Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Noile reguli ITTF referitoare la controlul paletei

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Noile reguli ITTF referitoare la controlul paletei

    Nu ca ne afecteaza cu ceva dar ca idee...
    http://www.ittf.com/_front_page/ittf_fu ... ition_ID=&

  • #2
    Re: Noile reguli ITTF referitoare la controlul paletei

    Am incercat sa incarc PDF-urile, dar nu merg.
    Blog de tenis de masă

    Comentariu


    • #3
      Re: Noile reguli ITTF referitoare la controlul paletei

      La mine merg,incearca cu click dreapta pe ele si save target as

      Comentariu


      • #4
        Re: Noile reguli ITTF referitoare la controlul paletei

        Fa un update la acrobat reader Cristache ca nici la mine nu au mers pana nu am facut asta :P
        DHS Hurricane King - FL
        FH: Tenergy 05 - 2.1
        BH: Donic Barracuda - 2.1

        Comentariu


        • #5
          Re: Noile reguli ITTF referitoare la controlul paletei

          Aha, a mers cu update.
          Blog de tenis de masă

          Comentariu


          • #6
            Re: Noile reguli ITTF referitoare la controlul paletei

            Cica de la 7 octombrie 2009 la 31 august 2010 poti sa ai maxim 4 ppm emisie de particule din paleta. Din cate stiu eu (nu am avut vreo masuratoare oficiala), uleiul de parafina are o emisie de aproximativ 3 ppm. Nu ca ne-ar afecta, dar probabil ca jucatorii care vor "sa triseze" pot folosi ca booster uleiul de parafina la competitiile oficiale pana in 2011.
            Am pus "sa triseze" in ghilimele pentru ca eu cred ca specificatiile ITTF referitoare la substante de lipit, curatat, fete si lemne sunt cam exagerate si ingradesc jocul. Dar Adham Sharara tine cu tot dinadinsul sa creeze Chinei suficient dezavantaj incat sa poata si europenii sa tina pasul. Probabil ca nu va fi in puterea sa sa decida sau sa incline suficient balanta in aceasta directie, cu orice decizie sau aparat de masura ar introduce.
            Daca, sa zicem, uleiul de masline are o emisie de 0,1 ppm, mai trec 10 ani pana ITTF sa introduca un aparat sa-l detecteze si pana atunci sigur se va gasi o alta substanta. In plus, daca fetele sunt boosterizate din fabrica si trec aprobare ITTF, atunci nici un RAE n-o sa mai poata sa invalideze paleta.
            Noroc ca in Amatur nu avem Enez si mini-RAE
            Blog de tenis de masă

            Comentariu


            • #7
              Re: Noile reguli ITTF referitoare la controlul paletei

              Noroc ca in Amatur nu avem Enez si mini-RAE
              Nu vorbesc cu rautate,dar regulamentul privind materialele interzise ar trebui respectat si in amatur.Amator sau profesionist....cel care utilizeaza materiale interzise tot trisor se numeste(practic e ca si cum cineva utilizeaza steroizi pentru a-i insela pe ceilalti sportivi).
              Daca am avea un astfel de aparat in amatur cred ca s-ar defecta,daca ar fi dus la concursuri,de la solventii puternici folositi de unii jucatori.
              Blade: Bty Primorac Carbon off+
              Bh:Tenergy 80 fx
              Fh:Tenergy 80 fx

