Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

CLUJ-NAPOCA: În fiecare Miercuri (ora 18:00) - Turneu LAMONT

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Mi-a trimis Mihai sms pentru a ma anunte ca nu poate participa, dar eu eram in strainatate, fara posibilitatea de a fi contactat pe numarul personal. Am aflat abia dupa ce am revenit in tara.

    Nu-l pot pune rezerva pentru o astfel de situatie. I se putea intampla oricaruia dintre participanti sa uite ca n-am acces la telefon / net o saptamana. Cand pot fi contactat telefonic e alta situatia.

    Postat în original de razvan_cj Vezi post
    Ultima saptamana s-a jucat in 7 pentru ca Mihai nu a anuntat. Erau 3 pe lista de asteptare. Eu cred ca penalizarea aici ar fi necesara.
    Ultima editare de tudorprecup; 16.iul.2019, 07:19.
    DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
    Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

    Comentariu


    • A intervenit ceva si trebuie sa ma retrag. Ma inscriu pt sapt viitoare. Multumesc!

      Trimis de pe al meu SM-G900F folosind Tapatalk

      Comentariu


      • Acum am vazut ca s-a retras Adi. Din pacate intre timp mi-am facut alt program si nu pot veni.

        Comentariu


        • ok. Mersi ca m-ai anuntat.
          DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
          Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

          Comentariu


          • Gasiti pe site clasamentul actualizat si situatia inscrierilor pentru turneul din 24 Iulie.

            Am operat o modificare la regulamentul privind inscrierile. Regula primul venit, primul servit intra in vigoare doar incepand cu ora 18 a zilei de Marti premergatoare turneului. Unii dintre noi nu pot afla pana Duminica seara care le vor fi constrangerile Miercuri si mi se pare firesc sa ramana in vigoare cat de mult posibil criteriul valoric in stabilirea listei finale a participantilor.

            Intrucat sunt retrageri aproape de fiecare data (uneori chiar si 3-4 pe turneu), rog rezervele sa nu-si faca alt program pana in jurul amiezii zilei de Miercuri daca vor sa participe. De cele mai multe ori vor prinde loc.

            In alta ordine de idei, mentionez ca am trecut cu greu cu vederea ultima iesire in peisaj a lui Radu Loneanu. L-a jignit ieri pe Iosif spunand ca nu stie ping pong si a castigat doar cu noroace. L-am admonestat si amenintat cu excluderea temporara din turneu si m-a intrebat cine-s eu sa decid cine vine la turneu.

            Monument de nesimtire...

            La cate probleme a cauzat si nervozitatea ce le-o transmite celor din jur, l-as elimina definitiv din turneu. Mergem la sala sa ne simtim bine.
            Decizia asta ar putea scadea putin dar temporar valoarea turneului. Nu cred ca o excludere pe termen scurt l-ar tempera. Are tulburari comportamentale serioase.

            Astept voturile voastre. Daca nu vor fi suficiente reactii aici, voi supune la vot chestiunea si la finele urmatorului turneu, cu Radu de fata.

            O zi placuta.
            Tudor
            DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
            Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

            Comentariu


            • Mi s-a sugerat sa va solicit voturile in privat, ca sa nu se nasca animozitati intre Radu si cei ce au votat pentru excluderea sa.

              Situatie voturi:
              • 3 voturi pentru excludere fara a i se da o ultima sansa
              • 3 voturi pentru excludere la prima abatere survenita dupa ce i se transmite ca grupul nu mai tolereaza atitudinea lui
              • 2 abtineri, cu propunerea de a i se transmite opinia grupului si a fi exclus la prima abatere
              • 1 impotriva excluderii, cu propunerea de a i se transmite opinia grupului si a fi exclus la prima abatere


              Concluzia in momentul de fata e ca i se va da un ultim avertisment si la prima abatere va fi exclus definitiv din turneu.

