Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ghid pentru supravietuirea limbii romane cu Liuian si Cornel

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Ghid pentru supravietuirea limbii romane cu Liuian si Cornel

Vedeti, asta e defectul meu: Tiradele. Eu cand vad o tirada (sunt innebunit dupa tirade) imi vine sa raspund.
    Deci, dupa ce am citit si analizat cu maxima atentie ceea ce a scris, vreau sa-i raspund celui cu tirada,
    ca crastavetele (cacofonie intentionata) este un fruct dicotiledonat de culoarea galben-verzuie,
    face parte din familia curcubitaceelor, are tulpina in forma de vrej, se inmulteste prin seminte si are peste 98% apa ..GATA! O seara vesela la toti!
    Edit
    PS Scuze! Incepand cu "crastavetele" ce am scris era pentru postat in alta parte. Pentru aici aveam altceva foarte bine documentat si la obiect. Totul era in asa fel alcatuit, incat multumea pe toata lumea, dar am incurcat textele. Acum, daca ma uit mai bine, cred ca e cel mai neinflamator comentariu, asa ca ramane. Intelesul PS-ului, este dat de emoticonul ala in care faci cu ochiul, pe care voiam sa-l pun, dar nu l-am gasit.
    Ultima editare de Liuian; 30.mai.2020, 11:15.
    "Oamenii sunt păsări, cu aripile crescute pe dinăuntru"

Ghid pentru supravietuirea limbii romane

Decat sa spui "la toti", mai bine taci!

în Weekend, 10 Ianuarie 2015

Roxana Neagu Director Editorial, avocatnet.ro

De cate ori n-ati auzit exprimari de tipul "dau la toti", "spun la toti", "le fac la toti", "la toti ne este greu"? Formularile, desi gresite, sunt folosite de un numar (ingrijorator de) mare de romani.

Gramatical, "toti" este un un adjectiv pronominal. Dar tehnicitatile conteaza mai putin.
    Cu adevarat important este ca, in constructiile exemplificative de mai sus, el este folosit gresit. Atunci cand, intr-o propozitie sau fraza, cuvantul “toti” raspunde la intrebarea “cui?”, el ar trebui sa aiba forma “tuturor”.
    Adica, nu spun “la toti”, ci spun “tututor” (Cui spun? Spun tuturor).
    In mod similar, nu dau “la toti”, dar dau “tuturor”, asa cum nu “la toti” ne e greu, ci... ati ghicit... “tuturor” ne este (si cu limba romana, uneori).
    Cititi aici toate articolele publicate in Ghidul pentru supravietuirea limbii romane.

gicu_licu, - Marcel - și dani 0205 apreciază asta.

Comentariu

ceea ce am scris !ps......

Comentariu

Asa o fi dle... cam In aceeasi ordine de idei in care,
        "Ma-ta" are cratima!

Comentariu

SA FIE CLAR DACA TOT ESTE FIGHT:MAMA MEA A FOST O SFANTA.promit public ca am sa te pedepsesc.zau ca am sa o fac..

Comentariu

Postat în original de Dumitrescu Cornel Vezi post
            mai existe.apreciativa prieteni si ganditiva la ei
            Toate mamele sunt sfinte. "Ma-ta" are cratima este folosit indeobste cand atentionezi pe cineva ca nu foloseste cratima... De aceea am si pus ghilimelele. Detensineaza-te!
            Mama ei de gramatica....
            GeluBv apreciază asta.

Comentariu

un o pus la locul lui face minuni........crezi ca daca "se exista"o cratima la placutele de inmatriculare din suedia omul nu era amendat ?

Comentariu

O dezbatere cu adevarat interesanta. Si in stransa legatura cu tenisul de masa...

Sent from my iPhone using Tapatalk
                Kralizec și Dumitrescu Cornel apreciază asta.

Comentariu

"Daca barbatul ar sti realmente ce valoare are femeia ar merge in patru labe".
                  Ion a pus virgula dupa "are" Maria, la aceeasi fraza, a pus virgula dupa "femeia"....
                  gpopescu apreciază asta.

Comentariu

Asta e adanca rau, sa “sti”....

Sent from my iPhone using Tapatalk
                    gpopescu și Liuian apreciază asta.

Comentariu

hai sa terminam........imi pun cenusa in cap................

Comentariu

Cred ca ajunge... Subiect inchis.

Comentariu

Cugetare in barba
                          Daca deschizi aceasta cutie a Pandorei numita gramatica,
                          risti sa te asemeni celui care vrea sa scoata paiul din ochiul altuia
                          si el are intr-al lui o bârnă. Lucru vazut mai sus, (sau mai jos) dealtfel.

Comentariu

Stie cineva, pluralul de la "mingi" este "mingii" sau "mingi"?

Comentariu

Comentariu

Cine a citit topicul
                              Procesare...
                              X