Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Întreabă-l pe Durdun (www.pingpongshop.ro)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de sherkan69 Vezi post
    Salut
    Multumesc pt raspuns.
    Dar Joola Rhyzm 375 ?
    M-ar interesa daca e mai moale si mai lenta. Momentan folosesc lemn BTY CREANGA CARBON si fete DONIC Blue fire M3. Imi place setapul, nu este rapid, dar imi arunca un pic cam tare din fete, la capace si as vrea ceva mai moale, nu neaparat lent, dar care sa nu arunce asa tare, cu mult spin sa amortizeze mingea, sa nu arunce prea tare si sa pot da si un top spin moale, cu mult efect.
    Mentionez ca sunt un jucator amator, imi place sa atac pe fh, mai mult.
    Salut!
    Joola Rhyzm, daca are acelasi topsheet ca Rhyzm 475 (cum cred eu) va fi mai rapida ca M3. O optiune buna ar putea sa fie un M3 ceva mai subtire sau, poate Baracuda Big Slam, nu mai groasa de 2.0.
    Si fetele Xiom din seria Elite sunt bune, dar tot cu grosime nu mai mare de 2.0.
    Blog de tenis de masă

    Comentariu


    • Postat în original de grasomega Vezi post
      Te rog sa dai mai multe detalii. De exemplu, de ce vrei sa schimbi ceva la paleta? Ce crezi ca iti lipseste?
      Eu acum mi-am comandat 2 fete tenergy 05 credeti ca este bine? As vrea sa schimb ceva deoarece de multe ori cand atac di bh dau in fileu simt ca ceva nu merge.Multumesc

      Comentariu


      • Salut,
        1. Joc ofensiv. 2.mixt,dar un plus pt. fh. 3.lemn Balsa X5 FL, FH. tibhar sinus sound, BH tibhar nimbus soft.
        Joc cu acest setup de aproape 3 ani.
        Cu ce fel de fete cu caracteristici asemanatoare, dar putin mai performante, sa incerc sa le schimb? Prefer fete cu duritate mai scazuta(gen tibhar sinus sound) pentru ca am un topspin in general mai moale cu mult efect si au un control mai bun.
        Cu stima.
        Blade: Butterfly BalsaCarbo X5
        BH: Tibhar Nimbus Soft
        FH: Tibhar Sinus Sound Max

        Comentariu


        • Postat în original de Buzatu Razvan-Ionut Vezi post
          Salut,
          As vrea sa aflu parerea ta in ceea ce priveste un setup recomandat de RBlade si pe care urmeaza sa-l achizitionez saptamana viitoare.
          Arata cam asa:
          Lemn: Yinhe Galaxy N-10
          Fata FH: Gambler Six Shooter
          Fata BH: Friendship 729 802 (zimti scurti)
          Mentionez ca sunt un jucator amator care trece de la paleta hobby (Joola Rosskopf Smash) la paleta profesionala. Jocul meu este bazat pe smash/drive pe FH si lovituri de backspin: push/chop pe BH. Folosesc de asemenea foarte mult blockurile. Astept cu interes raspunsul tau. O zi buna!
          Salut,
          Setup-ul tau low budget nu prea il cunosc, nu am avut ocazia sa joc cu nici un material din cele mentionate de tine, atat lemnul, cat si fetele.
          In orice caz, faptul ca treci de la o paleta hobby la una profesionala e o diferenta clara de efect, de viteza nu stiu ca nu cunosc aceste materiale, dar cu siguranta vor fi mai bune decat cele de pe paleta hobby.
          Senvisul pe BH iti este foarte util daca nu folosesti topsin si este deasemenea o recomandare foarte buna.
          Iti pot recomanda din fetele chinezesti ca soft Friendship Focus Snipe 3 si LKT Red Diamond care am jucat cu ele si sunt niste fete foarte bune raportate calitate/pret !
          Postat în original de lucian282000 Vezi post
          Salut,
          1. Joc ofensiv. 2.mixt,dar un plus pt. fh. 3.lemn Balsa X5 FL, FH. tibhar sinus sound, BH tibhar nimbus soft.
          Joc cu acest setup de aproape 3 ani.
          Cu ce fel de fete cu caracteristici asemanatoare, dar putin mai performante, sa incerc sa le schimb? Prefer fete cu duritate mai scazuta(gen tibhar sinus sound) pentru ca am un topspin in general mai moale cu mult efect si au un control mai bun.
          Cu stima.
          Salut,
          Ai o paleta destul de rapida.
          Am dat cu ambele fete. Din punctul meu de vedere le cataloghez ca niste fete cu viteza si control foarte bun, dar la capitulul efect mai slabute (in timp).
          Daca ai fost multumit de brand-ul Tibhar poti merge cu incredere pe fetele Tibhar 1Q (FH max, BH 2.0), daca doresti sa incerci alte brand-uri, poti testa Stiga Calibra sau Yasaka Rakza 9 2.0mm, ba chiar si Donic Bluefire M3 (varianta a buretelui asemanatoare BTY Tenergy), Donic Acuda S3 (foarte asemanatoare cu fetele tale).

