauta andi_mirel ("ridica" foarte usor mingiile taiate puternic,rapid,control bun). Eu l-am luat pt ca vroiam ceva identic ca si constructie cu Boll Spark (din pacate nu se mai fabrica) si l-am ales foarte usor in speranta ca va fi mai lent ... apoi am comparat Innerforce AL(82g)+Vega Pro 1,8 cu un Spark(88g)+Omega Pro max si tot e cu 2 numere mai rapid Innerforce AL
          Pana la urma esti multumit de Innerforce AL sau nu? Eu nu am incercat lemnul, doar am dat cu mingea pe el, nu stiu ce poate la masa, insa mi-a facut o impresie buna. Totusi, mie nu-mi place simtul de arylate pur, de altfel nici cel de arylate-carbon, dar acesta din urma e mai "comestibil". Arylate pur s-ar traduce in sweet-spot mare si elasticitate, dar simtul e cam ciudat, cand dai tare zici ca s-a spart mingea. Innerforce AL mi s-a parut diferit.
          Blog de tenis de masă

          Comentariu


          • Postat în original de grasomega Vezi post
            Pana la urma esti multumit de Innerforce AL sau nu? Eu nu am incercat lemnul, doar am dat cu mingea pe el, nu stiu ce poate la masa, insa mi-a facut o impresie buna. Totusi, mie nu-mi place simtul de arylate pur, de altfel nici cel de arylate-carbon, dar acesta din urma e mai "comestibil". Arylate pur s-ar traduce in sweet-spot mare si elasticitate, dar simtul e cam ciudat, cand dai tare zici ca s-a spart mingea. Innerforce AL mi s-a parut diferit.
            Innerforce AL e unul din acele lemne (sigur ai intalnit si tu cel putin o duzina in categoria asta) cu care face o mare placere sa joci, cu care reusesti lovituri ce nu iti ies cu niciun alt lemn, care e lucrat perfect (manerul concav e totusi foarte subtire) si sta perfect in mana dar care are un handicap si in final il arunci in dulap . Eu mai tot trag de mine sa il mai pun la treaba, dar ma deranjeaza ca e cam rapid... Fiind si extrem de elastic (Arylate fara carbon , cum ai zis si tu = elasticitate) si cu un feeling foarte moale, trebuie neaparat jucat cu fețe tari, care arunca mingea nu foarte sus, altfel devine prea imprecis si "catapulteaza" prea mult mingea. Vega Pro ar trebui sa fie fața ideala pt lemne din familionul "Arylate" gen Spark, Bazelart, Keyshot Light, Innerforce AL, Yinhe Stock dar, cum am zis, pana si cu Vega Pro 1.8 e destul de racheta. Ai vreo alta sugestie de fața sa probez pe el ?
            Ce imi place in mod deosebit la el este ca genereaza un spin urias la serva si fiind moale poti da usor serve scurte si cu extrem de mult spin. La topspin tot asa, daca mingea e lovita corect are o traiectorie foarte arcuita si adversarul poate foarte greu sa faca block sau contra. In schimb cu Innerforce AL flip/contre si alte lovituri drepte nu merg asa de bine cum ar merge cu un Spirit/ALC si alte lemne cu carbon.

            Comentariu


            • Fete tari care arunca mingea mai putin cand dai drept, dar care arunca tare in spin sunt Vega Pro sau Donic Bluefire M1 si M2. Probabil ca M2 sunt ceea ce cauti tu, pentru ca au burete mai moale, iar simtul este de fata tare (topsheetul este tare), dar grosimea macar de 2.0, nu de 1,8, ca ajungi la lemn si lemnul elastic n-o sa-ti ofere siguranta pentru lovitura.
              Blog de tenis de masă

              Comentariu


              • va multumesc foarte mult de sfaturi. va multumesc si pentru multitudinea de solutii la cererea facuta. cred ca cel mai bine e sa incerc produsele propuse de dumneavoastra. cam asta aveam in gand dar nu stiam nici ce sa probez mai ales ca nu sunt la un nivel avansat de cunoastere a acestui sport

