Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Reputație utilizator

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    deci acesta este motivul pentru care a scazut la toata lumea patratelele?
    FH/Butterfly Tenergy 05
    Blade/DHS Hurricane King
    BH/Butterfly Tenergy 05

    Comentariu


    • #27
      Da, e ceva de lucru aici. Unii confunda reputatia cu calificativele comerciale. Eu am refuzat sa mai negociez pentru o fata ciupita si am fost penalizat la reputatie.
      Asta ma face sa nu mai intru in nici o polemica pe tema materialelor, mai ales cand sunt prost prezentate.
      TsE

      Comentariu


      • #28
        Asa o sa se intample de acum incolo , pentru ca fiecare utilizator acorda reputatie in functie de cat il duce capul . E adevarat ca e greu sa urmaresti fiecare detaliu de pe forum ca moderator , dar daca s-au implementat aceste calificative , care normal trebuie sa intre sub incidenta unor reguli , ar trebui sa se urmareasca corectitudinea acordarii acestora . Stima !

        Comentariu


        • #29
          Se poate face un regulament care stipuleaza motivele pentru care se poate da clificativ negativ/pozitiv/neutru. Apoi abuzurile se vor raporta, si se vor rezolva punctual
          Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

          Comentariu


          • #30
            Multumesc pentru interventie D-le Barbu !

            Comentariu


            • #31
              Postat în original de Emil Tudor Vezi post
              Da, e ceva de lucru aici. Unii confunda reputatia cu calificativele comerciale. Eu am refuzat sa mai negociez pentru o fata ciupita si am fost penalizat la reputatie.
              Asta ma face sa nu mai intru in nici o polemica pe tema materialelor, mai ales cand sunt prost prezentate.
              La voi se pare ca a fost un ping-pong cu puncte de reputatie.
              Am sters reputatia respectiva.
              Si pe viitor astept sa sesizati reputatiile acordate aiurea pentru a putea lua masurile de rigoare.
              lemn: Waldner Dotec Carbon
              fețe: Dignics 05/Dignics 05

              Comentariu


              • #32
                Postat în original de marcbarbu Vezi post
                Se poate face un regulament care stipuleaza motivele pentru care se poate da clificativ negativ/pozitiv/neutru. Apoi abuzurile se vor raporta, si se vor rezolva punctual
                Pot fii foarte multe motive pentru care iti plac/nu-ti plac anumite mesaje de pe forum, nu avem cum sa le stipulam punctual.
                Ar trebui sa scriem o adevarata "constitutie".
                Iar pe final am constata ca un rauvoitor poate sa-si justifice punctele luate cu asemanarea la unul din motivele mai generale pe care le are "constitutia".
                Ce o sa incerc sa fac e sa oblig userii sa puna un comentariu la acordarea reputatiei, comentariu in care sa explice de ce a dat/luat punctele respective.
                Iar reputatiile cu mesaje de genul "Ok", sau impersonale sa fie sterse (doar manual de un admin).
                Pentru asta e nevoie in continuare de sesizarile userilor implicati.
                lemn: Waldner Dotec Carbon
                fețe: Dignics 05/Dignics 05

                Comentariu


                • #33
                  Eu rezolv problema altfel, o ignor cu desavarsire! Sa stau sa verific eu zilnic cine si ce reputatie imi acorda? Pentru ce? Oricum nu reflecta nimic, sunt prea multe variabile.Sunt la clasa a doua sa iau stelute de staniol pentru ca am scris caligrafic? Deja mi se pare amuzant topicul acesta. Parerea mea, fara nici o suparare!
                  Blade-Darker speed 90
                  Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                  Bh- Testing

                  Comentariu


                  • #34
                    Imi cer scuze, aveam impresia ca vorbeste de calificativ comercial. Nu ar trebui sa se acorde puncte de reputatie pentru tranzactii acum ca exista calificativul comercial
                    Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                    Comentariu


                    • #35
                      Am inceput sa sterg reputatii date pentru posturi aiurea.
                      De exemplu am vazut foarte multe reputatii date pentru inscrierea la un concurs sau pentru punerea in vanzare a unor materiale.
                      Astept sa imi aratati astfel de reputatii (eventual prin MP) si se va sterge cam orice vad ciudat din ce a oferit sau primit acel user.
                      Exista butonul "Imi place" sau "Multumesc" care poate fi folosit in multe situatii.
                      lemn: Waldner Dotec Carbon
                      fețe: Dignics 05/Dignics 05

                      Comentariu


                      • #36
                        In topul reputatiilor este userul CosminTGV, cu 2295 de puncte. Dintre reputatiile sale, multe sunt oferite pentru subiecte din Anunturi si nu au comentarii care sa le justifice.
                        Poate ca ar trebui introdusa obligativitatea unui comentariu si, in cazul in care cineva aduna multe reputatii fara comentarii coerente, adminul sa-i retraga punctele obtinute.
                        Am mai spus - unii sunt la vanatoare de reputatii sau le considera un premiu sau ceva asemanator.

