Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Recomandare paleta 200 RON

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Recomandare paleta 200 RON

    Salut, joc tenis de cativa ani la nivel de hobby si am ajuns sa joc decent. Pana acum am jucat cu palete de la decathlon si ma gandeam sa imi achizitionez una mai profesionala. M-am documentat si din ce spun baietii de pe acest forum cele din comert nu sunt bune deloc, deci am decis sa fac un topic nou in care sa va intreb ce sa-mi cumpar. As dori ceva nou sau sh in bugetul de 200 de lei, desi daca este sh as vrea sa fie din Constanța sa o pot testa. As vrea sa fie gata asamblata deoarece nu vreau sa ma chinui sa o asamblez si sa risc sa fac ceva gresit. Am jucat recent cu palete mai groase si mai grele si chiar mi-a placut spin-ul si viteza, deci mi-as dori ceva de genul. Va multumesc anticipat!

  • #2
    Am eu un setup pentru tine
    Lasa un nr. de telefon, si iti trimit cateva foto.
    Paleta va fi foarte grea. Fetele sunt (inca) patrate iar lemnul este un Pioneer din anii 80, pastrat impecabil.
    un singur lemn DEF
    zeci de fețe diverse

    Comentariu


    • #3
      Nu i se potrivește.

      Trimis de pe al meu motorola one vision folosind Tapatalk

      T05-ALC-T05
      Adrian Gorum

      Comentariu


      • #4
        palete mai groase si mai grele si chiar mi-a placut spin-ul si viteza

        ei, asi, cum nu ...
        un singur lemn DEF
        zeci de fețe diverse

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de kdt123 Vezi post
          Nu i se potrivește.

          Trimis de pe al meu motorola one vision folosind Tapatalk
          Atunci ce as putea achizitiona? M-am uitat pe internet si am gasit: https://ttsport.ro/palete-asamblate/...s-19-1349.html
          https://ttsport.ro/palete-asamblate/...best-1353.html

          Comentariu


          • #6
            Succes!
            Ultima editare de Vizitator; 23.apr.2021, 12:08.

            Comentariu


            • #7
              Ti-am lăsat mesaj

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de AndreiST Vezi post
                Excelenta alegere, de preferat prima varianta: lemnul Joola și fețele Samba chiar daca este puțin mai scump

                Trimis de pe al meu motorola one vision folosind Tapatalk

                T05-ALC-T05
                Adrian Gorum

                Comentariu


                • #9
                  Ti am lasat mesaj in privat ....

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de kdt123 Vezi post
                    Excelenta alegere, de preferat prima varianta: lemnul Joola și fețele Samba chiar daca este puțin mai scump

                    Trimis de pe al meu motorola one vision folosind Tapatalk
                    Multumesc de sfat, dar am vazut ca nu primeam raspunsuri relevante cautarii mele( ori palete care erau mult peste buget ori palete pe bucati). In final am achizitionat : https://www.decathlon.ro/paleta-teni...d_8547988.html . Ma gandeam ca daca nu o sa-mi placa o sa o dau inapoi dar sunt foarte multumit de cum se simte.

                    Comentariu


                    • #11
                      Pacat ca te-ai grabit, cred ca ai fi gasit o oferta buna la o paleta -(lemn si fete separat) aici pe forum - chiar daca e SH, cu siguranta ar fi fost cu mult peste ce ai luat. Daca ai 18 ani asa cum scrie in avatar si ai jucat ceva timp cu palete hobby este momentul sa treci la nivcelul urmator cu o paleta ADEVARATA cate te va ajuta sa progresezi - cu cele din Decathlon nu ai nicio sansa.
                      blade :TB ALC
                      fh : joola rhyzm-P, 2.0
                      bh : andro rasant grip, 2.0

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de lucian75 Vezi post
                        Pacat ca te-ai grabit, cred ca ai fi gasit o oferta buna la o paleta -(lemn si fete separat) aici pe forum - chiar daca e SH, cu siguranta ar fi fost cu mult peste ce ai luat. Daca ai 18 ani asa cum scrie in avatar si ai jucat ceva timp cu palete hobby este momentul sa treci la nivcelul urmator cu o paleta ADEVARATA cate te va ajuta sa progresezi - cu cele din Decathlon nu ai nicio sansa.
                        Am 18 ani. Poate in viitor o sa gasesc ceva sh din Constanța pe care sa o pot cumpara dupa ce o testez... pana atunci ma multumesc cu ce am cumparat, spin-ul si greutate sunt mult mult mai bune decat cu ce jucam eu + ca se incadreaza perfect in buget si este noua.