                Comentariu


                • Salut !
                  Setup-ul curent :
                  lemn gambler black whirlwind http://www.tabletennisdb.com/blade/g...whirlwind.html
                  fete : 729 cream transcend http://www.tabletennisdb.com/rubber/...transcend.html
                  Cand am luat-o cautam o paleta de beginner, si prima impresie a fost dezamagitoare : mi s-a parut prea rapida si imprevizibila. Cu timpul am invatat s-o stapanesc mai bine, dar tot ma deranjeaza viteza(in mod deosebit la serve si lovituri scurte) si ca sa am control la apropiere trebuie s-o tin mult prea moale si tot nu "simt" mingea (nu am destula experienta sa stiu daca e de la lemn sau de la mine). Insa problema de care nu pot sa scap la paleta asta e priza : zona de tranzitie dintre maner si restul paletei e prea mare si nu pot sa o cuprind cum trebuie
                  Imi place sa joc mingii scurte alternand efectul si directia pina cand adversarul imi returneaza ceva "atacabil". Nu ma deranjeaza nici cand adversarul serveste lung si pot sa "rup" dar nu e fun cand se termina repede . Cand am ocazia sa atac prefer topspin-ul pe backhand, si cam 70% din loviurile mele sunt cu backhand-ul (inclusiv servele).
                  Am incercat aceasta paleta http://www.ttsport.ro/palete-asambla...n-pro-787.html , si mi s-a parut mai lenta si cu ceva mai mult efect, iar priza e mult mai comoda (paleta aceasta e putin mai mica decat cea pe care o am), dar n-am avut cum sa petrec suficient timp cu ea ca sa-mi dau seama daca e ce vreau.
                  Am bagat nasul prin forumuri si review-uri si cred ca variantele de mai jos ar fi ok pt un beginner cu buget mic , dar vreau sa aflu parerea voastra inainte sa fiu din nou dezamagit de ce cumpar
                  lemn : YASAKA Sweden Classic sau BUTTERFLY Timo Boll All
                  fete : joola 4 all
                  va multumesc anticipat

                  Comentariu


                  • Salut baieti,
                    Zic sa profit de experienta si amabilitatea voastra si sa va stresez un pic.
                    Am un joc ofensiv, mixt (in sensul ca folosesc in egala masura FH si BH) si urmatorul setup: lemn Vladone si fete Acuda S2.
                    M-am apucat de antrenamente cam de 1 am si acum vreau sa schimb fetele. Ma gandesc sa pun Joola x-plode sensitive. Cum credeti ca s-ar comporta paleta mea in caz ca ma hotarasc la schimbarea asta? Ce diferente ar fi? Desigur sunt deschis si la alte sugestii din partea voastra.
                    Merci mult si bafta,
                    Gelcu
                    ps. ma intereseaza ca fetele recomandate (daca e cazul) sa fie usoare - lemnul are deja 95 gr.
                    Ultima editare de gelcu; 23.feb.2013, 10:21.
                    Lemn:Xiom Zeta
                    Fete:MX-P

                    Comentariu


                    • Salut.
                      Mai intai cateva cuvinte despre mine:
                      Am jucat mult cand eram copil, cam prin liceu am abandonat insa mi-as dori sa ma reapuc pentru ca imi place. Probabil ca as putea sa ajung la o sala cel mult de 2 ori pe saptamana.
                      Ce joc practicati
                      Defensiv (aparare): acum pentru ca nu mai am deprinderile necesare. Cand jucam de obicei atacam la a 3-4-a minge...si se duceau acolo unde vroiam eu. In general incerc sa returnez cat mai rapid, scurt si plasat serva primita fara sa imprim efect mingiei insa situatia se schimba si folosesc efect daca schimbul de mingii se prelungeste. Cand mingea trece de o anumita inaltime incerc sa atac Fh / Bh in functie de pozitie.
                      - langa masa
                      2.Cu ce jucati mai mult
                      Mixt
                      3. Care este setup-ul actual cu care jucati
                      N-am, asta e si problema mea acum...
                      Ca preferinte m-am impacat bine cu fete cu aspect lucios insa care imprimau efect mingei. Nu mi-au placut niciodata paletele moi preferand mai totdeauna pe cele cu duritate de la medie in sus. Cea mai buna experienta avuta in tinerete a fost cu palete "Individual", spin + viteza, mai erau de gasit si Butterfly-uri insa precum am scris erau prea moi pentru stilul meu. Cand n-am avut "Individual" jucam si eu cat tot omul cu "Meteor"...cu care ma impacam suficient de bine cat erau noi si imprimau efect.
                      In zilele noastre am mai jucat cu un Timo Boll Platin(imprumutat, evident) si mi-a placut duritatea spin-ul si controlul.
                      O cunostinta mi-a recomandat sa imi fac o paleta din Yasaka All + Yasaka Mark V insa omul merge la competitii iar bugetul necesar este peste posibilitati...
                      Ca buget, dat fiind frecventa destul de redusa cu care pot merge la sala, as prefera sa nu platesc mai mult de 200 Lei.
                      A, inca ceva destul de enervant, ideal ar fi sa pot testa "obiectul muncii" inainte sa il cumpar...asta insemnand ca nu elimin posibilitatea unei palate SH.
                      Multumesc anticipat pentru sugestii.
                      Respecte!
                      Ma puteti ajuta?
                      Ultima editare de Vaillant; 23.feb.2013, 16:09.

