Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cu ce sa sterg masa de tenis ?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Cu ce sa sterg masa de tenis ?

    Salut !
    Cum sa sterg masa de tenis ? Eu acasa o sterg cu solutie de geamuri (nu cred ca afecteaza masa ) , insa nu stiu daca e inregula ? Am vazut pe internet solutie speciala insa nu cred ca merita .... ce ziceti?

  • #2
    Din punctul meu de vedere nu merita sa dai banii pe solutia speciala de sters masa de tenis ,deoarece aceasta este destul de scumpa.Eu personal o sterg cu solutie speciala pentru lemn,spray pentru lemn de la supermarket,cred ca merge si cu pronto.De fapt noi stergem praful de pe ea(impuritatile)si nu trebuie sa-i dam un anumit luciu.
    Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
    Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de PRIZA TOK Vezi post
      Din punctul meu de vedere nu merita sa dai banii pe solutia speciala de sters masa de tenis ,deoarece aceasta este destul de scumpa.Eu personal o sterg cu solutie speciala pentru lemn,spray pentru lemn de la supermarket,cred ca merge si cu pronto.De fapt noi stergem praful de pe ea(impuritatile)si nu trebuie sa-i dam un anumit luciu.
      Exista mai multe tipuri de suprafete,cu care sunt acoperite blaturile de masa si de aceea depinde cu ce este curatata.In special solutiile de curatat mesele de tenis sunt pretabile la aproape toate suprafetele.Dar pe considerente financiare putem gasi inlocuitori,dar trebuie stiut de la inceput ce suprafata avem.In cea mai mare parte sunt suprafete vopsite,si suprafete impregnate cu melamina.
      Suprafetele impregnate se pot sterge cu aproape toate solutile de curatat mobila de bucatarie,suprafetele de faianta ,gresie si curatitor universal ,dar recomandat diluat,min 1 parte solutie,3-4 parti apa,si la sfirsit o data stearsa cu o solutie pe baza de alcool,usor volatila.Aceste suprafete sunt bine de protejat impotriva razelor solare,care face stratul impregnat sa devina casant iar cu timpul la loviturile tangentiale sa se cojeasca.
      Suprafetele vopsite numai cu solutie de geamuri diluata jumi-juma,iar daca incercati si alte solutii folositi doar cirpa alba si testati linga fileu ,daca frecati si ramin urme de culoare pe cirpa este prea agresiva,mai trebuie diluata.Interzis a se sterge cu solutii de mobila si lemn care au in componenta si uleiuri pentru luciu(aproape toate),ca astfel dupa aceste practici repetate veti avea o masa cu suprafete foarte lucii,pe care mingea nu va mai avea efect si aceleasi caracteristici,(foarte multe mese am vazut in aceasta stare,din pacate).Suprafetele vopsite se pot regenera,dar necesita timp si experienta,eu am bulit citeva blaturi dar restul au meritat.
      EMI

      Comentariu


      • #4
        Important pt blatul unei mese de joc este rugozitatea masurata in microni care are influenta pozitiva efectului imprimat mingii de catre fetele paletelor deci mare atentie cu ce curatim si ce presiune aplicam pe blat.

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de LucaRaduMatei Vezi post
          Important pt blatul unei mese de joc este rugozitatea masurata in microni care are influenta pozitiva efectului imprimat mingii de catre fetele paletelor deci mare atentie cu ce curatim si ce presiune aplicam pe blat.
          Aveti perfecta dreptate,lucru ce l-am remarcat in ultimul aliniat,a-ti fost mult mai concis si la subiect.Bravo
          EMI

          Comentariu


          • #6
            Am o masa de tenis pentru exterior ... e din aluminiu , deasupra nu stiu ce material e ...

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de Andrei220 Vezi post
              Am o masa de tenis pentru exterior ... e din aluminiu , deasupra nu stiu ce material e ...
              In majoritatea cazurilor mesele de exterior de aluminiu,Activ,Kettler,Sponeta,Artengo si asa mai departe sunt vopsite suprafetele,iar la mesele Cornilleau,si Sponeta au o placa melaminate de 4 sau 5 la care vopseaua a fost in rasina din care este masa ,deci nu este aproape de loc pretentioasa la nici o solutie de curatat.Eu am avut o masa Cornilleau 270 exterior,2 ani a stat afara in ploaie,si acuma este la un prieten in Paltinis unde sta in zapada si o sterge cu detergent de vase.Deci suprafetele din melamina pt exterior nu sunt pretentioase la niciun detergent,dar nu solutii de lustruit care astupa porozitatea suprafetei si o face lucie.
              La cele vopsite solutia de geamuri diluata ,dar cu proba prima oara este cea mai indicata.

              Comentariu


              • #8
                daca o masa si-a pierdut acea asperitate,acel mat,mingea patineaza pe masa de zici ca este din gheata.....cele mai slabe mese pe care am jucat sunt cele cu melamina lucioasa si groasa.....si cele mai bune mese,blaturi sa zicem asa....sunt cele din lemn sau pal gros tratat si vopsit,FARA melamina deloc pe ele.....si pot fi curatate cu aproape orice ca nu isi vor pierde din propietati decat dupa f multi ani......bafta si numai bine
                fh-xiom vega-pro 2mm
                blade--galaxy-v16
                bh-xiom omega tour--max

                Comentariu


                • #9
                  cu mana

                  Comentariu

                  Who has read this thread:
                  Procesare...
                  X