              Mersi.
              Tudor
              Ultima editare de tudorprecup; 18.iul.2019, 16:24.
              DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
              Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

              Comentariu


              • Tudor
                Nu cred ca alti organizatori de turnee s-au gandit vreodata sa gandeasca un regulament de tip cazon modificat de fiecare data dupa dorinta proprie si mai mult decat atat sa stii ca dreptul la opinie este inalienabil intr-o tara democratica ( m-am interesat si asa este nimeni nu are acest tip de regulament).
                Eu fiindca nu sunt deacord cu regulile tale pe care aplici abuziv si fara drepturi ( presupun ca nimeni nu te lasa in alta parte sa faci asa ceva ma retrag fiindca oportunitati de joc am gasit in alta parte si asa ca .... jucati voi linistiti.
                Spor in jocul mediocru...
                PS
                Sa stii si tu ca un vot ascuns nu denota decat propria-ti dorinta.
                Radu

                Comentariu


                • Majoritatea suntem dispusi sa-ti mai acordam o sansa, iar tu continui sa musti, cum ai facut-o aproape la fiecare turneu.

                  Regulile sunt de bun simt si respectate fara probleme de ceilalti participanti. Nu cred ca exista ceva incorect in regulament. Am modificat in mod repetat regulile de punctare pana cand am gasit varianta care reflecta cel mai bine valoarea jucatorilor. Totul e cat se poate de transparent.

                  Principala mea dorinta e sa ne respectam adversarii. In alte conditii nu mai organizez turneul. E mult mai simplu sa-mi programez iesirile cu un singur adversar.

                  Dupa cum ti-am scris si in privat, trebuia sa nu te mai primesc la turneu dupa ce te-ai luat la bataie cu Daniel. Asta nu e o atitudine permisa la un turneu civilizat. Ti-am trecut cu vederea multe iesiri pentru ca-mi doream un turneu puternic. Cand a inceput lumea sa-mi spuna ca singurul meci ce nu le face placere e cel cu tine am decis sa fiu mai ferm, solicitand votul participantilor.

                  Cine doreste sa-si faca public votul e liber s-o faca. Stiind cat iti e de volatil temparamentul, am preferat votul nenominal pentru a evita eventualele conflicte.

                  Valoarea unui turneu nu sta intr-un singur participant. Cei care-s mediocri azi vor creste participand in mod regulat si vor ajunge sa castige in fata profesorilor.

                  Conteaza si caracterul omului si starea pe care atitudinea lui ti-o creeaza in timpul meciului. Nervii si jignirile pot doar sa-ti strice cheful.
                  Ultima editare de tudorprecup; 23.iul.2019, 16:09.
                  DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                  Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                  Comentariu


                  • se pare ca degenereaza aceasta situatie, ceea ce nu ne face cinste niciunuia dintre noi…
                    Radu, mi-ar fi placut sa propui ca miercuri sa ne vedem toti cu 10-15 minute inainte de inceperea turneului si sa discutam barbateste ceea ce e de discutat. In ceea ce priveste regulile stabilite de Tudor, hai sa fim obiectivi! Modificarile s-au facut doar la nivel de punctaj si de fiecare data Tudor a argumentat motivele modificarilor - unii au fost dezavantajati (as putea sa pun si ghilimele) in anumite situatii, dar nu cred ca tu ai avut vreodata de suferit, ci dimpotriva! punctajul (cel facut/modificat de Tudor) si rezultatele tale ti-au asigurat in permanenta participarea. Daca gresesc, atrage-mi atentia!

                    Atata timp cat Tudor se ocupa de organizarea turneului, cu tot ceea ce presupune asta, e firesc sa aiba initiativa in cazul anumitor derapaje - intarzieri, comportament nesportiv etc. Sunt curios cati au avut curiozitatea sa urmareasca site-ul, sa citeasca in integralitate tot ce e postat, inclusiv regulamentul care prevede si sanctiuni in cazul comportamentului mai putin fair play? Fara sa am experienta organizarii unui turneu de genul asta, sunt convins ca ocupa timp, ceea ce trebuie sa apreciem vis a vis de Tudor.

                    Mi-a lasat un gust amar acel "spor in jocul mediocru", recunosc! Replica asta m-a determinat sa expun cele de mai sus!
                    In rest, numai de bine tuturor si astept cu nerabdare sa ne reintalnim la masa de joc!

                    Ovidiu

                    Comentariu


                    • Gasiti pe site clasamentul actualizat si situatia inscrierilor pentru turneul din 31 Iulie.

