Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Întreabă-l pe Durdun (www.pingpongshop.ro)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de grasomega Vezi post
    Salut!
    X-plode Sensitive sunt apropiate de Acuda S2, au buretele aproximativ la fel de dur, dar topsheetul este mai tare la Xplode Sensitive. Per total, Acuda S2 are mai mult control, mai mult spin, mai putina viteza decat Xplode Sensitive, dar diferenta nu este foarte mare. Bluefire M2 este inca si mai tare, mai rapida si mai spinoasa decat Xplode Sensitive, insa este mai grea. O alta optiune valabila ar putea fi Rakza 7 Soft.
    Intrebarea este: de ce vrei sa schimbi? Ce iti lipseste?
    Ar trebui schimbate fetele din motive de uzura si voiam sa incerc ceva similar dar poate cu un plus de control. E drept ca si curiozitatea e mare, dar acum ma gandesc daca sa trec pe Rakza 7 soft sau sa raman la Acuda S2.

    Mii de multumiri pentru lamuriri.
    Lemn:Xiom Zeta
    Fete:MX-P

    Comentariu


    • Pentru bh nu caut ceva mai rapid decat Tenergy ci ceva cu mai mult control pentru eventualele faze de aparare si sa nu fie atat de afectata de spin-ul imprimat de adversar.Ma gandeam la un gambler reflectoid sau donic quatro formula, lkt red dragon, ce parere ai de ele?

      Comentariu


      • Multumesc pentru raspunsuri.
        Donic Baum Sawtec
        FH Donic Blue Fire M1
        BH Donic Blue Fire M3

        Comentariu


        • Postat în original de gelcu Vezi post
          Ar trebui schimbate fetele din motive de uzura si voiam sa incerc ceva similar dar poate cu un plus de control. E drept ca si curiozitatea e mare, dar acum ma gandesc daca sa trec pe Rakza 7 soft sau sa raman la Acuda S2.
          Mii de multumiri pentru lamuriri.
          Cu Ralza 7 Soft cred ca va scadea puțin controlul, dar va creste viteza.
          Blog de tenis de masă

          Comentariu


          • - lemn primorac carbon off+
            - FH: bryce FX
            - BH: palio blitz max (nu am gasit de 2):
            (cred ca este putin cam rapid pentru mine)
            a) nu prea am control la preluat serve (sau nu sunt prea atent)
            b) daca scot serva eficient - joc toata gama de lovituri si contre in lovituri din/ in toate directiile (70% pe FH) dar dupa vreo 1 ora obosesc (sau ma plictisesc) trec aproape de masa si numai la capace ceea ce imi duce la pierderea controlului in joc (asteptand mingi care sa le plesnesc drept)
            Ma gandeam la:
            - primorac carbon cu: bluefire M3 pe amberle parti (FH max) + alte sfaturi in joc
            - xiom aria cu: FH huricane neo provincial - cu care am mai jucat pe viscaria (sau T 05)/ BH: acuda S2 + alte sfaturi in joc
            multa'n anticipat durdun
            Ultima editare de TAZ; 05.mar.2013, 11:47.

            Comentariu


            • salut din Tulcea va intreb despre o combinatie andro fibercomp def BH Palio ox si FH andro Hexer HD dar unde gasesc aceasta fata de pe FH caci pe cealalta o am, am si lemnul.

              Comentariu


              • Avea aici pe forum cineva Hexer HD, daca nu gasiti, il puteti contacta pe RBlade pt stiu sigur ca are o fata patrata Hexer HD...
                ( scuze de interventie in post | multumesc - cristake )
                Mizutani ZLC | MX-S

                Comentariu


                • Salut! Imi puteti spune si mie ce paleta mi s-ar potrivi? Joc foarte bine si pe rever si pe foarhand si pe aparare si in atac. Eu am o paleta hobby Joola Carbon Pro si vreau ceva mai performant dar nu prea scump!

                  Comentariu


                  • Postat în original de serban tulcea Vezi post
                    salut din Tulcea va intreb despre o combinatie andro fibercomp def BH Palio ox si FH andro Hexer HD dar unde gasesc aceasta fata de pe FH caci pe cealalta o am, am si lemnul.
                    Cauta la utilizatorul "PRIZA TOK" el are aceasa fata atat sh cat si noi.

