Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Boll Tricarbon vs Schlager Carbon/Primorac Carbon- dpdv pret

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Boll Tricarbon vs Schlager Carbon/Primorac Carbon- dpdv pret

    Cum se explica faptul ca la Buzău Boll Tricarbon este 160 RON iar celelate 2 mentionate sunt 230 RON? Dupa cum zice reclama, Boll tricarbon este "the fastest blade in its line-up". Nu ar trebui sa aiba macar acelasi pret? Sau exista ceva care totusi plaseaza primoracul si schlagerul deasupra lui boll tricarbon?
    Blade: Butterfly Schlager Carbon off+
    FH: Butterfly Tenergy 19, 2.1
    BH: Dr. Neubauer Superblock Extreme, OX

  • #2
    Cea mai rapida lama nu este si cea mai buna, neaparat. Poti observa ca segmentul ALL+ are preturi mai mari deobicei decat OFF+ deoarece are mult mai multi "adepti". S-ar putea sa aibe vanzari slabe la Boll Tricarbon si de aceia au pretul la el mic. Sau poate fi o alta strategie de marketing care noua ne scapa.
    Lemn- Bty Viscaria
    FH - TENERGY 05
    BH - TENERGY 80

    Comentariu


    • #3
      Marketing

      Visco ai dreptate din nou e si marketing dar si materiale.
      Aducand aceste echipamente am si cunostinte precise cum sunt facute si ce tehnologie folosesc. Din ce am vazut si auzit la Tricarbon este mai ieftin de produs fata de Schlager sau Primorac pentru ca arata practic ca Schlager Precision (maner, pliuri si tehnologie de fabricatie...) si nu necesita o tehnologie suplimentara.

      O alta chestie interesanta este ca Tricarbon nu foloseste numele nici unui jucator, adica nu are drepturi de nume pe ea, care acum costa bani grei, din cauza publicitatii de care are parte tenisul de masa.

      Am testat Tricarbon si pot spune ca este mai rapida fara nici un drept de apel in fata lui Schlager Carbon si Primorac Carbon. Insa are totusi control la miscari fine si manerul este exceptional facut, avand o forma care mie mi-a placut foarte mult, stand perfect in mana... Pentru nivelul si stilul meu de joc este prea rapida, la fel ca si surorile mai mici, dar ramane o paleta buna pentru cine are mana sa dea cu ea, iar pretul e un avantaj pentru ca traim intr-o economie de piata....

      Astept alte opinii asupra acestui subiect interesant.
      Lemn: XIOM ZETRO Quad OFF Zylon/Aramid/Carbon
      Forhand: Donic BF M2 Max Backhand: Donic BF M3 2.0 mm
      Oricine se joaca insa putini joaca...

      Comentariu


      • #4
        Re: Marketing

        [quote="makarone"]Visco ai dreptate din nou e si marketing dar si materiale.


        O alta chestie interesanta este ca Tricarbon nu foloseste numele nici unui jucator, adica nu are drepturi de nume pe ea, care acum costa bani grei, din cauza publicitatii de care are parte tenisul de masa.

        pai cum nu foloseste numele jucatorului daca se numeste Boll tricarbon?
        mai makarone mai...de la ce vine oare numele boll?

        Comentariu


        • #5
          hei, eugen

          parca pe baiatul ala de paleste cu stanga il cheama Timo "Ball". nu-i asa?

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de valentin
            hei, eugen
            parca pe baiatul ala de paleste cu stanga il cheama Timo "Ball". nu-i asa?


            Nuuu...Timo "Balls"

            Comentariu


            • #7
              Pe mine ma depaseste chestia asta. Daca era numele intreg sau unul fara echivoc puteam sa zic ceva dar asa.... Depinde cum or avea contract cu Timo, pe fiecare lemn in parte sau pot folosi numele sau pe orice lemn produs de ei. Daca o fi valabila prima situatie este posibil ca Butterfly sa fi folosit confuzia in favoarea sa, fara sa-i mai plateasca drepturi lui Timo Boll.
              Lemn- Bty Viscaria
              FH - TENERGY 05
              BH - TENERGY 80

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de Eugen
                Postat în original de valentin
                hei, eugen
                parca pe baiatul ala de paleste cu stanga il cheama Timo "Ball". nu-i asa?

