Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Panoul ierbarului amator - clasamente

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Postat în original de Adrian Veres Vezi post
    Am observat ca iarba se pune in valoare mai bine cu softul decat cu short pips si da paleta trebuie rotita in mana si preluarile sa se faca cu ambele fete ca sa poti rupe jocul unui jucator bun.
    Corect ceea ce afirmi cu privire la twiddling (intoarcerea paletei in mana). Un joc bazat pe intoarcerea paletei mi se pare mult mai eficient. In fapt de la inceput am primit indicatia sa fac acest lucru. Prima luna a fost grea de tot in conditiile in care totusi jucam bine soft soft si nu a fost usor sa invat sa folosesc iarba in forehand si sa adaptez unghiul de atac pe rever cu fata lisa.

Oricum eu sunt foarte multumit de ultimele evolutii la Open. Chiar ma uitam, multumita domnului Ivan, la un meci de-al meu filmat la turneul de la Targoviste. Nu a fost nici cel mai bun din turneu dar nici cel mai slab (nu am folosit destul topspinul din rever si au fost destule mingi care puteau avea o alta rezolvare). Pe filmare mi-a fost greu (mie personal) sa-mi dau seama cand intorc paleta. Acum inteleg ce zic adversarii cand spun ca schimb paleta cu o viteza foarte mare si trebuie sa-si concentreze atentia pe paleta sa vada cu ce fata lovesc.

Lemn: Butterfly Marcos Freitas ALC
    FH: Butterfly Dignics 05
    BH: Tibhar Grass D.TecS

Comentariu

• După o pauză considerabilă în circuit, ieri am jucat "de toți banii" , cum zicea un "consătean". [emoji28] [emoji28] [emoji28]
      Pentru ce vreau să vă supun atenția, dragi colegi...
      Fiind în permanentă căutare a paletei perfecte (cu iarbă pe o parte [emoji16]), vă împărtășesc ultimele impresii și, totodată, vă cer expertiza în alegerea următorului lemn. [emoji3526]
      Vorbind strict despre jocul meu, împart adversarii în 3 categorii și vă spun ce tactică adopt, în funcție de valoarea acestora. Nu poate fi vb despre o "deconspirare" generală, deoarece aceștia trebuie să fie mai buni... și atât.
      1. Cu adversarii care "nu știu contra ierbii" îmi pot face jocul cum vreau, în general fac block și aceștia "se bat singuri" (cum își găsesc ei scuze [emoji28][emoji28][emoji28])
      2. Cu adversarii mai versați, care știu contra ierbii, dar nu sunt mari atacanți sau... fără de greșeală... este imperios să întorc paleta. Ei vin cu tertipuri de genul serve de "un anumit fel" [emoji28] în iarbă. Surpriză! "Sub masă" se întâmplă minuni, așadar... mânerul ST alunecă ușor în palmă.
      3. Problema intervine în cazul adversarilor foarte buni care atacă orice minge, dar și în forță. Aici încerc să mă departez de masă, făcând mai mult apărare. Atacurile mele, timide, nu pot fi decisive în făța unui atacant "de profesie". Cu întorsul paletei mai faci puncte, dar majoritatea se obțin pe greșeala adversarului.

Combinația cu care joc este ok, însă ideea este de a avansa și de a câștiga meciuri cu adversarii mai buni. Adică "block" acceptabil, jos, dar chop controlabil și cu mult efect.
      Nu există lemn perfect pentru apărare, dar sunt dispus să renunț la "deceptivitate" în favoarea consistenței în jocul la depărtare (maxim 3 metri) de masă. Așa că voi încerca să joc cu lemn defensiv, de dimensiuni mai mari.
      Îmi vin în minte câteva lemne, dar contează mult și fața atașată. Tot cu OX aș vrea sa joc, pentru a putea face și ceva block. Deci, nu prea ar merge lemn rigid și iarbă rigidă, pt. chop. Lemn moale și iarbă moale probabil, dar se pierde eficacitate și control, lângă masă.
      Din experiența anterioară, aș lua în considerare un lemn de genul Spinlord Ultra Carbon Def, însă nu știu dacă s-ar potrivi Curl P1-r ox, pe acesta.
      A încercat cineva lemnul și iarba de mai sus, cu succes? Dacă da, ce combinații?

Felicitări lui Remus Trocaru, pentru rezultatul de ieri! Am dat cu paleta lui și vă poate dezvălui setup-ul, însă nu pentru toți ar funcționa.

https://www.youtube.com/channel/UCUo...RVMbKfWxb7sp6w

https://www.facebook.com/309680636343003

Comentariu

• Marius oricum ai face nu poti avea o paleta buna la toate, de fapt noi vrem un setup bun in fata tuturor adversarilor. In fapt problema e alta. Sunt unii care sunt mai buni ca noi si trebuie sa acceptam acest lucru. Un atacant experimentat si foarte bine pregatit, cum sunt de exemplu juniorii cu care ne intersectam pe la concursuri vor veni peste tine indiferent ce vei face. Unii dintre ei sunt prea buni si paleta mai echilibreaza raportul de forte, insa e greu sa castigi astfel de meciuri. Personal ii consider cei mai dificili adversari. Indiferent ce faci el ataca. Si daca un jucator obisnuit s-ar mai linisti dupa una-doua ratari acestia continua sa atace. Daca se intampla sa-i si intre e foarte greu de intors meciul.