                        Nota:
                        Am mentionat userul CosminTGV doar cu titlu de exemplu, nu am nimic personal cu el.
                        Blog de tenis de masă

                        Comentariu


                        • #37
                          ar trebui luat in calcul si anul de cand fiecare este prezent pe acest forum,si normal in aceste competitii Amatur,In mod sigur fiecare din cei mai vechi de aici au atras dupa ei si altii,care-s prezenti azi in competitiile organizate de Amatur, s.a m.d.

                          Comentariu


                          • #38
                            In calcularea reputatiei un factor important este vechimea pe forum.
                            lemn: Waldner Dotec Carbon
                            fețe: Dignics 05/Dignics 05

                            Comentariu


                            • #39
                              Postat în original de clau Vezi post
                              Am inceput sa sterg reputatii date pentru posturi aiurea.
                              De exemplu am vazut foarte multe reputatii date pentru inscrierea la un concurs sau pentru punerea in vanzare a unor materiale.
                              Astept sa imi aratati astfel de reputatii (eventual prin MP) si se va sterge cam orice vad ciudat din ce a oferit sau primit acel user.
                              Exista butonul "Imi place" sau "Multumesc" care poate fi folosit in multe situatii.
                              As avea si eu o sesizare legat de userul Andrei.xD care este pezent pe acest forum DOAR de cateva zile dar care are 101 puncte de reputatie...de curios am verificat cine anume i-a acordat aceste puncte si pt ce, si miracol...dl.CosminTGV a fost singurul...cred ca acest lucru trece de limita bunului simt...
                              Setup : Tenergy 05 | Viscaria | Tenergy 64 FX

                              Lume multa, oameni putini...

                              Comentariu


                              • #40
                                Eu zic ca ar avea sanse mari in politica. La Cosmin ma refer.
                                Dai la toti promisiuni si primesti la randul tau voturi. Mai ales daca nu costa nimic.
                                Inca doua-trei sesizari si-l facem campion nu doar la reputatii dar si la avertismente. Daca tot ii place sa fie in top...
                                Multumesc de sesizare, mai sunt si alte sesizari identice primite prin mp.
                                O sa tin cont de ele.
                                lemn: Waldner Dotec Carbon
                                fețe: Dignics 05/Dignics 05

                                Comentariu


                                • #41
                                  Asa cum am promis am "rezolvat" putin situatia taind in carne vie.
                                  Am pus o noua regula: Un user poate da altui user reputatie o singura data.
                                  Tot ce era dublat (reputatii multiple date de aceeasi persoana unui anumit utilizator) au fost sterse, acum in lista de reputatii primite de cineva vom gasi doar nume diferite.
                                  De asemenea am sters (mai ales in topul listei) tot ce era dat pe motive de "Anunturi".
                                  Urmeaza sa "oblig" userii sa puna un comentariu la orice reputatie adaugata.
                                  Acum topul de reputatii este putin mai real.
                                  Mai jos e configuratia cresterii reputatiei:
                                  lemn: Waldner Dotec Carbon
                                  fețe: Dignics 05/Dignics 05

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Asa, asa, foarte bine. Era plin de generali cu 3 stele pe forum. Functia bate gradul ca si in armata?
                                    DONIC "Appelgren Exclusive AR" ST
                                    BH: DONIC ALLIGATOR DEF
                                    FH: DONIC ALLIGATOR ANTI

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Un mic top al reputatiilor oferite: (asta dupa ce am sters toate reputatiile multiple oferite pentru acelasi user)
                                      1. Catalin Duceac - a oferit 111 reputatii, toate pozitive -de fapt acelasi user apare si in topul imi place/multumiri oferite
                                      2. CosminTGV - a oferit 69 reputatii, toate pozitive
                                      3. Iulian Micu - 63 reputatii, toate pozitive
                                      4. Locul 4 are jumatate din locul 3 ...
                                      Ca si o concluzie:
                                      Toate reputatiile oferite de cei 3 useri de top se sterg.
                                      Ma gandesc daca sa le iau dreptul de a mai oferi reputatii, mai ales ca aproape toate reputatiile au fost oferite in topicuri care nu au nici o legatura cu credibilitatea sau experienta userilor care au primit reputatiile respective (de exemplu au primit reputatii useri noi despre care nu se stie absolut nimic, sau s-au dat reputatii pentru punerea in vanzare a unor materiale).
                                      lemn: Waldner Dotec Carbon
                                      fețe: Dignics 05/Dignics 05