          www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
          www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
          https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
          Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
          https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

          Comentariu


          • super tare va multumesc dar nu ati precizat .... uleiul il dau pe buretele feței sau pe fața cu care joc? imi cer scuze dar chiar nu stiu

            Comentariu


            • Postat în original de nicuHD Vezi post
              super tare va multumesc dar nu ati precizat .... uleiul il dau pe buretele feței sau pe fața cu care joc? imi cer scuze dar chiar nu stiu
              pe burete

              Comentariu


              • Postat în original de edyValcea Vezi post
                pe burete

                www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                Comentariu


                • Postat în original de lucian282000 Vezi post
                  Salut,
                  1. Joc ofensiv. 2.mixt,dar un plus pt. fh. 3.lemn Balsa X5 FL, FH. tibhar sinus sound, BH tibhar nimbus soft.
                  Joc cu acest setup de aproape 3 ani.
                  Cu ce fel de fete cu caracteristici asemanatoare, dar putin mai performante, sa incerc sa le schimb? Prefer fete cu duritate mai scazuta(gen tibhar sinus sound) pentru ca am un topspin in general mai moale cu mult efect si au un control mai bun.
                  Cu stima.
                  tibhar aurus sound- au cauciucul mai rezistent si posibilitati mai mari de exprimare.
                  0751840078, stadinadi@yahoo.com
                  G3FX BTY TIMO BOLL SPIRIT Black Tag Rakza X

                  Comentariu


                  • Salut baieti

                    setupul meu este :
                    Lemn Silverline ALL Wood
                    Fete Stiga Boost TX R;N MAX

                    pana acum am avut un alt setup formt din :
                    Lemn Yasaka Sweden Classic
                    Fete Rakza 9 de 2.0 pe forhand si Rakza 7 MAX pe rever

                    am jucat o perioada de app un an cu aceasta varianta dar simt ca nu mai cresc si ca am nevoie de mai multa viteza ;puteti sa ma ajutati cu ceva sfaturi

                    mersi anticipat

                    Comentariu


                    • salut
                      Sunt nou pe aici si as dori o parere in ceea ce priveste setupul primei mele palete profesionale ... am vorbit cu Vlad (Rblade) si mi-a recomandat pentru inceput un lemn Galaxy 896 ; pe fh LKT Red Diamond 2.0 iar pe bh Xiom vega pro max ......
                      am un joc bazat ff mult pe atac cu fh iar reverul il folosesc ff mult pt aparare ... imi place foarte mult sa joc de la semidistanta ...
                      mersi anticipat

                      Comentariu


                      • va salut d-le Durdun, am si eu nevoie de un mic sfat dc il pot obtine de la un profesionist ca dvs.
                        In momentul postarii am un lemn TBS varianta veche, maner fl, fete tenergy 64 fx ambele. Sincer cred ca am facut o greseala d.p.d.a.m , inainte aveam un xiom omega pro pe fh, si un donic acuda s3 pe bh. Pe bh mi s-a parut prea lenta, mult prea lenta, si pe fh sa zicem ca era ok. Joc un stil agresiv spre foarte agresiv, topspin si pe fh si pe bh mai mult din serva celuilalt, pe fh din serva lunga, pe bh din serva scurta si lunga, iar restul tras puternic,doar pe fh, joc de 2-3 ori pe saptamana. In momentul de fata sunt foarte multumit doar pe bh, iar pe fh sunt multumit la anumite mingi pe care le dau bine din lovituri grele , iar pe cele usoare le ratez.. dau peste masa, cred eu din cauza fetei rapide si unghiului pe care ar trebui sa l ajustez, dar nu o fac din cauza stilului de dinainte care se poate cred ajusta in cateva luni .Ma gandeam sa shimb pe fh cu un 05 fx, pe care l-am avut ceva timp in urma si mi a placut. M-au impresionat anumite lemne ale colegilor mei de joaca, si anume photino, si tb zlc, mi au parut mult mai contralabile decat tbs cam in aceiasi configuratie. i-mi plac lemnele usoare, si in momentul de fata ca necunoscator as inclina spre un photino sau un zlc cu tenergy 05 pe fh si 64 pe bh. ce credeti, care ar fi alegerea, ca am tot investit ceva, si vreau sa ma opresc la varianta finala. va-as fi mai mult decat recunoscator pentru un raspuns

