Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

problema medicala

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • problema medicala

    vin cu o rugaminte, daca ma poate ajuta cineva cu un sfat. Am "reusit" sa-mi rup ligamentele incrucisate genunchi (LIA) si acum trebuie sa ma operez prin artroscopie pentru inlocuirea ligamentului. Intrebarea este daca poate cineva sa-mi recomande un spital/clinica/medic bun care se ocupa de ligamentoplastie - chirurgie genunchi. Bucureștiul il exclud din start pentru ca se cer preturi exorbitante...Poate Iași, Tg. Mureș. Multumesc

  • #2
    salut
    incearca la spitalul sf. ioan din berceni
    este langa morga .
    acolo este un dr. care a operat toti sportivii.judocani gimnasti fotbalisti...etc,toti cei care au probleme cu genunchii.si nu te costa foarte mult acolo la el.
    din pacate nu i-am retinut numele dar acolo lucreaza.
    incearca ! asta nu te costa nimic

    Comentariu


    • #3
      Eu m-am operat la menisc la spitalul Sf.Ioan, la dr.Filipescu - el e cel care opereaza sportivii, se spune ca este printre cei mai buni.
      Am stat in camera cu cineva care urma sa-si faca ligamentele, asa ca stiu si niste preturi (pe privat ).
      TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

      Comentariu


      • #4
        Ligamentoplastie LIA

        Salut,

        Ca unul trecut si prin operatia de menisc si prin cea de ligamente pot sa-ti spun ca urmeaza o perioada destul de dificila. Si nu o spun ca sa te descurajez, ci ca sa stii ce te asteapta. In tara, in afara de București nu iti pot spune decat ca exista la Targu Mureș o clinica foarte buna, dar alte detalii nu am.
        In București, cel mai renumit este dr. Filipescu de la Sf. Ioan. Ca si alternative ar mai fi: dr. Anghelescu (doctor renumit ce opereaza cu profesorul Martens la Anvers in Belgia) de la clinica privata Med Sport, dr. Codorean de la Spitalul Militar (pentru consultatie il gasesti la clinica privata Medsana) si dr. Stoica de la Spitalul Foisor. Unde te operezi este o chestiune de alegere.
        Preturile variaza de la 5-600 euro pana spre 2000-2500.
        Este foarte posibil sa ai dubla leziune: menisc si ligamente si sa fie nevoie de 2 interventii: una care sa repare meniscul si apoi alta care sa repare ligamentul.
        Cat priveste ligamentoplastia LIA (ligament incrucisat anterior) da un google search si gasesti pe forumuri zeci de discutii referitoare la acest lucru. Oricum, un singur sfat iti dau: indiferent cine te opereaza, doctorul isi face treaba, dar asta e numai jumatate din reusita interventiei. Cealalta jumatate tine de tine si de modul in care faci recuperarea dupa operatie. Iti recomand cu caldura sa faci recuperare minim 3 luni cu un kinetoterapeut si pana la 6 luni de unul singur. Din pacate, eu am tratat superficial acest lucru si am de suferit si azi la 5 ani de la operatie.

        Iti doresc multa sanatate si succes!
        PS: Daca vrei mai multe detalii sau ai intrebari iti pot raspunde pe privat sau pe e-mail.
        www.clubarena08.ro

        Comentariu


        • #5
          In primul rand multumesc pentru raspunsuri, in urma RMN'ului meniscul nu pare afectat, in schimb e afectat cartilajul si celalalt ligament - LIP, din aceasta cauza sunt necesare 2 operatii nu una. . Am studiat destul de bine problema, stiu ca in tara dr.Filipescu si dr. Anghelescu sunt cei mai buni dar si cei mai scumpi (2600E - 2800E), in afara tarii e clar ca serviciile sunt mai bune, dar fiind o operatie la care - cum spunea si Sorin 50% conteaza programul de recuperare, kinetoterapeutul + numeroase controale post operatorii se exclude aceasta varianta. De aceea mi-ar conveni mai mult Iași'ul sau Tg Mureș'ul. Multumesc inca o data pentru sfaturi.

          Comentariu


          • #6
            salut. in 2008 am fost operat de cartilaj, genunchiul drept, la spitalul militar din București, doctoru Codorean ma operat. un doctor foarte priceput.Si in ziua de azi nu sunt refacut, nu pot alerga,genunchiul este nesigur,injectii de zeci de milioane pt protejarea cartilajului,recuperarea decurge foarte greu.nu stiu in ce faza esti tu ,dar in cazul meu cartilajul era lipsa 8 mm,deja era artroza, surub nu poate sa puna singura sansa a mea este ca intr-o zi ,in urma tratamentului si in urma operatiei,as putea sa ma fac bine sa se reintrgeasca cartilajul. problema aste urmatoarea : un fotbalist profesionist care sufera o operatie de cartilaj si care este operat la Bolonia,cea mai buna clinica in domeniu,se reface in 6 luni avand o armata de doctori in spate,conditii de recuperare, etc..Acum deducem si noi,in cat timp putem sa ne facem si noi bine? doctorii spun ca recuperarea inseamna enorm dar sunt cazuri cand efectiv operatria in sine nu ne lasa sa facem recuperare,dureri, atrofierea muschilor, nu mai vorbim de vreme rea,ceata,ger. sper sa te faci bine si daca te operezi i-ti doresc recuperare rapida,tinem legatura. Oricum tenisu de masa ne solicita genunchii foarte mult, sunt jucatori sanatosi carora genunchii le creaza probleme,dar noi care suntem cu probleme reale ,post operator,ce sa mai zicem...Doctorul Codorean este un doctor foarte bun in ceea ce face,e unul din doctorii Stelei,sa auzim de bine
            Ma Lin Soft
            Yasaka Rakza 7
            Xiom Yanus