                Nuuu...Timo "Balls"
                Sau Timo Hard Balls, Hard venind dupa prenumele tatalui .
                Lemn- Bty Viscaria
                FH - TENERGY 05
                BH - TENERGY 80

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de VISCO
                  Postat în original de Eugen
                  Postat în original de valentin
                  hei, eugen
                  parca pe baiatul ala de paleste cu stanga il cheama Timo "Ball". nu-i asa?

                  Nuuu...Timo "Balls"
                  Sau Timo Hard Balls, Hard venind dupa prenumele tatalui .
                  da...

                  lemnul pana la urma asa se cheama, timo boll tricarbon...dar m-a amuzat explicatia de specialitate a lui makarone

                  http://www.dandoy-sports.com/product_in ... ame=blades

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de valentin
                    hei, eugen
                    parca pe baiatul ala de paleste cu stanga il cheama Timo "Ball". nu-i asa?


                    As fi vrut si eu sa spun ceva asemanator dar mi-era teama ca or zice unii (nu spui care) membri ai forumului ca is
                    M. Maze FL
                    FH:Roundell Soft 1.9
                    BH: Tenergy 80 1.9

                    Comentariu


                    • #11
                      A, eu m-am uitat pe site-ul Butterflyonline.com si acolo scrie doar Boll Tricarbon. Pe lama scrie tot "Boll Tricarbon". Tot nu e sigur cine are dreptate.
                      Eu n-as paria pe Dandoy
                      Lemn- Bty Viscaria
                      FH - TENERGY 05
                      BH - TENERGY 80

                      Comentariu


                      • #12
                        Adevarul e ca a fost amuzant rau....dar nu m-am prins pana nu a zis eugen ce si cum.....desi acum daca stau sa ma gandesc era destul de evident....

                        Dar nu mai fiti rautaciosi.....

                        Comentariu


                        • #13
                          Marketing

                          Exista lemne ca Timo Boll All+ sau Timo Boll Spirit. Asa cum a punctat Visco numele e doar BOLL TRICARBON cum e specificat pe site-ul oficial si pe lemn.

                          http://www.butterflyonline.com/online_s ... pe=1&ID=98

                          Boll este defapt Ball, adica minge. Boll nu este neaparat un nume si de aceea nu trebuie sa platesti nimic. Doar asocierea cu Timo a cuvantului Boll duce la numele jucatorului, asa cum Maze (labirint) are valoare doar cu Michael, fara e doar un cuvant intr-o limba, iar exemplele pot continua... Asa cum s-au ferit sa foloseasca numele intreg pentru Maze Passion care e un lemn ieftin si bun, se aseamana cu Kreanga Aeros ca tehnologie dar e mult mai ieftin.

                          golfboll; boll (slovena) golf ball; ball(engleza)

                          Insa adevarul adevarat si intreg din spatele pretului nu il stiu decat cei de la Butterfly, dar putem sa presupunem, cert e ca lemnele care poarta numele marilor jucatori sunt mai scumpe (uneori nejustificat, vezi Kreanga Carbon).

                          Have fun
                          Lemn: XIOM ZETRO Quad OFF Zylon/Aramid/Carbon
                          Forhand: Donic BF M2 Max Backhand: Donic BF M3 2.0 mm
                          Oricine se joaca insa putini joaca...

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: Marketing

                            Postat în original de makarone
                            Boll este defapt Ball, adica minge.Boll nu este neaparat un nume si de aceea nu trebuie sa platesti nimic
                            makarone,nu cred ca ai dreptate.Lemnul Boll Tricarbon Off+ apare in catalogul de prezentare chiar langa poza lui Timo,alaturi de celelalte lemne din gama Butterfly Timo Boll.

                            Comentariu


                            • #15
                              Eu zic ca are foarte putina importanta pentru noi daca numele lemnului vine de la Timo Boll sau nu. Mult mai interesant ar fi daca cineva ar putea deschide cutia cu logica si ar comenta de exemplu daca considera adaugarea unui strat de carbon la mijloc benefica sau nu.
                              Lemn- Bty Viscaria
                              FH - TENERGY 05
                              BH - TENERGY 80