              Comentariu


              • #8
                Re: Noile reguli ITTF referitoare la controlul paletei

                Eu cred ca nu triseaza nimeni daca foloseste materiale care au fost mai demult aprobate si nu mai sunt. Asta include si solventii.
                Singurii care triseaza sunt cei care baga fetele la copt, la fiert si la microunde sau cei care lipesc fetele pe margine si le sufla apoi pentru a baga aer sub ele.
                In orice caz, daca poti juca impotriva materialelor, joci indiferent de tratamentul la care au fost supuse.
                Despre comparatia cu steroizi: as zice ca ar fi potrivita doar daca steroizii ar fi fost permisi vreodata si nu mai sunt acum. Nu mi se pare o comparatie buna.
                Cred ca cei care sunt acuzatori in situatia asta au doua solutii: fie invata sa joace tenis de masă suficient cat sa depaseasca adversarii cu materiale, fie isi pun si ei materiale pentru a castiga inca vreo 2-3 meciuri la un concurs.
                Eu unul, desi pierd inca suficient de des la cei cu materiale, zic ca n-o sa pierd la infinit.
                Blog de tenis de masă

                Comentariu


                • #9
                  Re: Noile reguli ITTF referitoare la controlul paletei

                  Postat în original de grasomega
                  Eu cred ca nu triseaza nimeni daca foloseste materiale care au fost mai demult aprobate si nu mai sunt.
                  Pai din moment ce foloseste materiale ce sunt interzise..........atunci poate ca am folosit un cuvant prea dur(trisori).Inseamna ca cei ce folosesc materiale interzise ocolesc regulamentul.Este adevarat ca in amatur nu exista ENEZ(ar fi foarte bine sa fie),insa la fel de vinovati sunt cei care folosesc solventi interzisi ca si cei care folosesc "ierburi" interzise sau masluite(coapte sau facute cu creme...umflate...etc.)Eu spun ca ar trebui ca toata lumea ar trebui sa renunte la ceea ce este interzis in tenisul de masa privind materialul de joc.Altfel ne tot furam caciula unul la altul si jucam "cine-l pacaleste mai tare pe celalalt".Evident ca antrenamentul e cheia succesului......asta nu contesta nimeni,insa intre doi jucatori de valori apropiate,cel cu material interzis isi creeaza un avantaj.
                  Blade: Bty Primorac Carbon off+
                  Bh:Tenergy 80 fx
                  Fh:Tenergy 80 fx

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Noile reguli ITTF referitoare la controlul paletei

                    Daca avem doi jucatori, unul cu material si unul cu soft, daca au valori apropiate, inseamna ca cel cu soft va putea in doua luni sa-l depaseasca pe cel cu material, indiferent de materialul acestuia.
                    Daca luam doi jucatori, ambii softisti, si presupunem ca unul isi pune o iarba permisa, daca cel care ramane cu soft nu stie sa joace contra materialelor, distanta va fi mare intre ei, initial. Daca materialul va fi unul interzis, distanta va fi doar putin mai mare.
                    Ideea e ca isi creeaza avantaj cel care foloseste fete care fac spin neuniform, care are gauri in fata sau care are fetele lipite doar pe margine.
                    Daca s-a putut juca in trecut cu/impotriva unor materiale, de ce nu s-ar mai putea juca si azi? Cred ca daca ITTF a exagerat cu reglementarile, nu trebuie neaparat ca Amatur sa-i tina isonul.
                    Blog de tenis de masă

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: Noile reguli ITTF referitoare la controlul paletei

                      Cred ca am sa-l contrazic putin pe Zoki,pentru ca ,in opinia mea,cei care folosesc materiale interzise,isi fura caciula singuri,nu pe a altora si nu pacalesc pe nimeni inafara de ei insisi.Dar referitor la steroizi,mi se pare buna comparatia deoarece acestia au fost interzisi dupa ce s-a descoperit faptul ca aduc un avantaj nemeritat celor care utilizeaza astfel de produse si care altfel nu pot progresa si nu pot obtine rezultatele pe care si le doresc cu orice chip.Si,ca sa inchei,ierburile au fost interzise deoarece ele sunt folosite pentru antijoc,pentru a omori jocul si nu pentru progresul acestuia, iar cei care le folosesc in continuare si tin cu dintii sa nu fie scoase si din Amatur,sunt cei care nu pot juca altfel.Parerea mea.
                      Nittaku septear black tag/baracuda/baracuda
                      "Si cand va veni dusmanul/Sa va ia pamant de drept/Romani,scuturati gorunul/Din mormant sa ma destept!" Avram Iancu