                      Turneul de ieri a fost foarte echilibrat, iar atmosfera exact asa cum mi-o doream. Sper ca v-ati simtit cu totii mai bine decat pana acum.
                      Decizia de a supune votului colectiv raspunsul la atitudinea lui Radu a fost atat corecta cat si inteleapta.

                      Pentru a mentine starea de spirit actuala nu voi mai admite participarea jucatorilor ale caror manifestari ne strica placerea.

                      @Radu: iti multumim pentru participare si pentru provocarile pe care ni le-ai ridicat in joc.
                      Ultima editare de tudorprecup; 25.iul.2019, 07:46.
                      DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                      Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                      Comentariu


                      • Mi-a intervenit ceva si nu reusesc sa particip miercuri. Imi pare rau si spor la joc!

                        Sent from my SM-G975F using Tapatalk

                        Comentariu


                        • Salut, Ovidiu.

                          Mersi ca m-ai anuntat. A intrat Valentin in locul tau.

                          O zi placuta.
                          Tudor

                          Postat în original de ovidiu t Vezi post
                          Mi-a intervenit ceva si nu reusesc sa particip miercuri. Imi pare rau si spor la joc!

                          Sent from my SM-G975F using Tapatalk
                          DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                          Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                          Comentariu


                          • S-a mai eliberat un loc. Il vrea cineva?
                            DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                            Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                            Comentariu


                            • Gasiti pe site clasamentul actualizat si situatia inscrierilor pentru turneul din 31 Iulie.

                              Copiez aici modificarile regulamentului privind inscrierile operate acum 2 saptamani. Nu actualizasem peste tot pe site si n-as vrea ca asta sa creeze confuzii.
                              • Cand numarul inscrisilor pentru turneu depaseste 8, vom afisa 2 liste. Pe cea a titularilor se regasesc primii 8 clasati in ordine valorica. A doua e a rezervelor, afisate tot in ordinea valorii.
                              • Incepand cu ora 18:01 a zilei de marti, ordinea pe cele 2 liste se va mai modifica doar ca urmare a unor retrageri. Cei inscrisi ulterior acestei ore vor fi adaugati in coada listei principale sau a rezervelor, in functie de numarul doritorilor.
                              • Implicit, ordinea in care sunteti trecuti pe liste este cea din clasamentul lunar pe luna anterioara.​ Daca acest clasament nu reflecta valoarea tuturor celor inscrisi, organizatorul va tine cont in stabilirea ordinii si de rezultatele din turneul Lamont pe anul in curs, MP-ul din Amatur si propria parere. Organizatorul isi rezerva dreptul de a acorda prioritate jucatorilor a caror valoare nu este reflectata de punctajul general al turneului Lamont sau de MP-ul din AMATUR.
                              • Daca va situati printre rezerve marti la ora 18, va rog sa urmariti in continuare situatia inscrierilor, intrucat e posibil sa se retraga participanti care au prins lista principala si sa ajungeti voi pe ea.​



                              O zi placuta.
                              Ultima editare de tudorprecup; 01.aug.2019, 07:09.
                              DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                              Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                              Comentariu


                              • Ma inscriu pt 7 August.

                                Comentariu


                                • Postat în original de razvan_cj Vezi post
                                  Ma inscriu pt 7 August.
                                  Te-am trecut.

                                  Sa stii ca m-a incurcat retragerea ta tardiva de la turneul de ieri. Precedenta retragere ti-a fost la fel.
                                  Ieri am dat o gramada de telefoane pentru a umple golul si o parte dintre cei sunati mi-au spus ca daca-i anuntam de marti veneau. N-am gasit pe nimeni pana la urma, dar m-a salvat Ovidiu, reusind sa-si termine treaba mai repede decat crezuse.

                                  Voi presupune ca ambele situatii au fost cazuri de forta majora si n-am sa te trec rezerva pentru miercuri, desi chiar tu ai insistat ca in situatii din astea s-o fac.
                                  Te rog doar sa faci tot posibilul ca pe viitor sa ma anunti cel tarziu marti dupa amiaza cand stii ca exista riscul de a nu putea ajunge.