                    Comentariu


                    • Postat în original de Teleaga Vladut Vezi post
                      Salut! Imi puteti spune si mie ce paleta mi s-ar potrivi? Joc foarte bine si pe rever si pe foarhand si pe aparare si in atac. Eu am o paleta hobby Joola Carbon Pro si vreau ceva mai performant dar nu prea scump!
                      oh yeaaaah

                      Comentariu


                      • Buna ziua,

                        Ma intreb daca este o diferenta simtitoare intre Yasaka Sweden Classic, Yasaka Silverline All Wood, Yasaka 3D, Donic Burn All+
                        Vreau sa achizitionez una dintre acestea si de exemplu, intre primele doua mentionate (sweden si allwood) e o diferenta de 50 ron...
                        Va multumesc !

                        Comentariu


                        • as vrea sa stiu si eu raspunsul la intrebarea lui tudorache, cu precizarea ca doresc o paleta de incepator, cu mai mult control. fetele donic bluefire M3 s-ar potrivi pe respectivul lemn ? iarasi, vorbim de nivelul incepator

                          Comentariu


                          • Postat în original de tudorackhe Vezi post
                            Buna ziua,
                            Ma intreb daca este o diferenta simtitoare intre Yasaka Sweden Classic, Yasaka Silverline All Wood, Yasaka 3D, Donic Burn All+
                            Vreau sa achizitionez una dintre acestea si de exemplu, intre primele doua mentionate (sweden si allwood) e o diferenta de 50 ron...
                            Va multumesc !
                            Intre lemnele Yasaka Sweden Classic si Silverline Allwood este o mica diferenta de viteza (Sweden e mai lent) si o diferenta consistenta de simt - Sweden este soft, Silverline e hard.
                            Despre celelalte nu pot comenta, ca nu le stiu.
                            Blog de tenis de masă

                            Comentariu


                            • Postat în original de Teleaga Vladut Vezi post
                              Salut! Imi puteti spune si mie ce paleta mi s-ar potrivi? Joc foarte bine si pe rever si pe foarhand si pe aparare si in atac. Eu am o paleta hobby Joola Carbon Pro si vreau ceva mai performant dar nu prea scump!
                              Salut!
                              Te rog sa dai mai multe detalii despre jocul tau (daca joci foarte bine si cu FH si cu BH, si aparare si atac, se pare ca nu prea ai nevoie de sfaturi despre echipament ).
                              Practic, oricare paleta profesionala va fi mai buna decat Joola Carbon Pro, mai ales la spin. Daca poti, cel mai bine e sa incerci vreuna la o sala si sa vezi cum te impaci cu ea.
                              Blog de tenis de masă

                              Comentariu


                              • Salut
                                Joola Rhyzm vs Tibhar Evulotion
                                As vrea si eu niste detalii despre aceste fete, pareri pro si contra
                                Blade: TBS Old Tag
                                Fh:XIOM Vega Pro
                                Bh:XIOM Vega Pro

                                Comentariu


                                • Joc mixt, mai accentuat pe ofensiv - pana in 2 m departare masa

                                  Atac mult cu BH si FH topspin mult pe FH, cateodata aparare constand in capace.
                                  Lemn: TIMO BOLL SPIRIT
                                  Fata FH: DHS HURRICANE 3( fara NEO) grosime 2,2
                                  Fata BH: TENERGY 05( cam uzata)grosime max
                                  am o problema pe BH de foarte multe ori cand trag sau dau topspin nu simt si nu se vede acel arc de cerc de multe ori dau in afara mesei, sa fie din cauza uzurii tenergy 05, am facut o comanda pe BH de fața Yinhe Galaxy Moon deoarece fețele tenergy m-au cam uscat de bani si plesnesc foarte repede cand sunt atinse de marginea mesei, de aceea ma gandeam ca o fața noua gen Yinhe Galaxy Moon( cu toate ca nu am auzit despre ea aproape nimik) sigur are calitatile mai bune decat una cu renume si uzura mare. am citit si despre LKT Red Diamond dar nu stiu cum se va impaca cu lemnul TIMO BOLL SPIRIT.
                                  As aprecia mult niste sfaturi legate de raport stil / setup.