                      Comentariu


                      • Buna ziua !
                        In primul rand as dori sa va felicit pt. initiativa aceasta, este ceva extraordinar ca amatorii si nu numai sa aiba acces la sfaturile unor profesionisti doar prin intermediul catorva clickuri.
                        Eu sunt jucator amator si impreuna cu un prieten am luat tenisul de masa mai "in serios" aproximativ de vreo doi ani, asta insemnand ca joc cel putin 6-8 ore pe saptamana, 50-50% antrenament/meciuri. Suntem autodidacti in mare parte, incercam sa invatam din tutorialele gasite pe net, stiu ca nu este cel mai bun lucru, dar pana acum nu am fost pregatiti sa facem primul pas spre un coaching profesionist. Trebuie sa recunosc totusi ca din cand in cand primim sfaturi de la jucatori avizati.
                        Revenind la subiect :
                        1. Ce joc practicati
                        Ofensiv
                        - langa masa / semidistanta
                        2.Cu ce jucati mai mult
                        Forehand : topspin si directe(counterhit) in principiu incerc sa atac de la a 3-a minge daca se poate;
                        Rever : momentan mai mult capace(block) si directe(counterhit) mai putin topspin fiindca pana acum nu am avut fata adecvata;
                        3. Care este setup-ul actual cu care jucati
                        Lemn : 729 Bomb (un lemn cu care sunt multumit momentan, putin cam rigid dar ofensiv si cu un control destul de bun);
                        Fata FH : Tibhar Genius+ Optimum Sound (fata pe care as vrea sa o pun pe rever);
                        Fata BH : Stiga Neos (mi-a ramas de la setupul initial low buget, si as vrea sa o schimb);
                        Va rog sa-mi spuneti daca ar fi o optiune buna pe FH Yasaka Rakza 7 Soft, si daca da, care ar fi grosimea optima 2.00 sau max ?
                        Daca aveti si alte recomandari v-as fi recunoscator.
                        PS va rog sa ma scuzati daca am gresit denumirile loviturilor, fiind mai mult familiarizat cu acestea in engleza, internetul bata-l vina
                        Yasaka Rakza 7 soft max / Innerforce ZLF / Yasaka Rakza 7 soft max

                        Comentariu


                        • Buna ziua, profit de ocazie sa cer sfaturi de la profesionisti pentru achizitionarea unui lemn si a unor fete noi, eu m-am gandit la Lemn Donic Burn Carbotox si fete FH Donic Traction MS Pro, BH Donic Traction MS Soft imi place sa joc si ofensiv si defensiv nu prea imi place sa joc aproape de masa. Astept parerile voastre.Multumiri.
                          Donic Baum Sawtec
                          FH Donic Blue Fire M1
                          BH Donic Blue Fire M3

                          Comentariu


                          • Voi incerca sa raspund diseara la ultimele mesaje - George Durdun este la Buzău - la Campionatul National ROMSTAL Individual Seniori 2013.
                            Blog de tenis de masă

                            Comentariu


                            • salut.............ii doresc multa bafta la concurs si vreau sa-l intreb din curiozitate cand revine pe forum cu ce paleta joaca Cazacu,sau mai exact ce fata foloseste pt rever?multumesc mult )

                              Comentariu


                              • Buna ziua,

                                1.ofensiv
                                2.mixt, preponderent forehand
                                3.Am primit de la un prieten un Joola Energy X-tra + Donic Sonex JP Gold

                                Fac antrenamente de vreo 2 luni, dar joc de 5 ani cu palete din magazine de 80 lei -100lei, as dori va rog un sfat in alegerea unui lemn, gen sa iau un lemn bun o data si eventul mai schimb fetele, buget 100-200 ron si ce parere aveti despre aceste fete.
                                Va multumesc !

