Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Problema de character encoding

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Cuvantul cheie mi se pare aici "accurately".
    Codarea pentru limba romana a fost initial facuta gresit, pentru ca nu exista un standard si s-au folosit caractere cu forma apropiata, din limba turca (www.secarica.ro).
    Ma gandesc ca "accurately" ar putea insemna "foarte strict" in acest caz. Daca e asa, cei care folosesc diacritice cu tastatura Romanian Legacy (in Windows) vor scrie caractere care vor fi afisate gresit (primul post).
    Blog de tenis de masă

Comentariu

Afisarea gresita a caracterelor pe forum a fost din cauza ca fisierul de limba romana era codat intr-un fel iar setarile de la forum alt fel. Am rezolvat acest lucru si functioneaza.
      Problema e doar pe tapatalk, adminii de acolo au recunoscut eroarea si au promis ca o rezolva.
      Daca intr-adevar exista alte probleme privind caracterele, dar care nu au legatura cu Tapatalk, astept sa imi fie spuse aici. Dar eu nu am gasit alte probleme.
      lemn: Waldner Dotec Carbon
      fețe: Tenergy 05/Tenergy 05

Comentariu

am avut și eu problema asta (de pe laptop, nu de pe telefon)... la un moment dat chiar am scris într-un post undeva (îmi cer scuze dacă nu acolo trebuia să scriu)
        văd că acum la mine e totul în regulă...

Comentariu

Cine a citit topicul
        Procesare...
        X