                                  Comentariu


                                  • Postat în original de sherkan69 Vezi post
                                    Salut
                                    Joola Rhyzm vs Tibhar Evulotion
                                    As vrea si eu niste detalii despre aceste fete, pareri pro si contra
                                    Salut,
                                    Despre Joola Rhyzm pot spune ca este o fata destul de tare, cu un efect foarte bun, o fata care se pliaza foarte bine pentru FH, cat despre Tibhar Evolution nu stiu mai nimic, nu am apucat sa joc cu ea inca.
                                    Postat în original de nicuHD Vezi post
                                    Joc mixt, mai accentuat pe ofensiv - pana in 2 m departare masa
                                    Atac mult cu BH si FH topspin mult pe FH, cateodata aparare constand in capace.
                                    Lemn: TIMO BOLL SPIRIT
                                    Fata FH: DHS HURRICANE 3( fara NEO) grosime 2,2
                                    Fata BH: TENERGY 05( cam uzata)grosime max
                                    am o problema pe BH de foarte multe ori cand trag sau dau topspin nu simt si nu se vede acel arc de cerc de multe ori dau in afara mesei, sa fie din cauza uzurii tenergy 05, am facut o comanda pe BH de fața Yinhe Galaxy Moon deoarece fețele tenergy m-au cam uscat de bani si plesnesc foarte repede cand sunt atinse de marginea mesei, de aceea ma gandeam ca o fața noua gen Yinhe Galaxy Moon( cu toate ca nu am auzit despre ea aproape nimik) sigur are calitatile mai bune decat una cu renume si uzura mare. am citit si despre LKT Red Diamond dar nu stiu cum se va impaca cu lemnul TIMO BOLL SPIRIT.
                                    As aprecia mult niste sfaturi legate de raport stil / setup.
                                    Salut,
                                    Setup-ul tau este unul foarte bun, lemnul nu are nevoie de comentarii, cat despre fete, la FH ai facut o alegere foarte buna punand DHS H3, o fata cu mult efect, control si daca ii mai dai si putin booster, ii vei imbunatati controlul si viteza, cat tine de BTY Tenergy 05, este o fata foarte buna, cam piperata, dar pentru BH ai putea opta cu incredere pentru Galaxy Moon, chiar si Red Diamond, raportul calitate pret este foarte bun. Optiuni bune pentru BH pe lemul tau si nu numai, ar mai fi Stiga Boost TC, Yasaka Rakza 7 soft, Donic Bluefire M2,M3.
                                    Asadar, parerea mea este sa ramai pe BTY Timo Boll Spirit si cu DHS H3 Neo pe FH (daca poti sa ii dai 2-3 straturi de booster ar fi perfect) si pentru BH incearca de la amici din ceea ce ti-am recomandat si vezi care iti place mai mult.
                                    Toate cele bune,

                                    www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                                    www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                                    https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                                    Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                                    https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                                    Comentariu


                                    • Va multumesc foarte mult ! ati spus "daca poti sa ii dai 2-3 straturi de booster ar fi perfect" nu am incercat niciodata sa boostez vreo fața, cum se procedeaza si care firma ar fi buna, care sunt riscurile, deoarece am auzit doar de la altii ca sunt ceva riscuri ,respectiv ca fața s-ar micsora putin bla bla bla..., de cate ori se poate boosta o fața, la ce interval de timp o poti boosta din nou?...
                                      - - - Actualizat - - -
                                      Felicitari pentru topic, super tare!!!!!!!!!!!!!

                                      Comentariu


                                      • Salut
                                        Multumesc pt raspuns.
                                        Dar Joola Rhyzm 375 ?
                                        M-ar interesa daca e mai moale si mai lenta. Momentan folosesc lemn BTY CREANGA CARBON si fete DONIC Blue fire M3. Imi place setapul, nu este rapid, dar imi arunca un pic cam tare din fete, la capace si as vrea ceva mai moale, nu neaparat lent, dar care sa nu arunce asa tare, cu mult spin sa amortizeze mingea, sa nu arunce prea tare si sa pot da si un top spin moale, cu mult efect.
                                        Mentionez ca sunt un jucator amator, imi place sa atac pe fh, mai mult.
                                        Blade: TBS Old Tag
                                        Fh:XIOM Vega Pro
                                        Bh:XIOM Vega Pro