                                Comentariu


                                • Practic un joc mixt cu tendinta spre ofensiv, joc mai mult cu backhand-ul insa in ultima vreme am incercat sa invat loviturile cu topsin, loop cu paletele unor prieteni folosind fh. Pana acum am jucat cu un Donic Waldener 800(o paleta comerciala) pe care am cumparato in necunostinta de cauza si care nu prea ma ajuta la loviturile putin mai sofisticate, sa spun asa, dezvoltand un joc putin incorect, spun altii.Un prieten mi-a lipit pentru inceput un tenergy 64 pe fh-ul paletei de care vorbeam si as vrea daca ai putea sa-mi recomanzi o fata buna pentru bh care sa-mi permita un control mai bun decat tenergy pentru faza de aparare cat si o viteza bunicica pe atac si daca exista asa ceva sa-mi permita sa returnez mai usor serviciile cu mult sidespin(uneori am probleme cu ele).Cu timpul am sa schimb si lemnul care cu siguranta nu e foarte stralucit, vroiam sa iau unul facut de domnul Levi de aici de pe forum insa nu stiu exact cum sa-i cer sa mi-l faca,putin ajutor si aici nu mi-ar strica.Multumesc!
                                  Ultima editare de kaltz; 03.mar.2013, 22:19.

                                  Comentariu


                                  • Postat în original de TRI Vezi post
                                    Salut !

                                    Setup-ul curent :
                                    lemn gambler black whirlwind http://www.tabletennisdb.com/blade/g...whirlwind.html
                                    fete : 729 cream transcend http://www.tabletennisdb.com/rubber/...transcend.html

                                    Cand am luat-o cautam o paleta de beginner, si prima impresie a fost dezamagitoare : mi s-a parut prea rapida si imprevizibila. Cu timpul am invatat s-o stapanesc mai bine, dar tot ma deranjeaza viteza(in mod deosebit la serve si lovituri scurte) si ca sa am control la apropiere trebuie s-o tin mult prea moale si tot nu "simt" mingea (nu am destula experienta sa stiu daca e de la lemn sau de la mine). Insa problema de care nu pot sa scap la paleta asta e priza : zona de tranzitie dintre maner si restul paletei e prea mare si nu pot sa o cuprind cum trebuie

                                    Imi place sa joc mingii scurte alternand efectul si directia pina cand adversarul imi returneaza ceva "atacabil". Nu ma deranjeaza nici cand adversarul serveste lung si pot sa "rup" dar nu e fun cand se termina repede . Cand am ocazia sa atac prefer topspin-ul pe backhand, si cam 70% din loviurile mele sunt cu backhand-ul (inclusiv servele).

                                    Am incercat aceasta paleta http://www.ttsport.ro/palete-asambla...n-pro-787.html , si mi s-a parut mai lenta si cu ceva mai mult efect, iar priza e mult mai comoda (paleta aceasta e putin mai mica decat cea pe care o am), dar n-am avut cum sa petrec suficient timp cu ea ca sa-mi dau seama daca e ce vreau.

                                    Am bagat nasul prin forumuri si review-uri si cred ca variantele de mai jos ar fi ok pt un beginner cu buget mic , dar vreau sa aflu parerea voastra inainte sa fiu din nou dezamagit de ce cumpar

                                    lemn : YASAKA Sweden Classic sau BUTTERFLY Timo Boll All
                                    fete : joola 4 all

                                    va multumesc anticipat
                                    Salut!
                                    Nu stiu absolut nimic despre lemnul Gambler. Daca ti se pare prea rapida cu fete 729 Cream Transcend este probabil din cauza ca nu sta mingea in paleta destul timp. Lemnul e probabil prea rigid si nici fetele nu compenseaza destul.
                                    In legatura cu priza, iti recomand o paleta cu un lemn al unei marci consacrate. De exemplu, Yasaka, Donic, Stiga, Xiom si, nu in ultimul rand, Butterfly. Yasaka Sweden Classic este un lemn perfect pentru o paleta de inceput. Daca iei niste fete medii la inceput, vei putea sa le schimbi mai tarziu cu altele mai rapide.
                                    In concluzie:
                                    Lemn: unul dintre Yasaka Sweden Classic, Yasaka Silverline All Wood, Yasaka Allround Plus
                                    Fete: Yasaka Rakza 7 Soft, Joola Xplode Sensitive, Donic Bluefire M3, grosime burete 2.0 mm.
                                    Blog de tenis de masă

                                    Comentariu


                                    • Postat în original de gelcu Vezi post
                                      Salut baieti,

                                      Zic sa profit de experienta si amabilitatea voastra si sa va stresez un pic.
                                      Am un joc ofensiv, mixt (in sensul ca folosesc in egala masura FH si BH) si urmatorul setup: lemn Vladone si fete Acuda S2.
                                      M-am apucat de antrenamente cam de 1 am si acum vreau sa schimb fetele. Ma gandesc sa pun Joola x-plode sensitive. Cum credeti ca s-ar comporta paleta mea in caz ca ma hotarasc la schimbarea asta? Ce diferente ar fi? Desigur sunt deschis si la alte sugestii din partea voastra.

