Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Nou sistem "Multumesc pentru mesaj"

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Nou sistem "Multumesc pentru mesaj"

    Deoarece foarte multa lume multumeste pentru anumite topicuri/mesaje am implementat un sistem de "multumiri" pe forumul nostru.
    La fiecare mesaj al oricarui user o sa apara un buton de multumire si unul de "nu-mi place" pe care orice utilizator il poate apasa.
    La fiecare multumire se adauga un punct de reputatie, iar la fiecare "nu-mi place" se scad 2 puncte.
    In acest fel nu mai e nevoie de scaderi atat de drastice de reputatie de la unii useri.
    Astept sugestii pentru numarul de puncte care sa se scada/adauge in functie de "Multumesc" sau "Nu-mi place".
    lemn: Waldner Dotec Carbon
    fețe: Dignics 05/Dignics 05

  • #2
    ce se intampla cand se coboara sub zero ? daca spui despre cineva ca are "reputatie proasta" nici nu va mai fi atat de grav . "reputatie negativa" va fi de rau .

    Comentariu


    • #3
      Mie mi se par inutile si reputatia si multumirile. Singurul lucru interesant si destul de obiectiv e calificativul comercial.
      Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

      Comentariu


      • #4
        Interesant cum doi utilizatori care sunt de acord cu marcbarbu ca multumirile sunt inutile folosesc totusi acest sistem...
        In alta ordine de idei e adevarat ca vor fi unii care vor abuza de acest sistem si vor multumi la sute de mesaje, cu rost sau fara rost dar sper ca se vor plictisi in cele din urma.
        Oricum nu vor afecta foarte mult reputatiile tinand cont ca e vorba doar de 1 punct pe click.
        Pe de alta parte exista si o statistica a multumirilor care poate fi vazuta in meniul comunitate/statistici multumiri

        Si ca o completare:
        Se poate adauga inca un buton pe langa "Multumesc" si "Nu-mi place", si anume "Imi place".
        Deocamdata nu l-am activat deoarece mie mi se pare ca ar fi acelasi lucru cu "Multumesc".
        lemn: Waldner Dotec Carbon
        fețe: Dignics 05/Dignics 05

        Comentariu


        • #5
          Pai sigur ca le folosesc Si fumatorii fumeaza, desi stiu ca tigarile nu aduc nimic bun
          Nu vreau sa ma intelegi gresit, dar reputatia nu e reputatie ci popularitate (cum de exemplu postul otv nu e reputat, dar e popular), iar cei care voiau inainte sa multumeasca cuiva, postau un "multumesc domnule X".
          Ambele functii sunt haioase, si majoritatea utilizatorilor le vor folosi de curiozitate, sau doar pentru ca exista (cam ca la fumatori cu tigarile) dar nu reprezinta nimic relevant pentru mine
          Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

          Comentariu


          • #6
            Macar oprim posturile inutile de genul:
            "multumesc pentru sfat."
            De asemenea, cand la un mesaj gen sfat/tutorial/alegere paleta... vom vedea 20-30 de multumiri ne dam seama ca omul respectiv are totusi dreptate.
            lemn: Waldner Dotec Carbon
            fețe: Dignics 05/Dignics 05

            Comentariu


            • #7
              il vad ca pe un lucru bun,si totodata cred ca pe baza unor comentarii care nu-si au sensul despre un anumit topic,faptul ca-i da-i unei persoane un "nu-mi place mesajul",il pui un pic pe ganduri si nu incurajezi sa o tina pe a lui atata timp cat vine de la mai multe persoane,un fel de comunicare nonverbala care sunt convins ca are efect mult mai mult decat al indarji si duce postul respectiv in alta zona decat cea dorita.
              Poate ar trebui cumva schimbat aceasta formulare de "multumesc"..cred ca ar fi mai corect "imi place mesajul"(unde probabil va exista si aceasta optiune,parca prea multe multumiri suna ..in alt fel)-precum "nu-mi place mesajul".
              Calificativele comerciale sunt ok pentru cei ce fac comert,precum si pentru cei ce vor sa cumpere(pentru a stii "al cui e cainele",seriozitate,calitatea produsului,etc,nu neaparat pentru ati face o parere reprezentativa despre respectiva persoana .
              Cazurile cele mai bune le avem toata ziua mediatizate,stiu sa faca bani,dar numai pentru pentru ei,in detrimentul altora,..bla,bla,bla
              Pentru cei care vor "multumi" la toata lumea,vedeti-va de treaba ca in timp se vor observa cei multumiti de multumitori !
              Multumesc !
              Ultima editare de Vali Suta; 08.oct.2011, 11:59.