                                  Mersi.
                                  DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                                  Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                                  Comentariu


                                  • Am facut uz de regula ce-mi permite sa adaug un jucator nou la fiecare turneu pentru a-i face loc lui Dorin Dragoste, care nu e tocmai nou. A fost de cateva ori anul trecut, cu rezultate bune, dupa care s-a retras temporar din motive obiective.

                                    Doreste sa participe din nou, in mod regulat si pe termen lung.

                                    Bine ai revenit in turneu!
                                    Ultima editare de tudorprecup; 04.aug.2019, 18:59.
                                    DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                                    Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                                    Comentariu


                                    • Postat în original de tudorprecup Vezi post
                                      Am facut uz de regula ce-mi permite sa adaug un jucator nou la fiecare turneu pentru a-i face loc lui Dorin Dragoste, care nu e tocmai nou. A fost de cateva ori anul trecut, cu rezultate bune, dupa care s-a retras temporar din motive obiective.

                                      Doreste sa participe din nou, in mod regulat si pe termen lung.

                                      Bine a revenit in turneu!
                                      Abia astept sa jucam!

                                      Sent from my SM-G975F using Tapatalk

                                      Comentariu


                                      • Incepand de miercurea aceasta e putin probabil sa mai prinda loc de titular mai mult de 1 jucator de nivel incepator spre intermediar, ca urmare a cresterii semnificative a interesului pentru turneu.

                                        Valoarea turneului fiind in crestere spectaculoasa, a trebuit sa adaptez regulamentul de punctare, care nu era potrivit pentru o competitie de un asemenea nivel. Pentru ca valoarea reala a jucatorilor sa fie reflectata cat mai fidel de clasament, a fost necesara introducerea unui coeficient de dificultate a turneului in calculul punctajului.

                                        Coeficientul aplicat de mine va avea valori cuprinse intre 1 si 2, 1 insemnand cel mai lejer posibil turneu, iar 2 cel mai echilibrat / dificil posibil.

                                        Miercuri vom avea coeficient 1.75 daca nu se retrage niciunul din titulari. Cand vor veni si Zoli, Tudor Badescu si Adi Vladescu vom avea 2.

                                        Tot datorita valorilor foarte apropiate ale participantilor am decis sa nu mai acord un numar disproportionat de puncte ocupantilor primelor 2 locuri. La medie am dat puncte si pentru participare, intrucat fiecare jucator se intampla sa aiba zile mai slabe, iar un numar mic de participari ii reduce riscul de a prinde o astfel de zi. Punctele pentru participare compenseaza putin acest risc pentru cei ce participa in mod regulat.

                                        O formula perfecta nu vom gasi. Sper ca aceasta sa fie mai buna decat precedenta.
                                        O gasiti explicata pe site.

                                        Am aplicat-o retroactiv pe toate datele folosite in calculul clasamentului.

                                        O zi buna.
                                        Tudor
                                        Ultima editare de tudorprecup; 06.aug.2019, 07:06.
                                        DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                                        Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                                        Comentariu


                                        • Tudor am si eu o intrebare. Cu a aparut Valentin Kis​​ de azi pe lista principala? Ieri la 18:00 nu era nici macar la rezerve trecut.

                                          Comentariu


                                          • Normal jucătorii noi trebuie sa aștepte , dar ca sa fii mai sigur ca prinzi loc Razvan ,trebuie sa fii in primii 8 clasăti,altfel mai Bn nu te înscrii , tu ai prioritate in fata lui Valentin și a lui Dorin , Vino azi la sala și lămurește ca așa nu faci nimic


                                            Sent from my iPhone using Tapatalk

                                            Comentariu


                                            • Ti s-a parut. S-a incris de miercurea trecuta, iar lista am afisat-o joi, 1 August. De atunci am modificat doar ordinea afisarii inscrisilor, dupa ajustarea regulamentului de calcul al mediei punctelor. Poate de aceea ai impresia ca nu era. O fi fost prezent pe o alta pozitie.

                                              Nu s-a retras / inscris nimeni de joi incoace.