                                      Merci mult si bafta,
                                      Gelcu

                                      ps. ma intereseaza ca fetele recomandate (daca e cazul) sa fie usoare - lemnul are deja 95 gr.
                                      Salut!
                                      X-plode Sensitive sunt apropiate de Acuda S2, au buretele aproximativ la fel de dur, dar topsheetul este mai tare la Xplode Sensitive. Per total, Acuda S2 are mai mult control, mai mult spin, mai putina viteza decat Xplode Sensitive, dar diferenta nu este foarte mare. Bluefire M2 este inca si mai tare, mai rapida si mai spinoasa decat Xplode Sensitive, insa este mai grea. O alta optiune valabila ar putea fi Rakza 7 Soft.
                                      Intrebarea este: de ce vrei sa schimbi? Ce iti lipseste?
                                      Blog de tenis de masă

                                      Comentariu


                                      • Postat în original de gelcu Vezi post
                                        Salut baieti,
                                        Zic sa profit de experienta si amabilitatea voastra si sa va stresez un pic.
                                        Am un joc ofensiv, mixt (in sensul ca folosesc in egala masura FH si BH) si urmatorul setup: lemn Vladone si fete Acuda S2.
                                        M-am apucat de antrenamente cam de 1 am si acum vreau sa schimb fetele. Ma gandesc sa pun Joola x-plode sensitive. Cum credeti ca s-ar comporta paleta mea in caz ca ma hotarasc la schimbarea asta? Ce diferente ar fi? Desigur sunt deschis si la alte sugestii din partea voastra.
                                        Merci mult si bafta,
                                        Gelcu
                                        ps. ma intereseaza ca fetele recomandate (daca e cazul) sa fie usoare - lemnul are deja 95 gr.
                                        (at) Cristi Cionoiu
                                        Ultima editare de Durdun Gheorghe; 03.mar.2013, 23:11.

                                        www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                                        www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                                        https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                                        Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                                        https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                                        Comentariu


                                        • Postat în original de Vaillant Vezi post
                                          Salut.

                                          Mai intai cateva cuvinte despre mine:
                                          Am jucat mult cand eram copil, cam prin liceu am abandonat insa mi-as dori sa ma reapuc pentru ca imi place. Probabil ca as putea sa ajung la o sala cel mult de 2 ori pe saptamana.

                                          Ce joc practicati
                                          Defensiv (aparare): acum pentru ca nu mai am deprinderile necesare. Cand jucam de obicei atacam la a 3-4-a minge...si se duceau acolo unde vroiam eu. In general incerc sa returnez cat mai rapid, scurt si plasat serva primita fara sa imprim efect mingiei insa situatia se schimba si folosesc efect daca schimbul de mingii se prelungeste. Cand mingea trece de o anumita inaltime incerc sa atac Fh / Bh in functie de pozitie.
                                          - langa masa

                                          2.Cu ce jucati mai mult
                                          Mixt

                                          3. Care este setup-ul actual cu care jucati
                                          N-am, asta e si problema mea acum...
                                          Ca preferinte m-am impacat bine cu fete cu aspect lucios insa care imprimau efect mingei. Nu mi-au placut niciodata paletele moi preferand mai totdeauna pe cele cu duritate de la medie in sus. Cea mai buna experienta avuta in tinerete a fost cu palete "Individual", spin + viteza, mai erau de gasit si Butterfly-uri insa precum am scris erau prea moi pentru stilul meu. Cand n-am avut "Individual" jucam si eu cat tot omul cu "Meteor"...cu care ma impacam suficient de bine cat erau noi si imprimau efect.
                                          In zilele noastre am mai jucat cu un Timo Boll Platin(imprumutat, evident) si mi-a placut duritatea spin-ul si controlul.
                                          O cunostinta mi-a recomandat sa imi fac o paleta din Yasaka All + Yasaka Mark V insa omul merge la competitii iar bugetul necesar este peste posibilitati...
                                          Ca buget, dat fiind frecventa destul de redusa cu care pot merge la sala, as prefera sa nu platesc mai mult de 200 Lei.