                        Comentariu


                        • 1. Ce joc practicati

                          Mixt - din spate

                          2.Cu ce jucati mai mult
                          Rever (backhand)


                          3. Care este setup-ul actual cu care jucati
                          Lemn : donic walldner carbon
                          Fata FH : hurricane 3 neo
                          Fata BH : mercurry 2

                          va fi o diferenta mare daca trec la rakza 7 soft si rakza 9 pe un lemn ma lin extra off?

                          Comentariu


                          • Postat în original de negoitalaurentiu Vezi post
                            salut
                            Sunt nou pe aici si as dori o parere in ceea ce priveste setupul primei mele palete profesionale ... am vorbit cu Vlad (Rblade) si mi-a recomandat pentru inceput un lemn Galaxy 896 ; pe fh LKT Red Diamond 2.0 iar pe bh Xiom vega pro max ......
                            am un joc bazat ff mult pe atac cu fh iar reverul il folosesc ff mult pt aparare ... imi place foarte mult sa joc de la semidistanta ...
                            mersi anticipat
                            Nu cunosc lemnul, dar daca este unul allround, maxim off- este ok. FH cu LKT Red Diamond e iarasi ok, o fata foarte bun raportata calitate/pret, in schimb BH cu Xiom Vega Pro max sa faceti un joc defensiv.. mai greu, incercati mai degraba un sandvis.
                            Postat în original de infotulcea Vezi post
                            va salut d-le Durdun, am si eu nevoie de un mic sfat dc il pot obtine de la un profesionist ca dvs.
                            In momentul postarii am un lemn TBS varianta veche, maner fl, fete tenergy 64 fx ambele. Sincer cred ca am facut o greseala d.p.d.a.m , inainte aveam un xiom omega pro pe fh, si un donic acuda s3 pe bh. Pe bh mi s-a parut prea lenta, mult prea lenta, si pe fh sa zicem ca era ok. Joc un stil agresiv spre foarte agresiv, topspin si pe fh si pe bh mai mult din serva celuilalt, pe fh din serva lunga, pe bh din serva scurta si lunga, iar restul tras puternic,doar pe fh, joc de 2-3 ori pe saptamana. In momentul de fata sunt foarte multumit doar pe bh, iar pe fh sunt multumit la anumite mingi pe care le dau bine din lovituri grele , iar pe cele usoare le ratez.. dau peste masa, cred eu din cauza fetei rapide si unghiului pe care ar trebui sa l ajustez, dar nu o fac din cauza stilului de dinainte care se poate cred ajusta in cateva luni .Ma gandeam sa shimb pe fh cu un 05 fx, pe care l-am avut ceva timp in urma si mi a placut. M-au impresionat anumite lemne ale colegilor mei de joaca, si anume photino, si tb zlc, mi au parut mult mai contralabile decat tbs cam in aceiasi configuratie. i-mi plac lemnele usoare, si in momentul de fata ca necunoscator as inclina spre un photino sau un zlc cu tenergy 05 pe fh si 64 pe bh. ce credeti, care ar fi alegerea, ca am tot investit ceva, si vreau sa ma opresc la varianta finala. va-as fi mai mult decat recunoscator pentru un raspuns
                            Tot ceea ce a-ti mentionat mai sus sunt niste materiale foarte bune. Problema mare e ca pentru ele este nevoie de automatizare ca sa mearga bine.
                            Lemnul puteti sa il pastrati cu incredere ca este unul foarte bun, cat despre fete puteti opta pentru T05FX pe FH si T64 BH si incercati sa jucati mai mult. E foarte greu sa gasiti un setup la care sa ramaneti momentan. Cu cat mai mult antrenament cu atata mai multa siguranta atat la masa de joc cat si in alegerea unui setup.

