Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

recomandare masa exterior?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • recomandare masa exterior?

    Salutare,

    Dupa ce am luat o masa Sponeta de interior de la mesedetenis.ro (si am fost foarte multumit), am hotarat sa cumpar si o masa de exterior, de data asta Cornilleau 100S Crossover, cu placa de 4mm grosime (1499 RON, am prins o oferta).

    Am incercat sa joc pe ea, dar nu se poate. Mingea sare imprevizibil, placa face "burta", e un dezastru. Acum vreau sa o returnez si sa iau o Sponeta S 3-46 e/S 3-47 e, cu placa de 5 mm, la 1549 RON. Cei care le vand spun ca placa de 5 mm nu prezinta imbunatatiri majore fata de cea de 4 mm si ca, daca vreau ca mingea sa sara bine de pe o masa de exterior, trebuie sa iau minim 6 mm, care e la 2199 RON.

    Puteti sa-mi spuneti daca ati jucat pe Sponeta S 3-46 e/S 3-47 e? E ok? Se merita? Ce ma sfatuiti? Ideal era sa vad un showroom, ceva, si sa fac o proba, ca sa nu mai experimentez pe banii si pe timpul meu, ca si curierul acum trebuie sa-l platesc eu ptr retur...

    Multumesc frumos!

  • #2
    mai bine jucati la interior ca sunt tare scumpe si proaste aceste mese de ext !!
    DAN UNIVERSAL balustrade din inox &confectii metalice fier forjat!http://danuniversal.000space.com/ vezi aici!

    Comentariu


    • #3
      Da, joc la interior dar uneori as vrea sa joc si afara. Am comandat pana la urma Sponeta S 3-46 e/S 3-47 e, cred ca va fi mai buna decat Cornilleau 100S crossover.

      Comentariu


      • #4
        Daca ati fi avut rabdare sa rasfoiti acest forum, ati fi gasit raspuns la intrebarile dvs...ati aruncat banii pe geam, cumparand niste mese hobby. Diferenta dintre aceste mese si cele profesionale ( majoritatea meselor folosite in competitiile Amatur ) este data de grosimea blatului...toata lumea e de acord ca ce e sub 18 mm e bun doar de lemn de foc. Ca sa practicati acest sport, aveti nevoie de a reproduce cat mai fidel conditiile ideale de joc si cel mai important e felul in care sare mingea pe o suprafata buna ( de la 20mm in sus )...dupa ce rezolvati asta, o sa inceapa bataile de cap cu felul pardoselii ( masa " sare " altfel asezata pe beton, altfel pe lemn, altfel pe Gerflor, etc ), felul mingii folosite ( celuloid sau plastic ), etc. Bun venit in lumea noastra !
        TRUST NO ONE !

        Comentariu


        • #5
          Va recomand sa folositi masa de interior,chiar daca ocazional il folositi si in aer liber,totul este ca dupa folosire sa-l strangeti si sa folositi huse de protejare a blaturilor,bafta.

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de Adi71 Vezi post
            Salutare,

            Dupa ce am luat o masa Sponeta de interior de la mesedetenis.ro (si am fost foarte multumit), am hotarat sa cumpar si o masa de exterior, de data asta Cornilleau 100S Crossover, cu placa de 4mm grosime (1499 RON, am prins o oferta).

            Am incercat sa joc pe ea, dar nu se poate. Mingea sare imprevizibil, placa face "burta", e un dezastru. Acum vreau sa o returnez si sa iau o Sponeta S 3-46 e/S 3-47 e, cu placa de 5 mm, la 1549 RON. Cei care le vand spun ca placa de 5 mm nu prezinta imbunatatiri majore fata de cea de 4 mm si ca, daca vreau ca mingea sa sara bine de pe o masa de exterior, trebuie sa iau minim 6 mm, care e la 2199 RON.

            Puteti sa-mi spuneti daca ati jucat pe Sponeta S 3-46 e/S 3-47 e? E ok? Se merita? Ce ma sfatuiti? Ideal era sa vad un showroom, ceva, si sa fac o proba, ca sa nu mai experimentez pe banii si pe timpul meu, ca si curierul acum trebuie sa-l platesc eu ptr retur...

            Multumesc frumos!
            Mesedetenis.ro comercializeaza deocamdata doar mese Joola.

            P.S.Masa de tenis Cornilleau Sport 500 M pe care am avuto si eu multi ani in curte cu blat de melamina de 6mm are caracteristici in saritura mingii apropiate cu cele de interior de calitate buna si rezista foarte bine in timp.Costa in Germania in jur de 650 euro.

            P.S.Mesele de interior chiar si tinute sub acoperis dar afara se deformeaza intr-un timp extrem de scurt,diferente de temperatura si umiditate poate sa distruga o astfel de masa in cateva saptamani.Eu am schimbat pana acum la diferiti posesori de mese de interior "uitate" cateva zile sau saptamani afara blaturile.Daca sunnteti curiosi sa vedeti cum arate astfel de blaturi am cateva zeci depozitate la mine.

            Comentariu


            • #7
              la asta m-am gandit si eu... umezeala din timpul iernii ar afecta masa tinuta afara chiar cu husa pe ea si sub un acoperis... masa de interior pe care am luat-o este o Sponeta 1-72i cu blat de 19 mm (la 878 RON) si sunt super-multumit de ea. azi sau maine primesc Sponeta (S 3-46 e / 3-47 e) de exterior cu blat de 5mm si revin cu o parere dupa ce o testez. Recunosc ca nu am facut mari cercetari inainte sa le cumpar. Poate imi recomandati si alte magazine on-line sau alte locatii unde sunt preturi bune si calitate. Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns.

              - - - Actualizat - - -

              A venit si Sponeta de exterior. Categoric mai bune placile de 5mm fata de cele de 4mm. Oricum, lucrata mult mai atent decat Cornilleau in aceeasi categorie de pret, plus ca placile sunt mai plane (au mai multe puncte de sprijin pe dedesubt). Cred ca o masa de exterior cu placile de 6-7 mm ar fi inca si mai buna, dar iese din bugetul care il aveam alocat pentru moftul asta.

              Comentariu


              • #8
                Acum,sa va rugati sa nu bata vantul.
                Nittaku septear black tag/baracuda/baracuda
                "Si cand va veni dusmanul/Sa va ia pamant de drept/Romani,scuturati gorunul/Din mormant sa ma destept!" Avram Iancu

                Comentariu


                • #9
                  E ok masa?

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de tony-braila Vezi post
                    E ok masa?
                    Da. Masa e foarte buna.

                    A trebuit sa ii pun pe dedesubt inca un punct de sprijin la mijlocul fiecarei tablii. Daca aveti bani, luati una de 6 mm!!!!

                    Altfel, aceasta de 5 mm (Sponeta) e foarte buna

                    Comentariu


                    • #11
                      Ok,thx

                      Comentariu

                      Who has read this thread:
                      Procesare...
                      X