                                          A, inca ceva destul de enervant, ideal ar fi sa pot testa "obiectul muncii" inainte sa il cumpar...asta insemnand ca nu elimin posibilitatea unei palate SH.

                                          Multumesc anticipat pentru sugestii.
                                          Respecte!
                                          Ma puteti ajuta?
                                          Salut!

                                          Mark V sunt depasite, in acest moment nu se mai foloseste adeziv pe baza de solventi, ca odinioara, ci pe baza de apa, care se foloseste doar o singura data si paleta poate fi folosita pana la schimbarea fetelor.
                                          Yasaka Allround plus este un lemn foarte bun pentru inceput, la fel si Yasaka Sweden Classic.
                                          As putea recomanda oferta de fete a celor de la www.vivasportshop.ro: fete Donic Sonex JP Gold la 160 lei perechea. Stiu ca o asemenea paleta depaseste putin bugetul propus, dar paleta va fi superioara unei alte combinatii, cel putin cat sunt noi fetele.
                                          Alta optiune ar fi ceva second hand, dar nu prea stiu ce sa zic, intrucat depinde de ce gasesti intr-un moment sau altul.
                                          Daca poti, vino la sala Viva Sport si acolo vei putea proba ceva palete si poate gasesti si ceva de cumparat SH.
                                          Blog de tenis de masă

                                          Comentariu


                                          • Postat în original de zebe Vezi post
                                            Buna ziua !

                                            In primul rand as dori sa va felicit pt. initiativa aceasta, este ceva extraordinar ca amatorii si nu numai sa aiba acces la sfaturile unor profesionisti doar prin intermediul catorva clickuri.

                                            Eu sunt jucator amator si impreuna cu un prieten am luat tenisul de masa mai "in serios" aproximativ de vreo doi ani, asta insemnand ca joc cel putin 6-8 ore pe saptamana, 50-50% antrenament/meciuri. Suntem autodidacti in mare parte, incercam sa invatam din tutorialele gasite pe net, stiu ca nu este cel mai bun lucru, dar pana acum nu am fost pregatiti sa facem primul pas spre un coaching profesionist. Trebuie sa recunosc totusi ca din cand in cand primim sfaturi de la jucatori avizati.

                                            Revenind la subiect :
                                            1. Ce joc practicati

                                            Ofensiv
                                            - langa masa / semidistanta

                                            2.Cu ce jucati mai mult

                                            Forehand : topspin si directe(counterhit) in principiu incerc sa atac de la a 3-a minge daca se poate;
                                            Rever : momentan mai mult capace(block) si directe(counterhit) mai putin topspin fiindca pana acum nu am avut fata adecvata;

                                            3. Care este setup-ul actual cu care jucati
                                            Lemn : 729 Bomb (un lemn cu care sunt multumit momentan, putin cam rigid dar ofensiv si cu un control destul de bun);
                                            Fata FH : Tibhar Genius+ Optimum Sound (fata pe care as vrea sa o pun pe rever);
                                            Fata BH : Stiga Neos (mi-a ramas de la setupul initial low buget, si as vrea sa o schimb);

                                            Va rog sa-mi spuneti daca ar fi o optiune buna pe FH Yasaka Rakza 7 Soft, si daca da, care ar fi grosimea optima 2.00 sau max ?
                                            Daca aveti si alte recomandari v-as fi recunoscator.

                                            PS va rog sa ma scuzati daca am gresit denumirile loviturilor, fiind mai mult familiarizat cu acestea in engleza, internetul bata-l vina
                                            Salut,

                                            In primul rand setup-ul care il ai este dupa numele lemnului si anume BOMBA !
                                            Prima schimbare care trebuie sa o faci si este primordiala este lemnul, el fiind dupa cum ai simtit si tu rigid, iar pentru a invata mai usor ai nevoie de un lemn cu mai mult control si mai putina viteza.
                                            Iti recomand cu caldura Donic Burn ALL+, Yasaka Sweden Classic, Butterfly Grubba si alte lemne din gama ALL / OFF-
                                            Viteza o poti suplini din fete punand ceva mai tare sau mai moi, Yasaka Rakza 7 soft este o fata moale cu un control foarte bun, dealtfel recomandata foarte des incepatorilor, ea fiind obligatoriu de 2.0mm.
                                            Asadar poti incerca orice lemn din gama ALL , OFF- cu fete Yasaka Rakza 7 soft de 2.0mm, iar daca spui ca cu FH dai si topsin iti recomand pe FH Yasaka Rakza 9 tot de 2.0mm.