            Comentariu


            • #7
              Multumesc pentru raspunsuri. Pana la urma o sa merg la Arcadia Iași la dr. Bar Marius. Luni am prima interventie, apoi in functie de recuperare va urma si a doua.
              Nu stiu daca mai intereseaza pe cineva acest subiect, cred ca se poate inchide topicul.

              Comentariu


              • #8
                recuperare usoara!
                Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                Comentariu


                • #9
                  mult noroc

                  Comentariu


                  • #10
                    Hahaha!
                    Bune pareri, bune opinii...
                    Afla unde se opereaza matrozul chior, alias dom' Basescu, si nu te mai incurca prin frumoasa Romanica!
                    Asta pentru ca sunt in masura sa o afirm, mai in masura ca multi altii Restul e doar poveste:!)
                    Cele bune!
                    Ultima editare de Mugurescu; 20.apr.2011, 23:17.
                    DHS Hurricane King
                    XIOM Vega Pro 2.0
                    XIOM Vega Pro 2.0

                    Comentariu


                    • #11
                      Din motive intemeiate trebuie sa ma descurc "prin frumoasa Romanica". Din fericire am trecut de prima interventie si am fost multumit, urmeaza a doua care e mult mai dificila. Oricum se poate si la noi dar nu in spitalele de stat. Deci banii care ii platim la sanatate din salarii ii dam cam degeaba...

                      Comentariu


                      • #12
                        Saptamana aceasta m-am externat, cu un ligament nou din propriile tendoane. Sper ca acesta sa ma tina mult timp si sa nu mai trec prin ce am trecut, de acum urmeaza partea grea de recuperare. Va doresc sanatate ca e cea mai importanta si sa nu ajungeti sa stati prin spitale. Cred ca acest topic se poate inchide. Toate cele bune.

                        Comentariu


                        • #13
                          Atentie mare la recuperare
                          - Gimnastica medicala sub supravegere cat mai multa dar fara sa fortezi pana la revenirea muschilor aductori .
                          -Masaj de specialitate .
                          -Bazin ,in apa miscarile fiid mai usoare cat mai mult , cu atentie .
                          Refacere cat mai buna . Eu am beneficiat de un aparat de mers montat la genunchi care ma ajutat foarte mult .

                          Comentariu


                          • #14
                            Eu recomand Clujul. Ai sanse mult mai mari sa dai peste oameni bine pregatiti care sa nu te usuce de bani.
                            _______________________________
                            Steve Works
                            Sistem ERP

                            Comentariu


                            • #15
                              AI raspuns la un topic vechi de aproape 2 ani...

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de Adam Worth Vezi post
                                Eu recomand Clujul. Ai sanse mult mai mari sa dai peste oameni bine pregatiti care sa nu te usuce de bani.
                                Dupa 2 ani?

                                Comentariu


                                • #17
                                  Salut!
                                  Nu am treaba cu tenisul de masa, dar am vrut sa scriu despre ligamentoplastie. Tocmai am suferit o astfel de operatie saptamana trecuta, dupa indelungi cautari si dupa 10 ani in care am stat cu ligamentul rupt. Nu recomand sa stati cu ligamentul rupt pentru ca asta afecteaza cartilajul si acesta nu se mai reface, chiar daca puteti desfasura activitati sportive si cu acea instabilitate, cu orteze sau nu.
                                  Dupa ce am fost la consultatii la o gramada de medici din București, medici cu renume, la spital de stat dar si la clinici private, m am hotarat sa merg la o consultatie si la Brașov la spitalul privat Clinicco, unde mi am facut si ligamentoplastia. Ei lucreaza si cu CAS si o parte din operatie este decontata, iar pretul intreg este oricum mai mic decat la medicii din București. Conditiile sunt foarte buna- cazare, masa, personalul amabil si bine pregatit(infirmiere, asistente, anestezist, kinetoterapeut), doctorul comunicativ si dornic sa mi ofere cate informatii am nevoie. Toata echipa si a facut treaba foarte bine. RECOMAND!
                                  Recuperarea a inceput a doua zi dupa operatie precum si mersul cu orteza si carje (oferite de CLINICCO). Una peste alta, e cea mai buna alegere pe care o puteam face, ca pret, calitatea serviciilor, obtinerea informatiilor si atmosfera ce conteaza mult pt psihicul pacientului.

                                  Comentariu

                                  Who has read this thread:
                                  Procesare...
                                  X