Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Dignics 05 versus Tenergy 05 pentru backhand

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Intre timp am mai achizitionat 3 fete Dignics 05 doua taiate si una patrata. Greutatea celor taiate 157x150 este undeva la 45, 46 de grame, insa nu am curatat lipiciul de pe ele.

Am asteptat sa inchid anuntul cu Dignics 05 de 1.9 ca sa nu creada lumea ca imi fac reclama sa vand acea fata si dupa o luna si jumatate de folosinta (insemnand 5 sesiuni de antrenament pe saptamana de cel putin 2 ore+3 concursuri si o multime de meciuri amicale la acestea - pun cam 4-5 ore /concurs adica un total de 70-75 de ore de folosinta) mai adaug cateva informatii despre aceasta fata:

1. Tot ce am afirmat mai sus cu privire la control, spin, lovituri ramane valabil.
    2. Abia dupa 4 saptamani de folosinta a inceput sa apara o urma de oxidare acolo unde tin degetul, la T05 aparea mult mai devreme, in primele 2 saptamani de utilizare.
    3. Topsheetul in zona de lovire este in continuare impecabil, cu greu iti dai seama ca fata e una folosita. Daca la T05 in locuiam fata cam la 2 luni maxim 3 deoarece se simtea o aderenta inferioara in zona centrala, chiar as zice ca se simtea stratul de cauciuc este mai tocit, dupa 6 saptamani cu Dignics nu se simte nici o diferenta. Prin urmare performanta in joc este similara. Afirm acest lucru si in baza faptului ca din dorinta de a proba iarba kamikaze, am lipit pe alte doua lemne Freitas (cele 2 si cel pe care il folosesc curent au greutati de 87, 88 si 88 de grame) doua fete D05 doar probate. In nici un moment nu am simtit vreo diferenta de comportament a vreuneia dintre fete.

Concluzia:
    Se pare ca D05 este o fata care isi mentine performanta mult timp, in mod evident mai mult decat T05. Prin urmare desi pretul este unul ridicat acesta pare ca poate fi amortizat in timp prin faptul fata ca are o durata de viata mult mai mare.
    Voi mai reveni cu informatii atunci cand cred ca va fi cazul. Si eu sunt curios cand va fi momentul in care voi sesiza faptul ca performanta fetei va scadea si desigur daca acest lucru se va produce foarte lent in timp sau va avea loc o cadere brusca.
    Lemn: Butterfly Marcos Freitas ALC
    FH: Butterfly Dignics 05
    BH: Tibhar Grass D.TecS

Comentariu

Dupa 6 luni de utilizare insemnand 4-5 antrenamente pe saptamana de cate 2 ore in medie si 13 concursuri, performanta Dignics 05 se ridica inca la un nivel ridicat. Urma de uzura in zona centrala este evidenta si s-a extins peste 50% din suprafata fetei. Asa ca sentiment jucand cu ea cat si cu una noua parca a pierdut cam 15-20 la suta din spin, dar este doar o impresie.

Adaug un video legat de Dignics 05 si cele mai bune fete ale anului 2019 in opinia celor de la tabletennisdaily si care confirma ceea ce am scris si eu inca de acum cateva luni. De asemenea mi se par interesante si scurtele informatii date si despre celelalte fete.

Comentariu

Au mai trecut 6 luni si mai adaug unele impresii si fotografii cu privire mai ales la durabilitatea Dignics 05. Fata rosie din imaginile de mai jos am luat-o acum un an pentru proba. Fusese jucata cateva ore. Am utilizat-o la antrenamente si concursuri intre iunie si noiembrie 2019, dupa care a ramas exclusiv la antrenamente cu robotul. Conditiile de antrenament nu sunt din cele mai bune in sensul ca este mult praf fapt ce dauneaza fetelor. Cu toate acestea fata pastreaza un grip foarte bun, cam la nivelul unei Tenergy 05 veche de doua luni. T05 o inlocuiam pe paleta de concurs cam la doua luni si jumatate maxim 3, in conditiile in care se stie ca T05 este considerata una din cele mai durabile fete. Mai adaug si ca aveam tehnica mai rudimentara si nu foloseam topspinul atat de mult. D05 am inlocuit-o dupa aproape 6 luni. Cred ca aici e si cea mai buna calitate a Dignics si anume capacitatea de a-si mentine performanta in timp, de unde si un raport calitate/pret excelent.