              Comentariu


              • #8
                Se pare ca sunt si useri care si-au facut o ocupatie din a da "Like" pe mesaje. Vezi pagina http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...al-AMATUR-2011, in care Catalin Duceac a dat "Imi place mesajul" pe 90% din mesaje. Nu consider asta un abuz sau ceva, doar fac o constatare
                Blog de tenis de masă

                Comentariu


                • #9
                  Eram constient de situatiile de acest gen care pot sa apara.
                  Catalin si inca 2-3 useri (interesant ca sunt sub 18 ani dar "toba de teoria tenisului") sunt foarte binecunoscuti de mine ca si vanatori de reputatie, like-uri, etc.
                  De fapt se si vede ca e al 2-lea de pe forum in topul reputatiilor.
                  De asemenea este primul in topul "Clasament 5 îmi place (Oferit)" cu 53 de like-uri fata de 24 locul 2.
                  Ma gandesc ca un mic avertisment nu-i strica.
                  lemn: Waldner Dotec Carbon
                  fețe: Dignics 05/Dignics 05

                  Comentariu


                  • #10
                    2 chestii rapide despre acest sistem:
                    1. Nu este accesibil din Tapatalk sau Forum Runner
                    2. Daca dau din greseala Nu-mi place, pot sa-mi retrag apoi clickul? Daca nu pot, ramane asa? Hmm...
                    Blog de tenis de masă

                    Comentariu


                    • #11
                      Asa este, din tapatalk sau forumrunner nu e accesibil sistemul de multumiri. De fapt nici unul dintre addon-urile de pe forum (multumiri, reputatie, calificative, etc) nu e vizibil din tapatalk sau forumrunner.
                      (exceptie e forum runner unde se pot vedea calificativele comerciale dar nu se pot acorda)
                      Despre cealalta intrebare: o data acordat un "multumesc", "imi place" sau "nu-mi place" acestea nu se mai pot schimba.
                      lemn: Waldner Dotec Carbon
                      fețe: Dignics 05/Dignics 05

                      Comentariu


                      • #12
                        Implementarea acestui sistem este foarte reusita,dupa parerea mea.
                        Sunt aspecte la care nu trebuie sa mai raspunzi pentru ca un coleg in mare parte a atins acel subiect si nu mai trebuie sa repeti,este de ajuns s-ai'' multumesti pentru mesaj''.
                        Iar cand esti de acord cu un articol subliniezi cu ''imi place mesajul''
                        Mai ai si ultima varianta cand poti sa dezaprobi cu vehementa un subiect.

                        Comentariu


                        • #13
                          Sa nu ma intelegeti gresit, sunt foarte multumit de sistem, doar voiam sa stie toata lumea clar care este situatia.
                          Mi s-a parut ciudat sa am un "nu-mi place" la un anunt de vanzare cu poze si m-am gandit ca poate este din greseala si nu se poate corecta.
                          Merci, Clau, pentru lamuriri.
                          Blog de tenis de masă

                          Comentariu


                          • #14
                            calificativul comercial si multumirile is ok...insa cu reputatia e alta treaba...e prima care sare in ochi si astfel mi se pare ca unii mai intra pe forum doar ca sa mai vaneze niste stelute si cartonase...pt unii forumul asta e un fel de "triburile"...
                            ...nu mi se pare normal :
                            -sa dai reputatie unui user care posteaza un film de pe youtube...un multumesc ar fi mai potrivit
                            -sa dai reputatii fara numar aceluiasi user
                            -sa faci schimb de reputatie
                            nu stiu daca ati observat dar in ultimul timp reputatiile au explodat...cartonase verzi,cartonase galbene,stelute portocalii,stelute argintii...apoi probabil vor aparea stelutele aurii...poate triunghiuri,linguri...o sa ne trebuiasca o "legenda"la un moment dat...
                            in final as conchide ca unii au reputatii artificiale date pt. "Separat la cat dati lemnul?", pt.bun simt, pentru ca-i din gasca...
                            tibhar def plus jumulita
                            gambler reflectoid 1,0
                            dawei 388 D-1 ox