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: Noile reguli ITTF referitoare la controlul paletei

                        Am jucat cu ierbari care foloseau asa-zisele candva ierburi interzise si nu mi se pare deloc antijoc, te obliga si pe tine sa iesi dintr-o oarecare monotonie.
                        Si inca ceva, nimic nu e mai interesant decat sa vezi expresia unui ierbar care taie mingea afara, pacalindu-se cu propriul netaiat.
                        TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: Noile reguli ITTF referitoare la controlul paletei

                          In general cei care nu stiu sa joace contra materiale sunt si cei care vor acuza de trisat, antijoc samd. intradevar sunt putini care realizeaza ca jocul de aparare este si el un stil de joc asa cu e si datul in minge "sa moara". doar pt ca nu esti in stare sa ridici mingea dintr-o taiata si sa o pui pe masa nu inseamna ca cel care taie nu stie sa joace.

                          Comentariu


                          • #14
                            Noile reguli ITTF referitoare la controlul paletei

                            Postat în original de FlorinBN
                            Am jucat cu ierbari care foloseau asa-zisele candva ierburi interzise si nu mi se pare deloc antijoc, te obliga si pe tine sa iesi dintr-o oarecare monotonie.
                            Si inca ceva, nimic nu e mai interesant decat sa vezi expresia unui ierbar care taie mingea afara, pacalindu-se cu propriul netaiat.
                            Exact!
                            Cu ierburile interzise trebuie doar sa gandesti jocul, sa-ti aduci aminte ce spin ai jucat inainte sau sa joci fara spin. Ierburile interzise au efect de spin reversal - o minge cu topspin se intoarce taiata. Daca joci fara spin, n-re ce sa-ti intoarca.
                            Blog de tenis de masă

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: Noile reguli ITTF referitoare la controlul paletei

                              Postat în original de grasomega
                              Postat în original de FlorinBN
                              Am jucat cu ierbari care foloseau asa-zisele candva ierburi interzise si nu mi se pare deloc antijoc, te obliga si pe tine sa iesi dintr-o oarecare monotonie.
                              Si inca ceva, nimic nu e mai interesant decat sa vezi expresia unui ierbar care taie mingea afara, pacalindu-se cu propriul netaiat.
                              Exact!
                              Cu ierburile interzise trebuie doar sa gandesti jocul, sa-ti aduci aminte ce spin ai jucat inainte sau sa joci fara spin. Ierburile interzise au efect de spin reversal - o minge cu topspin se intoarce taiata. Daca joci fara spin, n-re ce sa-ti intoarca.
                              Nu e chiar asa Cristi! Tu ai descris mai sus jocul impotriva anti-topspinului! (Sa-i spui si lui Boaca cand mai joaca cu Enciu! ). Spre deosebire de fetele anti-topspin ierburile pot da spin si daca tu ai dat drept din cauza unghiului de lovire si a miscarii celui ce le foloseste; de sus in jos, vezi Rares!, lateral etc.. Sa nu mai spun ca sunt ierburi si ierburi!
                              Blade-Darker speed 90
                              Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                              Bh- Testing

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: Noile reguli ITTF referitoare la controlul paletei

                                Si cateodata( dupa ce ai inteles cum vine mingea din diferite lovituri ale tale) e bine sa dai intentionat spin, pt. ca atunci vei sti cum va veni mingea, si ai un avantaj la atac!
                                Blade-Darker speed 90
                                Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                Bh- Testing

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: Noile reguli ITTF referitoare la controlul paletei