                                            Spor la antrenamente !

                                            www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                                            www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                                            https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                                            Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                                            https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                                            Comentariu


                                            • Postat în original de silviurares Vezi post
                                              Buna ziua, profit de ocazie sa cer sfaturi de la profesionisti pentru achizitionarea unui lemn si a unor fete noi, eu m-am gandit la Lemn Donic Burn Carbotox si fete FH Donic Traction MS Pro, BH Donic Traction MS Soft imi place sa joc si ofensiv si defensiv nu prea imi place sa joc aproape de masa. Astept parerile voastre.Multumiri.
                                              Salut!
                                              Nu stiu despre lemnul Donic Burn Carbotox, dar fetele Donic Traction nu sunt prea stralucite. Iti recomand Donic Bluefire M1 si M2 sau Bluefire M2 si M3 (daca preferi fete mai moi) pentru a avea viteza, spin si control. Si combinatia Yasaka Rakza 7 si Rakza 7 Soft este foarte buna. Grosimea trebuie sa fie de 2.0 mm.
                                              Pentru joc de la dsitanta probabil ca iti trebuie un lemn care sa-ti ofere ceva viteza, din categoria OFF sau OFF+. Daca ai probat lemnul mentionat si iti place, ok, daca nu, incearca un clasic: Stiga Clipper sau Butterfly Korbel SK7.
                                              Oricum, aceste combinatii nu-ti permit sa joci prea mult defensiv, sunt dedicate jocului ofensiv.
                                              Blog de tenis de masă

                                              Comentariu


                                              • Postat în original de silviurares Vezi post
                                                Buna ziua, profit de ocazie sa cer sfaturi de la profesionisti pentru achizitionarea unui lemn si a unor fete noi, eu m-am gandit la Lemn Donic Burn Carbotox si fete FH Donic Traction MS Pro, BH Donic Traction MS Soft imi place sa joc si ofensiv si defensiv nu prea imi place sa joc aproape de masa. Astept parerile voastre.Multumiri.
                                                Salut,

                                                Placerea e de partea noastra.
                                                Ca incepator esti influentat de cuvintele de genul carbon, aramid, zylon etc, crezi ca daca e ceva super, mega, hiper e un lemn bun pentru tine. Din pacate este tocmai invers.
                                                Sincer nu am jucat cu acest lemn Donic Burn Carbotex, dar din numele sau deduc ca are la baza carbon si tex... nu conteza, are carbon inseamna ca sare taricel, fetele Traction am avut ocazia sa dau o singura data cu ele si mi-au lasat un gust amar, nu stiu daca a fost pro sau soft, dar cert e ca nu mi-au placut.
                                                Pentru jocul tau iti recomand un lemn care l-am recomandat elevilor mei si anume Donic Baum Sawtec, un lemn ceva mai rapid decat Yasaka Sweden Classic si cu un control foarte bun, iar ca fete poti incerca Donic Bluefire M2, sau M3.
                                                De pe internet, pe site-urile de profil iti poti face o parere, dar pana nu joci cu acel produs nu ai de unde sa sti exact cum sare si daca iti place.


                                                Toate cele bune si spor la joaca !
                                                - - - Actualizat - - -
                                                Postat în original de tudorackhe Vezi post
                                                Buna ziua,

                                                1.ofensiv
                                                2.mixt, preponderent forehand
                                                3.Am primit de la un prieten un Joola Energy X-tra + Donic Sonex JP Gold

                                                Fac antrenamente de vreo 2 luni, dar joc de 5 ani cu palete din magazine de 80 lei -100lei, as dori va rog un sfat in alegerea unui lemn, gen sa iau un lemn bun o data si eventul mai schimb fetele, buget 100-200 ron si ce parere aveti despre aceste fete.
                                                Va multumesc !
                                                Salut,

                                                Fetele primite sunt fete bune cu control si viteza destul de bun, dar puse pe un lemn mai tare au si viteza suficienta.
                                                In bugetul de 200ron ai doua variante.