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Noi reguli pentru acordarea reputatiilor:
                                        1. Am introdus obligativitatea unui comentariu pentru reputatiile oferite.
                                        2. In forumul de Anunturi am dezactivat acordarea de reputatii (acolo avem calificativele comerciale).
                                        3. Indiferent de putererea de reputatie se vor acorda la un pozitiv doar maxim 50 de puncte.
                                        4. Indiferent de puterea de reputatie, la negativ se scade o patrime din puterea de reputatie.
                                        5. La doua abateri se ia dreptul de acordare reputatii userilor in cauza.
                                        lemn: Waldner Dotec Carbon
                                        fețe: Dignics 05/Dignics 05

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Am intrat sa vad sa ma lamuresc ce inseamna reputatia asta de pe forum.M am lamurit bustean.Probabil e o reteta de pe un site de socializare gen Facebook. E importanta pentru copii,probabil,ca sa se poata lauda la pustii din clasa.Pt altii nu vad ce relevanta ar putea avea.Am citit cele de mai sus si am vazut ca lider este un pusti din Targoviște .QED. Si daca vrei sa sapi mai adanc Clau,iti vand un pont.Cosmin Tgv si Iulian Micu sunt aceeasi persoana,taica-su probabil habar n-are ca pustiu da reputatii si in locul lui
                                          Uita-te la topicul "Concurs veterani Topoloveni" si vei gasi:
                                          Micu Iulian / Targoviște / 40 - 50 ani
                                          Micu Cosmin / Targoviște / 15 - 39 ani
                                          of all the things i lost i miss my mind the most

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Mersi de pont, cunosteam situatia. Ca doar au acelasi IP, de aceea am si discutat prin mesaje private pentru a lamuri situatia.
                                            Dar Cosmin "m-a convins" ca tatal sau e cel care foloseste userul, ca el e cel care da reputatie/calificative etc.
                                            Cine sunt eu ca sa intru in familia altora?
                                            Ce am reusit in acea perioada a fost sa-l conving ca nu e normal ca tatal sa multumeasca fiului pentru o paleta cumparata de la el, mai mult sa il recomande ca si vanzator exemplar.
                                            Deocamdata, asa cum am scris mai sus am sters toate reputatiile oferite de cei 3 utilizatori de mai sus si am hotarat sa monitorizez mai bine activitatea din acea zona. Astept si ajutorul vostru daca imi scapa ceva.
                                            Plus masurile de securitate de mai sus.
                                            lemn: Waldner Dotec Carbon
                                            fețe: Dignics 05/Dignics 05

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Am discutat pe privat si apoi personal cu dl. Iulian Micu despre un returnboard.
                                              Sigur nu e aceeasi persoana cu fiul sau si sigur mai foloseste contul personal. Daca tot dumnealui da reputatiile, asta nu pot sa stiu.
                                              Altfel, intr-adevar, odata cu introducerea calificativului de tranzactii se pare ca nu prea mai are relevanta reputatia.
                                              Blog de tenis de masă

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Userului Catalin Duceac i s-a retras dreptul de a acorda calificative.
                                                Dupa cele discutate in acest topic, urmatorul lui pas a fost sa acorde o reputatie negativa userului Carstea Mihai pentru o gluma spusa in topicul "Sa ne inveselim putin".
                                                De remarcat ca pe langa reputatia negativa a acordat si un "imi place mesajul" pentru gluma respectiva.
                                                Am sters toate reputatiile oferite de Catalin Duceac cat si cele primite de el.
                                                lemn: Waldner Dotec Carbon
                                                fețe: Dignics 05/Dignics 05

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Am oferit o reputatie pentru un post la care am apasat si Multumesc pentru mesaj.
                                                  Puterea reputatiei mele a scazut de la 300 la 258 (aproximativ - nu stiu exact valorile).
                                                  Este normal? Am gresit ceva? Am sapat prin posturile mai vechi de aici si n-am vazut nimic sa ma lamureasca. Nu are prea mare importanta, dar sunt curios daca e un "bug" sau un "feature"
                                                  Blog de tenis de masă

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Nu are legatura cu "multumesc" sau "reputatia" oferite.
                                                    Era vorba de de un "bug" descoperit de mine ieri, punctele de la "multumesc/imi place" se adauga sau scad la reputatie doar manual printr-o operatiune facuta din panoul de administrare.
                                                    Daca rulam de mai multe ori acel job, se adaugau de mai multe ori si aceste puncte. Intr-un final am reusit sa gasesc solutia corecta, iar acum reputatia afisata este cea corecta si reala.
                                                    Din nefericire pentru a se ajunge la valorile reale s-a scazut falsa reputatie afisata...
                                                    lemn: Waldner Dotec Carbon
                                                    fețe: Dignics 05/Dignics 05

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X