Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sfaturi paleta - reluare joc dupa o lunga pauza

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Sfaturi paleta - reluare joc dupa o lunga pauza

    Va salut. De curand am decis sa ma reapuc a juca tenis de masă, dupa 10 ani. In mod evident, sunt la nivel de incepator, stil de joc allround, dar sper si cred ca voi progresa mai rapid decat cineva care nu a mai jucat inainte.

    Stiu ca sunt multe posturi similare unde se cer sfaturi pt o paleta de incepator. Le-am citit pe toate din ultimii 2 ani insa nu sunt convins asa ca am decis sa arunc si eu intrebarea in cautarea unor sugestii. Am cercetat un pic partea teoretica si am ajuns la urmatoarele concluzii/optiuni:

    Lemn -> allwood, 5 ply, medium/soft, ALL+/OFF-, 80g+... Stiga Allround Evolution, Butterfly Petr Korbel, Yasaka Sweden Classic, Nittaku Acoustic
    Fete -> medium/medium-hard, fara pimples sau fete ce trebuie boosted, de preferat ceva cu durata de viata peste medie (dar nu obligatoriu), FH mai tare si cu throw mai low decat BH

    Evident sunt deschis si altor sugestii, in principal vreau o paleta moderna (adaptata pt mingiile noi) cu viteza mai mica, orientata spre control si a dezvolta tehnici corecte de lovire. Va rog mult fara oferte de vanzare, nu locuiesc in Romania deci nu are rost.

    Stiu ca probabil cel mai bun sfat este sa vad un antrenor, sa imi evalueze jocul si apoi sa-mi faca o sugestie in functie de ce vede. Planuiesc sa ma inscriu intr-un club si sa am discutia asta, dar saptamana viitoare am ocazia de a cumpara o paleta gratuit asa ca prefer sa profit de ocazie si eventual sa ajustez mai tarziu daca antrenorul imi va sugera sa fac schimbari.

    Multumesc!
    Blade:Xiom Amadeus ST
    FH:Xiom Vega Europe 2.0
    BH:Friendship Super Soft 2.0

  • #2
    Salut,
    Eu am jucat o vreme cu un Acoustic echipat cu Rakza 7. Un lemn foarte frumos si cu mult control, potrivit pt un joc aproape de masa. Pt fh, nu stiu ce fata ar avea traiectorie mai dreapta( mie imi plac cele care “arunca sus”), poate ceva de la Tibhar sau Tenergy 64 fx...desi asta are un burete mai moale..
    Spor sa ai!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ultima editare de dani 0205; 30.sep.2020, 11:20.

    Comentariu


    • #3
      Salut. Merci pentru raspuns. Pe BH ma gandesc sa pun Rakza 7 Soft. Din ce inteleg sta mai bine la capitolul control decat Rakza 7. Pe FH cred ca Tenergy ar fi prea mult pentru nivelul de joc la care ma aflu. Momentan inclin spre Yasaka Mark V. Inteleg ca e o fata clasica pentru incepatori. Dar sunt deschis si la alte sugestii bineinteles. Inca mai am cateva zile timp de gandire
      Blade:Xiom Amadeus ST
      FH:Xiom Vega Europe 2.0
      BH:Friendship Super Soft 2.0

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de Dragos L Vezi post
        Va salut. De curand am decis sa ma reapuc a juca tenis de masă, dupa 10 ani. In mod evident, sunt la nivel de incepator, stil de joc allround, dar sper si cred ca voi progresa mai rapid decat cineva care nu a mai jucat inainte.

        Stiu ca sunt multe posturi similare unde se cer sfaturi pt o paleta de incepator. Le-am citit pe toate din ultimii 2 ani insa nu sunt convins asa ca am decis sa arunc si eu intrebarea in cautarea unor sugestii. Am cercetat un pic partea teoretica si am ajuns la urmatoarele concluzii/optiuni:

        Lemn -> allwood, 5 ply, medium/soft, ALL+/OFF-, 80g+... Stiga Allround Evolution, Butterfly Petr Korbel, Yasaka Sweden Classic, Nittaku Acoustic
        Fete -> medium/medium-hard, fara pimples sau fete ce trebuie boosted, de preferat ceva cu durata de viata peste medie (dar nu obligatoriu), FH mai tare si cu throw mai low decat BH

        Evident sunt deschis si altor sugestii, in principal vreau o paleta moderna (adaptata pt mingiile noi) cu viteza mai mica, orientata spre control si a dezvolta tehnici corecte de lovire. Va rog mult fara oferte de vanzare, nu locuiesc in Romania deci nu are rost.

        Stiu ca probabil cel mai bun sfat este sa vad un antrenor, sa imi evalueze jocul si apoi sa-mi faca o sugestie in functie de ce vede. Planuiesc sa ma inscriu intr-un club si sa am discutia asta, dar saptamana viitoare am ocazia de a cumpara o paleta gratuit asa ca prefer sa profit de ocazie si eventual sa ajustez mai tarziu daca antrenorul imi va sugera sa fac schimbari.

        Multumesc!
        Salut,
        depinde f mult ce iti propui. Sa joci de distractie sau sa lovesti cu tehnica mingea. Ptr primul scenariu, evident nu te complica cu cine stie ce palete. Ptr tehnica insa, n-ar strica sa afli parerea unui avizat, care poate iti va sugera atat un setup potrivit tie, cat si ceva sfaturi.
        mult suuces!
        Viscaria
        FH - tenergy 05
        BH - tenergy 05 fx

        Comentariu

        Who has read this thread:
        Procesare...
        X