                                                1. Nou
                                                - Fete Friendship Focus Snipe 2.0mm si lemn LKT Instinct +

                                                2. Second hand (gasesti chilipiruri multe aici in sectiunea Anunturi Vanzari - Cumparari)
                                                - Fete Yasaka Rakza 7, 7soft, 9, Donic Acuda S2, S3, Blufire M2, M3, Joola X-plode Sensitive etc toate de 2.0mm
                                                - Lemn ALL+ , OFF- allwood, fara compozituri de genul carbon, zylon, aramid etc.
                                                - - - Actualizat - - -
                                                Postat în original de kaltz Vezi post
                                                Practic un joc mixt cu tendinta spre ofensiv, joc mai mult cu backhand-ul insa in ultima vreme am incercat sa invat loviturile cu topsin, loop cu paletele unor prieteni folosind fh. Pana acum am jucat cu un Donic Waldener 800(o paleta comerciala) pe care am cumparato in necunostinta de cauza si care nu prea ma ajuta la loviturile putin mai sofisticate, sa spun asa, dezvoltand un joc putin incorect, spun altii.Un prieten mi-a lipit pentru inceput un tenergy 64 pe fh-ul paletei de care vorbeam si as vrea daca ai putea sa-mi recomanzi o fata buna pentru bh care sa-mi permita un control mai bun decat tenergy pentru faza de aparare cat si o viteza bunicica pe atac si daca exista asa ceva sa-mi permita sa returnez mai usor serviciile cu mult sidespin(uneori am probleme cu ele).Cu timpul am sa schimb si lemnul care cu siguranta nu e foarte stralucit, vroiam sa iau unul facut de domnul Levi de aici de pe forum insa nu stiu exact cum sa-i cer sa mi-l faca,putin ajutor si aici nu mi-ar strica.Multumesc!
                                                Salut,
                                                Fata Tenergy 64 pe care ai primit-o pentru FH este foarte buna, aproape pe orice lemn ar fi nu are cum sa sara prost. Pentru BH control si viteza mai bun ca la Tenergy... nu prea sunt, dar pe acolo ar fi Yasaka Rakza 9 si Donic Bluefire, (M1 - tare ,M2 - mediu ,M3 - moale).
                                                Ca lemn, cele facute de dl. Levi sunt foarte bune si iti recomand sa fie maxim OFF-
                                                http://www.tenisdemasa.ro/forum/showthread.php?7573-Lemne-Home-Made-by-Levi

                                                www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                                                www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                                                https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                                                Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                                                https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                                                Comentariu


                                                • Postat în original de grasomega Vezi post
                                                  Salut!
                                                  Nu stiu absolut nimic despre lemnul Gambler. Daca ti se pare prea rapida cu fete 729 Cream Transcend este probabil din cauza ca nu sta mingea in paleta destul timp. Lemnul e probabil prea rigid si nici fetele nu compenseaza destul.
                                                  In legatura cu priza, iti recomand o paleta cu un lemn al unei marci consacrate. De exemplu, Yasaka, Donic, Stiga, Xiom si, nu in ultimul rand, Butterfly. Yasaka Sweden Classic este un lemn perfect pentru o paleta de inceput. Daca iei niste fete medii la inceput, vei putea sa le schimbi mai tarziu cu altele mai rapide.
                                                  In concluzie:
                                                  Lemn: unul dintre Yasaka Sweden Classic, Yasaka Silverline All Wood, Yasaka Allround Plus
                                                  Fete: Yasaka Rakza 7 Soft, Joola Xplode Sensitive, Donic Bluefire M3, grosime burete 2.0 mm.
                                                  Multumesc frumos pentru informatii
                                                  Lemnul ales o sa fie in mod sigur un sweden classic, dar fetele sunt foarte scumpe (sunt convins ca-si merita banii dar nu-mi permit investitia).
                                                  Am mai cautat pe tabletenisdb o alternativa la sugestiile dvs si am ajuns la 729 Focus Snipe 3, cam la acelasi pret cu fetele joola pe care le vroiam initital dar cu review-uri mai bune. Credeti ca s-ar impaca bine cu lemnul si cu skill-ul unui incepator ?

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de TRI Vezi post
                                                    Multumesc frumos pentru informatii
                                                    Lemnul ales o sa fie in mod sigur un sweden classic, dar fetele sunt foarte scumpe (sunt convins ca-si merita banii dar nu-mi permit investitia).
                                                    Am mai cautat pe tabletenisdb o alternativa la sugestiile dvs si am ajuns la 729 Focus Snipe 3, cam la acelasi pret cu fetele joola pe care le vroiam initital dar cu review-uri mai bune. Credeti ca s-ar impaca bine cu lemnul si cu skill-ul unui incepator ?
                                                    Cu siguranța. Vor fi mai lente, poate, decât altele, dar au spin si control. E o combinate buna si ieftina pentru un începator.
                                                    Blog de tenis de masă

                                                    Comentariu

                                                    Procesare...
                                                    X