                                  Domnilor,cu tot respectul pentru dumneavoastra nu as dori ca discutia sa devieze de la subiect.Nu am nimic cu jocul unul aparator doamne fereste.Chiar imi face placere sa privesc sau sa joc impotriva aparatorilor,acestia aducand culoare tenisului de masa.
                                  La concursuri am jucat impotriva celor care folosesc ierburi interzise sau speed glue.Nu ma deranjeaza daca unul care foloseste aceste metode de masluire ma bate.Ma deranjeaza faptul ca peste tot in lume sunt interzise aceste metode si toata lumea se conformeaza renuntand la ele.Citind pe alte forumuri in alte tari toti renunta la ele.Oare noi romanii suntem mai cu coarne ?
                                  Am vazut ca in regulamentul amatur speed glue nu este interzis,dar oricum mi se pare lipsa de fair-play.
                                  Comparatia cu steroizii pe care am facut-o este valabila,deoarece au existat substante care sau folosit in sport,dupa care s-au interzis descoperindu-se ca dauneaza sanatatii.La fel si cu speed glue care s-a interzis pt. ca dauneaza sanatatii.
                                  Blade: Bty Primorac Carbon off+
                                  Bh:Tenergy 80 fx
                                  Fh:Tenergy 80 fx

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: Noile reguli ITTF referitoare la controlul paletei

                                    Postat în original de adriank
                                    In general cei care nu stiu sa joace contra materiale sunt si cei care vor acuza de trisat, antijoc samd. intradevar sunt putini care realizeaza ca jocul de aparare este si el un stil de joc asa cu e si datul in minge "sa moara". doar pt ca nu esti in stare sa ridici mingea dintr-o taiata si sa o pui pe masa nu inseamna ca cel care taie nu stie sa joace.
                                    Nu am facut referire la jocul de aparare;intr-adevar,este un stil de joc pe care si un atacant il mai foloseste cand e la inghesuiala(sunt in Amatur taietori care joaca excelent,nimic de zis);vorbeam de folosirea materialelor interzise-daca stii sa joci,poti face aparare si cu ierburi sau anti- aprobate,nu?
                                    Nittaku septear black tag/baracuda/baracuda
                                    "Si cand va veni dusmanul/Sa va ia pamant de drept/Romani,scuturati gorunul/Din mormant sa ma destept!" Avram Iancu

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: Noile reguli ITTF referitoare la controlul paletei

                                      din cate stiu eu nici un anti nu a fost interzis, doar dintre ierburi.
                                      Blade-Darker speed 90
                                      Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                      Bh- Testing

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: Noile reguli ITTF referitoare la controlul paletei

                                        Speed glue e interzis si unele ierburi.
                                        Cei care le folosesc sa se lase de smecherii si sa fie cinstiti si cu fair play(adica sa nu le mai utilizeze).
                                        Blade: Bty Primorac Carbon off+
                                        Bh:Tenergy 80 fx
                                        Fh:Tenergy 80 fx

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: Noile reguli ITTF referitoare la controlul paletei

                                          Speed glue nu este interzis decat in competiile care se desfasoara sub egida ITTF (ca sa-i zic asa). Daca sportivii nostri de performanta n-ar mai iesi din cand in cand pe afara, ar juca si in campionatul intern cu speed glue fara sa-i opreasca nimeni (poate chiar joaca, unii).
                                          Singura chestie care-i opreste este ca la nivelul ala nu poti azi sa joci cu TEnergy si VOC free, iar maine cu Bryce si speed glue.
                                          Cat despre fair-play, ar fi suficient daca s-ar lipi paletele in alta parte decat linga jucatorii care nu suporta mirosurile puternice (incluzindu-ma si pe mine in categoria asta, de aia am trecut la speed glue de firma, renuntind la toluen).
                                          TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Re: Noile reguli ITTF referitoare la controlul paletei

                                            Va spun cu certitudine ca in strainatate lumea nu mai utilizeaza speed glue nici in competitiile de amatori(sau ligi inferioare).Cand am spus ca inca la noi in Romania se mai utilizeaza speed glue lumea de acolo m-a privit ciudat desi eu nu folosesc.
                                            Speed glue de firma nu se mai fabrica.In curand dispare.Si atunci ? Toluenul si trietilena la putere ?
                                            Sau trecem cu totii la apa si ceilalti la ierburi omologate ?
                                            Blade: Bty Primorac Carbon off+
                                            Bh:Tenergy 80 fx
                                            Fh:Tenergy 80 fx

