Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

sugestie lemn all wood pentru o pereche de tenergy 05

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • sugestie lemn all wood pentru o pereche de tenergy 05

    salut,

    va rog frumos, cine a mai folosit dati-mi si mie o sugestie pentru un lemn all wood care sa se potriveasca bine cu tenergy 05 pe ambele fete
    acum am YEO si as mai incerca si altceva


    multumesc !

  • #2
    Timo Boll W5
    Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

    Comentariu


    • #3
      ai dat cu combinatia asta, cum ti s-a parut

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de danr Vezi post
        ai dat cu combinatia asta, cum ti s-a parut
        un amic de al meu cu care ma mai antrenez are combinatia asta am jucat de mai multe ori si eu.. acum vrea sa puna un BF M2 pe o parte pt ca i se pare cam grea paleta.. ce sa iti zic in doua cuvinte picioare sa ai .. ca in rest paleta nu te dezamageste in nici o privinta.. dar daca nu ai miscare cu ea te omoara cu zilele in mana..
        Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

        Comentariu


        • #5
          tibhar chila si yasaka offensive 40 merg surprinzator de bine - probabil ca yasaka 40 este mai potrivita, pentru a face schimbarea mai usoara - si yasaka sweden classic este o solutie mai buna decât yeo - si septear
          Ultima editare de pzb; 17.oct.2012, 01:55.

          Comentariu


          • #6
            the best la lemne all wood este dhs h-wl, dhs hao, dhs king variantele vechi si andro temper tech all+ chiar si andro temper tech off+ (produsele andro le are ft ieftine un domn pe forum si chiar merita toti banii)
            Lemn: Butterfly Petr Korbel
            BH: Tenergy 05 FH: DHS Hurricane 3 NEO national blue sponge

            Comentariu


            • #7
              multumesc pentru raspunsuri
              ma intereseaza nu lemne bune ci din experienta voastra lemne care sa se potriveasca bine cu doua tenergy 05, sa fie o combinatie potrivita
              desigur ca fiecare are alta mana dar una peste alta unele combinatii lemn/fete sunt mai reusite altele nu, in functie si de parametrii lemnului
              mai usor sau mai greu, mai dur sau mai moale la exterior sau poate invers, vibratii, elasticitate etc

              Comentariu


              • #8
                Din ceea ce am testat lemnele allwood nu prea merg bine cu T05...T05 cere un lemn mai stabil iar cele compozite se incadreaza mai bine...totusi am ramas placut surprins de cum merg pe kokutaku stay sher si acoustic, in aceasta ordine...
                Blade: Viscaria, FL
                fh: T05, 2,1 mm, black
                bh: T05, 2,1 mm, red

                Comentariu


                • #9
                  cam asta era si dilema/problema mea
                  YEO cam vibreaza
                  as fi vrut allwood pentru simt si control
                  am mai testat inainte TBS si donic black devil
                  TBS cu doua tenergy era ok, stabil, dar greu si prea rapid pentru jocul meu, joc mai mult pe masa, cateodata la distanta medie
                  donick black devil era mai usor, dar foarte rapid si cam racheta cu doua tenergy; mult prea rapid setup-ul

                  Comentariu


                  • #10
                    Yasaka Sweeden classic ....
                    Blade : HM Levi OFF+
                    FH: Donic Baracuda
                    BH: Yasaka Mark V

                    Comentariu


                    • #11
                      ce-i cu el ?
                      daca tot ajungem la compozite, a incercat cineva viscaria light cu doua t05 ?

                      Comentariu


                      • #12
                        Este un lemn all, cu control ridicat, dar si viteza. E echilibrat din toate punctele de vedere, puteti cere mai multe sfaturi, sunt destui care il folosesc.
                        Blade : HM Levi OFF+
                        FH: Donic Baracuda
                        BH: Yasaka Mark V

                        Comentariu


                        • #13
                          cred ca spun a treia oara, ma intereseaza experiente cu lemne care se potrivesc sau nu cu tenergy 05, nu discutii despre lemne all wood in general
                          un milion de lemne sunt bune, topicul este despre experiente cu lemne si DOUA T05

                          Comentariu


                          • #14
                            Eu zic sa probezi Tactisul lui Aurel... daca te lasa

                            Problema e ca trebuie ceva stabil si cel mai probabil 7 straturi ca sa tina fetele alea. Eu unul am vazut ca sar ok pe Clipper si Korbel SK7. Tactis ar fi putin mai lent.
                            Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
                            FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
                            BH: Tibhar Quantum X Pro Max

                            Comentariu


                            • #15
                              peste 90 de gramute lemnul ?
                              iti dai seama ce iese