                            Comentariu


                            • #15
                              Eh, n-ar fi rau daca reputația s-ar acorda într-adevar pentru bun simț, dar nici nu mi se pare normal ca un user înregistrat pe forum acum 3 zile si cu 2 posturi sa aiba reputație cât dl Visco (e numai un exemplu). Din pacate nu vad o soluție la problema asta, iar sa te apuci sa moderezi și reputațiile cred ca e prea mult.
                              TB ZLF & T05/T05FX

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de macocco Vezi post
                                Eh, n-ar fi rau daca reputația s-ar acorda într-adevar pentru bun simț, dar nici nu mi se pare normal ca un user înregistrat pe forum acum 3 zile si cu 2 posturi sa aiba reputație cât dl Visco (e numai un exemplu). Din pacate nu vad o soluție la problema asta, iar sa te apuci sa moderezi și reputațiile cred ca e prea mult.
                                Pe cat posibil am moderat si reputatiile. Fenomenul de "schimb" de reputatii e practicat pe forum.
                                Multumirile pentru "Separat la cat dati lemnul?" se dau in continuare.
                                Sa instituim "dicatatura" pe forum cred ca totusi nu e inca o solutie.
                                Asa este, ar trebui sa primeze bunul simt.
                                Pe de alta parte e un forum de cateva mii de utilizatori, iar cei in cauza (se stiu ei care) sunt doar o minoritate, se pot numara pe degetele de la o mana si nu e cazul ca pentru ei sa dezactivam reputatia, multumirile si calificativul comercial.
                                lemn: Waldner Dotec Carbon
                                fețe: Dignics 05/Dignics 05

                                Comentariu


                                • #17
                                  Este adevarat ca "schimbul" de reputatii se practica(chiar la A+ul de la Topoloveni am surprins un pic din discutia unor forumisti"iti dau eu,apoi tu mie"si chestii d'astea.Una peste alta,acest sistem de reputatie,multumesc,like,a prins si-i ok,chiar daca unii isi aranjeaza un pic acest statut,pentru ca avand si o reputatie mare il obliga neconditionat ca atitudinea lui pe forum sa fie mai adecvata,cu mai multa responsabilitate.(macar sa incerce sa se ridice la nivelul care si la dobandit indiferent de mijloace),si spun asta ca avand o reputatie mare,la care evident tine la ea,nu o sa riste sa faca tampenii pe forum,pentru a ciupi un "nu-mi place" si acest lucru imi pare ok.(o mare reputatie pentru linistea noastra )
                                  Poate ca nu ar fi rau,ca in timp aceste calificative "nu-mi place", sa se prescrie,gen punctele de la permisul auto ,sau ceva de genul 10" imi place" sterge un "nu-mi place"

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Am o sugestie intr-o zi deosebita pentru un amaturist deosebit:
                                    Este ziua lui Clau si va propun sa-i uram cu totii "La multi ani", multa sanatate, bucurii si cat mai multi ani la carma acestui site pe care-l ingrijeste atat de bine!
                                    La multi ani, Claudiu, iti multumim!

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      NOROC si BUCURII alaturi de cei dragi CLAUDIU.

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        maii,cam off topic,dar fie azi

                                        La multi ani Clau !

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          E cel mai on topic post, aici e vorba de multumiri! Nu numai pentru un mesaj, ci pentru toate mesajele noastre care ajung cu bine la destinatar! :

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Gata cu butoanele de multumiri? La voi e la fel? Sau doar eu sunt afectat?
                                            TsE

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Si la mine e la fel , cred ca la toata lumea e asa .
                                              BLADE :VISCARIA(FL) fluture negru , FH : Victas v 01 Limber , BH : Tibhar Evolution FX-P
                                              "Atentie : Dacă aprinzi proiectoarele de ceață noaptea (afară nefiind ceață) mașina ta primește automat 25 CP in plus !"

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Forumul e la ultima versiune disponibila 4.1.10 insa mai multe pluginuri sunt outdated. In limita timpului disponibil voi incerca sa ma ocup.
                                                lemn: Waldner Dotec Carbon
                                                fețe: Dignics 05/Dignics 05

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Am facut update la pluginurile de pe forum, am facut si putina curatenie in spam.
                                                  Consider problemele rezolvate.
                                                  lemn: Waldner Dotec Carbon
                                                  fețe: Dignics 05/Dignics 05

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X