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de AndreiST Vezi post

                          Am 18 ani. Poate in viitor o sa gasesc ceva sh din Constanța pe care sa o pot cumpara dupa ce o testez... pana atunci ma multumesc cu ce am cumparat, spin-ul si greutate sunt mult mult mai bune decat cu ce jucam eu + ca se incadreaza perfect in buget si este noua.
                          Ai facut o alegere proasta.
                          Pacat ca cei de aici in loc sa iti dea sfaturi constructive si-au facut doar reclama la ce au ei de vanzare, uneori gunoaie .

                          dolly - ma asteptam sa dai un sfat bun nu sa incerci sa iti vinzi gunoaie hobby din anii 80.

                          Topicul de Echipamente nu e sa va faceti reclama la ce aveti de vanzare ci sa dati sfaturi si recenzii la materiale de tenis de masă.
                          lemn: Waldner Dotec Carbon
                          fețe: Dignics 05/Dignics 05

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de clau Vezi post

                            Ai facut o alegere proasta.
                            Pacat ca cei de aici in loc sa iti dea sfaturi constructive si-au facut doar reclama la ce au ei de vanzare, uneori gunoaie .

                            dolly - ma asteptam sa dai un sfat bun nu sa incerci sa iti vinzi gunoaie hobby din anii 80.

                            Topicul de Echipamente nu e sa va faceti reclama la ce aveti de vanzare ci sa dati sfaturi si recenzii la materiale de tenis de masă.
                            O sa ma mai uit pe forum, daca gasesc ceva bun sh o s-o dau pe asta inapoi. Daca nu gasesc crezi ca merita (https://ttsport.ro/palete-asamblate/...s-19-1349.html) in caz ca ma decid sa mai strang bani si sa o cumpar? Am facut achizitia pentru ca jucam cu un gunoi de paleta care nici nu realizam cat de proasta era pana cand am cumparat-o pe asta de la Decathlon... Pur si simplu nu aveam cu ce sa joc si nu gaseam ceva in buget.

                            Comentariu


                            • #15
                              Salut Andrei!
                              In primul si in primul rand ai facut o alegere gresita achizitionand o paleta preasamblata/hobby din comert. Genul acesta de palete au o "durata de viata" foarte scazuta si nu iti ofera nici pe jumatate ce iti poate oferi o paleta profesionala. Avand in vedere faptul ca esti inca la nivel hobby si nu esti obisnuit cu o paleta profesionala, recomandarea mea este sa cauti ceva axat pe control, preferabil un lemn din 5 straturi ce se incadreaza in aria de joc de ALL/ALL+ si niste fete cu burete moale si cu grosime de 2.0 mm. De ce iti recomand asta: din moment ce, probabil, nu ai mai jucat cu o paleta profi, este posibil ca si cea mai lenta paleta de genul sa ti se para foarte rapida, insa ar trebui sa te obisnuiesti repede in cazul in care joci regulat. In cazul in care simti ca poti pune mingi pe masa si ai increderea ca poti stapani o treapta de viteza mai mare, poti urca cu alegerea lemnului pana in gradul de OFF-. Preferabil ar fi sa nu mergi direct pe alegerea unui lemn cu carbon, ramai la cele allwood, pentru inceput.
                              Este destul de greu sa gasesti o paleta profi la pretul de 200 lei care sa aiba componentele (lemn si fete) noi. Piata este larg deschisa si poti sa te informezi peste tot. Eu unul sunt adeptul materialelor noi, insa si cele SH sunt cu mult peste paletele hobby si cu o "durata de viata" ramasa mai mare.
                              In cazul in care consideri ca ai mai avea nevoie de consiliere, iti stau la dispozitie cu mare drag!
                              Spor la joc tie si colegilor de pe acest topic, cat si celor de pe intregul forum!
                              Adresa: Sos. Oltenitei nr. 103, Bucuresti / Program: Luni-Vineri intre 11-19 / Telefon: 0722.678.078 / Mail: contact@vivasportshop.ro
                              http://www.VivaSportShop.ro

                              Comentariu


                              • #16
                                Intr-adevar, 200 lei nu este un buget foarte generos pt achizitionarea unei palete. Totusi, cu aprox 100 lei poti cumpara un lemn hand made by Levi ( lemne foarte bune) , iar de inca 100-150 lei sa găsești 2 fete potrivite.
                                Succes!


                                Sent from my iPhone using Tapatalk

                                Comentariu


                                • #17
                                  I.am dat mesaj băiatului....?n care i.am spus ca ii pot da o paleta (un nittaku violin cu fete dhs goldarc 8 în grosime medie.) Totul nou.
                                  i.am zis sa îmi plătească doar fetele (adică 500 ron) lemnul.. 180 euro(cumpărat acu 2 luni)-cadou.
                                  Nu cred ca era setat pe bugetul de 200 ron..cel puțin atâta timp cât voia da achiziționeze inclusiv o paleta la treisute și ceva de lei.
                                  Consider ca fiecare trebuie sa ?nvețe pe propria piele(la fel ca si mine) și să cheltuie milioane în căutarea paletei perfecte.