Singura solutie o reprezinta antrenamentul. Lasa paleta asa cum e si apuca-te de antrenament. De cele mai multe ori am vazut ca acesti jucatori sunt mult mai usor de gestionat daca iei tu initiativa si-i ataci. Nu ma refer doar sa ataci sa din cand in cand ci sa fii capabil sa ataci pe mingea a treia si sa continui atacul pe mingea a cincea. Iar cand esti la primire sa fii capabil sa iei initiativa inca de la primirea servei. Daca nu poti face treaba aceasta macar nu-i da deloc cu iarba. Am observat ca sunt mult mai incurcati de aceasta modalitate de a juca, deoarece ei tot asteapta sa faci block din iarba sa inceapa sa vina peste tine.
        Lemn: Butterfly Marcos Freitas ALC
        FH: Butterfly Dignics 05
        BH: Tibhar Grass D.TecS

Comentariu

• Nu am vreo frustrare din cauza paletei, ultimul meci l-am pierdut din cauza oboselii. Și chiar nu sunt genul plângăcios, dar, de vreo două săptămâni, nu prea mă mai odihnesc (cei care au copii știu ce zic [emoji28]).
          Am făcut un meci foarte bun cu un jucător atacant, genul despre care vorbim mai sus, asta motivându-ma să îmi aplec mai tare atenția asupra stilul de apărare clasică, cu ajutorul căruia am izbândit.
          Am cerut păreri în legătură cu acest stil și combinații potrivite. Cei care știu despre ce vorbesc și-au dat seama că nu caut combinațiile jucătorilor de top (iarbă cu burete - feint long- sau lemne gen Joo Se Hyuk).

Comentariu

• Postat în original de Oktaw Marius Vezi post
            După o pauză considerabilă în circuit, ieri am jucat "de toți banii" , cum zicea un "consătean". [emoji28] [emoji28] [emoji28]
            Pentru ce vreau să vă supun atenția, dragi colegi...
            Fiind în permanentă căutare a paletei perfecte (cu iarbă pe o parte [emoji16]), vă împărtășesc ultimele impresii și, totodată, vă cer expertiza în alegerea următorului lemn. [emoji3526]
            Vorbind strict despre jocul meu, împart adversarii în 3 categorii și vă spun ce tactică adopt, în funcție de valoarea acestora. Nu poate fi vb despre o "deconspirare" generală, deoarece aceștia trebuie să fie mai buni... și atât.
            1. Cu adversarii care "nu știu contra ierbii" îmi pot face jocul cum vreau, în general fac block și aceștia "se bat singuri" (cum își găsesc ei scuze [emoji28][emoji28][emoji28])
            2. Cu adversarii mai versați, care știu contra ierbii, dar nu sunt mari atacanți sau... fără de greșeală... este imperios să întorc paleta. Ei vin cu tertipuri de genul serve de "un anumit fel" [emoji28] în iarbă. Surpriză! "Sub masă" se întâmplă minuni, așadar... mânerul ST alunecă ușor în palmă.
            3. Problema intervine în cazul adversarilor foarte buni care atacă orice minge, dar și în forță. Aici încerc să mă departez de masă, făcând mai mult apărare. Atacurile mele, timide, nu pot fi decisive în făța unui atacant "de profesie". Cu întorsul paletei mai faci puncte, dar majoritatea se obțin pe greșeala adversarului.

Combinația cu care joc este ok, însă ideea este de a avansa și de a câștiga meciuri cu adversarii mai buni. Adică "block" acceptabil, jos, dar chop controlabil și cu mult efect.
            Nu există lemn perfect pentru apărare, dar sunt dispus să renunț la "deceptivitate" în favoarea consistenței în jocul la depărtare (maxim 3 metri) de masă. Așa că voi încerca să joc cu lemn defensiv, de dimensiuni mai mari.
            Îmi vin în minte câteva lemne, dar contează mult și fața atașată. Tot cu OX aș vrea sa joc, pentru a putea face și ceva block. Deci, nu prea ar merge lemn rigid și iarbă rigidă, pt. chop. Lemn moale și iarbă moale probabil, dar se pierde eficacitate și control, lângă masă.
            Din experiența anterioară, aș lua în considerare un lemn de genul Spinlord Ultra Carbon Def, însă nu știu dacă s-ar potrivi Curl P1-r ox, pe acesta.
            A încercat cineva lemnul și iarba de mai sus, cu succes? Dacă da, ce combinații?

Felicitări lui Remus Trocaru, pentru rezultatul de ieri! Am dat cu paleta lui și vă poate dezvălui setup-ul, însă nu pentru toți ar funcționa.

Marius eu joc cu Spinlord Ultracarbon Def si oricat am incercat fetele care se combina cel mai bine cu acest lemn sunt Spinlord Sternenfall si SpinLord Stachelfeuer care sunt foarte bune la jocul de aproape si poti face si un chop decent de la distanta. Stachelfeuer arunca ceva mai tare decat cealalta si amandoua au mai putin efect de wobbling si revers spin dar in schimb la capitolul control sunt excelente.
            Blade : Spinlord Ultracarbon Def
            FH : Spinlord Degu 2.1 mm
            BH : Spinlord Sternenfall OX

Comentariu

Cine a citit topicul
            Procesare...
            X