Primele 3 imagini sunt cu paleta de antrenament cu D05 veche de un an, insa repet cu un grip in continuarea foarte bun, iar celelalte 3 sunt de la D05 de pe paleta de rezerva concurs, fata care are in jur de 25-30 de ore jucata in total.

Butterfly a ridicat foarte mult stacheta cu privire la acest aspect important si anume durabilitatea. Sunt curios daca va gasi cineva o solutie care sa concureze seria Dignics la acest capitol.

kdt123 și rasvan apreciază asta.

Comentariu

Chinezii au solutii la orice. Ce caracteristica a fetzei asteia scumpa intrece un haifu whale?
          un singur lemn DEF
          zeci de fețe diverse

Comentariu

Postat în original de dolly Vezi post
            Chinezii au solutii la orice. Ce caracteristica a fetzei asteia scumpa intrece un haifu whale?
            Marturisesc, mie nu imi spune nimic aceasta fata. Poti sa detaliezi putin caracteristicile acestei haifu whale?
            ( si eu joc cu Dignics 05)

Sent from my iPhone using Tapatalk
            rasvan apreciază asta.

Comentariu

da, pot.

am jucat ani buni cu fete din astea
              taie jos cand tai cu reverul (nu ridica mingea precum t05)
              cu forehandul dai topspin fara probleme, la fel si cu reverul
              rezista ani de zile pe paleta (am una cu fetele puse acum trei ani si inca taie/agata de nota 10)
              la costuri e imbatabila

varianta netunata este 10 usd
              varianta tunata este 14 usd

doar zic, poate intereseza pe cineva si acest aspect al costurilor (Daca la T05 in locuiam fata cam la 2 luni maxim 3)
              nu toti suntem Timo Boll, ci mai degraba nea nelu instalatorul de la 5 si nea costica, pensionarul de la gaze.
              adevarat este si ca ajung greu la noi fetze din astea, ca nu au marketing in spate deloc

si mai sunt si alte asemenea fetze pe la asiatici, doar sa ai rabdare sa le cauti
              un singur lemn DEF
              zeci de fețe diverse

Comentariu

Buna ziua, v-am mai combatut de doua ori atunci cand am considerat absolut necesar astfel incat discutiile pe care le promovati despre materiale sa nu pice in absolut ridicol. Sunt obligat sa va combat din nou tocmai pentru ca cineva neavizat sa nu ia de bun ceea ce scrieti.

Cand am inceput sa joc cu palete asamblate de mine m-am indreptat, atras de costurile reduse, la „chinezarii” si fete chinezesti. Mai bine de un an am jucat cu ele. Postez si dovada in acest sens https://www.tenisdemasa.ro/forum/for...leta#post15920

Fetele astea chinezesti le impart eu (punct de vedere strict personal pe baza celor 15-20 fete chinezesti care mi-au trecut prin mana) in 4 categorii in functie de pret si performanta:

1. Chinezariile - foarte ieftine si cu performante extrem de limitate 80% dintre fete.
                2. Fete chinezesti foarte ieftine si ieftine si cu performante modeste si uneori medii. Aici intra cateva fete Galaxy/Yinhe, Kokutaku si Friendship.
                3. Fete chinezesti cu pret mediu si cu performante medii: DHS (variantele comerciale).
                4. Fete chinezesti cu pret ridicat si foarte ridicat dar si cu performante ridicate si foarte ridicate: DHS (variantele provinciale si nationale).
                Dar oare componentii echipei nationale a Chinei de ce nu folosesc fete de astea ieftine, ba mai mult nici nu se gasesc la vanzare (Se pare ca ii va obliga ITTF ca fetele folosite sa poata fi cumparate din magazin). De ce fetele DHS, mai ales cele in varianta nationala sunt niste fete cu performante foarte bune, insa sunt si pe masura de scumpe? Controlul calitatii si performantele ridicate pe care le ofera un echipament costa bani.