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: Marketing

                                Postat în original de makarone
                                Exista lemne ca Timo Boll All+ sau Timo Boll Spirit. Asa cum a punctat Visco numele e doar BOLL TRICARBON cum e specificat pe site-ul oficial si pe lemn.
                                http://www.butterflyonline.com/online_s ... pe=1&ID=98
                                Boll este defapt Ball, adica minge. Boll nu este neaparat un nume si de aceea nu trebuie sa platesti nimic. Doar asocierea cu Timo a cuvantului Boll duce la numele jucatorului, asa cum Maze (labirint) are valoare doar cu Michael, fara e doar un cuvant intr-o limba, iar exemplele pot continua... Asa cum s-au ferit sa foloseasca numele intreg pentru Maze Passion care e un lemn ieftin si bun, se aseamana cu Kreanga Aeros ca tehnologie dar e mult mai ieftin.
                                golfboll; boll (slovena) golf ball; ball(engleza)
                                Insa adevarul adevarat si intreg din spatele pretului nu il stiu decat cei de la Butterfly, dar putem sa presupunem, cert e ca lemnele care poarta numele marilor jucatori sunt mai scumpe (uneori nejustificat, vezi Kreanga Carbon).
                                Have fun
                                Si "bol" e castron in romana....
                                Hai sa fim seriosi...as vrea sa vad eu firma care are tupeu sa scrie pe un lemn Donic Boll si mai stiu eu ce... ca ii da ala mic in judecata de nu se vad....ca la urma urmei orice denumire care poate induce in eroare cu privire la o asociere care nu exista poate fi urmarita in justitie pentru incalcarea drepturilor la imagine. Asa ca nu o sa vedeti niciodata Andro bol (castron) MegaCarbon...

                                Poate e o tehnologie de fabricatie noua complet automatizata si care permite reducerea pretului ...sau e o politica de promovare...urmeaza sa creasca pretul...etc. Dar oricum...sunt convins ca are la baza un acord cu sus-numitul meserias... (adica Timo Blid desigur)

                                Comentariu


                                • #17
                                  "makarone" spune mi ce parere ai de sriver G2 FX ?
                                  TB ALC/05FX

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Eu cand mi-am luat un "labirint" advanced all+ am primut un poster cu Michael Maze
                                    M. Maze FL
                                    FH:Roundell Soft 1.9
                                    BH: Tenergy 80 1.9

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de slizzel
                                      Eu cand mi-am luat un "labirint" advanced all+ am primut un poster cu Michael Maze
                                      da, dar intrebarea este: era ratacit in labirint sau se descurca?

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de Eugen
                                        Postat în original de slizzel
                                        Eu cand mi-am luat un "labirint" advanced all+ am primut un poster cu Michael Maze
                                        da, dar intrebarea este: era ratacit in labirint sau se descurca?
                                        e intr-un proces de invatzare
                                        M. Maze FL
                                        FH:Roundell Soft 1.9
                                        BH: Tenergy 80 1.9

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Sriver G2 FX

                                          Sriver G2 FX sunt urmatorul pas logic dupa Sriver FX. Sunt mai rapide, buretele e chiar mai moale, 32 de grade, fata de Sriver FX care are 33 de grade duritate. Au control destul de bun, acum depinde de nivelul de joc al fiecaruia...

                                          Fata are mai mult efect si rezista bine in timp. Deja trag de fețele mele de 3 luni (joc de 2-3 ori pe saptamana cate 3 ore) si rezista bine (le-am curatat deja odata de lipici).

                                          Acum eu am grija de ele cu solutie de curatat, pun o folie pe ele dupa ce joc si le dezlipesc ca sa se detensioneze. Depinde si cum te porti cu ele si cu cele cureti. Am intalnit amatori care le stergeau fericiti cu alcool si le matuiau repede...

                                          Nu le recomand pentru cineva care se apuca acum de tenis de masă, decat la 1.9 grosime si pe ceva ALL maxim OFF-, numai lemn, fara carbon.

                                          Deocamdata ma inteleg bine cu ele, urmatoarea etapa ar fi Bryce FX dar mai astept anul acesta. La inceput cand le-am pus sareau ca din tun, acum mi se pare ok. As vrea ceva sa sara mai tare dar nu sa se duca controlul in balarii ca n-am facut nimic. Oricum e chestie de obisnuinta si de antrenament, sa te obisnuiesti cu materialele...
                                          Lemn: XIOM ZETRO Quad OFF Zylon/Aramid/Carbon
                                          Forhand: Donic BF M2 Max Backhand: Donic BF M3 2.0 mm
                                          Oricine se joaca insa putini joaca...

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Power sponge

                                            Cum e Slizzel cu Sriver FX powersponge, fata de cel obisnuit si cu ce il lipesti, tinand cont ca Butterfly recomanda solutie Basic?