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Re: Noile reguli ITTF referitoare la controlul paletei

                                              Cum am mai spus si in alte randuri si alte topicuri pe aici, nu cred ca e o problema de fair-play.
                                              Cei care joaca cu materiale care au fost aprobate si nu mai sunt in ligile profesioniste pot fi acuzati ca triseaza, daca ceilalti respecta noile reglementari. Daca nu, atunci toti respecta aceleasi reguli, doar nu pe cele ale ITTF.
                                              Apoi, Amatur poate fi considerata o liga de amatori. Nu suntem afiliati nici la FRTM si nici la ITTF. Regulamentul sportului tenis de masă este respectat in Amatur. Regulamentul ITTF referitor la materiale este respectat in Amatur (materialele trebuie sa fi fost aprobate ITTF vreodata), doar nu cel la zi.
                                              O alta chestiune de care trebuie sa tinem cont este urmatoarea: daca se ajunge la concluzia ca trebuie sa jucam cu produse aprobate de regulamentul la zi, cum facem sa probam un echipament? Cum dovedim si cum combatem incalcarea acestor reguli? Este clar ca nu sunt suficienti bani pentru achizitionarea de mese suficiente pentru Amatur (care mi se par mult mai importante pentru defasurarea turneelor Amatur), darmite pentru Enez sau mini-RAE. Oricum, in cazul in care se desfasoara mai multe concursuri simultan in diferite colturi ale tarii, care este cel care va beneficia de acest aparat (presupunand ca, nefiind bani, oricum mai mult de un aparat nu se poate achizitiona)?
                                              Daca facem lobby sa renunte jucatorii la toluen si ierburi interzise, asta putem sa facem fara nici o restrictie.
                                              Totusi, daca luam in considerare conditiile din viata reala, probabil ca vom ramane cu lobby si atat.
                                              Va rog sa nu intelegeti gresit, eu joc doar cu materiale aprobate si lipite conform standardelor. Totusi, sunt jucatori care joaca cu materiale neaprobate, nereusind sa se obisnuiasca cu cele noi sau poate ca cele noi nu se potrivesc stilului lor de joc. Tinand cont de statutul nostru de amatori, ce propuneti acestor jucatori?
                                              Inca ceva: nu am auzit vreun jucator dintre primii din Amatur sa reclame faptul ca adversarii lor joaca cu materiale interzise sau lipesc cu toluen. O fi din cauza ca nu le pasa?
                                              Blog de tenis de masă

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Re: Noile reguli ITTF referitoare la controlul paletei

                                                O fi din cauza ca majoritatea celor din top au fost profesionisti, legitimati, si printre lucrurile invatate la antrenamente era si modul cum se joaca impotriva materialelor, dar cred ca ....deja stiai asta!
                                                Blade-Darker speed 90
                                                Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                                Bh- Testing

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Re: Noile reguli ITTF referitoare la controlul paletei

                                                  Este exact ca si Formula 1 " daca o echipa ia un avans mare tehnologic se impune o regula noua < limitativa>; " La fel s-a intimplat si in ITTF. Prima data "friction less " apoi "speed glue".
                                                  Am mai spus ca atata vreme cat nu jucam cu aceeasi tenisi, sort, tricou, paleta,... nu vom fi egali, si chiar asa fiind, crede-ti ca ....
                                                  Blade: TSP Balsa 8.5 Top Speed​ //Re-Impact Medusa// Gergely Carbon​​
                                                  FH: Yasaka Rakza 7 soft // Yasaka Rakza 7 soft // Tenergy 05
                                                  BH:HALLMARK Power Spin // R.I.T.C.802-40 // Tenergy 05

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X