                              Comentariu


                              • #16
                                Iti sugerez sa comanzi de la Dl. Levi un lemn cu urmatoarea compozitie:
                                Limba - Fibra Sticla - Nuc - Plop (miez) - Mahon - Fibra Sticla - Plop
                                FH-----------------------------------------------------------BH
                                Setupul de BH ar fi putin mai lent datorita mahonului si plopului, fapt care am constatat ca pe multi ii ajuta, miscarea de backhand fiind mai scurta (smucita) decat cea de FH.
                                Fibra de sticla creste rigiditatea lemnului fara a-l scoate mult din zona All (poate ca-l va duce spre All+)
                                Nu am dat peste lemne de firma mai bune decat cele facute de dl. Levi si am testat destule (BTY, Xiom, Andro, etc). Comanda cu incredere si-ti garantez ca nu vei regreta. Un amic foloseste Tenergy 05 si lemn de la BTY si dupa ce a dat putin cu-al meu s-a hotarat sa-si comande si el de la dl. Levi.
                                DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                                Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                                Comentariu


                                • #17
                                  multumesc pentru sugestie insa o sa repet la nesfarsit, ma intereseaza experiente dupa ce s-a jucat cu un lemn si doua tenergy 05
                                  iau in considerare cu placere sfatul tau insa daca imi spui ca ai jucat cu acest lemn si cu doua T05
                                  daca da, am cateva intrebari, daca nu, multumesc din nou
                                  oricum, mie imi place rapid pe bh, miscarea fiind mai scurta e bine sa sara "bine" la drept, pentru contre rapide pe masa, flip etc, si lemnul conteaza mult
                                  mai ales ca eu ma cam trezesc jucand bh din centru si nu chiar aproape de masa

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Parca tactis avea p la 87 88
                                    Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
                                    FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
                                    BH: Tibhar Quantum X Pro Max

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      eu zic ca li ping kitex ar fi ok( are fibra de sticla si aluminiu). daca merg fetele puse de mine pe el...cred ca ce doresti tu, s-ar potrivi si mai bine, avand mai mult control. am observat ca a crescut si pretul cu vreo 25% de cand l-am cumparat eu.
                                      la t05 imi sunt si mie ochii la urmatoarea paleta, daca nu apare ceva mai bun....
                                      DONIC LI PING KITEX( kiso hinoki-ayous-texalium-kiri-texalium-ayous-kiso hinoki) - XIOM SIGMA PRO 2.2
                                      FH-DONIC COPPA X3 SILVER - DONIC WALDNER DIABLO GLASS FIBRE - BH-DONIC F3 BIG SLAM

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de danr Vezi post
                                        multumesc pentru sugestie insa o sa repet la nesfarsit, ma intereseaza experiente dupa ce s-a jucat cu un lemn si doua tenergy 05
                                        iau in considerare cu placere sfatul tau insa daca imi spui ca ai jucat cu acest lemn si cu doua T05
                                        daca da, am cateva intrebari, daca nu, multumesc din nou
                                        Se va juca in curand, dar cu varianta fara fibra de sticla. Daca-l vrei rapid si pe BH folosesti un lemn simetric (Limba-Nuc-Plop (miez) - Nuc-Limba). Toate aceste esente favorizeaza jocul bazat pe topspin specific Tenergy-ului.
                                        Cam in 2 sapt e foarte posibil sa am impresii de la amicul meu ce foloseste Tenergy (i-am comandat chiar azi lemnul de la dl. Levi). Daca te intereseaza subiectul trimite-mi un reminder la sf lunii.
                                        Combinatia Plop-Nuc-Balsa (miez)-Nuc-Plop merge excelent cu Palio Thor's, care are cam aceleasi proprietati ca si Tenergy, dar e ceva mai greu de strunit. Pe asta te poti baza in mod cert. Balsa e rigid, deci ar putea sa elimine necesitatea folosirii de fibra de sticla. Daca vrei un sweet spot mare nu renunta la fibra.
                                        DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                                        Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Sa-ti zic eu o experienta... lemn all wood stiga off cr wrb cu tenergy05 merge mirific. Anu trecut am jucat cu setup-ul acesta pt vreo 2-3 saptamani inclusiv la un concurs si am jucat foarte bine. Toti care au incercat paleta ziceau ca se potrivesc perfect. Incearca si tu stiga off cr wrb ca e lemn de fost campion mondial nu are cum sa nu iti placa
                                          Lemn: Butterfly Petr Korbel
                                          BH: Tenergy 05 FH: DHS Hurricane 3 NEO national blue sponge

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            te rog frumos spune-mi daca ai dat cu 05 pe ambele fete, daca vibra si ce greutate avea lemnul tau, si eventual daca poti compara cum sarea fata de tenergy-urile puse pe alte lemne cu care ai mai dat
                                            am vazut ca este usurel si subtirel, dur si flexibil
                                            tudor revin dupa ce da prietenul tau mai mult timp cu lemnul ala

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Daca jucam luni iti aduc un Korbel Japan, sa vedem cum merge.
                                              Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
                                              FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
                                              BH: Tibhar Quantum X Pro Max

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                ok
                                                parca ieri cautai unul pe forum, l-ai gasit deja ?

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Am pus anuntul pentru ca asta nu e suficient de rapid
                                                  Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
                                                  FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
                                                  BH: Tibhar Quantum X Pro Max

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X