                                            Sunt curios la control, cat de moale se mentine fata dupa cateva zile si daca sare mai tare sau mai incet fata de versiunea obisnuita...
                                            Lemn: XIOM ZETRO Quad OFF Zylon/Aramid/Carbon
                                            Forhand: Donic BF M2 Max Backhand: Donic BF M3 2.0 mm
                                            Oricine se joaca insa putini joaca...

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Re: Power sponge

                                              Postat în original de makarone
                                              Cum e Slizzel cu Sriver FX powersponge, fata de cel obisnuit si cu ce il lipesti, tinand cont ca Butterfly recomanda solutie Basic?
                                              Sunt curios la control, cat de moale se mentine fata dupa cateva zile si daca sare mai tare sau mai incet fata de versiunea obisnuita...
                                              Nu am jucat cu sriver fx "obisnuit" si deci nu le pot compara. Il lipesc cu Basic Chack o data la 2 luni cam, ca sa se faca mai moale. As incerca si un G2 FX dar mai incolo...
                                              M. Maze FL
                                              FH:Roundell Soft 1.9
                                              BH: Tenergy 80 1.9

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Re: Sriver G2 FX

                                                Postat în original de makarone
                                                Oricum e chestie de obisnuinta si de antrenament, sa te obisnuiesti cu materialele...
                                                Asa este . Eu aveam emotii cand am facut alegerea Mazunov + Cermet . Era prima mea paleta profi . Mai am unele probleme cu timingul , dar deja "o simt". Problema este sa uit obiceiurile proaste capatate in ultimele luni in care am jucat cu verze de palete.
                                                Blade DHS PG 2
                                                FH: DHS Hurricane 3
                                                BH: Stiga Airoc Astro M

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Re: Marketing

                                                  Postat în original de elefantel_roz
                                                  Postat în original de makarone
                                                  Exista lemne ca Timo Boll All+ sau Timo Boll Spirit. Asa cum a punctat Visco numele e doar BOLL TRICARBON cum e specificat pe site-ul oficial si pe lemn.
                                                  http://www.butterflyonline.com/online_s ... pe=1&ID=98
                                                  Boll este defapt Ball, adica minge. Boll nu este neaparat un nume si de aceea nu trebuie sa platesti nimic. Doar asocierea cu Timo a cuvantului Boll duce la numele jucatorului, asa cum Maze (labirint) are valoare doar cu Michael, fara e doar un cuvant intr-o limba, iar exemplele pot continua... Asa cum s-au ferit sa foloseasca numele intreg pentru Maze Passion care e un lemn ieftin si bun, se aseamana cu Kreanga Aeros ca tehnologie dar e mult mai ieftin.
                                                  golfboll; boll (slovena) golf ball; ball(engleza)
                                                  Insa adevarul adevarat si intreg din spatele pretului nu il stiu decat cei de la Butterfly, dar putem sa presupunem, cert e ca lemnele care poarta numele marilor jucatori sunt mai scumpe (uneori nejustificat, vezi Kreanga Carbon).
                                                  Have fun
                                                  Si "bol" e castron in romana....
                                                  Hai sa fim seriosi...as vrea sa vad eu firma care are tupeu sa scrie pe un lemn Donic Boll si mai stiu eu ce... ca ii da ala mic in judecata de nu se vad....ca la urma urmei orice denumire care poate induce in eroare cu privire la o asociere care nu exista poate fi urmarita in justitie pentru incalcarea drepturilor la imagine. Asa ca nu o sa vedeti niciodata Andro bol (castron) MegaCarbon...
                                                  Poate e o tehnologie de fabricatie noua complet automatizata si care permite reducerea pretului ...sau e o politica de promovare...urmeaza sa creasca pretul...etc. Dar oricum...sunt convins ca are la baza un acord cu sus-numitul meserias... (adica Timo Blid desigur)
                                                  Elefantzelule, m-ai binedispus. Da, intradevar m-am edificat in legatura cu subiectul. Am primit catalogul Butterfly de la Dandoy care este structurat pe jucatori si la pagina Timo Boll, pe langa celelalte lemne consacrate, in cap de lista, sta Boll Tricarbon langa fotografia campionului. Nu are cum sa fie altfel, este clar ca lemnul in discutie este Timo Boll Tricarbon.
                                                  Lemn- Bty Viscaria
                                                  FH - TENERGY 05
                                                  BH - TENERGY 80

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X