                            www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                            www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                            https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                            Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                            https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                            Comentariu


                            • 1. Ce joc practicati
                              Ofensiv (atac)
                              - langa masa
                              2.Cu ce jucati mai mult
                              Forehand

                              3. Care este setup-ul actual cu care jucati
                              Lemn Nitaku Septear
                              Fata FH Yasaka Rakza 7 soft 2.0 mm
                              Fata BH iarba Tibhar Grass DtecS 1,6 mm
                              E buna combinatia pt un joc de topspin pe forhand si aparare pe rever(mai atac din cand in cand ) ? Mai adaug ca am probleme cu cititul efectelor....am achizitionat de curand tibhar grass dtecs 1,6mm si dupa un prim antrenament nu prea mai simt efectele atat de mult, dar nici adversarului meu cand dau cu iarba nu simte efectul foarte mult.

                              Comentariu


                              • Postat în original de Catalin Paduret Vezi post
                                1. Ce joc practicati
                                Mixt - din spate
                                2.Cu ce jucati mai mult
                                Rever (backhand)
                                3. Care este setup-ul actual cu care jucati
                                Lemn : donic walldner carbon
                                Fata FH : hurricane 3 neo
                                Fata BH : mercurry 2
                                va fi o diferenta mare daca trec la rakza 7 soft si rakza 9 pe un lemn ma lin extra off?
                                Salut!
                                Vei pierde o parte din control langa masa, dar paleta va fi mai rapida la distanta. Vei avea un mare avantaj la loviturile drepte. La topspin, Rakza 9 are un arc mai lung in comparatie cu H3 NEO.
                                Rakza 7 Soft este mai moale si mai rapida ca Mercury 2.
                                In orice caz, fetele Rakza merg foarte bine pe Ma Lin Extra Offensive, dar sunt sigur ca sunt foarte bune si pe Waldner Carbon.
                                Blog de tenis de masă

                                Comentariu


                                • Postat în original de JocDefensiv Vezi post
                                  1. Ce joc practicati
                                  Ofensiv (atac)
                                  - langa masa
                                  2.Cu ce jucati mai mult
                                  Forehand

                                  3. Care este setup-ul actual cu care jucati
                                  Lemn Nitaku Septear
                                  Fata FH Yasaka Rakza 7 soft 2.0 mm
                                  Fata BH iarba Tibhar Grass DtecS 1,6 mm
                                  E buna combinatia pt un joc de topspin pe forhand si aparare pe rever(mai atac din cand in cand ) ? Mai adaug ca am probleme cu cititul efectelor....am achizitionat de curand tibhar grass dtecs 1,6mm si dupa un prim antrenament nu prea mai simt efectele atat de mult, dar nici adversarului meu cand dau cu iarba nu simte efectul foarte mult.
                                  Septear este o alegere nepotrivita pentru iarba. Lemnul este pentru joc ofensiv.
                                  Iarba cu burete este buna pentru: preluari (daca nu stii sa citesti efectul), atac langa masa, aparare clasica (taiat de la semi-distanta si distanta).
                                  Pentru un stil ofensiv, recomand pe BH un sandwich (short-pips) care sa ofere posibilitatea de a prelua mingi cand nu stii bine ce efect au, dar care va permite si atacuri rapide langa masa (in comparatie cu iarba - multm ai rapide) si poti pune si capac sau chiar un topspin, lovituri care nu pot fi realizate usor cu iarba.
                                  Exemple de astfel de fete: Yasaka Rakza PO, Butterfly Speedy PO, Butterfly Raystorm, Butterfly Flarestorm, Butterfly Challenger, Stiga Clippa. Din pacate, nu pot sa recomand o anume fata, intrucat nu le-am probat, stilul meu este diferit. Totusi, cel mai usor este sa incerci o fata inainte de o cumpara. Fie iei una si o probezi pe paleta ta, fie ceri imprumut o paleta cu o asemenea fata si incerci cateva lovituri caracteristice stilului tau, dar si importante in joc: preluare, capac, atac.
                                  P.S. Daca tot zici ca practici un joc ofensiv, ai putea sa schimbi si numele de forum - poate in JocOfensivLangaMasa
                                  Blog de tenis de masă

                                  Comentariu


                                  • Cum se compara Joola Rhyzm cu Yasaka Rakza 7 amandoua in 2.0 ?
                                    Blade DHS PG 2
                                    FH: DHS Hurricane 3
                                    BH: Stiga Airoc Astro M