                                              Postat în original de razvan_cj Vezi post
                                              Tudor am si eu o intrebare. Cu a aparut Valentin Kis​​ de azi pe lista principala? Ieri la 18:00 nu era nici macar la rezerve trecut.
                                              DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                                              Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                                              Comentariu


                                              • Ieri pe locul 7 era Iosif si pe 8 Dorin. In rest nu am urmarit cum ai tot schimbat punctajele.

                                                Comentariu


                                                • Salut Liviu,

                                                  Nu mai sugera razmerita, te rog

                                                  Nu stiu ce lista a vazut Razvan, ca pe cea postata de mine aparea Valentin. Poate nu si-o fi dat clear cache la web browser si i-a aparut una mai veche.

                                                  Regret situatia aparuta, dar prioritatea la inscrieri pentru primele 7 pozitii de titulari o da clasamentul, in vreme ce ultimul loc si-l poate revendica un jucator valoros mai mult sau mai putin nou.

                                                  Razvan nu are prioritate in fata lui Valentin si a lui Dorin. Dorin nu e nou in turneu, iar nivelul lui este peste a lui Razvan. Vei vedea azi.

                                                  Razvan s-a retras miercurea trecuta in ultima clipa, iar Valentin l-a inlocuit si a obtinut scor mai bun decat el. Nu e vina mea ca s-a retras si nici ca n-a obtinut medie mai buna. Valentin se inscrisese de miercuri pentru turneul de azi si l-am pus pe lista joi, fara a-l sterge ulterior, pentru ca nu se retrasese. Punctajul lui e peste al lui Razvan.

                                                  Cand se vor inscrie doar jucatori de nivel cel putin mediu n-o sa accept nou veniti, chiar daca au mai participat la turneu in trecut. Aplic aceasta regula doar cand consider ca e utila/necesara o crestere a valorii competitiei. Cu cat e mai mare numarul jucatorilor valorosi din fiecare turneu, cu atat va deveni el mai atractiv.

                                                  Obiectivul meu e sa-l mentin in viata pe termen nedefinit, iar pentru asta e obligatoriu sa-i pastrez nivelul cat de sus are sens.

                                                  Nici macar ocuparea constanta a locurilor 5 la 7 nu va mai garanta includerea pe lista titularilor. Valoarea turneului a crescut mult in ultimele saptamani, iar clasamentul va fi tot mai strans. Suntem deja 10 jucatori cu media de peste 10.

                                                  Pe cine voi trece rezerva cand ne inscriem toti 10? Asta e dilema mea...

                                                  Pe deseara.


                                                  Postat în original de hell_sukar66 Vezi post
                                                  Normal jucătorii noi trebuie sa aștepte , dar ca sa fii mai sigur ca prinzi loc Razvan ,trebuie sa fii in primii 8 clasăti,altfel mai Bn nu te înscrii , tu ai prioritate in fata lui Valentin și a lui Dorin , Vino azi la sala și lămurește ca așa nu faci nimic


                                                  Sent from my iPhone using Tapatalk
                                                  Ultima editare de tudorprecup; 07.aug.2019, 11:51.
                                                  DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                                                  Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                                                  Comentariu


                                                  • Nu e vorba de vreo scamatorie.

                                                    Mi-am refacut formulele si listele pentru ca devenisera imposibil de gestionat. Iau in calcul rezultatele din ultimele 10 saptamani si nu din ultimele 2 luni, ca pana acum. Acele 2 luni insemnau luna anterioara + cat s-a scurs din cea curenta, adica un numar mai mult decat variabil de saptamani.

                                                    Daca dau puncte si pentru participare e critic sa mentin constant numarul saptamanilor in formula.
                                                    Pana acum nu-mi permitea setupul sa fac asta. Fara sa-mi dau seama, creasem un monstru...

                                                    Acum e totul simplu si pot detecta si corecta eventualele erori cat ai clipi.

                                                    Sunt corecte datele, iar formula cred ca e mai fair pentru toata lumea decat precedenta.



                                                    Postat în original de razvan_cj Vezi post
                                                    Ieri pe locul 7 era Iosif si pe 8 Dorin. In rest nu am urmarit cum ai tot schimbat punctajele.
                                                    Ultima editare de tudorprecup; 07.aug.2019, 11:05.
                                                    DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                                                    Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X