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Nu cred ca este neaparat nevoie "sa invete pe propria piele" - cred ca mai sunt si alte metode.

                                    - Sa mearga la o sala si sa testeze mai multe setup-uri sa vada ce i s-ar potrivi.
                                    - Sa vorbeasca cu un antrenor sa-i vada stilul de joc si sa-i recomande un setup.

                                    Constanța cu siguranta are cluburi si antrenori.

                                    blade :TB ALC
                                    fh : joola rhyzm-P, 2.0
                                    bh : andro rasant grip, 2.0

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de VivaSportClub Vezi post
                                      Salut Andrei!
                                      In primul si in primul rand ai facut o alegere gresita achizitionand o paleta preasamblata/hobby din comert. Genul acesta de palete au o "durata de viata" foarte scazuta si nu iti ofera nici pe jumatate ce iti poate oferi o paleta profesionala. Avand in vedere faptul ca esti inca la nivel hobby si nu esti obisnuit cu o paleta profesionala, recomandarea mea este sa cauti ceva axat pe control, preferabil un lemn din 5 straturi ce se incadreaza in aria de joc de ALL/ALL+ si niste fete cu burete moale si cu grosime de 2.0 mm. De ce iti recomand asta: din moment ce, probabil, nu ai mai jucat cu o paleta profi, este posibil ca si cea mai lenta paleta de genul sa ti se para foarte rapida, insa ar trebui sa te obisnuiesti repede in cazul in care joci regulat. In cazul in care simti ca poti pune mingi pe masa si ai increderea ca poti stapani o treapta de viteza mai mare, poti urca cu alegerea lemnului pana in gradul de OFF-. Preferabil ar fi sa nu mergi direct pe alegerea unui lemn cu carbon, ramai la cele allwood, pentru inceput.
                                      Este destul de greu sa gasesti o paleta profi la pretul de 200 lei care sa aiba componentele (lemn si fete) noi. Piata este larg deschisa si poti sa te informezi peste tot. Eu unul sunt adeptul materialelor noi, insa si cele SH sunt cu mult peste paletele hobby si cu o "durata de viata" ramasa mai mare.
                                      In cazul in care consideri ca ai mai avea nevoie de consiliere, iti stau la dispozitie cu mare drag!
                                      Spor la joc tie si colegilor de pe acest topic, cat si celor de pe intregul forum!
                                      Imi permit sa fac o remarca, gumele subtiri si moi = bad habbit, marea majoritate a antrenorilor europeni recomanda fete moi si sub 2.2 mm pe cand chinezii recomanda hard si 2.2mm de la bun inceput. Un setup cu un lemn allwood gen Yinhe si fete gen Kokutaku e in jur de 160 de lei.

                                      O zi buna

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de Categoria Incepatori Vezi post

                                        Imi permit sa fac o remarca, gumele subtiri si moi = bad habbit, marea majoritate a antrenorilor europeni recomanda fete moi si sub 2.2 mm pe cand chinezii recomanda hard si 2.2mm de la bun inceput. Un setup cu un lemn allwood gen Yinhe si fete gen Kokutaku e in jur de 160 de lei.

                                        O zi buna
                                        Din fericire, noi nu suntem chinezi. Ei sunt indoctrinati sa mearga pe ce le spune antrenorul care devine parinte pentru ei. Am recomandat fetele cu burete moale deoarece are nevoie sa deprinda miscari, iar daca merge pe cele cu burete tare nu va pune o minge pe masa si posibil va renunta. Mai mult ca sigur dupa o jumatate de an de jucat cu fete cu burete moale, va dori mai multa viteza si va schimba ceva.
                                        Apreciez mult comentariul dumneavoastra si ma bucur ca ii putem oferi si discutii in contradictoriu pentru a putea asista la mai multe puncte de vedere.
                                        O zi minunata tuturor!
                                        Adresa: Sos. Oltenitei nr. 103, Bucuresti / Program: Luni-Vineri intre 11-19 / Telefon: 0722.678.078 / Mail: contact@vivasportshop.ro
                                        http://www.VivaSportShop.ro

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Va multumesc pentru sfaturi. Momentan am decis sa raman cu aceasta paleta. Am jucat de cateva ori cu ea si imi place, este oricum multe peste ce aveam inainte. Am primit multe mesaje spunandu-mi ca ar trebui sa imi maresc bugetul. Pentru prima paleta mai scumpa, cred ca a fost un buget decent (Am vazut cereri de recomandari pe forum care aveau un buget de 60 lei pentru prima paleta). Pe viitor, dupa admitere, cand o sa dispun de mai multe fonduri o sa tin cont de sfaturile voastre si voi reveni cu un nou thread pentru o recomandare de paleta. Va multumesc pentru timpul acordat si va urez sarbatori fericite!

                                          Comentariu

                                          Who has read this thread:
                                          Procesare...
                                          X