                                        Comentariu


                                        • Salut,
                                          As vrea sa aflu parerea ta in ceea ce priveste un setup recomandat de RBlade si pe care urmeaza sa-l achizitionez saptamana viitoare.
                                          Arata cam asa:
                                          Lemn: Yinhe Galaxy N-10
                                          Fata FH: Gambler Six Shooter
                                          Fata BH: Friendship 729 802 (zimti scurti)
                                          Mentionez ca sunt un jucator amator care trece de la paleta hobby (Joola Rosskopf Smash) la paleta profesionala. Jocul meu este bazat pe smash/drive pe FH si lovituri de backspin: push/chop pe BH. Folosesc de asemenea foarte mult blockurile. Astept cu interes raspunsul tau. O zi buna!

                                          Comentariu


                                          • 1:joc mixt spre atac. 2:fh atac bh aparate mai mult fh 3:lemn donic persson impulse off Fh yasaka mark VXS bh butterfly bryce fx

                                            Comentariu


                                            • Postat în original de grasomega Vezi post
                                              Salut!

                                              As putea recomanda oferta de fete a celor de la www.vivasportshop.ro: fete Donic Sonex JP Gold la 160 lei perechea. Stiu ca o asemenea paleta depaseste putin bugetul propus, dar paleta va fi superioara unei alte combinatii, cel putin cat sunt noi fetele.
                                              Alta optiune ar fi ceva second hand, dar nu prea stiu ce sa zic, intrucat depinde de ce gasesti intr-un moment sau altul.
                                              Daca poti, vino la sala Viva Sport si acolo vei putea proba ceva palete si poate gasesti si ceva de cumparat SH.
                                              Salut.

                                              Multumesc pentru raspuns, nu credeam ca il mai primesc; unde e sala asta Viva Sport?
                                              Toate cele bune.

                                              Comentariu


                                              • Postat în original de Vaillant Vezi post
                                                Salut.
                                                Multumesc pentru raspuns, nu credeam ca il mai primesc; unde e sala asta Viva Sport?
                                                Toate cele bune.
                                                Aici.
                                                Blog de tenis de masă

                                                Comentariu


                                                • Postat în original de edyValcea Vezi post
                                                  1:joc mixt spre atac. 2:fh atac bh aparate mai mult fh 3:lemn donic persson impulse off Fh yasaka mark VXS bh butterfly bryce fx
                                                  Te rog sa dai mai multe detalii. De exemplu, de ce vrei sa schimbi ceva la paleta? Ce crezi ca iti lipseste?
                                                  Blog de tenis de masă

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de nicuHD Vezi post
                                                    Va multumesc foarte mult ! ati spus "daca poti sa ii dai 2-3 straturi de booster ar fi perfect" nu am incercat niciodata sa boostez vreo fața, cum se procedeaza si care firma ar fi buna, care sunt riscurile, deoarece am auzit doar de la altii ca sunt ceva riscuri ,respectiv ca fața s-ar micsora putin bla bla bla..., de cate ori se poate boosta o fața, la ce interval de timp o poti boosta din nou?...
                                                    - - - Actualizat - - -
                                                    Felicitari pentru topic, super tare!!!!!!!!!!!!!
                                                    Fetele se pot boosta cu ulei de parafina sau ulei de bebelus sau cu orice ulei mineral.
                                                    Se curata fata de lipici daca a mai fost folosita.
                                                    Se aplica uleiul cu un burete, astfel incat sa fie acoperita intreaga suprafata, dar sa nu balteasca. Se lasa pana cand nu se mai ia ulei pe deget cand o atingi.
                                                    Daca vrei mai multe straturi - repeti figura. Fata se va curba din ce in ce mai tare si se va mari. Trebuie sa ai grija sa nu aplici prea mult, altfel va intra intre burete si topsheet si se umfla topsheet-ul.
                                                    Lipesti cu solutia preferata.
                                                    Cand simti ca a trecut efectul de booster - dupa 3 saptamani sau o luna, poti relua operatiunea.
                                                    Boosterul poate avea si efecte nedorite, cum ar fi dezlipirea topsheet-ului de burete, basici sau uzura prematura a suprafetei.
                                                    Cand trece efectul boosterului, fata revine la dimensiunile initiale (vei vedea doar cand o dezlipesti).
                                                    Blog de tenis de masă

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X