                                    Comentariu


                                    • Postat în original de vali Vezi post
                                      Cum se compara Joola Rhyzm cu Yasaka Rakza 7 amandoua in 2.0 ?
                                      Am dat cu ambele fete si pot sa zic ca Rhyzm e mai tare ca duritate decat Rakza 7. Ca efect, spin Rhyzm e peste Rakza 7, in schimb ca viteza Rakza 7 are un mic plus, acum bineinteles depinde si pe ce lemn vrei sa pui.
                                      Dar ca fata de FH consider ca e mai buna Joola Rhzym, fie ea de 2.0 sau max.

                                      www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                                      www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                                      https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                                      Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                                      https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                                      Comentariu


                                      • Postat în original de Durdun Gheorghe Vezi post
                                        Am dat cu ambele fete si pot sa zic ca Rhyzm e mai tare ca duritate decat Rakza 7. Ca efect, spin Rhyzm e peste Rakza 7, in schimb ca viteza Rakza 7 are un mic plus, acum bineinteles depinde si pe ce lemn vrei sa pui.
                                        Dar ca fata de FH consider ca e mai buna Joola Rhzym, fie ea de 2.0 sau max.
                                        Mersi fain , pe lemn Avalox P700
                                        Blade DHS PG 2
                                        FH: DHS Hurricane 3
                                        BH: Stiga Airoc Astro M

                                        Comentariu


                                        • buna,
                                          ce fete se potrivesc cel mai bine la butterfly photino, pentru un control bun al paletei ?
                                          va multumesc

                                          Comentariu


                                          • Postat în original de giyausa Vezi post
                                            buna,
                                            ce fete se potrivesc cel mai bine la butterfly photino, pentru un control bun al paletei ?
                                            va multumesc
                                            Un lemn mai lent ar fi mai indicat in primul rand.
                                            Ca fete sunt o multitudine de variante, depizand de buget. De la fete chinezesti la +- 40lei,80lei si pana la +250lei o singura fata.
                                            Ca incepator in tainele tenisului de masa va recomand totusi ceva intre, sa nu fie nici prea ieftina, dar nici prea scumpa. Puteti opta pentru fete ca LKT Red Diamond sau Friendship Focus Snipe 3, fete mai ieftine undeva pe la 50lei fata daca nu ma insel (gasiti pe forum in sectiunea anunturi vanzari - cumparari) sau pentru fete mai moi ca, Rakza 7soft, Stiga Boost TC, Joola Samba+ , Donic Acuda S3 si multe altele.
                                            Daca nu doriti sa schimbati lemnul puteti sa ii puneti fete chinezesti ca DHS H3 Neo si veti avea mai putina viteza dar mai mult control si spin.

                                            www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                                            www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                                            https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                                            Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                                            https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                                            Comentariu


                                            • buna baieti !
                                              am un jun mizutani fl si ma intereseaza ce merge mai bine tenergy 05 [ fx ]sau tenergy 64 [ fx ]?
                                              sau si alte variante !!!
                                              multumesc !!!!!!!!!
                                              Butterfly Viscaria fl
                                              Butterfly tenergy05

                                              Comentariu


                                              • joola rhyzm e f asemanatoare cu t05 cu un amendament , e mai buna la capace. asta ptr FH. pe BH depinde ce joci.
                                                0751840078, stadinadi@yahoo.com
                                                G3FX BTY TIMO BOLL SPIRIT Black Tag Rakza X

                                                Comentariu


                                                • Postat în original de adisor35 Vezi post
                                                  joola rhyzm e f asemanatoare cu t05 cu un amendament , e mai buna la capace. asta ptr FH. pe BH depinde ce joci.
                                                  apropo adisor mai joci cu amultart ?
                                                  ce plusuri sau minusuri are fata de jun mizutani ?
                                                  multumesc !
                                                  Butterfly Viscaria fl
                                                  Butterfly tenergy05

                                                  Comentariu


                                                  • nu mai joc , e prea rapid. minusuri doar viteza , in rest doar plusuri. l-am inlocuit cu korbel sk7 care are aproximativ un feeling asemanator, dar mai usor de stapinit.
                                                    0751840078, stadinadi@yahoo.com
                                                    G3FX BTY TIMO BOLL SPIRIT Black Tag Rakza X

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X