Dumneavoastra sunteti fanul fetelor din categoria 1 si 2, ba mai mult incercati sa-i convingeti si pe altii. Au fost destui colegi care v-au explicat aceste aspecte si nu are sens sa le repet. E aceeasi chestiune ca atunci cand te-ai duce la piata si iti iei incaltaminte ADIBAS si spui in gura mare ca este mai buna decat o pereche originala Adidas.

Pentru mine diferenta intre fetele chinezesti si fetele euro-japoneze s-a masurat astfel:
                Setup Friendship 729 Bomb Forehand DHS H3 Neo Backhand DHS Skyline TG2 Neo. Cu 3 parteneri de antrenament stabili aveam infrangeri pe linie de obicei la 7-8 (rar luam un set). Pun T05 (SH) pe forehand si Donic Baracuda (si ea tot SH) pe rever si din ziua aceea i-am batut permanent sub 7.

Am jucat si cu Haifu Blue Whale si se comporta ca un DHS H3 Neo dupa ce inceteaza sa mai fie atat de lipicioasa.
                In fapt la fetele astea chinezesti cam asta e si problema. Da sunt ieftine insa performanta lor este extrem de limitata in timp, mai ales la fetele lipicioase. DHS H3 Neo isi pierde calitatea aceasta intr-o luna de zile. In momentul cand si-a pierdut-o performanta in joc scade foarte mult. Nu confundati lipiciozitatea cu gripul. Fata va avea in continuare grip dar nu va fi lipicioasa. Cu cat dai mai mult topspin cu atat se duce mai repede. Acest lucru afecteaza in primul rand calitatea la jocul scurt si serviciile.

Fetele chinezesti nelipicioase din fabrica mi-au dat impresia ca sunt doar niste incercari palide de a imita fetele euro-japoneze.

Dumneavoastra spuneti ca o fata de aceea va tine 1-3 ani? Probabil daca jucati ca in filmul de mai jos:

Cred ca exista vreo conspiratie globala si li s-a spus jucatorilor profesionisti din lume:
                - Ssshhht nu spuneti prostimii ce bune sunt fetele astea Haifu! De fapt va jucati cu ele doar pe ascuns sa nu vada cineva, iar la concurs lipiti altceva!

Daca tot sunteti asa mare fan al fetelor astea ieftine va recomand Super 999t. E si mai ieftina undeva la 5 euro dar macar este extrem de lipicioasa. Singura chestiune este ca stratul ala se duce cam in maxim doua saptamani (fata folosita de mine de 5 ori pe saptamana cam cate doua ore). Se pot da niste serve cu totul si cu totul deosebite. Dupa cele 20 de ore fata poate fi aruncata la cos!
                Acum sa facem cateva calcule: Un DHS H3 Neo schimbat chiar si la doua luni (si garantat ca dupa alea doua luni pierderea in performanta e mare) inseamna intr-un an de zile 6 bucati. Ei bine costul pentru cele 6 este deja mai mare decat pentru o Dignics 05.

Mai amintesc un singur aspect. Faptul ca „ridicati mingea cand taiati cu T05” este doar o greseala de tehnica a dumneavoastra. Nu are nici o vina fata ca dumneavoastra nu executati lovitura la unghiul corect.
                Repet aceasta postare nu are ca scop creeare unei dispute ci incercarea de a atrage atentia ca unele afirmatii ale colegului nostru pot sa se incadreze fara vreo problema in categoria troll.
                Ultima editare de Mihai905; 27.iun.2020, 11:14.
                - Marcel -, dani 0205 și Kralizec apreciază asta.

Comentariu

Despre Dignics 09C are cineva o parere? Poate sa mi spună cineva cum este fata? Se potrivește pe lemn cu Hinoki+ZLC?
                  “Sometimes I win, sometimes I learn”

Comentariu

Fiecare e campion pe banii lui. Mult succes.
                    un singur lemn DEF
                    zeci de fețe diverse

Comentariu

Pentru mine diferenta intre fetele chinezesti si fetele euro-japoneze s-a masurat astfel:
                      Setup Friendship 729 Bomb Forehand DHS H3 Neo Backhand DHS Skyline TG2 Neo. Cu 3 parteneri de antrenament stabili aveam infrangeri pe linie de obicei la 7-8 (rar luam un set). Pun T05 (SH) pe forehand si Donic Baracuda (si ea tot SH) pe rever si din ziua aceea i-am batut permanent sub 7.

Din alocutiunea de mai sus am tras concluzia ca baietii respectivi au inceput sa-ti stie de frica
                      Iar pe langa asta baracuda pe rever si-a facut treaba super
                      Una peste alta suntem diferiti exista un cauciuc potrivit pentru fiecare.
                      dolly apreciază asta.
                      Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

Comentariu

Postat în original de Mihai905 Vezi post
                        Ia incearca cu DHS H3 Neo pe forehand si cu Dignics 05/T05 pe rever.

"Fetele chinezesti nelipicioase din fabrica mi-au dat impresia ca sunt doar niste incercari palide de a imita fetele euro-japoneze." Ai incercat si Palio AK47 Red? O am pe traseu din China, cine stie cand o probez, e oricum de backup pe rever.

Comentariu

Postat în original de Calin Galban Vezi post
                          Despre Dignics 09C are cineva o parere? Poate sa mi spună cineva cum este fata? Se potrivește pe lemn cu Hinoki+ZLC?
                          Eu personal nu am testat aceasta fata. Am inteles insa ca este foarte eficienta in schimburi topspin- retopspin ( genereaza f mult spin, anihiland cumva efectul imprimat de adversar). Pe de alta parte, date fiind lipiciozitatea top sheet- ului si duritatea buretelui, este cumva lipsita de viata. Fara o tehnica potrivita, preluarile scurte vor lovi fileul, iar serviciile - daca nu reusesti sa folosesti incheietura- vor fi cam fara efect. Cu siguranta insa , in mainile potrivite, Dignics 09 C este letala.

Mihai905 apreciază asta.

Comentariu

Postat în original de Calin Galban Vezi post
                            N-am probat inca Dignics 09c, poate voi reusi sa fac o proba in perioada care vine. Pana atunci adaug doua videoclipuri. Ambele sunt surse de incredere si cam tot ce spun jucatorii respectivi s-a confirmat si cand am probat eu o fata. Sper sa te ajute cat de cat.

Comentariu

Postat în original de dani 0205 Vezi post

Eu personal nu am testat aceasta fata... genereaza f mult spin,....... iar serviciile - daca nu reusesti sa folosesti incheietura- vor fi cam fara efect. ...
                              In legatura stransa cu tenisul de masa: Nu stiu cum se impaca afirmatia despre o fata, ca "genereaza f mult spin" apoi ca "serviciile... vor fi cam fara efect".
                              Ultima editare de Liuian; 29.iun.2020, 19:44.

Comentariu

Postat în original de Liuian Vezi post

In legatura stransa cu tenisul de masa: Nu stiu cum se impaca afirmatia despre o fata, ca "genereaza f mult spin" apoi ca "serviciile... vor fi cam fara efect".
                                Daca nu gresesc, ati mai fost rugat odata sa incetati a ne da lectii. Vad ca nu va abtineti si tineti mortis sa poluati topicurile. “ in stransa legatura cu tenisul de masa”, daca ati fi citit ce am scris, ati fi remarcat cuvintele “incheietura , tehnica potrivita”....Si tot in stransa legatura, executia unui serviciu scurt si cu efect are o dinamica total diferita de cea a unui topspin in forta . Sau nu ati vazut jucatori capabili sa execute un topspin bun, dar sa nu reuseasca servicii incarcate de efect???

Kralizec apreciază asta.

Comentariu

Cine a citit topicul
                                Procesare...
                                X